Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θα χωρίζατε;


Rosana

Recommended Posts

οτι και να κανει ειναι δικαιωμα της,απο την στιγμη ομως που ζηταει την γνωμη απο καποιες κοπελες του φορουμ θα κατσει να την διαβασει ακομα και αν ειναι αντιθετη απο αυτη που θελει να ακουσει...

 

Ζητάει γνώμη, όχι κριτική, και μάλιστα τόσο κακοπροαίρετη, ζητάει συμπαράσταση, όχι "λιθοβολισμό". Τεράστια διαφορά.

zr2np2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 161
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ζητάει γνώμη, όχι κριτική, και μάλιστα τόσο κακοπροαίρετη, ζητάει συμπαράσταση, όχι "λιθοβολισμό". Τεράστια διαφορά.

 

Ακριβώς έτσι.

Μας ανοίγει ένας πονεμένος άνθρωπος την καρδιά του κι εμείς αντί να ακούσουμε το πρόβλημα του, καθόμαστε και τον σχολιάζουμε;;;:?:-?:?

Ο χρόνος δεν γυρνάει πίσω, τα λάθη που έκανε δεν μπορεί να τα διορθώσει, το πρόβλημα είναι το τώρα, το τι θα κάνει από δω και πέρα.

Είναι σαν να πηγαίνω στον γιατρό με πονόλαιμο, επειδή ήπια παγωμένο νερό και ο γιατρός να με μαλώνει γι'αυτό αντί να μου δώσει συμβουλές.

Εγώ ξέρω πως όταν ζητάω συμβουλές, επειδή είμαι πελαγωμένη, δεν αντέχω σε καμία περίπτωση τις κριτικές και τα σχόλια.

Link to comment
Share on other sites

οτι και να κανει ειναι δικαιωμα της,απο την στιγμη ομως που ζηταει την γνωμη απο καποιες κοπελες του φορουμ θα κατσει να την διαβασει ακομα και αν ειναι αντιθετη απο αυτη που θελει να ακουσει...

 

ναι συμφωνώ, και ευτυχώς αντεχει ακόμα.

Αλλά άλλο ειναι η γνώμη και άλλο ο χαρακτηρισμος!

Link to comment
Share on other sites

μήπως τον έχεις πολύ σίγουρο τον σύζυγο και αναζητάς περισσότερο σασπένς στη ζωή σου;Γιατί πραγματικά είσαι από τις τυχερές που δεν έχουν ουσιαστικά προβληματα στο γάμο τους.

 

Εγω δεν θα σου χαιδεψω τα αυτια, εισαι εγωιστρια και φιλοτομαριστρια αν θες να ξερεις και απορω με οσους σε συμωβουλευουν να χωρισεις τωρα!

Επιπλεον εισαι ανευθηνη!

Εκανες καλα καλα τις επιλογες σου και τωρα δεν αντεχεις ασφυκτειεις απο τα λαθη σου και θες να ξεφυγεις, πιστευεις οτι αν χωρισεις θα παψουν να υφιστατνται τα λαθη που εκανες ε λοιπον σου λεω οτι οτι και να κανεις ειναι λιγο αργα γιατι εαν χωρισεις απλα θα κανεις τα παιδια σου πιο διστυχισμενα απο οτι ειναι εαν παλι δεν χωρισεις απλα θα πρεπει να συμβιμβαστεις και να χαραμισεις την ζωη σου ενω εισαι νεα!

Σκεφτηκες ποτε κανενα αλλο εκτος απο τον εαυτο σου?

Γιατι εκανες παιδια με ενα ανθρωπο που δεν αγαπουσες?

Γιατι εσκασες πριν ενα μηνα ποια ηταν η αφορμη ειλικρινα δεν καταλαβαινω??

Σκεφτηκες οτι δεν στερησες απο τον εαυτο σου μονο τον ερωτα αλλα και απο τον αντρα σου που αγαπησε και συνεχιζει να αγαπα χωρις ανταποκριση?

