Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προιόντα διατροφής ιδιωτικής ετικέτας (πχ Μαράτα,ΑΒ,365)


MARILYN

Recommended Posts

Με έχει προβληματίσει πολύ το τι γίνεται με τα προϊόντα ιδιωτικής ετικέτας.

Είναι πιο φθηνά αλλά είναι όντως ποιοτικά; Αναφέρομαι κυρίως στα τρόφιμα.

 

Μήπως θα μπορούσατε να αναφέρεται προϊόντα που γνωρίζεται από ποιά επώνυμη εταιρία είναι αλλά κυκλοφορούν με το σήμα Carrefour, Mr Grand κτλ;

 

Το ελαιόλαδο των Carrefour από ποιά εταιρία είναι;

nd2Xp3.pngIsxAp3.png

Τα μικρά μου κοριτσάκια, τα γλυκά μου ζουζουνάκια!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ακριβως την ιδια απορια εχω και εγω MARILYN...οπως και για τα προιοντα του LIDL που ειναι πολυ πιο οικονομικα και πολλες φορες μπαινω στο πειρασμο να αγορασω......και μιλαμε για μεγαλες διαφορες στις τιμες.....δεν ξερω βλεπω τον κοσμο να γεμιζει τα καροτσια οχι μονο με τα απορρηπαντικα και με τα χαρτικα που ομολογω πως και εγω τα προτιμω αλλα και με ολων των ειδων τα τροφιμα απο λαδια μεχρι και κρεατα.....

Αν και με την κριση που υπαρχει ολοι μας σιγα μεχρι και τους πιο φανατικους των επωνυμων προιντων θα στραφουν πως αυτου του ειδους τα προιοντα και τις αγορες....

κοριτσια και αγορια...τις αποψεις σας....τι λετε????

Link to comment
Share on other sites

Από ιδιωτικές ετικέττες αγοράζω συχνά τα ΑΒ (δεν είναι πάντα κατ' ανάγκη και φτηνότερα!). Νομίζω ότι οι προμηθευτές καταγράφονται στις συσκευασίες... ή όχι? Πάντως χρειάζεται να διαβάζουμε στις ετικέττες τα συστατικά με προσοχή. Τώρα το ελαιόλαδο των carrefour δεν ξέρω από ποια εταιρεία είναι. Ενδέχεται να είναι και εισαγωγή, αν είναι πολύ φθηνό όμως. Θέλει ψάξιμο!

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αλλα λογω επαγγελματικης ιδιοτητας να σας ενημερωσω τι γινεται!

Λοιπον για παραδειγμα το γιαουρτι τοταλ της ΦΑΓΕ δεν εχει καμια διαφορα στην ποιοτητα με το γιαουρτι του Carefour , η διαφορα στην τιμη εγγυται στο οτι :

 

  1. Το προιον με brand name αλυσιδας Super Market δεν διαφιμηζεται
  2. Το >> >> >> >> >>> .>>>>>>>>>> >>>δεν μεσολαβουν τριτοι για την προσφορα στο καταστημα,δηλαδη, δεν πληρωνει εξτρα μεταφορικη το σουπερ μαρκετ ουτε μεσαζοντα ουτε προμηθειες σε πωλητες
  3. δεν αποτελει προιον marketing δηλαδη δεν μπαινει στην διαδικασια συγκρισης με καποιο παρομοιο πχ το γιαουρτι της Μεβγαλ με το γιαουρτι της Φαγε ανταγωνιζονται οχι στην ποιοτητα αλλα στην προσελκυση καταναλωτη!

Και αλλες πολλες λεπτομερειε που δεν χρειαζεται να σας μπερδευουν απλα να ξερετε οτι οποιοδηποτε προιον λογω κοινοτικης οδηγιας υποχτρεουται να φερει στην συκευασια του σημαντικες πληροφοριες για το ιδιο το προιον οπως:

 

  1. Ημερομηνια Παραγωγης
  2. Ημερομηνια Συσκευασιας
  3. Ημερομηνια Ληξης
  4. Συστατικα
  5. Χωρα Προελευσης συστατικων
  6. Θρεπτικη Αξια συμφωνα με ΣΗΔ(Συνιστομενη Ημερησια Δοση)%
  7. Εταιρεια για την οποια παρασκευαζεται στην ευρωπαικη ενωση και εταιρεια Ελλαδας και πληροφοριες για την εδρα το τηλεφωνο της αντιπροσωπου εταιρειας στην Ελλαδα
  8. Τηλεφωνο κεντρου δηλητηριασεων
  9. Τηλεφωνο κεντρου εξυπηρετησης καταναλωτων

Ολα τα παραπανω πρεπει να βρισκονται στο εξωτερικο της σευσκευασιας του προιοντος!

