Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

ΒΟΗΘΕΙΑ!! ΚΟΒΕΤΑΙ ΤΟ ΓΑΛΑ??

Recommended Posts

Καλημέρα σας!

Από προχθές είμαι πολύ στενοχωρημένη καθώς μου σύστησε η παιδίατρος να ξεκινήσω ξένο γάλα ως συμπλήρωμα καθώς η μικρή μου δεν έβαζε βάρος! Συγκεκριμένα από 2 μηνών μέσα σε 3 εβδομάδες, σχεδόν 3 μηνών, έβαλε μόνο 100 γραμμαρια (4750)!! Δεν ξέρω τι μπορεί να έφταιξε! Προσπαθώ να βρω την αιτία για να το διορθωσω!

Η αλήθεια είναι ότι τς τελευταίες 10 μέρες πρόσεχα λίγο τη διατροφή μου, έτρωγα καλό πρωινό, κρέας με σαλάτα το μεσημέρι, 1,5 λιτρο γάλα τη μέρα!! και κάτι ελαφρύ το βράδυ πχ σαλάτα. Ενδιαμεσα από φρούτα μέχρι μπισκότα και παγωτο κάθε μέρα! Κυρίως όμως ελάττωσα το ψωμι...

Από την άλλη σταματούσα το θηλασμό στα 30-35 λεπτα επειδή το μωρό αν το άφηνα παραπάνω με το ρέψιμο έκανε πολύ αναγωγή. Έκλαιγε λίγο αλλά μετά ησύχαζε και κοιμόταν 6-7 ώρες σερί το βράδυ, 2 ώρες το μεσημέρι και από λίγο ενδιάμεσα στα γεύματα. Δηλαδή κοιμόταν καλά!!

Τι να φταίει???? Γιατί δεν πήρε βάρος?? Χθες με πιάσαν τα κλάματα...

Μήπως και η πολύ ζέστη φταίει? Μήπως έκανα δουλειές και κουραζόμουν και δεν ήταν θρεπτικό το γάλα μου?

Κάθε φορά που της δίνω αυτό το ξένο της εξηγώ ότι πρέπει για να πάρει λίγο βάρος και ότι θα κάνω ότι μπορώ για να έρθει πίσω το γαλατάκι της μαμάς...

Διαφημίσεις

Argen οι περισσότεροι παιδίατροι συστήνουν ξένο γάλα γιατί είναι η πιο εύκολη λύση. Η κορούλα σου πόσες πάνες βρέχει την ημέρα???Αν βρέχει 6-7 πάνες τότε τρέφεται ικανοποιητικά. Αν όχι προσπάθησε να την θηλάζεις περισσότερο και πιο συχνά.

Θα σου απαντήσουν και άλλες μανούλες πιο έμπειρες.

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Τώρα είδα το μεγάλο σου ερώτημα. Λένε ότι το γάλα μπορεί να κοπεί αν η μητέρα στεναχωρεθεί πάρα πάρα πολύ ή αν υποσιτίζεται, όχι όμως αν κάνει προσεγμένη διατροφή. Εγώ έκανα 2,5 μήνες δίαιτα και δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Αν βάζεις το μωρό στο στήθος συχνά τότε το γάλα δεν θα κοπεί έτσι εύκολα.

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Το γαλα δεν κοβεται,ουτε μειωνεται αν η μαμα στεναχωρεθει,αγχωθει,εκνευριστει,κλπ. Επισης δεν κοβεται ακομα και οταν υποσιτιζεται η μαμα ποσο μαλλον οταν τρεφεται οπως εσυ.Βαζε το μωρο οσο πιο συχνα μπορεις στο στηθος ακομα και το σκετο πιπιλισμα κανει πολυ καλο γιατι διεγειρει την παραγωγη σου.

Μη συνδεεις το θηλασμο με εξωτερικους παραγοντες.Οσο περισσοτερο θηλαζεις τοσο περισσοτερο γαλα θα εχεις!!!

9Gm6p2.png?qzCQ8hue

Prune κοπέλα πολύ έμπειρη στον θηλασμό μου είπε σε δική μου ερώτηση ό,τι το γάλα μπορεί να μειωθεί όταν η μαμά υποσιτίζεται. Όχι πως έχει σημασία αλλά τελικά τι ισχύει?

