Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΑΡΟΣ ΕΜΒΡΥΟΥ 30η εβδομάδα


Recommended Posts

Πάντως αυτό το ότι επειδή είμαι μικρόσωμη θα δούμε για καισαρική, μου το είπε κι εμένα ο γιατρός μου.

Ανησύχησα και ρώτησα την μαία, και μου είπε να μην ανησυχώ κι ότι ο συγκεκριμένος γιατρός δεν κάνει καισαρικές έτσι απλά, πρέπει να υπάρχει λόγος. Θα δούμε προς το τέλος πόσο θα έχει γίνει το μωρό, και αποφασίζουμε εκείνη την ώρα...

 

Ουφφφ αγχώνομαι αν σκέφτομαι καισαρική...

 

Πάντως ακριβώς πριν μια εβδομάδα που έκανα υπέρηχο δηλαδή στις 32 εβδομάδες και 6 ημέρες -σχεδόν 33δηλ- η μικρή μου ζύγιζε 1.973γραμμάρια!

 

Κανονική δεν είναι??? Δεν την λες μεγάλη, ε???

 

Μιά χαρά είναι το νινί σου...διάβασε παρακάτω

 

Είστε στην 33η Εβδομάδα Κύησης

 

Ηλικία εμβρύου: 31 εβδομάδες (δηλ. 33 εβδομάδες κυήσεως)

Μέγεθος εμβρύου: 43 εκατοστά

Βάρος εμβρύου: 2 κιλά

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 311
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

τα βρήκα κι εγώ σε σχετικά site, αλλά ο γιατρός με προβλημάτισε που είπε:

-Κάτσε να δούμε πόσο μεγάλο θα βγει το μωρό, γιατί είσαι και στενούλα...

Και βλέπουμε.

 

Αμάν ο ψείρας, με άγχωσε.

Ας γίνει ότι να ' ναι!!! το κοριτσάκι μου να δω όταν πρέπει, και όλα οκ.

Σωστά???

1Iik.png
Link to comment
Share on other sites

Μιά χαρά είναι το μπουμπούκι σου μην αφήνεις κανέναν να σε αγχώνει...

αααααααααααααααααααα κι εσύ γιατρό ψείρα έχεις; Κατάλαβα...μία απ΄τα ίδια

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

πολύ ψείρας όμως.

Για ανεβασμένα λευκά, με έστειλε σε παθολόγο και αφου είπε ο άνθρωπος ότι όλα είναι εντάξει, αυτός για να είναι σίγουρος, με έστειλε και σε αιματολόγο, και μου έβαλε να κάνω και άλλον ένα έκτακτο υπέρηχο.

Και ούρα πάλι, και ξανά τρύπημα.

Είχα λευκά 20, και φρίκαρε ο γιατρός, αλλά εντάξει. ολα οκ.

1Iik.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ε κι εμένα κάτι τέτοια κόλπα μου κάνει...αλλά πιο πολύ με άγχωσε τελευταία με τα αποτελέσματα της καμπύλης σακχάρου κι εκεί τα είδα όλα...είχα μία ψυχολογία 4 μέρες μέχρι να πάω στον ενδοκρινολόγο/διαβητολόγο άλλο πράγμα :(:?

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

και αυτοί ανθρωποι είναι και σου λένε παρα να αντιμετοπίσω κάποιο πρόβλημα αργότερα, ας εξαντλήσω κάποια περιθώρια τώρα.

και εμένα η δικια μου προσπαθεί να δεί το παραμικρό σε σημείο να φρικάρω. αλλά τα κάνω όλα αυτα που μου λεέι γιατί ξέρω ότι είναι καλύτερο να προλάβεις μια κατασταση αν μπορείς παρα να τρεχεις σαν το βεγγο μετά και να μην φτάνεις....

Aphrodite_k

 

Link to comment
Share on other sites

έτσι είναι...

Αφροδιτούλα...δες πμ!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Kορίτσια, να παρακαλάτε να είναι ψείρας ο γιατρός σας! Εμένα αν δεν ήταν ψείρας μπορεί να μην έκανα το πρώτο μου παιδί! Είχα μια σπάνια σχετικά ασθένεια και φάνηκε από τις εξετάσεις αίματος για το συκώτι, μόλις μπήκα στο μήνα μου. Βέβαια, ευτυχώς, δεν μου είπε τι θα μπορούσα να πάθω...αλλά γέννησα 20 μέρες νωρίτερα με καισαρική και μετά μου τα είπε...

Από την άλλη η αδερφή μου που είχε πάει σε κάποιον άλλο γιατρό σε δημόσιο νοσοκομείο, δεν της πήρε ούτε μία φορά την πίεση μέχρι που γέννησε...Τυχερή ήταν που δεν είχε κανένα πρόβλημα! Γι'αυτό σας λέω! Ας τα ψάχνουν όλα και δεν πειράζει...άγχος είναι και περνάει όταν έρχονται καλά αποτελέσματα!!

