Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

17 ΜΗΝΩΝ Κ ΞΥΠΝΑΕΙ ΤΑ ΒΡΑΔΙΑ


PEGY

Recommended Posts

ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 17 ΜΗΝΩΝ ΕΝΩ ΚΟΙΜΟΤΑΝ ΤΑ ΒΡΑΔΙΑ ΣΕΡΙ ΑΛΛΑ ΜΕ ΚΟΥΝΗΜΑ, ΤΩΡΑ ΤΗΝ ΚΟΥΝΑΩ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΚΑΙ ΞΥΠΝΑΕΙ ΚΑΤΑ ΤΙΣ 3. ΤΗΝ ΕΔΙΝΑ ΤΣΑΙ(ΤΩΡΑ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ)ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΙΣΗ ΩΡΑ ΚΑΙ ΚΟΥΝΗΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΞΑΝΑΚΟΙΜΗΘΕΙ. ΕΧΩ ΑΠΕΛΠΙΣΤΕΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΤΗΝ ΥΠΟΛΟΙΠΗ ΜΕΡΑ. ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΤΟ ΚΟΥΝΗΜΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΞΥΠΝΗΜΑ ΤΗΣ ΝΥΧΤΑΣ.

ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΣΩ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΝΕΥΡΙΚΟ...ΚΑΙ ΑΝ ΤΗΝ ΑΦΗΣΩ ΝΑ ΚΛΑΕΙ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΤΗΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΧΑΜΟΣ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 60
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλημέρα!

το δικό μου μικρό αγοράκι ξυπνούσε κάθε βράδυ ανα δύο ώρες μέχρι πριν δύο μήνες (τώρα είναι 15 μηνών)

Σώθηκα δίνοντας του το almiron goodnight!

τώρα πλέον πίνει το τελεύταιο γάλα στις 9 το βράδυ κ το επόμενο στις 7.30 - 8 το πρωί που ξυπνάει!

το χρησιμοποίησα για ένα μήνα κ έστρωσε το πρόγραμμα του

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 17 ΜΗΝΩΝ ΕΝΩ ΚΟΙΜΟΤΑΝ ΤΑ ΒΡΑΔΙΑ ΣΕΡΙ ΑΛΛΑ ΜΕ ΚΟΥΝΗΜΑ, ΤΩΡΑ ΤΗΝ ΚΟΥΝΑΩ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΚΑΙ ΞΥΠΝΑΕΙ ΚΑΤΑ ΤΙΣ 3. ΤΗΝ ΕΔΙΝΑ ΤΣΑΙ(ΤΩΡΑ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ)ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΙΣΗ ΩΡΑ ΚΑΙ ΚΟΥΝΗΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΞΑΝΑΚΟΙΜΗΘΕΙ. ΕΧΩ ΑΠΕΛΠΙΣΤΕΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΤΗΝ ΥΠΟΛΟΙΠΗ ΜΕΡΑ. ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΤΟ ΚΟΥΝΗΜΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΞΥΠΝΗΜΑ ΤΗΣ ΝΥΧΤΑΣ.

ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΣΩ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΝΕΥΡΙΚΟ...ΚΑΙ ΑΝ ΤΗΝ ΑΦΗΣΩ ΝΑ ΚΛΑΕΙ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΤΗΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΧΑΜΟΣ.

οταν λες κουνημα εννοεις στην αγκαλια σου η στο κρεβατακι της?στις τρεις που ξυπναει γιατι δεν τις δινεις γαλατακι?ετσι και θα ηρεμησει και θα χορτασει!!!!!εγω τον μικρούλη μου τον χαϊδεύω στην πλατουλα οταν τον ξαπλωνω για υπνο και ετσι κοιμαται και εγω δεν κουράζομαι.παλιοτερα μεχρι και 9 μηνων ηθελε αγκαλια και κουνημα,τωρα ευτυχως με τα χαδακια σωθηκα!!!!!!!!!

Ο θησαυρος μας ειναι ολη μας η ζωη!!!!:p11/06/2009:p

 

Θεούλη μου....βοήθησε μας........

