Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γενικές οδηγίες για αγορές από Αμερική, E.U. και Paypal


Recommended Posts

Eίπα να τα γράψω κάπου μαζεμένα για να μην γίνονται ξανά και ξανά οι ίδιες ερωτήσει στο τόπικ με της αγορές από το Internet κάθε πρόταση/ιδέα για να συμπληρώσουμε κάτι παραπάνω ευπρόσδεκτη:D:D

 

Αγορές από χώρες της Ε.Ε

Λίγες σελίδες ποιο πίσω, είδα κάποια ποστ που αναφερόταν στην διαφορά των τιμών ίδιων προϊόντων ανάμεσα στις Χώρες τις EU και την απόδοση ή όχι του ΦΠΑ.

 

Πρέπει να ξέρετε ότι (καλά δεν είμαι και ειδικός άλλα όσα έχω μάθει από την δουλειά μου και με τις αγορές που έχω κάνει σε προσωπικά αντικείμενα ως ιδιώτης)

 

Όσον αφορά τον (ΦΠΑ) σε χώρες την Ε.Ε. μόνο οι επαγγελματικές συναλλαγές/αγορές εξαιρούνται του φόρου (και όχι πάντα, εξαρτάται το είδος του προϊόντος της συναλλαγής και της διήμερης σύμβασης ανάμεσα σε κάθε χώρα).

 

Για πωλήσεις από καταστήματα σε ιδιώτη της Ε.Ε το e- κατάστημα ο νόμος λέει, ότι το κατάστημα υποχρεούται να χρεώσει τον φόρο που αντιστοιχεί σε κάθε χώρα, δηλαδή για την Ελλάδα σήμερα 23%

Τι γίνεται στην πραγματικότητα

 

Τα μεγάλα καταστήματα τύπου amazon δεν κάνουν μ#$%%, δηλαδή ανάλογα με την χώρα που δηλώνεις στην εγγραφή, σου χρεώνουν και το αντίστοιχο φπα, το βγάζει αυτόματα το σύστημα και εταιρείες μεγάλου μεγέθους με τεράστιο όγκο εργασιών και εκτός της έδρας τους έχουν και τα χρήματα να υποστηρίζουν τέτοιο λογισμικό.

 

Σε μικρότερες εταιρίες τα πράγματα είναι λίγο μπατε σκύλοι αλέστε και η χρέωση του φπα δεν γίνεται με την χώρα που αντιστοιχεί η πώληση.

 

Θα δείτε άλλωστε ότι στο amazon π.χ το γράφει καθαρά (στα ψιλά γράμματα) ότι οι τιμές είναι προ φόρου, ενώ σε καταστήματα όπως το Mothercare και το newlook ας πούμε, γράφει ότι οι τιμές που αναγράφονται στο προϊόν είναι με τους φόρους (έχει και ένα disclaimer ότι αποποιείτο κάθε ευθύνης)

 

Πρακτικά λοιπόν συμφέρει περισσότερο, να αγοράσεις από καταστήματα που οι αναγραφόμενες τιμές είναι με το φπα της χώρας που αγοράζεις (αν το φπα είναι μικρότερο της Ελλάδος π.χ η Αγγλία έχει 17,5% φπα ενώ η Σουηδία 25% η Κύπρος 15% η Γερμανία 19% η Ιταλία 20%)

 

Τι γίνεται με τις αποδείξεις από τις online αγορές μας, από όσο ξέρω τίποτα, το Ελληνικό κράτος δεν τις δέχεται παρότι εκκρεμεί καταδικαστική απόφαση από την Ε.Ε. για την μη αποδοχή τους (αυτά ξέρω εγώ τώρα αν κάποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω ας μας ενημερώσει παρακαλώ)

 

 

Αγορές από Αμερική και Χώρες εκτός Ε.Ε

Εδώ τα πράγματα είναι η χαρά του τελωνειακού υπάρχει κάποιο σύστημα που υπολογίζει τους δασμούς που χρεώνονται για κάθε ομάδα προϊόντων άλλα άμα βγάλετε άκρη να το μοιραστείτε μαζί μας

http://ec.europa.eu/taxation_customs/dds2/taric/taric_consultation.jsp?Lang=el

 

Οπότε τι μπορούμε να κάνουμε για να ελαχιστοποιήσουμε τον κίνδυνο να πληρώσουμε πολύυυυυ παραπάνω ??

 

1. Επιλέγουμε πάντα απλό ταχυδρομείο (αυτό έχει τα μείον του) άλλα εάν επιλέξουμε εταιρεία courier είναι 99,99% σίγουρο ότι θα το κρατήσουν στο τελωνείο.

 

2. Αν η αγορά έχει γίνει από ιδιώτη ας πούμε μέσω ebay ζητήστε του να αποστείλει το δέμα χωρίς το τιμολόγιο (που σιγά μην στείλει ιδιώτης τιμολόγιο) με την σήμανση δώρο. Αν πάλι η αγορά έχει γίνει από εταιρεία καλό είναι το τιμολόγιο να μην έρχεται μαζί με τα πράγματα, οπότε ή το ζητάς από την εταιρεία να στο στείλει ξεχωριστά (που οι περισσότερες ψιλιασμένες το κάνουν έτσι και αλλιώς ή σου γράφει το σύστημα την ώρα της παραγγελίας εκτυπώστε δεν θα σταλεί τιμολόγιο) ή αν υπάρχει στο σύστημα επιλογή για ξεχωριστή διεύθυνση billing address τότε βάζεις μια άλλη π.χ στη δουλειά ή στην μαμά σου.

 

3. Το επόμενο που μπορούμε να κάνουμε είναι να σπάμε τις παραγγελίες σε μικρότερες αν μας συμφέρει με τα μεταφορικά, γιατί ? απλά οι καλοί μας φίλοι τελωνειακοί θεωρούν ότι δέματα με αξία κάτω των 40-60 Δολαρίων (μπορεί και παραπάνω μαζί με τα μεταφορικά) είναι άνευ αξίας άλλωστε έχουν μεγαλύτερα ψάρια να πιάσουν.

 

Παρήγγειλα από Αμερική Για αποστολή επιλέγω courier. Τα μεταφορικά τους είναι 25$--> 20 ευρώ. Επομένως,το σύνολο είναι 85 ευρώ. Ολα καλά, αλλά μου τα σταματάν στο τελωνείο γιατί είναι πάνω από 80 ευρώ. Η courier για τον εκτελωνισμό ζητάει 126 ευρώ, εκ των οποίων τα 81 είναι λέει η δική της αμοιβή. Μου φαίνεται πανάκριβο. 81 ευρώ!!!!

Ξέρετε εάν μπορώ να αρνηθώ την παραλαβή και να επιστραφεί το δέμα πίσω? Στην περίπτωση αυτή δεν πληρώνω τίποτα, έτσι δεν είναι?

Επιπλέον, έχω και άλλη μία απορία: Σταματάν όλα τα δέματα για εκτελωνισμό, ή μόνο από κάποια αξία και πάνω?

 

Αφενός μπορείς να το εκτελωνίσεις μόνη σου οπότε θα γλιτώσεις την αμοιβή του courier (θα χάσεις όμως μια μέρα) ζήτα τα σχετικά στοιχεία από την εταιρεία που το έφερε για να το εκτελωνίσεις εσύ (βασικά αρχικά πές τους στην εταιρεία που δουλεύω έχουν δικό τους εκτελωνιστή μήπως μπορείτε να μου κάνετε καλλίτερη τιμή για να μην τον μπερδεύω?? μπας και γλυτώσεις κάτι)

 

Όσον αφορά την άρνηση παραλαβής επικοινώνησε με την εταιρεία που τα αγόρασες για να δεις τι μπορεί να κάνεις συνήθως στα ψιλά γράμματα αναφέρουν ότι κάθε επιπλέον επιβάρυνση που έχει να κάνει με φόρους είναι του παραλήπτη και ότι δεν μπορείς να αρνηθείς την παραλαβή συνήθως όμως είναι συνεννοήσιμοι

 

Βασικά από Αμερική σχεδόν ΠΑΝΤΑ πληρώνεις τελωνείο αν τα στείλουν με courier

Αν ζητήσεις απλή αποστολή με ταχυδρομείο μπορεί να πληρώσεις μπορεί και όχι ………..ανάλογα τα κέφια του τελωνειακού:cool:

 

PAYPAL

οδηγίες για το πως θα εγγραφείτε εδώ

http://www.ramafa.gr/PAYPAL_KODIX.pdf

και εδώ γενικές πληροφορίες

http://blogthea.gr/NextStep/ooaethoc...oi-paypal.html

 

Εκανα λογαριασμο, και εβαλα την καρτα μου ειπαν οτι την χρεωσαν με 1.50 ευρω (τα οποια θα μου επιστραφουν) και τωρα περιμενω να μου αποσταλλει ο τετραψηφιος για να πιστοποιησω την καρτα( καλα τα λεω; )Ποτε θα μου αποσταλλει; Πως θα μου αποσταλλει; Πρεπει να κανω εγω κατι;

 

Θα πάρεις τηλέφωνο στην τράπεζα σου στην υπηρεσία καρτών το γράφει επάνω στην κάρτα σου και θα τους ζητήσεις τον 4 ψήφιο από την χρέωση του Paypal. Ο τετραψήφιος φαίνεται μετά από 3-4 μέρες και τότε θα μπορούν να τον δουν και αυτοί. Διαφορετικά θα περιμένεις τον αναλυτικό της κάρτας που έρχεται κάθε μήνα

 

Για να στείλεις μια πληρωμή μέσω paypal δεν είναι ανάγκη να είσαι verified user (δηλαδή να κάνεις την παραπάνω διαδικασία με την τράπεζα) αρκεί να εγγραφείς και να δηλώσεις τα στοιχεία της κάρτας σου.