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

έχεις απόλυτο δίκαιο Rosalita! :):D:wink:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ουυυυυυυυπς Εlenna καλά είναι να σου την παίρνει σε κάθε επίσκεψη γιατι η πίεση είναι ύπουλο πράγμα, ειδικά στην εγκυμοσύνη, και πρέπει να παρακολουθείτε.

Αν έχεις την δυνατότητα να την μετράς στο σπίτι να το κάνεις αφού δεν το κάνει ο γιατρός.

Εγώ την ελέγχω και μόνη μου στο σπίτι! :wink:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Πάντως κορίτσια αυτό με το βάρος του μωρού μην το παίρνετε και ως απόλυτα σίγουρο....σε εμένα 2 διαφορετικοί γιατροί έπεσαν μισο κιλό εξω.....Αυτό ήταν σημαντικό γιατί εξαιτίας αυτης της πρόβλεψης παραλίγο να κάνω καισαρική.

Link to comment
Share on other sites

Ρε κοριτσούδια, έχει καμία σας αρχείο μέτρησης βάρους εμβρύου την 24 εβδομάδα;

Εμένα το μπεμπέ στον υπέρηχο του ιατρείου του γυναικολόγου ήταν 580 γρ περίπου και επειδή το προηγούμενο γεννήθηκε 2800 και αυτό δεν θα είναι τελειόμηνο λόγω προγραμματισμένης καισαρικής με ψιλοάγχωσε ο γιατρός μου λέγοντάς μου ότι "πάλι θα σου λέω ξεκούραση και φαι", κοιτά να ξεπεράσουμε τα 2600 μην πληρώνεις τσάμπα τα πρόωρα κλπ. Τόσο μικρό είναι;

Α και μην απαντήσετε αυτες με τα θηριάκια και πάθω καμία κατάθλιψη.... :P:P:P . Καλέ εσείς θα τα βγάλετε έτοιμα για σχολείο... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσαι! Οι υπέρηχοι πέφτουν έξω πολύ συχνά. Έχει από μόνο του μια απόκλειση, και εξαρτάται και από τον γιατρό. Πάντως το να ξεκουράζεσαι καλό είναι σαν συμβουλή, ακόμα και για μας με τους μπούληδες!!! Και να ξέρεις, πιο καλά είναι τα μικρά μωρά, γιατί τρώνε πιο καλά μετά. Ο πρώτος μου γεννήθηκε 2600 και από το νοσοκομείο φύγαμε 2680(που άλλα χάνουν την πρώτη εβδομάδα) και στον μήνα είχε φτάσει 3900!!! Πολύ φαγανός!!!

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

24η εβδομάδα

 

TO KYHMA: Το έμβρυο ζυγίζει γύρω στα 650 γραμμάρια, το μήκος του σε καθιστή θέση είναι 21 εκ. και η αύξηση του βάρους του είναι 85 γραμμάρια κάθε εβδομάδα. Οι βλεφαρίδες έχουν σχηματιστεί. Σε περίπτωση προώρου τοκετού έχει ελάχιστες ελπίδες επιβίωσης.

Η ΜΗΤΈΡΑ: Ο πυθμένας της μήτρας φθάνει ως τον ομφαλό. Μερικές γυναίκες παραπονούνται ήδη για ξινίλες. Από τις ορμόνες της εγκυμοσύνης χαλαρώνουν οι λείες μυϊκές ίνες, δυστυχώς όμως και οι ίνες του σφικτήρα μεταξύ οισοφάγου και στομάχου. Για τον λόγο αυτό μπορεί να εισέλθει γαστρικό υγρό στον οισοφάγο, που προξενεί αυτό το ενοχλητικό σύμπτωμα. Για την ουδετεροποίηση του γαστρικού υγρού, ο γιατρός συνταγογραφεί κάποιο αντιόξινο.

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ρε κοριτσούδια, έχει καμία σας αρχείο μέτρησης βάρους εμβρύου την 24 εβδομάδα;

Εμένα το μπεμπέ στον υπέρηχο του ιατρείου του γυναικολόγου ήταν 580 γρ περίπου και επειδή το προηγούμενο γεννήθηκε 2800 και αυτό δεν θα είναι τελειόμηνο λόγω προγραμματισμένης καισαρικής με ψιλοάγχωσε ο γιατρός μου λέγοντάς μου ότι "πάλι θα σου λέω ξεκούραση και φαι", κοιτά να ξεπεράσουμε τα 2600 μην πληρώνεις τσάμπα τα πρόωρα κλπ. Τόσο μικρό είναι;

Α και μην απαντήσετε αυτες με τα θηριάκια και πάθω καμία κατάθλιψη.... :P:P:P . Καλέ εσείς θα τα βγάλετε έτοιμα για σχολείο... :lol:

 

Στο Β επιπέδου που το έκανα στην 22 εβδομάδα, το βάρος ήταν 495γρ και ο γιατρός μου είπε πως ήταν μεγαλύτερο κατά μία εβδομάδα. Οπότε 580 στην 24η μάλλον είναι εντάξει...

