Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Δωροεπιταγή για βάφτιση

Coraline

Recommended Posts

Τις τελευταίες δύο φορές που μας καλέσαν σε βάφτιση πήγα αντί για δώρο μια δωροεπιταγή από μεγάλο κατάστημα. Θεώρησα πως έτσι οι γονείς μπορούν να αξιοποιήσουν καλύτερα τα χρήματα αυτά γιατί μπορεί για παράδειγμα να τους λείπει μπανάκι ή γιογιο που λογικά κανείς δεν τους κάνει δώρο. Παρόλα αυτά ο άντρας μου τώρα που μας καλέσαν σε μια ακόμα βάφτιση με προβλημάτισε λέγοντας ότι ίσως αυτό να δείχνει έλλειψη ενδιαφέροντος από την πλευρά μας να ψάξουμε και να διαλέξουμε ένα δώρο.

Πως σας φαίνεται σαν δώρο. Βλέπετε κάτι αρνητικό ή παρεξηγήσιμο στις δωροεπιταγές;

There is no patch for human stupidity.

Διαφημίσεις

εμενα μου αρεσει πολυ σαν δωρο. και σε γαμο κ σε βαφτιση. διαλεγουν οι γονεις ακριβως ο,τι τους αρεσει και τους λειπει..

δε νομιζω οτι δειχνει ελλειψη ενδιαφεροντος, αντιθετα το προτιμω απο το να μπουν σε ενα μαγαζι και να παιρνουν ο,τι βρουν μονο και μονο για να βγουν απο την υποχρεωση..

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

αν ειναι καποιος πιο μακρινος μου, ειτε σε γενεθλια ειτε σε βαφτιση, γαμο κλπ προτιμνω να πηγαινω δωροεπιταγη για να πιασουν σιγουρα τοπο τα λεφτα. το μονο "κακο" ειναι οτι ο αλλος ξερει ποσα ακριβως εδωσες για το δωρο. αν ειναι καποιος κοντινος μου, γενικα πιστευω το ιδιο με τον αντρα σου οτι καλο ειναι να παρεις κατι πιο προσωπικο κ να το ψαξεις λιγο περισσοτερο.

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

εμενα μου αρεσει πολυ σαν δωρο. και σε γαμο κ σε βαφτιση. διαλεγουν οι γονεις ακριβως ο,τι τους αρεσει και τους λειπει..

δε νομιζω οτι δειχνει ελλειψη ενδιαφεροντος, αντιθετα το προτιμω απο το να μπουν σε ενα μαγαζι και να παιρνουν ο,τι βρουν μονο και μονο για να βγουν απο την υποχρεωση..

Συμφωνω 100%!!

Λινακι μου κοιμήσου..... σε παρακαλώ!!!

Διαφημίσεις

Και βέβαια δωροεπιταγή! Γλιτώνεις χρόνο της μαμάς σε περίπτωση που θα θέλει να το αλλάξει..Προσωπικά μου φαίνεται ότι δε δείχνει έλλειψη ενδιαφέροντος - ίσα ίσα περισσότερου ενδιαφέροντος!

Κατά την αποψή μου καλύτερα δωρο στους "μακρινους" και χρήματα "ζεστά" στους κοντινούς, αλλωστε ας μην ξεχνάμε ότι στην περιπτωση της δωροεπιταγής το ποσό που χαρίζουμε ειναι γνωστό και μια βαπτιση εχει εξοδα (τραπεζια κτλ) οποτε καλύτερα τα χρήματα να τα διαθέσουν οι γονείς εκει που θέλουν και όχι απαραίτητα σε ενα κατάστημα.

Κατά την αποψή μου καλύτερα δωρο στους "μακρινους" και χρήματα "ζεστά" στους κοντινούς, αλλωστε ας μην ξεχνάμε ότι στην περιπτωση της δωροεπιταγής το ποσό που χαρίζουμε ειναι γνωστό και μια βαπτιση εχει εξοδα (τραπεζια κτλ) οποτε καλύτερα τα χρήματα να τα διαθέσουν οι γονείς εκει που θέλουν και όχι απαραίτητα σε ενα κατάστημα.

συμφωνω απολυτως. και εμεις απο τα χρηματα που ευτυχως μας εδωσαν οι περισοτεροι βγαλαμε τα εξοδα του τραπεζιου. δεν ηταν κ λιγα!:lol:

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Συμφωνώ μαζί σου, κι εμείς βαπτίσαμε τον μικρό πριν από 3 μήνες και η δωροεπιταγή και τα χρήματα ήταν τα καλύτερα δώρα γιατί απλούστατα μπορείς να τα διοχετεύσεις όπως θες ανάλογα με τις ανάγκες του παιδιού. Νομίζω ότι είναι πολύ καλύτερα από το να μαζεύεις ρούχα που θα καταλήξει να τα φορέσει το πολύ μια φορά ή να τρέχεις να τα αλλάξεις. Αλλωστε οι δωροεπιταγές έχουν ισχύ για μεγάλη χρονική διάρκεια και μπορείς να την χρησιμοποιήσεις πιο μετά.