 

ελπίζω οι φίλες που δανείστηκα/άλλαξα λίγο τις ερωτήσεις τους να με συγχωρέσουν :roll::roll:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διαφημίσεις


Οδηγίες απο το μέλος katinaki για αγορες μεσω http://www.my-uk-mail.co.uk

να και το ποστ

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=1739441&postcount=10712

 

 

 

Σχετικά με τις αγορές απο Αγγλία λέω να συμμαζέψω τις πληροφορίες που έχουμε βρεί γιατι είναι όλα σκόρπια και γίνεται χαμός. Με το my-uk-mail λοιπόν υπάρχει η λύση σε όλες μας σχεδόν τις αγορές. θα γράψω διαδικασία και κόστος αναλυτικά.

 

 

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ:

 

* Πρέπει να μπούμε στην σελίδα τους http://www.my-uk-mail.co.uk/ αρχικά και να κάνουμε εγγραφή. (πολύ απλό πατάμε join now)

 

* Μολις γραφτούμε και πληρώσουμε (χρησιμοποιούν RBS WorldPay, θα αναφέρω ποιο κάτω το κόστος) μας έρχεται ένα Mail οπου μας ζητούν κάποιες πληροφορίες. Αυτές είναι οι εξίς:

 

* αν θέλουμε να μας στέλνουν αυτόματα τα δέματα ή να περιμένουν δική μας εντολή

* να διαλέξουμε ένα BOX number (είναι 4φιος αλλά για να μην μπλέκουμε με το αν είναι διαθέσιμος ή όχο τους λέμε να βάλουν έναν διαθέσιμο)

* να δώσουμε ενα password για τον λογαριασμό μας σε περίπτωση που έχουμε τηλεφωνική επικοινωνία να υπάρχει ταυτοποίηση

* Αν θέλουμε να μας σκανάρουν έγγραφα (βάζουμε no documents αφού εμείς δέματα θα έχουμε μόνο)

* Τέλος, για να είναι καλυμμένοι θέλουν σκαναρισμένα την ταυτότητα μας και ένα (οποιδήποτε όμως) λογαριασμό για την πιστοποίηση της διευθυνσης μας.

 

Μέσα στην ίδια εργάσιμη μέρα ή την επόμενη μας στέλνουν την διεύθυνση που θα έχουμε. Προσοχή θέλει σε κάθε παραγγελία να βάσουμε πάντα το Box No γιατί θα υπάρχει μεγάλη καθυστέριση μέχρι να το βρούνε μετά. Ο λογαριαμός είναι έτοιμος και μπορούμε απο την ίδια μέρα να στείλουμε.

 

* Κάνουμε μια παραγγελία απο τα μαγαζιά που δεν στέλνουν Ελλάδα βάζουμε την διεύθυνση που μας έχουνε δώσει και το δέμα πάει σε συτούς.

* Οταν φτάσει στέλνουν ένα mail οτι στο Box No τάδε έχετε ένα δέμα πείτε μας αν θέλετε να το προωθήσουμε ή να το κρατήσουμε. Αν έχουμε και άλλα περιμένουμε αλλιώς σβου.

* Σε περίπτωση που έχουμε και άλλα όταν τελειώσουμε τους λέμε να τα στείλουν και αυτοί τα κάνουν ένα δέμα όλα και τα στέλνουν

* Μολις δώσουμε εντολή να φύγουν μας στέλνουν μειλ για το κόστος της αποστολής και πρέπει να μπούμε στην σελίδα τους εκεί που λεεί Top UP και να πληρώσουμε τα μεταφορικά. Μετά το δέμα φεύγει και έρχεται σε εμάς. Η δική μου εμπειρία είναι 6 μέρες περίπου αλλά έχει φτάσει και σε μια μέρα απο μια κοπέλα εδώ.

 

 

ΚΟΣΤΟΣ:

 

* Το κόστος της εγγραφής είναι 7 λίρες και μετά αν θέλουμε για 1 μήνα είναι 10 λίρες ο μήνας (σύνολο 17) ή αν θέλουμε εγγραφή για χρόνο 50 λίρες (σύνολο 57). Ο χρόνος συμφέρει πολύ παραπάνω αν δεν θέλουμε να το χρισημοποιήσουμε για 1-2 φορές.

* Το κόστος των αποστολών είναι αναλυτικά στο σαιτ τους http://www.my-uk-mail.co.uk/rates.htm υπάρχει το απλό ταχυδρομίο μέχρι 2κιλά, express courier, economy courier και European Road. Υπάρχει ένα μπέρδεμα εδώ η αλήθια είναι..απο δική μου εμπειρία μου τα στέλνουν με κόστος 37,5 λίρες μέσω Εuropean Road οπου και αυτή η χρέωση είναι στανταρτ μέχρι 30 κιλά δέμα χωρίς να υπάρχουν ογκομετρικά και τα σχετικά. Οι άλλες επιλογές με κούριερ έχουν πινακάκια με αναλυτικό κόστος ανα κιλό αλλά πρέπει να ξέρεις τις διαστάσεις και το βάρος του δέματος σου. Νομίζω με ένα μειλ όταν έρθει η ώρα της χρέωσης θα μαθαίνουμε τι συμφέρει.

* Τώρα τα 2 πρώτα δέματα γίνεται το consolidation δωρεάν από το τρίτο και μετά υπάρχει μια χρέωση 2 λίρες.

* Σχετικά με τα καταστήματα που δεν δέχονται Ελληνική πιστωτική. Υπάρχει η δυνατότητα να παραγγέλνουν αυτοί για εμάς στέλνοντας τους μια λίστα αυτά που θέλουμε. Το κόστος απο ότι μου είπαν είναι περίπου 11% της παραγγελίας. ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΟ NEXT ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ..μόνο για όλα τα άλλα.

 

Οπως μου είπαν και αυτοί ασχετα με το αν δεν σε αφήνει να βάλεις billing address Ελληνική να προσπαθούμε την παραγγελία κανονικά, υποστιρίζουν οτι σπάνια υπάρχει πρόβλημα, και σε περίπτωση που δεν μας αφήσει να προχωρήσουμε ή μας στείλουν μειλ οτι δεν την δέχονται τότε να στέλνουμε στο my-uk την λίστα για να ψωνίζουν αυτοί.

 

Αυτά ελπίζω να μην ξέχασα κάτι...

 

Link to comment
Share on other sites

Πηγή--> http://www.dpgr.gr/index.php?page=ebay

 

 

 

10 συμβουλές για αγορές από ebay

 

1) Δεν αγοράζουμε ποτέ μα ποτέ από κάποιον με λίγες αξιολογήσεις (κάτω από 50 ) ή ποσοστό θετικών μικρότερο από 98%

Για αγορές μεγαλύτερης αξίας ψάχνουμε για εκατοντάδες ή και χιλιάδες πωλήσεις και ποσοστό > 99.5% Στο ebay υπάρχουν και πολλοί απατεώνες!

2) Καλό είναι να επικοινωνούμε πριν τοποθετήσουμε μια προσφορά ή πριν αγοράσουμε, για να διευκρινίσουμε οτιδήποτε είναι ασαφές:

Συμβατότητες, αμεταχείριστο προϊόν ή όχι, τρόπος και χρόνος αποστολής, ταχυδρομικά, τρόπος πληρωμής. Δεν κάνουμε παζάρια. Ακόμη και όλα να είναι ξεκάθαρα καλό είναι να επικοινωνούμε. Από την ταχύτητα και το περιεχόμενο της απάντησης αντλούμε πολύτιμες πληροφορίες για το ποιόν του πωλητή. (Και αυτός για εμάς. Αν είμαστε νέοι στο Ebay θα έλεγα ότι επιβάλλεται η επικοινωνία)

 

3)Εφόσον κερδίσουμε δημοπρασία, ή αγοράσουμε, πληρώνουμε το συντομότερο δυνατόν, (εφόσον έχει γίνει το βήμα 2), μόλις πάρουμε την ειδοποίηση από το Ebay, και στέλνουμε μήνυμα ότι πλήρώσαμε, ζητώντας να μας ενημερώσει όταν το στείλει.

Επίσης δεν βλάπτει να δούμε τι άλλο πουλά ο συγκεκριμένος, μπορεί να βρούμε και κάτι άλλο που θέλουμε και να γλυτώσουμε τα ταχυδρομικά!