Εαν καποιο προιον δεν τα φερει ενα ή περισσοτερα στοιχεια δικαιουται ο καταναλωτης να κινηθει νομικα!

 

Απλα με λιγα λογια για να μην ξεφυγω και απο το ποστ να ξερετε οτι τα προιοντα ιδιωτικης ετικετας συνηθως δεν εχουν τιποτα να ζηλεψουν απο τα επωνυμα απλα τα επωνυμα εχουν γινει συνηθεια λογω διαφημισης!

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως την ιδια απορια εχω και εγω MARILYN...οπως και για τα προιοντα του LIDL που ειναι πολυ πιο οικονομικα και πολλες φορες μπαινω στο πειρασμο να αγορασω......και μιλαμε για μεγαλες διαφορες στις τιμες.....δεν ξερω βλεπω τον κοσμο να γεμιζει τα καροτσια οχι μονο με τα απορρηπαντικα και με τα χαρτικα που ομολογω πως και εγω τα προτιμω αλλα και με ολων των ειδων τα τροφιμα απο λαδια μεχρι και κρεατα.....

Αν και με την κριση που υπαρχει ολοι μας σιγα μεχρι και τους πιο φανατικους των επωνυμων προιντων θα στραφουν πως αυτου του ειδους τα προιοντα και τις αγορες....

κοριτσια και αγορια...τις αποψεις σας....τι λετε????

 

παντως απ οσο μου ειπαν στην γερμανια τα λιντλ ειναι σαν το δικο μας σκλαβενιτη ενα πραγμα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

παντως απ οσο μου ειπαν στην γερμανια τα λιντλ ειναι σαν το δικο μας σκλαβενιτη ενα πραγμα....

 

Ξανα λογω επαγγελματικης ιδιοτητας απο αυτοψια που εχω κανει σε ολες τις αλυσιδες Σουπερ μαρκετ στην Ελλαδα τα LIDL εχουν:

 

  1. Συστημα HACP(εχουν εταιρεια που τους κανει εφοδο και ελεγχει τα ψυγεια τους αν βρεθει ενα λιγμενο προιον γινεται "μπλοκ καταστροφης" ενημερωνει αυτη η εταιρεια την υγειονομικη αρχη και καταστρεφουν ολα τα προιοντα) αρα δεν τους συμφερει να εχουν ληγμενα
  2. Συστημα μεταφορας κατεψυγμενων προιοντων(μεταφερουν τα προιοντα καταψυξης αποτ ο φορτηγο ψυγειο που τα φερνει στο μαγαζι σε ειδικη αποθηκη καταψυκτη μεσω ειδικης φυσουνας κ μετα μεταφερονται στα εσωτερικα ψυγεια του κατστηματος με ειδικο καροτσι ψυγειακι και οχι οπως τα ελληνικα καταστηματα με απλο καροτσι στιβαζονται τα προιοντα μπροστα σε ενα ψυγειο)αυτο βοηθα στο να παραμεινει αναλοιωτο το προιον
  3. Συστημα μεταφορας συντηρουμενων προιοντων(το ιδιο με την περιπτωση 2 μονο που μεταφερονται τα προιοντα σε αποθηκη συντηρησης

Τοσο καιρο στα ελληνικα μαγαζια βρισκω το ενα παραπτομα μετα το αλλο στην συγγεκριμενη αλυσιδα δεν εχουν βρεθει παραπτοματα εκτος απο μια περιπτωση που ειχε ληξει μια παρτιδα απο κατεψυγμενο κιμα και δεν το ειχαν πεταξει και εγινε ελεγχος και η εταιρεια εκανε μπλοκ καταστροφης

Το μπλοκ καταστροφης ειναι υγειονομικος ορος δικαιουται ο εποπτης υγεια που κανει ελεγχο απο το να καταστρεψει ολα τα προιοντα του ψυγειου μεχρι να κλεισι το μαγαζι!

