Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φυσιολογικός τοκετός μετά από καισαρική (VBAC)


evelina_1983

Recommended Posts

Baila συγχαρητήριααααααααααααααα!!!!!!!!!!!!!!Πως το' κανες αυτό βρε; Ούτε να το' χατε παραγγείλει! 25/12 ΠΗΤ και τότε γεννησες! Και ταυτόχρονα Χριστουγεννιάτικο δώρο! Συν του ότι είναι Σαββατογεννημένο!!!Χαχα!Υπερτυχερό παιδί! Και οι γονείς βέβαια! Να είστε πάντα καλά!Να τα χαίρεσαι!:D

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κοριτσια καλημερα και ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ

 

25/12 γεννησα τελικα τον μικρουλη μου με επιτυχες 2ο vbac

στις 40 εβδομαδες ακριβως, 3.700 και 54 εκ

δε μπορω να πω πολλες λεπτομερειες αλλα ηταν πολυ πιο γρηγορος τοκετος απο το 1ο vbac 7.30 σπασιμο νερων 11.10 γεννησα

ηταν ΤΕΛΕΙΑ ειμαι πολυ χαρουμενη που τα καταφεραμε και ολα πηγαν καλα παρολο που πολλοι επεμεναν να μη ρισκαρω εγω κι ο γιατρος μου πιστευαμε στο φτ και τα καταφεραμε αψογα

 

καλη επιτυχια σε ολες

 

να σας ζήσει ο χριστουγεννιάτικος μποναμάς!!! γερό και τυχερό να είναι!! :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

baila Συγχαρητήρια!!! Το ήξερα ότι όλα θα πήγαιναν κατ' ευχήν ήμουν τελείως σίγουρη για εσένα (και το μπεμπάκι σου).

 

Κορίτσια στη λίστα μήπως να βάζαμε και ονόματα γιατρών και μαιευτήρια να είναι πιο ολοκληρωμένη;

 

Η άλλη απορία μου είναι η εξής. Και πες ότι γεννάς βράδυ, το ιδιωτικό είναι επαρκώς επανδρωμένο για επείγουσα καισαρική; Χαζή απορία θα μου πείτε, αλλά φίλες νοσηλεύτριες 2 τον αριθμό με αποτρέπουν από ιδιωτικό..... Για πείτε εμπειρίες....

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν σε γενικές γραμμές οι προυποθέσεις είναι:

η αιτία της πρώτης καισαρικής να μην επαναλαμβάνεται στη δεύτερη εγκυμοσύνη

το μώρο να μην είναι πολύ μεγάλο (πάνω από τέσσερα κιλά)

το μωρό να είναι κάθετο κεφαλικό

η κύηση μονήρης

ο τοκετός να γίνει σε καλά οργανωμένο μαιευτηριο

όχι παθολογία κύησης

χρόνος ενδιάμεσα των κυήσεων ίσος ή μεγαλύτερος από 18 μήνες

κατά την προηγηθήσα καισαρική δεν αναφέρεται λοίμωξη

τοκογραφική παρακολούθηση κατά τον τοκετό

συνεχής παρουσία έμπειρου μαιευτήρα μαίας κατά τον τοκετό

φυσιολογική εξέλιξη του τοκετού

 

θετικοί προγνωστικοί δείκτες (αυξάνουν τα ποσοστά επιτυχίας και δεν είναι απαραίτητοι) είναι ο προηγούμενος φυσιολογικός τοκετός και διαστολή τραχήλου στον τοκετό που κατέληξε σε καισαρική πάνω από 5 εκατοστά

 

άλλος παράγοντας που δεν είναι αποδεχτός από όλους τους γιατρους είναι το ηπεριχογραφικό πάχος ουλής

 

Πολυ καλη η λιστα. Να συμπληρωσω τη δικη μου περιπτωση, εχω προβλημα με τα ματια μου (αποκολληση) και δεν επιτρεπεται. Γι αυτο και σταματησα να γραφω στο εν λογω θεμα. Πηγα προχθες στον καλυτερο οφθαλμιατρο, μου ειπε με τιποτα. Δεν πειραζει, το αποδεχθηκα, οποτε αποφασισω για δευτερο θα το γνωριζω απο την αρχη.

