Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόσες φορές μια γυναίκα μπορεί να κάνει καισαρική τομή;


ΣΕΡΙΝΕ

Recommended Posts

Για σασ μανουλεσ,,,να χερεστε ολι τα παιδια σασ ...θελο να μαθο αν μποριτε να με βοιθισεται εκανα μια φορα καισαρικη ποσα παιδια μπορω να κανω και ποσο πιο μετα ΑΠΟΤΙΝ ΠΡΟΤΙ ΓΕΝΝΑ

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα. Ο γιατρός μου μου είπε μετά το 3μηνο μπορώ να ξαναμείνω έγκυος χωρίς κανένα πρόβλημα. Τώρα για το πόσες καισαρικές δεν τον έχω ρωτήσει πάντως σίγουρα με περιμένει να πάω για το τρίτο (θα τον ρωτήσω τότε με το καλό). Όμως έχω συνάδελφο που έχει 4 καισαρικές στο ενεργητικό της.

Link to comment
Share on other sites

Σερινε εγώ ρώτησ α το δικό μου γιατρό ο οποίος έχει κάνει έως και 6 καισαρικές σε γυναίκα που παρακολουθεί και μου είπε οτι μετά τους εννιά μήνες από προηγούμενη καισαρική δεν υπάρχει πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

καλιμερα κοριτσια οιχα προβλιμα με το ιντερνετ κε τορα ιδα τισ απανδισι σασ ,,,θελλο να κανο πολλα παιδακια(4 τοθλαχιστον) αλα επιδι εκανα το 1 με κεσαρικι μου ιπαν καπιη φιλι ποσ μεχρι 3 παιδια μπορισ να κανισ με καισαρικι.μετα απο το τριτο παιδι οι γιατρι (κλινουν τιν μιτρα) ετσι μου ιπαν

Link to comment
Share on other sites

Eγώ από το Φεβρουάριο του 2007 μέχρι το Μάρτιο του 2011 (με το καλό) θα έχω κάνει 3 καισαρικές και μία απόξεση. Ο γιατρός μου μου είπε ότι πλέον δεν υπάρχει όριο, όπως παλιά, γιατί με το τρόπο που γίνεται πλέον η τομή δεν κινδυνεύουμε από κάτι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αν ο γιατρος που θα σε αναλαβει ειναι εμπειρος και εχει καλο χερι δεν νομιζω πως θα εχεις προβλημα

εχουμε ακουσει παντως κ περιπτωσεις που μετα το 3 ο γιατρος λεει στοπ

βρες ενα καλο γιατρο να σε αναλαβει

κ μην αφεθεις στα χερια καποιου ειδικευομενου που μαθαινει στη δικη σου μητρα-μπορει βεβαια να ειναι εξισου καλος αλλα μπορεις ν α τ ρισκαρεις

Link to comment
Share on other sites

Για σασ μανουλεσ,,,να χερεστε ολι τα παιδια σασ ...θελο να μαθο αν μποριτε να με βοιθισεται εκανα μια φορα καισαρικη ποσα παιδια μπορω να κανω και ποσο πιο μετα ΑΠΟΤΙΝ ΠΡΟΤΙ ΓΕΝΝΑ

Ευχαριστω

εχω κανει τρεις, η πρωτη στις 20/06/2005, η δευτερη στις 04/11/2006, η τριτη στις 22/06/2010 και μπορω και τεταρτη μου ειπε ο γιατρος μου μετα απο ενα χρονο. Εξαρταται απο την κατασταση της μητρας σου και το χερι του ιατρου.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ ξέρω γυναίκα που έχει κάνει 5 και η παιδίατρός μας έκανε 4.

Οι περισσότεροι γιατροί σημερα λένε μέχρι 4.

Εγώ προσωπικά δεν θα το ρίσκαρα. Έχω κάνει ήδη 2 και για τρίτη θα το σκεφτώ πάρα πολύ.

Ανάλογα με το λόγο της καισαρικής, υπάρχει και η δυνατότητα φυσιολογικού τοκετού όταν έχει προηγηθεί μόνο μία καισαρική. Αν σε ενδιαφέρει, ψαξτο κι αυτό λίγο.

Όσο για το διαστημα που πρέπει να μεσολαβήσει, και παλι νομίζω πως επικρατεί γενικά η άποψη να περάσει τουλάχιστον ένας χρόνος πριν την επόμενη εγκυμοσύνη. Βέβαια αυτό διαφέρει σε κάθ γυναίκα, γιατί παίζουν πολλοί παράγοντες ρόλο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ κοριτσια σασ ευχαριστω πολλι με καθισιχασατε παρα -παρα πολλι....μετα απο τιν γεννα μου ροτισα τον γιατρο μου ποσα παιδια μπορο να κανο...μου φανικε ποσ με εκανε πλακα μου ιπε γιελονδασ ποσα θελισ ?????...τον ιπα 4,,,κε γιελασε λεγονδασ οσα θεσ μπορισ να κανισ ...μετα ομοσ εχο μια φιλι οπια εινε ενγιοσ στο 3 παιδι (εχι κανι 2 κεσαρκεσ κε αφτο παλι κεσαερικι θα κανι )αλα τα παιδια τησ εχουν μεγαλι διαφορα ιλικιασ και λει απαγορεβετε ποσ ποτε κε κανεναν δεν επιτρεπουν πανο απο 3 παιδια αλλα τορα μετα απο τισ απανδισι σασ νιοθο ισιχι

