Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

παιδίατρος σύμβουλος θηλασμού


νελλίτσα

Recommended Posts

καλημέρα σας! επειδή κοντεύω να τρελαθώ με την παιδίατρο με αυτά που μου λέει για το θηλασμό νομίζω ότι ήρθε η ώρα να ψάξω για άλλο. ήθελα να ρωτήσω αν έχετε υπόψη κάποιο παιδίατρο που να είναι και σύμβουλος θηλασμού στην αθήνα. εγώ μένω αιγάλεω οπότε θα με βόλευε αν ήταν κάπου κοντά αλλά και αλλού δεν το απορίπτω. ακόμα και αν δεν είναι πιστοποιημένος/η σύμβουλος θηλασμού αλλά από τηνεμπειρία σας αν ξέρετε ότι είναι υπέρ του μητρικού θηλασμού πάλι κάνει. σας ευχαριστώ πολύ πολύ!!!!

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ο δικός μας δεν έχει την πιστοποιηση αλλα ο ανθρωπος έχει 3 παιδάκια και η γυναίκα του τα θήλασε όλα.Είναι πολύ υπομονετικός, σου εξηγεί πολύ και μπορείς να τον παίρνεις τηλ για όποια απορία έχεις.Σου είναι όμως λίγο μακριά, αν θέλεις μπορώ να σου στείλω πμ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ πολύ για τις απαντήσεις. βρήκα και άλλη μια παιδιάτρο σύμβουλο θηλασμού στον άλιμο και επειδή ο μικρός έχει πρόβλημα ΓΟΠ θα αρχίσω με εκείνη και ελπίζω να γλιτώσουμε το ξένο και να βάλει το σωστό βάρος. και πάλι σας ευχαριστώ

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να προτείνω αντί να στελνετε πμ να γράψετε δημόσια τα στοιχεία μήπως βοηθηθεί και καμιά άλλη μαμά; Δεν είναι κακό, ούτε απαγορεύεται από το φόρουμ. Οι θεσσαλονικιές αναφέρουμε πολύ συχνά τους δικούς μας!

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

miriki σε ευχαριστώ πολύ.

πολύ εχαρίστως να σας πω για τη γιατρό αλλά θέλω να τονίσω ότι δεν την έχω επισκευθεί ακόμα. το κριτήριο είναι ότι είναι πιστοποιημένη σύμβουλος θηλασμού.

Βρίσκεται στον Άλιμο και ονομάζεται Κατερίνα Πανταζή.

Παιδίατρος, Πιστοποιημένη Σύμβουλος Γαλουχίας

Επιστημονική Συνεργάτης Νοσοκ. Παίδων "Αγλαϊα Κυριακού" και Metropolitan Hospital.

Λ. Καλαμακίου 15, Άλιμος τκ:17455

Τ: 2109844650

Κ:6977445073

email: [email protected] Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε.

ρίξτε μια ματιά σε αυτή τη διεύθυνση http://www.pediatros-thes.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=125&Itemid=157

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites

Νελλίτσα, πες μας αν πας, πώς ήταν η γιατρός.

 

Επίσης αν ξερει καποια κοπέλα κάποιον αντίστοιχο παιδίατρο σύμβουλο στα βόρεια προάστεια, ας μας ενημερώσει!

 

Αντε πια, γιατί εχω βαρεθεί τους ασχετους...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Αναζητώ και εγώ παιδίατρο - σύμβουλο θηλασμού στα Β προάστια. Ή τουλάχιστον παιδίατρο που να γνωρίζει και να υποστηρίζει τον θηλασμό έστω και αν δεν έχει πιστοποίηση.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μας παιδιατρος αν και δεν εχει την πιστοποιηση ειναι υπερ του θηλασμου . Με βοήθησε πολύ στο να διατηρήσω τον θηλασμό γιατι το παιδί μου δεν έπερνε καλό βάρος και είχε ίκτερο. Βρίσκεται στα Β. Προάστεια. Αν θέλεις στείλε μου πμ για περαιτερω λεπτομέρειες

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εάν έχει κάποια από σας να μου προτείνει καλό/ή παιδίατρο που να υποστηρίζει το θηλασμό και να βρίσκεται σε περιοχές βορειο-ανατολικής αττικής (γέρακας, παλλήνη, παιανία, αγία παρασκευή, χαλάνδρι, χολαργός), θα ήταν μεγάλη βοήθεια για μένα! ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

λοιπόν κορίτσια μετά από πολλούς μήνες και κακώς τπο καθυστέρησα τόσο πολύ πήγα στην κα Πανταζή. έχω μείνει κατενθουσιασμένη. Πήρε πλήρες ιστορικό του παιδιού, μου έλυσε τις απορίες μου και μου έφτιαξε ένα πλάνο δράσης για το πως θα προχωρήσουμε παρακάτω προσαρμοσμένο στα μέτρα μας. γενικά πολύ προσιτή και συζητήσιμη και ο τύπος γιατρού που εμέναμε ξεαγχώνει, δεν έχει το ύφος 1οοο καρδιναλίων που φοβάσαι να κάνεις την όποια ερώτηση... μακάρι να μην πέσω έξω στην πρώτη μου εντύπωση...

