Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διαβητης κυησης.Τωρα τι τρωμε?


eleniza

Recommended Posts

Ναι αλλά είναι άμυλο και δεν υδατάνθρακες που χρειάζονται στην εγκυμοσύνη. Δεν γίνεται να τρώμε μόνο λαχανικά, το μωρό που θα βρει τις βιταμίνες που χρειάζεται; Και το ψωμι του τοστ είναι ολικής κ' πολύσπορο, είναι λογικό 2 φετες να κάνουν τόσο κακό; Πως θα το παλέψω τόσους μήνες, πως;; δεν ξέρω αν το μηχανηματακί μου δείχνει παραπάνω απο ότι είναι στην πραγματικότητα αλλά εγώ συγκρίνω τις δικές μου τιμές των τελευταίων ημερών με τις παλιότερες μετρήσεις μου και βλέπω ότι τα πράγματα χειροτερεύουν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 715
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Οχι δεν γινεται.στην εγκυμοσυνη χρειαζονται ολα γι αυτο μας βαζουν σε διατροφη κ αν δουν οτι ο οργανισμος δεν ανταποκρινεται τοτε χορηγουν ινσουλινη !

Παντως το τοστακι ειται μαυρο ψωμι βαλω ειτε ασπρο εμενα μου ανεβαινει συνηθως τα πρωινα ! Εχει τυχει να δω κ 140 το πρωι με ενα τοστ χωρις βουτυρα κ τετοια !

 

Αχ Νεφελη μου..ετσι ελεγα κ γω πως θα το παλεψω....κ ομως..περναει γρηγορα ο καιρος ! Βεβαια εγω δεν την ηθελα την ινσουλινη οσο ηταν στα πλαισια οι τιμες μου αλλα οταν θα ανεβαινουν εκει που δεν κανω παρασπονδιες αναγκαστικα κ για το καλο του μωρου θα κανω !

Ειμαι Ερωτευμενη με την κορη μου !!!

Link to comment
Share on other sites

Εσύ πόσο μηνών είσαι; Δεν ξέρω τι να πω, αν είναι να μην κάνω ινσουλίνη θα πω στον διαβητολόγο να μου δώσει συγκεκριμένη και καθιερωμένη διατροφή,ας μετράω τα γραμμάρια όπωσ έχω ακούσει ότι κάνουν και άλλες, δεν μπορώ να σπάω κάθε μέρα το κεφάλι μου για το τι να φάω και δεν ξέρω στην τελική τι κάνει να φάω εκτός απο λαχανικά.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια γεια σας!Virgi σου εχω στειλει μηνυμα...Νεφελη μην αγχωνεσε, το αγχος ανεβαζει το ζαχαρο!!!Καλυτερα ζητα απο το γιατρο σου να σου δωσει διατροφη για να ξερεις τι να τρως και να μην εχεις και αγχος αν τρεφεσε σωστα εσυ και το μωρακι!Επισης κοριτσια μου ειπε η διαβητολογος οτι εχει μεγαλη σημασια το φαγητο προ υπνου, το οποιο πρεπει να ειναι 3/4 του φλυτζανιου γαλα 1.5% ή γιαουρτι 2% και μια φυγανια η μια φετα μαυρο ψωμι.Γιατι αν μενουμε πολλες ωρες νηστικες ανεβαινει το ζαχαρο.Να σας πω την αληθεια εγω το ξεχναω...

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια γεια σας!Virgi σου εχω στειλει μηνυμα...Νεφελη μην αγχωνεσε, το αγχος ανεβαζει το ζαχαρο!!!Καλυτερα ζητα απο το γιατρο σου να σου δωσει διατροφη για να ξερεις τι να τρως και να μην εχεις και αγχος αν τρεφεσε σωστα εσυ και το μωρακι!Επισης κοριτσια μου ειπε η διαβητολογος οτι εχει μεγαλη σημασια το φαγητο προ υπνου, το οποιο πρεπει να ειναι 3/4 του φλυτζανιου γαλα 1.5% ή γιαουρτι 2% και μια φυγανια η μια φετα μαυρο ψωμι.Γιατι αν μενουμε πολλες ωρες νηστικες ανεβαινει το ζαχαρο.Να σας πω την αληθεια εγω το ξεχναω...

