Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ρυζαγαλο;;;


elepet

Recommended Posts


Διαφημίσεις


Αν βάλω μπεικιν παουντερ αντί για κορν φλάουερ σε ρυζόγαλο είναι το ίδιο??

 

το μπεικιν παουντερ το βαζουμε (εγω τουλαχιστον ) σε κεικ οταν δεν εχω φαρινα για να φουσκωσει το αλευρι.

αντι για κορν φλαουερ μπορεις να βαλεις κρεμα βανιλια γιωτης (αυτη που εχει διαφορες γευσεις...) γινεται νιαμιιιιιιι :D

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνίσω με τις προηγούμενες κοπέλες :D

Το μπέικιν πάουντερ είναι ένα διογκωτικό υλικό , ενώ το κορν φλάου είναι σκόνη που χρησιμοποιείται για το δέσιμο σε σάλτσες ή κρέμες. :D

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Κάπως αργά πήρα απάντηση και δυστυχώς έχετε δίκιο!! Το μπέικιν είναι διογκωτικό τελικα!! :lol:

Το διέλυσα στο γάλα και όταν έφτασε η ώρα να το ρίξω στη κατσαρόλα με το γάλα και το ρύζι που έβραζαν έγινε το έλα να δείς!!!

Ξεχείλησε το γάλα και καθάριζα 5 ώρες την εστία!!

Τελικά όπως καταλάβαται δε φάγαμε ρυζόγαλο!! :lol:

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κάπως αργά πήρα απάντηση και δυστυχώς έχετε δίκιο!! Το μπέικιν είναι διογκωτικό τελικα!! :lol:

Το διέλυσα στο γάλα και όταν έφτασε η ώρα να το ρίξω στη κατσαρόλα με το γάλα και το ρύζι που έβραζαν έγινε το έλα να δείς!!!

Ξεχείλησε το γάλα και καθάριζα 5 ώρες την εστία!!

Τελικά όπως καταλάβαται δε φάγαμε ρυζόγαλο!! :lol:

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Πάντως έχουν την χάρη τους αυτά τα "ατυχήματα" ....μου έχουν συμβεί άπειρες φορές :lol::lol::lol::lol::lol::lol: σου έχει τύχει να ανακατέψεις την ζάχαρη με το σιμυγδάλι , ενώ πρέπει να την ανακατέψεις με τα αυγά ; προσπαθόντας να φτιάξες Ραβανί ;

:lol::lol::lol::lol::lol: εμένα πάντως μου έχει συμβεί.... :lol::lol::lol::lol:

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Στο ρυζόγαλο πάντοτε χρησιμοποιώ κρέμα βανίλια γιώτης...τέλειοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο γίνετε το ρυζογαλάκι...μιάμ μιάμ...άνοιξε η όρεξη! :lol::lol::lol:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Μια πολυ ευκολη συνταγη :shock::shock::shock: Ακολουθω πιστα την συνταγη αλλα βγενει η αγλικη, πιχτη και την δευτερη φορα νερουλη

 

Υπαρχει καπιος να μου δωσει καποια συνταγη;;;;; οι οποια να πετυχει!!!! :roll:

Link to comment
Share on other sites

1/2 κούπα ρύζι Καρολίνα ή γλασέ

 

1 1/2 κούπα νερό

 

1/4 κουταλάκι αλάτι

 

4 κούπες γάλα

 

2 κουταλιές κορν φλάουρ

 

λίγη βανίλια

 

1/2 κούπα ζάχαρη

 

κανέλα

 

Ατομα: 6

 

Χρόνος προετοιμασίας: 10'

 

Χρόνος ψησίματος: 30'

 

 

Εκτέλεση

Βάλτε το ρύζι σε σουρωτήρι και ξεπλύνετέ το με λίγο νερό. Βάλτε το νερό και το αλάτι σε κατσαρόλα επάνω σε δυνατή φωτιά. ΄Οταν αρχίσει να βράζει, ρίξτε το ρύζι κι ανακατέψτε καλά. Σκεπάστε την κατσαρόλα, χαμηλώστε τη φωτιά και σιγοβράστε, μέχρι ν' απορροφηθεί όλο το νερό. Στο μεταξύ, χωρίστε 1/4 κούπας γάλα και διαλύστε σ' αυτό το κορν φλάουρ και τη βανίλια. Βράστε το υπόλοιπο γάλα και ρίξτε το μαζί με τη ζάχαρη στην κατσαρόλα με το ρύζι. Ανακατέψτε, σκεπάστε και σιγοβράστε επί 20'. Ρίξτε το διαλυμένο στο γάλα κορν φλάουρ και βράστε ανακατεύοντας συνεχώς, ώσπου να πήξει το μίγμα ελαφρά, 5'-8' περίπου. Κατεβάστε από τη φωτιά και μοιράστε το ρυζόγαλο σε 6 μπολάκια. ΄Οταν κρυώσει ελαφρά, πασπαλίστε την επιφάνεια με λίγη κανέλα, αφήστε το να κρυώσει εντελώς, σκεπάστε τα μπολάκια με πλαστική μεμβράνη και φυλάξτε τα στο ψυγείο.

