Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΑΡΟΣ ΕΜΒΡΥΟΥ 30η εβδομάδα


Recommended Posts

Μια ερώτηση απο πρωτάρα -και άσχετη- εγκυμονούσα: από πότε λένε το βάρος; Λένε και ποσότητα αμνιακού υγρού μαζί;

 

απο τον πρωτο υπερηχο υπολογιζουν το βαρος.

αμνιακο υγρο λενε μονο αν ειναι καλη η ποσοτητα, πολυ-λιγο-η κανονικο, δεν συνυπολογιζεται με το μηκος-βαρος του παιδιου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 311
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μετρηθήκαμε κι εμείς εχτές...28+5 και είμαστε 1.700 γρ.

 

Σύμφωνα με τη γνώμη του γιατρού είναι αρκετά μεγάλο μωρό και σε ύψος και σε βάρος.

Άντε να δούμε που θα φτάσουμε!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια,

εμείς μετρηθήκαμε την Τρίτη στις 27 εβδομάδες ακριβώς και ήταν 1 κιλό, ο γιατρός μου είπε ότι είναι φυσιολογικό βάρος και άλλωστε μην ξεχνάτε ότι από τον υπέρηχο μέχρι την πραγματικότητα έχει απόκλιση. :wink:

uAq4.jpgMqhPp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Διαφημίσεις

Rouge, κουραγιο, σχεδον εφτασες ! Λιιιιιγο υπομονη ακομα

 

Ειλικρινά τώρα δεν έχω πολύ υπομονή!Σήμερα ήταν ακόμη μια απαίσια βραδιά!Μέχρι τάση για εμετό είχα. Περιμένω να έρθει ένα βράδυ που θα κοιμηθώ έστω 5 ώρες συνεχόμενες....

 

Link to comment
Share on other sites

Rouge, κουραγιο, σχεδον εφτασες ! Λιιιιιγο υπομονη ακομα

 

Ειλικρινά τώρα δεν έχω πολύ υπομονή!Σήμερα ήταν ακόμη μια απαίσια βραδιά!Μέχρι τάση για εμετό είχα. Περιμένω να έρθει ένα βράδυ που θα κοιμηθώ έστω 5 ώρες συνεχόμενες....

 

Rouge μου λυπάμαι που στο λέω, αλλά από τη στιγμή που θα γεννήσεις θα σου πάρει πάρα πάρα πολύ καιρό μεχρι να κοιμηθείς σερί 5 ολόκληρες ώρες. Είχαν δίκιο οι κοπέλες που έλεγαν όσο είμαστε έγκυες "κοιμηθείτε τώρα γιατί μετά δεν θα μπορείτε". Αυτό ισχύει...και μάλιστα πολύ!!!

Αν καταφέρνεις και κοιμάσαι συνεχόμενα με το παιδί 3ωρα τότε θα είσαι τυχερή!!! :wink:

Γι'αυτό ότι κάνεις τώρα. Απόλαυσε το κρεβατάκι σου όσο είναι νωρίς :wink::D:lol:

Link to comment
Share on other sites

η κατάσταση είναι αφόρητη..εγώ είμαι πολύ πρησμένη και ξυπνάω την νύχτα από τους πόνους στα δάχτυλά μου και στα χέρια..τι πράγμα και αυτό!!!μου έχει λείψει πολύ ο εαυτός μου!!!χαλάλι τους όμως.υπομονή κορίτσια λίιιιιιιιιιιγο ακόμα!!! :lol::lol:

4Z1vp3.png

είμαι ερωτευμένη με την κόρη μου!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την πέμπτη έκανα υπέρηχο.

 

Είμαι 32 εβδομάδων και η ζουζούνα ήταν 1700γραμμάρια.Καλά είναι?

 

Επίσης έχω πάρει 15 κιλά. :oops: Ξέρει καμμία, πόσα κιλά πέρνουμε απο δω και πέρα?? Λέτε να φτάσω τα 20?? :shock:

 

Και κάτι τελευταίο, την τετάρτη θα κάνω το doppler. Τι μας δείχνει αυτή η εξέταση??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμενα κοριτσια παντως στην 37+4 ηταν 2800 :(:(:(:(:(

Περιμενα να ειχε φτασει τουλαχιστον τα 3...Ο γιατρος παντως ειπε μια χαρα ειναι να μη ζοριστω και στην γεννα....Ελπιζω να μπορω να το πιανω το μωρουλι μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αχ ποτε θα ερθει, κουραστηκα......

Link to comment
Share on other sites

η κατάσταση είναι αφόρητη..εγώ είμαι πολύ πρησμένη και ξυπνάω την νύχτα από τους πόνους στα δάχτυλά μου και στα χέρια..τι πράγμα και αυτό!!!μου έχει λείψει πολύ ο εαυτός μου!!!χαλάλι τους όμως.υπομονή κορίτσια λίιιιιιιιιιιγο ακόμα!!! :lol::lol:

 

Αχ, κορίτσια μου όλες δίκιο έχετε!Και αυτό που λέτε ότι μετα δεν θα κοιμάμαι καθόλου πάλι δίκιο έχετε!Απλά όπως λέει και η evangelia μου έχει λέιψει και εμένα ο παλιός μου εαυτός!

