Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΕΝΘΟΣ ΚΟΥΜΠΑΡΑΣ


dafnii

Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια, θα ήμουν ευχαριστημένη άμα μου δίνατε τα φώτα σας σε ένα πρόβλημα που τώρα προέκυψε.

Είχα πεί σε μιά φίλη μου άν ήθελε να μου βαπτίσει το μπέμπαρο μου σε κανένα χρόνο και δέν μου είχε απαντήσει ακόμα γιατί ήθελε να δεί πως θα τα πάει με τα οικονομικά της και μου είχε πεί ότι μέχρι να γεννήσω δηλ. σε κανένα μήνα θα μου έλεγε.

Εχθές το απόγευμα με πήρε τηλεφωνο κ μέσα σε όλα μου έφερε το θέμα με την κουμπαριά επειδή πριν λίγες μέρες έχασε ένα ξαδελφό της σε δυστύχημα. Η μητέρα της της είπε οτι ξέρει ότι για τρία χρόνια δεν θα πρέπει να κάνει κάποιο μυστήριο. Και με ρωτούσε να της πώ αν είναι έτσι. Τελικά είπε να ρωτήσει κάποιο παπά.

Εγώ της είπα οτι ξέρω μόνο για 1 χρόνο...

Μήπως ξέρει κανείς να με διαφωτίσει άν υπάρχει κανένα τέτοιο κόλυμα από την ορθόδοξη εκκλησία.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.............:?:

Επεξεργάστηκαν by dafnii
καποιο λάθος
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα κορίτσια, θα ήμουν ευχαριστημένη άμα μου δίνατε τα φώτα σας σε ένα πρόβλημα που τώρα προέκυψε.

Είχα πεί σε μιά φίλη μου άν ήθελε να μου βαπτίσει το μπέμπαρο μου σε κανένα χρόνο και δέν μου είχε απαντήσει ακόμα γιατί ήθελε να δεί πως θα τα πάει με τα οικονομικά της και μου είχε πεί ότι μέχρι να γεννήσω δηλ. σε κανένα μήνα θα μου έλεγε.

Εχθές το απόγευμα με πήρε τηλεφωνο κ μέσα σε όλα μου έφερε το θέμα με την κουμπαριά επειδή πριν λίγες μέρες έχασε ένα ξαδελφό της σε δυστύχημα. Η μητέρα της της είπε οτι ξέρει ότι για τρία χρόνια δεν θα πρέπει να κάνει κάποιο μυστήριο. Και με ρωτούσε να της πώ αν είναι έτσι. Τελικά είπε να ρωτήσει κάποιο παπά.

Εγώ της είπα οτι ξέρω μόνο για 1 χρόνο...

Μήπως ξέρει κανείς να με διαφωτίσει άν υπάρχει κανένα τέτοιο κόλυμα από την ορθόδοξη εκκλησία.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.............:?:

εγω ξερω για ενα χρονο!!!και ετυχε και ενα συμβαν που ενος φιλου πεθανε ο πατερας του λιγες μερες πριν την βαφτιση και ρωτησε παπα και του ειπε οτι μπορει να γινει το μυστηριο αλλα οχι το γλεντι!!!!

Η ΚΑΛΗ ΜΕΡΑ ΑΠΟ ΤΙ ΠΡΩΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ:!::wink:

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζω κοπελα που θα γινοταν νονα το Σαββατο και την προηγουμενη Παρασκευη (9 μερες πριν)πεθανε ο πεθερος της

Εγινε και το μυστηριο και το τραπεζι χωρις μουσικη

4

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω οτι το πενθος το βιωνει ο καθενας μεσα του.