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Διαφημίσεις

Prune κοπέλα πολύ έμπειρη στον θηλασμό μου είπε σε δική μου ερώτηση ό,τι το γάλα μπορεί να μειωθεί όταν η μαμά υποσιτίζεται. Όχι πως έχει σημασία αλλά τελικά τι ισχύει?

Διαβασε το τοπικ "θηλασμος και ωμοφαγια" εχει πολλα ενδιαφεροντα στοιχεια πανω στο θεμα αυτο.Η φυση λειτουργει υπερ του μωρου και το προστατευει.Ο οργανισμος της μαμας μπορει να εχει προβλημα απο την ελλειψη τροφης αλλα γαλα θα εχει.

Νομιζω οτι η Αγλαια αναφερει μια μειωση της ταξης του 20% στο γαλα αλλα η μαμα μπορει να θρεψει το μωρο.

Βεβαια αυτες ειναι ακραιες καταστασεις.Κατα τη διαρκεια πολεμων κλπ.

9Gm6p2.png?qzCQ8hue

argen, καλύτερα να απαντήσεις σε αυτές τις ερωτήσεις

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=40795

Μέχρι να απαντήσεις και να το δουν οι πιο έμπειρες μανούλες του φορουμ έχε υπόψη σου ότι το γάλα δεν κόβεται μόνο του. Όταν το μωρό δεν μένει πολύ ώρα στο στήθος το γάλα μειώνεται. Αν πράγματι έχει μειωθεί μπορείς να το αυξήσεις και να θηλάσεις αποκλειστικά χωρίς συμπλήρωμα. Ο καλύτερος τρόπος είναι να βάζεις το μωρό στο στήθος όσο πιο συχνά μπορείς, και να το αφήνεις να θηλάζει όση ώρα θέλει, χωρις να κοιτάς το ρολόι. Αν ζεσταίνεσαι με αυτό τον καιρό, δοκίμασε να θηλάσεις ξαπλωμένη στο στο πλάι για να μην σε ακουμπάει το μωρό και ζεσταίνεσαι.

Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Θα προσπαθήσω να τις δίνω πιο πολλά γεύματα τη μέρα και θα την αφήνω όση ώρα αυτή αντέχει. Και όσον αφορά τις πάνες, από κατούρημα άλλο τίποτα! Και την αλλαζώ σίγουρα 6 φορές την ημέρα και είναι πολύ βαριές οι πάνες από τα ούρα!

Συμφωνώ με τις αλλες κοπέλες.Ακουσε το δικό σου μητρικό ενστικτο.Μην του δώσεις κανένα συμπλήρωμα.Αν ζεστένετε το μωράκι θηλασε στην μπανιέρα με νερό,διασκεδασέτω

Μπείτε και οι δύο και χαλαρώστε.

13η Λανθασμένη οδηγία: Εάν το μωρό σου «δεν παίρνει ικανοποιητικά» βάρος, πρέπει να του δώσεις συμπλήρωμα ξένου γάλακτος.

Η επιστημονική αλήθεια: Πολλές φορές επαγγελματίες υγείας «τρομοκρατούν» τη λεχώνα για το βάρος του μωρού της, χωρίς να υπάρχει στην πραγματικότητα κανένα πρόβλημα. Άλλες φορές πάλι υπάρχει πρόβλημα, όμως καταφεύγουν εύκολα και αμέσως στη λύση του ξένου γάλακτος, χωρίς προηγούμενα να δώσουν οδηγίες για αποτελεσματικότερο θηλασμό, χρήση θηλάστρου από τη λεχώνα κα.

Δες αυτό

http://ariadni144.wordpress.com/2010/04/08/lanthasmenes_odigies_pou_vlaptoun_ton_thilasmo/

Ο θηλασμός είναι μια ΥΠΕΡΟΧΗ σχέση(δεν είναι γάλα σε κονσέρβα)Η κατσικούλα θηλάζει το κατσικάκι, η γαιδουρίτσα το γαιδουράκι,η γατούλα το γατάκι, γιατί οχι και ο άνθρωπος το ανθρωπάκι...

