Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διαβητης κυησης.Τωρα τι τρωμε?


eleniza

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 715
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Να σημειώσω κάτι που φαντάζομαι το ξέρετε οι περισσότερες...

 

Προσοχή σε άγχη, στενοχώριες, κλάματα και καταστάσεις στρες...

Απορρυθμίζουν τελείως τον διαβήτη...:roll:

 

Το γράφω για να το διαβάζω πρώτη εγώ....

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Να σημειώσω κάτι που φαντάζομαι το ξέρετε οι περισσότερες...

 

Προσοχή σε άγχη, στενοχώριες, κλάματα και καταστάσεις στρες...

Απορρυθμίζουν τελείως τον διαβήτη...:roll:

 

Το γράφω για να το διαβάζω πρώτη εγώ....

Αυτο ειναι σιγουρο!Δεν θυμαμαι εαν το ξαναεγραψα εδω,αλλα οταν ημουν εγκυος και μετριομουνα καθημερινα ,ειχα σταρνταρτ ανεβασμενες τιμες τις καθημερινες που εργαζομαι και μια χαρα τα Σαβ/κυριακα.Μετα απο κυριακατικο χαλαρο μεσημεριανο με γλυκο,ζαχαρο 122! και καθημερινη πρωι στην δουλεια μετα απο 2 φετουλες ψωμι ολικης με λιγο τυρακι (και μετα απο ενα εκνευριστικο επαγγελματικο τηλεφωνημα) 137!Πραγματικα ,τωρα που κανω διεγερση για εξωσωματικη και θελω να ειμαι οσο πιο ηρεμη γινεται (γιατι ελεγχομενο ζαχαρο=καλη ποιοτητα ωαριων),οταν με πρηζουν στο γραφειο μου ερχεται να τους σκοτωσω!

Link to comment
Share on other sites

Αχετο ,αλλα μολις τωρα παρατηρησα οτι γραφω στο "τριτο τριμηνο" και αναρωτιεμαι ,θα φτασω ποτε εγω σε 3ο τριμηνο εγκυμοσυνης?Μεχρι στιγμης ,εχω φτασει μεχρι 2ο και μου φαινεται τοσο μακρυνο και απιαστο ονειρο,να διαβαζω για 30η εβδομαδα,σαν κατι εξωγηινο.

Link to comment
Share on other sites

Να 'ξερες πόσο σε καταλαβαίνω... κι εγώ τα ίδια έλεγα κι ακόμη τα λέω! Είμαι 27 εβδ. και 3ημ. και μου φαίνεται βουνό το διαστημα που θα περιμένω μέχρι να κρατήσω το μωράκι μου στην αγκαλιά μου. Είναι απο τη μεγάλη μας λαχτάρα που σκεφτόμαστε έτσι... Να δεις όμως που όλα θα πάνε καλά και με το νέο χρόνο (πρώτα ο Θεός!) θα είμαστε πολύ ευτυχισμένες!!! Καλή συνέχεια σου εύχομαι!

Σ' ευχαριστώ Θεέ μου...

 

aUeJp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχετο ,αλλα μολις τωρα παρατηρησα οτι γραφω στο "τριτο τριμηνο" και αναρωτιεμαι ,θα φτασω ποτε εγω σε 3ο τριμηνο εγκυμοσυνης?Μεχρι στιγμης ,εχω φτασει μεχρι 2ο και μου φαινεται τοσο μακρυνο και απιαστο ονειρο,να διαβαζω για 30η εβδομαδα,σαν κατι εξωγηινο.

 

Λοιπόν αν περάσει ο 5ος μήνας μετά τρέχει σαν νεράκι....Έτσι κατάλαβα εγώ!!!:P

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλημέρα, απο εχθές και εγώ μπήκα στο club!

 

Με δυσκολεύει πολύ η δίαιτα γιατί είναι με ισοδύναμα και πρέπει να κάνω υπολογισμούς. Ο γιατρός μου δεν με έστειλε σε ενδοκρινολόγο, απλά μου έδωσε την δίαιτα κ μετριέμαι 1 ώρα μετά το πρωινό και 1 μετά το γεύμα.

 

Μέχρι τώρα δεν έχω ξεπεράσει το 110 αλλά το πρωί είναι πάντα πιό χαμηλή η μέτρηση απο ότι το μεσημέρι.

 

Καλά κουράγια!

 

ΥΓ είμαι στην εβδ. 24

f6cKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τώρα δεν έχω ξεπεράσει το 110 αλλά το πρωί είναι πάντα πιό χαμηλή η μέτρηση απο ότι το μεσημέρι.

 

 

Εξαρτάται από τον οργανισμό...Εμένα ανεβαίνει μετά το δείπνο και γι΄αυτό τρώω πολύ λίγο!

