Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Ειμαι σε διλλημα με το σπιτι

Recommended Posts

Καλησπερα κορίτσια είμαι σε διλλημα και θα ηθελα τη βοήθεια σας. Είμαι νιόπαντρη και μένω στο ενοίκιο.Μετα το γάμο τα πράγματα δεν πήγαν τόσο καλά με διαφορες ζημιες που είχαμε και ότι λεφτα είχαμε στην ακρη πάνε. Περασα ενα δυσκολο καλοκαιρι και τώρα πάμε να τα β'αλουμε σε μια σειρά.Το θέμα είναι οτι εγω δεν εχω πάντα δουλειά, (ψαχνω μέρα νυχτα να βρω δουλειά) και ζουμε με ένα μισθό. Με 1100 ευρω το μήνα πληρωνουμε ενοικιο 450.Οπως καταλαβενετε πρέπει με τα υπολοιπα να ζησουμε.Επισης πρέπει να παρουμε και αυτοκινητο γιατι το προηγουμενο συνεχεια χαλαγε και μας ξεζουμισε.Εχουμε μια προταση να παμε στο πατρικο του αντρα μου να μείνουμε για δυο - τρια χρόνια μόνοι μας εννοείτε αλλά το προβλημα μου είναι ότι είναι μικρό και παλιό.Εννοείτε αν πάω ότι θα βάλω τα επιπλα μου θα το βάψω και ότι αλλο μπορω.Ούτε τωρα μένω στη βίλλα.Δεν ξέρω τι να κάνω απο τη μια δεν μπορω τα ενοικια και όσο ζω στο ενοικιο δεν θα πάρω ποτε δικό μου και απο την άλλη δεν ξέρω αν θα τα καταφερω να το κάνω ομορφο που να μπορω να μενω και να μη σπάνε τα νευρα μου.Εσεις τι θα κάνατε στη θέση μου;

ky1Ap2.png?YVrPElRM

Διαφημίσεις

γεια σου κοριτσακι μου,

να σου πω την γνωμη μου,

θα ελεγα να πας στο πατρικο σου αφου μπορεις να το διαμορφωσεις και αυτο που μενεις τωρα δεν ειναι και πολυ καλυτερο...

καλυτερα να εξοικονομεις τα χρηματα του ενοικιου.

φανταζομαι οτι δεν υπαρχει προβλημα με τα πεθερικα? δεν μενουν εκει ετσι?

668bab1939.png

καλησπερα κι απο μενα!

θα σου προτεινα κι εγω να πας στο πατρικο του αντρα σου κι εφοσον θα μενετε και μονοι θα ειστε μια χαρα.

μην κολλας στο οτι δεν ειναι καινουργιο.θα το φτιαξεις λιγο οσο μπορεις και σκεψου οτι δεν θα μεινετε για παντα εκει.μενοντας εκει θα ειστε ενα βημα πιο κοντα στο να πραγματοποιησετε το ονειρο σας και να αποκτησετε το δικο σας σπιτι.τι πειραζει αν ειναι μικρο και παλιο?κι αφου κι αυτο που μενετε τωρα δεν ειναι το σπιτι των ονειρων σας μην το σκεφτεσαι καν!450 το μηνα να τα δινετε ετσι κριμα δεν ειναι?με κλειστα ματια λοιπον τρεχα στο πατρικο του αντρα σου,με λιγα χρηματα και πολλες ιδεες θα το κανεις κουκλι!

tt1108c2.aspx

Ευχαριστω πολύ κορίτσια που με βοηθάτε και γω προς τα κει κλείνω.Σιγουρα θέλει βαψιμο το οποιο θα κανουμε.και κάτι άλλα π.χ μπρίζες φωτιστικα κουρτινοξυλα και τετοια.Εχει δυο κρεβατοκαμαρες κουζινα σαλονι ενιαο και μπανιο. π.χ κατι που με χαλαει είναι ότι εχει μωσαίκο κάτω.Αλλα απο την αλλη σκεφτομαι δυσκολοι καιροι και γω θέλω να τα βγάζω πέρα ανετα και καποια στιγμη να πάρω δικό μου.

ky1Ap2.png?YVrPElRM

Διαφημίσεις

Μεγαλη προσοχη!!!