Με έχει πιάσει η γκρίνια μου τώρα στο τέλος...Τι να κάνω και εγώ η καινούρια μάνα! :P:P

Αυτό που με παρηγορεί και χαίρομαι είναι ότι έχω πάρει μόνο 11 κιλά και έχω να βάλω έστω και ένα γραμμάριο εδώ και ενάμιση μήνα!Ε, πόσα να πάρω μέχρι το τέλος!Κάτι είναι και αυτό!! :P:P

 

Link to comment
Share on other sites

Η δικια μου στις 37+2 ηταν 3250, πηρε μαζεμενα γραμμαρια τωρα στο τελος, εγω εχω παρει 11 κιλα, οχι ομως οτι ειχα περιθωρια να παρω γιατι ξεκινησα την εγκυμοσυνη μια χαρα αφρατουλα. Βεβαια δε μπορω να πω οτι σε οποιαδηποτε στιγμη εκανα διαιτα ή προσεξα, οτι ηθελα οποτε ηθελα το ετρωγα δε με επιασε ομως ποτε λαιμαργια να τρωω τον αχλεωρα!

 

Χριστινα

Link to comment
Share on other sites

Σημερα εκανα και εγω το dopler και ο γιατρος μου ειπε οτι ειναι πολυ καλο, :D το βαρος μας ειναι 1806γρ στις 31w. μου ειπε οτι και αυτο ειναι καλο.2 μηνες μεινανε θα περασουν που θα παει :D

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμείς ακόμα παλεύουμε με το βάρος. Αυτή την εβδομάδα πήραμε μόνο 60γρ :cry: Είμαστε στην 31+2 και ζυγίζουμε μόλις 1500γρ. Πρέπει να είμαι ξάπλα μπας και πάρουμε λιγάκι γιατί έτσι όπως πάμε δεν θα φτάσουμε ούτε τα 2 κιλά. Μεγάλη στεναχώρια περνάω αλλά τι να κάνω άλλο, τρώω και κοιμάμαι...

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ!

ΝΑΙΝΑ ΜΟΥ Κ ΕΓΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΧΩ, ΜΗ ΣΟΥ ΠΩ Κ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ..

ΕΙΜΑΙ 32+6 Κ ΤΟ ΜΩΡΟ ΕΙΝΑΙ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 1.520 ΓΡ.. :cry:

ΠΕΡΑ ΑΠ ΑΥΤΟ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΜΙΚΡΗ Η ΚΟΙΛΙΤΣΑ ΤΗΣ.. ΕΙΝΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΣΕ ΟΛΑ ΜΙΚΡΟ ΜΩΡΟ ΑΠ ΟΤΙ ΒΛΕΠΩ ΤΟΥΣ ΑΡΙΘΜΟΥΣ ΤΩΝ ΥΠΕΡΗΧΩΝ ΣΑΣ, ΑΛΛΑ Κ ΠΑΛΙ (ΑΠ ΟΤΙ ΕΝΗΜΕΡΩΘΗΚΑ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ) ΣΤΑ ΟΡΙΑ (ΣΤΑ ΚΑΤΩ ΟΡΙΑ ΑΛΛΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΣΤΑ ΟΡΙΑ)..

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ... ΞΑΠΛΑ Κ ΜΑΣΑ ΔΗΛΑΔΗ;

ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ ΞΕΚΙΝΑΕΙ Η ΑΔΕΙΑ ΜΟΥ ΚΑΝΟΝΙΚΑ, ΑΝ Κ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΕΙΝΩ 2 ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΝΑ ΤΙΣ ΕΧΩ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΜΕ ΤΟ ΜΩΡΟ, ΤΩΡΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΜΠΑΣ Κ ΠΑΡΕΙ Η ΜΙΚΡΗ ΒΑΡΟΣ.. ΑΝ Κ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΡΑΣΡΙΚΗ, ΣΕ ΓΡΑΦΕΙΟ ΔΟΥΛΕΥΩ, ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΚΑΘΟΜΑΙ, ΑΛΛΑ ΜΕ ΩΡΑΡΙΟ 9-5.

ΤΙ ΛΕΤΕ ΕΣΕΙΣ; ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΜΗΝ ΑΓΧΩΘΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ..ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΑΠΟΓΝΩΣΗ..

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ,

ΦΙΛΙΑ

ΤΖΙΝΑ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια και απο μένα, και εγώ προχτές που πήγα για εξέταση η μπέμπα 1.500 γ. Ο γιατρός λέει ότι όλα καλά. Μην ανησυχείτε, τώρα είναι που το μωρό παίρνει γρήγορα βάρος, κάπου διάβασα ότι παίρνει περίπου 18 γ. την ημέρα, μπορεί και παραπάνω.

bunbunsrd20081031_-8_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...