Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΙΟΚΛΙΝΙΚΗ-ΓΑΛΗΝΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ


Recommended Posts

Anti μου εμένα η Αγγελική μου είχε πει ότι γενικά στα δωμάτια έχει πολλή ζέστη για να είναι ζεστα τα μωράκια.Εγώ θυμάμαι πάντως να ζεσταίνομαι πάρα πολύ μέσα στο δωμάτιο!!!(1 απριλίου γέννησα)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 269
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αρχές Απριλίου είναι πάνω κάτω ίδια η θερμοκρασία με Οκρώβρη – Νοέμβρη…. Οπότε κοντό μανίκι και ζακετούλα για ώρα ανάγκης. Στο σπίτι πάλι, δε νομίζω ότι θα προλαβαίνω να βάζω νυχτικιά…:rolleyes::rolleyes:

 

Σας ευχαριστώ πολύ μανούλες!!! Με βοηθήσατε πραγματικά πολύ και με γλυτώσατε από τσάμπα ψάξιμο!!! :wink:;-)

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γεια σας, κορίτσια! Κι εγώ ρώτησα (μόνο στο τηλέφωνο) για τις τιμές στο Γαληνό και στη Γενική. Είναι πολύ πιο οικονομικά στο Γαληνό. Μου είπαν 1300 για 4 νύχτες, συν 150 και 130 για αναισθησιολόγο και παιδίατρο. Και για 2 νύχτες 750. Φυσικά, σκοπεύουμε με τον άνδρα μου να πάμε και προσωπικά. Έχετε καμιά συμβουλή τι άλλο να τους ρωτήσουμε; Αν θέλω να γεννήσω εκεί πρέπει να κάνουμε κάτι από πριν ή απλά όταν έρθει η μέρα πηγαίνουμε κατευθείαν; Ίσως σας φαίνονται χαζές οι ερωτήσεις αλλά είναι το πρώτο μας :)

Όσον αφορά τα μαθήματα ανώδινου τοκετού - πόσα κάνουν και τι σας λένε;

Και για καρδιοτοκογράφο - πόσα χρεώνουν, ξέρει καμία;

Link to comment
Share on other sites

new mamy, μπορείς να πάρεις τηλ. να ρωτήσεις για μονόκλινο. εγώ δεν ενδιαφέρθηκα γιατί δε θέλω να είμαι σε μονόκλινο. ξαναπήρα στο μαιευτικό να ρωτήσω για τα μαθήματα και ήταν ευγενέστατη η μαία, μου είπε ότι γίνονται περίπου μια φορά την εβδομάδα, 4 μαθήματα συνολικά από την 32η εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ γέννησα το 2009 στο Γαληνό και πήρα μονόκλινο. Για πέντε διανυκτερεύσεις (καισαρική) έδωσα γύρω στο διχίλιαρο τελική τιμή. Είναι πολύ οικονομικά σε σχέση με τις άλλες κλινικές. Τώρα για τις παροχές ρώτα τους καλύτερα γιατί δεν τα πολυθυμάμαι, μη σου τίποτα που δεν ισχύει. Το δωμάτιό μου ήταν καθαρό και φρεσκοανακαινισμένο. Να είσαι λίγο αυστηρή στο θέμα του επισκεπτηρίου, να βάλεις πάγο σε περιττούς επισκέπτες και με έναν πόνο σου εύχομαι κορίτσι μου!

Think Different
Link to comment
Share on other sites

πήρα σήμερα το τιμοκατάλογο

φυσιολογικός τοκετός

4 ημέρες σε δίκλινο 900 + περίπου 350 για αναλώσιμα, σε μονόκλινο 1650 + 350

2 ημέρες - δίκλινο 750 (συν δύο επισκέψεις μαίας από 30 ευρώ), μονόκλινο 940 (συμπεριλαμβάνονται και τα αναλώσιμα)

 

Για καισαρική διαφέρουν ιδιωτικές με τις τιμές για ΙΚΑ και υπάρχουν και τρίκλινα δωμάτια.

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τα μαθήματα ανώδινου τοκετού - πόσα κάνουν και τι σας λένε;

Και για καρδιοτοκογράφο - πόσα χρεώνουν, ξέρει καμία;

 

Αφού σε κάλυψαν στα υπόλοιπα, για καρδιοτοκογράφο τον Απρίλιο του 2011 έδωσα 15?.