Επειδη εχω ζησει γερμανια δεν ειναι σαν το σκλαβενιτη τον δικο μας στην Γερμανια υπαρχουν 3 αλυσιδες σουπερ μαρκετ η μια ειναι τα LIDL η κατασταση στην ποιοτητα προιοντων και καθαριοτητα χωρου ειναι ιδια και στις 3 αλυσιδες!

Οι περισσοτεροι Γερμανοι ψωνιζουν απο τα LIDL

Link to comment
Share on other sites

ε...αυτο θελω να πω οτι ειναι ενα απο τα κελυτερα σουπερ μαρκετ εκει...εγω κατι λιγα παιρνω και απο εκει τωρα πια κανενα σφουγγαρακι καμια σφουγγαριστρα, κι τονο και τυροπυτακια και εχουν και φθηνο χαρτι υγειας και πολυ καλο...και μερικες φορες εχουν καλες προσφορες σε παιδικα ρουχα κ ποιοτητα καλη....ειμαι αναλογα τα οικονομικα καθε φορα αν εχω λιγα παω εκει αν εχω πολλα παω αλλου...

Link to comment
Share on other sites

α..και επισεις εκει παιρνω αλευρι με 50 ελπτα πολυ καλο και δεν χρεωνομαι να κανω καμια πιτα σπιτι 3 ευρω...γιατι τα ελληνικα που ειναι και εδω ελλαδα εχουν 1.20 αν δεν κανω λαθος.κ θεωρω οτι ειναι αρκετα...

Link to comment
Share on other sites

Από το Σκλαβενίτη παίρνω ρύζι, όσπρια, ξηρούς καρπούς, μπαχαρικά με δική του ετικέττα και έχουν πολύ καλή ποιότητα.

Από το ΑΒ λάδι και λάδι 365 για τηγάνισμα, μπύρες 365 (πολύ καλές) και όλη τη σειρά ΑΒ από όσπρια και ρύζια.

Από το LIDL έχω δοκιμάσει το λάδι και ήταν καλό και τα ξυλάκια παγωτό είναι πολύ καλά και στο 1/3 της τιμής από τα boss.

Όλα τα χαρτικά σχεδόν ή από το LIDL ή 365 και τελευταία παίρνω και υγρό γενικού καθαρισμού από το LIDL με σαπούνι και μου αρέσει. Μόνο απορρυπαντικά ρούχων-πιάτων και χλωρίνη παίρνω επώνυμα.

Link to comment
Share on other sites

και εγω αγοραζω προιοντα απο το lidl και τον Βασιλοπουλο κυριως.

παιρνω κιτρινα τυρια και αλλαντικα απο το lidl.

επισης χυμους απο τον βασιλοπουλο.

δεν νομιζω παντως πως πρεπει να ανυσηχουμε.

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

παντως γαι το lidl εχω να πω κι εγω τα καλύτερα γιατί ο αδερφός μου δουλευε εκεί και ειδε απο μέσα πως λειτουργεί το κατάστημα. Για παράδειγμα στα φρούτα και τα λαχανικά τους έλεγαν να κρατήσουν μόνο όσα αυτοί οι ίδιοι θα έτρωγαν, αν δηλ. κάτι δεν τους άρεσε γιατί ήταν χτυπημένο κτλ να το πετάξουν αμέσως! Μάλιστα απο κάποιον ακουσα οτι και οι μανάβηδες προμηθευονται απο εκει και τα πουλαν για ντοπια (αυτο το λέω με επιφύλαξη). Πάντως τα χαρτικά και τα απορυπαντικά είναι τα καλύτερα, εβαζα και πάνες στο μωρό απο βρέφος αλλά μετα απο κάποιο σημειο είχε διαρροες και σταμάτησα (ίσως ήταν η φάση που ξεκίνησε τα κινείται ασταμάτητα). Τελικά πιστεύω πως όλα είναι θέμα συνήθειας (μερικές φορές και prestige) και όχι τόσο ποιοτητας.

