Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΓΑΜΟΣ ΚΑΙ ΒΑΦΤΙΣΗ


Recommended Posts

ακουσα οτι η εκκλησια αποφασισε να μη βαφτιζει τα παιδια απο πολιτικο γαμο? Ισχυει??? Αν ειναι δυνατον.. Εμεις εχουμε κανει πολιτικο γαμο και αρνουμαι να κανω θρησκευτικο. Το μωρο το βαφτιζω, ή τουλαχιστον θελαμε, μονο και μονο για το νταβαντουρι και βασικα για τα πεθερικα μου. Ομως δεν καταλαβαινω τη σταση της εκκλησιας. Δηλαδη τα παιδια των ανυπαντρων μητερων θα μενουν αβαφτιστα? Ισα ισα που η εκκλησια θα επρεπε να κανει το παν για να φερει το κοσμο στους κολπους της και οχι να τους διωχνει. Το μονο που ξερουν οι παπαδες ειναι να τα παιρνουν χοντρα για οτι και να κανουν. Γυριζουμε στο παρελθον μου φαινεται.. Τα εχω παρει. Μου φαινεται οτι θα κανουμε απλα ενα παρτυ και μια πολιτικη βαφτιση οπως το θελαμε στην αρχη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν το ειχα δει. Ευχαριστω! Ειχα παρει στην εκκλησια και μου ειπαν οτι βαφτιζουν οποιον παει υποχρεωτικα, αν και ο ιδιος μου προτεινε να μην τη βαφτισουμε αφου δε θελουμε να κανουμε θρησκευτικο γαμο. Το θεωρω απαραδεκτο. Ασχετα το τι ειναι οι γονεις δε θα επρεπε αυτοι να θελουν να δωσουν μια ευκαιρια σε ενα μωρο?? Ασε που δεν ειμαι αθεη, απλα αγανακτισμενη με ολα αυτα που συμβαινουν στους κολπους της εκκλησιας με τους παπαδες και τα οικονομικα και ροζ σκανδαλα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ και ο άντρας μου είμαστε άθεοι και φυσικά κάναμε πολιτικό γάμο και δεν θα κάνουμε θρησκευτικό. Τη μπέμπα θα την βαφτίσουμε γιατί ακούμε διάφορα από συγγενείς και μη, αν μας ζορίσουν και πολύ βέβαια υπάρχει και η ονοματοδοσία και ξεμπερδέψαμε. Πάντως εαν οι νονοί έχουν παντρευτεί με θρησκευτικό τότε όλα γίνονται κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

και εμείς κάναμε πολιτικό και δεν είχαμε πρόβλημα με την βάπτηση. Μάλιστα ο παπάς έκανε και χιούμορ λέγοντας : γιατί χαθήκατε παιδιά? εσένα σε βλέπω πού και πού , λέει σε μένα, τον άντρα σου που τον είδαμε μόνο στον γάμο? :roll:

κοιταχτήκαμε με τον άντρα μου, γελάσαμε και λέω εγώ : αφού τον είδες και στον γάμο πάτερ μην μιλάς καθόλου.... :lol:

Οσο για τους νονούς μασ ρώτησε αν είναι παντρεμένοι και ζήτησε μόνο την ημερομηνία του γάμου τους. Τελικά πιστεύω ότι είναι καθαρά θέμα του ιερέα το όλο σκηνικό....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ακουσα οτι η εκκλησια αποφασισε να μη βαφτιζει τα παιδια απο πολιτικο γαμο? Ισχυει??? Αν ειναι δυνατον.. Εμεις εχουμε κανει πολιτικο γαμο και αρνουμαι να κανω θρησκευτικο. Το μωρο το βαφτιζω, ή τουλαχιστον θελαμε, μονο και μονο για το νταβαντουρι και βασικα για τα πεθερικα μου. Ομως δεν καταλαβαινω τη σταση της εκκλησιας. Δηλαδη τα παιδια των ανυπαντρων μητερων θα μενουν αβαφτιστα? Ισα ισα που η εκκλησια θα επρεπε να κανει το παν για να φερει το κοσμο στους κολπους της και οχι να τους διωχνει. Το μονο που ξερουν οι παπαδες ειναι να τα παιρνουν χοντρα για οτι και να κανουν. Γυριζουμε στο παρελθον μου φαινεται.. Τα εχω παρει. Μου φαινεται οτι θα κανουμε απλα ενα παρτυ και μια πολιτικη βαφτιση οπως το θελαμε στην αρχη.