Διαφημίσεις

Σαφώς και είναι πολύ καλή και χρήσιμη η επιλογή μιας δωροεπιταγής σαν δώρο σε βάφτιση. Αν είναι "κοντινοί" σας οι γονείς μπορείς να δώσεις απευθείας χρήματα σε φακελάκι. Κανένας νοήμων άνθρωπος δεν θα πει ότι δείχνεις αδιαφορία. Το αντίθετο μάλιστα: τους γλιτώνεις από πολύ κόπο και χρόνο να τρέχουν δεξιά κι αριστερά να αλλάζουν ή να ψωνίζουν πράγματα άχρηστα...

x3lfp2?r=1334129047

ziswp2.png

Δωροεπιταγή ή ακόμα καλύτερα ένα φακελάκι με χρήματα. Τα έξοδα ενός μωρού είναι πολυ περισσότερα παό τα ρούχα που θα πάρει ως δώρο στη βάφτιση. Άσε που θα γλυτώσει και η μανούλα του το τρέξιμο για αλλαγές κλπ. Μακάρι και στις δικές μου βαφτίσεις να σκεφτόντουσαν οι καλεσμένοι σαν και εσένα!!!

ΠΟΛΥ καλη ιδεα..εμενα στην 1 βαφτιση φερανε οτι στοκ και οτι βρηκαν μπροστα τους..δεν μπηκα καν στην διαδικασια να τα αλλαξω...τα πηγα σε ιδρυμα...

Δωροεπιταγή ή ακόμα καλύτερα ένα φακελάκι με χρήματα. Τα έξοδα ενός μωρού είναι πολυ περισσότερα παό τα ρούχα που θα πάρει ως δώρο στη βάφτιση. Άσε που θα γλυτώσει και η μανούλα του το τρέξιμο για αλλαγές κλπ. Μακάρι και στις δικές μου βαφτίσεις να σκεφτόντουσαν οι καλεσμένοι σαν και εσένα!!!

Συμφωνών απόλυτα με την andigo.Να σας πω και γω για να γελασετε το πιο ακυρο δωρο που πήρε ο μπέμπης μου για την βαπτιση του?

Λοιπόν ήταν ενα τραπεζομάντηλο...:? Ναι ναι ένα πρασινο τραπεζομάντηλο φαγητου.Η συγκεκριμένη που το φερε μόλις ειχε παντρευτεί και σκεφτεται εμενα το πονηρο μυαλουδακι μου ότι ισως ήταν ενα απο τα δώρα του γαμου της που της ξέμεινε και ειπε να το φερει στην δικιά μας βαπτιση.Τι να πω αλλιως δεν εξηγήται τετοιο δωρο σε βαπτιση.Παντως γελάσαμε πολυ με τον αντρα μου ότι το είδαμε.

Τα χρήματα τα προτιμώ γιατι πάνε οπου θελει αυτός που τα λαμβάνει...

Και η δωροεπιταγή ειναι καλή...αλλά δεσμεύει χρήματα σε κατάστημα.

Τα χρηματα π.χ μπορουν να μπουν σε ενα ομορφο κουτάκι τυπου μπομπονιερας και μεσα να δεθουν με κορδελίτσες πάνω σε ενα μοκρο παιχνιδάκι...Εχουν ετσι ομορφη παρουσιαση και ξεφευγουν απο το κλασικό, "φακελάκι"

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Διαφημίσεις

Αυτό που είχα κάνει σε άλλη περίπτωση επειδή δεν μας άρεσε η ιδέα του να βάλουμε κάποια χρήματα σε ένα φακελάκι αλλά και από την άλλη δεν θέλαμε να δεσμεύσουμε το ποσό σε ένα κατάστημα, είχαμε βγάλει μια προπληρωμένη Visa στον όνομα του φίλου μας και βάλαμε τα χρήματα εκεί. Όταν το είπα στους άλλους της παρέας οι οποίοι προβληματιζόταν για το δώρο ζήτησαν όλοι τον αριθμό της κάρτας και βάλαν εκεί τα λεφτά. Στον λογαριασμό της κάρτας εμφανίζεται ποιός έβαλε τι ( είχαμε ζητήσει από την τράπεζα να βάλει το όνομα μας σαν αιτιολογία συναλλαγής).

Τελικά τα παιδιά χρησιμοποιήσαν το ποσό που είχε μαζευτεί στην κάρτα ( γιατί ήταν σε γάμο) για να πάνε ταξίδι που λόγω κόστους είχαν αφήσει για κάποια άλλη στιγμή.

