Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποστείρωση μέχρι πότε?


Recommended Posts

Μέχρι πόσο μηνών αποστειρώνατε πιπίλες και μπιμπερό? Γενικά σας χρειάστηκε ο αποστειρωτής ή το ίδιο είναι και μία κατσαρόλα με καυτό νερό ?

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ο αποστειρωτής είναι must. Είναι πολύ πιο βολικός από την κατσαρόλα...

Τώρα μέχρι πόσο μηνών δεν θυμάμαι... 3 ή 6 ??? Βοήθεια κορίτσια... Πάντως θα σε ενημερώσει ο γιατρός γι' αυτό.

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κιεμας η παιδιατρος μας ειπε να σταματησουμε την αποστειρωση απο τον εκτο μηνα αλλα επειδη η μικρη γεννηθηκε προωρα εγω μια ανησυχια την ειχα οποτε τελικα την σταματησα στους 10 μηνες......ετσι για τον φοβο των Ιουδαιων!!!

yHVLp3.png G2Hmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω επειδη θηλαζω σπανια τον χρησιμοποιω τον αποστειρωτη.Χρειαζεται ομως που και που.Ευτυχως δεν τον αγορασα μου τον δανεισε η κουνιαδα μου γιατι ετσι κι αλλιως δε χρειαζεται για πολυ καιρο.Μετα τον 6ο δεν τρωνε και κρεμουλες?Ποιος ο λογος για επιπλεον αποστειρωση?

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλά μπιζέλι... δεν το συζητάμε... είσαι πλέον ελεύθερος.. πάς όπου θέλεις, κάνεις ότι θέλεις... Δεν κουβαλάς και αυτό μαζί για μισή μέρα ταξίδι...

Αχχχχχ !!! τα είχα ξεχάσει αυτά... και είχα καλομάθει τώρα που μεγάλωσε η μικρή και ήμασταν σχετικά άνετοι... Άντε τώρα σε 3 μήνες, πάλι από την αρχή... (δεν γκρινιάζω :roll: , προσπαθώ να το συνειδητοποιήσω....

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αποστειρωτής... σε μορφή compact... όπου πάμε ΜΑΖΙ 8)

αλλά ευτυχώς σε 20 μέρες περίπου τέλος η αποστείρωση!!!!!!

μέχρι τον 6ο. Βρασμένο νερό όμως μέχρι ενόσ έτους... :?:?

(έρχεται και καλοκαίρι... :shock: )

Link to comment
Share on other sites

Μπιζέλι έχεις δίκιο!

Σημασιοδότησε το τέλος της εύκολης εποχής.

με το που άρχισε το τερατάκι να μπουσουλά ( 6 μηνών) και να τρώει απο το πάτωμα , «να πίνει νερό», είπε ο γιατρός, σταμάτησε και ο αποστειρωτής!!!!!!!!!

http://community.webshots.com/user/theanom

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

κι εμάς μας είπε η παιδίατρος να αποστειρώνουμε μέχρι τον έκτο...πλησιάζει το τέλος...!!!

τρώμε κιόλας κρέμες και αλεσμένο κοτοπουλο+λαχανικά!!

 

και επίσης μας είπε να μην είμαστε και πολύ τυπικοί με την αποστείρωση σιγά σιγά.....

τώρα αν μας πέσει η πιπίλα μέσα στο σπίτι, την ξεπλένουμε με καυτό νερό....μόνο!!! δεν την αποστειρώνουμε πια συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και μας στους 5 μηνες μας ειπε να σταματησουμε αλλα εγω αποστειρωνα μεχρι τους 6.. Καλα δεν το εκανα και με πολύ ευλαβια τους τελευταιους μήνες.. Δηλαδη μετα τους 3 μηνες που το παιδι ειχε αρχισει να βαζει διαφορα στο στομα αποστηρωνα μεν αλλα αν μου μεναν και παραπάνω από 24 ωρες που λενε, δεν τα αποστειρωνα ξανα... Η αν τυχαινε να ειμαστε εξω και να χρειαστει να πιει 2η φορα γαλα και δεν ειχα επιπλεον μπουκαλι, το επλενα και το χρησιμοποιουσα.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

