Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα,

Είμαι καινούρια στο forum και θα ήθελα την γνώμη σας σχετικά με τον αποθηλασμό. Το μωράκι μου (μπέμπης) είναι 7 μηνών και 7 ημερών και έως τώρα θηλάζω αποκλειστικά. Έχει ξεκινήσει βέβαια στερεά τροφή από τον προηγούμενο μήνα και τώρα τον θηλάζω πρωί και βράδυ. Όταν συζήτησα με τον παιδίατρο το θέμα του απογαλακτισμού μου πρότεινε να το κάνω ομαλά και σταδιακά μειώνοντας γεύματα-αυτό και έκανα και σκέφτομαι να εισάγω ένα γεύμα ξένο γάλα και να κρατήσω μόνο το βραδινό, έτσι ώστε να μην χρειαστεί να πάρω χάπια αλλά να διακοπεί το γάλα φυσικά. Έχει κάποια την αντίστοιχη εμπειρία??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια καλησπέρα,

Είμαι καινούρια στο forum και θα ήθελα την γνώμη σας σχετικά με τον αποθηλασμό. Το μωράκι μου (μπέμπης) είναι 7 μηνών και 7 ημερών και έως τώρα θηλάζω αποκλειστικά. Έχει ξεκινήσει βέβαια στερεά τροφή από τον προηγούμενο μήνα και τώρα τον θηλάζω πρωί και βράδυ. Όταν συζήτησα με τον παιδίατρο το θέμα του απογαλακτισμού μου πρότεινε να το κάνω ομαλά και σταδιακά μειώνοντας γεύματα-αυτό και έκανα και σκέφτομαι να εισάγω ένα γεύμα ξένο γάλα και να κρατήσω μόνο το βραδινό, έτσι ώστε να μην χρειαστεί να πάρω χάπια αλλά να διακοπεί το γάλα φυσικά. Έχει κάποια την αντίστοιχη εμπειρία??

Αυτό που προτείνεις μπορείς και να το κάνεις. Από τη στιγμή που ήδη θηλάζεις μόνο δύο φορές, λογικά η παραγωγή σου είναι αρκετά μειωμένη και δεν θα έχεις μεγάλο πρόβλημα.

Μπορείς επίσης στην αρχή να θηλάσεις και μετά να δώσεις συμπλήρωμα στο παιδί ξένο γάλα, ώστε να το δεχτεί σταδιακά και να προσαρμοστεί το στήθος σου πιο εύκολα.

Αν δεις ότι ενώ έχεις κόψει ένα γεύμα το στήθος σου πρήζεται μέχρι το βράδυ που θα θηλάσεις, βγάλε λίγο γάλα με το χέρι ίσα για να ανακουφίσεις το στήθος. Σε λίγες μέρες, το στήθος θα προσαρμοστεί στη νέα μείωση.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας μανούλες!

Θα ήθελα την γνώμη σας επείγοντος.

Θήλασα 6 μήνες αποκλειστικά και έκανα σταδιακό αποθηλασμό. Όλα πήγανε καλά. Oταν πλέον το μωρό δεν έδειχνε άλλο ενδιαφέρον στο στήθος μου, και επίσης το στήθος μου είχε μικρύνει φανερά, σταμάτησα τέλειος να θηλάζω. Ξαφνικά μετά από 3 μέρες το στήθος μου πρήστηκε αρκετά, δεν πονάει όμως. Βγαίνει όμως γάλα αρκετές φορές. Η ερώτηση μου είναι, να βγάζω λίγο γάλα με το χέρι κατά την διάρκεια της ημέρας; Και υπάρχει λόγος να ανησυχήσω για κάτι;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Επειδή δεν απάντησε κανείς, και δεν έχω πλέον αυτήν την απορία. Θα σας πω τι έγινε, μήπως και στο μέλλον ενδιαφέρει καμία.