Τι ειναι η πολιτικη βαφτιση? Δινεις απλα ονομα στο παιδι?

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι η πολιτικη βαφτιση? Δινεις απλα ονομα στο παιδι?

 

ναι

πηγαίνεις στο ληξιαρχείο (νομίζω) κι απλά δηλώνεις το παιδί τι όνομα θα έχει

γίνεται δλδ κανονικά η ονοματοδοσία

 

όσο για το θέμα του θρησκεύματος δεν υπάρχει πρόβλημα κι ας είναι αβάπτιστο καθότι το παιδί παίρνει το θρήσκευμα των γονιών του κατά παράδοση όπως το λένε...

Link to comment
Share on other sites

Α μαλιστα. Οπως εδω δηλαδη.

Λογω των πολλων εθνικοτητων και θρησκευματων, απο το μαιευτηριο ακομα δηλωνεις το ονομα του παιδιου. Οσο για το θρησκευμα, αν θελεις βαφτιζεις, αν δεν θελεις δεν βαφτιζεις.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ και ο άντρας μου είμαστε άθεοι και φυσικά κάναμε πολιτικό γάμο και δεν θα κάνουμε θρησκευτικό. Τη μπέμπα θα την βαφτίσουμε γιατί ακούμε διάφορα από συγγενείς και μη, αν μας ζορίσουν και πολύ βέβαια υπάρχει και η ονοματοδοσία και ξεμπερδέψαμε. Πάντως εαν οι νονοί έχουν παντρευτεί με θρησκευτικό τότε όλα γίνονται κανονικά.

 

συγνωμη κιολας,χωρις να θελω να σε προσβαλω αλλα πρωτη φορα ακουω απο ανθρωπους να λενε οτι ειναι (αθεοι).

κι εγω δεν παω συχνα στην εκκλησια,εως καθολου θα ελεγα,αλλα πιστευω στο θεο,και προσευχωμαι οταν εχω καποιο προβλημα να με βοηθηση.

συγνωμη και παλι που παρεμβηκα αλλα μου εκανε εντιπωση.

71107turcfebzs2.gif

252682in41fsxg03.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι καποιος μπορει να παρει θρησκευμα αν δεν βαφτιστει.. Το θρησκευμα αναγραφεται στα στοιχεια το παιδιου εφοσον καταθεσεις την ληξιαρχικη πραξη βαφτισης..

Επίσης μου ειχαν πει απο το ληξιαρχειο που ειχα ρωτησει για την ονοματοδοσία οτι αν την κανεις μετα και να βαφτισεις το παιδι δεν μπορεις να δηλωσεις το θρησκευμα μεχρι να ενηλικιωθει, οποτε τοτε μπορει αν θελει να βαφτιστει ξανα μονος του.. Αυτο γενικα δεν εχει επιπτωσεις.. μονο το οτι δεν μπορει να τελεσει μυστηρια της ορθοδοξης εκκλησιας δηλαδη να παντρευτει, να γινει κουμπαρος κλπ.

Δεν ξερω ομως κατα ποσο ισχυει αυτο.. Τελος παντων εγω γενικα πιστευω πως καλο ειναι να βαφτιζουμε τα παιδια και μαλιστα μικρα.. Ισως καποιος που δεν πιστευει και δεν τον αντιπροσωπευει η συγκεκριμενη θρησκεια να το βλέπει αλλιως..

Και γω δεν γουσταρω τα οσα γινονται στην εκκλησια αλλα προσευχομαι καθημερινα στην Παναγιτσα να εχει καλα το παιδακι μου και την οικογενεια μου..

Και για να σας πω και ενα παραδοξο..

Ο αντρας μου χρονια πριν με γνωρισει ειχε ενα ατυχημα στο καραβι (επεσαν κατι χημικα στο ματι του) και στην ταραχη του πανω εταξε το "μελλοντικο" του παιδι στον Αγ. Χαραλαμπο (εξου και το ονομα).. Ακομα δεν ειχαμε καν γνωριστει..

Οταν γεννηθηκε το παιδι ειχε ενα κατακοκκινο σημαδι στο αριστερο του ματακι που επιανε σχεδον ολο το βλέφαρο..

