Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συγνώμη είμαι παράλογη??(άγγιγμα παππού)


babystar

Recommended Posts

Κορίτσια, επαναφέρω το θέμα όχι γιατί έχουμε εξελίξεις-είναι στάσιμα τα πράγματα, βλεπόμαστε αλλά είμαι από τυπική εως ψυχρή μπορεί να με έλεγε κάποιος...

 

Αλλά θέλω την άποψη σας για το αν είμαι παράλογη σε ένα ΑΛΛΟ θέμα...

 

Ο πεθερός μου πάντα ζουλούσε και τσιμπούσε τη μικρή...Από λεχούδι. Πάντα με ενοχλούσε γιατί το έκανε και όταν το μωρό κοιμόταν, έτρωγε κτλ...Έλεγα έτσι το χαίρεται και προσπαθούσα να το δέχομαι, αν και -επαναλαμβάνω-με ενοχλούσε πάντα.

 

Έχει ξεσηκώσει ένα άλλο κόλπο εδώ και λίγο καιρό...Βάζει το χέρι του μέσα από την πάνα της μικρής και την χουφτώνει και με εκνευρίζει πάρα πολύ!!!Επίσης ζουλάει όλη την ώρα τα στηθάκια της, τα δαγκώνει και τα ρουφάει...

(Αυτό το κάνει σε ΟΛΟ της το σώμα έτσι και αλλιώς)

 

Κορίτσια, μπορεί να ακούγομαι γελοία, αλλά με ενοχλεί αφάνταστα...Και μπορεί να με πείτε παράλογη, αλλά σκέφτομαι σοβαρά να του πω ότι με ενοχλεί. Ήρεμα και χωρίς ένταση...Ειδικά αυτό με το χέρι μέσα από την πάνα, αχ πόσο μου τη δίνει!!!

 

Τι λέτε εσείς??Πάλι θα γίνω η κακιά, αλλά κορίτσια δεν μπορώ να το δεχτώ...Παλιά που έλεγε "αχ να έρθει το καλοκαίρι για να χουφτώνω" του είχα πει μεταξύ αστείου και σοβαρού "μόνο η μαμά και ο μπαμπάς χουφτώνουν"...Αλλά φυσικά δεν πήρε χαμπάρι και το κάνει ασύστολα...

 

Εντωμεταξύ, όταν τη ρουφάει, μετά εγώ σιχαίνομαι να τη φιλήσω (π.χ. τη ρουφάει στο λαιμό, ε, δεν μπορώ να φιλήσω εκεί που αφήνει τα σάλια του και τη μυρωδιά του-μου κάνει κάπως). Αυτό δεν το σκέφτεται??Σα να είναι δικό του το παιδί.

Για πείτε μου σας παρακαλώ...

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 312
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • babystar

    babystar 47 δημοσιεύσεις

  • SKEK

    SKEK 12 δημοσιεύσεις

  • xara52

    xara52 10 δημοσιεύσεις

  • itsme

    itsme 9 δημοσιεύσεις

να του πεις οτι δεν ειναι οτι καλυτερο να μαθαινει-συνηθιζει το παιδι σε τετοιες "κινησεις". αυριο που θα το κανει (Ο θεος να φυλαει...) καποιος αλλος ξενος στο παιδι, εκεινο θα ειναι συνηθισμενο σε τετοια συμπεριφορα και δεν θα αντιδρασει.

ετσι δε νομιζω οτι θα μπορει να σε παρεξηγησει κιολας.

τωρα μπορει να παρεξηγησουν καποιοι εμενα, να πουν οτι το βλεπω πονηρα το θεμα, επειδη ειμαι η ιδια πονηρη, αλλα δεν πειραζει...