Καλη επιτυχια σε ολες τις υπολοιπες, να τα καταφερετε με εναν πονο που λενε. Περιμενουμε νεα.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλημερα και ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ

 

25/12 γεννησα τελικα τον μικρουλη μου με επιτυχες 2ο vbac

στις 40 εβδομαδες ακριβως, 3.700 και 54 εκ

δε μπορω να πω πολλες λεπτομερειες αλλα ηταν πολυ πιο γρηγορος τοκετος απο το 1ο vbac 7.30 σπασιμο νερων 11.10 γεννησα

ηταν ΤΕΛΕΙΑ ειμαι πολυ χαρουμενη που τα καταφεραμε και ολα πηγαν καλα παρολο που πολλοι επεμεναν να μη ρισκαρω εγω κι ο γιατρος μου πιστευαμε στο φτ και τα καταφεραμε αψογα

 

καλη επιτυχια σε ολες

 

μπραβο κοριτσι μου!!!ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ να σου ζησει το μωρακι σου και να εχει παντα χαρες στη ζωη του!!!Αντε και στο ιρναντακι μας τωρα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

nena - επιτυχής

nancy_pan - επιτυχής

elliz - επιτυχής

katpend - επιτυχής

tinoula - επαναληπτική καισαρική

evi mik - επιτυχής

Μανίνα - επαναληπτική καισαρική

spyni - επαναληπτική καισαρική

galat - επαναληπτική καισαρική

angela kgr - επιτυχής

vageor - επιτυχής

balia- επιτυχής - επιτυχής

irnadi - στην προσπάθεια

myangel - στην προσπαθεια

artesio - στην προσπάθεια

ΜΑΡΙΑΛ 2 - στην προσπάθεια

 

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη η λιστα. Να συμπληρωσω τη δικη μου περιπτωση, εχω προβλημα με τα ματια μου (αποκολληση) και δεν επιτρεπεται. Γι αυτο και σταματησα να γραφω στο εν λογω θεμα. Πηγα προχθες στον καλυτερο οφθαλμιατρο, μου ειπε με τιποτα. Δεν πειραζει, το αποδεχθηκα, οποτε αποφασισω για δευτερο θα το γνωριζω απο την αρχη.

Καλη επιτυχια σε ολες τις υπολοιπες, να τα καταφερετε με εναν πονο που λενε. Περιμενουμε νεα.

 

μην στεναχωριέσαι καλή μου τουλάχιστον ξέρεις ότι δεν θα είναι τσάμπα...

μπορείς όμως στο δευτερο μωράκι, να κάνεις το εξείς: να περιμένεις μέχρι ο τοκετός να αρχίσει μόνος του, και μετά να προχωρήσεις σε μια δεύτερη καισαρική, έτσι θα είσαι σίγουρη ότι το μωράκι σου είναι έτοιμο να βγει :D... πιστεύω ότι αυτό δεν θα υποθάλπτει κάποιον κύνδινο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια,ο γιατρός στη Δράμα λέγεται Δερετζής Χαράλαμπος, είναι πολύ υπομονετικός και φαινεται πως αγαπάει αυτο που κάνει. Εχει σχετική εμπειρια στο VBAC με επιτυχία αλλα και περιπτωσεις που προσπάθησε για VBAC αλλα στη πορεία κριθηκε απαραιτητη η καισαρική οπως θα κρινοταν και σε οποιαδήποτε αλλη γέννα. Θα σας κρατάω ενήμερες. Αυτο που ήθελα να ρωτήσω ειναι το εξής: Εχω την εντύπωση πως δε μπορούμε να υπολογίσουμε με μεγάλη ακριβεια το βάρος του μωρόυ,κάνω λάθος; Επίσης σχετικά με την περιβόητη ρήξη μήτρας γνωρίζετε να εχει συμβει σε γυναικα με οριζόντια τομή; Νομίζω πως η αιτια ρήξης μήτρας ήταν οι τεραστιες κάθετες τομές που γινόταν στις καισαρικές πριν απο 20-25 χρονια. Γράφω με επιφύλαξη γιατι πρόκειται για πολύ λεπτο θέμα και καλο θα είναι να γραφουμε πραγματα για τα οποια ειμαστε σιγουρες. Ακομη θέλω να πω πως υπάρχει αγνοια στο συγκεκριμενο θεμα αφου σε οποιον πω οτι θα προσπαθησω για φυσιολογικα με κοιτα με υφος του τυπου "πας καλα;". Ο συζυγος και η υπολοιπη οικογενεια καταλαβαινω πως ειναι κατα της προσπαθειας που κάνω αλλα δε λένε τιποτα. Εσας σας στηριζουν οι δικοι σας; Τέλος πιστεύω οτι κανένας νοήμων γιατρος δε θα ρίσκαρε να κάνει κάτι τοσο επικίνδυνο για τον συνανθρωπο του και τη καριέρα του. Ευχομαι σε οσες προσπαθούμε να τα καταφέρουμε και σε οσες τα καταφεραν ενα μεγαλο μπράβο!

