Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΜΗΤΡΙΚΟ ΓΑΛΑ

Recommended Posts

Γειά σας,

Εχω ενα μωράκι 50 ημερών, το οποίο γεννήθηκε στην 37η εβδομάδα και λόγω κάποιου αναπνευστικού προβλήματος που αντιμετώπισε μόλις γεννηθηκε μπήκε σε θερμοκοιτίδα. Εκεί κόλλησε ενα ενδονοσοκομιακό μικρόβιο και βγηκαμε 15 ημερών. Σε όλη τη διάρκεια της παραμονής του στη θερμοκοιτίδα το μωρό σιτιζόταν με μητρικό γάλα από θήλαστρο αρχικά με σωληνάκι και μετά με μπιμπερό, κάτι που συνέχισα και όταν τον φέραμε σπίτι, γιατί οπως είναι φυσικότο μωρο συνήθισε το μπιμπερόκαι δεν μπορεσα να τον θηλάσω καθόλου. Πριν 1 εβδομάδα περίπου αρχισε να βγάζει γουλίτσες, που όμως δεν ήταν η συνιθισμένη ποσότητα που είναι λογική αλλά εβγαζε αρκετο γάλα, σε σημείο να μην χορταίνει και να ταλαιπωρείται με εμετους. Η παιδίατρος μου σύστησε να του δώσω και 1 γεύμα με ξένο, το Frisolac Comfort, παρόλο που σε υπέρηχο που του κάναμε έδειξε μια παρα πολύ ηπια παλλινδρόμηση, που μας είπαν οτι δεν χρειαζόταν ιδιαίτερη παρακολούθηση. Στο 1 γεύμα που του δίνω frisolac το μωρό είναι μια χαρά, ενω στα υπόλοιπα που του δίνω μητρικό (από θήλαστρο) κάνει εμετό, κλαίει, και πολλές φορές από τις ξινίλες δεν κοιμάται καλά και βήχει. Σήμερα έκανε και 2 φορές διάροια μετά το γεύμα με μητρικό ενώ μετά το γεύμα με το frisolac είναι όλα εντάξει.

Υπάρχει περίπτωση να τον πειράζει κάτι στο δικό μου γάλα? Εχω αγχωθεί πολύ γιατί ήθελα τουλάχιστον να πάρει μητρικό για όσο περισσότερο καιρό γινόταν, αλλά όσο το βλέπω να ταλαιπωρείται με το μητρικό και να είναι μια χαρά με το ξένο στεναχωριέμαι και δεν ξέρω τι να κάνω. Ο άντρας μου εντωμεταξύ είναι πολύ υπέρ του μητρικού, παρόλο που δεν κατάφερα να θηλάσω και νομίζω οτι αν του πω να κόψω το μητρικό θα αντιδράσει.

Υπάρχει κάποια μανούλα που να αντιμετώπισε παρόμοιο πρόβλημα με το γάλα της;

Διαφημίσεις

Νομιζω οτι το ολα ενατξει που λες για τα κακα του ειναι λιγο αοριστο..

οταν θηλαζουν τα μωρα οι κενωσεις τους ειναι διαρκεις συνηθως κ πορτοκαλοκιτρινες..κατι τετοιο σε εναν ενηλικα θα χαρακτηριζοταν διαροια...αυτο μηπως σε φοβιζει;

οατν πινει ξενο γαλαμαλλον ναρκωνεται κ σου κομαται,οποτε σευ θεωρεις ολα καλα..το μητρικο μπορει να μην το φτανει..ποσο βαζεις στο μπουκαλι; στο πινει ολο;

επισης οι ξυνιλες που λες ειναι παντα απο παλιο γαλα για αυτο κ ειναι ξυνισμενες..

τα παιδια με ηπιαπαλινδρομηση ειναι καλυτερο να πινουν μητρικο παντως..

βαλε ενα δυο χοντα βιβλια κατω απο το στρωμα του απο την πλευρα που κοιμαται..να ανασηκωνεται λιγο το κεφαλακι του, αφηνε το να ρευτει καλα και φροντιζε να μην καταπινει αερα μαζι με το μπιμπερο..

μήπως έφαγες κάτι βαρύ?

Μου θυμίζει στην δεύτερη κόρη μου που κάποια στιγμή έφαγα φασολάκια. Φαντάσου ότι απλά δοκίμασα από μία φίλη μου, δύο κουταλίτσες. Η μικρή για δύο μέρες ξίνιζε την μουρη της όταν θηλαζε και πόναγε η κοιλίτσα της. Πιθανότατα ήταν από αυτό.

Η παιδίατρος τότε μου είχε πει να πίνω πολύ γάλα για να γλυκάνει και το δικό μου γάλα που δίνω στο παιδί.

Γενικά εγώ είχα παρατηρήσει ότι τα παιδιά μου επιρρεάζονταν πάρα πολύ με αυτό που έτρωγα εγώ, και όταν γινόταν καμία "βλακεία" ηρεμούσαν μετά από δύο ημέρες περίπου.

Πιστεύω ότι δεν πρέπει να απογοητεύεσαι και να σταματήσεις το μητρικό. Η κάθε μανούλα έχει το κατάλληλο γάλα για το δικό της παιδάκι

επισης οι ξυνιλες που λες ειναι παντα απο παλιο γαλα για αυτο κ ειναι ξυνισμενες..

τα παιδια με ηπιαπαλινδρομηση ειναι καλυτερο να πινουν μητρικο παντως..

βαλε ενα δυο χοντα βιβλια κατω απο το στρωμα του απο την πλευρα που κοιμαται..να ανασηκωνεται λιγο το κεφαλακι του, αφηνε το να ρευτει καλα και φροντιζε να μην καταπινει αερα μαζι με το μπιμπερο..

Αυτό που λέει η boulou πραγματικά εμένα με έσωσε. Περίπου για έξι μήνες το στρωματάκι της ήταν κεκλιμένο. Ηρεμούσε με αυτό τον τρόπο

Διαφημίσεις

nala γεια σου! πως πάει το μωράκι σου; εγώ θα σου συνιστούσα να πάρεις και δεύτερη και τρίτη γνώμη πριν συνεχίσεις με το frisolac! Ξέρω σίγουρα ότι ειδικά στα παιδιά με παλινδρόμηση(αν είναι αυτό που τελικά σας ταλαιπωρεί) είναι πολύ καλύτερα να συνεχίσεις να θηλάζεις. Αυτό που συμβαίνει με τα γάλατα του κουτιού είναι ότι επειδή είναι πιο βαριά δεν βλέπεις τις αναγωγές γιατί δεν φτάνουν μέχρι το σημείο να κάνει γουλιές το παιδί αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι εξαλείφεται το πρόβλημα.

Ίσως όμως να είναι και κάτι άλλο, πχ. να το πειράζει κάποιο αλλεργιόγονο τρόφιμο που καταναλώνεις, όπως σουσάμι ή αγελαδινό γάλα(αν και δεν νομίζω αυτό αφού δέχεται το έτοιμο γάλα) ή κάτι άλλο...

Αν είσαι Αθήνα ή Θεσσαλονίκη, προσπάθησε να επικοινωνήσεις και με κάποια σύμβουλο θηλασμού, σίγουρα θα σε βοηθήσει.:D