Κακώς γιατί είναι το πιο σημαντικό γεύμα της ημέρας. Το βραδινό γεύμα ρυθμίζει το πρωινό σάκχαρο, το οποίο τίνει να έχει "έξαρση" τις πρωϊνές ώρες.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν μου κανει εντυπωση ! Ειμαι σιγουρη πως κ γω το ιδιο θα εκανα κ ειναι κ ο λογος που δεν μπαινω στη διαδικασια να αλλαξω μηχανακι !

Παντως διαφορα ειδα στο μηχανακι μιας φιλης μου που μου εβγαζε ζαχαρο 75 ! Δλδ αν ειχα αυτο κ εβγαιναν παντα χαμηλες οι τιμες ? τι να πω !

Εσυ εκανες ινσουλινες δλδ ? με τι τιμες αν επιτρεπεται ?

Να σου ζησουν κ τα παιδακια σου!!!:P:p:p

Όχι δεν χρειάστηκε να κάνω ινσουλίνι ρυθμίστηκε πολύ καλά το σάκχαρό μου, αν και έκανα και ατασταλείες. Βέβαια μετά από ένα καλό φαγοπότι, έβγαινα για περπάτημα να καεί γρήγορα ή γλυκόζη. Και οι τιμές μου πάντα ήταν πολύ καλές. Έχω ρίξει χιλιόμετρα. Βέβαια δεν θα ξεχάσω αυτήν την ρημάδα 1 φέτα ψωμί με μαρμελάδα το σάκχαρο 320:shock:, τι την ήθελα;

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Εσύ πόσο μηνών είσαι; Δεν ξέρω τι να πω, αν είναι να μην κάνω ινσουλίνη θα πω στον διαβητολόγο να μου δώσει συγκεκριμένη και καθιερωμένη διατροφή,ας μετράω τα γραμμάρια όπωσ έχω ακούσει ότι κάνουν και άλλες, δεν μπορώ να σπάω κάθε μέρα το κεφάλι μου για το τι να φάω και δεν ξέρω στην τελική τι κάνει να φάω εκτός απο λαχανικά.

 

Αυριο μπαινω στον 6ο πρωτα ο Θεος !

να πας σε διαβητολογο θα σου δωσει διατροφη, αυτο που παιζει πολυ σημαντικο ρολο στο διαβητη ειναι οι ποσοτητες που τρωμε! Λογικα θα στα βαλει ολα οπως εκανε κ σε μενα (εκτος απο γλυκα κ πιτες) κ θα σου περιορισει ψωμι ζυμαρικα πατατες ! Θα τρως παντα σαλατα μπολικη (οι ντοματες ανεβαζουν το ζαχαρο, οποτε προτιμαμε πρασινη σαλατα) κ θα βαζεις κ το φαγητακι σου αλλα λιγοτερο απο τις αλλες φορες !

Θα κανεις σιγουρα 6 γευματα ημερισιως οταν θα τρως φρουτα θα πρεπει να συνοδευονται παντα απο γιαουρτι κτλ !

Αν πας στο γιατρο θα σε καθοδηγησει κ αν την τηρησεις θα δεις διαφορα !

Ειμαι Ερωτευμενη με την κορη μου !!!

Link to comment
Share on other sites

Αυριο μπαινω στον 6ο πρωτα ο Θεος !

να πας σε διαβητολογο θα σου δωσει διατροφη, αυτο που παιζει πολυ σημαντικο ρολο στο διαβητη ειναι οι ποσοτητες που τρωμε! Λογικα θα στα βαλει ολα οπως εκανε κ σε μενα (εκτος απο γλυκα κ πιτες) κ θα σου περιορισει ψωμι ζυμαρικα πατατες ! Θα τρως παντα σαλατα μπολικη (οι ντοματες ανεβαζουν το ζαχαρο, οποτε προτιμαμε πρασινη σαλατα) κ θα βαζεις κ το φαγητακι σου αλλα λιγοτερο απο τις αλλες φορες !

Θα κανεις σιγουρα 6 γευματα ημερισιως οταν θα τρως φρουτα θα πρεπει να συνοδευονται παντα απο γιαουρτι κτλ !

Αν πας στο γιατρο θα σε καθοδηγησει κ αν την τηρησεις θα δεις διαφορα !

 

αυτό δεν το εχω ξανακούσει. γιατί?

