Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

clomiphene???


Recommended Posts

Αν μπεις στο τριπάκι των φαρμάκων, τα οποία συχνά προκαλούν ψευδείς ενδείξεις εγκυμοσύνης, είναι αδύνατο να μην αγχωθείς, δυστυχώς...

 

Αυτό ξαναπέστο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:D:cool:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 761
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ρε κοριτσια γιατι τοσο αγχος????τρελαινεται τον οργανισμο σας με ολα αυτα ειναι το μονο σιγουρο.και εσυ βρε λεμονια μου 6 μηνες δεν ειναι τιποτα.πως θα σου δωσει ο γιατρος ενεσεις???ειναι δυνατον?και εγω ετσι ειμαι δεν κανω καθε μηνα ωορηξια οπως πολλες γυναικες που ξερω.μην τρελαινεσαι και πανω απο ολα μην μπαινεις στη διαδικασια να ζηλευεις αλλες γυναικες που τα καταφεραν γιατι μονο στον εαυτο σου κανεις κακο.ακουω για σπερματεγχηση και τι εινα η σπερματεγχιση δηλαδη?εχεις 15%πιθανοτητες να πιασεις οπως δηλαδη και με απλη επαφη αν και ξερω οτι μπορει να ειναι μεχρι 25% οι πιθανοτητες να μεινεις εγκυος αν ολα ειναι καλα.μην τρελαινεστε και ολα θα γινουν αργα η γρηγορα.κι εγω μετα απο 11 μηνες εμεινα εγκυος μολις πηρα κατι χαπια που μου εφτιαξαν τον κυκλο

 

 

Ναι, έτσι έλεγα κι εγώ, αλλά η γιατρός με διαβεβαίωνε πως υπάρχει κι ένα ποσοστό γυναικών που συνέλαβε με σπερματέγχυση. Αλλά μου είχε προτείνει να κάνω μόνο 2 κι εγώ είχα ψιλοαπογοητευτεί. Κι όμως εγώ συνέλαβα με μία μόνο σπερματέγχυση, έχοντας μόνο 2 ωάρια. Κι έτσι βγαίνω και το λέω σε όλους και παροτρύνω κι άλλες γυναίκες να την δοκιμάσουν και να μην απογοητεύονται. Ποτέ δεν ξέρεις πότε και με ποιον τρόπο θα 'ρθει το τυχερό. :mrgreen:

 

Πάντως αν δεν υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα, μπορεί απλώς να φταίει η τραχηλική βλέννα, που με τη σπερματέγχυση παρακάμπτεται. Νπμίζω πως αξίζει τον κόπο να δοκιμάσει κανείς. Επίσης αν σκοπέυει κάποια να προχωρήσει σε εξωσωματική, έχοντας κάνει σπερματέγχυση, ο γιατρός της έχει ήδη δει πώς αντιδράει ο οργανισμός της γυναίκας σε συγκεκριμένη δόση φαρμάκων. Και μην ξεχνάμε ότι τα φάρμακα που παίρνουμε δρουν συσσωρευτικά, κι έτσι αν έχεις κάνεις 1-2 σπερματεγχύσεις πριν την εξωσωματική, αυξάνονται οι πιθανότητες να πετύχεις. ;)

Link to comment
Share on other sites

πρωτα απο ολα απαντησα στην λεμονια αν δειτε το μηνυμα μου που προσπαθει μονο 6 μηνες και ρωτουσε για ενεσεις.τωρα για το αν εγω αγχωθηκα η δεν αγχωθηκα και για το πως ηταν η ψυχολογια μου τοτε δεν μπορει κανεις να ξερει.κι επειδη μου ετυχε πολυ μεγαλο κακο εκεινη την περιοδο και ηταν μονο τοτε που δεν το σκεφτηκα αν θελω να μεινω εγκυος τοτε μου ετυχε.εγω για αυτο το λεω δεν ηθελα να θειξω καμμια και ουτε απευθηνθηκα σε καποια συγκεκριμμενη που μιλουσε για σπερματεγχιση.συγνωμη και παλι αλλα καλο ειναι να καταλαβαινουμε τι γραφουμε