 

4)Πληρωμές:

Ιδανικός τρόπος πληρωμής είναι μέσω Paypal. Η εγγραφή είναι απλή, δέχονται κάρτες Visa και Mastercard, δεν ξέρω αν δέχονται κάρτες τύπου electron. Σε περίπτωση που χρειαστεί επιστροφή μέρους ή ολόκληρης της πληρωμής, αυτό πιστώνεται στην κάρτα μας. Αν όμως θέλουμε να δεχτούμε χρήματα από Paypal, πχ από πώληση, αυτά δεν μεταφέρονται προς το παρόν σε ελληνικό τραπεζικό λογαριασμό, αλλά είναι διαθέσιμα για πληρωμές μέσω Paypal. Εννοείται πως το Paypal password το προσέχουμε ιδιαίτερα και το αλλάζουμε συχνά. (Η Paypal έχει εξαγοραστεί και λειτουργεί ως θυγατρική του Ebay)

Κάποιοι πωλητές δεν δέχονται Paypal. Οι επόμενοι προτιμότεροι τρόποι είναι :

Μέσω Bidpay: Με χρέωση της κάρτας μας εκδίδεται μια εντολή πληρωμής στο όνομα του αγοραστή. Ύπάρχει προμήθεια εις βάρος μας, και κάποιοι περιμένουν να πάρουν την εντολή αν και οι περισσότεροι αρκούνται στην ειδοποίηση από το Bidpay.

Χαρτονομίσματα σε φάκελο εξπρές-συστημένο-ασφαλισμένο. Για μερικές αγορές από Γερμανία, όπου λίγοι δέχονται Paypal, το δοκίμασα μετά από υπόδειξη των πωλητών και απέδωσε. Προσοχή, τα ΕΛ.ΤΑ δεν δέχονται αποστολή χαρτονομισμάτων. Αν το αποφασίσετε, φροντίστε να είναι δύσκολα αντιληπτό το περιεχόμενο και αν σας ρωτήσουν, περιέχει "έγγραφα κάποιας αξίας" ή κάτι τέτοιο. Στα μείον, ο χρόνος μέχρι να λάβει το φάκελο ο πωλητής.

Πληρωμή μέσω Western Union ή με τραπεζικό έμβασμα μάλλον δεν θα σας απασχολήσει, γιατί οι προμήθειες είναι υπέρογκες.

 

5. Μέθοδοι αποστολής / Τελωνείο

Η καλύτερη μέθοδος αποστολής από Η.Π.Α. για μικρού όγκου αντικείμενα είναι μέσω της ταχυδρομικής τους υπηρεσίας, USPS. Τα ταχυδρομικά είναι χαμηλά και η παράδοση έχει κυμανθεί μεταξύ 2(!) και 13 ημερών. Δεν μου έχει γίνει ποτέ έλεγχος τελωνείου σε τέτοια αποστολή. (Σε μέγιστο μέγεθος πακέτου όσο η συσκευασία ενός laptop και αναγραφόμενη τιμή $300). Επίσης δεν έχω χάσει ποτέ αποστολή (επί μεγάλου αριθμού, πιστέψτε με). Για μεγάλης αξίας παραγγελίες πάντως, συνήθως ζητώ να ασφαλιστεί το πακέτο στο ύψος της τιμής αγοράς, (συνήθως κοστίζει $1-3 παραπάνω)

Αντικείμενα κάποιας αξίας μέσω UPS-Fedex είναι σχεδόν σίγουρο πως θα περάσουν από τελωνείο, με συχνά προβλήματα, δείτε τα σχετικά thread.

Αν το προτείνει ο πωλητής, ή το αφήσει να εννοηθεί, σας συμφέρει να αναγράψει μικρότερη αξία, ή δείγμα ή δώρο ή επιστροφή από επισκευή. Εγώ δεν θα ζητούσα πρώτος κάτι τέτοιο.

Τα ταχυδρομεία Καναδά, Αγγλίας, Γερμανίας και ...Χονγκ Κονγκ είναι επίσης αξιόπιστα από όσα συζητούνται στα forum του Ebay.

Από την Ε.Ε. εννοείται ότι δεν μπαίνει θέμα τελωνείου. Λίγοι πωλητές χρεώνουν Φ.Π.Α.

6. Αξιολόγηση. Είναι κάτι στο οποίο οι πωλητές δίνουν μεγάλη σημασία, για ευνόητους λόγους. Αν πάρουμε το προϊόν και είμαστε ικανοποιημένοι, θα πρέπει να τους αφήσουμε μια θετική αξιολόγηση. Καλό είναι να ενημερώσουμε ότι το λάβαμε και αφήσαμε αξιολόγηση. Συνήθως αυτοί αφήνουν για εμάς μόλις έχει γίνει σωστά η πληρωμή.

Ας είμαστε πολύ προσεκτικοί πριν αφήσουμε αρνητική αξιολόγηση. Να έχει προηγηθεί επαρκής επικοινωνία και να αποκλείεται κάθε περίπτωση παρεξήγησης ή καυθυστέρησης της αποστολής. Είναι το σημαντικότερο όπλο μας και δεν θέλουμε να το χρησιμοποιήσουμε πρόωρα.

Καλή αξιολόγηση είναι σημαντική και για μας. Ένας πωλητής μπορεί να γράφει "Δεν στέλνω στην Ευρώπη", ή "Paypal μόνο από H.Π.Α." αλλά αν του το ζητήσουμε και δει κάποιο αριθμό θετικών, μπορεί να κάνει εξαίρεση για μας.

Σε περίπτωση που δεν είμαστε ικανοποιημένοι, ο επαγγελματίας πωλητής θα κάνει ότι μπορεί για να αποφύγει την αρνητική αξιολόγηση, κάποιες φορές ακόμη και αν δεν έχει πειστεί πως έχει άδικο (θα θυμάσαι σχετικά Nimrod:) )

Σε πάρα πολλές αγορές μου, μια μόνο φορά μου έστειλαν ασύμβατο προϊόν και μια άργησε πάρα πολύ. Και στις δύο περιπτώσεις βγήκε άκρη τελικά.

Τελευταία μας λύση είναι η αρνητική αξιολόγηση και η καταγγελία στα forums του Ebay.

 

7. Αν δεν βιαζόμαστε περιμένουμε να βρούμε το προϊόν σε καλή τιμή σε δημοπρασία, αλλιώς πάμε σε άμεση αγορά (Buy Now). Σε κάποια προϊόντα δεν υπάρχει σημαντική διαφορά τιμής, σε άλλα μπορεί να φτάσει και το 40%.

8. Εννοείται ότι πρέπει να γνωρίζετε καλά τη χρήση της μηχανής αναζήτησης του Ebay, για να μην μας ξεφεύγουν ευκαιρίες. Προτείνω το Advanced Search, όπου μπορείτε να βάλετε στα κριτήρια να στέλνει ο πωλητής στην Ελλάδα, όρια τιμής, να δέχεται Paypal κ.λπ.

 

9. Κατά τη δημοπρασία: Έχουμε υπολογίσει από πριν το μέγιστο ποσό που είμαστε διατεθειμένοι να δώσουμε. Δεν χτυπάμε παρά μόνο μια φορά, λίγο πριν το τέλος. Κάθε άλλη τακτική οδηγεί στο ανέβασμα της τιμής. Οι άλλοι ενδιαφερόμενοι (και μιλάμε για το Ebay!) γνωρίζουν την παρουσία μας, και θα φερθούν ανάλογα. Όταν χτυπήσουμε, δίνουμε το μέγιστο ποσό που θέλουμε. Το Ebay θα προσαρμόσει την προσφορά μας στο ελάχιστο ύψος ώστε να κερδίζει. Αν στη συνέχεια κάποιος πλειοδοτήσει, θα αναπροσαρμόσει την προσφορά μας ώστε είτε να κερδίζει, ή ως το μέγιστο ποσό. Άρα δεν έχουν νόημα τα πολλαπλά χτυπήματα.

 

10. Ε, με τόσα που μάθατε ως τώρα, να και το μυστικό των "μυημένων":

Auction Sniping, To "δολοφονικό" χτύπημα των τελευταίων δευτερολέπτων. Παρακολουθούμε την εξέλιξη σιωπηλά, και συγχρονίζουμε την προσφορά μας ώστε να τεθεί στα τελευταία δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Αυτό μας δίνει τα πλεονεκτήματα του 9. και δεν αφήνει χρόνο στους άλλους να ανεβάσουν την προσφορά τους.

Ιδίως ο μέχρι τότε πλειοδότης ...μένει ξερός Grin. Φοβόμαστε πλέον μόνο τους άλλους Snipers.

Θα μου πείτε, θα κάθομαι στις 5.50 π.μ. στο pc; Και αν μου πέσει η σύνδεση την κρίσιμη στιγμή;

Ε, ας είναι καλά τα sniping tools. Π.χ. http://www.auctionstealer.com. Τους λέτε τη δημοπρασία και το ποσό, και χτυπάνε αυτόματα για σας, 10 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη!

 

Τώρα που σας τα είπα όλα, αν μου φάτε δημοπρασία, ...καλά να πάθω. Grin

 

Συγγραφή και επιμέλεια : Γεώργιος Φουρνάρης(gf)

Σεπτέμβριος 2003

 

Link to comment
Share on other sites

Πηγή--> http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?p=1649747

 

 

 

Οδηγός αγορών για eBay! #2

 

 

Χώρα Πωλητή. Αν ο πωλητής βρίσκεται εντός Ευρωπαϊκής Ένωσης, τότε μπορούμε να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο και να παραγγείλουμε αβέρτα. Αν όμως βρίσκεται εκτός ΕΕ και το αντικείμενο που μας ενδιαφέρει ξεπερνάει τα $45 χωρίς τα έξοδα αποστολής, πρέπει στην δαπάνη που θα κάνουμε να υπολογίσουμε τα τελωνειακά κερατιάτικα.