Αν το πατρικο -κατα τη γνωμη σου- ειναι τοσο χαλια που ακομη κι αν το περιποιηθεις λιγο, θα σε κανει να νιωσεις ασχημα ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΣ.Σου το λεω εγω που μενω σε ενα σπιτι που μισω αλλα ειμαι αναγκασμενη να μενω για λιγο διαστημα ακομη.Οσο κι αν το καθαρισεις-στολισεις-διακοσμησεις αν εχει καποια πραγματα (πχ παλιο μπανιο και κουζινα) που δεν διορθωνονται και σε ενοχλουν, τοτε δεν θα περνας καλα εκει μεσα.Κι εχει μεγαλη σημασια ο χωρος που μενουμε να μας κανει να νιωθουμε καλα.Εγω θα σου ελεγα να πατε να μεινετε σε φθηνοτερο σπιτι ακομη και γκαρσονιερα και μολις με το καλο βρεις μια δουλιτσα, παρτε ενα δανειο στεγαστικο και μπειτε στο δικο σας σπιτι.Γιατι το σιγουρο ειναι οτι μονο με αποταμιευση δεν μπορεις να αγορασεις σπιτι.

Προσωπικά εγώ θα πήγαινα στο ιδιόκτητο σπίτι και με τα χρήματα που θα εξοικονομούσα από το νοίκι θα έκανα βελτιώσεις. Για να ρίξεις όμως πολλά λεφτά στο σπίτι θα πρέπει να είναι και δικό σας. Μην το κάνετε κουκλί και μετά το διεκδικούν αδέρφια, ξαδέρφια κλπ.

Αν ξεκαθαριστούν αυτά και αποφασίσετε να κάνετε βελτιώσεις ξεκινάτε με το βάψιμο για να καθαρίσει και να μπείτε μέσα στο σπίτι. Με 2-3 νοίκια αλλάζετε το πάτωμα αν χρειάζεται, με 1 νοίκι πλακάκια στο μπάνιο, με 10 νοίκια ολοκαίνουρια κουζίνα κλπ. Αν βάλετε και προσωπική εργασία πχ εσύ ή ο άντρας σου το βάψιμο, ή αν ξέρει ο άντρας σου να βάζει πλακάκια κλπ θα σας έρθουν οικονομικά οι αλλαγές.

μειναμε σε πολυ δυσκολες οικονομικα εποχες σε σπιτι 30 τετ. μετρων με 2 παιδια για 3 χρονια!!!!!

δε μπορουσαμε να δεχτουμε φυσικα κανενα φιλο, παρεα κ.α.

ομως αποζημιωθηκαμε χτισαμε το σπιτι μας και ζουμε σε 6 φορες μεγαλυτερο σπιτι!

να το κανεις μην το σκεφτεσαι καθολου γιατι τωρα πετας τα χρηματα στο ενοικιο

ελπιζω γρηγορα κι εσεις να αποκτησετε το σπιτι που ονειρευεστε

Z57wp3.png dQOzp3.png

25/12/10 πήραμε το καλύτερο δώρο

δεν θα το σκεφτομουνα να παω στο πατρικο μου οσο παλιο και να ητανε σε τετοιες εποχες.

ενα σπιτι για να ειναι ομορφο θελει πολυ αγαπη και λιγο μερακι να το κανεις ομορφο. τα μεγαλα ομορφα σπιτια δεν φιλοξενουν παντα ευτυχισμενες οικογενειες!

εαν αυτα τα εχεις στις κουτες που θα μετεφερεις βουρ στο σπιτι σας!

Και γω θα σου προτεινα να πας στο πατρικο.Ουτως ή αλλως προσωρινα θα ειναι.Με τα μωσαικα το χειμωνα τουλαχιστον δεν θα ειναι τοσο ασχημα με τα χαλια. Οσο για το καλοκαιρι υπαρχουν και καλοκαιρινα χαλια να βαλεις αν θες. Πιστευω οτι αν εχεις γουστο και μερακι μπορεις να διαμορφωσεις τον χωρο σε ενα ζεστο σπιτικο. Αλλωστε η ευτυχια δεν βρισκεται στα υλικα αγαθα.Καντο και να σκεφεσαι πως ειναι για το καλο και για λιγα χρονια μονο.

Xρωμα δεν αλλαζουνε τα ματια...μονο τροπο να κοιταμε.

tALVp3.png

Διαφημίσεις

Ευχαριστω πολυ κοριτσια. Το βαψιμο θα το κανει ο αντρας μου, οσο για κουιζινα δεν θα την αλλαξω ειναι δυο χρονων δεν ειναι εντιχοιζομενη αλλα ειναι καινουρια.Το μπανιο ειναι σε καλη κατασταση, θελει ενα καλο καθαρισμα γιατι η πεθερα μου δεν ειναι και πολυ της λεπτομερειας στη καθαριοτητα. Απλα παντα λοιπομουνα τα λεφτα στα ενοικια ποσο μαλλον τωρα και σκεφτηκα να μεινουμε λιγο εκει και μετα παιρνουμε ενα δανειο και αντι για ενοικιο δινω το δανειο και εχω ενα σπιτι ΔΙΚΟ ΜΟΥ.

ky1Ap2.png?YVrPElRM

• 3 weeks later...