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν χρειάστηκε να κάνω ινσουλίνι ρυθμίστηκε πολύ καλά το σάκχαρό μου, αν και έκανα και ατασταλείες. Βέβαια μετά από ένα καλό φαγοπότι, έβγαινα για περπάτημα να καεί γρήγορα ή γλυκόζη. Και οι τιμές μου πάντα ήταν πολύ καλές. Έχω ρίξει χιλιόμετρα. Βέβαια δεν θα ξεχάσω αυτήν την ρημάδα 1 φέτα ψωμί με μαρμελάδα το σάκχαρο 320:shock:, τι την ήθελα;

 

:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:

σοκαριστηκα τωρα !!! 320 μ μια φετα ??? ωχ χριστε μου !

Εγω χτες εφαγα 3 φετες με μελι κ πηγε 150 κ σκιαχτηκα !!! χαχαχαχ!!!!!!

Αλλα δεν μπορουσα να αντισταθω στον πειρασμο !

Αυτο με το περπατημα το θελω κ γω, αλλα φοβαμαι γιατι υποψιαζομαι πως εχω ξεκινησει ελαφριες συσπασεις μιας κ πετρωνει η κοιλια μου καποιες φορες αλλα χωρις πονο ! Βεβαια παιρνω μαγνησιο αλλα κ παλι φοβαμαι ! Ενω πολυ θελω να περπατησω !

Σε πιο μηνα ανεβασες 320 ? γιατι ξερω οτι απο τον 6ο κ μετα αλλαζουν πολυ τα νουμερα....προς τα πανω !!!

Ειμαι Ερωτευμενη με την κορη μου !!!

Link to comment
Share on other sites

αυτό δεν το εχω ξανακούσει. γιατί?

 

Γιατι τα φρουτα εχουν κ αυτα ζαχαρη κ με το γιαουρτι περναει πιο αργα στον οργανισμο κ δεν ανεβαζει τα νουμερα στα υψη !

Οπως επισης ο φυσικος χυμος πορτοκαλι ! Για το ζαχαρο ειναι σχεδον απαγορευτικος! Ενω αν φας το πορτοκαλι ειναι καλυτερα γιατι εχει κ τις ινες μαζι κ παλι πιο αργα περναει η φρουκτοζη στον οργανισμο !

Ειμαι Ερωτευμενη με την κορη μου !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:

σοκαριστηκα τωρα !!! 320 μ μια φετα ??? ωχ χριστε μου !

Εγω χτες εφαγα 3 φετες με μελι κ πηγε 150 κ σκιαχτηκα !!! χαχαχαχ!!!!!!

Αλλα δεν μπορουσα να αντισταθω στον πειρασμο !

Αυτο με το περπατημα το θελω κ γω, αλλα φοβαμαι γιατι υποψιαζομαι πως εχω ξεκινησει ελαφριες συσπασεις μιας κ πετρωνει η κοιλια μου καποιες φορες αλλα χωρις πονο ! Βεβαια παιρνω μαγνησιο αλλα κ παλι φοβαμαι ! Ενω πολυ θελω να περπατησω !

Σε πιο μηνα ανεβασες 320 ? γιατι ξερω οτι απο τον 6ο κ μετα αλλαζουν πολυ τα νουμερα....προς τα πανω !!!

Στον 8ο μήνα. Όσο για αυτό που έκανα (φαγητό και περπάτημα) εννοείται ότι δεν το προτείνω σε καμιά. Ρωτήστε πάντα τον γιατρό σας. Εμένα μου το είχε πει η διαβητόλοτος όταν ανεβαίνει το σάκχαρο κάνουμε μια ελαφριά άσκηση, στην προκειμένη περπάτημα λόγο εγκυμοσύνης για να κάψουμε γρήγορα την γλυκόζη. Ε! τι ήταν να μου το πει, εγώ το καθίερωσα:mrgreen:

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Γιατι τα φρουτα εχουν κ αυτα ζαχαρη κ με το γιαουρτι περναει πιο αργα στον οργανισμο κ δεν ανεβαζει τα νουμερα στα υψη !

Οπως επισης ο φυσικος χυμος πορτοκαλι ! Για το ζαχαρο ειναι σχεδον απαγορευτικος! Ενω αν φας το πορτοκαλι ειναι καλυτερα γιατι εχει κ τις ινες μαζι κ παλι πιο αργα περναει η φρουκτοζη στον οργανισμο !

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απαντηση! Για το πορτοκάλι δεν κινδυνευω, ειμαι αλλεργική, και μονο η μυρωδιά μπορεί να με στειλει στα θυμαράκια!!! :shock:

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

Αυριο μπαινω στον 6ο πρωτα ο Θεος !

