Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Χμμμ... νυσταγμένες μαμάδες...! Καλησπέρα! ;)

 

Τι ΔΕΝ πρέπει να κάνουμε:

1. Δεν πρέπει να δίνουμε σοκολάτα, γλυκό ή οτιδήποτε περιέχει περιττή ποσότητα ζάχαρης 1-2 ώρες πριν την επιθυμητή ώρα ύπνου. Δηλαδή.... Αν θέλετε ύπνο στις 9:00, από τις 7:00 κόβετε εντελώς... καραμέλες, σοκολάτες, σοκολατούχο γάλα, γλυκίσματα παντώς είδους, δημητριακά (αυτά του πρωϊνού) κτλ...

 

2. Δεν αφήνουμε εκείνη την ώρα τηλεόραση (είτε βλέπει το παιδί, είτε εμείς).

 

 

 

Πάμε τώρα στο τι μπορούμε να κάνουμε για να βοηθήσουμε τα παιδάκια να ηρεμίσουν:

 

1. Να χαμηλώσουμε τα φώτα στο σπίτι μας. Στην ανάγκη να αφήσουμε ανοιχτό μόνο το φως του δωματίου τους, σβήνοντας όλα τα άλλα φώτα.

 

2. Να πούμε μια ιστορία, παραμυθάκι (μικρό), έτσι ώστε να έχουν το χρόνο να ρίξουν τους ρυθμούς τους.

 

3. Να προσπαθήσουμε να δημιουργήσουμε μια ρουτίνα ύπνου. π.χ. μάζεμα παιχνιδιών, πυτζαμούλες, γάλα, δοντάκια, ιστορία.... ύπνος. Κάθε βράδυ.... τα βοηθά να συντονιστούν.

 

 

Ένα παιδί που έχει κοιμηθεί με ηρεμία, είναι λιγότερο πιθανό να ξυπνήσει το βράδυ (όχι πως δεν ξυπνά.... αλλά μειώνει τις πιθανότητες).

 

 

 

Τώρα, στην περίπτωση που ξυπνήσει... ΔΕΝ επικοινωνούμε μαζί του (φυσικά για τα βασικά, οκ). Δηλαδή, καλύπτουμε την ανάγκη του (π.χ. τουαλέτα κτλ), χωρίς να πιάνουμε πολύ-πολύ κουβέντα. Το ότι νυστάζουμε μας... βοηθάει.... στο να μη λέμε και πολλά. :P;)

Δεν καθόμαστε στον καναπέ μαζί του, πηγαίνουμε στο κρεβάτι του, το ξαναβάζουμε για ύπνο και του λέμε πως είναι ακόμα νύχτα και πρέπει να ξεκουραστούμε (όχι πολλές εξηγήσεις).

 

Κρατάμε στο νου πως καλό θα ήταν να μην του δίνουμε ΚΑΝΕΝΑ ερέθισμα (όσο γίνεται). Η επικοινωνία μαζί μας είναι κι αυτό ερέθισμα. Τα ΑΠΟΛΥΤΩΣ απαραίτητα, και ύπνο...

 

Καλό κουράγιο.... Υ Π Ο Μ Ο Ν Η ....

και... επιμονή. Φάση είναι και περνάει. Εμείς μπορούμε να κάνουμε αυτά τα πραγματάκια για να την κάνουμε μικρότερη.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εμένα δεν είναι καμμιά φάση.. 2,3 χρόνια ξυπνάει το βράδυ πιάνεται από τα κάγκελα και θέλει να έρθει στη μανούλα.. το κυριότερο για να θηλάσει...

 

όσες φορές έκανα ότι την παρακούω πήδηξε από τα κάγκελα και παραλίγο να χτυπήσει...

 

οπότε προτιμώ το co sleeping από μια ώρα και μετά....

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ξέχασα να αναφέρω...

αν κοιμάται το μεσημέρι και ΑΝ είναι δυνατόν... περιορίστε αυτόν τον ύπνο. Βρήκα καλύτερο να κοιμούνται περισσότερες ώρες το βράδυ, παρά να κοιμούνται το μεσημέρι και το βράδυ να πηγαίνουν αργά για ύπνο.