FKg5p3.png LQCpp3.png
Link to comment
Share on other sites

Baila συγχαρητήρια! Να σου ζήσει το μωράκι σου και μπράβο που τα κατάφερες. Δεν είναι καταπληκτικό αίσθημα?

Mikri έχεις δίκαιο γι αυτό με τις κλινικές ότι δεν έχουν χειρουργείο τη νύχτα, το είχα πει και παραπάνω αλλά το ξαναλέω μιας και ρώτησες. Μια απτις προυποθέσεις για vbac είναι να υπάρχει έτοιμο χειρουργιο μηπως και χρειαστεί. Ο γιατρός με τον οποιο θα πηγαιναμε για vbac σε ιδιωτική κλινική μου έθεσε προς το τελος της εγκυμοσύνης το προβλημα του ότι η κλινική που θα γεννούσα δεν έχει χειρουργείο έτοιμο τη νύχτα. Έχει μεν όλο το προσωπικό standby, νοσηλευτές, αναισθησιολόγο δηλαδή τους παίρνουν τηλέφωνο και έρχονται αλλά αν εγώ έρθω με πόνους και μη κακό με ρήξη μήτρας πού να προλάβουν να έρθουν όλοι από τα σπίτια τους να ανοίξουν και να ετοιμάσουν χειρουργείο? Θυμάμαι που το είχα συζητήσει με την ξαδέρφη μου και είχε μείνει γιατι είχε γεννήσει και αυτή εκεί "και οι κοπέλες που γεννούν φυσιολογικά δεν μπορεί να πάθουν κάτι επείγον τη νύχτα και να χρειαστούν επείγουσα καισαρική μεσα στη νύχτα?" μου είπε και της λέω "γιατί νομίζεις τις βάζουν όλες για πρόκληση το πρωί?"

Τελωσπαντων γι αυτό επέλεξα να γεννήσω στο νοσοκομείο που είχαν ετοιμο χειρουργείο και τη νύχτα. Ποτέ δεν ξέρεις.

Artesio εχεις δίκαιο ότι στις κάθετες τομές είναι απαγορευτικό το vbac λόγω του μεγάλου ρίσκου για ρήξη. Αλλά δυστυχώς μπορεί να συμβεί και σε κοπέλες με οριζόντια τομή με πιθανότητα νομίζω 0.7% δηλαδή 7 στις 1000. Όμως ακόμα και κοπέλες χωρίς κ.τ. μπορεί να πάθουν ρήξη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

baila πολλά πολλά συγχαρητήρια!! Πολύ χαίρομαι που τα κατάφερες. Τελικά που γέννησες ; σε δημόσιο ή σε ιδιωτικό;

Νομίζω στη Δράμα κάνει vbac από παλιά ο Ευθυμιαδης αλλά δεν ξέρω άν δουλεύει ακόμα.

Σε κάποια που με ρώτησε οι τοκετοί μου είχαν διαφορά 30 μήνες.