 

Έξοδα Αποστολής. Εξαρτώνται από τέσσερα πράγματα: βάρος, όγκος, απόσταση που θα διανύσουν και φυσικά απ' τη βιασύνη του αγοραστή. Εδώ δεν τίθεται θέμα συμβουλής ή επιλογής αν εξαιρέσουμε τον τελευταίο παράγοντα που είναι καθαρά υποκειμενικός.

Τρόποι Πληρωμής. Ο πλέον ασφαλής τρόπος για πληρωμές όσον αφορά τις αγορές απ' το eBay, είναι το PayPal. Γιατί? Η ασφάλεια που προσφέρει το eBay σε περίπτωση που δεν παραλάβεις το αντικείμενό σου πχ, ισχύει μόνο αν είχες πληρώσει έτσι! Συνιστώ να αποφεύγονται όλοι οι άλλοι τρόποι, όπως καταθέσεις σε λογαριασμούς, Western Union, ταχυδρομικές επιταγές κτλ.

Τελωνειακά Κερατιάτικα: Φαντάζομαι ότι ξέρετε πως στην χώρα μας υπάρχει ένα πρόβλημα στον συγκεκριμένο τομέα! Ειδικά τελευταία, οι τελωνειακοί χρεώνουν ότι τους κ4υλώσει. Εμείς αυτό που έχουμε να κάνουμε είναι να προσπαθήσουμε να κρατήσουμε τα έντυπα αποδεικτικά της τιμής του προϊόντος στα πλαίσια του αφορολόγητου! Εδώ μιλάμε για αντικείμενα αγορασμένα εκτός ΕΕ και με τιμή πάνω από $45 χωρίς τα έξοδα αποστολής. Ζητάμε τρία απλά πραγματάκια από τον πωλητή, καλύτερα να το κάνουμε πριν ακόμα κλείσει η δημοπρασία. Στα χαρτιά του δέματος να δηλώσει αξία μικρότερη από $45, αν εκδίδει αποδείξεις να μην την βάλει μέσα στο δέμα αλλά να τη στείλει σ' έναν φάκελο ξεχωριστά και τέλος να μαρκάρει το αντικείμενο σαν gift. Μ' αυτόν τον τρόπο αποφεύγεις το τελωνείο, αλλά θυσιάζεις την ασφάλεια του δέματος η οποία πρέπει να συμφωνεί με την αναγραφόμενη αξία του προϊόντος! Προσωπικά, προτιμώ να αποφύγω το τελωνείο! :evil:

 

Υπολογισμός Τιμής. Ο πιο εύκολος τρόπος υπολογισμού της τιμής ενός προϊόντος με μία απόκλιση πάνω κάτω 2% περίπου είναι ο καλός μας φίλος, to google! Παράδειγμα: έχουμε ένα αντικείμενο που κοστίζει 19 Δολλάρια Αυστραλίας και έχει έξοδα αποστολής 8,5 - κάνουμε μία "αναζήτηση" στο google με 27,5 aud to euro και παίρνουμε την τιμή μας

eBay Buyer Protection. Υπάρχει τυποποιημένη διαδικασία για την περίπτωση που κάτι δεν πάει όπως το περιμέναμε. Καλά θα ήταν να την έχετε διαβάσει πριν συμβεί η στραβή, ώστε να γνωρίζετε πως πρέπει να αντιδράσετε.

Step-by-Step Guide to Buyer Protection

Item Not Received or Significantly Not as Described Process

PayPal Buyer Protection

 

PayPal Verified Member:

https://www.paypal.com/cgi-bin/websc...on-faq-outside

https://www.paypal.com/helpcenter/ma...rInstance=8003

 

Αρκετά ενδιαφέρον άρθρο!

http://www.netfreaks.gr/blog/comments/duty_calculator/

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αρχικό μήνυμα απο Ραννια

 

"Ο δεκάλογος του νέου Ebayer" :

 

1) Δεν αγοράζουμε ποτέ μα ποτέ από κάποιον με λίγες αξιολογήσεις (κάτω από 50 ) ή ποσοστό θετικών μικρότερο από 98%

Για αγορές μεγαλύτερης αξίας ψάχνουμε για εκατοντάδες ή και χιλιάδες πωλήσεις και ποσοστό > 99.5% Στο ebay υπάρχουν και πολλοί απατεώνες!

 

2) Καλό είναι να επικοινωνούμε πριν τοποθετήσουμε μια προσφορά ή πριν αγοράσουμε, για να διευκρινίσουμε οτιδήποτε είναι ασαφές:

Συμβατότητες, αμεταχείριστο προϊόν ή όχι, τρόπος και χρόνος αποστολής, ταχυδρομικά, τρόπος πληρωμής. Δεν κάνουμε παζάρια. Ακόμη και όλα να είναι ξεκάθαρα καλό είναι να επικοινωνούμε. Από την ταχύτητα και το περιεχόμενο της απάντησης αντλούμε πολύτιμες πληροφορίες για το ποιόν του πωλητή. (Και αυτός για εμάς. Αν είμαστε νέοι στο Ebay θα έλεγα ότι επιβάλλεται η επικοινωνία)

 

3)Εφόσον κερδίσουμε δημοπρασία, ή αγοράσουμε, πληρώνουμε το συντομότερο δυνατόν, (εφόσον έχει γίνει το βήμα 2), μόλις πάρουμε την ειδοποίηση από το Ebay, και στέλνουμε μήνυμα ότι πλήρώσαμε, ζητώντας να μας ενημερώσει όταν το στείλει.

Επίσης δεν βλάπτει να δούμε τι άλλο πουλά ο συγκεκριμένος, μπορεί να βρούμε και κάτι άλλο που θέλουμε και να γλυτώσουμε τα ταχυδρομικά!

 

4)Πληρωμές:

Ιδανικός τρόπος πληρωμής είναι μέσω Paypal. Η εγγραφή είναι απλή, δέχονται κάρτες Visa και Mastercard, δεν ξέρω αν δέχονται κάρτες τύπου electron. Σε περίπτωση που χρειαστεί επιστροφή μέρους ή ολόκληρης της πληρωμής, αυτό πιστώνεται στην κάρτα μας. Αν όμως θέλουμε να δεχτούμε χρήματα από Paypal, πχ από πώληση, αυτά δεν μεταφέρονται προς το παρόν σε ελληνικό τραπεζικό λογαριασμό, αλλά είναι διαθέσιμα για πληρωμές μέσω Paypal. Εννοείται πως το Paypal password το προσέχουμε ιδιαίτερα και το αλλάζουμε συχνά. (Η Paypal έχει εξαγοραστεί και λειτουργεί ως θυγατρική του Ebay)

Κάποιοι πωλητές δεν δέχονται Paypal. Οι επόμενοι προτιμότεροι τρόποι είναι :

Μέσω Bidpay: Με χρέωση της κάρτας μας εκδίδεται μια εντολή πληρωμής στο όνομα του αγοραστή. Ύπάρχει προμήθεια εις βάρος μας, και κάποιοι περιμένουν να πάρουν την εντολή αν και οι περισσότεροι αρκούνται στην ειδοποίηση από το Bidpay.

Χαρτονομίσματα σε φάκελο εξπρές-συστημένο-ασφαλισμένο. Για μερικές αγορές από Γερμανία, όπου λίγοι δέχονται Paypal, το δοκίμασα μετά από υπόδειξη των πωλητών και απέδωσε. Προσοχή, τα ΕΛ.ΤΑ δεν δέχονται αποστολή χαρτονομισμάτων. Αν το αποφασίσετε, φροντίστε να είναι δύσκολα αντιληπτό το περιεχόμενο και αν σας ρωτήσουν, περιέχει "έγγραφα κάποιας αξίας" ή κάτι τέτοιο. Στα μείον, ο χρόνος μέχρι να λάβει το φάκελο ο πωλητής.

Πληρωμή μέσω Western Union ή με τραπεζικό έμβασμα μάλλον δεν θα σας απασχολήσει, γιατί οι προμήθειες είναι υπέρογκες.

 

5. Μέθοδοι αποστολής / Τελωνείο

Η καλύτερη μέθοδος αποστολής από Η.Π.Α. για μικρού όγκου αντικείμενα είναι μέσω της ταχυδρομικής τους υπηρεσίας, USPS. Τα ταχυδρομικά είναι χαμηλά και η παράδοση έχει κυμανθεί μεταξύ 2(!) και 13 ημερών. Δεν μου έχει γίνει ποτέ έλεγχος τελωνείου σε τέτοια αποστολή. (Σε μέγιστο μέγεθος πακέτου όσο η συσκευασία ενός laptop και αναγραφόμενη τιμή $300). Επίσης δεν έχω χάσει ποτέ αποστολή (επί μεγάλου αριθμού, πιστέψτε με). Για μεγάλης αξίας παραγγελίες πάντως, συνήθως ζητώ να ασφαλιστεί το πακέτο στο ύψος της τιμής αγοράς, (συνήθως κοστίζει $1-3 παραπάνω)

Αντικείμενα κάποιας αξίας μέσω UPS-Fedex είναι σχεδόν σίγουρο πως θα περάσουν από τελωνείο, με συχνά προβλήματα, δείτε τα σχετικά thread.

Αν το προτείνει ο πωλητής, ή το αφήσει να εννοηθεί, σας συμφέρει να αναγράψει μικρότερη αξία, ή δείγμα ή δώρο ή επιστροφή από επισκευή. Εγώ δεν θα ζητούσα πρώτος κάτι τέτοιο.