Θα συνηθίσεις, λίγο η αρχή είναι ζόρι....

Το 110 είναι σούπερ, όσο περνάνε οι βδομάδες θα πρέπει όμως να είσαι και πιο προσεχτική γιατί προχωρά η εγκυμοσύνη και βαραίνει ο οργανισμός...

Κοινώς, μην ξεθαρρεύεις....:-D

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!

 

οι δικές μου μετρήσεις πλέον είναι χαμηλές, δηλαδή 65-75 (πάντα έτσι ήτανε) το πρωινό νηστική, στα γεύματα όταν πιάνω 120 είναι σπάνιο και είχα αυξήσει ήδη τις ποσότητες 20%., δηλ. αντί για 100 γρ υδατάνθρακες το μεσημέρι τρωω 120. το βάρος της μπουμπούς ακριβώς στην εβδομάδα της. στην τελευταία επίσκεψη όμως το βάρος της 4 ημέρες λιγότερο από την ηλικία της (αυτό δεν είναι ανησυχητικό) και το αμνιακό 10% αυξημένο..... ο ενδοκρινολόγος μου μου είπε να αυξήσω 10% την διατροφή. πλέον τρώω κανονικότατες ποσότητες..αλλά ανησυχώ. έχει τύχει σε καμιά;;;;;:shock:

Link to comment
Share on other sites

Το 110 είναι σούπερ, όσο περνάνε οι βδομάδες θα πρέπει όμως να είσαι και πιο προσεχτική γιατί προχωρά η εγκυμοσύνη και βαραίνει ο οργανισμός...

Κοινώς, μην ξεθαρρεύεις....:-D

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την πολύτιμη συμβουλή σου! Θα το θυμάμαι, γιατι δεν το ήξερα! Ηδη πρώτη μέρα σήμερα που ήμουν λίγο πιο χαλαρή! :) Θα προσέχω!

 

Οσο για το μηχανακι, και εγω τσιμπησα αποκλιση 20%, μίλησα με τον γυναικολόγο κ είπε να κάνω μία μέτρηση και να μήν δίνω σημασία. Προφανως τους ενδιαφερει ο μεσος όρος...

f6cKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ευχαριστώ πολύ για την πολύτιμη συμβουλή σου! Θα το θυμάμαι, γιατι δεν το ήξερα! Ηδη πρώτη μέρα σήμερα που ήμουν λίγο πιο χαλαρή! :) Θα προσέχω!

 

Οσο για το μηχανακι, και εγω τσιμπησα αποκλιση 20%, μίλησα με τον γυναικολόγο κ είπε να κάνω μία μέτρηση και να μήν δίνω σημασία. Προφανως τους ενδιαφερει ο μεσος όρος...

 

Κάνε υπομονή!!!

Η επιβράβευσή σου θα είναι όταν ο γυναικολόγος σου θα σου λέει πόσο εντάξει είναι το μωρό σου και πως δεν έχει επηρεαστεί από το ζάχαρο...

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια

εμενα η καμπυλη ζαχαρου βγηκε οριακη

1 ωρα με 100γρ γλυκοζης 132

2 ωρα 141

κ 3 103

η γυναικολογος μου ειπε οτι μια τιμη απο μονη της δεν λεει κατι αλλα να προσεχω τι τρωω να κοψω γκυκα κ ψωμια το θεμα ειναι οτι πολλες φορες νιωθω οτι θελω να φαω γλυκο εντονα λες κ μου πεφτει το ζαχαρο

εχω κοψει κ το τσιγαρο απο τοτε που εμεινα εγκυος κ πειναω πολυ εχω παρει 8 κιλα ως ωρας καλο θα ηταν να μην επερνα κ αλα αλλα τι να τρωω χωρις να φοβαμαι μην ανεβασω το ζαχαρο?

fSOwp2.png

 

ηρθες ψυχη μου κ γεμησες την ζωη μου!!!ΜΑΡΙΑ- ΕΙΡΗΝΗ

ersTp3.png

16/9/12 ηρθε κ το χρυσανθεμακι μου

Link to comment
Share on other sites

αχ κοριτσια εγω δεν μπορω να βγαλω ακρη....προσπαθω να ακολουθησω τη διατροφη του διαβητολογου αλλα οι μετρησεις βγαινουν χαλια...εσας τι ορια σας εχουν πει????

gKlgp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια

εμενα η καμπυλη ζαχαρου βγηκε οριακη

1 ωρα με 100γρ γλυκοζης 132

2 ωρα 141

κ 3 103

η γυναικολογος μου ειπε οτι μια τιμη απο μονη της δεν λεει κατι αλλα να προσεχω τι τρωω να κοψω γκυκα κ ψωμια το θεμα ειναι οτι πολλες φορες νιωθω οτι θελω να φαω γλυκο εντονα λες κ μου πεφτει το ζαχαρο

εχω κοψει κ το τσιγαρο απο τοτε που εμεινα εγκυος κ πειναω πολυ εχω παρει 8 κιλα ως ωρας καλο θα ηταν να μην επερνα κ αλα αλλα τι να τρωω χωρις να φοβαμαι μην ανεβασω το ζαχαρο?

