Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

29η εβδομάδα κύησης


Recommended Posts

κορίτσια καλησπέρα, είμαι καινούριο μέλος και έχω μπερδευτεί όσον αφορά τους μήνες με τις εβδομάδες, μου έχει δώσει ο γιατρός πητ στις 05/02/2011, σήμερα είμαι 29 εβδομάδων, άρα έχω κλείσει τον 7ο και πάω στον 8ο σωστά???????????????? :?::?::?:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 82
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Aν δεν κανω λαθος 5 Δεκεμβριου θα κλεισεις τον 7ο και θα μπεις στον 8ο. Δεν αλλαζουμε μηνα ανα 4 εβδομαδες

 

Σωστή!!! έτσι γίνετε!!!!

 

Εγώ που είμαι 30 εβδομάδων κλεινω τον 7ο στις 25/11 δεν είναι δυνατόν η κοπέλα που είναι 29 εβδομάδων να έχει κλεισει τον 7ο ήδη....

 

Μερικοί μήνες δεν έχουν 4 εβδομάδες αλλά 5.....Για να τις έχει δώσει ΠΗΤ 5/02/11, κάθε 5 του μηνός αλλάζει μήνα.......

Άρα στις 5 Δεκεμβρίου θα κλεισει τον έβδομο!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπέρα κορίτσια, προφανώς μπερδεύτηκα όσον αφορά θεώρησα οτι απο την στιγμή που πέρασε η 28η εβδοάδα έκλεισα τον 7ο και οδεύω προς τον 8ο.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά ;) Εχουμε ακριβώς την ίδια ΠΗΤ και γω 05/02/11 :D:D
.

 

κυριακή μάλλον πρέπει εμείς να τα έχουμε μπερδέψει, βάση των απαντήσεων απο τα άλλα μέλη.:oops:

 

Σε ποιό μεαιυτήριο θα πάς?

Link to comment
Share on other sites

Σωστή!!! έτσι γίνετε!!!!

 

Εγώ που είμαι 30 εβδομάδων κλεινω τον 7ο στις 25/11 δεν είναι δυνατόν η κοπέλα που είναι 29 εβδομάδων να έχει κλεισει τον 7ο ήδη....

 

Μερικοί μήνες δεν έχουν 4 εβδομάδες αλλά 5.....Για να τις έχει δώσει ΠΗΤ 5/02/11, κάθε 5 του μηνός αλλάζει μήνα.......

Άρα στις 5 Δεκεμβρίου θα κλεισει τον έβδομο!!!

 

Stellinula για να σου δώσω να καταλάβεις τερ είχα στις 02/05/2010 με πητ 05/02/2011 όπου είναι 40 εβδομάδες, στις 10/12/2010 θα είμαι 32 εβδομάδων, οπότε και μπαίνω στον 8ο.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κορίτσια, προφανώς μπερδεύτηκα όσον αφορά θεώρησα οτι απο την στιγμή που πέρασε η 28η εβδοάδα έκλεισα τον 7ο και οδεύω προς τον 8ο.

 

Το θεώρησες έτσι γιατι υπολογίζεις 4 εβδομάδες στον μήνα....Είναι λάθος, το έκανα και εγώ στις αρχές της εγκυμοσύνης μου.....

 

Κοίτα πως χωρίζονται τα τρίμηνα οκ?

 

First Trimester: Weeks 1-4 | Week 5 | Week 6 | Week 7 | Week 8 | Week 9 | Week 10 | Week 11 | Week 12 | Week 13 | Week 14

 

Second Trimester: Week 15 | Week 16 | Week 17 | Week 18 | Week 19 | Week 20 | Week 21 | Week 22 | Week 23 | Week 24 | Week 25 | Week 26 | Week 27

 

Third Trimester: Week 28 | Week 29 | Week 30 | Week 31 | Week 32 | Week 33 | Week 34 | Week 35 | Week 36 | Week 37 | Week 38 | Week 39 | Week 40

 

 

Κοινώς στην 27 εβδομάδα είσαι 6 περίπου μηνών....Οπότε αφού είσαι 29η είσαι Αρχή εβδόμου....