 

 

Δεν ξερω ειμαι πολυ μικροτερη απο εσενα (26) σιγουρα αλλα αλλιως τα βλεπω τα πραγματα, ειμαι της αποψης οτι εχω τα αρχ...δια οταν κανω λαθη να εχω το θαρρος να τα πληρωσω!

 

Ετσι οπως εστρωσες να κοιμηθεις!

 

Τα παιδια σου τα αγαπας ή εξαντλειται η αγαπη σου στον παιδικο σου ερωτα και τον εαυτο σου!

 

Δεν θα χαιδεψω τα αυτια σε μια γυναικα που το μονο της προβλημα ειναι οτι ξεκινησε ενα γαμο χωρις αισθηματα και συνεχισε να μην εχει αισθηματα!

 

Στγνωμη αλλα επιμενω στην δικη μου γνωμη σεβομενη παντα των υπολοιπων, οπως εστρωσε ας κοιμηθει οι επιλογες τις που ηταν συνηδητες και εγωκεντρικες την οδηγησαν εδω!

Ας το παρει αποφαση και ας κοιταξει και κανενα αλλο εκτος απο τον εαυτο της, ας βρει τι της φταιει και ας παψει να ειναι διστυχισμενη να κανει τον ανθρωπο αυτο διστυχισμενο και τα παιδια της το ιδιο!

Ελεος θα πω εγω γιατι υπαρχουν ζευγαρια με ουσιαστικα προβληματα χωρις να φταινε οι συνηδιτες επιλογες του ενα ή του αλλου και η κοπελα εχει τις προδιαγραφες να ειναι ευτυχισμενη και δεν ειναι γιατι εχει κολλησει στον πρωτο της ερωτα!

 

Συμφωνω μαζι σου γλυκια μου αφου μας ρωτησε δεν πρεπει να την χαιδεψουμε και να της πουμε κανε του κεφαλιου σου. γιατι μεχρι τωρα που εκανε του κεφαλιου της δεν της βγηκε σε καλο!

Ας μας πει τι ειναι ολα αυτα που την πνιγουν και τι φταει πργαμτικα εδω μεσα μιλαμε ανετα γιατι στην ουσια μιλαμε ανωνυμα!

Rosanna να σε κανουμε να σκεφτεις προσπαθουμε μηπως γλιτωσεις απο το επεομνο λαθος που πας να κανεις!

 

 

 

Είμαι σύμφωνη 100% μαζί σου σε αυτά που γράφεις.

 

Τη rosana θέλω να τη ρωτήσω γιατί τελικά δεν αγάπησε ποτε τον άντρα της.

 

...

 

 

και εσύ έχεις μια οικογένεια με δύο παιδιά και έναν άντρα που σε αγαπά !!!!!!

 

και αντί να το πάρεις αυτό να το γεμίσεις με έρωτα και φιλιά και καρδούλες και ρομάντζο και ....και ....και .....

 

το πετάς ....και είσαι αλλού σε ένα κόσμο δικό σου και παλεύεις με τους δέμονές σου και τα φαντάσματα ....και ζεις στα γιατί σου και τα ίσως ....

 

 

Ξύπνα απο το όνειρο και προσγειώσου στην πραγματικότητα !!!!!!!!

 

 

Αν ο αντρας σου ειναι ισχυρογνωμων ισως να φταις και εσυ ισως τον εχεις πεισει, οπως εχεις πεισει εμενα χωρις να σε ξερω απλα απο οσα λες, οτι εισαι ανευθυνη και αμοιρη ευθυνων οποτε μου φαινεται λογικο να σου φερεται σαν μπαμπας ο ανθρωπος και αυτο δικαιολογ3ει πολλα στην συμπεριφορα του!