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 17 ΜΗΝΩΝ ΕΝΩ ΚΟΙΜΟΤΑΝ ΤΑ ΒΡΑΔΙΑ ΣΕΡΙ ΑΛΛΑ ΜΕ ΚΟΥΝΗΜΑ, ΤΩΡΑ ΤΗΝ ΚΟΥΝΑΩ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΚΑΙ ΞΥΠΝΑΕΙ ΚΑΤΑ ΤΙΣ 3. ΤΗΝ ΕΔΙΝΑ ΤΣΑΙ(ΤΩΡΑ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ)ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΙΣΗ ΩΡΑ ΚΑΙ ΚΟΥΝΗΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΞΑΝΑΚΟΙΜΗΘΕΙ. ΕΧΩ ΑΠΕΛΠΙΣΤΕΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΤΗΝ ΥΠΟΛΟΙΠΗ ΜΕΡΑ. ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΤΟ ΚΟΥΝΗΜΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΞΥΠΝΗΜΑ ΤΗΣ ΝΥΧΤΑΣ.

ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΣΩ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΝΕΥΡΙΚΟ...ΚΑΙ ΑΝ ΤΗΝ ΑΦΗΣΩ ΝΑ ΚΛΑΕΙ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΤΗΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΧΑΜΟΣ.

 

είμαστε πολλές καλή μου αν σε παρηγορεί αυτό, κάποια στιγμή θα κοιμηθεί :lol::lol: όχι δεν παίζω με τον πόνο σου :-(:-(:roll::roll: εννοώ ότι δεν έχω καταλάβει ακόμα γιατί όλες μας (και εγώ μαζί) νομίζαμε ότι τα μωρά δεν ξυπνάνε το βράδυ και αν το δικό μας ξυπνάει κάτι έχουμε κάνει εμείς λάθος (μπορεί αλλά δεν είναι πάντα έτσι):roll::roll:

 

δές εδώ

http://parents.org.gr/forum/forumdisplay.php?f=134 σίγουρα κάτι θα ταιριάζει σε σας, πάντως με τίποτα δεν θα σε συμβούλευα να αφήσεις το παιδί να κλαίει :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Pegy, κι εμεις 15,5 μηνων και ξυπναει χωρις κλαμα απλα μιλαει, σηκωνεται κανει τουμπες στην κουνια, ποτε δεν την ταισα νυχτα (μια χαρα τρωει τη μερα,δε χρειαζεται πια) και φυσικα κουναω κι εγω ορθια και αγκαλια 12 κιλα...Τωρα προσπαθω να κοψω το βραδυνο τουλαχιστον κουνημα και την αφηνω και ψευτοκλαψουριζει στην κουνια της, πηγαινοερχομαι εγω στο δωματιο της και τελικα κοιμαται..

Εισαι σιγουρη οτι ξυπναει λογω πεινας????Μηπως αν της εδινες καμια ωρα πριν το γαλα κατι στερεο π.χ. λιγο τοστακι την κρατησει καλυτερα τη νυχτα???

Παντως για παρηγορια σου, εγω νυχτα παρα νυχτα βαραω γερμανικα 2-4, 4-6 κλπ...μα τι θελουν επιτελους???Κι εγω ολη μερα στη δουλεια σερνομαι...

Link to comment
Share on other sites

οταν λες κουνημα εννοεις στην αγκαλια σου η στο κρεβατακι της?στις τρεις που ξυπναει γιατι δεν τις δινεις γαλατακι?ετσι και θα ηρεμησει και θα χορτασει!!!!!εγω τον μικρούλη μου τον χαϊδεύω στην πλατουλα οταν τον ξαπλωνω για υπνο και ετσι κοιμαται και εγω δεν κουράζομαι.παλιοτερα μεχρι και 9 μηνων ηθελε αγκαλια και κουνημα,τωρα ευτυχως με τα χαδακια σωθηκα!!!!!!!!!