Συμφωνώ νινάκια2 και έτσι θα ήθελα να κάνω αλλά ξέρεις τι σκέφτομαι? Και αν πράγματι υπάρχει κάποιος π.χ. ορμονικός παράγοντας και δεν έχω θρεπτικό γάλα? Έχω και υποθυρεοδειδισμό, μήπως επηρεάζει το γάλα μου? Σε αυτήν την περίπτωση εάν δεν της δίνω ξένο και συνεχίζει να μην βάζει βάρος, θα είναι σωστό αυτό?

Αυτό που θα προσπαθήσω να κάνω είναι να την έχω πάρα πολύ ώρα στο στήθος. Μπορέι το μωρό λόγω ζέστης να "ζαβλακώνεται" (το είπα λίγο λαϊκά) και να κοιμάται ενώ ακόμη δεν έχει χορτάσει! Αλλά δε ξέρω φοβάμαι να μην της δίνω καθόλου συμπλήρωμα, μήπως της κάνω κακό. Εγώ λέω να προσπαθώ μέρα με τη μέρα και όταν δώ ότι παίρνει κανονικά βάρος το μωρό τότε σιγά σιγά να κόβω το συμπλήρωμα μετά από τα γεύματα.

Θα προσπαθήσω να ελέγχω το βάρος της κάθε εβδομάδα και μόλις δω ότι βάζει κανονικά βάρος θα κόβω σιγά σιγά το ξένο. Θα προσπαθήσω να ξαναεδραιώσω τον αποκλειστικό αλλά χωρίς να πάρω το ρίσκο να μην παίρνει βάρος το μωρό.

Πήρε 100 γραμμ. σε 3 εβδομάδες!!! Πολύ λίγο!!! Όλη αυτή η ανάπτυξη που έχασε με τρομοκρατεί!!

• Like 1

Εφόσον το μωρό βρέχει τόσο πολύ τις πάνες, η πρόσληψη του γάλακτος είναι ικανοποιητική. Η γιατρός έψαξε το ενδεχόμενο ουρολοίμωξης, αλλεργιών ή κάποιας άλλης αιτίας που μπορεί να εμποδίζει την πρόσληψη βάρους;

θα ήταν χρήσιμο να ξέρουμε και τις προηγούμενες ζυγίσεις, πόσο συμπλήρωμα δίνεις και τις απαντήσεις στις ερωτήσεις που ανέφεραν τα κορίτσια, για να δούμε αν υπάρχει κάποιο άλλο θέμα με το θηλασμό που επιδέχεται βελτιώσεως.

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=40795

Αν το μωρό έβρεχε αυτές τις πάνες και πριν το συμπλήρωμα, τότε χάνοντας θηλασμούς λόγω του συμπληρώματος υπονομεύεται η παραγωγή σου. Αν δεν έβρεχε τόσες πάνες πριν, τότε πρέπει να αρχίσεις αντλήσεις, για να αυξήσεις την παραγωγή. Περισσότερα, όταν απαντήσεις στις ερωτήσεις.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Διαφημίσεις

Προσεγμένη διατροφή ή μειώνω τις θερμίδες δεν σημαίνει υποσιτισμός. Έχω γράψει ότι η δίαιτα δεν επηρεάζει τη γαλουχία εκτός και αν μιλάμε για υποσιτισμό (σοβαρή έλλειψη τροφής) που θα επηρεάσει και τις υπόλοιπες λειτουργίες της μαμάς.(δεν είπα και τότε ακόμα ότι το γάλα κόβεται αλλά επηρεάζεται δεν προχώρησα σε λεπτομέρειες γιατί είναι μεγάλη συζήτηση και ο υποσιτισμός άσχετος με την δίαιτα της κοπέλας που έγραψα )

Επίσης σε ότι αφορά το στρες ..............μιλάμε για καταστάσεις έντονου στρες (σεισμός, απώλεια αγαπημένου προσώπου) ότι μπορεί να επηρεασθεί το let down δηλ το γάλα να αργεί λίγο να κατέβει αυτό όμως δεν σημαίνει ότι παύει να υπάρχει και ότι η γυναίκες στην ιστορία του ανθρώπινου γένους (με πολλές μαύρες σελίδες) καταφέρνουν να θρέψουν τα παιδιά τους. Δεν θέλω να σκεφτώ τι θα γινόταν σε διαφορετική περίπτωση.....