 

Πότε είχες τελευταία περίοδο???

 

Stellinula για να σου δώσω να καταλάβεις τερ είχα στις 02/05/2010 με πητ 05/02/2011 όπου είναι 40 εβδομάδες, στις 10/12/2010 θα είμαι 32 εβδομάδων, οπότε και μπαίνω στον 8ο.

 

 

ΤΕΡ τι είναι????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τελευταία περίοδο είχα στις 02/05/2010,

 

 

οκ....είχες άστατο κύκλο πριν κυοφορήσεις??? Δες και τα τρίμηνα για να καταλάβεις πως πάει!!!

 

Σε ρωτάω γιατι εγώ είχα 19/04 τελευταία περίοδο αλλά ο γιατρός με έβαλε να μετράω ότι είχα τελευταια περίοδο 25/04 λόγω αστατου κύκλου...

 

Μπορεί λοιπόν να σου έκανε το ίδιο και σένα γιαυτο να σου έβαλε ΠΗΤ 5/02....Να πηγαίνεις με την ΠΗΤ που σου έδωσε ο γιατρός!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τελευταία περίοδο είχα στις 02/05/2010,

lizaki, νομιζω οτι μαζι γενναμε. Τελευταια περιοδο ειχα στις 3/5/2010 και εχω ΠΗΤ μεχρι και 10-2-2011. Την Παρασκευη που πηγα στο γιατρο ημουν 28+6, τωρα διανυω την 29η εβδομαδα κυησης.Αρα διανυουμε τον εβδομο μηνα, τον οποιο θα ολοκληρωσουμε στο πρωτο δεκαημερο του Δεκεμβρη!!Με το καλο!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ Τάνια μου σου εύχομαι τα καλύτερα,, χθές έκανα και το dobler και πάλι καλά ήταν όλα τέλεια μου πέρασε το άγχος, τώρα όσον αφορά το κλείσιμο των μηνών είναι ένα θέμα, ρώτησα και τον γιατρό και μου είπε οτι απο την στιγμή που είσαι στην 29 εβδομάδα, έχεις κλείσει τον 7ο και οδεύεις για τον 8ο, 32 εβδομάδων θα είμαι στις 10 του Δέκέμβρη όπου θα μπώ στον 8ο. τελ.πάντων... Σε ποιό μαιευτήριο λές?

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ Τάνια μου σου εύχομαι τα καλύτερα,, χθές έκανα και το dobler και πάλι καλά ήταν όλα τέλεια μου πέρασε το άγχος, τώρα όσον αφορά το κλείσιμο των μηνών είναι ένα θέμα, ρώτησα και τον γιατρό και μου είπε οτι απο την στιγμή που είσαι στην 29 εβδομάδα, έχεις κλείσει τον 7ο και οδεύεις για τον 8ο, 32 εβδομάδων θα είμαι στις 10 του Δέκέμβρη όπου θα μπώ στον 8ο. τελ.πάντων... Σε ποιό μαιευτήριο λές?

 

lizaki, χαιρομαι που βρηκα μια κοπελα που θα εχουμε παραλληλους βιους. Εχει δικιο ο γιατρός σου!Σκεφτομαι αναμεσα σε δυο επιλογες: η Γενική Κλινική ή στο Γενεσις -ειμαι απο Θεσ/νικη. Προσπαθα να το αποφασισω, αλλα μαλλον κατά τα Χριστουγεννα μπορεί να παω να δω και τους χωρους. Εχεις αρχίσει τις προετοιμασιες; Εγω σιγα σιγά τωρα ξεκινησα. Περιμενουμε κοριτσακι. Εσυ; Θα τα λεμε συχνα απο εδω και περα!!!με το καλο!!!

