Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αλκυονακι.......


fistikaki

Recommended Posts

alcyon τη flamigel την έχω χρησιμοποιήσει εγώ και η 18χρονη κόρη μου. Την αγόρασε αρχικά εκείνη όταν έπαθε έγκαυμα από τον ήλιο και ήταν πολύ αποτελεσματική. Πριν από μέρες όμως τη χρησιμοποιήσαμε για διαφορετικό εντελώς λόγο. Είχε ξεραθεί το δέρμα μας σε συγκεκριμένα σημεία (λαιμό, σβέρκο, μέσα πλευρά μπράτσων και λίγο πάνω από το στήθος στο θώρακα) και στις δυο μας χωρίς να ξέρουμε γιατί.

 

Χρησιμοποιήσαμε flamigel χωρίς συμβουλή γιατρού και έφτιαξε το δέρμα την επόμενη μέρα. Απλά τη σκέφτηκα επειδή θεώρησα ότι ενυδατώνει κιόλας και σε μας έκανε καλό. Αυτά από τις προσωπικές μας εμπειρίες.

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 317
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Την Kelosoft την είχα χρησιμοποιήσει εγώ πριν κάμποσα χρόνια, είχα κανει ράμματα στο γόνατο και μου την είχε δώσει ο φαρμακοποιός για να απαλύνει το σημάδι. Σε μένα τουλάχιστον δεν έκανε σπουδαία δουλειά, το σημάδι φαίνεται και σήμερα αρκετα και στο σημείο εκείνο το δέρμα δεν έχει επουλωθεί σωστά για κάποιον λόγο. Ισως έπρεπε όμως να την είχα χρησιμοποιήσει νωρίτερα, δεν ξέρω τι να σου πω...κανε πάλι μια ερώτηση στον παιδίατρο καλού κακού...

 

 

Link to comment
Share on other sites

καλημερα...

εγω εβαζα την κελοσοφτ σε κατι πολυ σοβαρα σημαδια που εχω αλλα δεν ειδα διαφορα.

μπορει ομως στο παιδικο δερμα που αναπλαθεται πολυ γρηγορα να κανει διαφορα.

ΟΜΩΣ εχε στο νου σου πως μυριζει πολυ εντονα. εγω δεν την αντεχα τη μυρωδια. μου μυριζαν τα παντα μετα πιο πολυ κι απο βιξ με ενοχλουσε. και ειναι και πανακριβη αν θυμαμαι καλα.

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

κι εμεις στο γιο του αντρα μου που εκανε πριν κανενα χρονο επεμβαση καρδιας κελοσοφτ αγορασαμε μετα απο παροτρυνση του γιατρου που τον χειρουργησε..... δυστυχως ομως ξεχναει να την βαλει και δεν εχω δει διαφορα μεγαλη στην ουλη..... βεβαια μιλαμε και για τεραστια ουλη ετσι????? καμια σχεση......

Fm6D.jpg

LdHBp3.png

Link to comment
Share on other sites

H kelosoft είναι πράγματι ακριβή (30 ευρώ).

Προς το παρόν βάζω τη flamigel.

Η παιδίατρος δε μου το πρότεινε καθόλου, ούτε η γναθοχειρούργος. Δεν το ανέφεραν καν.

Όταν ρώτησα την παιδίατρο μου σύστησε τη flamigel, αλλά πώς να το πω... ήταν σαν να μου έλεγε... "εε άμα θες να βάλεις κάτι... βάλε αυτό". Όταν τη ρώτησα για τη mederma (την kelosoft δεν τη χρησιμοποιούσε... δεν είχα κάποια πληροφορία από εκείνη σχετική με αυτή την κρέμα), μου είπε... ας δοκιμάσω πρώτα τη flamigel και μετά αν δω πως δεν κάνει ας βάλω τη mederma.

 

Από αυτό μου έμεινε η αμφιβολία....