Irnadi περιμένουμε όλοι τα ευχαριστα νέα σου.Είμαι σίγουρη ότι θα πάνε όλα καλά..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια,ο γιατρός στη Δράμα λέγεται Δερετζής Χαράλαμπος, είναι πολύ υπομονετικός και φαινεται πως αγαπάει αυτο που κάνει. Εχει σχετική εμπειρια στο VBAC με επιτυχία αλλα και περιπτωσεις που προσπάθησε για VBAC αλλα στη πορεία κριθηκε απαραιτητη η καισαρική οπως θα κρινοταν και σε οποιαδήποτε αλλη γέννα. Θα σας κρατάω ενήμερες. Αυτο που ήθελα να ρωτήσω ειναι το εξής: Εχω την εντύπωση πως δε μπορούμε να υπολογίσουμε με μεγάλη ακριβεια το βάρος του μωρόυ,κάνω λάθος; Επίσης σχετικά με την περιβόητη ρήξη μήτρας γνωρίζετε να εχει συμβει σε γυναικα με οριζόντια τομή; Νομίζω πως η αιτια ρήξης μήτρας ήταν οι τεραστιες κάθετες τομές που γινόταν στις καισαρικές πριν απο 20-25 χρονια. Γράφω με επιφύλαξη γιατι πρόκειται για πολύ λεπτο θέμα και καλο θα είναι να γραφουμε πραγματα για τα οποια ειμαστε σιγουρες. Ακομη θέλω να πω πως υπάρχει αγνοια στο συγκεκριμενο θεμα αφου σε οποιον πω οτι θα προσπαθησω για φυσιολογικα με κοιτα με υφος του τυπου "πας καλα;". Ο συζυγος και η υπολοιπη οικογενεια καταλαβαινω πως ειναι κατα της προσπαθειας που κάνω αλλα δε λένε τιποτα. Εσας σας στηριζουν οι δικοι σας; Τέλος πιστεύω οτι κανένας νοήμων γιατρος δε θα ρίσκαρε να κάνει κάτι τοσο επικίνδυνο για τον συνανθρωπο του και τη καριέρα του. Ευχομαι σε οσες προσπαθούμε να τα καταφέρουμε και σε οσες τα καταφεραν ενα μεγαλο μπράβο!

artesio και σε μένα ο υπέρηχος έπεσε έξω αρκετά και το μώρο ήταν μεγάλο. Αλλά αυτό ίσως και να μην έχει ιδιαίτερη σημασία αν οι υπόλοιπες προυποθέσεις ισχύουν. Σε μένα ο γυναικολόγος δεν το συζητούσε ιδιαίτερα το βάρος του.

Link to comment
Share on other sites

Baila!!!!!!!

Να σου ζήσει το μωρό!

Συγχαρητήρια σε εσένα, στο μωρό και στον γιατρό που τα καταφέρατε.

Θέλουμε λεπτομέρειες... όνομα γιατρού, νοσοκομείο ή κλινική κτλ

Link to comment
Share on other sites

είστε τυχερές κορίτσια στην Δράμα,έχετε και κάποιες επιλογές..εμείς στον Βόλο δεν έχουμε ούτε μια και θα πρέπει να ξενιτευτούμε για να βρούμε γιατρό να μας αναλάβει..Στην προσπάθεια κι εγώ κορίτσια,ελπίζω την καινούρια χρονιά να έρθει το δεύτερο νινί.Η μικρή μου είναι 15 μηνών,είναι καλό το χρονικό διάστημα ή να περιμένω κι άλλο;

baila να σας ζήσει!μπράβο!παίρνουμε πολύ θάρρος..

[img]http://lb4m.lilypie.com/9e1Dp2.png[/img]
[img]http://lb2m.lilypie.com/aMfRp2.png[/img]
Link to comment
Share on other sites

είστε τυχερές κορίτσια στην Δράμα,έχετε και κάποιες επιλογές..εμείς στον Βόλο δεν έχουμε ούτε μια και θα πρέπει να ξενιτευτούμε για να βρούμε γιατρό να μας αναλάβει..Στην προσπάθεια κι εγώ κορίτσια,ελπίζω την καινούρια χρονιά να έρθει το δεύτερο νινί.Η μικρή μου είναι 15 μηνών,είναι καλό το χρονικό διάστημα ή να περιμένω κι άλλο;

baila να σας ζήσει!μπράβο!παίρνουμε πολύ θάρρος..

 

Πιστεύω πως αν το ψάξεις θα βρεις γιατρο που να το υποστηρίζει. Ειδικά οι νεότεροι γιατροι ειναι περισσότερο εναλλακτικοι σε νέες τεχνικές.

FKg5p3.png LQCpp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οπότε Nena είναι τελείως μονόδρομος το πράγμα. Στην Αθήνα τουλάχιστον ή πας στο Ροσόλυμο ή ξανατρως μαχαίρι για να μην διακινδυνεύσεις. Αν κάποια έχει διαφορετική εικόνα παρακαλώ πολύ να την καταθέσει γιατί έχω απογοητευτεί πάαααααρα πολύ.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια Συγχαρητηρια! Να σας ζήσουν τα λουκουμακια σας!

 

Θα ήθελα να μου πείτε (όποια γνωρίζει) για τον γιατρο Ροσόλυμο στο Έλενα, τελικά μόνο αυτός ειναι απο δημόσιο? ο Χασιάκος που μου αναφερες ΜΑΡΙΑΛ μου εκανε την 1η καισαρική και οταν τον είχα ρωτησει στο ιατρειο του μετα που σαραντησα μου ειπε οτι μετα απο καισαρικη μονο καισαρικη.