Τον εβαλες με την συμπεριφορα σου να κανει τον μπαμπα σου επειδη του εδειξες οτι εισαι ανευθυνη αρα λογικο να προσπαθει να σου επιβληθει, να προσπαθει να περασει το δικο του, να ειναι επιμων στην γνωμη του!

 

 

Kι ομως δεν αλλαξε τιποτα..

Ακομα και τωρα πρεπει οι αλλοι (η μαμα σου πχ) να εγκρινουν το βημα σου για να το κανεις....

 

 

 

Έχω τυφλωθεί από την ανακριτική λάμπα...

zr2np2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δε διάβασα τα ποστς (μόνο τα τελευταία) αλλά θα ξαναπώ κάτι που το παίρνετε στραβά πιστεύω μερικοί εδώ μέσα.

 

Άπαξ και εκτίθεσαι με τον έναν ή άλλο τρόπο σε ένα μέσο όπως το Internet, που είναι τόσοι άνθρωποι και που "προσφέρει" ανωνυμία, θα πρέπει να είσαι έτοιμος να δεχτείς κριτική. Σε όποιον δεν αρέσει θα πρότεινα να ΜΗΝ εκτίθεται σε τόσο μεγάλο κοινό και αντ' αυτού να μιλάει σε φίλους ή συγγενείς. Αν δεν έχει φίλους τότε το πρόβλημα είναι πιο μεγάλο από αυτό που γράφει συνήθως.

 

Οπότε οι υποστηρικτές του στυλ "μην κάνετε κριτική" δεν έχετε κανένα δίκιο. Στην καλύτερη, προσπαθείτε να κατευθύνετε τα ποστς των ανθρώπων που είναι αντίθετοι. Έλεος.

 

Μπορείτε να συνεχίσετε.

This is a man's world

Link to comment
Share on other sites

Δε διάβασα τα ποστς (μόνο τα τελευταία) αλλά θα ξαναπώ κάτι που το παίρνετε στραβά πιστεύω μερικοί εδώ μέσα.

 

Άπαξ και εκτίθεσαι με τον έναν ή άλλο τρόπο σε ένα μέσο όπως το Internet, που είναι τόσοι άνθρωποι και που "προσφέρει" ανωνυμία, θα πρέπει να είσαι έτοιμος να δεχτείς κριτική. Σε όποιον δεν αρέσει θα πρότεινα να ΜΗΝ εκτίθεται σε τόσο μεγάλο κοινό και αντ' αυτού να μιλάει σε φίλους ή συγγενείς. Αν δεν έχει φίλους τότε το πρόβλημα είναι πιο μεγάλο από αυτό που γράφει συνήθως.

 

Οπότε οι υποστηρικτές του στυλ "μην κάνετε κριτική" δεν έχετε κανένα δίκιο. Στην καλύτερη, προσπαθείτε να κατευθύνετε τα ποστς των ανθρώπων που είναι αντίθετοι. Έλεος.

 

Μπορείτε να συνεχίσετε.

 

Σαν να ακούω πανελίστρια του alter...

zr2np2.png
Link to comment
Share on other sites

Στην θέση σου δεν μπορώ να μπω ,αλλά σίγουρα αν ήμουνα στην θέση του άντρα σου θα σε χώριζα και μάλιστα εδώ και χρόνια . Λυπούμε αν είμαι < ωμή > αλλά είναι η προσωπική μου άποψη.:roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σαν να ακούω πανελίστρια του alter...

 

Δεν ξέρω τι λένε οι κυρίες που αναφέρεσαι. Εσύ που τα παρακολουθείς κάτι θα ξέρεις. Παρόλα αυτά, έτσι είναι το διαδίκτυο είτε σου θυμίζει αλτερ είτε όχι.

This is a man's world

Link to comment
Share on other sites

Δε διάβασα τα ποστς (μόνο τα τελευταία) αλλά θα ξαναπώ κάτι που το παίρνετε στραβά πιστεύω μερικοί εδώ μέσα.