ε και να γκρινιάξεις και λίγο δεν πειράζει...πώς αλλιώς θα τα βγάλουμε από μέσα μας, ας απενοχοποιηθούμε λίγο.Τουλάχιστον εδώ καταλαβαινόμαστε μεταξύ μας :D:D

 

Να σε βρει ο αλμάκ κακομοίρα μου να σου πω εγώ..! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τον έκτο μήνα αποστειρώναμε μετά τα μπιμπερό στο πλυντήριο πιάτων....

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Να ρωτήσω κάτι γιατι δεν θυμάμαι καθόλου... Πλένουμε τα μπιμπερο και τα βάζουμε στον αποστειρωτή. Αποστειρώνονται και μετά τι κάνουμε ? Τα αφήνουμε μέσα στον αποστειρωτή μέχρι να χρησιμοποιηθούν ? Τα βγάζουμε ? Και αν ναί που και πώς τα έχουμε ? Άν δεν χρησιμοποιηθούν σε ένα 24ωρο πρέπει να αποστειρωθούν και πάλι ?

 

Ευχαριστώωωωω

Link to comment
Share on other sites

Marilena πρώτα πλένεις τα μπιμπερό και μετά τα βάζεις στον αποστειρωτή και μετά τα βάζεις στο ψυγείο, κανονικά αν δεν τα χρησιμοποιήσεις μέσα σέ ένα 24ωρο θέλουν πάλι αποστείρωση.

Link to comment
Share on other sites

Οι αποψεις γενικα διαφερουν στο συγκεκριμενο θεμα.. Αλλοι γιατροι λενε στο ψυγειο, αλλοι οχι στο ψυγειο αλλοι παλι λενε ναι μεν στο ψυγειο αλλα θα τα γεμιζεις με αποστηρωμενο νερο. Εγω τα αφηνα μεσα στον αποστηρωτη. Οταν ηθελα να αποστηρωσω ξανα, τα 1-2 μπουκαλια που μου εμεναν τα εβαζα στο ψυγειο.. λιγο απ΄ολα δηλαδη.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Η παιδίατρος μου είπε ότι θα αποστειρώνουμε μέχρι τον 5ο.

Μπορεί κάποιος να μου πει τα δάχτυλα πως τα αποστειρώνουμε που πιο πολύ μέσα στο στόμα είναι παρά έξω;;;;; :):)

Link to comment
Share on other sites

εγω σταματησα την αποστειρωση στον 5ο μηνα απο την στιγμη δηλαδη που το παιδι ξεκινησε να τρωει κρεμα....

οσο για τα δαχτυλα που τα βαζει στο στομα,πλυσιμο και λιγο οινοπνευμα..

αλλα εαν το παιδι δεν ''φαει ''και κανενα μικροβιο.....δεν θαναι παιδι :lol:

.png.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εμεις αποστειρωνουμε κανονικα και μετα στο ψυγειο κλασσικα.

 

Να ξερετε οτι η ψυξη αναστελλει την δημιουργια μικροβιων. Εγω αν περασουν 24 ωρες δεν τα ξανααποστειρωνω. Δεν ειμαι 100 % σχολαστικη γενικα γιατι θεωρω οτι πρεπει να φτιαξουν αντισωματα τα μωρακια.

Δεν τον αφηνω βεβαια ποτε λερωμενο κλπ.

 

Επισης επειδη χρησιμοποιω βραστηρα και μου εχει λυσει τα χερια κανω αφαλατωση καθε 2 μερες περιπου, οπως και στον αποστειρωτη.

Και επειδη δεν ξερω αν θα ξυπνησει τη νυχτα για φαγητο (τεινει να το κοψει εντελως) του εχω ετοιμο νερακι και απλως το ζεσταινω.

Δεν ξερω αν κανει η οχι παντως τοσο καιρο που του το κανω δεν επαθε απολυτως τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...