Link to comment
Share on other sites

τα lidl,οπως και τα plus αλλα και τα aldi,edeka τα γνωρισα στην Γερμανια που ειχα παει για ενα εξαμηνο ως φοιτητρια.Ολοι απο εκει αγοραζαν προιοντα.Κατα την γνωμη μου εχουν πολυ καλα προιοντα,τα χαρτικα τους ειναι πολυ καλα,τα γαλακτοκομικα τους-γιαουρτια,τυρια κλπ αλλα και τα αλλαντικα επισης,εγω ψωνιζω απο εκει στανταρ οποτε φερνει και μαξιλαρια υπνου γιατι γενικα οι γερμανοι στον τομεα αυτο παλι καταπληκτικοι ειναι.Κρασια επισης που δοκιμασα και μπυρες μια χαρα ηταν,ακομη και λαδι που δοκιμασαμε πιο πολυ για το τηγανισμα η μητερα μου ειπε οτι δεν βρισκει καμια διαφορα απο τις αντιστοιχες γνωστες μαρκες λαδιου.

Οταν ημουν στα γερμανικα εδαφη:)εβρισκα και προιοντα που δυστυχως δεν τα φερνουν Ελλαδα και ηταν επισης καταπληκτικα.

 

ααα,επισης να σημειωσω οτι τα απορρυπαντικα τους ειναι πολυ καλα και πιο ηπια απο οτι τα αντιστοιχα που εχουμε συνηθισει χρονια εδω,πχ η χλωρινη τους ειναι λιγοτερο δραστικη απο οτι η γνωστη που παιρνουμε ολοι...γενικα μια ταση για διαθεση να προφυλαξουν το περιβαλλον και την υγεια την εχουν οι Γερμανοι απο χρονιαααα!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν εχω κερδος να υποστηριξω καποια ιδιωτικη εταιρεια ουτε μου χαριζει καποια απο αυτες προιοντα απλα κανοντας την δουλεια μου παρατηρησα τις διαφορες που σας ειπα και συναδελφοι λενε οτι και οι ιδιοι στον ελεγχο ποτε δεν εχουν βρει το LIDL προβληματικο ενα αντιθεσει με μεγαλα ελληνικα σουπερ μαρκετ που θεωρουνται και τοπ αυτη τη στιγμη στα οποια εχουμε βρει πολλα παραπτωματα ενα θα σας πω σε μεγαλης αλυσιδας υποκαταστημα βρηκαμε στον χωρο αποθηκης κατσαριδες και αυγα κατσαριδων μεσα στα βαρελια με τα τυρια!!!

Δεν λεω ποια εταιρεια ειναι γιατι ειναι μεγαλη και δυστηχως ακομα και στην αυτοψια εχουμε προβλημα με τους συγκεκριμενους γιατι το συστηαμ υγεια "λαδωνεται" απλα και δεν μπορουμε να τους αγγιξουμε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

συμφωνώ με maria110610....

αυτά γνωρίζω κι εγώ...

επίσης κοιτάξτε στις συσκευασίες κοντά στο barcode,έναν κύκλο με τον κωδικό του εργοστασίου, αν τον συγκρίνετε με επώνυμα θα βρείτε ποια εταιρία τα φτιάχνει.

θυμάμαι ότι την φέτα ΑΒ την έφτιαχνε η δωδώνη πρόσφατα που κοίταξα και ήταν πιο φθηνή η δωδώνη.

δεν είναι πάντα τα ίδια εργοστάσια.

πάντως εγώ προτιμώ 365,λιντλ,carrefour ιδιωτικές ετικέτες.

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω παιρνω σταθερα πανες Carrefour και τα στρωματακια για το αλλαγμα! Πολυ καλυτερα απο τα pampers (τα οποια βρωμοκοπανε πετρελαιο)...μακραν! Και λιγοτερο απο μιση τιμη.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αλλα λογω επαγγελματικης ιδιοτητας να σας ενημερωσω τι γινεται!

Λοιπον για παραδειγμα το γιαουρτι τοταλ της ΦΑΓΕ δεν εχει καμια διαφορα στην ποιοτητα με το γιαουρτι του Carefour , η διαφορα στην τιμη εγγυται στο οτι :

 

  1. Το προιον με brand name αλυσιδας Super Market δεν διαφιμηζεται
  2. Το >> >> >> >> >>> .>>>>>>>>>> >>>δεν μεσολαβουν τριτοι για την προσφορα στο καταστημα,δηλαδη, δεν πληρωνει εξτρα μεταφορικη το σουπερ μαρκετ ουτε μεσαζοντα ουτε προμηθειες σε πωλητες
  3. δεν αποτελει προιον marketing δηλαδη δεν μπαινει στην διαδικασια συγκρισης με καποιο παρομοιο πχ το γιαουρτι της Μεβγαλ με το γιαουρτι της Φαγε ανταγωνιζονται οχι στην ποιοτητα αλλα στην προσελκυση καταναλωτη!