 

Άπαξ και εκτίθεσαι με τον έναν ή άλλο τρόπο σε ένα μέσο όπως το Internet, που είναι τόσοι άνθρωποι και που "προσφέρει" ανωνυμία, θα πρέπει να είσαι έτοιμος να δεχτείς κριτική. Σε όποιον δεν αρέσει θα πρότεινα να ΜΗΝ εκτίθεται σε τόσο μεγάλο κοινό και αντ' αυτού να μιλάει σε φίλους ή συγγενείς. Αν δεν έχει φίλους τότε το πρόβλημα είναι πιο μεγάλο από αυτό που γράφει συνήθως.

 

Οπότε οι υποστηρικτές του στυλ "μην κάνετε κριτική" δεν έχετε κανένα δίκιο. Στην καλύτερη, προσπαθείτε να κατευθύνετε τα ποστς των ανθρώπων που είναι αντίθετοι. Έλεος.

 

Μπορείτε να συνεχίσετε.

 

Kοίτα να δεις, δεν μιλάς σε παιδάκια νηπιαγωγείου, ξέρουμε τι σημαίνει να εκτίθεσαι στο διαδίκτυο, δεν χρειαζόμαστε ενημέρωση.

Εμείς δεν ψάχνουμε να βρούμε το δίκιο μας ούτε να κατευθύνουμε.

Ελέος θα πρέπει να δείξουν κάποιοι άλλοι, που στην πρώτη ευκαιρία τρέχουν να βγάλουν όλη τους την κακία, ας ψαχτούν αυτοί και άσε μας στην άκρη.

Η καμήλα δεν κοιτάει την καμπούρα της, αλλά κοιτάει την άλλη και "λέει πω πω κοίτα μια καμπούρα".

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι λένε οι κυρίες που αναφέρεσαι. Εσύ που τα παρακολουθείς κάτι θα ξέρεις. Παρόλα αυτά, έτσι είναι το διαδίκτυο είτε σου θυμίζει αλτερ είτε όχι.

 

Όχι αγαπητέ μου, όποιος θέλει να εκτονωθεί, να βγάλει τα κόμπλεξ του, να το παίξει μαγκας εκ του ασφαλούς, μπορεί να πάει σε ένα chatroom και να μπαχαλέψει όσο επιθυμεί. Εδώ όμως συζητιούνται σοβαρά προβλήματα. Κι όταν ο άλλος σου ανοίγει τα εσώψυχά του, οφείλεις να τον σεβαστείς, ανεξάρτητα από το αν συμφωνείς ή διαφωνείς. Και ξαναλέω, άλλο εκφράζω διαφορετική άποψη κι άλλο κατακρίνω και την πέφτω.

zr2np2.png
Link to comment
Share on other sites

Kοίτα να δεις, δεν μιλάς σε παιδάκια νηπιαγωγείου, ξέρουμε τι σημαίνει να εκτίθεσαι στο διαδίκτυο, δεν χρειαζόμαστε ενημέρωση.

Εμείς δεν ψάχνουμε να βρούμε το δίκιο μας ούτε να κατευθύνουμε.

Ελέος θα πρέπει να δείξουν κάποιοι άλλοι, που στην πρώτη ευκαιρία τρέχουν να βγάλουν όλη τους την κακία, ας ψαχτούν αυτοί και άσε μας στην άκρη.

Η καμήλα δεν κοιτάει την καμπούρα της, αλλά κοιτάει την άλλη και "λέει πω πω κοίτα μια καμπούρα".

 

Δεν καταλαβαίνω σε τί αναφέρεσαι. Και αν κρίνω από τις απαντήσεις κάποιων, μάλλον δεν ξέρουν τι σημαίνει να εκτίθεσαι στο διαδίκτυο. Αφού εσυ ξέρεις(όπως λες), το πόστ μου δεν απευθυνόταν σε σένα.