 

Συγνώμη, αλλά αν ισχύουν αυτές οι τιμές τότε η καμπύλη σου είναι φυσιολογική.:roll:

 

αχ κοριτσια εγω δεν μπορω να βγαλω ακρη....προσπαθω να ακολουθησω τη διατροφη του διαβητολογου αλλα οι μετρησεις βγαινουν χαλια...εσας τι ορια σας εχουν πει????

 

Εμένα μου έδωσε όριο το 130. Αν οι μετρήσεις σου βγαίνουν χάλια, ο διαβητολόγος τι λέει;:roll: Δεν πρέπει να κάνεις ινσουλίνη;

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, αλλά αν ισχύουν αυτές οι τιμές τότε η καμπύλη σου είναι φυσιολογική.:roll:

 

 

 

Εμένα μου έδωσε όριο το 130. Αν οι μετρήσεις σου βγαίνουν χάλια, ο διαβητολόγος τι λέει;:roll: Δεν πρέπει να κάνεις ινσουλίνη;

 

εδω και μια εβδομαδα ξεκινησα τις μετρησεις και επειδη εκανα παρασπονδιες το θεωρησα βλακεια να τον παρω τηλ. τι να του πω του ανθρωπου????

απλα δεν μου πε τα ορια....

εδω και δυο μερες που προσπαθω να το ακολουθω σωστα εχουν πεσει οι μετρησεις....αλλα θελει γαμωτο πολυ πειθαρχια....ευχαριστω που μου απαντησες :)

gKlgp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βασδελακι δεν μου ειπε οτι θα κανω ζαχαρο αλλα να προσεχω τι τρωω διοτι δεν ειαι κ ιδανικες οι μετρησεις

προσπαθω να μην τρωω οσο μπορω χθες το βραδι εφαγα ενα γλυκακι κ παλι σημερα το πρωι αλλα εφιαξα γλυκο λογο γιορτης κ το χω μεσα στο ψυγειο κ ενω το σωμα μου ειναι στον καναπε το μυαλο μου ειναι μονιμος μεσα στο ψυγειο!

fSOwp2.png

 

ηρθες ψυχη μου κ γεμησες την ζωη μου!!!ΜΑΡΙΑ- ΕΙΡΗΝΗ

ersTp3.png

16/9/12 ηρθε κ το χρυσανθεμακι μου

Link to comment
Share on other sites

Κοπέλες κράτησαν καμιά από εσάς στο νοσοκομείο για ρύθμιση του διαβήτη με διατροφή? εμένα μου είπαν να παώ τη δευτέρα στο νοσοκομείο για 2 24ωρα για να μου τον ρυθμίσουν γιατί είναι μια πάνω και μια κάτω οι τιμές και με φόβησαν για ενδομήτριο θάνατο του εμβρύου. Δεν ξέρω πως 2 μέρες μόνο θα τον ρυθμίσουν αφού στις 2 μέρες θα βγω να πάω σπίτι και πάλι θα είναι όπως πριν.

Link to comment
Share on other sites

εδω και μια εβδομαδα ξεκινησα τις μετρησεις και επειδη εκανα παρασπονδιες το θεωρησα βλακεια να τον παρω τηλ. τι να του πω του ανθρωπου????

απλα δεν μου πε τα ορια....

εδω και δυο μερες που προσπαθω να το ακολουθω σωστα εχουν πεσει οι μετρησεις....αλλα θελει γαμωτο πολυ πειθαρχια....ευχαριστω που μου απαντησες :)

 

Θέλει μεγάλη συνέπεια από την αρχή για να μην ξεφύγει το ζάχαρο....από την αρχή.:!:

 

βασδελακι δεν μου ειπε οτι θα κανω ζαχαρο αλλα να προσεχω τι τρωω διοτι δεν ειαι κ ιδανικες οι μετρησεις

προσπαθω να μην τρωω οσο μπορω χθες το βραδι εφαγα ενα γλυκακι κ παλι σημερα το πρωι αλλα εφιαξα γλυκο λογο γιορτης κ το χω μεσα στο ψυγειο κ ενω το σωμα μου ειναι στον καναπε το μυαλο μου ειναι μονιμος μεσα στο ψυγειο!