να πας σε διαβητολογο θα σου δωσει διατροφη, αυτο που παιζει πολυ σημαντικο ρολο στο διαβητη ειναι οι ποσοτητες που τρωμε! Λογικα θα στα βαλει ολα οπως εκανε κ σε μενα (εκτος απο γλυκα κ πιτες) κ θα σου περιορισει ψωμι ζυμαρικα πατατες ! Θα τρως παντα σαλατα μπολικη (οι ντοματες ανεβαζουν το ζαχαρο, οποτε προτιμαμε πρασινη σαλατα) κ θα βαζεις κ το φαγητακι σου αλλα λιγοτερο απο τις αλλες φορες !

Θα κανεις σιγουρα 6 γευματα ημερισιως οταν θα τρως φρουτα θα πρεπει να συνοδευονται παντα απο γιαουρτι κτλ !

Αν πας στο γιατρο θα σε καθοδηγησει κ αν την τηρησεις θα δεις διαφορα !

Eγω πάλι 1η φορά ακούω για την ντομάτα!! Ημαρτον, ότι τρώω εγώ ανεβάζει το ζάχαρο; Διότι μαρούλι, ρόκα και κάτι τέτοια ούτε να τα δω! Απο σαλατικά μόνο την ντομάτα και το αγγούρι τρώω. Ευτυχώς απο λαχανικά, τα πάντα. Θα επικοινωνήσω το απόγευμα μαζί του και θα του ζήτησω να μου δώσει συγκεκριμένη διατροφή και ποσότητες να ξέρω που βαδίζω

Link to comment
Share on other sites

Eγω πάλι 1η φορά ακούω για την ντομάτα!! Ημαρτον, ότι τρώω εγώ ανεβάζει το ζάχαρο; Διότι μαρούλι, ρόκα και κάτι τέτοια ούτε να τα δω! Απο σαλατικά μόνο την ντομάτα και το αγγούρι τρώω. Ευτυχώς απο λαχανικά, τα πάντα. Θα επικοινωνήσω το απόγευμα μαζί του και θα του ζήτησω να μου δώσει συγκεκριμένη διατροφή και ποσότητες να ξέρω που βαδίζω

 

Nai κοριτσακι μου δυστυχως κ η ντοματα κανει κακο στην περιπτωση του διαβητη !

Να τρως αλλα ελαχιστα η οχι συνεχεια τελος παντων !!!!!

Ειπαμε δεν βγαζουμε τιποτα απο τη διατροφη απλα τα ελλατωνουμε.....κατα πολυ !!!!!

Ειμαι Ερωτευμενη με την κορη μου !!!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απαντηση! Για το πορτοκάλι δεν κινδυνευω, ειμαι αλλεργική, και μονο η μυρωδιά μπορεί να με στειλει στα θυμαράκια!!! :shock:

 

Χτυπα ξυλο καλε !!!!!

Παντως τελικα κ αυτο δεν προσφερει τοσα οσα νομιζουμε οποτε καλυτερα να το αποφευγουμε κ οι υπολοιπες που εχουμε θεματακια !!!

Ειμαι Ερωτευμενη με την κορη μου !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μίλησα με τον διαβητολόγο και μου έκλεισε ραντεβού αύριο το απόγευμα για να ξεκινήσω ινσουλίνη. Υπάρχει καμία απο εσάς που έχει ήδη ξεκινήσει; θα ήθελα να ξέρω αν με την ινσουλίνη μπορούμε να τρώμε ότι θέλουμε ή αν και πάλι η πείνα συνεχίζεται. Επίσης αν υπάρχουν κρούσματα υπογλυκαιμίας

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με τον διαβητολόγο και μου έκλεισε ραντεβού αύριο το απόγευμα για να ξεκινήσω ινσουλίνη. Υπάρχει καμία απο εσάς που έχει ήδη ξεκινήσει; θα ήθελα να ξέρω αν με την ινσουλίνη μπορούμε να τρώμε ότι θέλουμε ή αν και πάλι η πείνα συνεχίζεται. Επίσης αν υπάρχουν κρούσματα υπογλυκαιμίας

 

Κοιτα να δεις εγω επρεπε να εχω ξεκινησει κατα την αποψη του διαβητολογου, αλλα δεν συμφωνουσε ο γυναικολογος κ κανοντας υπερηχους βλεπουμε οτι το μωρο αναπτυσεται φυσιολογικα κ δεν ειναι επηρεασμενο απο ζαχαρο, οποτε το εχω τρεναρει κ εγω !