This is a man's world

Link to comment
Share on other sites

Όχι αγαπητέ μου, όποιος θέλει να εκτονωθεί, να βγάλει τα κόμπλεξ του, να το παίξει μαγκας εκ του ασφαλούς, μπορεί να πάει σε ένα chatroom και να μπαχαλέψει όσο επιθυμεί. Εδώ όμως συζητιούνται σοβαρά προβλήματα. Κι όταν ο άλλος σου ανοίγει τα εσώψυχά του, οφείλεις να τον σεβαστείς, ανεξάρτητα από το αν συμφωνείς ή διαφωνείς. Και ξαναλέω, άλλο εκφράζω διαφορετική άποψη κι άλλο κατακρίνω και την πέφτω.

 

Υπάρχει διαφορά μεταξύ του σεβομαι και του έχω διαφορετική άποψη. Φυσικά και πρέπει να μιλάς καλά στον άλλον είτε σου ανοίγει την ψυχή του είτε όχι. Εξάλλου γιαυτούς που δεν το κάνουν, υπάρχουν οι admins που τους τιμωρούν.

 

Αλλά τα ποστς που έκανες εσύ quote δεν έδειχναν έλλειψη σεβασμού. Απλά άλλη άποψη. Εξάλλου εδώ μέσα είναι πολύ συχνό το φαινόμενο ο κόσμος να εκφράζει την άποψή του καμιά φορά κάπως... έντονα. Πχ εσύ διαφωνείς μαζί μου και είπες πως μιλάω σα πανελίστρια του άλτερ.

This is a man's world

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω σιχαθεί στην κυριολεξία την "ξερολίαση" και την κακοπροαίρετη κριτική γενικότερα.

Διαβάζεις ένα πρόβλημα ενός συνανθρώπου σου, χρειάζεται να τον κρίνεις;

σου ζητάει βοήθεια, πρέπει να τον σχολιάζεις;

δώσε συμβουλές, απλά είναι τα πράγματα.

Μπορείς εννοείται να διαφωνήσεις, αλλά υπάρχουν τρόποι και τρόποι.

βέβαια ο καθένας δείχνει απλά το επίπεδο του, και συνήθως αυτό φαίνεται στις δύσκολες στιγμές.

Link to comment
Share on other sites

Όχι αγαπητέ μου, όποιος θέλει να εκτονωθεί, να βγάλει τα κόμπλεξ του, να το παίξει μαγκας εκ του ασφαλούς, μπορεί να πάει σε ένα chatroom και να μπαχαλέψει όσο επιθυμεί. Εδώ όμως συζητιούνται σοβαρά προβλήματα. Κι όταν ο άλλος σου ανοίγει τα εσώψυχά του, οφείλεις να τον σεβαστείς, ανεξάρτητα από το αν συμφωνείς ή διαφωνείς. Και ξαναλέω, άλλο εκφράζω διαφορετική άποψη κι άλλο κατακρίνω και την πέφτω.

 

τους κανόνες του θέτει το φόρουμ εδω μέσα και οχι η καθε μια .....

(εκτός και εαν εισαι admin :roll::roll: )

 

ο καθένας λεει την γνώμη ελεύθερα ...εαν εσύ δεν αντέχεις τότε σταμάτα να διαβάζεις ....και σταμάτα να βγαίνεις συνεχώς εκτός θέματος.

Link to comment
Share on other sites

Έχω σιχαθεί στην κυριολεξία την "ξερολίαση" και την κακοπροαίρετη κριτική γενικότερα.

Διαβάζεις ένα πρόβλημα ενός συνανθρώπου σου, χρειάζεται να τον κρίνεις;

σου ζητάει βοήθεια, πρέπει να τον σχολιάζεις;

δώσε συμβουλές, απλά είναι τα πράγματα.

Μπορείς εννοείται να διαφωνίσεις, αλλά υπάρχουν τρόποι και τρόποι.