 

Δηλαδή:

Όταν κοιμούνταν 3-5 το μεσημέρι... το βράδυ δεν πήγαιναν εύκολα για ύπνο (στις 8-9). Όταν σταματήσαμε το μεσημεριανό, στις 8 (και αργότερα ηλικιακά, στις 9) πήγαιναν πολύ ευκολότερα.

 

Φυσικά αυτό δε γίνεται πάντα. Υπάρχουν και μέρες που είναι πραγματικά κουρασμένα και τα αφήνω για λίγο το μεσημέρι. (Αλλά έχει συνέπεια στο βράδυ... σχεδόν σίγουρα).

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

culte...

Είναι μεγάλη η κόρη σου για κάγκελα... κατά τη γνώμη μου. ;):D

 

Αν έχει συνηθίσει να θηλάζει τη νύχτα, εμπίπτεις στην κατηγορία "κάλυψη αναγκών", άρα.... "υποχρεούσαι" να την καλύψεις! ;)

 

Αναφέρω τα παραπάνω για παιδάκια που δεν εξαρτώνται από θηλασμό... (ευτυχώς που το ανέφερες για να διευκρινήσω!) :)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

culte...

Είναι μεγάλη η κόρη σου για κάγκελα... κατά τη γνώμη μου. ;):D

 

Αν έχει συνηθίσει να θηλάζει τη νύχτα, εμπίπτεις στην κατηγορία "κάλυψη αναγκών", άρα.... "υποχρεούσαι" να την καλύψεις! ;)

 

Αναφέρω τα παραπάνω για παιδάκια που δεν εξαρτώνται από θηλασμό... (ευτυχώς που το ανέφερες για να διευκρινήσω!) :)

 

μωρέ το ξέρω...

 

απλά το αναφέρω γιατί θα υπάρχουν και άλλες μαμάδες που μένουν ξύπνιες λόγω θηλασμού

 

τα κάγκελα δεν τα έχω βγάλει ακόμη..γιατί έτσι θα έρχεται εξαρχής στο κρεβάτι μου...

τώρα απλά ξυπνάει και φωνάζει "μαμά" για να πάω να την πάρω...

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο θηλασμός πάει πακετάκι (συνήθως) με το ξενύχτι. Εντάξει... όχι πάντα... Αλλά εμείς τουλάχιστον και τα 4... (δηλαδή ... όλα!! :lol:) ξύπναγαν τη νύχτα για να θηλάσουν!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω την αφηνω πλεον να νυτσαξει μονη της και αν δε νυσταζει το μεσημερι δε τη βαζω για υπνο!Αλλωτε κοιμαται απο τις 9 αλλωτε 10 ή 11!

 

Προσπαθω να εφαρμοσω οσα εγραψε η alcyon γιατι τα εχω διαβασει κι αλλου....απλα εμενα δε με φωναζει τη νυχτα....... ουρλιαζει! κλαιει και δε σταματαει αν δεν παω....ειναι ικανη να σηκωσει 4 τετραγωνα! Θελει πρωτα να την παρω μια αγκαλια να την κανω μια βολτα στο σπιτι....και μετα στο κρεββατι μου κοιμαται μεχρι τις 8,30!

 

Με το παραπανω προγραμμα εχω καταφερει να ξυπναει μονο μια φορα στις 4,30 περιπου! Αλλα οποτε παω να της μιλησω ηρεμα και να την ηρεμησω στο δικο της κρεββατι φωναζει τοσο πολυ που δεν με ακουει καν! Μονο αυτο δε ξερω πως να διαχειριστω αλλα θα το βρω το κουμπι της που θα παει!

 

Κριμα παντως γιατι ειχα γλυκαθει κι ελεγα οτι ποτε δε θα εχω προβλημα στον υπνο! Κι ομως απο 19 μηνων αρχισαμε τα κολπα!