Θελω να δω εναν ακομη διαβητολογο, να μιλησω μαζι του κ αν πει οτι τωρα στις εβδομαδες που ειμαι πρεπει να κανω...θα κανω κ γω !!! Θα σου κανω κ παρεα!;):-P

 

Τωρα για τις ερωτησεις σου φυσικα ρωτας το γιατρο,αλλα ξερω πως δεν τρως οτι θες αλλα μπαινεις σε διατροφη κανονικα!

Κρουσματα υπογλυκαιμιας ο γυναικολογος μου ειχε πει πως δεν υπαρχουν αλλα υποθετω αυτο θα γινει μονο αν χορηγηθει μεγαλη δοση ινσουλινης κ πεσουν πολυ τα επιπεδα ! Ετσι πιστευω εγω !

Περιμενουμε να μας πεις τα νεακια σου οκ ???

Ειμαι Ερωτευμενη με την κορη μου !!!

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με τον διαβητολόγο και μου έκλεισε ραντεβού αύριο το απόγευμα για να ξεκινήσω ινσουλίνη. Υπάρχει καμία απο εσάς που έχει ήδη ξεκινήσει; θα ήθελα να ξέρω αν με την ινσουλίνη μπορούμε να τρώμε ότι θέλουμε ή αν και πάλι η πείνα συνεχίζεται. Επίσης αν υπάρχουν κρούσματα υπογλυκαιμίας

 

Φυσικα και πρεπει να κανεις διατροφη. Η ινσουλινη ρυθμιζει το ζαχαρο. Υπογλυκαιμια θα παθεις μονο αν δεν τηρεις ευβλαβικα τις οδηγιες και θα σου δωσω ενα παραδειγμα. Ηταν Κυριακη και επρεπε να κανω ινσουλινη πριν το μεσημεριανο φαγητο. Θα πηγαιναμε σε μια ταβερνα στη γειτονια μας, και για να μην κουβαλαω μαζι μου τα συνεργα, αποφασιζω να την κανω στο σπιτι (μεγα λαθος, γιατι θα υπηρχε χρονος αναμονης μεχρι να φαω). Εκτος αυτου, μετραω με το μηχανακι και βρισκω το ζαχαρο 75... Με χαμηλο ζαχαρο λοιπον και αναμονη τουλαχιστον μισης ωρας ως το γευμα, κανω την ινσουλινη...και επαθα υπογλυκαιμια φυσικα!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εχει τυχει να δω κ 140 το πρωι με ενα τοστ χωρις βουτυρα κ τετοια !

 

 

Το πρωι το ζαχαρο ειναι ανεβασμενο. Το πρωινο μου ηταν ενα φλυτζανι γαλα και 2 φρυγανιες, και το ζαχαρο μετα ηταν στα υψη. Αγοραζω φρυγανιες χωρις ζαχαρη και βελτιωθηκε λιγο η κατασταση...τελικα μου εκοψαν τη μια φρυγανια...!:|

 

Επισης κοριτσια μου ειπε η διαβητολογος οτι εχει μεγαλη σημασια το φαγητο προ υπνου, το οποιο πρεπει να ειναι 3/4 του φλυτζανιου γαλα 1.5% ή γιαουρτι 2% και μια φυγανια η μια φετα μαυρο ψωμι.Γιατι αν μενουμε πολλες ωρες νηστικες ανεβαινει το ζαχαρο.Να σας πω την αληθεια εγω το ξεχναω...

 

Ακομη και αν σηκωθειτε τη νυχτα για τουαλετα, φατε μια φρυγανια για να μην ειστε νηστικες ολες αυτες τις ωρες.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Βρε Ταρα μου μιας κ εκανες κ ξερεις λυσε μου μια απορια !

Απο ποσο κ πανω πρεπει να κανεις ινσουλινη ? Απ οτι εχω ακουσει τα ριχνει αρκετα τα επιπεδα η ινσουλινη !

Για πιο λογο μετα συνεχιζεται η διατροφη κ δεν θελουν ουτε ατασταλιες οι γιατροι ?

Κ τι γινεται οταν παθαινεις υπογλυκαιμια ?

Ειμαι Ερωτευμενη με την κορη μου !!!

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Ακομη και αν σηκωθειτε τη νυχτα για τουαλετα, φατε μια φρυγανια για να μην ειστε νηστικες ολες αυτες τις ωρες.

σε αυτο εχεις δικιο, κ ετσι νομιζω πεφτει κ λιγο το πρωινο ζαχαρο !

Ειμαι Ερωτευμενη με την κορη μου !!!

