Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

ΧΕΜΩΝΑΣ Ή ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ

erma79

Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΜΑΝΟΥΛΕΣ

Ο ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΚΟΝΤΕΥΕΙ 2 ΜΗΝΩΝ. ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΒΑΦΤΙΣΩ ΧΕΙΜΩΝΑ ΤΟΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ ΄Η ΝΑ ΤΟ ΑΦΗΣΩ ΓΙΑ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΜΑΙΟ- ΙΟΥΝΙΟ ( ΘΑ ΕΙΝΑΙ 1 ΕΤΟΥΣ)?

ΓΙΑ ΠΕΙΤΕ ΓΝΩΜΕΣ?

:lol:.

tnDpp3.png

77l3p3.png

Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΜΑΝΟΥΛΕΣ

Ο ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΚΟΝΤΕΥΕΙ 2 ΜΗΝΩΝ. ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΒΑΦΤΙΣΩ ΧΕΙΜΩΝΑ ΤΟΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ ΄Η ΝΑ ΤΟ ΑΦΗΣΩ ΓΙΑ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΜΑΙΟ- ΙΟΥΝΙΟ ( ΘΑ ΕΙΝΑΙ 1 ΕΤΟΥΣ)?

ΓΙΑ ΠΕΙΤΕ ΓΝΩΜΕΣ?

:lol:.

Να σου ζήσει το αγγελούδι σου!!

Καλύτερα είναι άνοιξη ή φθινόπωρο,καλοκαίρι είναι ζόρικα χειμώνα μπορεί να την <αρπάξει>.Εμείς τον μεγάλο τον βαφτίσαμε Σεπτέμβριο(πολύ ωραίος καιρός με αρκετή δροσιά) & τον μικρό τέλη μαιου(εκεί τα είδαμε όλα με την ζέστη!!!)

Σε μια βάφτιση που πήγαμε πριν λίγες μέρες τά'δαμε όλα από τη ζέστη.

• 1 year later...

Επαναφέρω αυτό το θέμα για να ακούσω περισσότερες γνώμες (αν υπάρχουν). Σκεφτόμαστε να βαφτίσουμε τον μικρό μας τα Χριστούγεννα που θα είναι 7.5 μηνων γιατί αλλιώς θα πρέπει να πάμε καλοκαίρι που θα έχει ήδη κλείσει χρόνο και βάλε. Έχει βαφτίσει καμία άλλη το παιδάκι της χειμώνα ή έχετε πάει σε χειμωνιάτικη βάφτιση; Ποια είναι η γνώμη σας; Ξέρει καμία αν υπάρχει κάποιος περιορισμός, αν π.χ. κάποιες από τις μέρες των γιορτών δεν γίνονται βαπτίσεις;

Επαναφέρω αυτό το θέμα για να ακούσω περισσότερες γνώμες (αν υπάρχουν). Σκεφτόμαστε να βαφτίσουμε τον μικρό μας τα Χριστούγεννα που θα είναι 7.5 μηνων γιατί αλλιώς θα πρέπει να πάμε καλοκαίρι που θα έχει ήδη κλείσει χρόνο και βάλε. Έχει βαφτίσει καμία άλλη το παιδάκι της χειμώνα ή έχετε πάει σε χειμωνιάτικη βάφτιση; Ποια είναι η γνώμη σας; Ξέρει καμία αν υπάρχει κάποιος περιορισμός, αν π.χ. κάποιες από τις μέρες των γιορτών δεν γίνονται βαπτίσεις;

Εμείς βαφτίζουμε την μικρή στις 17/12...βέβαια η μικρή τότε θα είναι ήδη 14 μηνών οπότε δεν με παίρνει να το καθυστερήσω πολύ ακόμα...απλά επειδή τον μεγάλο τον είχαμε βαφτίσει Ιούνιο, στη μικρή είπα να το κάνω χειμώνα...

Περιορισμός είναι ανάλογα την εκκλησία που θα πέσεις...κάποιοι δηλώνουν ότι 1 εβδομάδα πριν τα Χριστούγεννα δεν γίνονται βαφτίσεις...κάποιοι άλλοι δεν έχουν θέμα...οπότε δεν ξέρω να σου πω στα σίγουρα...