 

Η δικια μου που δεν ξαπλωνει με τιποτα να τη χαιδεψω???Ορθια κοριτσια, δεν μπορω να την κανω να ξαπλωσει..

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΥΧΑΡΗΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΑΣ. ΔΕΝ ΤΗΝ ΚΟΥΝΑΩ ΕΥΤΗΧΩΣ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΡΙΛΑΞ(ΕΚΑΤΣΕ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΤΟ ΡΙΛΑΞ). ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΜΩΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΤΓΑ ΞΑΠΛΩΣΩ ΚΑΙ ΘΑ ΚΟΙΜΗΘΟΥΝ. ΟΣΟ ΓΑΛΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΔΙΝΩ ΓΙΑΤΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΑΝ ΜΑΘΕΙ ΕΤΣΙ ΘΑ ΣΥΝΑΧΙΖΕΙ ΝΑ ΞΥΠΝΑΕΙ. ΕΓΩ ΝΟΜΙΖΩ ΚΑΙ ΤΟ ΧΑΜΗΛΑΚΙ ΣΕ ΧΑΛΑΡΩΝΕΙ ΜΕ ΛΙΓΟ ΜΕΛΙ. ΛΑΘΟΣ ΚΑΝΩ... ΑΧ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΓΙΝΟΜΑΙ ΠΛΕΟΝ ΠΟΛΥ ΚΑΚΙΑ.ΑΦΟΥ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΔΕΝ ΕΠΙΑΝΕ. ΕΧΘΕΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΕΚΑΜΝΑ ΚΑΙ ΕΚΑΜΝΕ ΣΑΝ ΤΡΕΛΗ....ΕΧΩ ΕΞΑΝΤΛΗΘΕΙ

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα!

το δικό μου μικρό αγοράκι ξυπνούσε κάθε βράδυ ανα δύο ώρες μέχρι πριν δύο μήνες (τώρα είναι 15 μηνών)

Σώθηκα δίνοντας του το almiron goodnight!

τώρα πλέον πίνει το τελεύταιο γάλα στις 9 το βράδυ κ το επόμενο στις 7.30 - 8 το πρωί που ξυπνάει!

το χρησιμοποίησα για ένα μήνα κ έστρωσε το πρόγραμμα του

 

ΛΕΣ ΝΑ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ...ΤΟ ΠΗΡΕΣ ΜΟΝΗ ΣΟΥ Η ΣΤΟ ΕΙΠΕ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΣΟΥ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χωρις να θελω να σε στενοχωρησω η κορη μου το ξεκινησε αυτο 17μηνων και το σταματησε 3χρονων ξυπναγε μπορει και 5-6φορες την νυχτα για γαλα πιπιλα και ασχετους λογους....επισης ο γιος μου εχει να κοιμηθει σερι το βραδυ απο τοτε που γεννηθηκε και τωρα ειναι σχεδον 11μηνων..:(:(

Link to comment
Share on other sites

Όσο δύσκολο κι αν ακούγεται, μην τη μαλώνεις...ξέρω πως έχουν σπάσει τα νεύρα σου, σε καταλαβαίνω γιατί τα ίδια τραβούσα δυο χρόνια με τον μεγάλο, αλλά δεν ωφελεί να τους φωνάζεις ή να τα αφήνεις να κλαίνε...ύστερα τα πιάνει υστερία και δεν ηρεμούν με τίποτα.

 

Δοκίμασε αυτό με το γάλα που σου λένε τα κορίτσια, γιατί αν πεινάει πώς να κοιμηθεί το κακόμοιρο? Το θέμα είναι τι κάνεις όταν δεν θέλουν τίποτα και ξυπνάνε 3 φορές κάθε βράδυ όπως ο δικός μου...υπομονή κορίτσια...ακόμα και τα πιο δύσκολα, έρχεται η στιγμή που στρώνουν!

Link to comment
Share on other sites

AX ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ...ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ 3 ΧΡΟΝΩΝ ΠΑΙΔΙ ΚΑ ΞΥΠΝΑΕΙ ΑΚΟΜΑ ΤΟ ΒΡΑΣΥ? ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΜΟΥ ΔΩΣΑΤΕ ΕΛΠΙΔΕΣ:(:(:(

ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΜΙΡΟΝ GOOD NIGHT... ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΑ ΤΙΠΟΤΑ.