SR2pp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

εχω καποιες αποριες για τον γαληνο μηπως ξερει καμια;

Χρειαζομαι ρουχαλακια και πανες για το μωρο τις δυο μερες που θα ειμαστε εκει;

Το μεγαλο μου μωρο 14 μηνων μπορει να μ επισκεφθει;

Κυλικειο υπαρχει;

GT5np3.png

 

3fx3p3.png

Link to comment
Share on other sites

εχω καποιες αποριες για τον γαληνο μηπως ξερει καμια;

Χρειαζομαι ρουχαλακια και πανες για το μωρο τις δυο μερες που θα ειμαστε εκει;

Το μεγαλο μου μωρο 14 μηνων μπορει να μ επισκεφθει;

Κυλικειο υπαρχει;

 

καλησπέρα!

τιποτα δεν χρειάζεσαι για το μωράκι σου εκτος τα ρούχα για την μέρα εξόδου. το μωρό μπορεί να σ επισκεφτεί αν και εγω ειμαι αντίθετη με το να πηγαίνει ενα τόσο μικρό παιδάκι σε μαιευτήριο αλλα αυτο ειναι προσωπική άποψη. κυλικείο εχει ενα μικρό στο ισόγειο. παρκινγκ ομως δεν διαθέτει, εχει επι πληρωμή ενα παρακάτω.με το καλό σου εύχομαι!

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! και εγω στην βιοκλινικη θα γεννησω! αν καποια κοπελα εχει γεννησει εκει και μπορει ας γραψει τι χρειαζομαστε γενικα να εχουμε μαζι μας! ευχαριστω!

b1xOp2.png

 

QBskp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα! και εγω στην βιοκλινικη θα γεννησω! αν καποια κοπελα εχει γεννησει εκει και μπορει ας γραψει τι χρειαζομαστε γενικα να εχουμε μαζι μας! ευχαριστω!

 

Καλησπερα... κ γω σκεφτομαι στην βιοκλινικη να γεννησω, πηρα τηλ κ ρωτησα την κοπελα τι χρειαζεται να εχω κ μου ειπε τα εξης: για το μωρο τιποτα παραμονο τα ρουχαλακια εξοδου (κ την κουβερτουλα κ πορτ μπεμπε αυτο το λεω εγω κ μπορει να τα φερει καποιοσ απο τους δικου σου την μερα) οταν θα φευγουμε απο την κλινικη,για σενα σερβιετες (προφανως για να μην σου δωσουν εκει κ στα χρεωσουν) την νυχτικια σου, τις πυτζαμες σου κ τις πςτσετες σου κ γενικα οτι αλλο πιστευεις θα σου ειναι χρησιμα οσες μερες θα κατσεις εκει αυτα μου ειπε τωρα αμα θελεις μπορω να σου γραψω το τηλ να παρεις κ συ για ν σε ενημερωσουν αν τυχον ξεχασα εγω να γραψω κατι....:roll:

με το καλο το μωρακι σου κ αληθεια ποτε εχεις ΠΗΤ;

mEJOp2.png?EXgmmHz9

 

iFIZp2.png?LvwxVqRG

Link to comment
Share on other sites

με το καλό σε όλες, γερά μωρά!!!:P

 

τον Απρίλιο γέννησα στον Γαληνό την 2η κόρη μου, μπήκα με πρόκληση , η αίθουσα είναι μία, κατευθείαν εκεί που θα γεννήσεις σε βάζουν. (εκτός προφανώς αν όλες οι αίθουσες εκεί είναι γεμάτες...)

13e2p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα... κ γω σκεφτομαι στην βιοκλινικη να γεννησω, πηρα τηλ κ ρωτησα την κοπελα τι χρειαζεται να εχω κ μου ειπε τα εξης: για το μωρο τιποτα παραμονο τα ρουχαλακια εξοδου (κ την κουβερτουλα κ πορτ μπεμπε αυτο το λεω εγω κ μπορει να τα φερει καποιοσ απο τους δικου σου την μερα) οταν θα φευγουμε απο την κλινικη,για σενα σερβιετες (προφανως για να μην σου δωσουν εκει κ στα χρεωσουν) την νυχτικια σου, τις πυτζαμες σου κ τις πςτσετες σου κ γενικα οτι αλλο πιστευεις θα σου ειναι χρησιμα οσες μερες θα κατσεις εκει αυτα μου ειπε τωρα αμα θελεις μπορω να σου γραψω το τηλ να παρεις κ συ για ν σε ενημερωσουν αν τυχον ξεχασα εγω να γραψω κατι....:roll:

με το καλο το μωρακι σου κ αληθεια ποτε εχεις ΠΗΤ;

 

σε ευχαριστω πολύ χριστινα!! και εσυ με το καλό!!!!!! ΠΗΤ εχω 18/01 αλλα επειδη ειμαι με προωρες συσπασεις εδω και πολλους μηνες, θα σταματησουμε τα χαπια μολις μπω στο μηνα μου!;)

 

με το καλό σε όλες, γερά μωρά!!!:P

 

τον Απρίλιο γέννησα στον Γαληνό την 2η κόρη μου, μπήκα με πρόκληση , η αίθουσα είναι μία, κατευθείαν εκεί που θα γεννήσεις σε βάζουν. (εκτός προφανώς αν όλες οι αίθουσες εκεί είναι γεμάτες...)