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Πήρα κι εγώ τα κλομιφέν τον προηγούμενο μήνα και το μόνο που κατάφερα ήταν να κάνω μια κύστη 7χ3 εκ.Ξεκίνησα να παίρνω τα σικλακούρ και μετά από 8 μέρες που τα έπαιρνα πήγα στο γιατρό να δω αν συρρικνώθηκε καθόλου αλλά η κατάσταση ήταν η ίδια.Καμία αλλαγή.Μου αύξησε τα σικλακούρ σε 2 την ημέρα κ σε λίγες μέρες θα αρχίσω και τα ντουφαστόν και αυτά 2 την ημέρα.Για 7 μέρες θα παίρνω σικλακούρ και ντουφαστόν μαζί από 2 το καθένα.Ο γιατρός μου είπε ότι συνήθως στους 9,5 απο τους 10 οι κύστες περνάνε.Διαφορετικά χρειάζεται χειρουργική επέμβαση.Έχω αγχωθεί!Ψυχολογικά είμαι χάλια!Έχω μπει σε διάφορα φόρουμ και όλοι μιλάνε για κύστες το πολύ μέχρι 3 εκ.Σε μένα γιατί έγινε τόσο μεγάλη...;Δεν ξέρω,απογοητεύτηκα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα!Πήρα κι εγώ τα κλομιφέν τον προηγούμενο μήνα και το μόνο που κατάφερα ήταν να κάνω μια κύστη 7χ3 εκ.Ξεκίνησα να παίρνω τα σικλακούρ και μετά από 8 μέρες που τα έπαιρνα πήγα στο γιατρό να δω αν συρρικνώθηκε καθόλου αλλά η κατάσταση ήταν η ίδια.Καμία αλλαγή.Μου αύξησε τα σικλακούρ σε 2 την ημέρα κ σε λίγες μέρες θα αρχίσω και τα ντουφαστόν και αυτά 2 την ημέρα.Για 7 μέρες θα παίρνω σικλακούρ και ντουφαστόν μαζί από 2 το καθένα.Ο γιατρός μου είπε ότι συνήθως στους 9,5 απο τους 10 οι κύστες περνάνε.Διαφορετικά χρειάζεται χειρουργική επέμβαση.Έχω αγχωθεί!Ψυχολογικά είμαι χάλια!Έχω μπει σε διάφορα φόρουμ και όλοι μιλάνε για κύστες το πολύ μέχρι 3 εκ.Σε μένα γιατί έγινε τόσο μεγάλη...;Δεν ξέρω,απογοητεύτηκα...
μια φιλη μου που γνωρισα εδω μεσα παρουσιασε κυστη απο τα κλομιφεν και ο γιατρος της τα σταματησε.η κυστη εφυγε με την επομενη περιοδο της.εγω πηρα σικλακουρ για να σταθεροποιησω τον κυκλο μου λογω πολυκυστικων και σττον δευτερο μηνα που τα επερνα ημουν ηδη εγκυος.σου ευχομαι ο,τι καλυτερο!!!!!
Link to comment
Share on other sites

ηταν αρκετα μεγαλη και να φανταστεις ηταν σε φαση σπερματεγχησης αλλα δεν γινοταν να γινει γιατι επρεπε να σταματησει τα χαπια.μην αγχωνεσαι κοριτσι μου και θα δεις ολα καλα θα πανε!θα χαρω πολυ να μαθω πολυ συντομαοτι εχεις σπορακι στην κοιλιτσα σου

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Πήρα κι εγώ τα κλομιφέν τον προηγούμενο μήνα και το μόνο που κατάφερα ήταν να κάνω μια κύστη 7χ3 εκ.Ξεκίνησα να παίρνω τα σικλακούρ και μετά από 8 μέρες που τα έπαιρνα πήγα στο γιατρό να δω αν συρρικνώθηκε καθόλου αλλά η κατάσταση ήταν η ίδια.Καμία αλλαγή.Μου αύξησε τα σικλακούρ σε 2 την ημέρα κ σε λίγες μέρες θα αρχίσω και τα ντουφαστόν και αυτά 2 την ημέρα.Για 7 μέρες θα παίρνω σικλακούρ και ντουφαστόν μαζί από 2 το καθένα.Ο γιατρός μου είπε ότι συνήθως στους 9,5 απο τους 10 οι κύστες περνάνε.Διαφορετικά χρειάζεται χειρουργική επέμβαση.Έχω αγχωθεί!Ψυχολογικά είμαι χάλια!Έχω μπει σε διάφορα φόρουμ και όλοι μιλάνε για κύστες το πολύ μέχρι 3 εκ.Σε μένα γιατί έγινε τόσο μεγάλη...;Δεν ξέρω,απογοητεύτηκα...