Και αλλες πολλες λεπτομερειε που δεν χρειαζεται να σας μπερδευουν απλα να ξερετε οτι οποιοδηποτε προιον λογω κοινοτικης οδηγιας υποχτρεουται να φερει στην συκευασια του σημαντικες πληροφοριες για το ιδιο το προιον οπως:

 

  1. Ημερομηνια Παραγωγης
  2. Ημερομηνια Συσκευασιας
  3. Ημερομηνια Ληξης
  4. Συστατικα
  5. Χωρα Προελευσης συστατικων
  6. Θρεπτικη Αξια συμφωνα με ΣΗΔ(Συνιστομενη Ημερησια Δοση)%
  7. Εταιρεια για την οποια παρασκευαζεται στην ευρωπαικη ενωση και εταιρεια Ελλαδας και πληροφοριες για την εδρα το τηλεφωνο της αντιπροσωπου εταιρειας στην Ελλαδα
  8. Τηλεφωνο κεντρου δηλητηριασεων
  9. Τηλεφωνο κεντρου εξυπηρετησης καταναλωτων

Ολα τα παραπανω πρεπει να βρισκονται στο εξωτερικο της σευσκευασιας του προιοντος!

Εαν καποιο προιον δεν τα φερει ενα ή περισσοτερα στοιχεια δικαιουται ο καταναλωτης να κινηθει νομικα!

 

Απλα με λιγα λογια για να μην ξεφυγω και απο το ποστ να ξερετε οτι τα προιοντα ιδιωτικης ετικετας συνηθως δεν εχουν τιποτα να ζηλεψουν απο τα επωνυμα απλα τα επωνυμα εχουν γινει συνηθεια λογω διαφημισης!

 

 

Aυτο ακριβως....Σημερα εδωσα 230 ευρω σε Lidl και Carrefour (τα περισσοτερα που πηρα ηταν ιδιωτικης ετικετας) και γεμισα τα ντουλαπια μου.Αν επαιρνα τα ιδια ακριβως πραγματα αλλα απο επωνυμη ετικετα θα εδινα κανα 500αρι ευρω...Δεν υπαρχουν λεφτα για "επωνυμες" μαρκες-και τι θα πει επωνυμες αλλωστε?Ποσες και ποσες φορες δεν βγηκαν στη φορα διαφορα και για τις "επωνυμες" μαρκες...Ολα μια ιδεα ειναι και μεσα στο μυαλο μας...

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως την ιδια απορια εχω και εγω MARILYN...οπως και για τα προιοντα του LIDL που ειναι πολυ πιο οικονομικα και πολλες φορες μπαινω στο πειρασμο να αγορασω......και μιλαμε για μεγαλες διαφορες στις τιμες.....δεν ξερω βλεπω τον κοσμο να γεμιζει τα καροτσια οχι μονο με τα απορρηπαντικα και με τα χαρτικα που ομολογω πως και εγω τα προτιμω αλλα και με ολων των ειδων τα τροφιμα απο λαδια μεχρι και κρεατα.....

Αν και με την κριση που υπαρχει ολοι μας σιγα μεχρι και τους πιο φανατικους των επωνυμων προιντων θα στραφουν πως αυτου του ειδους τα προιοντα και τις αγορες....

κοριτσια και αγορια...τις αποψεις σας....τι λετε????

 

για το Lidl θα σου πω σιγουρα γαι το ξυδι που ξερω. η φιλη δουλευε στην παραγωγη ξυδιου.καποια τα δινανε με επωνυμια κ ακριβα κ καποια κομματια στα lidl με την δικια τους επωνυμια στη μιση τιμη.ηταν το ιδιο ομως. το τυρι που εχουν,φετα,δεν θυμαμαι ποιο τωρα ειναι απο τον τυρας στα τρικαλα.εγω ψωνιζω κ απο το εργοστασιο.τα αλλα δεν ξερωαλλα εμπιστευομαι αρκετα τους γερμανους

Link to comment
Share on other sites

Και ότι ήθελα να ανοίξω θέμα να αλληλοβοηθηθούμε...