Το μειονέκτημα αυτής της λύσης είναι ότι προκειμένου να εκδοθεί η κάρτα η τράπεζα ζητάει ένα σωρό στοιχεία για το άτομο που είναι συνήθως δύσκολο να ξέρεις ( ΑΦΜ, ΔΟΥ, ΑΔΤ κτλ). Εγώ στη συγκεκριμένη περίπτωση είχα σύμμαχο τον αδερφό του γαμπρού που με προμήθευσε (κρυφα) με φωτοτυπία ταυτότητας και φορολογικά στοιχεία.

Νομίζω άξιζε τον κόπο γιατί από όσο ξέρω την κρατήσαν την κάρτα και όταν τέλειωσαν τα χρήαμτα και την φορτίζουν για να κάνουν αγορές μέσω ίντερνετ.

Αυτό που είχα κάνει σε άλλη περίπτωση επειδή δεν μας άρεσε η ιδέα του να βάλουμε κάποια χρήματα σε ένα φακελάκι αλλά και από την άλλη δεν θέλαμε να δεσμεύσουμε το ποσό σε ένα κατάστημα, είχαμε βγάλει μια προπληρωμένη Visa στον όνομα του φίλου μας και βάλαμε τα χρήματα εκεί. Όταν το είπα στους άλλους της παρέας οι οποίοι προβληματιζόταν για το δώρο ζήτησαν όλοι τον αριθμό της κάρτας και βάλαν εκεί τα λεφτά. Στον λογαριασμό της κάρτας εμφανίζεται ποιός έβαλε τι ( είχαμε ζητήσει από την τράπεζα να βάλει το όνομα μας σαν αιτιολογία συναλλαγής).

Τελικά τα παιδιά χρησιμοποιήσαν το ποσό που είχε μαζευτεί στην κάρτα ( γιατί ήταν σε γάμο) για να πάνε ταξίδι που λόγω κόστους είχαν αφήσει για κάποια άλλη στιγμή.

Δεν μπορώ να σκεφτώ καλύτερο δώρο !!!! Και δίνεις χρήματα (οποτε διαλέγουν οτι θέλουν) και τους μένει και ενα αντικείμενο (η κάρτα) για να τους θυμίζει την κίνηση και να χαίρονται που εχουν καλούς φίλους !!!!!! Εχει μείνει μια κολλητή μου ανύπαντρη , αν παντρευτεί αυτό θα της κάνω !!! ;)

JJBjp3.png

Coraline πολύ ωραία ιδέα η προπληρωμένη Visa!! Πρακτική και δείχνει ότι ασχοληθηκες πολύ με το θέμα! Οσο για τη δωροεπιταγή σε βάπτιση εμένα θα μου άρεσε πολύ -ως πρακτικός άνθρωπος που είμαι- αλλά και τα λεφτά σε ένα κουτάκι που είπε η Aggeloudia παραπάνω πολυ ωραία ιδέα επίσης.

Ισα ίσα δείχνει ότι σκεφτεσαι τους γονείς και δεν τους αναγκάζεις να τρέχουν να αλλάζουν ρούχα από δω και από κει. Το χειρότερό μου ειναι να μου παίρνουν δώρα από άσχετα μαγαζια στου διαόλου τη μάνα, εννοείται ότι αυτά πάνε στράφι και αυτό δείχνει καθαρά ότι θέλουν να βγάλουν την υποχρέωση.

Χαίρομαι που από τη βάπτιση της κόρης μου έχω ρούχα και αντικείμενα που ξέρω ποιός τα πήρε. Πολλά τα έχω και ως ενθύμια αφού πια δεν της χωράνε. Θεωρώ ότι και μόνο το γεγονός ότι κάποιος μπήκε στον κόπο να πάει σε κατάστημα και να αγοράσει κάτι (ότι και να είναι αυτό) με τιμάει.

Τα χρήματα μου φαίνονται ως κάτι που δίνει ο άλλος για να βγει από την υποχρέωση. Και αυτό το εκτιμώ αλλά πραγματικά δεν έχω κάτι να θυμάμαι....

Πάντως σε αυτό που λες εξαρτάται πως θα σου το παρουσιάσει ο άλλος. Μια φίλη της μαμάς μου όταν γεννήθηκε η κόρη μου μας έφερε ένα δώρο που ήταν ένα μεταλλικό βαλιτσάκι μέσα είχε ένα χρωματιστό πανάκι και ένα ζευγάρι ροζ καλτσάκια και μέσα στο καλτσάκι ένα 50ευρο. Το δώρο ήταν προφανώς το 50ευρο και τα άλλα τα είχε πάρει από το Jumbo με λιγότερα από 5 ευρώ. Μπορώ να σου πω ότι το θυμάμαι σε σχέση με όλους τους άλλους που δώσαν και 100 και 150 ευρώ ακριβώς γιατί μπήκε στον κόπο να το παρουσιάσει έτσι.