 

Link to comment
Share on other sites

κ τα δικα μου απο 2 ετων περιπου ,κοψανε το μεσημεριανο υπνο απο μονα τους.το θεμα ειναι οτι κ τα 2 απο την ηλικια 2 περιπου ενω κοιμοντουσαν απο τις 8 για βραδυ η μεγαλη ουρλιαζε τα ξημερωματα κ ερχοταν μεσα κ ο μικρος για ενα διαστημα ξυπνουσε κατα τις 11-12 τη νυχτα κ ξανακοιμοταν στις 2-3:confused: τωρα ειναι οκ κ τα 2 κοιμουνται 20.00 με 7-8 το πρωι.ο μικρος την περασε πολυ λιγο αυτη τη φαση.για κανενα 3μηνο-4μηνο.αλλα η μεγαλη περιπου 1 χρονο το εκανε

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ... νυσταγμένες μαμάδες...! Καλησπέρα! ;)

 

Τι ΔΕΝ πρέπει να κάνουμε:

1. Δεν πρέπει να δίνουμε σοκολάτα, γλυκό ή οτιδήποτε περιέχει περιττή ποσότητα ζάχαρης 1-2 ώρες πριν την επιθυμητή ώρα ύπνου. Δηλαδή.... Αν θέλετε ύπνο στις 9:00, από τις 7:00 κόβετε εντελώς... καραμέλες, σοκολάτες, σοκολατούχο γάλα, γλυκίσματα παντώς είδους, δημητριακά (αυτά του πρωϊνού) κτλ...

 

2. Δεν αφήνουμε εκείνη την ώρα τηλεόραση (είτε βλέπει το παιδί, είτε εμείς).

 

 

 

Πάμε τώρα στο τι μπορούμε να κάνουμε για να βοηθήσουμε τα παιδάκια να ηρεμίσουν:

 

1. Να χαμηλώσουμε τα φώτα στο σπίτι μας. Στην ανάγκη να αφήσουμε ανοιχτό μόνο το φως του δωματίου τους, σβήνοντας όλα τα άλλα φώτα.

 

2. Να πούμε μια ιστορία, παραμυθάκι (μικρό), έτσι ώστε να έχουν το χρόνο να ρίξουν τους ρυθμούς τους.

 

3. Να προσπαθήσουμε να δημιουργήσουμε μια ρουτίνα ύπνου. π.χ. μάζεμα παιχνιδιών, πυτζαμούλες, γάλα, δοντάκια, ιστορία.... ύπνος. Κάθε βράδυ.... τα βοηθά να συντονιστούν.

 

 

Ένα παιδί που έχει κοιμηθεί με ηρεμία, είναι λιγότερο πιθανό να ξυπνήσει το βράδυ (όχι πως δεν ξυπνά.... αλλά μειώνει τις πιθανότητες).

 

 

 

Τώρα, στην περίπτωση που ξυπνήσει... ΔΕΝ επικοινωνούμε μαζί του (φυσικά για τα βασικά, οκ). Δηλαδή, καλύπτουμε την ανάγκη του (π.χ. τουαλέτα κτλ), χωρίς να πιάνουμε πολύ-πολύ κουβέντα. Το ότι νυστάζουμε μας... βοηθάει.... στο να μη λέμε και πολλά. :P;)

Δεν καθόμαστε στον καναπέ μαζί του, πηγαίνουμε στο κρεβάτι του, το ξαναβάζουμε για ύπνο και του λέμε πως είναι ακόμα νύχτα και πρέπει να ξεκουραστούμε (όχι πολλές εξηγήσεις).

 

Κρατάμε στο νου πως καλό θα ήταν να μην του δίνουμε ΚΑΝΕΝΑ ερέθισμα (όσο γίνεται). Η επικοινωνία μαζί μας είναι κι αυτό ερέθισμα. Τα ΑΠΟΛΥΤΩΣ απαραίτητα, και ύπνο...

 

Καλό κουράγιο.... Υ Π Ο Μ Ο Ν Η ....

και... επιμονή. Φάση είναι και περνάει. Εμείς μπορούμε να κάνουμε αυτά τα πραγματάκια για να την κάνουμε μικρότερη.

 

δεν εχω λόγια από το να σου πω συγχαρητήρια!!!!!

 

Ακολούθησα πιστά ότι έγραψες.... πιστά ομως...