βέβαια ο καθένας δείχνει απλά το επίπεδο του, και συνήθως αυτό φαίνεται στις δύσκολες στιγμές.

 

Ωραία. Και αυτό μια άποψη είναι. Πες σε αυτούς που πιστεύεις πως λένε κάτι λάθος, πως κάνουν λάθος. Με κάποια επιχειρήματα. Ξαναλέω. Κάποιος που φέρνει ένα πρόβλημά του εδώ μέσα (και δεν αφορά υγεία) είναι προετοιμασμένος (ελπίζω) να αντιμετωπίσει ανθρώπους με άλλες απόψεις, άλλη κουλτούρα και άλλη παιδεία. Το να πας να τους σωπάσεις δεν είναι σωστό πιστεύω. Κάθε άνθρωπος έχει την άποψή του όπως εσύ.

This is a man's world

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει διαφορά μεταξύ του σεβομαι και του έχω διαφορετική άποψη. Φυσικά και πρέπει να μιλάς καλά στον άλλον είτε σου ανοίγει την ψυχή του είτε όχι. Εξάλλου γιαυτούς που δεν το κάνουν, υπάρχουν οι admins που τους τιμωρούν.

 

Αλλά τα ποστς που έκανες εσύ quote δεν έδειχναν έλλειψη σεβασμού. Απλά άλλη άποψη. Εξάλλου εδώ μέσα είναι πολύ συχνό το φαινόμενο ο κόσμος να εκφράζει την άποψή του καμιά φορά κάπως... έντονα. Πχ εσύ διαφωνείς μαζί μου και είπες πως μιλάω σα πανελίστρια του άλτερ.

 

Μου αρέσουν οι άνθρωποι που ρίχνουν πάντοτε μια δεύτερη ματιά στο γραπτό τους και κάνουν τελευταίες διορθώσεις.με το edit βλέπω τα πας πολύ καλά :)

 

Τα ποστ μιλάνε από μόνα τους. φωνάζουν θα έλεγα, αν εσύ επιθυμεί να τα δεις αλλιώς, δεν μπορώ να κάνω κάτι γι αυτό.

 

Φυσικά και σε αποκάλεσα πανελίστρια διότι:

-σαν τέτοια μίλησες

-μπήκες απλά να σκοτώσεις την ώρα σου και είμαι σίγουρη ότι διασκεδάζεις πολύ αυτή τη στιγμή με όσες περιμένεις ότι θα αρπαχτούν από τα λεγόμενα σου

-δεν μίλησες για κάποιο πρόβλημα σου, όπου ακόμα κι αν μιλούσες σαν πανελίστρια, θα το έθετα πολύ πιο ευγενικά

zr2np2.png
Link to comment
Share on other sites

Έχω σιχαθεί στην κυριολεξία την "ξερολίαση" και την κακοπροαίρετη κριτική γενικότερα.

Διαβάζεις ένα πρόβλημα ενός συνανθρώπου σου, χρειάζεται να τον κρίνεις;

σου ζητάει βοήθεια, πρέπει να τον σχολιάζεις;

δώσε συμβουλές, απλά είναι τα πράγματα.

Μπορείς εννοείται να διαφωνήσεις, αλλά υπάρχουν τρόποι και τρόποι.

βέβαια ο καθένας δείχνει απλά το επίπεδο του, και συνήθως αυτό φαίνεται στις δύσκολες στιγμές.

 

Με κάλυψες απόλυτα!

zr2np2.png
Link to comment
Share on other sites

Ωραία. Και αυτό μια άποψη είναι. Πες σε αυτούς που πιστεύεις πως λένε κάτι λάθος, πως κάνουν λάθος. Με κάποια επιχειρήματα. Ξαναλέω. Κάποιος που φέρνει ένα πρόβλημά του εδώ μέσα (και δεν αφορά υγεία) είναι προετοιμασμένος (ελπίζω) να αντιμετωπίσει ανθρώπους με άλλες απόψεις, άλλη κουλτούρα και άλλη παιδεία. Το να πας να τους σωπάσεις δεν είναι σωστό πιστεύω. Κάθε άνθρωπος έχει την άποψή του όπως εσύ.