 

 

απο τη βεφα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχω την ίδια συνταγή από άλλη πηγή και βγαίνει σουπερ. Ο άνρας μου τρελέτνεαι για ρυζόγαλο και έχω δοκιμάσει διάφορες.

 

Βέβαια 100% δεν βγαίνει παντα ίδιο σε ρευστότητα.

 

Διατηρείται αψογα και στο ψυγείο

Link to comment
Share on other sites

Το έφτιαξα σήμερα και είναι τέλειο!!! αντικατέστησα τη βανίλια με κρόκο Κοζάνης και εκτός απο το άρωμα πήρε και πολύ όμορφο χρώμα.Το κόλπο έιναι να σιγοβράσει το ρύζι με το νερό και να το αφήσετε μετά να βράζει με το γάλα μέχρι να αρχίσει αν δένει,΄μετά πρός το τέλος το κορν φλάουρ :D:D

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπερα κοριτσια,

 

Επειδη εψαξα,και δεν βρηκα, καποια καλη συνταγη για ρυζογαλο. ΤΟ ξερω ειναι ευκολο, αλλα εχασα μια συνταγυ που ειχα με τισ αναλογιες!!

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Είμαι μητέρα ενός παιδιού 15 μηνών, το απογευματινό μας είναι γιαούρτι ή τραχανάς ή γιαουρτάκι (βιολογικό) και θα ήθελα να του βάλω και ρυζόγαλο. Όσες συνταγές βρήκα όλες περιέχουν ζάχαρη, ήθελα να μου πείτε καμία συνταγή χωρίς ζάχαρη διότι είναι νωρίς για ζάχαρη και τι γάλα μπορώ να βάλω διότι τον θηλάζω ακόμη.Επίσης αν υπάρχει και καμία συνταγή για λουκουμάδες.

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως βάζω μόνο ρύζι σε ελάχιστο νερό, γάλα, ζάχαρη και σερβίρω με κανέλα. τελευταία την μισή ποσότητα την χωρίζω σε δεύτερο κατσαρολάκι και μέσα βάζω ξύσμα από πορτοκάλι ή και ελάχιστο χυμό (φρέσκο), γίνεται θεϊκό.

βάζω και βανίλια, εννοείται.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ σαν τη savoula, νερό με ρυζάκι και αφού ''σκάσει το ρύζι γάλα, ζάχαρη και βανίλια και καλό ανακάτεμα μέχρι να δέσει. όποιος θέλει κανέλα στο μπωλάκι βάζει και όποιος δεν θ΄έλει δεν βάζει . Γίνεται πεντανόστιμο.

Link to comment
Share on other sites

και εγω ετσι το κανω.γιατι δεν ειναι η κανονικη συνταγη αυτη?αλλιως γινεται?ετσι το εκανε κ η μανα μου απο τοτε που ημασταν μικρα

gzV6p2.png5zNwp2.png

μπεμπα σε περιμενουμε 03.11.2010!

Link to comment
Share on other sites

εγω το ρυζογαλο μεχρι πριν 2-3 χρονια το ετρωγα χωρις ζαχαρη παντως..μια χαρα μου φαινοταν..βεβαια ειναι πιο νοστιμο με ζαχαρη αλλα επειδη δεν ειμαι και πολυ της ζαχαρης δε με χαλαει και χωρις αυτην..

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σκέφτομαι να φτιάξω στην μπέμπα μου ρυζόγαλο (με αγελαδινό γάλα), και να αντικαταστήσω τη ζάχαρη με μέλι. Εσείς τι λέτε; το έχει δοκιμάσει καμιά σας; Μήπως το μέλι πάθει κάτι αν βράσει; (λέω τώρα...)

2UOtp3.png

 

 

misxp3.png

Link to comment
Share on other sites

ενδιαφερουσα ιδεα ομως τι ποσοτητα μελιου μπορει να μπει στο ρυζογαλο για να μην γινει πολυ γλυκο?????

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Έλεγα να προσθέσω αρχικά μια κουταλιά της σούπας, να το δοκιμάσω και βλέπουμε. Η μπέμπα μου δεν έχει φάει ποτέ ζάχαρη και σήμερα δοκίμασε πρώτη φορά μέλι, με το οποίο, παρεμπιπτόντως, δεν ενθουσιάστηκε καθόλου! Αλλά το μέλι είναι θρεπτικό και σκέφτομαι να το προσθέσω σιγά σιγά στη διατροφή της. Πείτε καμιά ιδέα κι εσείς!

Α, και να πω ότι δεν χρειάζεται να βάλουμε κορν φλάουρ, απλώς πρέπει να το αφήσουμε να σιγοβράσει κάμποση ώρα, ανακατεύοντας συνέχεια. Είναι λίγο σπάσιμο νεύρων αυτό, αλλά δουλεύει!

Επίσης, εγώ δεν βάζω καθόλου αλάτι και δεν χρησιμοποιώ δεύτερο κατσαρολάκι, το γάλα το ρίχνω κρύο.

2UOtp3.png

 

 

misxp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...