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια αν κάποια γνωρίζει ένα καλό παιδίατρο υπέρ του θηλασμού προς Αγία Παρασκευή ή στην ευρύτερη περιοχή (Χαλάνδρι, Γέρακα) ας μου στείλει και μένα πμ. Είμαι στον 9ο μήνα, θέλω να θηλάσω αποκλειστικά αλλά με δύο γιατρούς που μίλησα ήδη ήταν απολυτοι στο οτι το μωρό τις πρώτες μέρες στο μαιευτήριο πρέπει να πάρει ξένο γάλα για να μην πάθει ίκτερο!!!Απογοητεύτηκα...your help please.

Link to comment
Share on other sites

αγαπητά μέλη, δεν απαγορευεται η δημοσιευση αληθινών μαρτυριών

για καλά προιόντα/υπηρεσίες κτλ.

 

αυτό που απαγορεύετεαι είναι να δημοσιευσει καποιος διαφημιση απο την οποία έχει ο ίδιος κέρδος.

ή να δημοσιεύσει δυσφήμιση απο την οποία προκύπτει δόλος ή χαρακτηρισμοί που ζημιώνουν την όποια επιχείριση

 

 

Η προτροπή για να σας στείλει καποιος πμ, οδηγεί στο να είναι άχρηστο το θέμα αυτό, για μελλοντικούς χρήστες καθώς το θέμα δεν θα περιέχει πληροφορίες!

 

 

παρακαλούμε λοιπόν, αν μπορείτε

να μην προτρέπετε τα μέλη να σας στείλουν πμ ή ότι θα στείλετε εσείς πμ,

και

να δημοσιεύετε πληροφορίες τις οποίες πιστεύετε οτι θα βοηθήσουν μελλοντικά τους ανανγώστες

Ευχαριστούμε εκ των προτέρων για την κατανόηση

απο την ομάδα moderators

 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια αν κάποια γνωρίζει ένα καλό παιδίατρο υπέρ του θηλασμού προς Αγία Παρασκευή ή στην ευρύτερη περιοχή (Χαλάνδρι, Γέρακα) ας μου στείλει και μένα πμ. Είμαι στον 9ο μήνα, θέλω να θηλάσω αποκλειστικά αλλά με δύο γιατρούς που μίλησα ήδη ήταν απολυτοι στο οτι το μωρό τις πρώτες μέρες στο μαιευτήριο πρέπει να πάρει ξένο γάλα για να μην πάθει ίκτερο!!!Απογοητεύτηκα...your help please.

 

σε αυτην την σελιδα θα βρεις τους πιστοποιημενους συμβουλους IBCLC

http://pediatros-thes.gr/?page_id=653

 

απο οτι βλεπω οι παρακατω ειναι αθηνα και ειναι ΚΑΙ παιδιατροι

 

1. Γιούλα Μέξη MD IBCLC

Παιδίατρος – Νεογνολόγος – Πιστοποιημένη Σύμβουλος Γαλουχίας

Υπεύθυνη τμήματος νεογνών Νοσοκομείου Αττικόν

 

2. Κατερίνα Πανταζή MD IBCLC

Παιδίατρος, Πιστοποιημένη Σύμβουλος Γαλουχίας

Επιστημονική Συνεργάτης Νοσοκ. Παίδων “Αγλαϊα Κυριακού” και Metropolitan Hospital.

Λ. Καλαμακίου 15, Άλιμος τκ:17455

Τ: 2109844650

Κ: 6977445073

email: [email protected]

 

3. Κάτια Σοφιανού ΜD IBCLC

Παιδίατρος – Σύμβουλος γαλουχίας

Νεόφρονος 6 Αθήνα

Καισαριανή (Περιοχή Χίλτον)

Τηλ: 2107214903

6942676265

 

θα σου προτεινα να διαλεξεις και να επισκεφτεις οποιον επιλεξεις ωστε να σου δωσει οδηγιες για το τι θα κανεις και στο μαιευτηριο. Ο θηλασμος ξεκιναει οταν γεννησεις γι αυτο μην περιμενεις να πας σπιτι για να ενημερωθεις για τον θηλασμο..