Link to comment
Share on other sites

Αν και διάβαζα το θέμα από την αρχή γιατί είχαμε και εμείς ενά θέμα μαλλιά-γιαγιά, δεν έγραψα γιατί με κάλυψαν άλλες κοπέλες. Με το τελευταίο σου μήνυμα όμως μου σηκώθηκαν τα μαλλιά (είναι και μακριά και έχουν φτάσει μέχρι το ταβάνι!!) . Να το πω ήπια: απαράδεκτο. Η γνώμη μου πάντα έτσι;. Οι γιαγιαδοπαπούδες σίγουρα θα φιλήσουν άλλά όχι στο πρόσωπο. Και τους δικούς μου που τους θεωρώ καθαρούς για ηλικιωμένους (κάνουν κάθε μέρα μπάνιο, δεν πίνουν, δεν καπνίζουν, τρώνε χορταράκια) δεν τους αφήνω, όχι ότι έκαναν ποτέ κάποια υπερβολή. Νομίζω ότι πρέπει να το πεις ευγενικά αλλά ευθέως, ειδικά αυτό με την πάνα :shock:

Το κορίτσι μας γεννήθηκε στις 26 Απριλίου 2008

Link to comment
Share on other sites

Babystar καλή σου μέρα. Διάβασα αυτό με τα φιλιά και τα ρουφήγματα και έχεις δίκαιο ΑΠΟΛΥΤΟ. Άκου λοιπόν και μην φρικάρεις. Τα μωρά γενικώς και ειδικά τα κοριτσάκια δεν είναι καλό να τους πειράζουμε τα στηθάκια, μου το είπε ο γιατρός μου και μπορείς να επικαλεστείς ότι είναι συμβουλή γιατρού. Αν και είναι μικρά, διεγείρονται οι αισθήσεις τους (πρώτο αυτό) και δεύτερο αλλά πολύ σημαντικό τα παιδιά δεν αντιλαμβάνονται τα απόκρυφα σημεία και τι σημασία τους αν όλοι τα πειράζουν εκεί. Καλό είναι να ξέρουν από μωρά ότι μέσα στην πάνα και κάτω από τα ρούχα δεν θα αφήνουμε κανένα να μας αγγίζει αν δεν είναι η μαμά μπροστά.

 

Για να μην παρεξηγηθώ δεν τον κατηγορώ τον άνθρωπο (τον πεθερό σου) αλλά σίγουρα υπάρχουν και όρια. Μπορεί να απολαύσει τις ώρες του με το μωράκι φιλόντας το απλά στα χεράκια, στο μάγουλο και σίγουρα να μην το χουφτώνει.

 

Πες το ευγενικά για να μην σε κατηγορήσουν κιόλας ότι άρχισες τις ιδιοτροπίες μετά το κούρεμα αν και εμένα δεν θα με ένοιαζε να πω κάτι που θα πίστευα ότι δεν ήταν σωστό.

Link to comment
Share on other sites

Να πεις στον αντρα σου οτι αυτο που κανει ο μπαμπακας του ειναι ΛΑΘΟΣ...και να αναλαβει εκεινος να του το κοψει.Και αν παρεξηγηθει ο παππου...ξυδι.Μα καλα τον αντρα σου δεν τον ενοχλει????

 

Το οτι το παιδι ειναι μωρο δε σημαινει οτι εχουμε το δικαιωμα να κανουμε οτι μας κατεβει στο κεφαλι.

Και θεωρω και λαθος που που του ειπες "μονο η μαμα κι ο μπαμπας χουφτωνουν".κανενας δε χουφτωνει και κανενας δε βαζει τα βρωμοχερα του μεσα στην πανα του παιδιου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια, επαναφέρω το θέμα όχι γιατί έχουμε εξελίξεις-είναι στάσιμα τα πράγματα, βλεπόμαστε αλλά είμαι από τυπική εως ψυχρή μπορεί να με έλεγε κάποιος...

 

Αλλά θέλω την άποψη σας για το αν είμαι παράλογη σε ένα ΑΛΛΟ θέμα...

 

Ο πεθερός μου πάντα ζουλούσε και τσιμπούσε τη μικρή...Από λεχούδι. Πάντα με ενοχλούσε γιατί το έκανε και όταν το μωρό κοιμόταν, έτρωγε κτλ...Έλεγα έτσι το χαίρεται και προσπαθούσα να το δέχομαι, αν και -επαναλαμβάνω-με ενοχλούσε πάντα.