Τελικά 2 με 3 φορές την ημέρα, έβγαζα πολύ λίγο γάλα με το χέρι πάνω από τον νεροχύτη, πολύ λίγο όμως όταν ήταν αρκετά πρησμένο και εγβαζε από μόνο του γάλα. Kαι μετά από λίγες μέρες δεν είχα πλέον. Αλλά όταν κουραζομουνα, για περίπου άλλες 10 μέρες, όπως για παράδειγμα όταν πηγενα στο γυμναστήριο εβγενε λίγο γάλα. Και αυτό ήταν όλο. Το στήθος μου τώρα είναι όπως ήταν πριν, ίδιο μέγεθος, ίδιο γενικά.

Link to comment
Share on other sites

ΠΟΛΥ ΓΛΥΚΟ ΕΚ ΜΕΡΟΥΣ ΣΟΥ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕΣ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΟΥ ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝ ΤΗ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ. ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΙΔΙΚΟΣ ΘΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΟΥΣΕ ΑΝ ΕΚΡΙΝΕ ΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ ΓΙΑ ΕΠΕΙΓΟΥΣΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ. ΚΙ ΕΓΩ ΑΠΟΘΗΛΑΣΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ-ΛΟΓΩ ΑΣΥΜΒΑΤΗΣ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ- ΑΚΟΛΟΥΘΩΝΤΑΣ ΕΝΣΤΙΚΤΩΔΩΣ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΡΟΠΟ. ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΘΗΛΑΣΑ ΗΤΑΝ Η ΚΑΘΑΡΗ ΔΕΥΤΕΡΑ.ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ, ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΓΩ ΞΑΝΑΡΡΩΣΤΗΣΑ.ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ.ΕΓΡΑΨΑ, ΓΙΑΤΙ ΕΝΙΩΣΑ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΝΟΜΑΣΤΕ ΣΤΗΝ ΕΥΓΕΝΕΙΑ ΨΥΧΗΣ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επειδή δεν απάντησε κανείς, και δεν έχω πλέον αυτήν την απορία. Θα σας πω τι έγινε, μήπως και στο μέλλον ενδιαφέρει καμία.

Τελικά 2 με 3 φορές την ημέρα, έβγαζα πολύ λίγο γάλα με το χέρι πάνω από τον νεροχύτη, πολύ λίγο όμως όταν ήταν αρκετά πρησμένο και εγβαζε από μόνο του γάλα. Kαι μετά από λίγες μέρες δεν είχα πλέον. Αλλά όταν κουραζομουνα, για περίπου άλλες 10 μέρες, όπως για παράδειγμα όταν πηγενα στο γυμναστήριο εβγενε λίγο γάλα. Και αυτό ήταν όλο. Το στήθος μου τώρα είναι όπως ήταν πριν, ίδιο μέγεθος, ίδιο γενικά.

 

ΑΧ ΜΠΡΑΒΟ ΒΡΕ PETIT ΤΙ ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ!!!ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΜΗΝΑ Κ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΑ ΙΔΙΑ ΓΕΥΜΑΤΑ ΘΑ ΕΙΧΑΜΕ ΠΩΣ ΑΠΟΘΗΛΑΣΕΣ?ΑΛΛΑΖΕΣ ΣΤΑΔΙΑΚΑ ΤΟ ΕΝΑ ΓΕΥΜΑ ΜΕ ΞΕΝΟ Η ΣΕ ΚΑΘΕ ΓΕΥΜΑ ΛΙΓΟ Κ ΑΠ ΤΑ ΔΥΟ??ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΕΝΑ ΓΕΥΜΑ ΝΑ ΤΗΣ ΤΟ ΔΙΝΩ ΜΟΝΟ ΞΕΝΟ ΣΥΝ ΟΤΙ ΕΧΕΙ Κ ΕΝΑ ΓΕΥΜΑ ΗΔΗ ΡΥΖΑΛΕΥΡΟ Κ ΠΡΗΖΟΜΑΙ ΑΡΚΕΤΑ!ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ΑΛΛΑ ΔΕ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΣΥΝΗΘΙΖΩ!ΘΑ ΕΚΤΙΜΟΥΣΑ ΑΝ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕΣ ΤΗ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΕΜΠΕΙΡΙΑ!

Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε γεύμα λίγο και από τα δύο. Δεν πριζομουνα διότι έπινε πάντα και από το στήθος. Ποτέ δεν έβαλα το μωρό νυστικό στο στήθος. Και έτσι έγινε σταδιακά και γρήγορα.Διάβασα και άλλους τρόπους που όπως λες και εσύ, κόβεις σταδιακά από ένα γεύμα, αλλά για εμένα δεν ακούγετε σωστό αυτό. Όσο σωστό και να είναι ιατρικά. Γιατί πέρα από αυτό είναι και το ψυχολογικό κομμάτι, και έτσι το πήρε απόφαση πιο γρήγορα ότι το στήθος τελείωσε. Νομίζω ότι με τον αργό τρόπο, το δικό μου μωρό τουλάχιστον,δεν θα τον έκοβε τον θυλασμό τόσο εύκολα. Γιατί θα το είχε καταλάβει και θα αρνιότανε να πιει από το μπιμπερό. Ενώ έτσι μόλις πήγε να καταλάβει τη γίνετε, είχε κοπεί κιόλας.Αλλά κάθε παιδί είναι διαφορετικό φυσικά.

Στην φάση που ξεκίνησα να το κόβω έτρωγε φρουτόκρεμα το πρωί, και κρέμα βανιλλα το απόγευμα. Ελπίζω να σε βοήθησε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε γεύμα λίγο και από τα δύο. Δεν πριζομουνα διότι έπινε πάντα και από το στήθος. Ποτέ δεν έβαλα το μωρό νυστικό στο στήθος. Και έτσι έγινε σταδιακά και γρήγορα.Διάβασα και άλλους τρόπους που όπως λες και εσύ, κόβεις σταδιακά από ένα γεύμα, αλλά για εμένα δεν ακούγετε σωστό αυτό. Όσο σωστό και να είναι ιατρικά. Γιατί πέρα από αυτό είναι και το ψυχολογικό κομμάτι, και έτσι το πήρε απόφαση πιο γρήγορα ότι το στήθος τελείωσε. Νομίζω ότι με τον αργό τρόπο, το δικό μου μωρό τουλάχιστον,δεν θα τον έκοβε τον θυλασμό τόσο εύκολα. Γιατί θα το είχε καταλάβει και θα αρνιότανε να πιει από το μπιμπερό. Ενώ έτσι μόλις πήγε να καταλάβει τη γίνετε, είχε κοπεί κιόλας.Αλλά κάθε παιδί είναι διαφορετικό φυσικά.

Στην φάση που ξεκίνησα να το κόβω έτρωγε φρουτόκρεμα το πρωί, και κρέμα βανιλλα το απόγευμα. Ελπίζω να σε βοήθησε αυτό.

 

 

Σ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!!ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΤΡΟΠΟ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΕΤΑΙ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΟΥ Κ ΦΟΒΑΜΑΙ.ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΣΟΥ ΠΗΡΕ ΝΑ ΑΠΟΘΗΛΑΣΕΙΣ?

Link to comment
Share on other sites

6 μέρες.

Αλλά θα μπορούσα να το κάνω σε 7,8 και τότε δεν θα χρειαζότανε ίσως να βγάλω γάλα με το χέρι.

Απλά το μωρό όπως είπα στο πρώτο μου μήνυμα, δεν έδιχνε άλλο ενδιαφέρον στο στήθος, και το στήθος είχε γίνει πολύ μικρό.

Μια συμβουλή: Αφού το έχεις πάρει απόφαση και το ξεκινήσεις, μην τα παρατήσεις!!!!!!! Αυτό είναι παρά πολύ σημαντικό για την ψυχολογία του μωρού.

Link to comment
Share on other sites

6 μέρες.

Αλλά θα μπορούσα να το κάνω σε 7,8 και τότε δεν θα χρειαζότανε ίσως να βγάλω γάλα με το χέρι.

Απλά το μωρό όπως είπα στο πρώτο μου μήνυμα, δεν έδιχνε άλλο ενδιαφέρον στο στήθος, και το στήθος είχε γίνει πολύ μικρό.

Μια συμβουλή: Αφού το έχεις πάρει απόφαση και το ξεκινήσεις, μην τα παρατήσεις!!!!!!! Αυτό είναι παρά πολύ σημαντικό για την ψυχολογία του μωρού.