ΛΕΤΕ ΝΑ ΤΗΝ ΕΜΕΙΝΕ ΣΗΝΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΞΥΠΑΝΕΙ 3 Η ΩΡΑ ΤΑ ΞΗΜΕΡΩΜΑΤΑ?:cry: ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΞΥΠΝΗΤΗΡΙ

Link to comment
Share on other sites

2 χρονων η δικια μου, δεν εχω ζησει βραδυ της ποτέ, που να μην ξυπνησει για

 

 

-γαλα

-πανα

-να τραγουδησει

-να θελει να παιξει

-να δει τηλεοραση

-να παρει τηλ τον παππου

-να κοιμηθει στο σαλονι

 

 

και οτι αλλο μπορεις να σκεφτεις................................................

 

εχω την εντυπωση πλεον, οτι και να μη ξυπνησει το παιδι, ξυπνω εγω απο μονη μου σχεδον ανα διωρο...

 

αααααααα κατα φωνη :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα...λοιπον η μεγαλη μου ξυπναγε μεχρι 18 μηνων (ειχαμε κοψει θηλασμο απο εξι μηνων αλλα αυτη ακαθεκτη)..ποτε δεν της εδινα τσαϊ το βραδυ κλπ (μπορει καποιος να μου την εξηγησει αυτη τη λογικη παρακαλω???) της εδινα γαλα και ξανακοιμοτανε..καπου εκει ειδα οτι απλα το παιδι πειναγε οποτε απο λιγο νωριτερα καπου 15 μηνων της εδινα και το βραδυ κατι πιο στερεο μια τραχανς ητανε μια απο τη μεσημεριανη σουπα και ετρωγε οποτε στην αρχη απο τις δυο φορες το πηγε στη μια φορα το βραδυ....μετα επειδη ποια μιαλγε και καταλαβαινομασταν αρκετα καλα οταν ξυπναγε το βραδυ αρχισα να της λεω οχι τωρα αγαπη μου ειναι νυχτα κλπ...αμα εβλεπα οτι επεμενε εννοειται οτι της εδινα γαλα (εννοω εκλαιγε) ...αλλες φορες απλα ηθελε νανουρισμα παλι ....σιγα σιγα εκοψε το ξυπνημα γυρω στα δυο τελειως...αλλα τρωγαμε και κανονικα το βραδυ πια....μπορει το παιδι να πειναει γιατι μεγαλωνουνε και θελουν περισσοτερη ποσοτητα...επισης μπορει να ειδε εφιαλτη μπορει πολλα...το να του φωναξεις δεν ειναι λυση οσο και να ειναι σπασμενα τα νευρα σου...αμα σου κοιμαται πολλες ωρες εσα στην ημερα προσπαθησε να μην την αφηνεις να κοιμαται πολυ....

 

μπορει καποια να μου εξηγησει αυτο με το τσαϊ για ποιο λογο το κανουν??το εχω ακουσει απο πολλους...δωσε τσαϊ...αφου ειναι αναγκαιο το γαλα το τσαϊ που κολαει το βραδυ..ευχαριστω

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

υποτιθεται οτι σιγα σιγα δεν ξυπνανε για να ζητησουνε να πιουνε γαλα βραδι γιατι ειναι τσαι...ετσι λενε για να συνηθισει να κοιμαται σερι κ να μην ξυπναει τουλαχιστον για γαλα..

Link to comment
Share on other sites

Πάντως κι εγώ της δίνω γάλα αν σηκωθεί και κλαίει πολύ.Τώρα δηλαδή που μιλάει το ζητάει και μόνη της.Δεν μου πάει καρδιά να την ακούω να κλαίει και να φωνάζει γά-λι-α.