Δηλαδή τι ψωνίζουμε από κάθε σούπερ μαρκετ και είμαστε ευχαριστημένες από ποιότητα και από τιμή.

Ιδιωτικής ετικέτας χαρτικά δεν αλλάζω με τίποτα τα Γλάρος του Σκλαβενίτη. Φθηνά, εξαιρετικά ποιοτικά και μπόλικα όχι αέρας κοπανιστός και τάχα μου giga ρολό...

Εδώ δεν έχω Σκλαβενίτη και ψάχνω να βρω κάτι ανάλογο. Μάλλον θα κάνω μια βόλτα στα lidl

Πήρα σπαγγέτι, πένες, κριθαράκι, ρύζι και χυμό ντομάτας, ετικέτας carrefour και είμαι απόλυτα ευχαριστημένη. Δε πρόκειται να ξαναπάρω τα επώνυμα που έπαιρνα.

Η μεγάλη πληγή όμως είναι καθαριστικά και απορρυπαντικά πλυντηρίου που φοβάμαι να πάρω λόγω της μικρής. Αν κάποια μανούλα με μωρό χρησιμοποιεί χωρίς πρόβλημα κάποιο ιδιωτικής ετικέτας, ας το μοιραστεί μαζί μας.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Και ότι ήθελα να ανοίξω θέμα να αλληλοβοηθηθούμε...

Δηλαδή τι ψωνίζουμε από κάθε σούπερ μαρκετ και είμαστε ευχαριστημένες από ποιότητα και από τιμή.

Ιδιωτικής ετικέτας χαρτικά δεν αλλάζω με τίποτα τα Γλάρος του Σκλαβενίτη. Φθηνά, εξαιρετικά ποιοτικά και μπόλικα όχι αέρας κοπανιστός και τάχα μου giga ρολό...

Εδώ δεν έχω Σκλαβενίτη και ψάχνω να βρω κάτι ανάλογο. Μάλλον θα κάνω μια βόλτα στα lidl

Πήρα σπαγγέτι, πένες, κριθαράκι, ρύζι και χυμό ντομάτας, ετικέτας carrefour και είμαι απόλυτα ευχαριστημένη. Δε πρόκειται να ξαναπάρω τα επώνυμα που έπαιρνα.

Η μεγάλη πληγή όμως είναι καθαριστικά και απορρυπαντικά πλυντηρίου που φοβάμαι να πάρω λόγω της μικρής. Αν κάποια μανούλα με μωρό χρησιμοποιεί χωρίς πρόβλημα κάποιο ιδιωτικής ετικέτας, ας το μοιραστεί μαζί μας.

 

Χτες πηρα για δευτερη φορα μαλακτικο του Lidl με το οποιο πλενω τα ρουχα ολων μας...Μεχρι στιγμης δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα...Και μυριζει πολυ ομορφα...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια πολύ καλό και βοηθητικό το θέμα που ανοίξατε.

Πολύ βοηθητική η κοπέλα με τους ελέγχους!

ΕΓώ παίρνω πάνες lidl , όταν δεν έχω κουπόνια+προσφορά από άλλες πάνες.

Έχει επίσης πολύ καλές μπανάνες και ανανά και την καλύτερη παρμεζάνα ever!Και παίζει να τις έχω δοκιμάσει και όλες!

Η μαμά μου παίρνει και ζυμαρικά.Εγώ δεν τα ευχαριστήθηκα.Και απορρυπαντικά ιδιωτικής ετικέτας δεν έχω ευχαριστηθεί.Του lidl δε μου φάνηκε ότι δεν καθαρίζουν καθόλου.

Τώρα βέβαια το έχω γυρίσει στην οικολογία οπότε γενικώς έκοψα τα απορρυπαντικά

Να πω όμως ότι είχα δοκιμάσει ταμπλέτες πλυντηρίου πιάτων και για άλατα του ρούχων Mr Grand και δεν έλιωναν:(.

 

Πολύ καλά λόγια έχω ακούσει για τα ιδιωτικής ετικέτας του ΑΒ.

