Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Πόσα παιδάκια ανα τμήμα/δασκάλα?

Recommended Posts

Καλημέρα,

Μόλις εχθές έμαθα λοιπόν οτι στην τάξη του γιού μου (μεταβρεφικό 2-3 ετών) στον Παιδικό Σταθμό αντί για 12-15 max παιδάκια που μου είχανε πεί οτι θα είναι (με 2 κοπέλες εννοείται) είναι 18-19 !!!!!!!!!!!

Επαθα σοκ!!!

Δεν είναι πάρα πολλά ή είμαι υπερβολική?

Εγω πάντως θα κάνω παράπονα, μου φαίνεται οτι παρα είναι πολλά για ένα τμήμα.

Καί όσον αφορά τις αρρώστιες αλλά ταυτόχρονα αναρωτιέμαι και τι είδους "δουλειά" μπορούν να κάνουν με ΤΟΣΑ ΠΑΙΔΙΑ οι καημένες οι δασκάλες.

Μάλλον όχι και πολλά πράγματα.:(

Θα το ψάξω λίγο, θα ρωτήσω και θα επανέλθω!

Στους παιδικούς που πάνε τα παιδάκια σας ξέρετε πόσα παιδάκια είναι ανα τμήμα και με πόσες κοπέλες?

Ποιος αριθμός είναι ικανοποιητικός ωστε να μην είναι απλά "φυλαξη" για τα παιδάκια μας αλλά να γίνεται και σωστή "δουλειά"?

db0ip3.png

Διαφημίσεις

Εννοείτε ότι το ιδανικό είναι το πολύ μέχρι 10-12παιδιά αλλά δυστυχώς δεν έχω βρεί κάτι τέτοιο και εμας δυστυχως 20-21μου έιπαν με μια δασκάλα και μια βοηθό.Πως κοιμούνται τώρα και ξεκουράζονται αυτά τα παιδάκια ή πως τα ελέγχουν ειδικά στο ελεύθερο παιχνίδι πραγματικά είναι παράλογο:?:-?:?

στον δικό μας είναι 14 με δύο...νομίζω όμως οτι μπορεί να κάνει δουλειά μια δασκάλα ανά 10 άτομα...

δεν είμαι και 100% σίγουρη όμως...

και αποθηλασε επιτελους!

Καλημέρα,

Μόλις εχθές έμαθα λοιπόν οτι στην τάξη του γιού μου (μεταβρεφικό 2-3 ετών) στον Παιδικό Σταθμό αντί για 12-15 max παιδάκια που μου είχανε πεί οτι θα είναι (με 2 κοπέλες εννοείται) είναι 18-19 !!!!!!!!!!!

Επαθα σοκ!!!

Δεν είναι πάρα πολλά ή είμαι υπερβολική?

Εγω πάντως θα κάνω παράπονα, μου φαίνεται οτι παρα είναι πολλά για ένα τμήμα.

Καί όσον αφορά τις αρρώστιες αλλά ταυτόχρονα αναρωτιέμαι και τι είδους "δουλειά" μπορούν να κάνουν με ΤΟΣΑ ΠΑΙΔΙΑ οι καημένες οι δασκάλες.

Μάλλον όχι και πολλά πράγματα.:(

Θα το ψάξω λίγο, θα ρωτήσω και θα επανέλθω!

Στους παιδικούς που πάνε τα παιδάκια σας ξέρετε πόσα παιδάκια είναι ανα τμήμα και με πόσες κοπέλες?

Ποιος αριθμός είναι ικανοποιητικός ωστε να μην είναι απλά "φυλαξη" για τα παιδάκια μας αλλά να γίνεται και σωστή "δουλειά"?

νομιζω πως ειναι καλος ο αιρθμος για 2 δασκάλες.

να ανησυχούσες αν ηταν μια δασκάλα!

age.png

Αν είναι ιδιωτικός ο σταθμός, ρώτα στη Νομαρχία που ανήκει. Νομίζω όμως ότι το όριο είναι 25 παιδιά με δύο δασκάλες :roll: (μη βιαστείτε να λυποθυμήσετε, δεν είμαι σίγουρη).

etCDp3.png hk8kp3.png

Η μαμά του Ευριπίδη και της Ιφιγένειας

Διαφημίσεις

εγω που δουλευω σε παιδικο ,σε ενα τμημα μπορουν να ειναι 2 δασκαλες με 24 με 25 παιδακια!!!!μια χαρα ειναι!μην αγχωνεσαι,αν ξερουν καλα την δουλεια τους θα τα καταφερουν με τα παιδια......πριν αρκετα χρονια μια κοπελα κρατουσε 40...οποτε ειναι ολα τελεια...φιλακια!!!!

Μα γιατί εγώ ήξερα ότι στο μεταβρεφικό επιτρέπονται μόνο 8-10 παιδάκια με μία νηπιαγωγό και μία βοηθό (κορίτσια η δεύτερη είναι συνήθως βοηθός, τουλάχιστον στο σχολείο του γιου μου), ενώ στο προνήπιο έως 14 και στο νηπιαγωγείο 18-20? Στο πρώην σχολείο του γιου μου ίσχυε αποδεδειγμένα με μικρή απόκλιση, δηλαδή εάν στη διάρκεια του χρόνου γράφονταν 1-2 παιδάκια και έφταναν στο προνήπιο στα 16 με μία δασκάλα και μία βοηθό. Τα μικρά ήταν σίγουρα λιγότερα, ούτε καν 10. Στο νηπιαγωγείο ήταν βέβαια περισσότερα. Ευτυχώς στο νηπιαγωγείο που πηγαίνει τώρα ο γιος μου είναι 11...

wjhKp3.png

c5dop3.png

Και σε μας δυστυχώς έφτασαν τα 20-21 ....

