Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

17 ΜΗΝΩΝ Κ ΞΥΠΝΑΕΙ ΤΑ ΒΡΑΔΙΑ


PEGY

Recommended Posts

Κοριτσάκια μου ,είναι θέμα παιδιού.-

Το μπεμπάκι μου το βάζω στο κρεβάτι του στις 11:00 και ξυπνάει το πρωί στις 10:00 !!!

Ο άλλος...είπαμε 100 φορές θα με φωνάξει ! Και στο κρεβάτι μου που τον έχω βάλει ξυπνάει κατά τις 3:00 ¨ μανούλα τσιμέρωσε;;;;¨ ¨ πότε θα τσιπνήσουμε;;;;¨ :confused:

Από μωρό είχε αυπνίες αυτό το παιδί !!! :mad::rolleyes:

¨ το αντράκι μας 07/01/2008 ο μπόμπιρας 29/9/10

..τα αστεράκια μου είναι εκεί ψηλα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 60
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα σε όλες τις νυσταγμένες μαμάδες!!! Μια από τα ίδια κι εμείς, 16 μηνών ο μικρός και συνεχίζει να ξυπνάει. Κι εγώ ήθελα να είναι ανεξάρτητος και να κοιμάται μόνος του, αλλά πού τέτοια τύχη. Όταν ξυπνάει μόνο μια φορά, είμαι ευχαριστημένη! Από την κούνια στο κρεβάτι μας κι από το κρεβάτι μας στην κούνια και πάλι από την αρχή.. Συχνά μας παίρνει ο ύπνος στο κρεβάτι θηλάζοντας. Άλλες φορές ξυπνάω μηχανικά και τον παίρνω στο κρεβάτι και το πρωί δεν το θυμάμαι! Μη μου πέσει καμιά ώρα από τα χέρια, αλίμονό μου..

EkcAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Βάλτε κι εμένα στο club παρακαλώ....βάλτε και τον σύζηγο και την Μελίνα που όλο το βράδυ ξαγρυπνάει το καημένο μου και το πρωί κουτουλάει στο σχολείο!!!Βρε κορίτσια σηκώμεται ανα 2 ώρες και τραγουδάει μιλάει παίζει...αφου τον κοιμήσω(έτσι νομίζω)και πάω να ξαπλώσω στο ζεστό μου κρεββατάκι τσουπ ο κύριος παίζει όρ8ιος στην κούνια.αναγκαστικά σηκώνομαι γιατί φοβάμαι μην μου πέσει.τι 8α τον κάνω .πολύ νευρικό παιδί μου βγήκε.όλη μερα τρέχει παίζει,ανεβοκατεβαίνει τισ σκάλες κι απο πίσω η δόλια η μάνια απο κουζίνα τραπεζαρία απο τραπεζαρία σαλόνι κι απο σαλόνι σκάλες για τα πάνω δωμάτια.μόνο στη σοφίτα δεν πάει ακόμα... ησυχία δεν έχει αλλά το βράδυ δεν κοιμάται.δεν κουράζονται ολη μέρα ή8ελα να ήξερα???

yqVVp2.pngms8nrdk5f.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Φαιη μου αυτην την απορια την εχουμε πολλεσ μαμαδες...απλα πρεπει να μαθουμε οσο μπορουμε δηλαδη να ζουμε με αυτο...τα παιδια μας δεν αγαπανα τον υπνο...δεν μπορουμε και αλιως... Ειχα μια γειτονισσα ειχε ενα παιδακι 2 χρονων περιπου το οποιο το παιδακι της κοιμοταν 2 ωρες το πολυ το βραδυ...τις υπολοιπες ωρες το παιδι γυρνουσε στο σπιτι ακομα και στο μπαλκονι εβγαινε μονο του αφου ηταν καλοκαιρι. Η μανα του δεν αντεχε αλλο επρεπε να κοιμη8ει γιατι ξυπνουσε 6 η ωρα τπ πρωι για δουλεια!!! υπαρχουν και ακομα πιο δυσκολα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κατ αρχάς να πω πως και εγω υπήρξα μαμά με το ίδιο ακριβως πρόβλημα. Και κατα καιρούς, ακόμα το αντιμετωπίζω, απλά ξέρω να το αναγνωρίζω πλέον νωρίς και να το "κόβω" νωρίς.

Ο μικρός μου μέχρι 10 μηνώνπου σταμάτησα να θηλάζω, ξύπναγε για να φάει 2 φορές μέσα στη νύχτα. Αυτο το θεωρούσα απόλυτα φυσιολογικό και δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα. Αυτό που ήταν κουραστικό, ήταν πως για να κοιμηθεί μετά το βραδυνό γάλα (10 το βράδυ περίπου)επρεπε να κουνάς τουλάχιστον μισή ωρα το καρότσι. Μιλάμε για πολύ κούνημα! Σε κάποια φάση λοιπόν, δεν άντεξα να κουνάω και αποφάφισα να του το κόψω. Πως; Τον έβαλα στο κρεβάτι του και του έκανα παρέα για λίγο. Μετά του είπα πως η μαμά φεύγει τωρα και εσυ θα κοιμηθείς. Αυτος βεβαια άρχισε να κλαίει. Πήγα στα 5 λεπτα να του μιλήσω και να με δει και έφυγα, μετά στα 10 λεπτα, μετά στο τέταρτο, μετά στα 20 ειχε πια κοιμηθεί.