 

Η Πατσουρου γράφει στο βιβλίο οτι αν το μωρο δεν αντιδράσει καλα η μαμα πρέπει να κάνει υπομονή ακόμα 1-2 μήνες, να συνεχίσει να θηλάζει κανονικα και μετα να ξαναδοκιμάσει.

 

http://www.perithilasmou.gr/articles/breastfeeding-basic-information/416-apogalaktismos.html

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 μέρες.

Αλλά θα μπορούσα να το κάνω σε 7,8 και τότε δεν θα χρειαζότανε ίσως να βγάλω γάλα με το χέρι.

Απλά το μωρό όπως είπα στο πρώτο μου μήνυμα, δεν έδιχνε άλλο ενδιαφέρον στο στήθος, και το στήθος είχε γίνει πολύ μικρό.

Μια συμβουλή: Αφού το έχεις πάρει απόφαση και το ξεκινήσεις, μην τα παρατήσεις!!!!!!! Αυτό είναι παρά πολύ σημαντικό για την ψυχολογία του μωρού.

 

6 ΜΕΡΕΣ ΜΟΝΟ??ΜΠΡΑΒΟ ΣΑΣ!!!ΝΑ ΜΑΣ ΔΩ Κ ΕΜΑΣ!ΝΑΙ ΤΟ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΑΠΟΦΑΣΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΟ!!ΕΓΩ ΘΑ ΕΠΑΙΡΝΑ Κ ΧΑΠΙ ΔΕΝ ΜΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΑΠΛΑ Η ΣΚΑΤΟΥΛΑ ΤΟ ΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΠΙΠΙΛΑ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ Κ ΤΟ ΖΗΤΑΕΙ ΟΠΟΤΕ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΞΑΦΝΙΚΑ ΝΑ ΤΗΣ ΤΟ ΚΟΨΩ ΜΑΧΑΙΡΙ

Link to comment
Share on other sites

6 ΜΕΡΕΣ ΜΟΝΟ??ΜΠΡΑΒΟ ΣΑΣ!!!ΝΑ ΜΑΣ ΔΩ Κ ΕΜΑΣ!ΝΑΙ ΤΟ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΑΠΟΦΑΣΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΟ!!ΕΓΩ ΘΑ ΕΠΑΙΡΝΑ Κ ΧΑΠΙ ΔΕΝ ΜΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΑΠΛΑ Η ΣΚΑΤΟΥΛΑ ΤΟ ΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΠΙΠΙΛΑ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ Κ ΤΟ ΖΗΤΑΕΙ ΟΠΟΤΕ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΞΑΦΝΙΚΑ ΝΑ ΤΗΣ ΤΟ ΚΟΨΩ ΜΑΧΑΙΡΙ

 

Το χαπι ειναι παρα πολυ βλαβερο και για την υγεια, και φυσικα να το κοψεις μαχαιρι δεν ειναι σωστο.

Link to comment
Share on other sites

Η Πατσουρου γράφει στο βιβλίο οτι αν το μωρο δεν αντιδράσει καλα η μαμα πρέπει να κάνει υπομονή ακόμα 1-2 μήνες, να συνεχίσει να θηλάζει κανονικα και μετα να ξαναδοκιμάσει.

 

http://www.perithilasmou.gr/articles/breastfeeding-basic-information/416-apogalaktismos.html

 

Αυτο το κρινει ο καθενας και το βλεπει. Ειπα στα προηγουμενα μηνυματα οτι αυτο συνεβει με το δικο μου μωρο και οτι ολα τα μωρα ειναι διαφορετικα. Απλα λεμε τις εμπειριες μας. Εpiσης ειπα πως οταν το μωρο σταματησε να διχνει ενδιαφερον στο στηθος, τοτε το εκοψα. Για εμενα ειναι αυτονοητο πως αν αντιδρουσε διαφορετικα, και εγω θα αντιδουσα διαφορετικα. Απλα ειναι σωστο γενικοτερα οταν περνουμε μια αποφαση να την τειρουμε, ειτε ειναι για την διακοπη, ειτε για τον υπνο κτλ...γιατι αν δεν ειμαστε σταθεροι, τοτε θα μπερδευτουνε και αυτα, και θα τα ταλαιπωρισουμε, μια ετσι μια αλλιως. Τι ειναι πιο σωστο, να ταλαιπωριθει που θα το κοψεις, η που θα ταλαιπωρηθει μια το κοβω, και τελικα μετα δεν το κοβω, και τελικα μετα το κοβω???? Ειναι ενα δυσκολο διλημμα, που σε καθε περιπτωση ειναι διαφορετικα. Για μενα δεν υπαρχουνε πρεπει. Ενημερωνεσε, μαθαινεις εμπειριες, μoρφωνεσε και κανεις το καλητερο για το δικο σου παντα μωρο.