Εγω αυτο το θεωρησα σημαδι οτι το παιδι επρεπε οπωσδηποτε να βαφτιστει ετσι.. Και ετσι αποφασιστηκε.. Το σημαδακι αυτο με τον καιρο υποχωρουσε και φαινοταν πιο αδρα.. Ομως επειδη γενικα εγιναν παρα πολλες συζητησεις για το ονομα παρατηρουσα οτι ενω οταν ημασταν αποφασισμενοι να το βγαλουμε το ονομα αρχιζε να χανετε, οταν απομακρυνομασταν για τον χι ψι λογο απο αυτο το σημαδι εμφανιζοταν παλι πιο εντονο..

Την ημερα που εγινε η βαφτιση το σημαδι φαινοταν παρα πολυ εντονα.. Αφου ομως δωθηκε το ονομα δια μαγειας εξαφανιστηκε και εκτοτε δεν εχω ξαναδει τιποτα.... Ειναι τυχαιο ολο αυτο το γεγονος?

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ και ο άντρας μου είμαστε άθεοι και φυσικά κάναμε πολιτικό γάμο και δεν θα κάνουμε θρησκευτικό. Τη μπέμπα θα την βαφτίσουμε γιατί ακούμε διάφορα από συγγενείς και μη, αν μας ζορίσουν και πολύ βέβαια υπάρχει και η ονοματοδοσία και ξεμπερδέψαμε. Πάντως εαν οι νονοί έχουν παντρευτεί με θρησκευτικό τότε όλα γίνονται κανονικά.

 

Εμείς βαφτίσαμε τον περασμένο Οκτωβριο και ο παπάς δεν μας ρώτησε αν και πως έχουμε παντρευτεί . Εχουμε παντρευτεί με πολιτικό γάμο , οχι εκ πεποιθήσεως οι καταστάσεις το έφεραν έτσι .

Ούτε μας ρώτησαν αν είμαστε χριστιανοί ορθόδοξοι , εξάλλου με τις νέες ταυτότητες πως αποδεικνύεται αυτό αφού απο τους ανάδοχους δεν ζητούν κανένα πιστοποιητικό ?

Βέβαια το λογικό ειναι να είναι Χριστιανός Ορθόδοξος ο ανάδοχος γιατι λες το Πιστεύω που είναι το σύμβολο της Ορθόδοξης πίστης και υποτίθεται πιστεύεις αυτά που λες (διαβάζεις) .

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι καποιος μπορει να παρει θρησκευμα αν δεν βαφτιστει.. Το θρησκευμα αναγραφεται στα στοιχεια το παιδιου εφοσον καταθεσεις την ληξιαρχικη πραξη βαφτισης..

Επίσης μου ειχαν πει απο το ληξιαρχειο που ειχα ρωτησει για την ονοματοδοσία οτι αν την κανεις μετα και να βαφτισεις το παιδι δεν μπορεις να δηλωσεις το θρησκευμα μεχρι να ενηλικιωθει, οποτε τοτε μπορει αν θελει να βαφτιστει ξανα μονος του.. Αυτο γενικα δεν εχει επιπτωσεις.. μονο το οτι δεν μπορει να τελεσει μυστηρια της ορθοδοξης εκκλησιας δηλαδη να παντρευτει, να γινει κουμπαρος κλπ.

Δεν ξερω ομως κατα ποσο ισχυει αυτο.. Τελος παντων εγω γενικα πιστευω πως καλο ειναι να βαφτιζουμε τα παιδια και μαλιστα μικρα.. Ισως καποιος που δεν πιστευει και δεν τον αντιπροσωπευει η συγκεκριμενη θρησκεια να το βλέπει αλλιως..

Και γω δεν γουσταρω τα οσα γινονται στην εκκλησια αλλα προσευχομαι καθημερινα στην Παναγιτσα να εχει καλα το παιδακι μου και την οικογενεια μου..

Και για να σας πω και ενα παραδοξο..

Ο αντρας μου χρονια πριν με γνωρισει ειχε ενα ατυχημα στο καραβι (επεσαν κατι χημικα στο ματι του) και στην ταραχη του πανω εταξε το "μελλοντικο" του παιδι στον Αγ. Χαραλαμπο (εξου και το ονομα).. Ακομα δεν ειχαμε καν γνωριστει..

Οταν γεννηθηκε το παιδι ειχε ενα κατακοκκινο σημαδι στο αριστερο του ματακι που επιανε σχεδον ολο το βλέφαρο..