 

μπου μπου σε ευχαριστουμε πολυ!! αν μπορεσεις καποια στιγμη γραψε μας εντυπωσεις!!

b1xOp2.png

 

QBskp2.png

Link to comment
Share on other sites

μπου μπου τι εννοεισ η αιθουσα ειναι μια?τοκετου?στις 25/11 γεννησα εκει εχει 4 αιθουσες τοκετου κ μετα πας στο δωματιο σου.εκτος αν στην δικη σου περιπτωση ηταν ολες φουλ...φτωχια καταραμενη :lol: οπως κ να χει εγω εμεινα πολυ ευχαριστημενη πολυ περισσοτερο απ την γενικη που ειχα δωσει ακριβως τα διπλα το 2009!με το καλο...

2009-2011

Link to comment
Share on other sites

η αιθουσα ωδινων και τοκετου ειναι η ιδια ή σε μεταφερουν οταν ερθει η ωρα; εγω εχω πητ 26/12/11

σορρυ τωρα το ειδα η ιδια ειναι!ε ρε το χασα το μυαλο μου :rolleyes:

2009-2011

Link to comment
Share on other sites

μπου μπου τι εννοεισ η αιθουσα ειναι μια?τοκετου?στις 25/11 γεννησα εκει εχει 4 αιθουσες τοκετου κ μετα πας στο δωματιο σου.εκτος αν στην δικη σου περιπτωση ηταν ολες φουλ...φτωχια καταραμενη :lol: οπως κ να χει εγω εμεινα πολυ ευχαριστημενη πολυ περισσοτερο απ την γενικη που ειχα δωσει ακριβως τα διπλα το 2009!με το καλο...

Καλησπέρα!

Έχω πιθανή ημερομηνία τοκετού

6.1.12 και πιθανότατα θα γεννήσω στη Βιοκλινική.Μπορείς να μου πεις τις τελικές εντυπώσεις σου από εκεί?Τί να προσέξουμε?Οι τιμές για το διήμερο Φ.Τ. σε τρίκλινο ποιές είναι?Θα πάμε μεθαύριο από εκεί και θα ήθελα να ξέρω τί χρέωναν μέχρι τώρα.

Σε ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

για φτ σε βαζουν μονο σε 2κλινο η 1κλινο.για καισαρικη σε βαζουν σε 3κλινο.λοιπον για φτ ειναι 750 η κλινικη 150 ο αναισθησιολογος και 100 ο παιδιατρος για το πακετο των 2 ημερων!συνολο 1000!!!τα νοσοκομεια πιο ακριβα εγιναν:rolleyes:.αφου βγεις ερχεται υποχρεωτικα η μαια στο σπιτι να σου δειξει μερικα πραγματα με θυλασμο μπανιο να μετρησει το μωρο για ικτερο κ να του παρει αιματακι για τα μεταβολικα η οποια ειναι 40ευρω την ημερα.εμενα ηρθε η νοπη και ηταν ολα τα λεφτα!!!εμεινα παρα πολυ ευχαριστιμενη και απο τα δωματια και ειδικα απο τις μαιες!να φανταστεις οτι τον πρωτο τον γεννησα στην γενικη με τα διπλα και χρηματα και δεν ειχα καθολου καθοδηγηση που ημουν και πρωτοτοκη!μονο που ειναι δυσκολο με το παρκινγκ αλλα χαρη στην οικονομικη κριση ο κοσμος δεν κατεβαινει στην αγορα κ ο αντρας μου εβρισκε αμεσως!οριστε κ ενα καλο :lol: σερβιετες να παρεις γιατι σου τις ζηταν για να μην σε χρεωσουν και γενικως ειμαι καραυπερ ουτε δικια μου να ταν:D:D:D οτι αλλο θες στην διαθεση σου...με το καλο!!!