Argen απάντησε στις ερωτήσεις που σου βάλανε τα κορίτσια για να δούμε και τις προηγούμενες ζυγίσεις και όσο μπορείς με περισσότερες λεπτομέρειες τη συμπεριφορά του μωρού.

Οι πάνες σας δείχνουν ότι το μωρό παίρνει υπεραρκετό γάλα.........δεν υπάρχει μη θρεπτικό γάλα υπάρχει περίπτωση όμως όταν υπάρχει υπερπαραγωγή (ή όταν κάνουμε συχνές εναλλαγές)να παίρνει πολύ από το πρώτο γάλα που δεν είναι πλούσιο σε λίπη οπότε να επηρεασθεί η πρόσληψη βάρους. Για αυτό γράψε μας και πως θηλάζεις κάνεις συχνά εναλλαγές? Κρατάς το μωρό στη στήθος για κάποια συγκεκριμένη ώρα και μετά προσφέρεις το δεύτερο? Κάνεις γεύμα και στήθος? το μωρό δείχνει να δυσφορεί? Έχει και κάποια άλλα συμπτώματα (π.χ, εξανθημάτα, αναγωγές, κολλικούς)? Οι κενώσεις τι χρώμα έχουν?

Σας δίνω τις απαντήσεις λοιπόν:

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος 40η

Β. Το φύλο του βρέφους κοριτσάκι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ)

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία. επισκληριδιος

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη. ικτερο max 13 min10,5

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο. oxi

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

26/4 γέννηση 3130

30/4 έξοδος από μαιευτήρια 2970

31/5 3850

28/6 4650

22/7 4750 !!

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο. συνήθως 5-6

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει όλα

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα από 70-110 σήμερα είναι η τρίτη μέρα που παίρνει συμπλήρωμα

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο) σήμερα σε 3 γεύματα έχει πάρει 290 μλ

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.

electric swing medela

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο 1

7β. ποιες ώρες αντλείτε και πρωι

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση 20-30 λεπτά

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει. 5-6

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο 1

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

Κινείται πολύ και ήδη από 2,5 μηνών πιάνει παιχνίδια και παίζει πολύ ώρα. Βγάζει διάφορους ήχους όταν της μιλάς και ειδικά όταν της λέω παραμυθάκια. Γελάει πολύ! Ήδη 3 φορές έβγαλε και φωνούλα στο γέλιο της. Κάθεται ήσυχη στο πορτ μπεμπε και παίζει αλλά υπάρχουν και φορές που κλαίει. Κοιμάται τις νύχτες από 6 εώς 8 ώρες, το μεσημέρι 2-3 ώρες αλλά και ενδιάμεσα από μεσάωρο και πάνω.

Τα γεύματα που κάνετε είναι πολύ λίγα δεδομένου ότι και το μωρό κοιμάται πολλές ώρες το βράδυ.

Επίσης έχεις να κάνεις με ένα μωρό όχι απαιτητικό (και το δικό μου έτσι ήταν και είναι αυτό είναι καλό γιατί δεν έχει γκρίνια αλλά και κακό γιατί θα πρέπει να προσφέρεις από μόνη σου πιο συχνά) αν χρησιμοποιείς πιπίλα περιόρισε την στο ελάχιστο γιατί το μωρό ξεγελιέται και χάνει γεύματα.

Άρα θα αυξήσεις τα γεύματα του μωρού τουλάχιστον σε 8. βάζε το μωρό στο στήθος πριν κλάψει π,χ αν το πρωί κοιμάται 3ωρο δώσε τα υπόλοιπα γεύματα ανά 2ώρες.

Θα ξεκινάς με το πρώτο στήθος και θα το αφήνεις για όση ώρα θέλει και πίνει πραγματικά για να καταλάβεις ότι πίνει γαλά διάβασε αυτό

How Do You Know The Baby Actually Drinks At The Breast?