 

Ρε συ Ρασ....

Εμένα πες μου ό,τι θέλεις, δεν έχω κανένα πρόβλημα, αλλά κάντο με όμορφο τρόπο.

Δεν θέλω να σωπάσει κανένας, ίσαι ίσα μου αρέσει πολύ ο διάλογος και οι διαφορετικές απόψεις, ειλικρινά στο λέω, αλλά δεν θέλω να αισθάνομαι τον απέναντι μου αρνητικά προκατειλημμένο, ειρωνικό και κακοπροαίρετο.

Πες μου εσύ άνθρωπο, που του αρέσει να τον σχολιάζουν με το να του κάνουν επίθεση και να τον κρίνουν;

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά θα με αναγκάσετε να υπερασπιστώ το αρσενικό και δεν θέλω.

 

Η κοπέλα που έχει θέσει το θέμα έχει αντιμετωπίσει τις "επιθέσεις" που λέτε με εξαίρετο τρόπο και βγαίνετε τώρα εσείς να απαντήσετε στις επιθέσεις που δέχτηκε εκείνη και αντιμετώπισε άψογα ενώ εκείνη δεν αντέδρασε ΚΑΘΟΛΟΥ; Πότε σας έχρισε δικηγόρους της; Ξέρετε αν αυτές οι επιθέσεις της πρόσφεραν ή όχι τροφή για σκέψη;

 

Οκ μπορεί να μην έχουμε όλοι τον ίδιο "καλό" τρόπο αλλά αν είσαι δεκτικός (και η συντάκτρια του συγκεκριμένου thread δείχνει να είναι) απ' όλες τις απαντήσεις κερδίζεις κάτι! Μην βγάζετε τα προβλήματα που έχετε με συμπεριφορές άλλων μελών σε τέτοια τόπικς γιατί πολύ απλά χάνετε το δίκιο σας...

 

Κι εσύ ρε συ ρας... τράβα για τίποτα πιο παραγωγικό!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Κατα τη γνωμη μου θεωρώ πως ενα ζευγάρι παντα περνάει κρίση και θεωρώ πως τα κοινά βιώματα και τα κοινά όνειρα, η σχέση εμπιστοσύνης και αλληλοσεβασμου το κρατάει ενωμένο μετά απο χρόνια και όχι τόσο η αγάπη και ο έρωτας..αν και αυτά υπάρχουν αλλά όχι στο βαθμο που υπήρχαν στην αρχή.

ΠΟλλά ερωτήματα θα μπορουσαν να τεθουν όπως..τώρα το σκέφτηκες; 13 χρόνια ίσως και περισσότερα μαζί; Αλλά ας το αφήσουμε αυτό..δεν πειράζει..τίποτε δεν ένιωσες αυτά τα 13 χρόνια; Ουτε στο ελάχιστο;; Τιποτε;; Δεν περνάς καθόλου καλα;; Πιστεύεις ότι αν χωρίσεις θα νιώσεις κάτι περισσότερο; Θα είσαι περισσότερο ευτυχισμένη;;; Είσαι σίγουρη πως δε θα θελήσεις να τον έχεις πίσω;