 

Έχει ξεσηκώσει ένα άλλο κόλπο εδώ και λίγο καιρό...Βάζει το χέρι του μέσα από την πάνα της μικρής και την χουφτώνει και με εκνευρίζει πάρα πολύ!!!Επίσης ζουλάει όλη την ώρα τα στηθάκια της, τα δαγκώνει και τα ρουφάει...

(Αυτό το κάνει σε ΟΛΟ της το σώμα έτσι και αλλιώς)

 

Κορίτσια, μπορεί να ακούγομαι γελοία, αλλά με ενοχλεί αφάνταστα...Και μπορεί να με πείτε παράλογη, αλλά σκέφτομαι σοβαρά να του πω ότι με ενοχλεί. Ήρεμα και χωρίς ένταση...Ειδικά αυτό με το χέρι μέσα από την πάνα, αχ πόσο μου τη δίνει!!!

 

Τι λέτε εσείς??Πάλι θα γίνω η κακιά, αλλά κορίτσια δεν μπορώ να το δεχτώ...Παλιά που έλεγε "αχ να έρθει το καλοκαίρι για να χουφτώνω" του είχα πει μεταξύ αστείου και σοβαρού "μόνο η μαμά και ο μπαμπάς χουφτώνουν"...Αλλά φυσικά δεν πήρε χαμπάρι και το κάνει ασύστολα...

 

Εντωμεταξύ, όταν τη ρουφάει, μετά εγώ σιχαίνομαι να τη φιλήσω (π.χ. τη ρουφάει στο λαιμό, ε, δεν μπορώ να φιλήσω εκεί που αφήνει τα σάλια του και τη μυρωδιά του-μου κάνει κάπως). Αυτό δεν το σκέφτεται??Σα να είναι δικό του το παιδί.

Για πείτε μου σας παρακαλώ...

 

Babystar,

 

Πολύ Καλημέρα !!!! Λοιπόν, σχετικά με το κούρεμα -να σου πω ότι και σε εμάς τα πεθερικά μου πήραν από μόνοι τους την πρωτοβουλία να κουρέψουν τον μεγάλο (και σαν τράγο κιόλας γιατί το παιδί δεν καθόταν φυσικά) κάποιες μέρες που λείπαμε εξωτερικό... ευτυχώς βέβαια δεν ήταν η πρώτη του φορά (οπότε είχα ήδη κρατήσει τουφίτσα), αλλά εκεί που ήμουν δεν μπορούσα να κάνω και πολλά. Βεβαίως και θα μπορούσαν να ρωτήσουν πρώτα ή να πάρουν την γνώμη μας, αλλά, γνωρίζοντας πως το έκαναν επειδή το παιδί ίδρωνε τρομερά, προέβησαν στην πράξη. Οκ. Μην τρελλαθούμε. Θα έπρεπε να το ξέραμε...Ξεκινώντας όμως από την καλή τους πρόθεση, το αντιμετώπισα με χιούμορ και το ξεπέρασα -ειρηνικά-...

Αυτό που λες όμως με το ζούμπιγμα και το φίλημα, το χάιδεμα μέσα από τις πάνες κλπ..... ΟΧΙ μην το αφήσεις να περάσει. Δεν θα το επέτρεπα ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ. ΜΟΥ ΤΗΝ ΔΙΝΕΙ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΠΙΕΖΟΥΝ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ -χωρίς να αμφισβητώ την αγάπη κανενός-. Εγώ θα το έλεγα ευθέως και με τόνο στην φωνή. Να καταλάβει ο πεθερός σου πως σε πειράζει. Δεν είναι καλό και για το παιδί το ίδιο. Το ρωτάς εκείνο εάν το ευχαριστιέται Χριστιανέ μου? Μπορεί να παίζει μαζί της αλλιώς. Χωρίς χαϊδέματα και άλλες τέτοιες αηδίες.... Πες το τώρα που είναι ζεστό. Την επόμενη φορά που θα δεις ότι πάει να απλώσει χέρι επάνω της, επάνω του κι εσύ. Θα του την έπαιρνα από την αγκαλιά -ειλικρινά-. Αυτό το σιχαίνομαι.....