 

Μην ανησυχείς, έτσι είναι, όπως στα είπε ο γιατρός σου. Κι εγώ έκανα κύστη στον προηγούμενο κύκλο κλομιφαίνης και σε αυτόν έκανα 8 ωάρια και τα 3 έγιναν κύστες. Την προηγούμενη φορά έφυγαν με την περίοδο αλλά πολλές φορές τα απορροφάει και ο οργανισμός πριν την περίοδο. Αφού σε παρακολουθεί γιατρός μην ανησυχείς! Έχεις ενοχλήσεις;

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ φουσκίτσα!

Έχω κάποιες ενοχλήσεις!Τις 2 τελευταίες μέρες πονάει ελάχιστα η κοιλιά μου στη δεξιά πλευρά και από τη 12η μέρα του κύκλου που είναι 8η μέρα του σικλακούρ έχω λίγο αίμα!Ο γιατρός χθες μου είπε ότι το αίμα λογικά οφείλεται στην κύστη και να μην ανησυχώ.Η αλήθεια είναι ότι δεν μπορώ να το βγάλω από το μυαλό μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπέρα κορίτσια.θέλω να ρωτήσω αν τα clomiphene επηρεάζουν τα αποτελέσματα των τεστ ωορηξίας.εννοώ μπορεί να δείξουν αναληθή αποτέλεσμα;σε πολλά sites που κοίταζα για να αγοράσω τεστ αναφέρουν το clomiphene ότι ίσως δείξουν λανθασμένο θετικό αποτέλεσμα.

οι γιατροί σας τί λένε;

2mS6p3.png?t9H6Yah7

1ZAOp2.png?n6Kui1AR

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κορίτσια.θέλω να ρωτήσω αν τα clomiphene επηρεάζουν τα αποτελέσματα των τεστ ωορηξίας.εννοώ μπορεί να δείξουν αναληθή αποτέλεσμα;σε πολλά sites που κοίταζα για να αγοράσω τεστ αναφέρουν το clomiphene ότι ίσως δείξουν λανθασμένο θετικό αποτέλεσμα.

οι γιατροί σας τί λένε;

 

Καλησπέρα! Νομίζω ότι επηρεάζουν, ναι. Επειδή σκοπός τους είναι έτσι κι αλλιώς να μεγαλώσουν ωάρια, άρα αυξάνεται η LH στον οργανισμό.

Όταν έπαιρνα τα χάπια δεν είχα κάνει τεστ ωορηξίας αλλά αμέσως μετά τις 5 μέρες χαπιών, άρχισα ενέσεις αντίστοιχες των clomiphene. Τότε έκανα ένα τεστ ωορηξίας για να δω τί γίνεται και μου έβγαζε ότι έχω ωορηξία ακόμα και 5 μέρες πριν γίνει.

Link to comment
Share on other sites

οταν παιρνουμε clomiphene απο την 5 εως την 9 μερα η ωορηξια ποτε γινετε? τη 13-14 μερα? ή δεν παιζει ρολο και απλα βοηθαει στο να εχουμε περισσοτερα ωαρια?

Greta εχω διαβασει οτι η ωορηξια γινεται απο την 5η εως τη 10η μερα απο την τελευταια μερα ληψης του τελευταια χαπιου δηλαδη αστα να πανε... αφηνουν μεγαλο περιθωριο οι "κατασκευαστες" του. Πρεπει να υπαρχει παρακολουθηση απο τον γιατρο (να δει το μεγεθος του/των ωαριου/ων) γιατι καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος κ συνακολουθα κ καθε ωορηξια διαφορετικη. Απο οτι εχω καταλαβει το clomiphene βοηθαει στο να γινει ενα τουλαχιστον καλο ωαριο κ να γινει η ωορηξια (καλης ποιοτητας ωορηξια). Συχνα βεβαια υπαρχουν περισσοτερα του ενος ωαρια, αυξανοντας ετσι τις πιθανοτητες καποιο απο αυτα να γονιμοποιηθει, λαμβανοντας ομως ως δεδομενο οτι ολα τα ωαρια που υπαρχουν ειναι στο σωστο μεγεθος κ τη σωστη ποιοτητα, δηλαδη μεγαλωνουν ολα κανονικα (γιατι πχ μπορει να υπαρχουν 5 ωαρια, αλλά το 1 να ειναι "καλό").