Τα ταχυδρομεία Καναδά, Αγγλίας, Γερμανίας και ...Χονγκ Κονγκ είναι επίσης αξιόπιστα από όσα συζητούνται στα forum του Ebay.

Από την Ε.Ε. εννοείται ότι δεν μπαίνει θέμα τελωνείου. Λίγοι πωλητές χρεώνουν Φ.Π.Α.

 

6. Αξιολόγηση. Είναι κάτι στο οποίο οι πωλητές δίνουν μεγάλη σημασία, για ευνόητους λόγους. Αν πάρουμε το προϊόν και είμαστε ικανοποιημένοι, θα πρέπει να τους αφήσουμε μια θετική αξιολόγηση. Καλό είναι να ενημερώσουμε ότι το λάβαμε και αφήσαμε αξιολόγηση. Συνήθως αυτοί αφήνουν για εμάς μόλις έχει γίνει σωστά η πληρωμή.

Ας είμαστε πολύ προσεκτικοί πριν αφήσουμε αρνητική αξιολόγηση. Να έχει προηγηθεί επαρκής επικοινωνία και να αποκλείεται κάθε περίπτωση παρεξήγησης ή καυθυστέρησης της αποστολής. Είναι το σημαντικότερο όπλο μας και δεν θέλουμε να το χρησιμοποιήσουμε πρόωρα.

Καλή αξιολόγηση είναι σημαντική και για μας. Ένας πωλητής μπορεί να γράφει "Δεν στέλνω στην Ευρώπη", ή "Paypal μόνο από H.Π.Α." αλλά αν του το ζητήσουμε και δει κάποιο αριθμό θετικών, μπορεί να κάνει εξαίρεση για μας.

Σε περίπτωση που δεν είμαστε ικανοποιημένοι, ο επαγγελματίας πωλητής θα κάνει ότι μπορεί για να αποφύγει την αρνητική αξιολόγηση, κάποιες φορές ακόμη και αν δεν έχει πειστεί πως έχει άδικο (θα θυμάσαι σχετικά Nimrod )

Σε πάρα πολλές αγορές μου, μια μόνο φορά μου έστειλαν ασύμβατο προϊόν και μια άργησε πάρα πολύ. Και στις δύο περιπτώσεις βγήκε άκρη τελικά.

Τελευταία μας λύση είναι η αρνητική αξιολόγηση και η καταγγελία στα forums του Ebay.

 

7. Αν δεν βιαζόμαστε περιμένουμε να βρούμε το προϊόν σε καλή τιμή σε δημοπρασία, αλλιώς πάμε σε άμεση αγορά (Buy Now). Σε κάποια προϊόντα δεν υπάρχει σημαντική διαφορά τιμής, σε άλλα μπορεί να φτάσει και το 40%.

 

8. Εννοείται ότι πρέπει να γνωρίζετε καλά τη χρήση της μηχανής αναζήτησης του Ebay, για να μην μας ξεφεύγουν ευκαιρίες. Προτείνω το Advanced Search, όπου μπορείτε να βάλετε στα κριτήρια να στέλνει ο πωλητής στην Ελλάδα, όρια τιμής, να δέχεται Paypal κ.λπ.

 

9. Κατά τη δημοπρασία: Έχουμε υπολογίσει από πριν το μέγιστο ποσό που είμαστε διατεθειμένοι να δώσουμε. Δεν χτυπάμε παρά μόνο μια φορά, λίγο πριν το τέλος. Κάθε άλλη τακτική οδηγεί στο ανέβασμα της τιμής. Οι άλλοι ενδιαφερόμενοι (και μιλάμε για το Ebay!) γνωρίζουν την παρουσία μας, και θα φερθούν ανάλογα. Όταν χτυπήσουμε, δίνουμε το μέγιστο ποσό που θέλουμε. Το Ebay θα προσαρμόσει την προσφορά μας στο ελάχιστο ύψος ώστε να κερδίζει. Αν στη συνέχεια κάποιος πλειοδοτήσει, θα αναπροσαρμόσει την προσφορά μας ώστε είτε να κερδίζει, ή ως το μέγιστο ποσό. Άρα δεν έχουν νόημα τα πολλαπλά χτυπήματα.

 

10. Ε, με τόσα που μάθατε ως τώρα, να και το μυστικό των "μυημένων":

Auction Sniping, To "δολοφονικό" χτύπημα των τελευταίων δευτερολέπτων. Παρακολουθούμε την εξέλιξη σιωπηλά, και συγχρονίζουμε την προσφορά μας ώστε να τεθεί στα τελευταία δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Αυτό μας δίνει τα πλεονεκτήματα του 9. και δεν αφήνει χρόνο στους άλλους να ανεβάσουν την προσφορά τους.

Ιδίως ο μέχρι τότε πλειοδότης ...μένει ξερός . Φοβόμαστε πλέον μόνο τους άλλους Snipers.

Θα μου πείτε, θα κάθομαι στις 5.50 π.μ. στο pc; Και αν μου πέσει η σύνδεση την κρίσιμη στιγμή;

Ε, ας είναι καλά τα sniping tools. Π.χ. http://www.auctionstealer.com. Τους λέτε τη δημοπρασία και το ποσό, και χτυπάνε αυτόματα για σας, 10 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη!

 

Link to comment
Share on other sites

Οδηγίες για το πως βρίσκουμε προιόντα στο ebay που να στέλνονται Ελλάδα

 

Δώστε λιγο προσοχή στο μύνημα μου οσες δεν γνωριζετε καλα να ψάχνετε στο εμπαυ.....

οταν ανοιγει η σελιδα του εχει την μπαρα πανω της αναζήτησης ...διπλα λεει search σε πράσινο κουμπάκι...εκει ακριβως διπλα λεει advanced..........

Το πατάμε και μας βγαζει μια σελιδουλα να κανουμε καποιες επιλογες για να μη ψάχνουμε βελόνα στα αχυρα στα απειρα αποτελέσματα...να βρουμε αυτα που στέλνονται ελλαδα...

 

γραφουμε στην πρωτη μπαριτσα αυτο που ψάχνουμε ή μια περιγραφή του

 

Μετα διαλέγουμε τι buying formats θελουμε ...δηλαδη θελουμε μονο αγορες ή θελουμε και δημοπρασιες? αν το αφησουμε κενο μας τα εμφανιζει οοοοολα

 

μετα λεει να διαλέξεις με τι τροπο να πληρώσεις

διαλεγουμε παντα το πευπαλ γιατι ειναι ο ασφαλέστερος και γρηγορότερος τροπος αν κατι παει στραβα με τον πωλητη ή το δεμα μας να παρουμε πισω τα χρηματα μας απλα ακυρώνοντας την πληρωμη μεσω του πευπαλ μεσα σε 40μερες!!!

 

Και ερχομαστε στο ζουμι....

μετα μας βάζει να επιλέξουμε τι να μας δειχνει (location που λεει εκει) εκει εμεις επιλέγουμε show only results that are available to.....εκει διαλεγουμε το ελλαντα μας!!!

 

Συνήθως στα αποτελέσματα οταν ανοιγετε ενα αντικειμενο εχει δυο καρτελάκια απο κατω του το ενα λεει description και ειναι η περιγραφή του αντικειμενου αν ειναι καινούργιο αν ειναι μεταχειρισμένο ή καινουργιο με ντεφό....κτλπ η δευτερη καρτελιτσα διπλα λεει Postage and payment εκει τωρα οταν στελνει ελλαδα θα εχει την ελλάδα και την τιμή αποστολης για ενα προιόν ή και για επιπλεον χρέωση ανα προιον ή αν δεν εχει την ελλάδα --πολυ σημαντικο δωστε βάση -- θα λεει κατω dispatches worldwide contact seller....εκει εσεις πριν και το τονίζω πριν πατήστε το buy it now πρωτα θα επικοινωνήστε με τον πωλητη μεσω του εμπαυ την φορμα επικοινωνιας ρωτώντας τον για τα μεταφορικα για το προιόν που θελετε. Και μονο οταν σας απαντήσει θα προβειτε σε αγορα....ειδάλλως αν προβειτε σε αγορα χωρις να ξερετε τα μεταφορικα....ε τοτε εκεινος μπορει να ζητήσει οοοοοτι θελει!

αυτο ηταν μια μικρή παρένθεση

 

Γυρναμε στις επιλογες τωρα εκει στην σελιδουλα μας....

μετα την επιλογη για την Ελλαδα

λεει παρακάτω

 

sellers

εκει αν θελεις διαλέγεις το only top rated ebay sellers

αλλα ετσι σου κοβει πολλα αποτελέσματα....

εγω προσωπικα δεν επιλέγω τιποτα και οταν μπαινω να τσεκάρω ενα προιόν βλεπω τι στατιστικα εχει σαν σελερ....συνήθως καλο ειναι να αγοράζετε μονο απο πωλητες με 99,5% και πανω και εννοειτε να βλεπετε διπλα απο το ονομα του σελλερ ποσες πωλήσεις εχει κανει θα λεει πχ καλαμαρακι 99,8% θετικό feedback (και μεσα σε παρένθεση θα εχει εναν αριθμο αυτος αναφέρεται στις πωλήσεις τους αρα....ενας που πουλησε 6000φορες και εχει καλο φιντμπακ ειναι ποιο εμπιστος απο εναν που πουλησε δυο προιόντα και εχει παλι θετικο φιντ μπακ.....