Με το καλό η βάφτισή σας!

Και να είσαι προετοιμασμένη για τα σχόλια των συγγενών του στυλ, μα καλά, χειμωνιάτικα θα το κάνετε; Θα κρυώσει το παιδί...και διάφορα τέτοια...

Διαφημίσεις

βαπτισε το οποτε θελεις. καμια βαπτιση δεν γινεται στο υπαιθρο, οποτε δεν υπαρχει θεμα να κρυωσει το μωρο. το καλοκαιρι βεβαια οσα κλιματιστικα και να υπαρχουν μια ζεστη υπαρχει. βαπτισα το μωρο μου Ιουνιο και λιωσαμε.

lRR9p3.png

Το χειμώνα όσο να'ναι μια ταλαιπωρία τη τρώς...

Πολύ περισσότερο βέβαια και αν βρέχει... και δε ταλαιπωρείται μόνο το μωρό, αλλά και όλοι οι καλεσμένοι...

Επίσης περιορίζεσαι λίγο και με τις φωτογραφίες, θα πρέπει να γίνουν μέσα στην εκκλησία ή στο κέντρο...

Πάλι όμως είναι και θέμα τύχης το τί καιρό θα κάνει. Μια ξαδέρφη μου βάφτισε Ιούνιο και εκείνη την ημέρα έριχνε χαλάζι, λίγο έλλειψε να πνιγούμε!!!

Εγώ είμαι πιο πολύ του Καλοκαιριού...

Με το καλό η βάπτιση του μωρού σου!

Οχι, όχι χειμώνα! Ανοιξη καλύτερα. Να το ευχαριστηθείτε όλοι... Θα κάνετε ανετα την φωτογράφηση χωρις να φοβόσαστε μην κρυώσει, ετσι βρεγμενο που θα είναι... Ολα θα είναι πολυ πιο άνετα...

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις κορίτσια! Η άνοιξη είναι λίγο δύσκολη λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων, γι' αυτό οι επιλογές μας είναι χειμώνας ή καλοκαίρι. Φυσικά θα προτιμούσα καλοκαίρι, αλλά δεν μου πάει να το βαφτίσω αφού χρονίσει, μεγάλο δεν θα είναι τότε; Αυτό για τις φωτογραφίες μου το έχουν πει κι άλλοι, είναι τόσο άσχημο να βγάλεις φωτογραφίες μέσα στην εκκλησία;

Georgina τέτοιου είδους σχόλια τα ακούω συνέχεια γιατί δεν ντύνω το μωρό σαν κρεμμυδάκι, αλλά ευτυχώς έχω μάθει να τα αγνοώ :mrgreen:

βαπτισε το οποτε θελεις. καμια βαπτιση δεν γινεται στο υπαιθρο, οποτε δεν υπαρχει θεμα να κρυωσει το μωρο. το καλοκαιρι βεβαια οσα κλιματιστικα και να υπαρχουν μια ζεστη υπαρχει. βαπτισα το μωρο μου Ιουνιο και λιωσαμε.

Α μην το λες! ειχα παει σε βαφτιση περσυ αρχες Δεκεμβρη κ το μωρο αρρωστησε γερα στο τσακ γλιτωσε την πνευμονια . οσο θερμανση κ να εχει στην εκκλησια το μωρο ειναι αρκετη ωρα γυμνουλι κ κρυωνει. σκεψου κ μετα με το κεφαλακι βρεγμενο που στεκεσαι εξω στο κρυο για τις φωτογραφιες

εγω ψηφιζω ανοιξη δαγκωτο. τον δικο μου τον ειχα βαφτισει αρχες σεπτεμβρη ουτε σκας ουτε κρυωνεις!

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Διαφημίσεις

Εγω και απο τον μεγαλο που τον βαπτισαμε Μαιο στην Ελλαδα και απο τον μικρο που τον βαπτισαμε Ιουνιο στο Βελγιο φωτογραφιες εχουμε μονο μεσα στην εκκλησια..