Καλή λύση είναι,αν είστε άνετα στα οικονομικά,ενώ θα πας στο πατρικό,βάζε κάθε μήνα τα λεφτά που έδινες στο ενοίκο στην άκρη..και αν όχι όλο το ποσό, 200 ευρουλάκι...μέσα σε ένα χρόνο θα έχεις 2.400...! τα δίνεις που τα δίνεις τώρα βρε αδερφέ,βάλ'τα στην άκρη και θα τα έχεις μετά στα χέρια σου για το καινούριο σπίτι...(κάτι,θα έχεις βάλει στο μάτι μέχρι τότε και θα θες να το αγοράσεις για το σπιτάκι ΣΟΥ(το λέω με κεφαλαία,να το βλέπεις και να ευχαριστιέσαι :P)..θα μπορείς να το πληρώσεις,από αυτά που θα έχεις μαζέψει..) :)

1.png

Όταν ο ήλιος θα πάψει να ανατέλλει, ίσως τότε να πάψω να σου λέω σ΄αγαπώ...

Καλησπερα κορίτσια είμαι σε διλλημα και θα ηθελα τη βοήθεια σας. Είμαι νιόπαντρη και μένω στο ενοίκιο.Μετα το γάμο τα πράγματα δεν πήγαν τόσο καλά με διαφορες ζημιες που είχαμε και ότι λεφτα είχαμε στην ακρη πάνε. Περασα ενα δυσκολο καλοκαιρι και τώρα πάμε να τα β'αλουμε σε μια σειρά.Το θέμα είναι οτι εγω δεν εχω πάντα δουλειά, (ψαχνω μέρα νυχτα να βρω δουλειά) και ζουμε με ένα μισθό. Με 1100 ευρω το μήνα πληρωνουμε ενοικιο 450.Οπως καταλαβενετε πρέπει με τα υπολοιπα να ζησουμε.Επισης πρέπει να παρουμε και αυτοκινητο γιατι το προηγουμενο συνεχεια χαλαγε και μας ξεζουμισε.Εχουμε μια προταση να παμε στο πατρικο του αντρα μου να μείνουμε για δυο - τρια χρόνια μόνοι μας εννοείτε αλλά το προβλημα μου είναι ότι είναι μικρό και παλιό.Εννοείτε αν πάω ότι θα βάλω τα επιπλα μου θα το βάψω και ότι αλλο μπορω.Ούτε τωρα μένω στη βίλλα.Δεν ξέρω τι να κάνω απο τη μια δεν μπορω τα ενοικια και όσο ζω στο ενοικιο δεν θα πάρω ποτε δικό μου και απο την άλλη δεν ξέρω αν θα τα καταφερω να το κάνω ομορφο που να μπορω να μενω και να μη σπάνε τα νευρα μου.Εσεις τι θα κάνατε στη θέση μου;

Δε χρειαζεται καθολου σκεψη κατα τη γνωμη μου! θα το κανεις κουκλα το πατρικο!καλη μετακομιση!

Οι ηλίθιοι είναι αήτητοι

Κορίτσια σας ευχαριστω πολυ. Πηραμε την αποφαση να πάμε και να φυγουμε απο το ενοικιο. Ηδη το βαφουμε και το βλεπω απο τωρα ομορφο.Θα βαλω και τα επιπλα μου. Στην αρχη ημουνα μες στην γκρινια αλλα ο αντρουλης μου δεν με ακουσε.Τωρα πιστευω οτι κανουμε το σωστο.Ειναι κριμα να φευγουν τοσα λεφτα το μηνα.Το σηχαθηκα το ενοικιο.

ky1Ap2.png?YVrPElRM

Διαφημίσεις

Κοριτσάκι κάνατε τη καλύτερη δουλειά!!!!

Και εγώ έχω μικρό σπίτι αλλά όσο σκέφτομαι μεγάλο σπίτι και 600 ευρουλακια κάθε μήνα με πιάνει η καρδιά μου.

Καλά να μαστε και όλα κάποια στιγμή θα γίνουν!

κοριτσακι την καλυτερη δουλεια κανατε!