Σκέψου..είναι ο σύντροφος σου..όχι άντρας σου..τόσα χρόνια...είναι ο άνθρωπος που γνωρίζεις και σε γνωρίζει περισσότερο απο κάθε άλλον..εκείνος ίσως να σε εμπιστεύεται και με κλειστά μάτια...πως να το πω..είστε πλέον οικογένεια..γιατί θες να το χαλάσεις; Κι αν το χαλάσεις; τι σχέδια έχεις; Τι είναι αυτό που πιστεύεις ότι θα σε κάνει περισσότερο ευτυχισμένη;; Για σκέψου πρώτα όλα αυτά και ίσως δώσεις μια αληθινή απάντηση και στον ίδιο σου τον εαυτό...γιατί κανένα ζευγάρι δε νιώθει υπέροχα μετά απο δεκαετία και πλεον γάμου..οι γονείς μου κάθε μέρα λένε..τι ΄΄ηθελα και σε παντρευτηκα κτλ και κάποιες φορές νιώθω ότι το ενοουν όμως..συνεχίζουν μαζί..και κάποιες φορές τους βλέπω να συμμαχουν και να συμπάσχουν ο ένας τον άλλο...είναι πλέον κάτι σαν <<μαζί δεν κάνουμε και χώρια δεν μπορουμε..>>και μου αρέσει αυτό..και το νιώθω κι εγώ με τον άντρα μου..όσα πλέον νιώθω ότι μου τη δίνουν αλλα τόσα με κρατάνε γιατί εχουμε κάτι κοινο..κατι για το οποιο προσπαθουμε μαζί..

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και ο καθένας έχει την άποψη του και είναι σεβαστή και αυτό έδειξε περίτρανα και η κοπέλα που πόσταρε το πρόβλημα της και κανένας δεν έχει αντίρρηση σε αυτό πιστεύω...

Φυσικά και αφου ποστάρεις σε ενα δημόσιο φόρουμ θα δεχτείς να διαβάσεις και να είσαι οσο μπορείς προετοιμασμένος για όλες τις απαντήσεις...

Ομως....

rasputin θα πρότεινα να διαβάσεις αν έχεις χρόνο και διάθεση όλα τα ποστς του θέματος...

Γιατί έχω την εντύπωση ότι πολλές φορές ισως και προσωπικά μας βιώματα η και προβλήματα μας οδηγούν να γράφουμε με τέτοιο τρόπο την άποψη μας που ουσιαστικά οδηγούμε τις ομάδες σε μια κατευθυνόμενη πορεία που κάθε άλλο παρά συμβουλευτικά γόνιμη είναι....

 

Αν το δεις το θέμα απο την καθαρα κοινωνική του πλευρά κανοντας έρευνα τότε φυσικά και ειναι γονιμο και ουσιαστικό να δεις και αυτή την πλευρά της αντίδρασης...

 

Εδω όμως η κοπέλα ζήτησε αποψεις για το μετά...δεν είπε στηστε με στον τοίχο και λιθοβολήστε με...εξομολογήθηκε τον πόνο της μετανιωμένη για πολλά στην ζωή της και αρκετές απο τις απαντήσεις ήρθαν απο άτομα που έχουν βιώσει τον πόνο αυτό των αποτελεσματων μιας κακής σχέσης....δήλωσε μέσω των γραπτών της αξιοπρέπεια και καλή αγωγή...δεν μπορείς λοιπόν να δικαιολογεις απαντησεις εριστικές και προσβλητικές που νομίζω ότι το μόνο που κάνουν είναι να εκφράζουν εσωτερικό φόβο και κακή συμπεριφορά (ελπίζω της στιγμής).

 

Η άποψη μου είναι φυσικά αλλά είναι βασισμένη στην βοήθεια που εγώ πήρα μεσα απο αυτό το φόρουμ απο μέλη που είχαν ΚΑΛΗ ΠΡΟΑΙΡΕΣΗ να βοηθήσουν και να νοιαστούν! Αγνωστοι/ες που παντα θα τις ευχαριστώ.

Η Αγάπη ρωτά τη Φιλία :

"τι κάνεις εκεί ανόητη?"

και η Φιλία της απαντά:

"Κάνω να γελούν αυτούς που εσύ κάνεις να δακρύζουν"..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...