κανονικα τα μωρα δεν πρεπει να καθονται ολογυμνα μεσα στο ναο ειτε ειναι χειμωνας ειτε ειναι καλοκαιρι. εγω και τα 3 παιδια μου τα σκεπαζα με τη πετσετα της βαπτισης και οταν εφτανε η στιγμη για το λαδωμα την εβγαζα. τα μωρα γενικα ειναι ευαισθητα και θα πρεπει να τα προσεχουμε ας εχει και 40 βαθμους. το κακο ειναι οτι οι μαμαδες εκεινη την ωρα δεν το σκεφτονται και το προσωπικο του ναου δεν ενημερωνει παντα.

lRR9p3.png

κανονικα τα μωρα δεν πρεπει να καθονται ολογυμνα μεσα στο ναο ειτε ειναι χειμωνας ειτε ειναι καλοκαιρι. εγω και τα 3 παιδια μου τα σκεπαζα με τη πετσετα της βαπτισης και οταν εφτανε η στιγμη για το λαδωμα την εβγαζα. τα μωρα γενικα ειναι ευαισθητα και θα πρεπει να τα προσεχουμε ας εχει και 40 βαθμους. το κακο ειναι οτι οι μαμαδες εκεινη την ωρα δεν το σκεφτονται και το προσωπικο του ναου δεν ενημερωνει παντα.

Αυτό που λες, δεν μου φαινεται εφικτο...

Κατ'αυτον τον τροπο, τα μωρα δεν πρεπει να τα γδυνουμε ουτε για μπανακι στην θαλασσα/πισινα, και γενικα, πιστευω η υπερβολικη προστασια δεν οδηγει σε καλο...

Το χειμώνα, συμφωνώ οτι θελει περισσότερη προσοχή. Πρεπει να σιγουρευτεις οτι ο Ναος θερμένεται... Το καλοκαίρι, θελει λιγο προσοχή μονο με το air-condition... Να μην ειναι το μωρο από κατω...

Γενικά όμως, η υπερπροστασία, τουλάχιστον εμένα, δεν μου βγηκε σε καλο...

Γενικά όμως, η υπερπροστασία, τουλάχιστον εμένα, δεν μου βγηκε σε καλο...

Τι εννοείς; Υπερπροστασία σχετικά με τη βάφτιση ή γενικώς;

Εγω και απο τον μεγαλο που τον βαπτισαμε Μαιο στην Ελλαδα και απο τον μικρο που τον βαπτισαμε Ιουνιο στο Βελγιο φωτογραφιες εχουμε μονο μεσα στην εκκλησια..

Είναι καλές; Είσαι ευχαριστημένη;

Τι εννοείς; Υπερπροστασία σχετικά με τη βάφτιση ή γενικώς;

Υπερπροστασία γενικά μιλάω εγώ...

Το να έχει πχ 40 βαθμους εξω, και να το τυλιγεις με πετσετα στην προκειμενη περίπτωση...

Διαφημίσεις

Έχω πάει σε βάπτιση χειμερινή....Σαν θέμα είχαν γενικά απλά λευκό χρώμα και γουνάκια...Καθώς ήταν κοριτσάκι!! Μου άρεσε πολύ σαν ιδέα, όπως και κάποια χριστουγεννιάτικα θέματα που διάβασμα από κάποια κοριτσια!!

Γενικά για διακόσμηση θέματα κτλ επιλογές υπάρχουν.

Για το θέμα του κρυώματος τώρα του μωρού, δεν νομίζω να υπάρχει κάποιο θέμα.

Σε καθε περίπτωση είτε χειμώνα είτε καλοκαίρι πρέπει να προσεχουμε πιστεύω να μην το ντύσουμε ενώ εχουν μείνει πάνω του νερό και ειδικά τα μαλλάκια του.. Πλέον όπως έχει γίνει ο καιρός στην Ελλάδα ( που πέρσι ειχαμε Χριστουγεννα με ήλιο πχ) μου φαίνεται απόλυτα φυσιολογικό να μπορεί να γίνει η βάπτιση.

Τωρα αν μιλάμε για ακραίες καιρικές συνθήκες πχ χιόνια κτλ ναι θα ήμουν επιφυλακτική προσωπικά, μη μου κρυώσει η μικρούλα μου.