Με αυτο το σύστημα σταμάτησα το κούνημα. Κλάμα για 2-3 μέρες και απο εκει και πέρα τέλος!

Στην πορεία βέβαια και κατα καιρούς ξεκίνησε να ξυπνάει για διάφορους λόγους. Οταν υπάρχει όντως κάπιοιος λόγος απλά πρέπει να ανταποκριθεις. Αν πχ πεινάει, ή αν πονάει απο δόντια, κλπ. Αν όμως διασπιστώσω πως ξυπνάει επειδή πχ θέλει να έρθει στο κρεβάτι μας ή επειδή θέλει να πιάσει κουβέντα, το ταχύτερο του το κόβω.

Εγω τουλάχιστον πάντα του εξηγούσα και με λόγια το οτιδήποτε και νομίζω πως έχει βοηθήσει.

Πρόσφατα αποφάσισε πως κατα τις 5.30 που ο μπαμπάς του ξυπνάει, θα έρχεται για αγκαλίτσα στο κρεβάτι μας. Δεν ειχα πρόβλημα με αυτο, αλλά αντί να έρχεται για αγκαλίτσα και ύπνο, αυτός ερχόταν και άρχιζε να παίζει, να μου μιλάει και γενικά να μην κοιμάται ούτε αυτός, ούτε κι εγω βέβαια. Μια- δυο φορές το έκανε, τον προειδοποίησα πως αν δε σταματήσει δεν θα ξαναέρθει στο κρεβάτι μας για αγκαλίτσα το πρωί, αυτός δεν άκουσε... και βέβαια τον έστειλα πίσω στο κρεβάτι του! Και βέβαια έγινε χαμός! Αλλά πιστέψτε με, δεν το ξαναέκανε! Μια μέρα και εγω δεν κοιμηθηκα και τα νευρα μου τσατάλια και αυτος το ίδιο, αλλά απο εκεί και πέρα, βρηκαμε μια ισορροπία. Μιλήσαμε και συμφωνήσαμε τελικά, πως θα πηγαίνω εγω και θα τον παίρνω το πρωί απο το κρεβάτι του όταν ειναι ωρα για αγκαλίτσα.

Βέβαια αυτο που λεω ειναι για μεγαλύτερο παιδάκι, αλλά η λογική είναι η ίδια και για τα πιο μικρά.

Την μικρή σου θα την άφηνα στο κρεβάτι της και θα πήγαινα κατα διαστηματα να την παρηγορίσω με 2-3 κουβένετες και χαδάκι. Τα πρώτα βράδυα θα είναι δύσκολα, αλλά πιστευω πως θα συνηθίσει.

Καλως ή κακώς, είμαι της άποψης πως πρέπει να θέτουμε κάποια όρια στα αγγελούδια μας γιατί είμαστε και εμείς άνθρωποι. Πόσο καιρό θα αντέξει μια μάνα να ξαγρυπνάει ειδικά όταν πρόκειται για πείσμα;

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

geia sas

 

εχω κι εγω το ιδιο προβλημα. Η μικρη μου είναι 17 μηνών και ξυπνάει τα βραδια δεν ησυχάζει αν δεν την πάρω στο κρεββατι μαζί μου. Εχω δοκιμάσει τα πάντα τάισμα κουνημα κινητρα, μάλωμα,ακόμα και να την αφήσω να κλαίει επί ώρες , αλλά τίποτα. Έχω απελπιστεί και δεν ξέρω τι να κάνω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

geia sas

 

εχω κι εγω το ιδιο προβλημα. Η μικρη μου είναι 17 μηνών και ξυπνάει τα βραδια δεν ησυχάζει αν δεν την πάρω στο κρεββατι μαζί μου. Εχω δοκιμάσει τα πάντα τάισμα κουνημα κινητρα, μάλωμα,ακόμα και να την αφήσω να κλαίει επί ώρες , αλλά τίποτα. Έχω απελπιστεί και δεν ξέρω τι να κάνω.

 

 

Το μονο που μπορω να σου πω κουραγιο...σε καταλαβαινω τα περασα και εγω. Τωρα το κοριτσακι μου ειναι 21 μηνων και δεν αλλαξε πολυ. Ξυπναμε το βραδυ αλλα οχι τοσο συχνα. Αν μπορεις μονο να αποφευγεις να κοιμαστε μαζι στο κρεβατι σου. Και η δικια μυ η8ελε να ερχεται στο κρεβατι μου αλλα την εβαζα κατευθειαν στο ριλαξ και ξαπλωνα στον καναπε και μολι κοιμοταν εφευγα. Και ακομα μου το κανει.

Τι να κανουμε, πρεπει να καταλαβουμε οτι εχουμε δυσκολα μωρα και καποτε 8α μεγαλωσουν:lol:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...