Link to comment
Share on other sites

Το πρωι το ζαχαρο ειναι ανεβασμενο. Το πρωινο μου ηταν ενα φλυτζανι γαλα και 2 φρυγανιες, και το ζαχαρο μετα ηταν στα υψη. Αγοραζω φρυγανιες χωρις ζαχαρη και βελτιωθηκε λιγο η κατασταση...τελικα μου εκοψαν τη μια φρυγανια...!:|

Ακόμα και τα γαλακτοκομικά ανεβάζουν το σάκχαρο για αυτό συνίστουν με 1 ή 1,5%. Ο δικός μου γιατρός μου είχε 1/2 ποτήρι γάλα με 2 φρυγανιές ή με 2 κ.σ. δημητριακά ολικής άλεσης. Χριστέ μου τι πείνα που τράβηξα. Το κακό είναι το κάνοντας πρόσφατα εξετάσεις για το σάκχαρο βλέπω ότι φλερτάρω επικύνδυνα με αυτό:(!!!

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Βρε Ταρα μου μιας κ εκανες κ ξερεις λυσε μου μια απορια !

Απο ποσο κ πανω πρεπει να κανεις ινσουλινη ? Απ οτι εχω ακουσει τα ριχνει αρκετα τα επιπεδα η ινσουλινη !

Για πιο λογο μετα συνεχιζεται η διατροφη κ δεν θελουν ουτε ατασταλιες οι γιατροι ?

Κ τι γινεται οταν παθαινεις υπογλυκαιμια ?

 

Εννοεις ποσο πρεπει να ειναι το ζαχαρο στη μετρηση πριν το φαγητο? Οι οδηγιες μου ηταν να κανω παντα την ινσουλινη, και σε 10 λεπτα να τρωω. Ειχα και ενα πινακακι οπου κατεγραφα ολες τις μετρησεις της ημερας και τις εστελνα με φαξ στο διαβητολογο. Αλλα οσο θυμαμαι, δεν ειχα πεσει ποτε κατω απο 85 πριν το φαγητο, εκτος απο εκεινη τη φορα που επαθα την υπογλυκαιμια.

Η διατροφη σε συνδυασμο με την ινσουλινη, ρυθμιζει το ζαχαρο. Αυτοι που ειναι χρονια διαβητικοι, μπορουν να κανουν ατασθαλιες και μετα να παρουν περισσοτερες μοναδες ινσουλινης. Αυτο ομως θελει εμπειρια, γιατι οπως ειπαμε, μπορει να παθεις υπογλυκαιμια. Για να διατηρηθει το ζαχαρο σε φυσιολογικα επιπεδα και να μην παθει ζημια το μωρο, πρεπει να συνυπαρχει διατροφη, ινσουλινη και ασκηση αν αυτο ειναι δυνατον.

Τα συμπτωματα της υπογλυκαιμιας ειναι τρεμουλα, εφιδρωση, ζαλαδα και ταση για λιποθυμια.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το κακό είναι το κάνοντας πρόσφατα εξετάσεις για το σάκχαρο βλέπω ότι φλερτάρω επικύνδυνα με αυτό:(!!!

 

Κανεις ακομα μετρησεις και ειναι ανεβασμενο? Ποσα κιλα πηρες στην εγκυμοσυνη? Ο διαβητολογος μου ειχε πει οτι τα 5 πρωτα χρονια μετα τον τοκετο ειναι επικινδυνα, και επρεπε να χασω πολλα κιλα και να γυμναζομαι. Οντως μολις σαραντισα αρχισα γυμναστηριο και λιγο καιρο μετα διατροφη και εχασα 20 κιλα.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Για παραδειγμα εσυ τι μετρησεις ειχες κ μπηκες σε προγραμμα ινσουλινης ?

Εγω δεν μετριεμαι πριν το φαγητο ! γενικα με το φαγητο δεν εχω πολυ θεμα !Ειμαι εντος οριων ! Ξεφευγει ομως το πρωινο μου ζαχαρο στο μηχανακι μεταξυ 92-104 περιπου! Αλλα στο εργαστηριο εχω παντα κατω απο 90 ! Κ επειδη το μηχανακι δειχνει πιο πανω θελει ο διαβητολογος να κανω μονο βραδυνη ινσουλινη ! Αλλα η γλυκοζηλιωμενη μου ξεκινησε με 5,8 πηγε 5,5 κ τωρα 5, !

Ειμαι Ερωτευμενη με την κορη μου !!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...