Απο την αλλη αν ηταν να γινω εγω νονα και προεκυπτε κατι τετοιο ειτε θα το ακυρωνα εντελως και ας γινοταν αλλη νονα ειτε θα δεχομουν να γινει η βαφτιση και η δεξιωση κανονικοτατα.Θα χαλασω εγω τη βαφτιση της αλλης για το δικο μου πενθος.Αδικο δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ παιδιά βάφτισα πέρσι μετά τα 40 της μάνας μου. Για πένθος δεν το συζητώ, μετά βίας μιλούσα και περπατούσα, αλλά ήταν συμφωνημένο και το κοριτσάκι ήταν ήδη δύο ετών. Μάλιστα το μυστήριο έγινε με τον παπά της Σχοινούσας γιατί οι κουμπάροι μένουν σε ένα μικρο νησάκι εκεί κοντά και ο -ιδιαίτερα παραδοσιακός και εξαιρετικός- ιερέας δεν μου ανέφερε κάποιο πρόβλημα. Οπότε ρωτήστε κάποιον ιερέα που εμπιστεύεστε.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κι εγώ βάφτισα μετά τα 40 του πατέρα μου ένα αγοράκι. Και μάλιστα οι κουμπάροι μου περιμέναν αρκετά γιατί πέρασε κάποιο διάστημα που ο πατέρας μου ήταν άρρωστος και έτσι όταν κάναμε τη βάφτιση το μωρό ήταν σχεδόν 2 χρονών. Ο παπάς δεν μας είπε τίποτα απολύτως!!! Τι να πω μυστήριο είναι δεν είναι καρναβάλι...

Link to comment
Share on other sites

Η μητέρα της της είπε οτι ξέρει ότι για τρία χρόνια δεν θα πρέπει να κάνει κάποιο μυστήριο.

 

Πήγα κι εγώ πρόσφατα σε γάμο που η νύφη είχε χάσει τον πατέρα της πριν από καμιά δεκαριά μέρες. Ο γάμος έγινε κανονικά απλά ακύρωσαν το γλέντι.

Τώρα 3 χρόνια πένθος για εξάδερφο (δηλ. πρόσωπο με το οποίο δεν υπάρχει πρώτου βαθμού συγγένεια) δεν το έχω ξανακούσει ποτέ. Υποπτεύομαι ότι η μητέρα της φίλης σου το εφηύρε μόνη της, υπολογίζοντας ότι σε 3 χρόνια θα έχει φύγει το ΔΝΤ από την Ελλάδα και θα είναι τα οικονομικά τους καλύτερα για να τους περισσέψουν και για τη βάφτιση... (Αμ, δε :twisted:).

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Πήγα κι εγώ πρόσφατα σε γάμο που η νύφη είχε χάσει τον πατέρα της πριν από καμιά δεκαριά μέρες. Ο γάμος έγινε κανονικά απλά ακύρωσαν το γλέντι.

Τώρα 3 χρόνια πένθος για εξάδερφο (δηλ. πρόσωπο με το οποίο δεν υπάρχει πρώτου βαθμού συγγένεια) δεν το έχω ξανακούσει ποτέ. Υποπτεύομαι ότι η μητέρα της φίλης σου το εφηύρε μόνη της, υπολογίζοντας ότι σε 3 χρόνια θα έχει φύγει το ΔΝΤ από την Ελλάδα και θα είναι τα οικονομικά τους καλύτερα για να τους περισσέψουν και για τη βάφτιση... (Αμ, δε :twisted:).

 

 

:-):smile::-)

Link to comment
Share on other sites

Εμενα το ζευγάρι των κουμπάρων μου (ανδρογυνο) οταν ήταν να γινει ο γαμος , η κουμπαρα μου ειχε χασει τον παππού της ενα μηνα πριν, φορεσε μεν μαυρο φορεμα, στολιστικε βαφτηκε αλλα...μας παντρεψε μαζι με τον αντρουλη της!