Link to comment
Share on other sites

Τάνια μου καλημέρα, αγοράκι περιμένουμε και μετράμε τις μέρες... τώρα όσον αφορά τις προετοιμασίες κοίτα ευτυχώς όλα τα πράγματα τα έχω απο την κουνιάδα μου οπου έχουν περάσι 4 χρόνια οπότε είναι καινούρια, κούνια προίκα μωρού πάρκο καλαθούνα καροτσάκι καθισματάκι αυτοκινήτου, οπότε δεν υπάρχει λόγος να μην τα χρησιοποιήσω, τώρα τα ρουχαλάκια να σου πώ την αλήθεια μου, λέω να τα πάρω τις τελευταίες εβδομάδες, διότι αν και δεν είμαι προκατειλημμένη λέω τα πολλά να τα πάρω στο τέλος, έχω πάρει 2-3 φορμάκια που μου άρεσαν. Εγώ είμαι απο Πελοπόννησο και σκέφτομαι Λητώ ή στο Ρέα οπου θα ανοίξει μέσα Δεκέμβρη, τιμή μου είπε ο γιατρός οτι θα είναι 1800 περίπου το τετράκλιο οπου στη μέση θα έχει χώρισμα με πόρτα και ξεχωριστό μπάνιο, ωστόσο μου είπε οτι δεν υπάρχει λόγος να πάω στο τρίκλινο, τελ. πάντων εγώ αν δεν πάω να το δώ δεν κλείνω τίποτα, διότι έτσι όπως ακούγεται τότε δεν συμφέρει το τρίκλινο, θα δούμε... α και η αμοιβή του γιατρού θα είναι 1800 και άν κάνω καισαρική + 300..Αυτά, να ρωτήσω εργάζεσαι? και αν ναι πότε λές να βγείς σε άδεια/.. καλημέρα!!!

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλησπέρα, είμαι καινούριο μέλος και έχω μπερδευτεί όσον αφορά τους μήνες με τις εβδομάδες, μου έχει δώσει ο γιατρός πητ στις 05/02/2011, σήμερα είμαι 29 εβδομάδων, άρα έχω κλείσει τον 7ο και πάω στον 8ο σωστά???????????????? :?::?::?:

 

 

κοριτσακια μου για πειτε μου κ εμενα οι πιο εμπειρες?εχω ΠΗΤ 01-02-11 και τελευταια ημερομηνια περιοδου 27-04-10 ειμαι στην 30 εβδομαδα κυησης σωστα?αλλαζω μηνα καθε 27?αρα 27 νοεμβριου κλεινω τον 7ο???;)

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλημερα!

παραθετω αυτο το πινακακι που εινα κατατοπιστικοτατο για το ποτε αλλαζουμε μηνα...

μου το στειλε και εμενα μια φιλη απο το φορουμ!

1ος μήνας: 1η, 2η, 3η, 4η βδομάδα

2ος μήνας: 5η, 6η, 7η, 8η βδομάδα

3ος μήνας: 9η, 10η, 11η, 12η, 13η βδομάδα (εδώ έχουμε μία παραπάνω!)

4ος μήνας: 14η, 15η, 16η, 17η βδομάδα

5ος μήνας: 18η, 19η, 20η, 21η βδομάδα

6ος μήνας: 22η, 23η, 24η, 25η, 26η βδομάδα (και εδώ έχουμε μία παραπάνω!)

7ος μήνας: 27η, 28η, 29η, 30η βδομάδα

8ος μήνας: 31η, 32η, 33η, 34η, 35η βδομάδα (και εδώ έχουμε μία παραπάνω!)

90ς μήνας: 36η, 37η, 38η, 39η, 40η βδομάδα (και εδώ έχουμε μία παραπάνω!)

καλη εγκυμοσυνη και λευτερια σε ολες!!!

ejdn5zdpe3acpa7l.pngejdn5zdpe3acpa7l.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσακια μου για πειτε μου κ εμενα οι πιο εμπειρες?εχω ΠΗΤ 01-02-11 και τελευταια ημερομηνια περιοδου 27-04-10 ειμαι στην 30 εβδομαδα κυησης σωστα?αλλαζω μηνα καθε 27?αρα 27 νοεμβριου κλεινω τον 7ο???;)

 

 

Μαζί είμαστε......εγώ 25/04/10 τελευταία περίοδος και έχω ΠΗΤ 30/01/11:D:D:D

 

είναι ακριβώς όπως τα λές...