Σήμερα μάλιστα 3.30 τα ξημερώματα ζήταγε γάλα και εγώ ήμουν τόσο κουρασμένη που, δεν της φώναξα βέβαια, αλλά άρχισα και έκανα κήρυγμα στο μωρό!!!, ότι σε άλλα μωρά δίνουν χαμομήλι και αυτή όλο πεινάει και τώρα μεγάλωσε και την θα την κάνω και ότι η μαμά στις 6 θα σηκωθεί να πάει για δουλειά κλπ κλπ.

(Σχιζοφρένεια σε βλέπω που έρχεσαι, μην μου κρύβεσαι)

 

Το μωρά βέβαια με κοίταζε χαζεμένο και σε κάθε φράση μου έλεγε Γά-λι-α!!!!!

 

Το γάλα μου μέσα!!!

nCE2p3.png

 

Όποιος προτιμά την ασφάλεια έναντι της ελευθερίας δεν του αξίζει να έχει τίποτα από τα δύο

Link to comment
Share on other sites

yasemi να σου πω την αληθεια η μικρη σταματησε να αξυπναει τα βραδια σχεδον μολις σαραντισε...και αυτο γιατι τα βραδια δεν την θηλαζα αλλα την εδινα χαμομιλακι. Υποτιθεται οι το χαμομιλι σε ξεδιψαει )γιατι τα βρεθη δεν πινουν νερο) και χαλαρωνουν και ξανακοιμουνται. Ετσι την εκαμνα τωρα πως αλλαξε ξαφνικα ενας Θεος το ξερει

Link to comment
Share on other sites

nect ποσο ειναι το μωρακι σου Και εμενα εχθες ξυπνησε κατα την 1 και κατα τις 3 και στις δυο φορες την εδινα γαλα. Δεν ειναι καλη τακτικη..δεν αντεχω..στην δουλεια που παω ειμαι σαν φυτο.Ποσους καφεδες να πιω. Οχι τιποτα αλλο και με τον αντρα μου ακομα ειμαι ολο νευρα...τι ακουει και αυτος απο μενα!Σημερα κατα τις 9 το βραδυ θα την δωσω κρεμα και μετα γαλα. Ας δοκιμασω και αυτο............αι θα σας πω.

Link to comment
Share on other sites

annia εσυ που ξυπνουσε και ζητουσαν γαλα τους εδινες...και εγω δινω που και που αλλα φοβαμαι μηπως τησ γινει συνηθεια και μου το ζηταει συνεχεια και ετσι την δινω τσαι. Τωρα ειναι πεντε παρα το πρωι τησ εδωσα και γαλα και τσαι και ακομα την κουναω για να κοιμηθει...τι να κανω αλλα δεν ξερω

