Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διογκωμένη σπλήνα


Recommended Posts

Γειά σας. Μολις γυρίσαμε από την παιδίατρο και μας είπε ότι η σπλήνα του μικρού μας (9 μηνών) πρέπει να είναι πρησμένη. Μας έστειλε για υπέρηχο. Γνωρίζει κανείς κάτι περισσότερο γιατί με μια γρήγορη ματιά σε μερικά site πανικοβλήθηκα με αυτά που διάβασα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μονο υπέρηχο σας συνέστησε? Εξετάσεις αίματος?

Μήπως είναι απλά λοιμώδης μονοπυρήνωση, που δεν είναι κατι φοβερό.

Μερικές φορές οι παιδίατροι μας αγχώνουν χωρίς λόγο, ας δείτε πρώτα τι θα δειξουν οι εξετάσεις και μετά γογλάρισε ;)

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

δεν θα διαφωνήσω για λοιμωδη μονοπυρηνωση αλλα δεν θα είχε κ κατι αλλο το παιδάκι όπως πυρετό ή πονολαιμο?(ρωτάω ετσι μην παρεξηγηθω)

παντως και εγω απο μωρο εχω διογκωση του σπλήνα κ με είχε τρεξει παρα πολύ η μανα μου αλλα τελικά ετσι ήταν ο δικός μου σπλήνας. και τελικα στο μόνο που με ενοχλουσε ήταν σε εντονη ασκηση που νομιζω οι περισσοτεροι το έχουμε παθει να μας πιανει σαν σφαχτης κατω απο τα πλευρα μετα απο τρεξιμο ας πουμε .

 

εγω παντως σου δινω κ ενα λινκ σχετικα με την λοιμωδη μονοπυρηνωση απλα για ενημερωση ετσι μην το δεσεις http://www.paidiatros.com/MAIN/article-247-0-0-0.aspx

ccBbp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 10 χρόνια μετά...

Καλησπέρα σας.ο γιος μου είναι 5μιση ετών και εδώ και ενάμιση χρόνο οι λεμφαδένες στο λαιμό είναι διογκωμένοι τρέξαμε σε πολλούς γιατρούς και όλοι μας είπαν να μην ανησυχούμε και να το παρακολουθούμε.ετσι και εμείς πήγαμε να κάνουμε υπέρηχο ξανά και πέραν ότι είναι ακόμα διογκωμένοι βρέθηκε και ο σπλήνας διογκωμένος.οθ αιματολικες είναι οκ παρά από λίγο πεσμένα λεμφοκύτταρα. Η παιδίατρος είπε ότι δεν είναι τίποτα αλλά να κάνουμε μια crp.ειμαι σε πανικό.

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 8/11/2020 at 9:12 ΜΜ, Κεχαιδου Μάρθα είπε:

Καλησπέρα σας.ο γιος μου είναι 5μιση ετών και εδώ και ενάμιση χρόνο οι λεμφαδένες στο λαιμό είναι διογκωμένοι τρέξαμε σε πολλούς γιατρούς και όλοι μας είπαν να μην ανησυχούμε και να το παρακολουθούμε.ετσι και εμείς πήγαμε να κάνουμε υπέρηχο ξανά και πέραν ότι είναι ακόμα διογκωμένοι βρέθηκε και ο σπλήνας διογκωμένος.οθ αιματολικες είναι οκ παρά από λίγο πεσμένα λεμφοκύτταρα. Η παιδίατρος είπε ότι δεν είναι τίποτα αλλά να κάνουμε μια crp.ειμαι σε πανικό.

 

 

Έχετε κάνει εξέταση αν έχει περάσει λοιμώδη μονοπυρήνωση;Πέρασε η κόρη μου και είχε και διογκωμενη σπληνα και λεμφαδένες στο λαιμό.Επισης η λοιμώδης μονοπυρήνωση κρατάει αρκετό καιρό.

Όσο για τους λεμφαδένες που παραμενουν διογκομωμενοι,είναι πολύ συχνό σ αυτή την ηλικία  σαν ευρημα γιατί τα παιδιά περνάνε αρκετές ιώσεις.

Δεν χρειάζεται σίγουρα πανικος,κάτι περαστικό θα είναι.

Link to comment
Share on other sites

On 8/11/2020 at 9:12 ΜΜ, Κεχαιδου Μάρθα είπε:

Καλησπέρα σας.ο γιος μου είναι 5μιση ετών και εδώ και ενάμιση χρόνο οι λεμφαδένες στο λαιμό είναι διογκωμένοι τρέξαμε σε πολλούς γιατρούς και όλοι μας είπαν να μην ανησυχούμε και να το παρακολουθούμε.ετσι και εμείς πήγαμε να κάνουμε υπέρηχο ξανά και πέραν ότι είναι ακόμα διογκωμένοι βρέθηκε και ο σπλήνας διογκωμένος.οθ αιματολικες είναι οκ παρά από λίγο πεσμένα λεμφοκύτταρα. Η παιδίατρος είπε ότι δεν είναι τίποτα αλλά να κάνουμε μια crp.ειμαι σε πανικό.

 

 

 

11 ώρες πρίν, Thean είπε:

Έχετε κάνει εξέταση αν έχει περάσει λοιμώδη μονοπυρήνωση;Πέρασε η κόρη μου και είχε και διογκωμενη σπληνα και λεμφαδένες στο λαιμό.Επισης η λοιμώδης μονοπυρήνωση κρατάει αρκετό καιρό.

Όσο για τους λεμφαδένες που παραμενουν διογκομωμενοι,είναι πολύ συχνό σ αυτή την ηλικία  σαν ευρημα γιατί τα παιδιά περνάνε αρκετές ιώσεις.

Δεν χρειάζεται σίγουρα πανικος,κάτι περαστικό θα είναι.

Κι εγώ όταν πέρασα λοιμώδη μοοπυρωση μου είχαν πει για τη σπλήνα . Έχετε κάνει τεστ για μόνοπυρυνωση ; 

Link to comment
Share on other sites

On 10/11/2020 at 5:50 ΜΜ, Summer love είπε:

 

Κι εγώ όταν πέρασα λοιμώδη μοοπυρωση μου είχαν πει για τη σπλήνα . Έχετε κάνει τεστ για μόνοπυρυνωση ; 

Ναι και τα αντισώματα ήταν ανεβασμένα.

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...