Link to comment
Share on other sites

Η μαμά κανονικα πρέπει να είναι σταθερή σε όλα τα θέματα για να μην μπερδευτεί το παιδι αλλα για τις περισσότερες αυτο είναι δύσκολο γιατί όπως πολυ σωστά εγραψες δεν υπάρχει πρέπει όταν πρόκειται για το παιδι της. Πολλές φορές είναι χειρότερο για την ψυχολογία του παιδιού να το πιέσουμε να κάνει κάτι που δεν είναι έτοιμο ακόμα πχ να αποθηλάσει. Κάθε φορά βλέπουμε τι μπορούμε να ζητήσουμε απο το παιδι μας, δεν μπορούμε να έχουμε απαιτήσεις μόνο και μόνο επειδή πρέπει να είμαστε σταθερές!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Ο ΑΠΟΘΗΛΑΣΜΟΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΤΗ ΜΑΜΑ.

ΤΗΝ Κα ΠΑΤΣΟΥΡΟΥ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΜΦΙΣΒΗΤΕΙ ΚΑΝΕΙΣ.

ΑΠΛΑ ΘΕΩΡΩ ΠΩΣ ΜΙΑ ΜΑΜΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ Κ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΜΕΝΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΣΤΟ ΜΩΡΟ ΤΗΣ.Κ ΤΟ ΕΝΣΤΙΚΤΟ ΤΗΣ ΜΑΜΑΣ ΔΕ ΘΑ ΑΦΗΝΕ ΤΟ ΜΩΡΟ ΤΗΣ ΝΑ ΜΠΕΙ ΣΕ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ.ΑΠΛΑ ΚΑΠΟΙΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΣΤΙΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΘΕΤΙΚΑ Κ ΚΑΠΟΙΑ ΠΟΙΟ ΑΝΤΙΔΡΑΣΤΙΚΑ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο ΑΠΟΘΗΛΑΣΜΟΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΤΗ ΜΑΜΑ.

ΤΗΝ Κα ΠΑΤΣΟΥΡΟΥ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΜΦΙΣΒΗΤΕΙ ΚΑΝΕΙΣ.

ΑΠΛΑ ΘΕΩΡΩ ΠΩΣ ΜΙΑ ΜΑΜΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ Κ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΜΕΝΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΣΤΟ ΜΩΡΟ ΤΗΣ.Κ ΤΟ ΕΝΣΤΙΚΤΟ ΤΗΣ ΜΑΜΑΣ ΔΕ ΘΑ ΑΦΗΝΕ ΤΟ ΜΩΡΟ ΤΗΣ ΝΑ ΜΠΕΙ ΣΕ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ.ΑΠΛΑ ΚΑΠΟΙΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΣΤΙΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΘΕΤΙΚΑ Κ ΚΑΠΟΙΑ ΠΟΙΟ ΑΝΤΙΔΡΑΣΤΙΚΑ

 

Αν η ευτυχία της μαμάς εξαρτάται απο τον αποθηλασμο σίγουρα καλο θα ήταν να επισπεύσει τη διαδικασία η μαμα. Απο την μια όμως πρέπει η μαμα να ειναι σίγουρη οτι ο θηλασμος ειναι το πρόβλημα της κι όχι κατι άλλο*, απο την άλλη πρέπει να σκεφτεί οτι ένα δυστυχισμενο μωρο δεν θα κάνει την μαμα ευτυχισμένη!