Ρίχνω λάδι στην φωτιά ε? Sorry, αλλά άγγιξες ευαίσθητη χορδή...

x3lfp2?r=1334129047

 

ziswp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εχμ... Να δώσω μια άλλη πλευρά? Κάποτε, τότε που δεν υπήρχαν παιδόφιλοι και δεν ξέρω εγώ πως να τους χαρακτηρίσω, στις πράξεις των ανθρώπων δεν υπήρχε η παραμικρή πονηριά. Αυτά που κάνει ο πεθερός σου δεν τα χω συναντήσει αλλά μπορώ να καταλάβω ότι δε τα κάνει...πως να το πω... συνειδητά. Δεν σημαίνει κάτι αυτό που κάνει. Θεωρώ δε, οτι εσένα σε ενοχλεί επειδή υποσυνείδητα το συνδέεις με άλλες καταστάσεις. Αν όμως σε ενοχλεί για οποιοδήποτε λόγο πρέπει να το κόψεις. Στον άνδρα σου μη το πεις, όπως όλοι δεν υπάρχει περίπτωση να καταλάβει. Θα σου απαντήσει "και τι το κακό κάνει ο πατέρας μου? Τι σε ενοχλεί?"

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Από καθαρά και μόνο θέμα υγιεινής εγώ θα του το έλεγα. Ευγενικά όμως, γιατί μπορεί να παρεξηγηθεί με μια τέτοια παρατήρηση. Ειλικρινά όμως δεν θα τον άφηνα να την πιάνει με τα χέρια του έτσι και να την φιλάει με αυτόν τον τρόπο. Απορώ όμως, η πεθερά σου δεν το βλέπει? Δεν την ενοχλεί? Συνήθως οι γυναίκες είναι πιο ευαίσθητες σε τέτοια θέματα.

Από την άλλη βέβαια μην του αποκόψεις και εντελώς τις εκδηλώσεις λατρείας που σαφώς έχει στην μικρή! Μην φτάσουμε στο σημείο που είναι η δικιά μου πεθερά που δεν την φιλάει ΠΟΤΕ! Ούτε καν στα μπρατσάκια, ποδαράκια, κτλ. Είναι πολύ ψυχρό και περίεργο κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Απαράδεκτος ο πεθερός σου!Όλοι αγαπάμε τα μωρά μας αλλά αν αρχίζαμε να εκδηλώνουμε τη χαρά μας με τέτοια συμπεριφορά,το παιδάκι μεγαλώνοντας θα το εκλάβει ως κάτι φυσιολογικό.Τα άτομα της οικογένειας τα κάνουμε για να εκδηλώσουμε την αγάπη μας όμως κάποιοι άλλοι τα κάνουν για να ικανοποιήσουν τις ανώμαλες ορέξεις τους.Μίλησε του ευγενικά μεν,αυστηρά δε.Επικαλέσου την υγειηνή του παιδιού ή ότι απλά δε σου αρέσει,γιατί αν μιλήσεις για τους παιδόφιλους ίσως το εκλάβει ως προσωπική παρατήρηση!

Η μικρή σου πώς αντιδρά?Η δικιά μου μπουρμπουλήθρα δε θέλει πολλά πολλά όπως δεν ήθελα κι εγώ.Αλλά μου τη δίνει όταν προσπαθούν παρά τη θέληση της να τη φιλήσουν (ειδικά μεγαλύτερα άτομα :roll:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχει ξεσηκώσει ένα άλλο κόλπο εδώ και λίγο καιρό...Βάζει το χέρι του μέσα από την πάνα της μικρής και την χουφτώνει και με εκνευρίζει πάρα πολύ!!!Επίσης ζουλάει όλη την ώρα τα στηθάκια της, τα δαγκώνει και τα ρουφάει...

(Αυτό το κάνει σε ΟΛΟ της το σώμα έτσι και αλλιώς)

 

 

Αυτό με την πάνα το έκανε και ο πατέρας μου στο γιο μου μέχρι που μια μέρα έβαλε το χέρι του και ο μικρός τα είχε κάνει... Οπότε ξανά δεν το έβαλε.

ISGLp2.pngilpPp3.png
Link to comment
Share on other sites

όχι δεν είσαι παράλογη!Ούτε εμένα θα μου άρεσε μία τέτοια συμπεριφορά. Μπορείς να του εξηγήσεις με ήρεμο τρόπο ότι θα ήθελες να είναι λιγότερο διαχυτικός με τη μικρή ακριβώς επειδή είναι και κοριτσάκι!!!