Link to comment
Share on other sites

Στον β' επιπέδου (21 εβδ + 4 μέρες), ήταν η μπέμπα μου 390 γρ και 26 εκ. Αγχώθηκα κι εγώ γιατί μου φάνηκε αδύνατη και σε 20 μέρες ακριβώς (24 εβδ + 3 μέρες), είχε φτάσει 1 κιλό. Πάθαμε πλάκα, γιατί στα βιβλία λέει ότι 1 κιλό είναι συνήθως την 28η εβδ. Τώρα που θα πάω (28 εβδ + 3 μέρες), είμαι περίεργη που θα έχει φτάσει. Πάντως άσχετα από τώρα το βάρος το παίρνουν τις τελευταίες βδομάδες, οπότε μην αγχώνεσαι. :)

an1cCx0-WmB1210NTJoZHB8Nzc2NjU1ZGF8dG8gYXN0ZXJha2kgbWFzIGVpbmFp.gif

 

as1cJY3003-0000MzAwZG98NzlkfE8gbGV2ZW50YWtvcyBtYXMgZWluYWk.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα ξέρεται αν υπάρχει κανένας πίνακας αναπτύξεις εμβρύου κάπου στο ιντερνετ ?

Είμαι 32 εβδ. + 5 ημ και πήγα προχθές και έκανα το Doppler και επειδή στον γυναικολόγο μου θα πάω την άλλη εβδομάδα αν ξέρει κάποιος ή αν μπορεί να ανάρτηση τα αντίστοιχα στοιχεία θα του ήμουν ευγνώμον. Ευχαριστώ πολύ πολύ πολύ πολύ πολύ εκ τον προτέρων.

 

BPD 86

OFD 109

HC 306,3

TAD 97,3

APAD 80

AC 278,5

Fl 65

BPD/OFD 0,79

HC/AC 1,10

Βάρος 2.065

Εκατοστιαία θέση 26,2

 

1057584h5e7dnff7d.gif

02/6/07 γίναμε ένα

16/6/08 πρώτο θαυματακι 30/4/10 δεύτερο θαυματακι

Καληνύχτα Ελλάδα,ο τόπος που γέννησε την Δημοκρατία κατάντησε να σκοτώνει την ελευθερία της έκφρασης. Καλό ταξίδι Σωκράτη 19.7.2010

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ προχθές έκανα τον Β επιπέδου 22 + 4 ημ. μου είπαν εκεί αλλά εγώ ξέρω 23 εβδομαδες (μπερδεμα μεγάλο λόγο ασταθεις κύκλου 45-60 μέρες) και ο μπεμπούλης μας ήταν 538γρ.

 

Καλά δεν είναι????????? :?

xOSvp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ προχθές έκανα τον Β επιπέδου 22 + 4 ημ. μου είπαν εκεί αλλά εγώ ξέρω 23 εβδομαδες (μπερδεμα μεγάλο λόγο ασταθεις κύκλου 45-60 μέρες) και ο μπεμπούλης μας ήταν 538γρ.

 

Καλά δεν είναι????????? :?

Καλά είναι, αλλά έχε υπόψη σου πως το βάρος του εμβρύου έχει σημασία μετά τις 32-33 εβδομάδες γιατί τότε φαίνεται το IUGR.

.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ προχθές έκανα τον Β επιπέδου 22 + 4 ημ. μου είπαν εκεί αλλά εγώ ξέρω 23 εβδομαδες (μπερδεμα μεγάλο λόγο ασταθεις κύκλου 45-60 μέρες) και ο μπεμπούλης μας ήταν 538γρ.

 

Καλά δεν είναι????????? :?

Καλά είναι, αλλά έχε υπόψη σου πως το βάρος του εμβρύου έχει σημασία μετά τις 32-33 εβδομάδες γιατί τότε φαίνεται το IUGR.

 

Τι ειναι αυτο το IUGR?

.png1117533.png
Link to comment
Share on other sites

popi-zou αν μπορεις μπες σε αυτην τη σελιδα, λεει για το I.U.G.R : http://209.85.135.104/search?q=cache:C4hG-lVyrhUJ:panacea.med.uoa.gr/topic.aspx%3Fid%3D386+IUGR&hl=el&ct=clnk&cd=1&gl=gr

02/6/07 γίναμε ένα

16/6/08 πρώτο θαυματακι 30/4/10 δεύτερο θαυματακι

Καληνύχτα Ελλάδα,ο τόπος που γέννησε την Δημοκρατία κατάντησε να σκοτώνει την ελευθερία της έκφρασης. Καλό ταξίδι Σωκράτη 19.7.2010

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...