 

Σασ ευχαριστω μανουλεσ να χερεσται τα παιδια σασ ολιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eγώ έχω κάνει 3 καισαρικές. Μία οικογενειακή μας φίλη έχει 7 παιδιά και είναι όλα με καισαρική τομή. Επίσης μία άλλη κοπέλα έκανε 4 καισαρικές μέσα σε 4 χρόνια.! Συγκεκριμένα το 4ο (μόλις σαράντισε) επειδή είχε μεγάλο πρόβλημα στα προηγούμενα 3 ο γιατρός της της είχε πει ότι δεν την αναλαμβάνει αν ξαναμείνει έγκυος για να μην συμβεί τίποτα και χαλάσει η καριέρα του (τρομάρα του.!!). Τελικά έμεινε έγκυος στο 4ο και άλλαξε γιατρό και ειλικρινά είχε την καλύτερη εγκυμοσύνη από τις προηγούμενες 3, και αν δεν είχε κάποιο μικρό πρόβλημα στο τέλος, ο γιατρός θα την προσπαθούσε να γεννήσει φυσιολογικά..!!!

 

Πιστεύω και εγώ ότι εξαρτάται από την κατάσταση της μήτρας, όπως είπε η stella1979, αλλά πολύ περισσότερο από τον γιατρό.!!

Αγάπη.... η χαραμάδα της αιωνιότητας..

Ernesto Cardenal

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
Για σασ μανουλεσ,,,να χερεστε ολι τα παιδια σασ ...θελο να μαθο αν μποριτε να με βοιθισεται εκανα μια φορα καισαρικη ποσα παιδια μπορω να κανω και ποσο πιο μετα ΑΠΟΤΙΝ ΠΡΟΤΙ ΓΕΝΝΑ

Ευχαριστω

 

geia s k se esena.k egw ekana kaisarikh prin apo 2mhnes k ton rwtisa posa paidia mporw na kanw k m eipe mexri 4paidia.Emena me eipe na mhnw meta apo 2xronia oxi giati dn mporeis na mhneis poio prin egkuos alla gia na gineis opws prin xriazete toulaxiston 1xrono k na klisei k h pligh kala.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
geia s k se esena.k egw ekana kaisarikh prin apo 2mhnes k ton rwtisa posa paidia mporw na kanw k m eipe mexri 4paidia.Emena me eipe na mhnw meta apo 2xronia oxi giati dn mporeis na mhneis poio prin egkuos alla gia na gineis opws prin xriazete toulaxiston 1xrono k na klisei k h pligh kala.

 

kalhspera...... egw exv kanei 3 kaisarikes..... h prvth to 2006 kai otan h korh mou htan 3mhnvn emeina egkyos ton gio mou..... ston xrono tis koris mou gennhsa..... to mono pou mporw na pv einai oti exeis dyskolo egkymoshnh.... logv tou oti h mhta den einai sthn thesi tis ponas...... tipota allo kai tipota epikindyno toylaxiston se mena..... kai meta apo 6xronia 2012 gennhsa ton allo moy gio.... oti poio eykolo anodyno mia oneiremenh egkymosynh kai as hmoun 41 etwn...

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

μπορω να κανω καισαρικη χωρις να υπαρχει ιατρικος λογος?φοβαμαι πολυ το φυσιολογικο τοκετο και επισης εχω κανει θεραπεια για κονδυλωματα λειζερ δηλαδη στον τραχηλο και λεω μηπως τα μεταδοσω στο μωρο αν γεννησω φυσιολογικα εχω και λιγη μυωπια και μου πεφτει και η πιεση ευκολα.Εσεις τι λετε?Δεν εχω ρωτησει ακομα τη γιατρο μου γιατι φοβαμαι μην την τρελανω στις ερωτησεις...:confused:

 

Link to comment
Share on other sites

μπορω να κανω καισαρικη χωρις να υπαρχει ιατρικος λογος?φοβαμαι πολυ το φυσιολογικο τοκετο και επισης εχω κανει θεραπεια για κονδυλωματα λειζερ δηλαδη στον τραχηλο και λεω μηπως τα μεταδοσω στο μωρο αν γεννησω φυσιολογικα εχω και λιγη μυωπια και μου πεφτει και η πιεση ευκολα.Εσεις τι λετε?Δεν εχω ρωτησει ακομα τη γιατρο μου γιατι φοβαμαι μην την τρελανω στις ερωτησεις...:confused:

 

Εαν φοβασαι τον φυσιολογικο τοκετο....αυτο χει να κανει με την ιδιοσυγκρασια σου....οσο για ταυπολοιπακαι ειδικα για τα κονδυλωματα....ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ πρεπει να κανεις καισαρικη για τον λογο που ανεφερες και εσυ....