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτείτε τι θέλουμε εμείς για να κοιμηθούμε: λίγη ώρα τηλεόραση να χαλαρώσουμε, στη συνέχεια μόλις κλείσουντα ματια βάζουμε πιτζάμες, χουχουλιάζουμε στο πάπλωμα, κάποιοι αγκαλιάζουμε το σύντροφό μας και νάνι. Ποιός δεν θα δυσκολευόταν να κοιμηθεί εάν του αφαιρούσαν κατι από αυτή την ιεροτελεστία. πχ ξαπλώστε με τα ρούχα! κάθε 1 ώρα θα ξυπνάτε αναστατωμένοι. ¨Η να μην έχετε για μια μέρα το συντροφο που καθημερινά αγκαλιάζετε πάλι τα ξυπνήματα θα είναι τακτικά. Επίσης σκεφτείτε να μην αφαιρέσουμε κάτι την ώρα που πάμε για ύπνο, άρα να κοιμηθούμε φυσιολογικά και κάποια στιγμή που ψιλοανοίγουμε τα μάτια και απλά γυρίζουμε πλευρό διαπιστώνουμε στον ύπνο μας ότι λείπει ο συντροφος μας!! ή ότι βρισκόμαστε στο καναπέ κι όχι στο κρεβάτι ή ότι το πάπλωμα έγινε κουβέρτα!!! Μα εννοείται θα ξυπνήσουμε! Τα μωρά λοιπόν δεν διαφέρουν. Κι επανέρχομαι να ρωτήσω το εξής: Μετά από έναν τέτοιο ύπνο με διακοπές γιατί κάτι μας λείπει όλο το βράδυ ποιος θα ξεκουραστεί πραγματικα;;; Το μωρό κοιμάται με κούνημα. Ξαφνικά ξυπνάει και δεν κουνιέται!! Σοκ!! Κλαίει μέχρι να ξανακουνηθεί ή να κάνει τελοσπάντων ότι έχει μάθει για να κοιμάται, ξανακοιμάται. Μόλις ξανα τύχει να ψιλοανοίξει τα ματια πάλι δεν κουνιέται! αμαν!!! ξανάπανικός, κλάμα!!! Γονείς, σκεφτείτε το όλο αυτό και πείτε μου αν θεωρείτε ότι το παιδί ξεκουράζεται όπως θα ξεκουραζόταν αν δε τα είχε ανάγκη όλα αυτά. Είμαι μάνα και έχει τέσσερις μέρες που αποφάσισα να μάθω στο μωρό μου 6 μηνών να κοιμάται μόνο του. Μέτρησα τι είναι πιο σημαντικό. Να κλάψει για μισή ωρα ή να μη κοιμηθεί σωστά. Τη πρώτη μέρα σε 25 λεπτά κοιμήθηκε στα οποία πήγαινα συχνά και της έλεγα ότι την αγαπώ κιότι μπορεί να κοιμηθεί (φυσικά δεν καταλαβαίνει ακόμα, όμως δεν αισθάνθηκε εγκαταλελημένη) Το κακό είναι ότι αισθάνθηκε ότι κάτι της λείπει, αλλά αυτό ούτωςή άλλως το αισθανόταν κάθε φορά που ξυπνούσε το βράδυ. Ξύπνησε το βράδυ στις μία και κοιμήθηκε στις τρείς με μεσοδιαστήματα κλάματος και μικρών ύπνων. Δεν τη σήκωσα από το κρεββάτι. Το επόμενο βράδυ κοιμήθηκε μέσα σε 13 λεπτά και το βράδυ μεσα στον ύπνο της έκλαψε για ένα λεπτό και κοιμήθηκε μόνη της και ουσιαστικά κοιμόταν από τις 20:30 ως τις 08:30 το πρωί! Κι από τότε συμβαίνει αυτό!! Το βράδυ πλέον κοιμάται ή κατευθείαν μόλις την αφήσω ή μετα από δυο τρία λεπτά. Το μωρό ξυπνάει με χαμόγελα και έχει ηρεμήσει. Το τίμημα το κλάμα αλλά το κέρδος η ηρεμία της από δω και πέρα. Συγγνώμη για την έκταση του μηνύματος! Καλή τύχη σε όλες!

gth0p3.png
Link to comment
Share on other sites

yasemi να σου πω την αληθεια η μικρη σταματησε να αξυπναει τα βραδια σχεδον μολις σαραντισε...και αυτο γιατι τα βραδια δεν την θηλαζα αλλα την εδινα χαμομιλακι. Υποτιθεται οι το χαμομιλι σε ξεδιψαει )γιατι τα βρεθη δεν πινουν νερο) και χαλαρωνουν και ξανακοιμουνται. Ετσι την εκαμνα τωρα πως αλλαξε ξαφνικα ενας Θεος το ξερει

 

 

κουκλα μου οταν θηλαζεις δε δινεις τσαϊ ...το γαλα της μαμας τους χαλαρωνει και κοιμουνται ...ειδικα σε τοσο μωρα...αυτο ειναι μυθος οτι τα μωρα που θηλαζουν διψανε επειδη δε πινουν νερο,,,,,