2009-2011

Link to comment
Share on other sites

για φτ σε βαζουν μονο σε 2κλινο η 1κλινο.για καισαρικη σε βαζουν σε 3κλινο.λοιπον για φτ ειναι 750 η κλινικη 150 ο αναισθησιολογος και 100 ο παιδιατρος για το πακετο των 2 ημερων!συνολο 1000!!!τα νοσοκομεια πιο ακριβα εγιναν:rolleyes:.αφου βγεις ερχεται υποχρεωτικα η μαια στο σπιτι να σου δειξει μερικα πραγματα με θυλασμο μπανιο να μετρησει το μωρο για ικτερο κ να του παρει αιματακι για τα μεταβολικα η οποια ειναι 40ευρω την ημερα.εμενα ηρθε η νοπη και ηταν ολα τα λεφτα!!!εμεινα παρα πολυ ευχαριστιμενη και απο τα δωματια και ειδικα απο τις μαιες!να φανταστεις οτι τον πρωτο τον γεννησα στην γενικη με τα διπλα και χρηματα και δεν ειχα καθολου καθοδηγηση που ημουν και πρωτοτοκη!μονο που ειναι δυσκολο με το παρκινγκ αλλα χαρη στην οικονομικη κριση ο κοσμος δεν κατεβαινει στην αγορα κ ο αντρας μου εβρισκε αμεσως!οριστε κ ενα καλο :lol: σερβιετες να παρεις γιατι σου τις ζηταν για να μην σε χρεωσουν και γενικως ειμαι καραυπερ ουτε δικια μου να ταν:D:D:D οτι αλλο θες στην διαθεση σου...με το καλο!!!

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!!

Κάπως έτσι μου τα είχε περιγράψει και ο γιατρός μου αλλά άλλο να στα λέει μια μανούλα!!

Πολύ χαίρομαι!

Κάτι τελευταίο.Το μωράκι στο φέρνουν για να το θυλάζεις συχνά?Με ενδιαφέρει αποκλειστικός θυλασμός.Οι τιμές που αναφέρεις είναι με ΦΠΑ?

Σε ευχαριστώ και πάλι!!

Link to comment
Share on other sites

Γεννησα στις 19/11 στο Γαληνο με φυσιολογικο τοκετο. Οι αιθουσες τοκετου βρισκονται στον 6ο οροφο εχουν ενα κρεββατι μεσα οπου σε βαζουν απο την αρχη της διαδικασιας και στον ιδιο χωρο γινεται και ο τοκετος. Στη συνεχεια σε οδηγουν στο δωματιο, εγω πηγα σε 2κλινο. Το κοστος ηταν 760 για την κλινικη (προφανως υπηρξε μια χρεωση 10 ευρω παραπανω αλλα δεν καταλαβα τι χρεωσαν ακριβως), ο αναισθησιολογος 150 ευρω και ο παιδιατρος 130 ευρω. Προσοχη ζητηστε αποδειξη απο τους γιατρους γιατι κανουν τα κοροιδα και δεν δινουν αν δε ζητησεις. Επισης δωσαμε 50 ευρω στις φωτογραφιες του μωρου προαιρετικα φυσικα αυτο. Γενικα καλη εξυπηρετηση, οι μαιες σχετικα καλες αν και καποιες αποτομες. Βεβαια με τοσες γυναικες που εχουν να κανουν να σας πω τις καταλαβαινω. Τα μωρα τα φερναν μια ωρα το πρωι, το μεσημερι και το βραδυ. Βεβαια φανταζομαι αν ζητησεις αποκλειτικο θηλασμο μπορει να στο φερνουν πιο συχνα, επειδη ομως τις υπολοιπες ωρες ειχε επισκεπτηρια δεν θα το συνιστουσα. Τα δωματια ωραια, απο καθαριοτητα μετρια (καμια σχεση με το γενεσις που ειχα κανει το πρωτο μου και οι καθαριστριες γλυφαν κρυριολεκτικα το δωματιο 10 φορες την ημερα), το μπανιο τουλαχιστον του δωματιου μου απαραδεκτο, ειχε πολυ κρυο μεσα (αφου νομιζω οτι γι αυτο το λογω κρυολογησα κιολας). Σκεφτομουν πως θα παω να πλυθω γιατι ειχε ψοφο. Η κουρτινα της ντουζιερας σχισμενη, ολο το μπανιο γεμιζε νερα, το καλαθακι μια σταλια με αποτελεσμα με 2 σερβιετες να τιγκαρει και μετα να βγαινουν τα σκουπιδια απο εξω και επσης ηταν σπασμενο με αποτελεσμα να χρειαζεται να το ανοιγεις με το χερι (μπλιαχ). Ειναι λεπτομερειες ολα αυτα αλλα η αληθεια ειναι οτι μου κακοφανηκαν. Βεβαια εινια μονο 2 μερουλες οποτε την παλευεις πιο ανετα. Επισης το φαγητο κλασσικα μετριο οπως και στο γενεσις που γεννησα το προηγουμενο μωρο.

ΝΙΚΟΛΑΣ 15-03-2009!!!!ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΡΕΛΑ ΜΩΡΟ ΜΟΥ!!!!

ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΤΟ ΚΟΥΚΛΙ ΜΑΣ..ΗΡΘΕ...19-11-2011

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...