 

και μετα απο ολο αυτο το σεντόνι...............

πατάμε το search...........

και μας βγαζει οοοοολα τα αποτελέσματα που αφορουν ελλάδα....εκει τωρα στην αριστερη μπαρα....εχει να διαλέξεις κατηγορια προιόντων.....και αν θελεις να ειναι νεο ή μεταχειρισμένο....

 

Ελπιζω να σας βοήθησα.....

 

Link to comment
Share on other sites

Μια γενικη παρατηρηση , χωρις να ειναι κανονας .

1 στους 2 γενικα πωλητες , αν εχεις καλο feedback σαν αγοραστης , ακομη και αν δεν στελνει εκτος χωρας του , θα στειλει ....

12/7/10 my princess was born !!!

Link to comment
Share on other sites

Οδηγιες για αγορες απο το αγγλικό amazon ---> http://www.amazon.co.uk

 

Εχουμε και λεμε..... απο το αγγλικο αμαζον πρωτον δεν υπαρχει τελωνειο καθως ερχονται απο την αγγλια.

Το αμαζον δεν εχει paypal αλλα θελει να βαλεις την προπληρωμένη σου πιστωτική ή την κανονική σου πιστωτική(εγω το θεωρρώ μεγα σφάλμα να δινουμε την κανονικη μας πιστωτική γενικα στο ιντερνετ ασχετα αν ειναι το αμαζον ή οχι....οι κινδυνοι ειναι πολλοι για αυτο καλυτερα να εκδόσετε μια προπληρωμένη πιστωτικη για τις αγορες σας στο ιντερνετ.)

 

Η αποστολή των προιόντων γινεται συνήθως εντος 5-7εργάσιμων ημερων σε αψογες συσκευασιες.

Τωρα παμε στο δια ταυτα.....

 

ανοιγοντας την σελιδα εχει πανω μια μπαρα, εκει βαζουμε την λεξη κλειδι απο το προιον που ψάχνουμε ή την περιγραφη του.

Ανοιγει μετα η σελιδα με τα αποτελεσματα αριστερα εχει μια καθετη μπαρα που λεει πρωτα

 

DEPARTMENT

εκει σου λεει σε ποιες ενοτητες βρηκε το προιον που ζητησες

ΑΦΟΥ ΠΑΤΗΣΟΥΜΕ ΣΕ ΠΟΙΟ Department πιστευουμε οτι ανηκει το προιον μας

τοτε ανοιγει ξανα μια σελιδα με αποτελέσματα παλι.....

εκει παλι εχει αριστερα μια μπαρα με διαφορες κατευθυνσεις και επιλογες

οπως

 

 

Shoes εγω εβαλα να ψάξει παπούτσια πχ και μου λεει που τα βρηκε και ποσα ανα φύλλο

Department

* Any Department

* Women (21,057)

* Men (10,626)

* Children (6,461)

 

εδω διαλεγω ποια ενοτητα θελω αν θελω να τα ξεχωρισωο

μετά λεει χρωμα ειδος νουμερο παπουτσιου τιμή κτλπ

 

και κατω επιτέλους λεει SELLER εκει θα ψάξετε το αμαζον για πωλητη για να ειστε σιγουρες οτι θα σας ερθουν τα αντικέιμενα με τα λιγοτερα δυνατα μεταφορικα.To διαλέγετε οτι σελερ θελετε το αμαζον και μετα χαζευετε αυτα που πουλαει το αμαζον μονο....τωρα αν θελετε αλλους σελερ μπορειτε εννοειτε να το δειτε αλλα δεν στελνουν ολοι ελλαδα και αυτοι που στελνουν αλλωτε με νορμαλ μεταφορικα και αλλωτε με ακριβα μεταφορικα!

Ψαχνοντας θα βρειτε και θα αποφασισετε

 

 

τωρα ....δεν ειναι ολα τα προιόντα με δωρεαν μεταφορικα ....! Το λεει και στα δεξια στη πρωτη πρωτη σελιδα του αμαζον οριστε και οι οδηγιες τους

http://www.amazon.co.uk/gp/help/customer/display.html/?ie=UTF8&nodeId=200355380 και λεει SPEND 25POUNDS ON SELECTED ITEMS AND GET SUPER FREE FAST DELIVERY TO GREECE!!

Δηλαδη καποια μπορει να κανουν πανω απο 25λιρες αλλα να μην εχει δωρεαν μεταφορικα, αυτο θα το δειτε που θα λεει κατω απο το προιον αφου πατησετε να μπειτε στις λεπτομερεις του

 

Kαι σιγκεκριμένα λεει και τον τροπο που θα το κανετε , διαβαστε το λιγο

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Οδηγιες για αγορες μεσω myUKmail απο την zoniadim

 

Αρχικό μήνυμα απο zoniadim

Λοιπόν, οδηγίες προς ναυτιλομένους για το myUKmail :

 

1. Κάνετε εγγραφή στο http://www.my-uk-mail.co.uk/joinnow.htm

2. Εκεί θα σας ζητηθεί να πληρώσετε 7 λίρες για εγγραφή (πληρώνεται μια φορά), αλλά και να επιλέξετε τι είδους συνδρομή θα κάνετε. Αν χρησιμοποιήσετε το myUKmail μόνο μια φορά σας συμφέρει η μηνιαία συνδρομή (10 λίρες). Αν πάλι σκοπεύετε να το χρησιμοποιείτε συχνά συμφέρει η ετήσια συνδρομή (50 λίρες).

2. Θα λάβετε mail που θα σας ζητάει να επιλέξετε κάποιες ρυθμίσεις για το λογαριασμό σας π.χ. να επιλέξετε έναν κωδικό για το λογαριασμό σας, να επιλέξετε κάθε πότε θέλετε να λαμβάνετε mail κ.ά. Επίσης, ζητάνε να αποδείξετε την ταυτότητά σας, αλλά και τη διεύθυνσή σας. Εγώ σκάναρα και έστειλα το δίπλωμα οδήγησης και έναν λογαριασμό ΔΕΗ!

3. Πολύ σύντομα θα λάβετε ένα νέo mail με τη νέα σας διεύθυνση! Είστε έτοιμοι να ψωνίσετε!

4. Σε κάθε site που σκοπεύετε να ψωνίσετε βάζετε ως διεύθυνση αποστολής τη νέα σας διεύθυνση. Αν χρειάζεται τηλέφωνο μπορείτε να χρησιμοποιήσετε αυτό του myUKmail. Στο mothercare βάζετε διεύθυνση αποστολής (shipping) την αγγλική και διεύθυνση που αποστέλλεται ο λογαριασμός (billing) την ελληνική! (μάλιστα θα λάβετε τη λυπητερή πιο γρήγορα από τα πράγματα!)

5. Όταν το myUKmail παραλάβει κάποιο δέμα σας θα σας ενημερώσει με mail οτι έχετε πακέτο. Αν είναι όλα όσα παραγγείλατε απαντάτε (κάνετε reply) στο mail και τους ζητάτε να σας τα στείλουν(forward). Αν περιμένετε και από αλλού απλά δεν απαντάτε στο mail, παρά μόνο όταν φτάσουν όλα τα πακέτα σας. To πακετάρισμα δύο δεμάτων είναι δωρεάν, κάθε extra πακέτο χρεώνεται με 2 λίρες. Επίσης, αναλαμβάνουν να αποθηκεύσουν τα πακέτα σας δωρεάν για 14 μέρες, μετά χρεώνουν 3 λίρες για κάθε extra βδομάδα.

6. Για να σας τα στείλουν θα πρέπει να πληρώσετε τα μεταφορικά. Αυτό γίνεται μέσω του http://www.my-uk-mail.co.uk/topup.htm, όπου θα πρέπει να "φορτώσετε" τον λογαριασμό σας με το ανάλογο ποσό.

Τα μεταφορικά για ένα πακέτο βάρους μέχρι 30 κιλά είναι 37,5 λίρες (δεν έχει τύχει να παραλάβω μεγαλύτερο πακέτο, οπότε δεν μπορώ να σας βοηθήσω για μεγαλύτερου βάρους δέμα).

Εγώ παραλαμβάνω στη βδομάδα. Κάποιο μέλος του forum έχει παραλάβει και νωρίτερα. Το πακέτο έρχεται με εταιρεία κούριερ στο σπίτι.

Αυτά..

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Αρχικό μήνυμα απο AGE http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=1933241&postcount=20807

 

 

οδηγίες αγοράς παπουτσιών από το Internet

 

πως να ελαχιστοποιήσουμε τον κίνδυνο να την πατήσουμε

 

Πρώτα από όλα επιλέγουμε το παπούτσι που θέλουμε, αφού βρούμε την μάρκα π.χ umi γκουγλάρουμε για να βρούμε το original site της εταιρείας του παπουτσιού που μας ενδιαφέρει.

Συνήθως εκεί η κάθε εταιρεία έχει πίνακα που μπορείς να εκτυπώσεις για να βρεις το μέγεθος του παπουτσιού που θα πρέπει να αγοράσεις.