Δηλαδή την κρέμα τη βάζω για.... "ψυχολογικούς" λόγους? :roll: Για να αισθανθούμε πως κάτι κάνουμε ή όντως έχει διαφορά??? :confused:

 

Τελικά μέχρι να βρω ποια κρέμα να βάλω ... κι αν χρειάζεται.... μάλλον θα επουλωθεί μόνο του! :|

 

Προς το παρόν βάζω flamigel 1-2 φορές τη μέρα. Ούτε δοσολογία δεν ξέρω.... ό,τι έλεγε στο φύλλο οδηγιών.:roll:

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για την Kelosoft έχω ακούσει και εγώ ότι κάνει πραγματικά δουλειά αλλά θέλει υπομονή, να την βάζεις συνέχεια για μεγάλο χρονικό διάστημα. Και η αδερφή μου όταν την ρώτησα την γνώμη της σαν γιατρό για μια ουλή δική μου μου είπε αμα δεν πρόκειται να βάζεις κάτι για πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα μην βάλεις τίποτα.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

Κοπελούδα μου περαστικά και γρήγορα να μην φαίνεται τίποτα και να ξεχάσετε και την τρομάρα!

Εμένα τελευταία μου είπανε για τη φυσική αλόε βέρα ότι είναι μια εναλλακτική λύση για τα μικρά σημάδια... Εγώ έχω αρχίσει να το χρησιμοποιώ στον μόγλη γιατί είναι δυόμιση και έχει ήδη τέσσερα μόνιμα σημάδια μόνο στο πρόσωπο... μέχρι την ενηλικίωση άνετα θα παίζει σε ταινία με φυλακόβιους και σε προταγωνιστικό ρόλο μάλιστα:rolleyes:

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείτε όταν λέτε "παρατεταμένη χρήση" και ... "συνέχεια"? Δηλαδή ...? 1-2 φορές τη μέρα έως να επουλωθεί ή κάτι παραπάνω?

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

μπορείτε επίσης να δείτε κι εδώ

ράμματα στο πρόσωπο(κρέμα ανάπλασης)

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ .... Συντ.Περ!! :)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πήγα στο φαρμακείο να αγοράσω καμιά κρέμα επούλωσης....

η παιδίατρος πρότεινε την Flamigel... αλλά επάνω λέει πως είναι για εγκαύματα και για κοψίματα (μικρά λέει... και να μην είναι πολύ μεγάλες πληγές λέει...)

Στο φαρμακείο η κοπέλα πρότεινε Kelosoft ή Mederma (κάπως έτσι...).

 

Πέρα από την μεγάλη διαφορά τιμής.... Έχει χρησιμοποιήσει κανείς τις παραπάνω να μου πει τι γίνεται;;;

 

Κατ'αρχην περαστικα στη μικρη σου αλκυον μολις ειδα το θεμα και δεν σου κρυβω οτι ανατριχιασα με την περιγραφη σου φαντασου και να ημουν εκει.Εγω χρησιμοποιω πολυ την flamigel και εχω να πω τα καλυτερα.Ακομα και σε καψιμο εκτος απο το οτι ανακουφιζει επουλωνει γρηγορα.Για τις αλλες κρεμες δεν γνωριζω αλλα για μενα ειναι πολυ καλη αυτη απο την στιγμη που και ο γιατρος δεν σου εδωσε καποια αλλη.

Πολλά παιδιά, πολλές σκοτούρες. Κανένα παιδί, καμιά χαρά.

Κικέρων

Γεωργια 03/10/06 Στελλα 04/03/08

Link to comment
Share on other sites

alcyon, περαστικά στη μπουμπού σου, κορίτσι μου!!! Μόλις τώρα είδα τί πάθατε!!!