When a baby is getting milk (he is not getting milk just because he has the breast in his mouth and is making sucking movements), you will see a pause at the point of his chin after he opens to the maximum and before he closes his mouth, so that one suck is (open mouth wide - pause - close mouth type of suck). If you wish to demonstrate this to yourself, put your index or other finger in your mouth and suck as if you were sucking on a straw. As you draw in, your chin drops and stays down as long as you are drawing in. When you stop drawing in, your chin comes back up. This pause that is visible at the baby’s chin represents a mouthful of milk when the baby does it at the breast. The longer the pause, the more the baby got. Once you know about the pause you can cut through so much of the nonsense breastfeeding mothers are being told. Such as: Feed the baby twenty minutes on each side. A baby who does this type of sucking (with the pause) for twenty minutes straight might not even take the second side. A baby who nibbles (doesn’t drink) for 20 hours will come off the breast hungry. See the video clips at the website nbci.ca which show when a baby is getting milk (or not) and also how to latch a baby on and how to use compression.

Αν αποκοιμηθεί στο στήθος ή αρχίζει απλά να πιπιλάει πίεσε το στήθος σου να βγάλει γάλα όπως το αναφέρει εδώ http://www.nbci.ca/index.php?option=com_content&view=article&id=8:breast-compression&catid=5:information&Itemid=17

Σου βάζω και ένα βίντεο για να έχεις εικόνα

όταν τελειώσει με το ένα στήθος προσφέρεις το δεύτερο...αν δείχνει ότι δεν έχει χορτάσει προσφέρεις ξανά το πρώτο....

μετά δώσε συμπλήρωμα όσο πιεί και μέτρα τις επόμενες 3-4 μέρες το συνολικό συμπλήρωμα που πίνει από κει και πέρα αρχίζεις και μειώνεις 30 μλ από ένα γεύμα (όχι σε κάθε γεύμα) σε 3-4 μέρες αφαιρείς πάλι 30 μλ και παει λέγοντας.

Βασική προϋπόθεση να έχουν αυξηθεί τα γεύματα θηλασμού σε τουλάχιστον 8.

για μωρά που θηλάζουν αποκλειστικά κάποιες φορές είναι φυσιολογικό να παρουσιάζουν μια παύση μιας και παίρνουν αρκετό βάρος τους πρώτους 2 μήνες αλλά καλό είναι να εξαντλούμε όλες τις περιπτώσεις πριν (αύξηση γευμάτων στο στήθος) ή και να αποκλείσουμε παθολογικά αίτια όπως ουρολοίμωξη ή αλλεργία (συνήθης ύποπτος είναι η πρωτείνη αγελαδινού γάλακτος) το συμπλήρωμα δεν είναι λύση καθώς όταν θεωρούμε ότι το γάλα δεν είναι αρκετό κοιτάμε να το αυξήσουμε,εισάγοντας συμπλήρωμα μειώνουμε την παραγωγή αφού μειώνουμε τη ζήτηση, απομακρύνουμε το μωρό από το στήθος καθώς συνηθίζει στην εύκολή ροή του μπιμπερό και εκθέτουμε το μωρό σε κίνδυνο καθώς αν υπάρχει κρυφή αλλεργία στην πρωτεΐνη αγελαδινού που παίρνει το μωρό έμμεσα μέσω μητρικού γάλακτος και επηρεάζει το βάρος η απευθείας έκθεση θα είναι χειρότερη.

Πιστεύω πάντως ότι με την αύξηση των γευμάτων θα δεις διαφορά.........

Γράψε μας νεότερα ......

Άρα θα αυξήσεις τα γεύματα του μωρού τουλάχιστον σε 8.

Συμφωνώ με όσα έγραψε η Κριστίνα αλλά θα πρότεινα να στοχεύσεις σε περισσότερους θηλασμούς, για την ακρίβεια, βάζε το μωρό στο στήθος με κάθε ευκαιρία - για να κοιμηθεί, όταν ξυπνάει, πριν κλάψει, αμέσως μόλις κλάψει ..

Βάλε τουλάχιστον 1-2 νυχτερινούς θηλασμούς, μην αφήνεις το μωρό να κοιμάται το βράδυ πάνω από 4 ώρες (μπορεί να θηλάζει και κοιμισμένο, δεν είναι ανάγκη να ξυπνάει εντελώς).