Εγω αυτο το θεωρησα σημαδι οτι το παιδι επρεπε οπωσδηποτε να βαφτιστει ετσι.. Και ετσι αποφασιστηκε.. Το σημαδακι αυτο με τον καιρο υποχωρουσε και φαινοταν πιο αδρα.. Ομως επειδη γενικα εγιναν παρα πολλες συζητησεις για το ονομα παρατηρουσα οτι ενω οταν ημασταν αποφασισμενοι να το βγαλουμε το ονομα αρχιζε να χανετε, οταν απομακρυνομασταν για τον χι ψι λογο απο αυτο το σημαδι εμφανιζοταν παλι πιο εντονο..

Την ημερα που εγινε η βαφτιση το σημαδι φαινοταν παρα πολυ εντονα.. Αφου ομως δωθηκε το ονομα δια μαγειας εξαφανιστηκε και εκτοτε δεν εχω ξαναδει τιποτα.... Ειναι τυχαιο ολο αυτο το γεγονος?

 

:D:D

Να χαίρεσαι και να καμαρώνεις το παιδάκι σου :) Να είναι υγιέστατος πάντα και καλότυχος !! Εχει το ίδιο όνομα με τον αντρούλη μου :)

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ακομα παντως και αυτο που τα βαφτιζουμε μωρα, ασχετα αν και εμεις θα το κανουμε για τους δικους μας περισσοτερο, δε το θεωρω σωστο. Το να πιστευεις καπου και να ζητας αυτη η ανωτερα δυναμη να σε βοηθησει και να σε προστατευει ολοι το κανουμε. Το πως ομως θα λες αυτη τη δυναμη δεν ειναι καθαρα προσωπικη υποθεση και δε θα επρεπε να το αποφασιζει καποιος μονος του αφου γνωρισει ολες τις εναλλακτικες? Δηλαδη επειδη ετυχε να γεννηθουμε στην Ελλαδα ειμαστε ορθοδοξοι, αν ειχε τυχει καπου αλλου μπορει να ειμασταν διαμαρτυρομενοι ή και βουδιστες??? Τελοσπαντων. Δε βγαζεις ακρη.. Εγω πιστευω τα βαφτισια ειναι μια γιορτουλα για το παιδακι, για να μη πω για τους γονεις καλυτερα και για αυτο αποφασισαμε να συμπιπτουν και με τα γεννεθλια της..

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη κιολας,χωρις να θελω να σε προσβαλω αλλα πρωτη φορα ακουω απο ανθρωπους να λενε οτι ειναι (αθεοι).

κι εγω δεν παω συχνα στην εκκλησια,εως καθολου θα ελεγα,αλλα πιστευω στο θεο,και προσευχωμαι οταν εχω καποιο προβλημα να με βοηθηση.

συγνωμη και παλι που παρεμβηκα αλλα μου εκανε εντιπωση.

εγώ ξέρω πολλούς που δηλώνουν άθεοι και το λένε χωρίς πρόβλημα

πρώτος και καλύτερος ο πατέρας μου :lol:

 

 

 

 

 

Δεν νομιζω οτι καποιος μπορει να παρει θρησκευμα αν δεν βαφτιστει.. Το θρησκευμα αναγραφεται στα στοιχεια το παιδιου εφοσον καταθεσεις την ληξιαρχικη πραξη βαφτισης..

Επίσης μου ειχαν πει απο το ληξιαρχειο που ειχα ρωτησει για την ονοματοδοσία οτι αν την κανεις μετα και να βαφτισεις το παιδι δεν μπορεις να δηλωσεις το θρησκευμα μεχρι να ενηλικιωθει, οποτε τοτε μπορει αν θελει να βαφτιστει ξανα μονος του.. Αυτο γενικα δεν εχει επιπτωσεις.. μονο το οτι δεν μπορει να τελεσει μυστηρια της ορθοδοξης εκκλησιας δηλαδη να παντρευτει, να γινει κουμπαρος κλπ.

Δεν ξερω ομως κατα ποσο ισχυει αυτο..

Θα σου πω μόνο για αυτό που ξέρω με σιγουριά...