 

* οι ερευνες δείχνουν οτι οι μαμάδες που θηλάζουν δεν ειναι περισσότερο κουρασμενες, το αντίθετο μάλιστα. Ακόμα, με τις ορμονες του θηλασμου η ψυχολογία τους ειναι σε καλύτερη μοίρα απο αυτές που δεν θηλάζουν!

 

http://pediatros-thes.gr/θηλασμός/γνώση-σημαίνει-δύναμη/οι-θηλάζουσες-μητέρες-δεν-κουράζοντα/

 

http://www.iatronet.gr/article.asp?art_id=13299

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Αν η ευτυχία της μαμάς εξαρτάται απο τον αποθηλασμο σίγουρα καλο θα ήταν να επισπεύσει τη διαδικασία η μαμα. Απο την μια όμως πρέπει η μαμα να ειναι σίγουρη οτι ο θηλασμος ειναι το πρόβλημα της κι όχι κατι άλλο*, απο την άλλη πρέπει να σκεφτεί οτι ένα δυστυχισμενο μωρο δεν θα κάνει την μαμα ευτυχισμένη!

 

* οι ερευνες δείχνουν οτι οι μαμάδες που θηλάζουν δεν ειναι περισσότερο κουρασμενες, το αντίθετο μάλιστα. Ακόμα, με τις ορμονες του θηλασμου η ψυχολογία τους ειναι σε καλύτερη μοίρα απο αυτές που δεν θηλάζουν!

 

http://pediatros-thes.gr/θηλασμός/γνώση-σημαίνει-δύναμη/οι-θηλάζουσες-μητέρες-δεν-κουράζοντα/

 

http://www.iatronet.gr/article.asp?art_id=13299

 

 

σ ευχαριστω για τις πολυτιμες συμβουλες σου αλλα θα εκτιμουσα αν δεν μου αποπροσανατολιζες το θεμα μου.Μιλαμε λοιπον για τον αποθηλασμο στον 6ο μηνα.Αν εχεις καποια εμπειρια πολυ ευχαριστως δεκτη.

Link to comment
Share on other sites

σ ευχαριστω για τις πολυτιμες συμβουλες σου αλλα θα εκτιμουσα αν δεν μου αποπροσανατολιζες το θεμα μου.Μιλαμε λοιπον για τον αποθηλασμο στον 6ο μηνα.Αν εχεις καποια εμπειρια πολυ ευχαριστως δεκτη.

 

Α σορι δεν ήξερα οτι είμαι στο θέμα σου!!!!!! Νόμιζα οτι απάντησα στο προηγούμενο μήνυμα σου. Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

επειδη δεν μπορω να ανοιξω νεο θεμα αν μπορειτε απαντηστε μου εδω.

πως διακοπτω τον θηλασμο σε δυο μηνων μωρακι?

με το στηθος τι γινεται?

με εχουν πιασει τα κλαματα

Link to comment
Share on other sites

επειδη δεν μπορω να ανοιξω νεο θεμα αν μπορειτε απαντηστε μου εδω.

πως διακοπτω τον θηλασμο σε δυο μηνων μωρακι?

με το στηθος τι γινεται?

με εχουν πιασει τα κλαματα

 

Σε έχουν πιάσει τα κλάματα επειδη δεν θέλεις να σταματήσεις; Γιατι πρέπει να σταματήσεις;

Νομίζω οτι μειωνεις ένα γεύμα θηλασμου κι αντικαθιστάς με ξένο ανα 5-7 μέρες.

Πάντως μπορει να βρεθεί μια λύση για να μην σταματήσεις.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Άλλος τρόπος ειναι να αρχίσεις το συμπλήρωμα κι απλα όταν το στηθος ειναι βαρύ και φορτωμένο να βγάζεις λίγο γάλα με το χερι ίσα ίσα να ανακουφιστεις. Το φασκομηλο μειώνει το γάλα, 4 φλιτζανια την ημέρα για 7 μέρες θα το μειώσουν 10%. Με έναν συνδυασμό των παραπάνω κατι θα γίνει. Τον πρώτο καιρο θα ειναι πολυ δύσκολο ειδικα αν θηλαζεις αποκλειστικά καθώς όλο το σώμα σου θα ψάχνει το μωρο.