1.όχι σοκοφρέτες που 2-3 φορές την εβδομάδα το επιτρέπουμε,

2.όχι τηλεόραση πριν τον ύπνο (30' πριν το μπάνιο την κλείνουμε και της λέμε να κάνει νάνι)

3.Όταν έρχεται η ώρα του ύπνου φωνάζουμε και οι 3 με χαρά και γέλιο ...ΜΠΑΝΙΟ-ΓΑΛΑ-ΝΑΝΙ (2-3 ΦΟΡΈΣ) και μετά λέμε ΜΠΡΑΒΟΟΟ!!! και ξεκινάει η διαδικασία.

4.Την ώρα που πίνει το γάλα του φτιάξαμε μια μικρή ιστορία που κάθε μέρα έχει άλλο επεισόδιο με τον ίδιο ήρωα ("Ο Γιάννης και ο σκύλος του που δεν φοβούνται τίποτα, γιατί έχουν την μαμά και τον μπαμπά"). Εδώ να σημειώσω ότι ο Μάριος κοιμάται και ξυπνάει με έναν σκύλο-κουκλο για αυτο και τον βάλαμε συμπρωταγωνιστή.:P

5.Μόλις πιει το γάλα του, φιλιόμαστε, λέμε καληνύχτα, και είτε ο μπαμπάς είτε η μαμά τον πάει στο κρεβάτι του και κάθεται δίπλα μαζί του για 10' λεπτά μέχρι να τον παρει ο ύπνος. Δυστυχώς αυτο το στάδιο δεν μπορούμε να το κόψουμε τουλάχιστον όχι ακόμα...

Τώρα τα αποτελέσματα αυτής της ιεροτελεστίας... είναι ο Μάριος ναι μεν να ξυπνάει και να ζητάει άλλοτε την μαμά άλλοτε τον μπαμπά, αλλά παραμένει στο κρεβάτι του. Είτε εγώ είτε ο άντρας μου, πάμε μέσα δεν τον κοιτάμε, δεν μιλάμε, καθόμαστε στην πολυθρόνα, μέχρι να τον ξαναπάρει ο ύπνος.

Την Τρίτη ξύπνησε γύρω στις 5 φορές, και κάθε μέρα μειώνονταν οι φορές μέχρι που χθες ξύπνησε μόλις 1 :shock: τρελό....??? και μετά στις 07:30 που συνήθως τον ξυπνάω ούτως ή άλλως για να τον ετοιμάσω για τον παιδικό.

ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΚΑΠΩΣ ΜΕ ΛΙΓΕΣ ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ ΚΟΙΜΟΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΣΤΑ ΚΡΕΒΑΤΙΑ ΜΑΣΣΣΣΣ!!!!

 

respect!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως όλα αυτά τα έχω δοκιμάσει.

 

Το μόνο που δεν δοκίμασα γιατί δεν το αντέχω είναι να την αφήσω να κλαίει!

 

Εξακολουθεί να σηκώνεται και να κάνει τα δικά της. Μερικές φορές κοιμόμαστε στα πατώματα. Προχθές στις 4.30 το πρωί και ενώ πίστεψα ότι είχει αποκοιμηθεί γύρισε και μου είπε:

 

"Μαμά κολουμπάμε στη λίμνη και στο ποτάμι! Να σου δείξω πως? Έτσι, έτσι" και κούναγε τα χεράκια της

 

:o:o:o:o

 

Όταν δεν είμαι σε κώμα από τη νύστα γελάω πάντως!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΤ123...

συγχαρητήρια που τα κατάφερες... :) Δική σου είναι η προσπάθεια, δικό σου και το κέρδος! ;)

Σε κάποιο τόπικ (εδώ στο φόρουμ... αλλά δε θυμάμαι πού ακριβώς), δαμαρτυρώμουν πως έκανα σαχλαμάρα που δεν είχα δρομολογήσει το θέμα ύπνου νωρίτερα. Ήμουν έγκυος στο 4ο παιδί και επειδή πίστευα πως το μωρό θα με ξυπνάει, λέω... εεε σιγά... μαζί με το μωρό θα εξυπηρετώ και τα άλλα.