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτείτε τι θέλουμε εμείς για να κοιμηθούμε: λίγη ώρα τηλεόραση να χαλαρώσουμε, στη συνέχεια μόλις κλείσουντα ματια βάζουμε πιτζάμες, χουχουλιάζουμε στο πάπλωμα, κάποιοι αγκαλιάζουμε το σύντροφό μας και νάνι. Ποιός δεν θα δυσκολευόταν να κοιμηθεί εάν του αφαιρούσαν κατι από αυτή την ιεροτελεστία. πχ ξαπλώστε με τα ρούχα! κάθε 1 ώρα θα ξυπνάτε αναστατωμένοι. ¨Η να μην έχετε για μια μέρα το συντροφο που καθημερινά αγκαλιάζετε πάλι τα ξυπνήματα θα είναι τακτικά. Επίσης σκεφτείτε να μην αφαιρέσουμε κάτι την ώρα που πάμε για ύπνο, άρα να κοιμηθούμε φυσιολογικά και κάποια στιγμή που ψιλοανοίγουμε τα μάτια και απλά γυρίζουμε πλευρό διαπιστώνουμε στον ύπνο μας ότι λείπει ο συντροφος μας!! ή ότι βρισκόμαστε στο καναπέ κι όχι στο κρεβάτι ή ότι το πάπλωμα έγινε κουβέρτα!!! Μα εννοείται θα ξυπνήσουμε! Τα μωρά λοιπόν δεν διαφέρουν. Κι επανέρχομαι να ρωτήσω το εξής: Μετά από έναν τέτοιο ύπνο με διακοπές γιατί κάτι μας λείπει όλο το βράδυ ποιος θα ξεκουραστεί πραγματικα;;; Το μωρό κοιμάται με κούνημα. Ξαφνικά ξυπνάει και δεν κουνιέται!! Σοκ!! Κλαίει μέχρι να ξανακουνηθεί ή να κάνει τελοσπάντων ότι έχει μάθει για να κοιμάται, ξανακοιμάται. Μόλις ξανα τύχει να ψιλοανοίξει τα ματια πάλι δεν κουνιέται! αμαν!!! ξανάπανικός, κλάμα!!! Γονείς, σκεφτείτε το όλο αυτό και πείτε μου αν θεωρείτε ότι το παιδί ξεκουράζεται όπως θα ξεκουραζόταν αν δε τα είχε ανάγκη όλα αυτά. Είμαι μάνα και έχει τέσσερις μέρες που αποφάσισα να μάθω στο μωρό μου 6 μηνών να κοιμάται μόνο του. Μέτρησα τι είναι πιο σημαντικό. Να κλάψει για μισή ωρα ή να μη κοιμηθεί σωστά. Τη πρώτη μέρα σε 25 λεπτά κοιμήθηκε στα οποία πήγαινα συχνά και της έλεγα ότι την αγαπώ κιότι μπορεί να κοιμηθεί (φυσικά δεν καταλαβαίνει ακόμα, όμως δεν αισθάνθηκε εγκαταλελημένη) Το κακό είναι ότι αισθάνθηκε ότι κάτι της λείπει, αλλά αυτό ούτωςή άλλως το αισθανόταν κάθε φορά που ξυπνούσε το βράδυ. Ξύπνησε το βράδυ στις μία και κοιμήθηκε στις τρείς με μεσοδιαστήματα κλάματος και μικρών ύπνων. Δεν τη σήκωσα από το κρεββάτι. Το επόμενο βράδυ κοιμήθηκε μέσα σε 13 λεπτά και το βράδυ μεσα στον ύπνο της έκλαψε για ένα λεπτό και κοιμήθηκε μόνη της και ουσιαστικά κοιμόταν από τις 20:30 ως τις 08:30 το πρωί! Κι από τότε συμβαίνει αυτό!! Το βράδυ πλέον κοιμάται ή κατευθείαν μόλις την αφήσω ή μετα από δυο τρία λεπτά. Το μωρό ξυπνάει με χαμόγελα και έχει ηρεμήσει. Το τίμημα το κλάμα αλλά το κέρδος η ηρεμία της από δω και πέρα. Συγγνώμη για την έκταση του μηνύματος! Καλή τύχη σε όλες!

 

 

συγνωμη κιολας αλλα αμα το δω απο τη σκοπια μου οχι δε θα ηθελα να κλαιω μιση ωρα πριν κοιμηθω..το λιγοτερο που θα ειχα ειναι πονοκεφαλο....:rolleyes:

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...