Επίσης για τα ρούχα Tex των Carrefour.Εγώ ακόμη δεν τα έχω χρησιμοποιήσει

Και πρόσφατα πήρα από idl σούπερ ηλεκτρονική ζυγαριά για την κουζίνα που στηρίζεται στον τοίχο!12 €!

 

Αχ σούπερ το θεματάκι!

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν εχω κερδος να υποστηριξω καποια ιδιωτικη εταιρεια ουτε μου χαριζει καποια απο αυτες προιοντα απλα κανοντας την δουλεια μου παρατηρησα τις διαφορες που σας ειπα και συναδελφοι λενε οτι και οι ιδιοι στον ελεγχο ποτε δεν εχουν βρει το LIDL προβληματικο ενα αντιθεσει με μεγαλα ελληνικα σουπερ μαρκετ που θεωρουνται και τοπ αυτη τη στιγμη στα οποια εχουμε βρει πολλα παραπτωματα ενα θα σας πω σε μεγαλης αλυσιδας υποκαταστημα βρηκαμε στον χωρο αποθηκης κατσαριδες και αυγα κατσαριδων μεσα στα βαρελια με τα τυρια!!!

Δεν λεω ποια εταιρεια ειναι γιατι ειναι μεγαλη και δυστηχως ακομα και στην αυτοψια εχουμε προβλημα με τους συγκεκριμενους γιατι το συστηαμ υγεια "λαδωνεται" απλα και δεν μπορουμε να τους αγγιξουμε!

 

Μαρία κάνετε ελέγχους και στα βιολογικά?Κατά πόσο τα πληρώνουμε για πραγματικά βιολογικά ή για μούφα?Υπάρχει έντονη παραφιλολογία γύρω από το θέμα και θα με ενδιέφερε η άποψή σου.

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

ψωμι για τοστ απο Βεροπουλο ειναι ακριβως το ιδιο με του Καραμολεγκου

Το αναφερει και πανω οτι το παρασκευαζει ο Καραμολεγκος

Σε αυτο χωρις κορα(ψιχα-ψιχα)βρηκα 1 ευρω διαφορα

4

Link to comment
Share on other sites

Απο το lidl ψωνίζω σχεδόν τα περισότερα τυρί για τοστ γαλοπούλα είναι πάρα πολύ καλά και μισή τιμή τουλάχιστον. Τα γαλακτοκομικά του είναι ΓΑΛΠΟ (ελληνική καλή) ή Milbona πολύ καλά μόνο γάλα μεγάλης διάρκειας δεν παίρνω γιατι έχει μόνο πλήρες δυστυχώς. Γάλα παίρνω απο σκλαβενίτη μου φαίνεται πολύ καλό και καλύτερο απο ΦΑΓΕ πχ που είναι και διπλή τιμή. Η παρμεζάνα και το πεκορίνο που έχει δεν παίζεται απλά..

Απο λιντλ παίρνω επίσης όλα τα χαρτικά, απορυπαντικά, η καινούρια σειρά βιολογικά καθαριστικα με βάση το ξύδι πολύ καλή. Οι ταμπλέτες για το πληντύριο πιάτο με ξύδι καθαρίζουν τέλεια (εχω χρησιμοποιήσει και καλγκον και εχω μέτρο συγκρισης) και δεν αφήνουν αυτή τη μυρωδια σαπουνιού στα πιάτα. Ειδικά τα τάπερ μετά αν βάλεις φαι μυρίζει σα σαπούνι. Με του λιντλ δν μυρίζει τπτ.

Θα πάρω σίγουρα παμπερσ απο εκει οταν θα κανουν της μικρής. ΦΟΒΕΡΕΣ σοκολάτες ειδικά οι κουβερτούρες. Το αλεύρι πολύ καλό και το μείγμα για ψωμί που φτιχνω είναι απο τα καλύτερα. Ζυμαρικά δν μπορώ να φάω άλλα...τα μισκο μου φαινονται χάλια. Παλιά έδινα τόοσα λεφτά σε επώνυμα και μετά λέω κάτσε γιατί?για την διαφήμιση?Είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένη με τα προϊόντα του λιντλ και κάποια δν τα αλλάζω με τπτ. Μετα για μένα είναι ο Σκλαβενίτης και στα δικά του προϊόντα αλλά και γενικά με την ποιότητα που προσφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...