 

Τελικά το μωρό κοιμόταν από μικρό όλο το βράδυ.... και έμενα ξάγρυπνη λόγω των μεγαλυτέρων παιδιών! :shock::?

 

Αυτά είναι γενικές παρατηρήσεις από τα παιδιά μου. Χαίρομαι που τα βρήκες χρήσιμα! :D

 

 

 

Όταν δεν είμαι σε κώμα από τη νύστα γελάω πάντως!

Αυτό είναι θετική ενίσχυση της συμπεριφοράς της μικρούλας σου. :rolleyes:

Πιστεύει πως κάνει κάτι που σου αρέσει και σε ευχαριστεί, άρα θέλει να το επαναλάβει. ;) Γι' αυτήν δεν είναι ένα δύσκολο ξύπνημα τη νύχτα, αλλά μια στιγμή αλληλεπίδρασης μαζί σου, που λαμβάνει πως τη θες κι εσύ πολύ. Γι' αυτό δεν έχει κανέναν μα κανέναν λόγο να το σταματήσει. Γιατί να το κάνει; Αφού αρέσει και στις δύο σας! ;)

 

Ζύγισε τι θέλεις.... και διάλεξε αυτό που σου αρέσει καλύτερα, και αυτό που σε γεμίζει περισσότερο. :-)

 

Γενικά (δε το λέω για εσένα προσωπικά), τα πράγματα πετυχαίνουν μόνο αν "πιστεύουμε" σε αυτά που κάνουμε. Ως γονείς δε μπορούμε να "φοράμε" ρόλους που δε μας ταιριάζουν. :-D

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι θετική ενίσχυση της συμπεριφοράς της μικρούλας σου. :rolleyes:

Πιστεύει πως κάνει κάτι που σου αρέσει και σε ευχαριστεί, άρα θέλει να το επαναλάβει. ;) Γι' αυτήν δεν είναι ένα δύσκολο ξύπνημα τη νύχτα, αλλά μια στιγμή αλληλεπίδρασης μαζί σου, που λαμβάνει πως τη θες κι εσύ πολύ. Γι' αυτό δεν έχει κανέναν μα κανέναν λόγο να το σταματήσει. Γιατί να το κάνει; Αφού αρέσει και στις δύο σας! ;)

 

Ζύγισε τι θέλεις.... και διάλεξε αυτό που σου αρέσει καλύτερα, και αυτό που σε γεμίζει περισσότερο. :-)

 

Γενικά (δε το λέω για εσένα προσωπικά), τα πράγματα πετυχαίνουν μόνο αν "πιστεύουμε" σε αυτά που κάνουμε. Ως γονείς δε μπορούμε να "φοράμε" ρόλους που δε μας ταιριάζουν. :-D

 

Δεν το είχα σκεφτεί αυτό. Γελάω αυθόρμητα με αυτά που λέει εκείνη την ώρα. Θα το παίζω σοβαρή από εδώ και πέρα, αν και έχω ελπίδες γιατί 3 μέρες τώρα δεν έχει κουνηθεί!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν το είχα σκεφτεί αυτό. Γελάω αυθόρμητα με αυτά που λέει εκείνη την ώρα. Θα το παίζω σοβαρή από εδώ και πέρα, αν και έχω ελπίδες γιατί 3 μέρες τώρα δεν έχει κουνηθεί!!

 

Άρα... καλά μου φάνηκε πως σου αρέσει κατά βάθος... ;):D:P

 

:lol:

 

Φυσικά κάποια στιγμή θα νυστάξει και θα κοιμηθεί... Άλλωστε, ό,τι ανέφερα παραπάνω είναι "βοήθεια" για να κοιμηθεί και όχι συνταγή. Κάποιος μπορεί να τα κάνει, παρόλ' αυτά να μη του "βγαίνει".

 

Σημασία έχει να περνάμε καλά... κι εσύ ακούγεσαι μια χαρούλα! :-D :grin: :-D

 

Να χαίρεσαι το μικράκι σου πολύ πολύ!! :D

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...