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δηλαδη δεν εχει σχεση ο κυκλος που ειχαμε πριν, ο γιατρος μου μου ειπε 13-14 μερα. σκεφτομαι να τα αρχισω τον επομενο μηνα εαν δεν εχουμε πετυχει κατι και αυτη την φορα,αν και νιωθω κατι περιεργα τσιμπηματα χαμηλα απο την μερια που πονουσα στην ωορηξια. στις 13/10 περιμενω περιοδο οποτε ειμαστε στην αναμονη ακομη...

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη δεν εχει σχεση ο κυκλος που ειχαμε πριν, ο γιατρος μου μου ειπε 13-14 μερα. σκεφτομαι να τα αρχισω τον επομενο μηνα εαν δεν εχουμε πετυχει κατι και αυτη την φορα,αν και νιωθω κατι περιεργα τσιμπηματα χαμηλα απο την μερια που πονουσα στην ωορηξια. στις 13/10 περιμενω περιοδο οποτε ειμαστε στην αναμονη ακομη...

Greta σου ευχομαι καλη τυχη σε αυτον τον κυκλο. Οπου να' ναι πλησιαζουν οι μερες σου κ θα ξερεις... ελπιζω σε ενα θετικο.

Λεμονακι μου που εισαι?

Link to comment
Share on other sites

γεια σας!!να μαι και εγω...τι να κανω ζαχαρωτουλι μου,,,,,,,,,,.την παλευω που λενε!!μια με παιρνει απο κατω...πεφτω...και στην στιγμη ξανασηκωνομαι!!εμεινα και ανεργη..και μου ειναι δυσκολο πολυ!!!λοιποντα νεα μου ειναι οτι την προηγουμενη κυριακη..μετα απο ενεση που εκανα το σαββατο και μετα απο ενα αρκετα καλο οχι και τελειο ωαριο που ειχα ηρθαμε σε επαφη...αρκετες φορες!!!ο θεος βοηθος τωρα!!!αν και δεν ελπιζω πολυ γιατι ηταν αρκετα καλο μου ειπε...16 * 13 ηταν την παρασκευη..αντε σαββατο να εγινε 18*15....και με την ενεση να εγινε ικανοποιητικο...θα δειξει...παντως το μονο που καταλαβα ειναι οτι προγραμματισμενο σεξ δεν ειναι και το καλυτερο!!!δεν ελπιζω κοριτσακια μου...ζαχαρωτουλι μου τι να πω???θα δειξει...ο γιατρος μου ειπε να συνεχισω και για τεταρτο μηνα κλομιφαινη και παρακολουθηση ωαριων και βλεπουμε απο τον επομενο!!!σε αυτον δεν ελπιζω!!!λενε οτι η ενεση δεν σου κανει ωορηξια αλλα βοηθαει τα ωαρια να ωριμασουν και να απελευθερωθουν..δηλαδη αν δεν ωριμασουν...γιοκ η ωορηξια!!!τι να πω??λογικα εγω θα πρεπει να αδιαθετσω την αλλη κυριακη αν εκανα την προηγουμενη ωορηξια!!!θα σας πω...μεχρι στιγμης δεν εχω κανενα απολυτως συμπτωμα ουτε περιοδου ουτε εγκυμοσυνης...και θα σας πω και κατι που ακουγεται εγωϊστικο αλλα ετσι νοιωθω...θα γεννησουν μες τον μηνα και οι 2 μου κουνιαδες και ηδη εχουν αρχισει να λενε αντε τωρα και εσεις τι καθεστε!!!ζηλευω που αποκτουν τα δευτερα μωρακια τους και εγω δεν εχω καταφερει ουτε το πρωτο!!!ας μας βοηθησει ο θεος.....ζαχαρωτουλι περιμενω νεα σου....greta σου ευχομαι αυτο το χαπακι να σε βοηθησει...και να γινει το ονειρο αυτο πραγματικοτητα.......φιλακια πολλα

Link to comment
Share on other sites

να ΄σαι καλα λεμονια μου και για σενα ευχομαι να σου πανε ολα καλα και σε 9 μηνες να εχεισ το μωρακι σου. αχ! 3-4 μερουλες για ναρθει περιοδος ( που να μην ερθει δηλαδη), για να δουμε καναμε τιποτα?