 

Δηλαδη κοριτσια σε ολοκληρη Αθήνα έχουμε μόνο μία επιλογη γιατρου΄σε δημόσιο?

Δεν μπορει σίγουρα θα υπαρχει και καποιος άλλος, πρέπει να βρεθουν και να αναφερθουν οποιοι αλλοι υπαρχουν για να ενημερωνομαστε ολες οι καινουργιες άλλα και οι παλιές!

 

Δεν ειμαι εγκυος ακόμη αλλά το ψαχνω πολυ τον τελευταιο μήνα, πρέπει να βρώ γιατρο.

 

Ευχομαι όλες σας να πετυχετε με vbac!

Καλή χρονια!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια Συγχαρητηρια! Να σας ζήσουν τα λουκουμακια σας!

 

Θα ήθελα να μου πείτε (όποια γνωρίζει) για τον γιατρο Ροσόλυμο στο Έλενα, τελικά μόνο αυτός ειναι απο δημόσιο? ο Χασιάκος που μου αναφερες ΜΑΡΙΑΛ μου εκανε την 1η καισαρική και οταν τον είχα ρωτησει στο ιατρειο του μετα που σαραντησα μου ειπε οτι μετα απο καισαρικη μονο καισαρικη.

 

Δηλαδη κοριτσια σε ολοκληρη Αθήνα έχουμε μόνο μία επιλογη γιατρου΄σε δημόσιο?

Δεν μπορει σίγουρα θα υπαρχει και καποιος άλλος, πρέπει να βρεθουν και να αναφερθουν οποιοι αλλοι υπαρχουν για να ενημερωνομαστε ολες οι καινουργιες άλλα και οι παλιές!

 

Δεν ειμαι εγκυος ακόμη αλλά το ψαχνω πολυ τον τελευταιο μήνα, πρέπει να βρώ γιατρο.

 

Ευχομαι όλες σας να πετυχετε με vbac!

Καλή χρονια!

 

στο προγουμενο τοπικ που μας εκλεισαν,ειχαν αναφερθει και αλλα 1-2 ονοματα-αν εχεις χρονο κοιταξε το,θα το κοιταξω κ εγω καποια στιγμη-,αλλα δεν ειχαν μιλησει καποιες με προσωπικη εμπειρια...

fBaep3.png

 

uwK7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Έτυχε χθες και ρώτησα τον γυναικολόγο μου για μια φίλη αν μπορεί να την αναλάβει για vbac και μου είπε ότι αναλαμβάνει μόνο δικές του πελάτισσες που γνωρίζει πλήρως το ιστορικό τους γιατί για να είναι επιτυχημένο πρέπει να ισχύουν ορισμένες προϋποθέσεις και είναι πολύ επιφυλακτικός να αναλάβει γυναίκα σε προχωρημένη εγκυμοσύνη.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

Έτυχε χθες και ρώτησα τον γυναικολόγο μου για μια φίλη αν μπορεί να την αναλάβει για vbac και μου είπε ότι αναλαμβάνει μόνο δικές του πελάτισσες που γνωρίζει πλήρως το ιστορικό τους γιατί για να είναι επιτυχημένο πρέπει να ισχύουν ορισμένες προϋποθέσεις και είναι πολύ επιφυλακτικός να αναλάβει γυναίκα σε προχωρημένη εγκυμοσύνη.

 

 

μπορεις να αναφερεις και το ονομα του για να εχουμε μια πιο ολοκληρωμενη εικονα;

fBaep3.png

 

uwK7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Αnti1980 και τα τσαγάκια μου τα πίνω και όλα τα κάνω!!!

Απλά δε θέλει να βγει....Ακόμη...

Έτσι κι'αλλιώς δεν έχω άλλο περιθώριο. Μια εβδομάδα μου έμεινε για να συμπληρώσω τις 42 εβδομάδες.

Περιμένω πως και πως να γεννήσω και να σας γράψω την εμπειρία μου.

Η Αγγελική με συμβουλέυει και με 'ακούει'. Νομίζω πως είμαι σε καλά χέρια!

 

Χαίρομαι που όλα πηγαίνουνε καλά!