 

Καλη επιτυχια σε ολα...

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

τα κονδυλωματα τα αφαιρεσα αλλα φοβαμαι μηπως μεταδιδοντα ακομα με καποιο τροπο δεν ξερω θα ρωτησω τη γιατρο μου παντως ευχομαι να μου πει να κανω καισαρικη γιατι τρεμω και μονο στην ιδεα του φυσιολογικου τοκετου

 

Link to comment
Share on other sites

τα κονδυλωματα τα αφαιρεσα αλλα φοβαμαι μηπως μεταδιδοντα ακομα με καποιο τροπο δεν ξερω θα ρωτησω τη γιατρο μου παντως ευχομαι να μου πει να κανω καισαρικη γιατι τρεμω και μονο στην ιδεα του φυσιολογικου τοκετου

 

Μην φοβασαι τιποτα....εγω θα το ξανακανα 1000 φορες....ακομα...απλα δινεσι μαχα να φερεις στον κοσμο μια ζωουλα, πονας δε λεω αλλα δεν υπαρχει ωραιοτερο πραγμα νασυνηδητοποιεις ποσο μεγαλη δυναμη εχεις.....τελικα!!!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Τα κονδυλώματα δεν είναι λόγος καισαρικής.Είνι και αυτή μία από τις διαφορετικές γραμμές που ακολουθεί ο κάθε γιατρός.

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

μπορω να κανω καισαρικη χωρις να υπαρχει ιατρικος λογος?φοβαμαι πολυ το φυσιολογικο τοκετο και επισης εχω κανει θεραπεια για κονδυλωματα λειζερ δηλαδη στον τραχηλο και λεω μηπως τα μεταδοσω στο μωρο αν γεννησω φυσιολογικα εχω και λιγη μυωπια και μου πεφτει και η πιεση ευκολα.Εσεις τι λετε?Δεν εχω ρωτησει ακομα τη γιατρο μου γιατι φοβαμαι μην την τρελανω στις ερωτησεις...:confused:

γεια σου και με το καλό το μωράκι σου!! έτσι σκεφτόμουν κι εγώ όταν έμεινα έγκυος, δαγκωτό καισαρική με επισκλ για να γλιτώσω τον φ.τ. Βέβαια όταν άρχισε να σπαρταρά το μπουμπούκι μέσα μου δεν ξαναέβαλα τη λέξη καισαρική στο στόμα μου (ευτυχώς με "έψησε" πολύ και ο γιατρός)! Φυσιολογικός τοκετός με επισκληρίδιο ήταν η τελειότερη, η ομορφότερη, η συναρπαστικότερη εμπειρεία της ζωής μου! Γιατί να υποβάλεις τον εαυτό σου σε χειρουργείο και να βγει το μωράκι εκεί που δεν το περιμένει?? Όσο να 'ναι στον φυσιολογικό περνά από μια φυσική διαδικασία και δεν παθαίνει τόσο σοκ!! Ασφαλώς είναι καθαρά προσωπική μου άποψη, εσύ ξέρεις αν μπορείς να αντέξεις τον πόνο απλά σου παραθέτω την εμπειρεία μου γιατί σκεφτόμουν ακριβώς όπως εσύ. Εγώ όμως το είπα στο γιατρό από το 1ο ραντεβού ότι ήθελα καισαρική και μου λέει "γιατί να σου κάνω καισαρική?? φοβάσαι μη χαλάσεις το λιλί σου??" χαχα, και μου εξήγησε δεκάδες αρνητικά της καισαρικής!!

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

γεια σου και με το καλό το μωράκι σου!! έτσι σκεφτόμουν κι εγώ όταν έμεινα έγκυος, δαγκωτό καισαρική με επισκλ για να γλιτώσω τον φ.τ. Βέβαια όταν άρχισε να σπαρταρά το μπουμπούκι μέσα μου δεν ξαναέβαλα τη λέξη καισαρική στο στόμα μου (ευτυχώς με "έψησε" πολύ και ο γιατρός)! Φυσιολογικός τοκετός με επισκληρίδιο ήταν η τελειότερη, η ομορφότερη, η συναρπαστικότερη εμπειρεία της ζωής μου! Γιατί να υποβάλεις τον εαυτό σου σε χειρουργείο και να βγει το μωράκι εκεί που δεν το περιμένει?? Όσο να 'ναι στον φυσιολογικό περνά από μια φυσική διαδικασία και δεν παθαίνει τόσο σοκ!! Ασφαλώς είναι καθαρά προσωπική μου άποψη, εσύ ξέρεις αν μπορείς να αντέξεις τον πόνο απλά σου παραθέτω την εμπειρεία μου γιατί σκεφτόμουν ακριβώς όπως εσύ. Εγώ όμως το είπα στο γιατρό από το 1ο ραντεβού ότι ήθελα καισαρική και μου λέει "γιατί να σου κάνω καισαρική?? φοβάσαι μη χαλάσεις το λιλί σου??" χαχα, και μου εξήγησε δεκάδες αρνητικά της καισαρικής!!

 

Πεστα συμπεθερα!!!!!!!!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...