Link to comment
Share on other sites

να του πεις οτι δεν ειναι οτι καλυτερο να μαθαινει-συνηθιζει το παιδι σε τετοιες "κινησεις". αυριο που θα το κανει (Ο θεος να φυλαει...) καποιος αλλος ξενος στο παιδι, εκεινο θα ειναι συνηθισμενο σε τετοια συμπεριφορα και δεν θα αντιδρασει.

 

mmaria αυτό ακριβώς θέλω να του πω και να του δώσω να καταλάβει...Ότι είναι μια συμπεριφορά στην οποία συνηθίζει το μωρό και δεν μαθαίνει ότι κάποια σημεία του σώματος της είναι πιο απόκρυφα-πώς να το κάνουμε!Ακούγομαι πουριτανή ίσως, αλλά αυτό πιστεύω...Όσο μικρό και να είναι το μωρό, πρέπει να μαθαίνει ότι το σώμα του είναι δικό του και δεν μπορεί καθένας (ναι, ακόμα και ο γονιός, πόσο μάλλον το παππούς!) να το πιάνει.

 

Επίσης, με ανησυχεί το ΠΟΤΕ ο ίδιος ο πεθερός μου θα καταφέρει να κόψει αυτό που τώρα συνηθίζει ως πράξη αγάπης-απορώ, άλλοι τρόποι ΔΕΝ υπάρχουν?Δηλ. μέχρι το παιδί να μεγαλώσει θα το κάνει???Και αν όχι, ΠΟΤΕ θεωρεί ότι θα το κόψει???Σε ποια ηλικία??Και θα μπορεί να το κόψει??Ή θα το έχει συνηθίσει απλά και ο ίδιος??

 

Μια διευκρίνιση:αυτό που είπα ότι μόνο ο μπαμπάς και η μαμά χουφτώνουν το είπα μεταξύ αστείου και σοβαρού για να καταλάβει, αλλά μάλλον έπρεπε από την αρχή να πω ΣΟΒΑΡΑ ότι κανείς δεν χουφτώνει το μωρό...

 

Σας ευχαριστώ κορίτσια πάντως, για όλες τις απόψεις...Είχα αρχίσει να πιστεύω ότι είμαι παράλογη και είναι λάθος μου που το βλέπω έτσι...

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Εχμ... Να δώσω μια άλλη πλευρά? Κάποτε, τότε που δεν υπήρχαν παιδόφιλοι και δεν ξέρω εγώ πως να τους χαρακτηρίσω, στις πράξεις των ανθρώπων δεν υπήρχε η παραμικρή πονηριά. Αυτά που κάνει ο πεθερός σου δεν τα χω συναντήσει αλλά μπορώ να καταλάβω ότι δε τα κάνει...πως να το πω... συνειδητά. Δεν σημαίνει κάτι αυτό που κάνει. Θεωρώ δε, οτι εσένα σε ενοχλεί επειδή υποσυνείδητα το συνδέεις με άλλες καταστάσεις. Αν όμως σε ενοχλεί για οποιοδήποτε λόγο πρέπει να το κόψεις. Στον άνδρα σου μη το πεις, όπως όλοι δεν υπάρχει περίπτωση να καταλάβει. Θα σου απαντήσει "και τι το κακό κάνει ο πατέρας μου? Τι σε ενοχλεί?"

 

Καταλαβαίνω πώς το λες ότι το κάνει...Ότι δε σημαίνει κάτι. Και μάλλον αυτό είναι, αλλά εμένα με ενοχλεί όπως και να έχεις...Το συνδέω ΚΑΙ με άλλες καταστάσεις, αλλά επίσης, όπως είπα και πιο πάνω, δε μου αρέσει το παιδί να μαθαίνει ότι ο οποιοδήποτε μπορεί να το χουφτώνει-ακόμα και ο παππούς..