Αλλα και παλι σου λέω, κάποιος τρόπος θα υπάρχει για να μην κανεις κατι που δεν θέλεις!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

γιατι με ΑΝΑΓΚΑΖΟΥΝ απο την δουλεια να γυρισω τον αλλο μηνα ενω σκοπευα να τον θηλασω ενα χρονο,γιατι δεν εχει ωραρια στο ποτε τρωει,γιατι δεν ξερω αμα παρει μπιμπερο,γιατι θα λειπω απο σπιτι απο δεκα εως δεκαπεντε ωρες(μπορει και παραπανω)και χωρις να εχω τη δυνατοτητα αναλησης και αποθηκευσης,γιατι δεν εχω βρει γυναικα,γιατι θηλασα την κορη εναμιση χρονο και αυτον θα τον ριξω.

αν δεν γυρισω δουλεια θα εχω μειωση θεσης αρα και χρηματων

Link to comment
Share on other sites

γιατι με ΑΝΑΓΚΑΖΟΥΝ απο την δουλεια να γυρισω τον αλλο μηνα ενω σκοπευα να τον θηλασω ενα χρονο,γιατι δεν εχει ωραρια στο ποτε τρωει,γιατι δεν ξερω αμα παρει μπιμπερο,γιατι θα λειπω απο σπιτι απο δεκα εως δεκαπεντε ωρες(μπορει και παραπανω)και χωρις να εχω τη δυνατοτητα αναλησης και αποθηκευσης,γιατι δεν εχω βρει γυναικα,γιατι θηλασα την κορη εναμιση χρονο και αυτον θα τον ριξω.

αν δεν γυρισω δουλεια θα εχω μειωση θεσης αρα και χρηματων

 

Αχ Ελλαδαρα με τις παροχές σου στον εργασιακο τομεα στις μάνες! :?

Δεν ήξερα οτι γίνεται να σε αναγκάσουν να γυρίσεις. Μήπως πρέπει να το ψάξεις νομικά αν έχουν αυτο το δικαίωμα;

Βέβαια την αύξηση θα την δίνεις στη γυναίκα.

Δεν υπάρχει θέμα ριξιματος, αν δεν μπορείς να κάνεις κατι άλλο δεν θα το σκεφτείς έτσι!

 

Εντιτ είσαι σίγουρη οτι δε γίνεται να αντλεις στη δουλειά; Οποία δουλειά κι αν ειναι δεν μπορεί θα υπάρχει κάποιο μέρος να αντλησεις.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

μας κοινοποιησαν οτι οσες θα λειψουν πανω απο ενα χρονο χανουν την προαγωγη.απο εκει και περα αν θελω γυρναω οταν θα ειναι 10-11 μηνων αλλα θα ειμαι στην θεση που ημουν πριν 5 χρονια. νινα-νανα εχεις ταξιδεψει με αεροπλανο? αν ναι εχεις δει πως τρεχουν οι κοπελες?

Link to comment
Share on other sites

μας κοινοποιησαν οτι οσες θα λειψουν πανω απο ενα χρονο χανουν την προαγωγη.απο εκει και περα αν θελω γυρναω οταν θα ειναι 10-11 μηνων αλλα θα ειμαι στην θεση που ημουν πριν 5 χρονια. νινα-νανα εχεις ταξιδεψει με αεροπλανο? αν ναι εχεις δει πως τρεχουν οι κοπελες?

 

Είσαι αεροσυνοδος; Οκ όχι την ώρα της πτήσης αλλα δεν μπορει κάποιο κενό θα υπάρχει μεταξυ δυο πτήσεων. Όταν πχ έχετε να καθαρισετε και να μαζεψετε αφου φύγουν οι επιβάτες παρακάλεσε κάποια απο τις κοπέλες να καλύψει λίγο το πόστο σου για να κάνεις άντληση. Νομίζω πρέπει να πάρεις μια γνώμη απο τα κορίτσια που εργάζονται και κάνουν αντλησεις. Γράψε πχ εδω http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=2350273#post2350273

να το δουν οι κοπέλες με εμπειρια σε τέτοια θέματα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...