Γι αυτό και εγώ σκέφτομαι προς Μάρτη Απρίλη, που τουλάχιστον και να έχει χιονίσει τέοτια εποχή θα έχει πιο νορμάλ καιρό...

Έπειτα είναι και το πρόβλημα ότι αν βρέχει,σου χαλάει όλα τα σχέδια για τραπέζι, δυσκολεύει τους καλεσμένους κτλ...

Πέρα από το αν κρυώσει δηλαση΄το μωρό που πιστεύω μπορούμε να το αποφύουμε, είναι και πολλά διαδικαστικά θέματα...

Ψηφιζω μαιο!!!!!

και αν μου επιτρεπεται το παρακατω σχολιο!

μα που ειναι το κακο και τα βαφτιζουν ολοι τοσο μωρα 6, 7 μηνων??? δηλαδη αν εχει κλεισει χρονο τι πειραζει? ειναι πολυ μεγαλη ταλαιπωρια για ενα μικρο μωρακι ολο αυτο το νταβαντουρι! γιαυτο ξεραινονται στο κλαμα! εγω ηθελα τα παιδια μου να τα βαφτισω μεγαα ετσι κι αλλιως απο πριν τα κανω. αλλα τελικα οπως ηρθαν τα πραματα τα βαφτισα και τα 2 μαζι, το ενα 9 μηνων το αλλο 2μισι χρονων. και ενω το μικρο κοιμοταν σε ολοκληρη τη γιορτη που ακολουθησε, η μεγαλη το καταχαρηκε ενιωθε ωραια πως ολο αυτο γινοταν γιαυτην, επαιξε με αλλα παιδακια φορεσε ωραια ρουχα ( ετσι μας ελεγε) κλπ. Χαρηκα κι εγω πολυ γιαυτην και λυοηθηκα που η μικρη περασε ολη αυτη τη μερα ξεθεωμενη στο καροτσι να κοιμαται!

α, και για να προλαβω: ναι ειναι μυστηριο η βαφτιση και δε παμε για το γλεντι (κι εμεις φαγητο σε ψαροταβερνα ειχαμε) και λοιπα, η ταλαιπωρια του μυστηριου ειναι μεγαλυτερη για το μωρο. να εχεις ενα μωρο σε κλειστο χωρο με τοσο κοσμο διπλα στα λιβανια και να μη μπορει να κουνησει παρα να ειναι αγκαλια! εχω γινει νονα και τα ειδα ολα !!!! ευτυχως τα δικα μου ειχαν καλυτερη συμπεριφορα προς τισ νονες τους .

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift

και εγω λεω καλυτερα καλοκαιρι οπως και να το κανεις εισαι λιγο πιο ελευθερη και απο θεμα ντυσιματος δεν χρειαζεσαι μπουφαν παλτα κλπ και απο την αποψη μην κρυωσει το μωρο..ασε που το χειμωνα κυκλοφορει και γριπη ενας να εχει κατι εχετε κολλησει οι περισσοτεροι...εμεις τη μικρη τη βαφτισαμε ιουνιο 12μηνων ηταν και τον μικρο 9μηνων το σεπτεμβρη για να μην μας πιασει ο χειμωνας..ειχαμε περασει πολυ ομορφα και ο καιρος καλος..παντως να κανεις αυτο που θελεις και να το ευχαριστηθειτε με το καλο η βαφτιση...

Εμεις καναμε και τα δυο μυστηρια χειμωνα... (6-1 η πρωτη και 27-12 τα διδυμα..[πιο χειμωνα δλδ δεν γινοταν...αν σκεφτειτε οτι στην πρωτη εριχνε χιονια και στα διδυμα εκανε κρυο) ΚΑΝΕΝΑ απ τα 3 μωρα δεν αρρωστησε . Πριν τα βουτηξουμε που ηταν γυμνουλια τα κραταγαμε με κατι ωραιες κουβερτουλες αγκαλιας και μετα με το ζεστο νερακι που ειχε και το λαδι εκανε ασπιδα. Τους φορεσα απ μεσα και εξτρα φανελακι και απο πανω το μπουφανακι τους .

Οποτε εγω θεωρω οτι και ο χειμωνας μια χαρα ειναι...