έχω τρία αβάπτιστα ανήψια και είναι και τα τρία δηλωμένα Χριστιανοί Ορθόδοξοι

 

 

 

 

Ακομα παντως και αυτο που τα βαφτιζουμε μωρα, ασχετα αν και εμεις θα το κανουμε για τους δικους μας περισσοτερο, δε το θεωρω σωστο. Το να πιστευεις καπου και να ζητας αυτη η ανωτερα δυναμη να σε βοηθησει και να σε προστατευει ολοι το κανουμε. Το πως ομως θα λες αυτη τη δυναμη δεν ειναι καθαρα προσωπικη υποθεση και δε θα επρεπε να το αποφασιζει καποιος μονος του αφου γνωρισει ολες τις εναλλακτικες? Δηλαδη επειδη ετυχε να γεννηθουμε στην Ελλαδα ειμαστε ορθοδοξοι, αν ειχε τυχει καπου αλλου μπορει να ειμασταν διαμαρτυρομενοι ή και βουδιστες??? Τελοσπαντων. Δε βγαζεις ακρη.. Εγω πιστευω τα βαφτισια ειναι μια γιορτουλα για το παιδακι, για να μη πω για τους γονεις καλυτερα και για αυτο αποφασισαμε να συμπιπτουν και με τα γεννεθλια της..

με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνη... αυτή ακριβώς είναι και η δική μου άποψη

Link to comment
Share on other sites

πωπω βρε dora ανατριχιασα με αυτο το συμβαν με το παιδι!!!

εγω κοριτσια πιστευω παρα πολυ στο Θεο!!!

εχουν γινει πολλα θαυματα στην οικογενεια μου,σε οτι αφορα την υγιεια μας!!!και να σας πω και το αλλο οτι αυτη τη στιγμη ζω ως εκ θαυματος,μπορει να ειχα πεθανει απο τροχαιο!!!

εγω παω στην εκκλησια για να προσευχηθω ασχετα με τον ιερεα!!!

αυτη ειναι η αποψη μου και συγγνωμη αν προσβαλω κανεναν με τα λεγομενα μου!!!

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΑΥΤΌΣ μας αφήνει στα πλούτη στην καλή και άνετη ζωή με υγεία και χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα για να δει πόσο ΤΟΝ θυμόμαστε τότε! Στα δύσκολα δεν σας έχει τύχει να πείτε ΠΑΝΑΓΊΑ ΜΟΥ! Δεν βγαίνει από τα χείλη αυθόρμητα αυτή η λέξη! Όταν γεννούσα το έλεγα συνέχεια τι θα μπορούσε άλλο να με βοηθήσει; η μάνα μου; και τώρα που το μωρό μου ήταν άρρωστο παρακαλώ την ΠΑΝΑΓΊΑ που και ΑΥΤΉ είναι μάνα να με νιώθει και να μας προστατεύει! Και κάτι άλλο! Αν είστε άθεοι μην κάνετε ΚΑΝΈΝΑ μυστήριο στην εκκλησία μας!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξέρω ότι αυτό που απαιτείται είναι να είναι Χριστιανός Ορθόδοξος ο νονός, όχι οι γονείς. Και αυτό έχει κάποια λογική. Ο νονός αναλαμβάνει να κάνει το παιδί χριστιανό ορθόδοξο (αυτός είναι ο ρόλος του, όχι να του παίρνει δώρα). Δεν πρέπει να πιστεύει??? Δεν πρέπει να το αποδεικνύει αυτό με το να έχει παντρευτεί με θρησκευτικό γάμο?? Είπαμε μπάχαλο η εκκλησία αλλά όχι και ξέφραγο αμπέλι. Όποιος θέλει να χρησιμοποιήσει τα μυστήρια, καλό θα είναι τα πιστεύει. Αλλιώς υπάρχει και η ονοματοδοσία, απλή διαδικασία, και αν το παιδί θελήσει αργότερα, βαφτίζεται όποια θρησκεία θέλει. Κατά τη γνώμη μου δεν είναι κακό να είναι κανείς άθεος. Και ούτε πια η κοινωνία μας είναι τόσο συντηρητική. Εγώ έχω πολλούς φίλους που δεν βάφτισαν τα παιδιά τους και κανείς δεν τους κατακρίνει.

Link to comment
Share on other sites

......... Το πως ομως θα λες αυτη τη δυναμη δεν ειναι καθαρα προσωπικη υποθεση και δε θα επρεπε να το αποφασιζει καποιος μονος του αφου γνωρισει ολες τις εναλλακτικες? Δηλαδη επειδη ετυχε να γεννηθουμε στην Ελλαδα ειμαστε ορθοδοξοι, αν ειχε τυχει καπου αλλου μπορει να ειμασταν διαμαρτυρομενοι ή και βουδιστες??? .........

Θα σου απαντήσω με ένα παράδειγμα των ημερών μας.

Αυτή την στιγμή οι κάτοικοι των Σκοπίων σύσωμοι δηλώνουν Μακεδόνες.