Το μωρό σου τους πρώτους 2 μήνες έβαλε καλό βάρος, κάτι πρέπει να συνέβη, για να αλλάξουν τα πράγματα. Μήπως τον τελευταίο μήνα ήταν που άρχισε να κοιμάται πολλές ώρες;

Μήπως αυτό τον μήνα περάσατε καμιά ίωση, πρόσεξες καθόλου πράσινα κακά;

Στις αναγωγές βγάζετε πολύ γάλα; Έχεις δει το θέμα με την ΓΟΠ σε μωρό που θηλάζει (γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση - στο λινκ που έδωσε η Maggie);

Ευχαριστώ πολύ πολύ για τις απαντήσεις. Σήμερα το πρωί την άφησα περίπου σαράντα λεπτά στο στήθος και μετά της έδωσα μόνο 60 μλ ξένο που ήπιε μόνο τα 40. Της το έδωσα ως επιπλέον.... δεν έκλαιγε δηλαδή. Θα κλειστώ μέσα και θα τη θηλάζω συνέχεια!

Ήθελα να ρωτήσω κάτι για τις αναγωγές... στις αναγωγές το γαλατάκι απλά τρέχει από τα χειλάκια του μωρού ή κάνει και μικρορουκέτες? Γιατί εγώ αρκετές φορές την έχω όρθια για να ρευτεί ή και λίγο παραπάνω αφού ρευτεί και βγάζει γαλατάκι σρουπ που εκτεινάσεται. Αλλά είναι λίγο δεν είναι δηλαδή όλο το γεύμα.

Ενδιαφέρον νομίζω έχουν αυτά για το θηλασμό μας. Για δείτε τα!

25/7 7:30 πρωί

1ο ζύγισμα

Δικό μου βάρος 74

Μαζί με μωρό 78,9

Βάρος μωρού 4,9

2ο ζύγισμα μετά το θηλασμό 8:15

Δικό μου βάρος 73,7

Μαζί με μωρό 78,8

Βάρος μωρού 5,1 + ότι είχε κατουρήσει κιόλας

Αυτό δε δείχνει ότι τρώει καλά???

αυξησε τα γευματα τουλαχιστον σε 8 πως παραπανω σου ειπε και μια αλλη κοπελα και μην ανησυχεις καποιους μηνες η μικρη μου δεν πηρε ουτε γραμμαριο την πρωτη φορα στους 4 μηνες ειχε ουρολοιμωξη μετα στον 6ο μηνα πηρε ελαχιστο βαρος για αγνωστα αιτια και στον 10ατο μηνα που ειχαμε περασει μια ιωση 17ν ημερες παλι δεν πηρε γραμμαριο

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

328e.jpg328ep3.png

Ευχαριστώ πολύ πολύ για τις απαντήσεις. Σήμερα το πρωί την άφησα περίπου σαράντα λεπτά στο στήθος και μετά της έδωσα μόνο 60 μλ ξένο που ήπιε μόνο τα 40. Της το έδωσα ως επιπλέον.... δεν έκλαιγε δηλαδή. Θα κλειστώ μέσα και θα τη θηλάζω συνέχεια!

Ήθελα να ρωτήσω κάτι για τις αναγωγές... στις αναγωγές το γαλατάκι απλά τρέχει από τα χειλάκια του μωρού ή κάνει και μικρορουκέτες? Γιατί εγώ αρκετές φορές την έχω όρθια για να ρευτεί ή και λίγο παραπάνω αφού ρευτεί και βγάζει γαλατάκι σρουπ που εκτεινάσεται. Αλλά είναι λίγο δεν είναι δηλαδή όλο το γεύμα.

Ενδιαφέρον νομίζω έχουν αυτά για το θηλασμό μας. Για δείτε τα!

25/7 7:30 πρωί

1ο ζύγισμα

Δικό μου βάρος 74

Μαζί με μωρό 78,9

Βάρος μωρού 4,9

2ο ζύγισμα μετά το θηλασμό 8:15

Δικό μου βάρος 73,7

Μαζί με μωρό 78,8

Βάρος μωρού 5,1 + ότι είχε κατουρήσει κιόλας

Αυτό δε δείχνει ότι τρώει καλά???

Οι γουλίτσες δεν είναι ανησυχητικές, όταν δεν δυσφορεί το μωρό. Μπορεί να ζορίζεται με το ρέψιμο, αυτό δεν είναι τίποτε. Διάβασε στο θέμα της ΓΟΠ για την παλινδρόμηση, για να δεις αν έχετε άλλα συμπτώματα.