 

Στο γλεντι του γάμου μου ειχε πει οτι δεν θα χορέψει και οτι θα κρατησει χαμηλο προφιλ, εγω δεν ειχα θεμα οτι ηθελε εκεινη......και μας βρηκε τα χαραματα στις 4 να χορευουμε κοπανιομαστε παρεα οι τεσσερις μας (σουρομένοι) το τραγουδι του Μυρωνα Στρατη "Μα πανω απο ολα θελω να με θελεις και εσυ"......

 

Το πενθος ειναι προσωπικο και το βιωνει ο καθενας οπως νομιζει...ταπεινη μου αποψη!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνώ με τα κορίτσια. Το πένθος είναι μέσα μας. Όταν έχασα τη γιαγιά μου (που με μεγάλωσε και ζούσαμε στο ίδιο σπίτι 18 χρόνια) είπα να μην ανοίξω την καλύτερη συντροφιά μου, το ραδιόφωνο επειδή "έχω πένθος". Ναι αλλά εγώ στα τραγούδια βρίσκω παρηγοριά. Και το άνοιξα... Επίσης έχασα 2ου βαθμού ξάδελφο πριν 4 χρόνια και χωρίς να έχουμε τρελές σχέσεις και ακόμα πονάω πολύ. Αλλά και παντρεύτηκα και βάπτισα παιδί.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Πήγα κι εγώ πρόσφατα σε γάμο που η νύφη είχε χάσει τον πατέρα της πριν από καμιά δεκαριά μέρες. Ο γάμος έγινε κανονικά απλά ακύρωσαν το γλέντι.

Τώρα 3 χρόνια πένθος για εξάδερφο (δηλ. πρόσωπο με το οποίο δεν υπάρχει πρώτου βαθμού συγγένεια) δεν το έχω ξανακούσει ποτέ. Υποπτεύομαι ότι η μητέρα της φίλης σου το εφηύρε μόνη της, υπολογίζοντας ότι σε 3 χρόνια θα έχει φύγει το ΔΝΤ από την Ελλάδα και θα είναι τα οικονομικά τους καλύτερα για να τους περισσέψουν και για τη βάφτιση... (Αμ, δε :twisted:).

 

Καλόοοοοο :) :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν νομίζω να είναι 3 χρόνια.Για 1 ξέρω και εγώ.

Αλλά και να είναι έχει τόση σημασία:confused:

Εμένα μου φαίνεται πως ψάχνει δικαιολογίες,οπότε καλύτερα να αρχίσεις να ψάχνεις για άλλη νονά(αν δεν στο ξαναναφέρει τουλάχιστον).Ας βαφτίσει το επόμενο :rolleyes:

Μπισκοτάκι 6/2/08

Κλαψιάρης 16/6/09

dev348pr___.png

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έχετε δίκιο να το αποφύγει θέλει άλλα έτσι και αλλιώς δεν το είχε ξεκαθαρίσει σίγουρα οτι θα γίνει κουμπάρα μας, οπότε δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει κανείς να βρεί υπερφυγές..... Και εγώ χαλάστηκα πολύ με το που μου το είπε.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας κορίτσια!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγω δεν νομιζω οτι υπαρχει τετοιο θεμα. Και τρια χρονια??? Υπερβολικο μου φαινεται. Το μυστηριο της εκκλησιας μπορει να γινει κανονικα. Τωρα για το αν θα γινει γλεντι μετα ειναι αλλο θεμα (για το οποιο η εκκλησια δεν εχει αποψη). Επισης αν καταλαβα καλα μιλαμε για ενα χρονο απο τωρα. Αν θελει να κρατησει το πενθος καντε την βαπτιση σε 13 μηνες...

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη κορτιστάκι, αλλά η ταπεινή μου γνώμη είναι ότι μάλλον ψάχνει απεγνωσμένα δικαιολογία. Δύσκολοι καιροί για βαφτίσεις, αλλά καλυτερα να σου το ξέκοβε εξαρχής.

 

Γνώμη μου είναι να της πεις ότι έμαθες ότι ισχύει για ένα χρόνο και ότι αν δεν θπέλει να το αφήσετε.