Link to comment
Share on other sites

Τάνια μου καλημέρα, αγοράκι περιμένουμε και μετράμε τις μέρες... τώρα όσον αφορά τις προετοιμασίες κοίτα ευτυχώς όλα τα πράγματα τα έχω απο την κουνιάδα μου οπου έχουν περάσι 4 χρόνια οπότε είναι καινούρια, κούνια προίκα μωρού πάρκο καλαθούνα καροτσάκι καθισματάκι αυτοκινήτου, οπότε δεν υπάρχει λόγος να μην τα χρησιοποιήσω, τώρα τα ρουχαλάκια να σου πώ την αλήθεια μου, λέω να τα πάρω τις τελευταίες εβδομάδες, διότι αν και δεν είμαι προκατειλημμένη λέω τα πολλά να τα πάρω στο τέλος, έχω πάρει 2-3 φορμάκια που μου άρεσαν. Εγώ είμαι απο Πελοπόννησο και σκέφτομαι Λητώ ή στο Ρέα οπου θα ανοίξει μέσα Δεκέμβρη, τιμή μου είπε ο γιατρός οτι θα είναι 1800 περίπου το τετράκλιο οπου στη μέση θα έχει χώρισμα με πόρτα και ξεχωριστό μπάνιο, ωστόσο μου είπε οτι δεν υπάρχει λόγος να πάω στο τρίκλινο, τελ. πάντων εγώ αν δεν πάω να το δώ δεν κλείνω τίποτα, διότι έτσι όπως ακούγεται τότε δεν συμφέρει το τρίκλινο, θα δούμε... α και η αμοιβή του γιατρού θα είναι 1800 και άν κάνω καισαρική + 300..Αυτά, να ρωτήσω εργάζεσαι? και αν ναι πότε λές να βγείς σε άδεια/.. καλημέρα!!!

 

Μια χαρά Lizaki, γλιτώνεις σιγουρα πολλά εξοδα ετσι και εφόσον είναι ολα σε καλή κατάσταση μια χαρουλα θα τα βολεψεις. Είμαι εκπαιδευτικος, φιλολογος για την ακρίβεια και ευτυχως εδω και πεντε χρόνια διορισμένη, οποτε απο την αρχη του σχολικού ετους πηρα αδεια επαπειλουμενης κυησης χωρις να συντρεχει λογος και ετσι εχω καιρο που καθομαι. Παρολες τις περικοπες που μας κανανε, είναι το μονο καλό που απεμεινε πλεον στο ελληνικό δημοσιο.Το καλό είναι οτι θα γυρίσω στο σχολείο το Σεπτεμβριο του 2012, πρωτα ο Θεος παντα και αφου πανε ολα καλά ως τοτε, οποτε θα μπορέσω να ασχοληθω αποκλειστικά με το μωρο. Οι τιμες ρε Λιζακι ξεφευγουν παρα πολύ εκει ως προς την αμοιβη του γιατρου. Εμενα ο γιατρος που με παρακολουθει στη Θεσ/νική που θεωρειται απο τους αρκετα καλούς μεχρι 1000 φυσιολογικό τοκετο παιρνει και βαρια βαρια 1400 με καισαρική. Εγω προτιμω φυσικά τον φυσιλογικότοκετο, αλλα την προηγουμενη Παρασκευη που πηγα για εξεταση μου είπε οτι το μωρο είναι αναποδα -ισχιακη προβολη εμβρυου- και αν συνεχισει ετσι και δεν γυρίσει τοτε σιγουρα θα παμε για καισαρική. Μακαρι να πανε ολα καλα ως το τελος. Όσο για την κλινική και εγω σκεφτομαι μεσα στις γιορτες να τις επισκεφτω, το δικλινο που με ενδιαφερει είναι πανω απο 2000 με φ.τ., οποτε αν γινει καισαρική σίγουρα θα βγει παραπανω. Τα βλαστοκυτταρα με προβληματιζουν αρκετα, ακομα δεν το αποφασισαμε...Σου ευχομαι καλη εγκυμοσυνη μεχρι τελος και με ενα γερο μπεμπουλη. Θα τα λεμε συχνα απο εδω και περα!!!!:P

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...