 

Με τον άντρα μου το είχαμε συζητήσει πιο παλιά και τους είχε κάνει ο ΙΔΙΟΣ παρατήρηση-ΟΥΤΕ στον άντρα μου αρέσει, όπως και πολλά άλλα, όπως φιλιά στο στόμα από ξένους ή παππούδες...Και ξέρεις ποια ήταν η απάντηση από τον πεθερό μου??"Τρία παιδιά μεγάλωσα!" (άσχετο νομίζω) και παραλίγο να βουρκώσει και φυσικά το συνέχισε...Ε, τι να πω...Μάλλον πρέπει να μιλήσει η "κακιά" νύφη...

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

babystar σου δινω δικιο σε ολα!

Να το κοψεις αυτο με το ζουμπηγμα....μαχαιρι με τον τροπο σου

Πες οτι επαθε ουρολοιμωξη....δεν ειναι εντελως απιθανο να το παθει, απο ταχα μου βρωμιες και οτι δεν κανει να την ακουμπαει αλλο εκει.

Τερμα.

 

Link to comment
Share on other sites

babystar σου δινω δικιο σε ολα!

Να το κοψεις αυτο με το ζουμπηγμα....μαχαιρι με τον τροπο σου

Πες οτι επαθε ουρολοιμωξη....δεν ειναι εντελως απιθανο να το παθει, απο ταχα μου βρωμιες και οτι δεν κανει να την ακουμπαει αλλο εκει.

Τερμα.

 

Αχ...Όταν είμαι μόνη και το σκέφτομαι και φουντώνω, λέω "δεν πάει άλλο, την επόμενη φορά θα μιλήσω, θα του πω ευγενικά να μην το κάνει, μπλα μπλα..."

 

Και όταν βρισκόμαστε, το κάνει ΠΑΝΤΑ και δεν μιλάω, κολλάω και νιώθω άσχημα. Και μετά νιώθω και τύψεις απέναντι στο παιδί μου, ότι δεν το προστατεύω ενώ πρέπει (καταλαβαίνετε πώς το λέω)...Και ότι δεν μπορώ να μιλήσω...Ενώ τα σκέφτομαι τόσο καλά και ήρεμα...Γιατί μετά δεν μπορώ να μιλήσω??Ξέρω ότι ακόμα μια φορά θα με πουν υπερβολική, κακιά, ότι θέλω να τους κρατήσω μακριά το παιδί και να μη βλέπει τους παππούδες (όλο εμείς πάμε, αν είναι δυνατόν!)...

 

Γιατί είμαι τόσο ανίκανη μάνα??

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Κάποτε, τότε που δεν υπήρχαν παιδόφιλοι και δεν ξέρω εγώ πως να τους χαρακτηρίσω, στις πράξεις των ανθρώπων δεν υπήρχε η παραμικρή πονηριά.

 

και λιγο off topic

καλα πιστευεις αληθεια οτι οι παιδοφιλοι εμφανιστηκαν τα τελευταια χρονια? οτι ολα ηταν αγγελικα πλασμενα? απλως επειδη παλιοτερα μεγαλωναν τα παιδια λιγο μονα τους, ολη μερα στις αλανες, και οι γονεις ηταν λιγο "μακρια", δεν ειχαν (τα παιδια) τη συνειδηση και οι γονεις δεν ειχαν τη μορφωση και τη γνωση ή και το θαρρος να καταγγειλουν τετοια φαινομενα.

πρωτη φορα ακουω τετοια προσεγγιση του θεματος.

 

και επι του θεματος, διευκρινιζω οτι δεν υπονοησα τιποτα τετοιο για τον πεθερο της κοπελας. απλα ειπα οτι καλο ειναι να μην συνηθιζει ετσι το παιδι γιατι δεν ξερεις απο που θα τη βρει! και αυτο να πεις στον παπου, οχι οτι αυτος ο ιδιος ειναι υποπτος!

Link to comment
Share on other sites

δεν είσαι κακή μάνα. λογικότατη σε διαβάζω.

απλά κοκαλώνεις-παγώνεις μπροστά στο παράλογο, ιδίως όταν αυτοπαρουσιάζεται ως λογικό!

καλώς ήρθες στο κλαμπ!