Τώρα, όσο για τα σημάδια, μιας και πρόκειται για τόσο μικρό παιδάκι, δοκίμασε να βρεις μια κρέμα με Υπέρεικο, αν υπάρχει Ομοιοπαθητικό Φαρμακείο στην περιοχή σου. Έχει αναπλαστικές ιδιότητες και ΔΕΝ έχει παρενέργειες!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.αλκυον οχι κρεμα με τα σαλιγκαρια το συζητουσαν τα κοριτσια για τις ραγαδες και το πηρε μια κοπελα και οπως την πηρε την πεταξε εχει πολλα Ε.να σου θυμησω οτι κι εμεις ειχαμε στο φρυδι ραμματα και τελικα ειχαμε χρησιμ. την kelosoft.για πολυ καιρο μεχρι να επουλωθει.και το οφ τοπικ μας,περασα στα σηματα για μηχανακι κοπηκα στο αμαξι...:(και δεν με πειραζει που κοπηκα αλλα πως κοπηκα με τσουζει,ο μλκς εξεταστης ηρθε πανω απο το κεφαλι μου και εκανε παρατηρηση εναν στην αλλη ακρη γυρναω και του λεω τελιωσατε?παρε την μια λαθος(αντι να δωσω την απαντηση προσεγκιση σε κομβο για ενα χαζο σημα εδωσα εισοδος σε...)και μετα απο λιγο ξαναρχετε που να του καει το dvd του @#$#@#και μου δειχνει την υπευθυνη δηλωση ρωτωντας με την υπογραψατε?ασχετος αν εγινε και προσωπου επαληθευσηκαι φυσικα υπογραψαμε εξ αρχης(να σου και η δευτερη λαθος και ποια ηταν? το απαγορευτικο σημα για το παρκαρισμα στους διπλους μηνες εδωσα το διπλες μερες οχι μηνες ααααααα)!!σε ενα μηνα ξανα αλκυονη

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ κορίτσια..! :)

Προς το παρόν χρησιμοποιώ την flamigel. Χαίρομαι που άκουσα κάτι και γι' αυτήν (ελπίζοντας πως θα κάνει δουλειά).

 

Βλέπω κάτι μπλέ κουκίδες (σα να είναι υπόλειμα από τα ράματα). Πώς να το πω... εκεί στο κόψιμο, έχει δύο "κλωστές" (μόνο ακρούλες φαίνονται), σαν να εξέχουν τα ράμματα. Να είναι τα εσωτερικά...? Να μην απομακρύνθηκαν καλά τα άλλα? Να μην είναι τίποτα...? Πάντως μπλέ είναι (το ραμματάκι)...!

 

Πρέπει μάλλον να ρωτήσω παιδιάτρο.

Εσείς ξέρετε τίποτα σχετικό;

(Στο δικό μου πόδι δε θυμάμαι κάτι τέτοιο. Και τις καισαρικές τις έκανα με βιοδιασπώμενα ράμματα, άρα ... δεν έχω σχετική εμπειρία με τα άλλα που θέλουν βγάλσιμο).

 

Καμιά ιδέα?

 

 

Υ.Γ. Κρίμα βρε κουφετάκιιιιι...... Συμβαίνουν αυτά όμως... Το κεφάλι ψηλά... και ξανά σε λίγο καιρό... ΟΚ? ;)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Πήγα στο φαρμακείο να αγοράσω καμιά κρέμα επούλωσης....

η παιδίατρος πρότεινε την Flamigel... αλλά επάνω λέει πως είναι για εγκαύματα και για κοψίματα (μικρά λέει... και να μην είναι πολύ μεγάλες πληγές λέει...)

Στο φαρμακείο η κοπέλα πρότεινε Kelosoft ή Mederma (κάπως έτσι...).

 

Πέρα από την μεγάλη διαφορά τιμής.... Έχει χρησιμοποιήσει κανείς τις παραπάνω να μου πει τι γίνεται;;;

 

Διαβασα με μεγαλη ανησυχια την περιπετεια της μικρουλας σου και ευχομαι απο καρδιας περαστικα και ποτε ξανα αλλα ατυχηματα οσο αυτο ειναι εφικτο.

Kelosoft χρησιμοποιησα στην τομη της επεμβασης θυρεοειδη και ειναι πολυ καλη.

Τιμη ηταν πριν 1,5 χρονο περιπου στο 40-45 ευρω.

Μου θυμισες τον μικρο μου (οταν ηταν μικρος) που τρεχαμε μονιμως σε χειρουργεια ευτυχως για μικροατυχηματα.Τετοιο ζουζουλο που ηταν!!!!!

Και παλι περαστικα στην κουκλιτσα σου και η Παναγια να την κρατα αγκαλιτσα οπως τον Χριστουλη.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...