με το καλο!

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

το να ειναι ενας παιδιατρος υπερ του θηλασμου, δεν σημαινει οτι μπορει να σε βοηθησει και να θηλασεις ή να αντιμετωπισεις οποια προβληματα τυχον προκύψουν με τον θηλασμο.Καλο λοιπον ειναι αφου σε ενδιαφερει να απευθυνθεις απο την αρχη σε εναν συμβουλο θηλασμου.

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Θέλω να αλλάξω παιδίατρο. Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποια μαμα πηγαίνει το μωράκι της στην Κάτια Σοφιανού. Είχα πάει μια φορά(για συμβουλές θηλασμού) πριν κανα 4 μηνο και είχα ενθουσιαστεί, αλλά ήταν έγκυος και δεν ξέρω τι γίνεται στην περίπτωση αυτή. Αν δηλαδή αναλαμβάνει παιδάκια τώρα που θα γεννήσει. Παίρνω τηλ. αλλά δεν το σηκώνει κανείς και δεν θέλω να πάρω στο κινητό που είναι για έκτακτες περιπτώσεις.

Επίσης θέλω να ρωτήσω για την Γιούλα Μέξη και την Κατερίνα Πανταζή αν έχει καποια απο εσας εμπειρία, θα ήταν χρήσιμες οι πληροφορίες σας.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Τελικά καμία δεν βρήκε παιδίατρο που να είναι πραγματικός υποστηρικτής και βοηθός του θηλασμού στα Β. Προάστεια?

 

Η Παιδίατρος που αναφέρετε πιο πάνω σαν υπέυθυνη νεογνολογος στο Αττικον δεν έχει ιατρείο? Που βρίσκεται?

don't worry be happy :lol:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μεγάλη προσοχή στην παιδιάτρο γιατί έτσι την πατησα. Πήγαινα σε μία παιδίατρο που κατέληξα μετά από προτροπή της γιατί λέει δεν είχα γάλα τον δεύτερο μήνα να δίνω μόνο ένα γεύμα δικό μου στο μωρό την ημέρα αναφέροντας μου πως και αυτό είναι σχεδόν άχρηστο. Και μετά που πήγα στην κα Πατσούρου σύμβουλο θηλασμού- παιδίατρο (Θεσσαλονίκη) μετά από μία εβδομάδα θήλαζα το μωρό μου αποκλειστικά και κρατούσα και καβάτζα στο ψυγείο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
σε αυτην την σελιδα θα βρεις τους πιστοποιημενους συμβουλους IBCLC

http://pediatros-thes.gr/?page_id=653

 

απο οτι βλεπω οι παρακατω ειναι αθηνα και ειναι ΚΑΙ παιδιατροι

 

1. Γιούλα Μέξη MD IBCLC

Παιδίατρος – Νεογνολόγος – Πιστοποιημένη Σύμβουλος Γαλουχίας

Υπεύθυνη τμήματος νεογνών Νοσοκομείου Αττικόν

 

2. Κατερίνα Πανταζή MD IBCLC

Παιδίατρος, Πιστοποιημένη Σύμβουλος Γαλουχίας

Επιστημονική Συνεργάτης Νοσοκ. Παίδων “Αγλαϊα Κυριακού” και Metropolitan Hospital.

Λ. Καλαμακίου 15, Άλιμος τκ:17455

Τ: 2109844650

Κ: 6977445073

email: [email protected]

 

3. Κάτια Σοφιανού ΜD IBCLC

Παιδίατρος – Σύμβουλος γαλουχίας

Νεόφρονος 6 Αθήνα

Καισαριανή (Περιοχή Χίλτον)

Τηλ: 2107214903

6942676265

 

θα σου προτεινα να διαλεξεις και να επισκεφτεις οποιον επιλεξεις ωστε να σου δωσει οδηγιες για το τι θα κανεις και στο μαιευτηριο. Ο θηλασμος ξεκιναει οταν γεννησεις γι αυτο μην περιμενεις να πας σπιτι για να ενημερωθεις για τον θηλασμο..

με το καλο!

 

Επικοινώνησα με την κ. Μέξη με μαιλ ,ελπίζω να μου απαντήσει..Γνωρίζεται πως μπορεί να την βρει κάποιος?Έχει πχ ιατρείο ή μέσω του νοσοκομείου?

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...