αν δεν μιλήσεις όσο είναι καιρός, θα χάσεις το τρένο να απαλλαγείς από ό,τι σε ενοχλεί και ό,τι πεις αργότερα θα έχει γίνει απλά απωθημένο και κακία.

Link to comment
Share on other sites

και λιγο off topic

καλα πιστευεις αληθεια οτι οι παιδοφιλοι εμφανιστηκαν τα τελευταια χρονια? οτι ολα ηταν αγγελικα πλασμενα? απλως επειδη παλιοτερα μεγαλωναν τα παιδια λιγο μονα τους, ολη μερα στις αλανες, και οι γονεις ηταν λιγο "μακρια", δεν ειχαν (τα παιδια) τη συνειδηση και οι γονεις δεν ειχαν τη μορφωση και τη γνωση ή και το θαρρος να καταγγειλουν τετοια φαινομενα.

πρωτη φορα ακουω τετοια προσεγγιση του θεματος.

 

και επι του θεματος, διευκρινιζω οτι δεν υπονοησα τιποτα τετοιο για τον πεθερο της κοπελας. απλα ειπα οτι καλο ειναι να μην συνηθιζει ετσι το παιδι γιατι δεν ξερεις απο που θα τη βρει! και αυτο να πεις στον παπου, οχι οτι αυτος ο ιδιος ειναι υποπτος!

 

Εννοείται ότι και παλιά υπήρχαν!!!

 

Μην ανησυχείς, δεν παρεξήγησα ό,τι λες, το κατάλαβα απόλυτα και το ασπάζομαι...

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Αχ...Όταν είμαι μόνη και το σκέφτομαι και φουντώνω, λέω "δεν πάει άλλο, την επόμενη φορά θα μιλήσω, θα του πω ευγενικά να μην το κάνει, μπλα μπλα..."

 

Και όταν βρισκόμαστε, το κάνει ΠΑΝΤΑ και δεν μιλάω, κολλάω και νιώθω άσχημα. Και μετά νιώθω και τύψεις απέναντι στο παιδί μου, ότι δεν το προστατεύω ενώ πρέπει (καταλαβαίνετε πώς το λέω)...Και ότι δεν μπορώ να μιλήσω...Ενώ τα σκέφτομαι τόσο καλά και ήρεμα...Γιατί μετά δεν μπορώ να μιλήσω??Ξέρω ότι ακόμα μια φορά θα με πουν υπερβολική, κακιά, ότι θέλω να τους κρατήσω μακριά το παιδί και να μη βλέπει τους παππούδες (όλο εμείς πάμε, αν είναι δυνατόν!)...

 

Γιατί είμαι τόσο ανίκανη μάνα??

 

 

Ετσι ημουνα κι εγω στην αρχη με την πεθερα μου...δεν τολμαγα να φερω αντιρρηση η να μιλησω σε πραγματα που με ενοχλουσαν.Κολαγα,μη με παρεξηγησει,μη τη στεναχωρησω.μη τσακωθουμε.Ε...με τον καιρο και μετα απο κατι ατακες πετυχημενες που ακουσα του τυπου "το παιδι θα το παρω εγω να το μεγαλωσω".....λυθηκε η γλωσσα μου και αρχισαν να μπαινουν τα πραγματα στη θεση τους.Και αμα δε θελουν να στεναχωριουνται να σκεφτονται τι λενε και τι κανουν...

Link to comment
Share on other sites

δεν είσαι κακή μάνα. λογικότατη σε διαβάζω.

απλά κοκαλώνεις-παγώνεις μπροστά στο παράλογο, ιδίως όταν αυτοπαρουσιάζεται ως λογικό!

καλώς ήρθες στο κλαμπ!

αν δεν μιλήσεις όσο είναι καιρός, θα χάσεις το τρένο να απαλλαγείς από ό,τι σε ενοχλεί και ό,τι πεις αργότερα θα έχει γίνει απλά απωθημένο και κακία.

 

Πόσο ΔΙΚΙΟ έχεις!!!

 

Πρέπει όμως να αλλάξω εγώ και να μιλάω!Για το παιδί μου πρόκειται στο κάτω κάτω..