Link to comment
Share on other sites

Λεμονακι μου γλυκο (!) στην αναμονή...με βάρκα την ελπίδα και εγω...ουφ.... καθε μερα ελπιζουμε... ποτε θα γινει πραγματικοτητα το ονειρο??? φιλακια

Link to comment
Share on other sites

λεμονακι μου γλυκο... συμφωνω στο οτι οι προγραμματισμενες επαφες... ειναι αστα να πανε. Μεγαλυτερο αγχος... και .... γκρρρρρ. Αστα να πανε λεμε!

Και οσο για τις κουνιαδες σου... σε καταλαβαινω απολυτα..ασε και εγω τελευταια περιτριγυριζομαι απο γεννησεις μωρων... ποσο ψυχοφθορο ειναι... ολο κλαματα ειμαι..

Μην σταματας να ελπιζεις λεμονι μου ομως κ ασε τα χιλιοστα πως ηταν κ πως μπορει να εγιναν...

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια, καλημερα και απο εμενα. Πρωτη γραφω σε αυτο το τοπικ. Ξεκινησα κι εγω κλομιφαινη τον προηγουμενο μηνα, εχοντας κατα νου πολλες "επιφυλαξεις". Ο λογος που το ξεκινησα ειναι γιατι λογω του μεγαλου και ασταθους κυκλου, δυσκολευομουν να εντοπισω τις γονιμες μερες μου. Απο τον ορμονικο ελεγχο που εκανα, βγηκαν φυσιολογικες οι τιμες, οποτε ακουλουθησαμε αυτην την αγωγη, ωστε να "μικρύνει" ο κυκλος μου καΙ να μπορεσουμε να εντοπισουμε υπερηχογραφικα την ωορηξια. Τον προηγουμενο μηνα που την πηρα, εκανα ενα ωαριο "καλο" . Δυστυχως, ομως, αυτος ο κυκλος πηγε στραφι, γιατι αδιαθετησα στις 18 μερες!!!!! Οποτε, παμε για δευτερο κυκλο, απο βδομαδα. Ο γιατρος μου ειπε οτι μπορω να παρω κλομιφαινη για 6 κυκλους, οποτε, εαν δεν αντιδρασει ο οργανισμος μου στο διαστημα αυτο, μου ειπε οτι θεωρειται περιττη η συνέχιση της κλομιφαινης. Μεσα, ομως, στο φορουμ διαβασα οτι καποιοι γιατροι το συστηνουν για μεχρι 3 κυκλους. Γενικα, θα ηθελα να ακουσω και τις δικες σας αποψεις γυρω απο το θεμα "κλομιφαινη". Πιστευεται οτι μπορει πραγματι να μας βοηθησει??

Δεν ξερω, ειμαι καπως απογοητευμενη και "χαρηκα" οταν, ψαχνοντας στο parents, βρηκα και αυτο το τοπικ.

 

Συγγνωμη εαν σας κουρασα με το μεγαλο μου μηνυμα

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κορίτσια

Ξεκινησα και γω με κλομιφαινει αυτο το μηνα για 5 μερες και μετα ελεγχο με υπερηχο και φανταζομαι και Pregnyl

 

Haris και μενα ο γιατρος μου μου πε μεχρι 3 κυκλους

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Εγώ πήρα κλομιφαίνη τον προηγούμενο μήνα αλλά μου έκανε κύστη!Αυτόν το μήνα έκανα θεραπεία με σικλακούρ και ντουφαστόν για να φύγει η κύστη κ μου είπε να συνεχίσω και τον επόμενο μήνα με σικλακούρ.Μου είπε ότι αφού έκανα κύστη με τα κλομιφαίν,να μην τα ξαναπάρω γιατί δεν τα δέχτηκε ο οργανισμός μου.Όταν τον ρώτησα όμως για πόσο καιρό μπορώ να τα παίρνω μου είπε ότι δεν υπάρχει περιορισμός!Αφού περάσει κ αυτός ο μήνας με τα σικλακούρ μου είπε ότι θα μου δώσει ενέσεις αντί για χάπια κλομιφαίν!Οι ενέσεις με φοβίζουν!Έχει κάνει κάποια άλλη ενέσεις;Ποιος τις κάνεις,ο γιατρός;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...