Όλα γίνονται για τους ψήφους! :(

Ξεκίνησαν με λιγότερα παιδιά και μετά "τηλεφωνικά".... χώσανε "ψηφοφόρους"... :?

Συνολικά σε όλα τα τμήματα του παιδικού πρέπει να είναι καμιά 70αριά παιδιά...... :?:???: :?

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Διαφημίσεις

πριν αρκετα χρονια μια κοπελα κρατουσε 40...οποτε ειναι ολα τελεια...φιλακια!!!!

:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:

εγω στο τμημα μου που εχω απο 18 μηνων εως 2,5 εχω 20 παιδακια μαζι βεβαια με αλλη μια κοπελα και σε μια βδομαδα θα ερθουν αλλα δυο...

Και τι κάνετε όλη μέρα? Αλλάζετε πάνες?

Στον δικό μας είναι 10 παιδάκια με 1 δασκάλα, και έχουν και μία βοηθό πασπαρτού. Δηλαδή, όπου χρειάζεται, πάει. Λίγο εδώ, λίγο εκεί.

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

TbSdp2.png

Μακάρι να είναι ετσι όπως τα λένε οι πιο αισιόδοξες μανούλες ή δασκάλες και να πάνε όλα καλά με το σταθμό.

Πάντως εμένα μου φαίνονται πολλά , εδω με ενα στο σπίτι και δεν μπορούμε να μπούμε σε τάξη :)

db0ip3.png

Καλημέρα! Και στον δικό μας (ιδιωτικός) είναι 15 με μία δασκάλα και δύο βοηθούς για τα τμήματα 1-3 χρονών. Βέβαια είμαι επαρχία και μπορεί κι αυτό να παίζει ρόλο. Πάντως σε δημόσιο που πάνε φίλες μου τα παιδιά τους είναι καμιά εικοσαριά παιδάκια και μόνη η δασκάλα. Μάλιστα η μία μου είπε ότι τον γιό της (3 χρονών) τον ξεκούμπωσε στην τάξη όταν ήθελε τουαλέτα, πήγε μόνος του και γύρισε στην τάξη και τον ξανακούμπωσε γιατί δεν είχε πού να αφήσει τα υπόλοιπα. Δεν ξέρω αλλά το βρήκα απαράδεκτο (και να εξηγούμε όχι με τη δασκάλα που φυσικά δεν μπορούσε να αφήσει χωρίς επίβλεψη τα υπόλοιπα), αλλά για αυτούς που είναι υπεύθυνοι για τη στεέχωση των δομών αυτών. Και μάλιστα σε δημόσιο μεν, αλλά σε αυτόν με την καλύτερη φήμη στην πόλη μας. Στον άλλο δε σταθμό της άλλης φίλης μου όταν τους ρώτησε αν έφαγε το παιδί της είπαν ότι έχουν πολλά παιδιά και δεν μπορούν να θυμούνται τι κάνει το καθένα και προ ημερών την πήραν τηλέφωνο στη δουλειά της να πάει να πάρει το παιδί γιατί δεν ήθελε να κοιμηθεί και δεν μπορούσαν να ασχοληθούν μαζί του. Ίσως να είμαι υπερβολική αλλά μου φάνηκαν λίγο εξωφρενικά αυτά για τόσο μικρά παιδιά (και για μεγαλύτερα εδω που τα λέμε). Φυσικά αναγνωρίζω την έλλειψη προσωπικού και ότι μία παιδαγωγός δεν μπορεί να γίνει χίλια κομμάτια, αλλά βρε παιδί μου πέρα από μια δουλειά έχεις να κάνεις με ψυχούλες θέλει και λίογ μεράκι...ή όχι?

an1cCw--SeR1210MTE5ZGx6fDI1ODQ5MDgwZGF8T3VyIGFuZ2VsIGlz.gif

Όταν λέω οτι μου φαίνονται πολλά παιδάκια είναι γιατι πάμε σε ιδιωτικό σταθμό και οχι σε δημόσιο.

Συμφωνώ βέβαια με τη mamakoula που λέει "πέρα από μια δουλειά έχεις να κάνεις με ψυχούλες θέλει και λίγο μεράκι..."

Απ' όσο είδα στη συνάντηση χθές μεράκι έχουν οι δασκάλες μας :)

db0ip3.png

Διαφημίσεις

Στον δικό μας σταθμό είναι 10 παιδάκια στο γκρουπάκι αυτό, με μία δασκάλα και μία βοηθό-μπαλαντέρ (δεν είναι μόνιμα εκεί, περιφέρεται όπου υπάρχει ανάγκη). Σημασία έχει και ο χώρος, βέβαια. Νομίζω ότι το δωμάτιο που τα έχουν, δεν σήκωνε παραπάνω παιδάκια. Είναι βέβαια ηλιόλουστο και αερίζεται καλά, αλλά είναι μικρό.