Δεν είναι αξιόπιστες οι ζυγίσεις πριν και μετά το θηλασμό, ούτε καν κάθε μέρα. Ζύγιζε το μωρό κάθε βδομάδα - στην ίδια ζυγαριά-, μέχρι να αρχίσει να παίρνει βάρος κανονικά.

Αν θηλάζεις "συνέχεια" και το μωρό βρέχει καλά τις πάνες, μην δίνεις το συμπλήρωμα αμέσως. Άφηνε το μωρό στο στήθος όσο θέλει. Όταν αφήνει το ένα στήθος, πρόσφερε και το άλλο και επανέλαβε για όσο ενδιαφέρεται το μωρό. Φρόντιζε να πιάνει καλά μεγάλο μέρος από τη θηλαία άλω. Αν αφήσει το στήθος ευχαριστημένο, μην προσφέρεις συμπλήρωμα, απλά ξανατάισε το, όσο γρήγορα κι αν κλάψει, ακόμη κι αν έχει περάσει μόλις ένα μισάωρο. Επειδή το μωρό μπορεί να κουράζεται στο στήθος, μπορεί να χρειάζεται να τρώει πολύ συχνά. Μπορείς από μόνη σου, χωρίς να κλάψει, να ξαναπροσφέρεις το στήθος 15-30 μετά το τέλος του θηλασμού, αν φάει καλώς.

Αν μείνει πολλή ώρα στο στήθος αλλά συνεχίζει να φέρεται σαν πεινασμένο, τότε κάνε όπως έκανες, δώσε λίγο συμπλήρωμα, για να ηρεμήσει, και ξαναθήλασε με την πρώτη ευκαιρία. Δηλαδή το συμπλήρωμα να είναι η τελευταία σου λύση, όταν το μωρό πεινάει αλλά για κάποιο λόγο δεν κάθεται στο στήθος. (Γι' αυτό είπαμε να το ταΐζεις πριν κλάψει, ώστε να μην είναι εκνευρισμένο από την πείνα, γιατί τότε μπορεί να μην θέλει να θηλάσει, ειδικά αν συνηθίσει στο μπιμπερό).

Πολύ καλά τα links για την πίεση στο στήθος! Δεν το ήξερα κάτι τέτοιο!

Από τον επόμενο κιόλας θηλασμό θα ξεκινήσω την πίεση όποτε το μωρό ρουφάει!!

Μωρουλίνι μου το γαλατάκι της μαμάς είναι εδώ για σένα!!!!!!!

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ! ΧΑΝΩ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ !

Όσο και αν είμαι πολύ αισιόδοξη κάθε πρωί που πίνει χαλαρή το δικό μου γάλα... το πράγμα δυσκολεύει αργότερα που είναι η ώρα να φάει, πεινάει αλλά αρνείται το στήθος!!

Τι να κάνω σε αυτήν την περιπτωση?? Γιατί έχω όλη την καλή διάθεση να επιστρέψω στον αποκλειστικό θηλασμό αλλά αυτήν με το που τη βάλω στο στήθος τρελαίνεται!!

Κλαίει και οδύρεται! Και τότε αν της δώσεις το μπουκάλι ως δια μαγείας ηρεμεί και τρώει λαίμαργα το ... ξένο γάλα.

Δεν ξέρω αλλά μάλλον τα κατέστρεψα όλα...

Αναπολώ τις μέρες ... 4 μέρες πριν που ήμασταν αγκαλιασμένες και έπινε το γαλατάκι της μαμάς. Κλαίω όλη την ώρα, έχω χάσει την μπάλα... Τι έκανα και το κατέστρεψα έτσι? Δεν έπρεπε να της δώσω καθόλου μπουκάλι! Έπρεπε η παιδίατρος να μου συμβουλέψει αμέσως να της αυξήσω τους θηλασμούς και όχι να της δίνω ξένο συμπλήρωμα! Τα έχασα κι εγώ που δεν πήρε καθόλου βάρος και υπέκυψα με άγχος στο ξένο μην τυχόν χάσει κι άλλες θρεπτικές ουσίες το μωρό...

Τι να πω...

Πείτε μου υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να κάνω το μωρό να ξαναθελήσει το στήθος και να μην κλαίει και τινάζεται όποτε της το προσφέρω??