 

Αν δεν έχει τέτοιο πίνακα, έχει αναρτημένο πίνακα με τα μεγέθη των παπουτσιών της και εκεί επίσης φαίνεται το Approx Foot Length in Centimetres (μήκος ποδιού)

 

Σε αυτή την περίπτωση πρέπει να βρούμε πόσα εκατοστά είναι το πόδι του παιδιού μας, αυτό μπορούμε να το κάνουμε είτε εκτυπώνοντας ένα πίνακα σαν αυτούς εδώ

http://www.funfamilytips.com/?p=1723

http://www.shoes.com/App_Themes/Defa..._sizechart.pdf

είτε απλά "ζωγραφίζοντας" το πόδι του παιδιού σε ένα χαρτί (εγώ την βάζω να πατήσει πάνω σε ένα μαγνητικό πίνακα αυτό που ζωγραφίζουν τα παιδιά το βλέπει σαν παιχνίδι και κάθεται εύκολα) μετά μετράμε απλά με μία μεζούρα από την άκρη της φτέρνας μέχρι το μεγάλο δάκτυλο του ποδιού.

 

Οπότε αν έχουμε μετρήσει το πόδι του παιδιού μας στα 13 εκ. εφόσον στον πίνακα αναγράφετε το Approx Foot Length in Centimetres (μήκος ποδιού) όπως εδώ http://www.shoesforkids.co.uk/sizes.asp πάμε στον πίνακα και βλέπουμε ότι πρέπει να αγοράσουμε το Νο 21 σε U.K αυτό είναι το 4,5

 

οκ δεν είμαστε ακόμα σίγουροι και για να μην κάνουμε καμιά πατάτα την πρώτη φορά τι άλλο μπορούμε να κάνουμε ??

 

Επικοινωνούμε με τον πωλητή είτε είναι του ebay είτε από κάποιο κατάστημα και του ζητάμε να μετρήσει εσωτερικά το μήκος τους παπουτσιού που μας ενδιαφέρει, δηλαδή το inside sole length ή internal measurements of the shoe, για το νούμερο που πιστεύουμε ότι θα πρέπει να αγοράσουμε π.χ το u.k 4,5 και για να είμαστε σίγουροι εγώ ζητάω και τις μετρήσεις του αμέσως επόμενου νούμερου.

 

όταν αγοράζουμε παπούτσια το μπροστινό μέρος του παπουτσιού θα πρέπει να είναι αρκετά ευρύχωρο, ώστε να κουνιούνται τα δάχτυλα. Το μεγάλο δάχτυλο του ποδιού πρέπει να απέχει από την άκρη του παπουτσιού από 0,5 έως 1,25 εκατοστά

 

οπότε αν σου πει ο πωλητής ότι εσωτερικά το παπούτσι στο Νο 4,5 είναι 13,5 ή 14 εκ. το αγοράζεις ...........

 

Ελπίζω να μην σας μπέρδεψα και να βοήθησα λίγο

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Μερικές φορές έχει τύχει να μου αρέσει κάποιο αντικείμενο στο ebay και ο πωλητής να μην αναφέρει συγκεκριμένη τιμή μεταφορικών για Ελλάδα, η να μην προσφέρει καθόλου international shipping, γνωρίζουμε ότι αρκεί να ρωτήσουμε τον πωλητή αν δέχεται να στείλει το αντικείμενο στην χώρα μας και αν ναι πόσο θα κοστίσει και αναλόγως ποντάρουμε ή όχι.

 

Έχει τύχει λοιπόν κάποιες φορές, ο πωλητής να έχει δεχθεί να μου στείλει το προϊόν του να μου έχει δώσει τιμή για μεταφορικά και όταν πάω να ποντάρω, το ebay να μην μου το επιτρέπει.

 

Ψάχνοντας λίγο, ανακάλυψα γιατί γίνεται αυτό, όταν λοιπόν ο πωλητής δεν προσφέρει international postage, θα το δείτε στο :

Questions and answers about this item

 

πατώντας στο Ask a question και μετά postage

  • Do you offer international postage?
    This seller doesn't offer international postage.

ακόμα και αν ο πωλητής συμφωνήσει να μας το στείλει δεν μπορούμε να ποντάρουμε, εκτός και αν αλλάξει τις ρυθμίσεις του για να μας επιτρέψει να ποντάρουμε κατ εξαίρεση

 

εδώ γράφει τον τρόπο http://community.ebay.co.uk/question/International-Trading/Australia/2000038475 δεν είμαι σίγουρη αν θα μπορέσετε να το δείτε γιατί έπρεπε να κάνω login για να μπω εκεί, οπότε αντιγράφω ανάλογη απορία πωλητή

 

A member from Australia is trying to bid on my stuff but is being prevented.

 

 

 

και η απάντηση είναι αυτή

 

If your listings are post to UK-only overseas bidders are automatically blocked.

If there are bids you can't revise them but you can put a buyer's ID on your exemption list so they can bid - here:

http://offer.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?BidderPermitLogin

And if they win just increase postage to the correct amount on the invoice before you send it to them (don't click on "recalculate", that will reset price).

If there are no bids you can either do the above or you can revise to add overseas postage prices which will open your listings to all buyers in the countries you want to sell to: This will help:

http://reviews.ebay.co.uk/How-to-List-with-Worldwide-Postage-Item-Based-in-UK_W0QQugidZ10000000004824944

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

πολλες φορες το αμαζον στελνει τις παραγγελιες μεσω DHL post

αυτο το νουμερο της dhl το βαζουμε στο σαιτ www.dhl.de

και δεν βασιζομαστε μονο με τη παρακολουθηση στο αμαζον γιατι δε το ενημερωνουν αμεσως.

 

περιμενουμε να φτασει στο προτελευταιο κουτακι που λεει οτι λεει οτι προσπαθησαν να παραδωσουν (γιατι πριν απο αυτο δεν ειναι ετοιμο για παραδοση ακομα)

 

και παιρνεις τηλ τις ταχυμεταφορες ελτα (www.elta-courier.gr) το τηλ ειναι 8001183000

θα πατησεις την επιλογη 3 που ειναι οι αποστολες εξωτερικου και θα δωσεις το νουμερο αυτο 123.... χωρις τιποτα αλλο θα σου πουν που ακριβως ειναι και ποτε θα στο φερουν ή ποτε να πας να το παρεις αν ξερεις που ειναι... κανονικα στο φερνουν στη διευθυνση σου παντως....

WLFfp2.png XI11p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Χαρα2010 viewpost.gif

Κοριτσακια θελω τη βοηθεια σας! Πρωτη αγορα από ebayκαι φοβαμαι να μην κανω βλακεια. Θελω να αγορασω παντοφλακια από το http://stores.ebay.co.uk/shoeszooΠως θα κανω combineτα 3 ζευγαρια που θελω να παρω. Υπαρχει καπου σαν επιλογη ωστε να το επιλεξω και σε ποια φαση της παραγγελιας?

θα αγοράσεις 3 αντικείμενα έτσι ??? όχι από δημοπρασία (θα πατήσεις δηλαδή το buy it now)

αφού αγοράσεις και τα 3 αντικείμενα θα πάς στο my ebay summary θα σου βγάλει την λίστα με τα 3 αντικείμενα που εκρεμμούν προς πληρωμή και πατώντας σε ένα από αυτά στο more action κάπου γράφει request total from seller το πατάς και του γράφεις τι θέλεις (δεν χρειάζεται αφού στην σελίδα του γράφει ότι κάνει combine postage αλλά εσύ γράψε κάτι) και στείλτο θα λάβεις ένα NEO μαιλ που θα σου έχει νέα τιμή με σωστά, μεταφορικά από εκεί πληρώνεις

Link to comment
Share on other sites

αρχικό μήνυμα από την GOOD LUCK

Αρχικα οταν γραφτηκα δηλωσα οπως ολοι μας την Ελληνικη διευθυνση και στο ebay και στο Paypal.

Ετσι λοιπον σαν registartion address φαινεται η Ελληνικη.

Σαν Primary postage address ομως εβαλα μια Αγγλικη και το ebay οταν πας να κανεις Bid αναγνωριζει αυτη και θεωρει οτι εισαι στην Αγγλια.

Μεχρι στιγμης εχω συναντησει εναν μονο πωλητη να εχει στους ορους του οτι πρεπει η διευθυνση αποστολης να ειναι ιδια με αυτη του paypal που ουτως ή αλλως αυτο θελω κι'εγω μιας και μετα την αλλαζω και βαζω την Ελληνικη. :confused:

Ενα depon θελετε;;; :lol::lol::lol:

Η αλλαγη ειναι παιχνιδακι γιατι δε χρειαζεται να κανετε edit την πρωτη φορα. Απλα κανετε add και οταν πατε να την αλλαξετε εχει επιλογη να διαλεξετε αναμεσα στις διευθυνσεις σας. ( Οριστε, πως ειπατε;;; :?::?::?: )

Ακουγεται περιπλοκο αλλα στην πραξη ειναι απλό. :cool:

 

Καλαμαρακι μου, εννοειται οτι μπορεις να βαλεις οποια διευθυνση αποστολης θελεις. Πες οτι θελεις να στειλεις ενα δωρο σε καποιον.

 

Αρχικό μήνυμα απο AGE viewpost.gif

τώρα που το ξαναδιάβασα δεν τό έχω :cry: την διεύθυνση δεν την αλλάζεις πρίν την πληρωμή :confused::confused:

 

Το εχεις!!! :-D

Τη διευθυνση την αλλαζεις με ενα βελακι που σου βγαζει ακριβως διπλα απο τη μουφα Αγγλικη και λεει "change".

Eκει επιλεγεις την κανονικη σου και μετα πατας το "ask total request from seller" και περιμενεις να στειλει invoice.