 

Δες τα όρια για καμπύλη ζαχάρου με 100 γρ γλυκόζη που ανέβασα πιο κάτω. Δεν καταλαβαίνω...ποια μέτρηση δεν του άρεσε; Επιμένω πως αν ισχύουν οι μετρήσεις που έδωσες πιο πάνω όλα βαίνουν φυσιολογικά....Μήπως το έκανε απλά για να σε φοβήσει;

Πάρε καμια σοκολατίτσα για διαβητικούς....για να μην μένεις με την όρεξη...

 

Κοπέλες κράτησαν καμιά από εσάς στο νοσοκομείο για ρύθμιση του διαβήτη με διατροφή? εμένα μου είπαν να παώ τη δευτέρα στο νοσοκομείο για 2 24ωρα για να μου τον ρυθμίσουν γιατί είναι μια πάνω και μια κάτω οι τιμές και με φόβησαν για ενδομήτριο θάνατο του εμβρύου. Δεν ξέρω πως 2 μέρες μόνο θα τον ρυθμίσουν αφού στις 2 μέρες θα βγω να πάω σπίτι και πάλι θα είναι όπως πριν.

 

Όχι, εμένα δεν με κράτησαν γιατί εξαρχής οι μετρήσεις μου είναι καλές με την διατροφή...Εντάξει μια στο τόσο μπορεί να ξεφύγει καμία αλλά δεν τρέχει και τίποτα μια με 2 την βδομάδα να ξεφύγει λίγο...

Αλλά είναι αυτή η τραμπάλα μετρήσεων που ίσως έχει ανησυχήσει τον γιατρό σου και θέλει να το δει...

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Φυσιολογικές τιμές μετά από λήψη 100 γραμμάρια γλυκόζη (καμπύλη ζαχάρου)

0: 90-105

60:165-180

120:145-165

180:125-145

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ανδριανή, οι τιμές σου είναι σχεδόν υπογλυκαιμικές! Μήπως να πήγαινες σε ένα διαβητολόγο ρε παιδί μου από μόνη σου;

 

Καλύτερα υπογλυκαιμικές βέβαια οι τιμές παρά φουσκωμένες....συνεχίζω να μην καταλαβαίνω...

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
και εγώ πέρασα 2 εγκυμοσύνες με διαβήτη και με παρακολουθούσε 'ενας διαβητολόγος στο ιασω.

με τη διατροφή που μου είχε δώσει, το ΄σακχαρο μου ήταν πάντα ελεγχόμενο.

Μικρά συχνά γεύματα, με σαλάτα και φρούτο σε κάθε γεύμα, μετρημένα ζυμαρικά, και πατάτες.

Εχω κρατήσει το πρόγραμμα διατροφής, όποια κοπέλα θέλει, το στέλνω με fax.

σε παρακαλω μηπωσ θα μπορουσεσ να μου τη στειλεισ με mail

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλημερα κοριτσια, ειμαι 28w+2d και την προηγουμενη εβδομαδα εκανα καμπυλη ζαχαρου και βγηκαν πολυ αυξημενες οι τιμες μου.Με εστειλε ο γυναικολογος σε διαβητολογο-ενδοκρινολογο και μου εχει δωσει διατροφη.Τωρα θα το μετραω 4 φορες την ημερα και βλεπουμε...Εχω αγχωθει ομως πολυ...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα !!! ολα καλα θα πάνε. Κι εγώ είχα διαβήτη κύησης και ο γιατρός μου έλεγε να τρώω συχνά, μικρές ποσότητες και να αποφεύγω τα απαγορευμενα. θα ακολουθησειs τη διατροφη που σου εδωσε και οχι αγχοs γιατι αυξανει το ζαχαρο.

line_flow_rose_beg_39_time_1274500800_text_c720eafcf1e720eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα !!! ολα καλα θα πάνε. Κι εγώ είχα διαβήτη κύησης και ο γιατρός μου έλεγε να τρώω συχνά, μικρές ποσότητες και να αποφεύγω τα απαγορευμενα. θα ακολουθησειs τη διατροφη που σου εδωσε και οχι αγχοs γιατι αυξανει το ζαχαρο.

 

Σ'ευχαριστω xoxonoulio, αυτο για το αγχος το ξερω..προσπαθω!!!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια !

εκανα χθες την καμπυλη 75γρ και οι μετρησεις ηταν

-νηστειας 95

- 60 λεπτα , 111

- 120 λεπτα , 111

 

Ο διαβητολογος μου ειπε οτι η πρωτη τιμη ειναι παθολογικη , μου εδωσε διαιτα και να κανω μετρησεις 4 φορες την μερα

 

Σημερα το πρωι , νηστικη 80

με μια κουπα γαλα , 2 φρυγανιες μετα απο 1 ωρα , 96

το μεσημερι 120 γρ στηθος κοτοπουλο , 1 μικρό καροτο και μια βραστη πατατα , 106

 

τι λετε ?

εντωμεταξη ηδη πειναω,,,,,,,,,,,,,

2b590bac1c.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...