 

Όταν κάποις γίνεται νονός ας μη το βαρυγκομάει. Τι να πω. Είμαι της άποψης οι καλοι λογαριαμοί κάνουν τους καλούς φίλους.

Link to comment
Share on other sites

Διλαδη για 3 χρονια η κοπελα αυτη ουτε θα γελασει ουτε θα βγει για καφε ουτε για διασκεδασρι; απλοσ απορω

θα πενθει τον ξαδερφο τοσα χρονια;

καλητερα να πει ξεκασθαρα οτι δε μπορω να κανω τη βαπτηση

και οχι τετειεσ αστειεσ δικεολογειεσ

ολα τα μιστιρια επιτρεπωντε απο την εκλησσια να γυνουν

τωρα τη δικεολογιεσ βρισκη ο καθενασ δε ξερω

ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΓΛΥΚΙΑ ΜΑΝΟΥΛΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω οτι το πενθος το βιωνει ο καθενας μεσα του.

Απο την αλλη αν ηταν να γινω εγω νονα και προεκυπτε κατι τετοιο ειτε θα το ακυρωνα εντελως και ας γινοταν αλλη νονα ειτε θα δεχομουν να γινει η βαφτιση και η δεξιωση κανονικοτατα.Θα χαλασω εγω τη βαφτιση της αλλης για το δικο μου πενθος.Αδικο δεν ειναι?

 

συμφωνω απολυτα,πολυ σωστη σκεψη

Link to comment
Share on other sites

όσο και αγαπημενοι και να ειναι με τον ξαδερφο... 3 χρονια για εναν ξαδερφο ...

δεν ειναι πολλά????? Μπας και το κανει για να αποφυγει τα εξοδα?

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 μερες χασαμε την πεθερα μου. Τον Σεπτεμβριο θα παντρεψουμε και θα βαφτισουμε ενα ζευγαρι με το παιδακι τους. Ο αντρας μου , απλά δεν θα χορεψει... (οχι οτι θα χορευε ετσι κι αλλιως...)

τι επρεπε να γινει δλδ? Να χαλασω εγω το γαμο και τη βαφτιση των παιδιων? Να "αλλαξω" τα ονειρα τους? Να τους στιγματισω τις αναμνησεις? Δεν νομιζω να ηθελα εγω στο δικο μου γαμο κατι τετοιο...

Νομζω οτι ουτε και η κυρα-Μαρια που ηταν πρωτη στους χορους θα ηθελε κατι τετοιο...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου έχει πει ιερέας ότι τα μυστήρια όλα (ακόμη και οι γάμοι) γίνονται κανονικά, ανεξαρτήτου πένθους. Τα γλέντια μετά είναι που δεν κάνεις, κι αυτό ανάλογα με το βαθμό συγκένειας.

Link to comment
Share on other sites

Εμεις παντρευτηκαμε κ βαφτισαμε πριν καν σαραντισει ο θειος μου..

Ο παπας μας ειπε οτι ολα τα μυστηρια ειναι μυστηρια κ δεν υπαρχει απαγορευση..

Μας ειπα απλα οτι αν δεν αισθανομαστε καλα μετα ας μην κανουμε τραπεζι.. αλλα αν ειναι κανονισμενο να μην το αναβαλουμε..

Αλλα οπως ειπαν κ τα κοριτσια θα το καταλαβαινα να μην θελει η νονα να συμμετεχει για καποιο διαστημααν προκειτε για καποιο συγγενη πρωτου βαθμου..

τωρα για τον ξαδελφο.. κ εμενα υπεκφυγη μου ακουγεται..

ψαξε για αλλη νονα.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα κάτι μου λέει ότι σίγουρα βρήκε πάτημα να μην κάνει την βάφτιση... έβαλε και την μάνα της μπροστά . Σου λέει 3 χρόνια για μην πει 1 χρόνο και πάει η βάφτιση πιο μετά..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...