 

Καλά κορίτσια εγώ τώρα πήρα χαμπάρι ότι άνοιξε άλλο τόπικ! :roll:

Πνίγομαι με τα μικρά, η μικρή μεγάλωσε τώρα και "αγρίεψε", με το ζόρι ξεκλέβω λίγα λεπτάκια για τον υπολογιστή...

 

Ζαχαρένια μου δεν σε ξέχασα, όλο έλεγα να βρω λίγο περισσότερο χρόνο να γράψω ένα κανονικό μήνυμα σε σένα και στη Σπύνι αλλά δεν τα κατάφερα αφού όταν κοιμούνται τα παιδιά αργά το βράδυ είμαι και εγώ πτώμα!

 

Μαριάλ συγχαρητήρια, πολύ χαίρομαι με τα νέα σου! :D

 

Δεν διάβασα και τίποτα άλλο, όταν βρω χρόνο θα το κάνω.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Οπότε Nena είναι τελείως μονόδρομος το πράγμα. Στην Αθήνα τουλάχιστον ή πας στο Ροσόλυμο ή ξανατρως μαχαίρι για να μην διακινδυνεύσεις. Αν κάποια έχει διαφορετική εικόνα παρακαλώ πολύ να την καταθέσει γιατί έχω απογοητευτεί πάαααααρα πολύ.

ο ροσόλυμος η αλήθεια είναι ότι είναι ο μόνος για δημόσιο (από όσο ξέρω μετά από ότι είπώθηκε για χασιάκο ο οποίος λόγω κόσμου μάλλον το έκοψε το άθλημα)

όμως στο ιδιωτικό υπάρχουν αρκετοί γιατροί που θα σε υποστηρήξουν: πυργιώτης (ρεα , λητώ), λαζανάκης (λητώ), γιατράς και άλλοι...

άλλωστε γιατί στεναχωριέσαι; ένας γιατρός χρειάζεται για να σε ξεγεννήσει όχι εκατό, σωστά;

εγώ στο δεύτερο παιδί που έκανα επείγουσα καισαρική λόγω αποκόλησης πλακούντα την εκάνα μέσα στο μητέρα στις 3:00 τα ξημερώματα, και προσωπικό υπήρχε μια χαρά... για αυτό μη τα φοβάσαι τα ιδιωτικά

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια Baila!!! Να σας ζήσει το μικρούλι!!!

 

Κορίτσια έχω ευχάριστα νέα!!!

 

Η irnadi γέννησε!!!!!!

Γέννησε με φυσιολογικό τοκετό σε 5 ώρες. Μου έστειλε μήνυμα εχτές και μου το είπε. Μόλις γυρίσει μου είπε, θα μας πει και λεπτομέρειες!!!

 

Μπράβο κοριτσάκια, μπράβο…!!! Η χαρά μου είναι απερίγραπτη!!! Νιώθω σαν να τα κατάφερα εγώ!!!

 

Ανανεώνω και τη λίστα… και εύχομαι πολύ σύντομα να μπω και εγώ!! Ακούς Ζαχαρένια??? Θα μπούμε παρέα????

nena - επιτυχής

nancy_pan - επιτυχής

elliz - επιτυχής

katpend - επιτυχής

tinoula - επαναληπτική καισαρική

evi mik - επιτυχής

Μανίνα - επαναληπτική καισαρική

spyni - επαναληπτική καισαρική

galat - επαναληπτική καισαρική

angela kgr - επιτυχής

vageor - επιτυχής

balia- επιτυχής

irnadi - επιτυχής

myangel - στην προσπάθεια

artesio - στην προσπάθεια

ΜΑΡΙΑΛ 2 - στην προσπάθεια

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

μπράβο irnadi τέλεια τέλεια τέλεια....

 

το μωρό μάλλον στο τσακ, του χρόνου μας βγήκε, δε σου κρύβω πως ένα άγχος το είχα...

 

συγχαρητήρια γλυκιά μου να σου ζήσει......:P

 

ΚΑΛΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΣΚΙΖΟΥΜΕ

 

ανυπομονώ να έρθει και η δικιά μου σειρά....

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια!

Ρε κορίτσια... εσείς που τα καταφέρατε... δε μπορείτε να φανταστείτε πόσο κουράγιο δίνετε.

Ακόμα και εσείς που γεννήσατε πάλι με καισαρική!!!!!!!!! Μπράβο, μπράβο και πάλι μπράβο.

 

irnadi να μας ζήσει το μωρό! γερό και καλότυχο!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...