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ημουνα κι εγω στην αρχη με την πεθερα μου...δεν τολμαγα να φερω αντιρρηση η να μιλησω σε πραγματα που με ενοχλουσαν.Κολαγα,μη με παρεξηγησει,μη τη στεναχωρησω.μη τσακωθουμε.Ε...με τον καιρο και μετα απο κατι ατακες πετυχημενες που ακουσα του τυπου "το παιδι θα το παρω εγω να το μεγαλωσω".....λυθηκε η γλωσσα μου και αρχισαν να μπαινουν τα πραγματα στη θεση τους.Και αμα δε θελουν να στεναχωριουνται να σκεφτονται τι λενε και τι κανουν...

 

Κι εσύ απόλυτο δίκιο...Πώς το έκανες και λύθηκε η γλώσσα σου??Εμείς έχουμε ήδη ανταλλάξει έντονες συζητήσεις, αλλά και πάλι κάνουν ότι θέλουν...Πρέπει να γίνω μια φορά ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κακιά, μπας και μπουν στη θέση τους κάποια πράγματα...Εϊναι και πους μας θεωρούν μικρούς για γονείς, ειδικά το γιό τους-31 χρονών είναι.Και μου το έχουν πει...Ότι πώς το κατάφερα και από τόσο μικρό τον έκανα μπαμπά και ότι δεν του αξίζω εμφανισιακά-τι τα θυμήθηκα τώρα Παναγία μου???Και φυσικά ΠΟΤΕ δεν απάντησα τίποτα, απλά χαμογελάω...Κακώς ε??

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Αχ...Όταν είμαι μόνη και το σκέφτομαι και φουντώνω, λέω "δεν πάει άλλο, την επόμενη φορά θα μιλήσω, θα του πω ευγενικά να μην το κάνει, μπλα μπλα..."

 

Και όταν βρισκόμαστε, το κάνει ΠΑΝΤΑ και δεν μιλάω, κολλάω και νιώθω άσχημα. Και μετά νιώθω και τύψεις απέναντι στο παιδί μου, ότι δεν το προστατεύω ενώ πρέπει (καταλαβαίνετε πώς το λέω)...Και ότι δεν μπορώ να μιλήσω...Ενώ τα σκέφτομαι τόσο καλά και ήρεμα...Γιατί μετά δεν μπορώ να μιλήσω??Ξέρω ότι ακόμα μια φορά θα με πουν υπερβολική, κακιά, ότι θέλω να τους κρατήσω μακριά το παιδί και να μη βλέπει τους παππούδες (όλο εμείς πάμε, αν είναι δυνατόν!)...

 

Γιατί είμαι τόσο ανίκανη μάνα??

 

Δεν εισαι καθολου ανικανη....μη κολλωνεις ομως

Καλυτερα να γινεις τωρα δυσάρεστη και "κακια" απο το να αφηνεις να στην αγγιζουν με τροπο που δεν εγκρινεις!!

Σου μιλαω ως θυμα....για αυτο επιμενω!

Και ημουν 7 χρονων..

 

Link to comment
Share on other sites

και λιγο off topic

καλα πιστευεις αληθεια οτι οι παιδοφιλοι εμφανιστηκαν τα τελευταια χρονια? οτι ολα ηταν αγγελικα πλασμενα? απλως επειδη παλιοτερα μεγαλωναν τα παιδια λιγο μονα τους, ολη μερα στις αλανες, και οι γονεις ηταν λιγο "μακρια", δεν ειχαν (τα παιδια) τη συνειδηση και οι γονεις δεν ειχαν τη μορφωση και τη γνωση ή και το θαρρος να καταγγειλουν τετοια φαινομενα.

πρωτη φορα ακουω τετοια προσεγγιση του θεματος.

 

και επι του θεματος, διευκρινιζω οτι δεν υπονοησα τιποτα τετοιο για τον πεθερο της κοπελας. απλα ειπα οτι καλο ειναι να μην συνηθιζει ετσι το παιδι γιατι δεν ξερεις απο που θα τη βρει! και αυτο να πεις στον παπου, οχι οτι αυτος ο ιδιος ειναι υποπτος!

 

Αλλο λέω κ αυτό που λεω αρκεί που το κατανόησε η babystar στην οποία κ απάντησα...

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...