Και σίγουρα δεν δηλώνουν Μακεδονες επειδή τους άφησαν να διαλέξουν μόνοι τους. Κάποιοι τους δασκάλεψαν από γεννησημιού τους. Τους δασκάλεψαν βέβαια για το καλό τους και απ΄ότι φαίνεται τους βγαίνει σε καλό.

Έτσι κι εμείς δασκαλεύουμε τα παιδιά μας για το καλό τους.

Το δασκάλεμα λέγεται και προπαγάνδα όταν δεν μας συμφαίρει.

 

Η εκάστοτε θρησκεία κάνει το ίδιο πράγμα , πείθει όσους περισσότερους μπορεί για να μπορέσει να αντέξει μέσα στον χρόνο κάθε μελλοντική αντιξότητα....και κατά την γνώμη μου καλά κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνήσω μαζί σου...

Το θέμα με τη θρησκεία στην χώρα μας είναι ότι απλά μας δίνουν τον τίτλο του Χριστιανού Ορθόδοξου και τέλος. Δεν γίνεται καμία απολύτως προσπάθεια από την εκκλησία να γνωρίσει ο βαπτισμένος τη θρησκεία του για να ξέρει και τί του γίνεται.

Ότι έμαθα εγώ τουλάχιστον ήταν από τα θρησκευτικά στο σχολείο και τη θρησκόληπτη γιαγιά μου. Στην πρώτη περίπτωση μεγάλο ρόλο παίζει ο καθηγητής, στη δεύτερη η άγνοια. Γιατί η γιαγιά μου - όπως και πάρα πολλοί άλλοι - πίστευε από φόβο : τον φόβο της αμαρτίας, της κόλασης, της θεϊκής κρίσης....

Επίσης, όλοι όσοι είναι προσκολημένοι στην εκκλησία αγνοούν την πραγματική ουσία της διδασκαλίας. Οι παπάδες μεταφέρουν τις γραφές κατά πως τους βολεύει την εκάστοτε ιστορική περίοδο. Λίγες φορές έχουν αλλάξει στάση με την πάροδο του χρόνου? Και μην ξεχνάμε ότι μιλάμε για μια θρησκευτική ηγεσία που χρειάστηκε να αποφασίσει σε οικουμενική σύνοδο ότι η γυναικα είναι άνθρωπος...

Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνήσω μαζί σου...

...

Προφανός διαφωνείς μαζί μου επειδή είπα ότι η εκάστοτε εκκλησία θρησκεία
....και κατά την γνώμη μου καλά κάνει.

Αν ναι , θα σου πω ότι συμφωνώ με την διαδικασία ώς τρόπο.....είναι αποτελεσματικός :wink:

Κατά τα άλλα συμφωνώ με αυτά που είπες 100% :D

Link to comment
Share on other sites

ΑΥΤΌΣ μας αφήνει στα πλούτη στην καλή και άνετη ζωή με υγεία και χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα για να δει πόσο ΤΟΝ θυμόμαστε τότε! Στα δύσκολα δεν σας έχει τύχει να πείτε ΠΑΝΑΓΊΑ ΜΟΥ! Δεν βγαίνει από τα χείλη αυθόρμητα αυτή η λέξη! Όταν γεννούσα το έλεγα συνέχεια τι θα μπορούσε άλλο να με βοηθήσει; η μάνα μου; και τώρα που το μωρό μου ήταν άρρωστο παρακαλώ την ΠΑΝΑΓΊΑ που και ΑΥΤΉ είναι μάνα να με νιώθει και να μας προστατεύει! Και κάτι άλλο! Αν είστε άθεοι μην κάνετε ΚΑΝΈΝΑ μυστήριο στην εκκλησία μας!
Εγώ στα δύσκολα λέω μανούλα μου ....... και κάποια άλλα που δεν γράφονται.
Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνήσω μαζί σου...

...

Προφανός διαφωνείς μαζί μου επειδή είπα ότι η εκάστοτε εκκλησία θρησκεία
....και κατά την γνώμη μου καλά κάνει.

Αν ναι , θα σου πω ότι συμφωνώ με την διαδικασία ώς τρόπο.....είναι αποτελεσματικός :wink:

Κατά τα άλλα συμφωνώ με αυτά που είπες 100% :D

 

:roll: Sorry αλλά δεν κατάλαβα ακριβώς την απάντηση σου.....

Διαφώνησα με το ρήμα "πείθει", δεν θεωρώ ότι η εκκλησία προσπαθεί να μας πείσει να είμαστε χριστιανοί, απλά μας βαφτίζει και τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...