 

Edit

Εννοειται οτι εχεις παει πρωτα στο λογαριασμο σου και εχεις προσθεσει την Αγγλικη διευθυνση και την εχεις επιλεξει ως "primary postage address"

ωραία ωραία :-D:grin: να διευκρινίσω για να μην μπερδευτεί κάποιος... ότι εννοείται ότι πρώτα επικοινωνούμε με τον πωλητή για το αν θέλει να το στείλει Ελλάδα και πόσα είναι τα μεταφορικά

 

κοριτσάκι μου θα μας κάνεις μια χάρη ??:-D:grin: αν μπορείς μάζεψέτο λίγο αυτό που έγραψες, να φαίνεται αναλυτικά οι οδηγίες και πόσταρε το στο θέμα με τις οδηγίες για τα πάντα :-D:grin: σίγουρα αυτό είναι ευκολότερο από το να παρακαλάς κάθε φορά τον π@π@ρ@ πωλητή να σου το αλλάξει και να μην ξέρει ή να βαριέται :lol::lol:

ΔΕΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΜΗ ΝΑ ΑΛΛΆΞΟΥΜΕ ΠΑΛΙ ΤΗΝ ΔΙΕΎΘΥΝΣΗ ΜΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΤΗΝ ΣΩΣΤΗ

Αγγλική διεύθυνση μπορείς να βρείς παντού π.χ πάς σε ένα αγγλικό σιτε και βρίσκεις την διεύθυνση που είναι τα γραφεία τους και την περνάς στο ebay

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ένα πρακτικό και τουλάχιστον για μένα ακριβές σάιτ για να δείτε τα νούμερα παπουτσιών σε ευρωπαική, αγγλική και αμερικάνικη μέτρηση είναι το http://hubpages.com/hub/Shoe-Sizes.

 

Γενικά, επειδή υπάρχει θέμα με τις διαφορές αυτές, μια εύρεση στο google βοηθά :wink: π.χ. bras size from EU to UK .

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Οδηγίες για το πως να πουλήσετε στο ebay

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=2124577&postcount=2088

 

Λοιπόν, πως να πουλήσετε στο ΕΒΑΥ !!!!!

 

Πάτε στο MyEbay :arrow:Sell :arrow:Sell an item και σας βγάζει στην σελίδα με το εξής λεκτικό

 

 

Enter an EAN or keywords that describe your item.

Start selling

 

 

Suggestions are available. Use up and down arrow keys to select suggestions.

For example: Amethyst gemstone rings

Quick sell (not suitable for vehicles)

List your item quickly using the most popular options

 

Advanced sell (Sell your item form) Access to all the options (subtitle, listing designer and more

 

Γράφεις μια περιεκτική περιγραφή π.χ. girls party dress. Επιλέγετε αν θέλετε γρήγορη ή πιο λεπτομερή καταχώρηση και πατάτε το κουμπί start selling.

 

Η 2η επιλογή είναι καλύτερη κατά την γνώμη μου.

 

Έστω λοιπόν advanced sell.

 

Πάμε στην σελίδα FIND A MATCHING CATEGORY όπου εντάσετε την αγγελία σας σε μια κατηγορία αγορών (αν επλέξετε 2 κατηγορίες αγορών, την βλέπουν μεν περισσότερα άτομα αλλά αυτό έχει χρέωση).

 

Εμφανίζεται pop-up επιλογή για multiple variations (πώληση του ίδιου προιόντος σε διάφορα μεγέθη). Αν σας χρειάζεται, επιλέγετε ανάλογα.

 

Πάμε στην σελίδα CREATE YOUR LISTING. Η επιλογή multiple variations εμφανίζεται και εδώ. Εδώ ορίζετε τίτλο, υπότιτλο (35 λεπτά της λίρας), κατάσταση του αντικειμένου σας (καινούριο με/χωρίς ταμπελάκια, καινούρια με ελαττώματα, χρησιμοποιημένο κλπ.), νούμερο, χρώμα, υλικό κατασκευής, μάρκα. Προσθέτετε φωτογραφία/φωτογραφίες. Στην συγκεκριμένη επιλογή καταχώρησης που κάνουμε, δεν υπάρχει κόστος για όσες φωτογραφίες και αν καταχωρήσετε.

 

Ακολουθεί το describe the item you're selling, το γνωστό σε όλες μας description που βλέπουμε όταν κοιτάζουμε μια αγγελία. Εδώ γράφετε .... έκθεση ιδεών !!! Πλήρης και λεπτομερής περιγραφή και ότι σχόλιο θέλετε να είναι εμφανές στους πελάτες σας:wink::wink: π.χ. no returns accepted κτλ. Το listing designer δεν ξέρω τι είναι αλλά έχει και χρέωση (7 λεπτά της λίρας). Όποια το βρεί, ας ενημερώσει:wink::wink:

 

Κατόπιν επιλέγετε τον τρόπο που θέλετε να πουλήσετε, δημοπρασία ή άμεση αγορά, οι δημοπρασίες είναι πιο δημοφιλείς. Έστω ότι πάμε σε δημοπρασία. Οι χρεώσεις είναι εδώ, τιμή εκκίνησης μέχρι 0,99 λίρας δεν έχουν χρέωση. Ορίζετε τιμή εκκίνησης, αν θέλετε να ορίσετε κατώτατη τιμή πώλησης η οποία όμως δεν είναι ορατή στον bidder (reserve, συνηθίζεται στα ακριβά αντικείμενα), ποσότητα αντικείμενων προς πώληση, διάρκεια δημοπρασίας και ώρα έναρξης δημοπρασίας. Εδώ βρίσκετε και επιλογή για δωρεά σε κάποιον φιλανθρωπικό οργανισμό. Ορίζετε τρόπο πληρωμής, εννοείται πέιπαλ.

 

Πάμε τώρα στην επιλογή του τρόπου αποστολής. Επιλέγετε τρόπο αποστολής και ορίζετε το p+p, σε πόσες μέρες μάξιμουμ θα αποστείλετε και αν δέχεστε local pick-up.

 

Και πάμε στο ενδιαφέρον !!!!!!!!! Που θέλετε να πουλήσετε (exclude postage locations). Eξ ορισμού δεν αποκλείει τίποτα, αν θέλετε εσείς να αποκλείσετε, πατάτε create exclusion list. Πάτε λοιπόν στην σελίδα που ορίζετε που ΔΕΝ θέλετε να αποστείλετε. Αν π.χ. θέλετε μόνο Ευρώπη, τικάρετε (=αποκλείετε) όλες τις άλλες ηπείρους. Αν π.χ. θέλετε να μην πουλήσετε στην Βουλγαρία, πατάτε show all countries και τικάρετε (=αποκλείετε) την Βουλγαρία. Μ' αυτόν τον τρόπο, κράτησα την Ελλάδα στην αγγελία μου.

 

Στην επόμενη σελίδα, βλέπετε πως θα φαίνεται η αγγελία σας και αυτό είναι !!!! Μέχρι τώρα έχετε φτιάξει μια τζάμπα αγγελία. Σε ότι έχει χρέωση, το ποσό της χρέωσης είναι ορατό δίπλα στην περιγραφή της χρέωσης.

Η αμοιβή του ΕΒΑΥ αν πουληθεί το αντικείμενό σας, είναι εδώ, 10% επί της τιμής πώλησης με ανώτερο όριο τις 40 λίρες.

 

Συγγνώμη προκαταβολικά για τα όποια λάθη/παραλείψεις έχω κάνει !!!!

 

Ξετινάξτε τις ντουλάπες σας λέμεεεεεεεεεεεε!!!!!!!!!!

 

Καλές πωλήσεις !!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Πως να επιστρέψετε ένα αντικείμενο στο Amazon

αρχικό μήνυμα από

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=2226448&postcount=6774

 

θα το στείλεις με συστημένο ΕΛΤΑ (πρόσεξε να μην πεις την λέξη δέμα στο γκισέ) εγώ ένα ζευγάρι μποτίνια δικά μου που άλλαξα πλήρωσα συστημένο 10,50 ευρώ για Αγγλία και έφτασε σε μία εβδομάδα περίπου στο αμαζον

 

θα ζητήσεις στην απόδειξη του συστημένου στα ΕΛΤΑ να γράψουν amazon έχει ένα πεδίο που μπορούν να το γράψουν, θα σκανάρεις την απόδειξη και θα την σώσεις σε Pdf μορφή (αν δεν έχεις σκάνερ όπως εγώ πάς σε ένα κατάστημα που βγάζει φωτοτυπίες και τους ζητάς να το κάνουν για σένα παίρνεις το αρχείο είτε σε στικάκι είτε σε cd εγώ ζήτησα να μου το στείλουν στο mail μου και στο mail που σου έστειλε ο αμαζονας ότι θα σου επιστρέψουν τα μεταφορικά μπλα μπλα μπλα το στέλνεις συνημμένο τους λές τόσα πλήρωσα και σου επιστρέφουν τα χρήματα

 

όταν φτάσει το δέμα σου στο αμαζον σου επιστρέφουν και το ποσό της αξίας του (εσένα θα σου κάνουν αντικατάσταση?? συνήθως δεν το κάνουν αυτό εκτός και αν αγνοείται το δέμα τους)

 

να θυμηθώ να το στείλω αυτό στον admin να το βάλει στις οδηγίες γιατί δεν το ξαναγράφω :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...