να σου πω και κατι για τα μωσαικα...κι εμενα δεν ειναι καθολου του γουστου μου(οταν λεμε μωσαικο εννουμε εκεινο το πατωμα που ειναι σα να εχει χαλικια μεσα και εχει συνηθως πιο σκουρο φοντο ε?)...ειδα ομως σε ενα περιοδικο το διαμερισμα ενος τυπου ο οποιος ενω η αρχικη του γνωμη ηταν να ξηλωσει το μωσαικο τελικα του εριξε απλα ενα σουπερ γυαλισμα κ εγινε πραγματικα καλο.κριμα που εστειλα το περιοδικο στην ανακυκλωση,αλλιως θα σου ελεγα ποιο ειναι να το βρεις στο ιντερνετ και να το δεις.ηταν στ'αληθεια ανελπιστα καλο.οποτε μην σκας και πολυ!να σκεφτεσαι οτο ετσι ειστε ενα βημα πιο κοντα στα θελω σας και οπως ειπαν και τα κοριτσια πιο πανω,ενα σπιτι για να ανθισει θελει αγαπη!

ευχομαι τα καλυτερα!

tt1108c2.aspx

Με 450 το μηνα που θα γλιτωσεις κουκλι θα το κανεις :D

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

γνωμη μου ειναι να πας στο πατρικο εφοσον με πεθερικα δεν εχεις προβλημα. το καλο με το μωσαικο ειναι οτι μπορεις να του βαλεις πλακακια απο πανω χωρις να χρειαζεται να το ξηλωσεις οπως με αλλα πατωματα, οτι θες να κανεις απλα το κολλας απο πανω. Υπαρχουν φτηνες λυσεις οπως μια απομιμηση ξυλου που θα το βρεις στο πρακτικερ και με 2 ενοικια τελειωσες. Αφου μπανιο και κουζινα δεν θελει καλα ειναι να πατε εκει. Αν δεν ειναι μεγαλο δεν πειραζει ουτε εμεις ζουμε σε παλατια 70 τμ ειναι, αγαπη και θεληση να υπαρχει και ολα τ αλλα γινονται

65 τ.μ. ειναι και αυτό. Ευτυχως δεν θα χρειαστει να ξοδεψω πολλα περα απο δυο χαλια που θέλω ενα για την κουζινα, που το ηθελα και δω που μενω δηλ. και ενα για το σαλονι, γιατι εκει το σαλονι ειναι πιο μεγαλο. Ευτυχως εχω ολα τα επιπλα για ενα σπιτι που είναι ολοκαινουργα και φυσικα ολο τον υπολοιπο εξοπλισμο.Ειπαμε την ανοιξη θα βαλουμε πλακακια.

ky1Ap2.png?YVrPElRM

Υπάρχουν φτηνές λύσεις για να καλύψεις το μωσαικό και να μην σε ενοχλεί ;) Για ψάξτο λίγο σε μαγαζιά με ταπέτα :)

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Ευχαριστω πολύ κορίτσια που με βοηθάτε και γω προς τα κει κλείνω.Σιγουρα θέλει βαψιμο το οποιο θα κανουμε.και κάτι άλλα π.χ μπρίζες φωτιστικα κουρτινοξυλα και τετοια.Εχει δυο κρεβατοκαμαρες κουζινα σαλονι ενιαο και μπανιο. π.χ κατι που με χαλαει είναι ότι εχει μωσαίκο κάτω.Αλλα απο την αλλη σκεφτομαι δυσκολοι καιροι και γω θέλω να τα βγάζω πέρα ανετα και καποια στιγμη να πάρω δικό μου.

αν σε χαλάει τόσο πολύ βαλέ πλακάκι η ένα υλικό που είναι σαν ξύλινο πάτωμα το οποίο μπαίνει γρήγορα εύκολα και δεν στοιχίζει ακριβά.και είσαι τυχερή που έχεις μωσαϊκό και είναι ίσιο ειδικά το τύπου ξύλινο πάτωμα θα μπει πολύ εύκολα.στο μπάνιο ομως δεν τα γλυτώνεις τα πλακάκια. επίσης αν σε χαλάνε η τοίχοι μπορείς με γυψοσανίδα να τούς καλύψεις και έτσι θα έχεις και εξτρά μόνωση.

65 τ.μ. ειναι και αυτό. Ευτυχως δεν θα χρειαστει να ξοδεψω πολλα περα απο δυο χαλια που θέλω ενα για την κουζινα, που το ηθελα και δω που μενω δηλ. και ενα για το σαλονι, γιατι εκει το σαλονι ειναι πιο μεγαλο. Ευτυχως εχω ολα τα επιπλα για ενα σπιτι που είναι ολοκαινουργα και φυσικα ολο τον υπολοιπο εξοπλισμο.Ειπαμε την ανοιξη θα βαλουμε πλακακια.

Αν ειναι ψηλοταβανο τα βαζεις απο πανω το ξερεις? Αρα λιγοτερο κοστος :D

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!