Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗ

Recommended Posts

:?γεια σας!είμαι στην αρχή αρχή της προσπάθειας και θα ήθελα την βοήθεια σας!ο άντρας μου έχει ένα θέμα με το σπερμοδιάγραμμα του και ογιατρός μας σύστησε σπερματέγχυση αυτές τις ημέρες κάνω υπεριχογραφικό έλεγχο ωορηξίας και ως τώρα τα αποτελέσμα ήταν εξής το ενδομήτριο την 10η μέρα 5.4 / έφερα ωοθηλάκια στην δεξιά ωοθήκη 10χ9 , 11χ9 και μικρότερα και στην αριστερή ένα ωοθηλάκιο 10χ10 και μικρότερα η δουγλάσειος ελεύθερη(δεν ξέρω τι είναι αυτό) την 12η ημέρα το ενδομήτριο ήταν 7.2 και οι ωοθήκες ακριβές ίδιες. τι σημαίνει αυτό?εχω κύκλο κανονικό 28ημερών χωρίς προβλήματα..ο γιατρός αύρο που είναι η 13η ημέρα μου σύστησε να κάνω πάλι έλεγχο και εξέταση οιστραδιολης

Διαφημίσεις

Κοριτσάκι μου από τα λίγα που γνωρίζω και σε παρακαλώ μην πάρεις τα λόγια μου τοις μετρητοίς από αυτά που μου γράφεις - εάν κάνεις σπερματέγχυση σε φυσιολογικό κύκλο- καταλαβαίνω ότι τα ωοθηλάκιά σου δεν αναπτύσσονται όσο θα έπρεπε και το ενδομήτριό σου είναι λεπτό. Η δουγλάσειος περιοχή ελεύθερη σημαίνει ότι δεν έχει γίνει ωορηξία που για να γίνει τα ωοθηλάκιά σου πρέπει να φτάσουν τουλάχιστον σε μέγεθος 18.

Ο γιατρός θα αξιοποιήσει τα ευρήματα του υπερήχου και θα σε κατατοπίσει αναλόγως.

domnima mou σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφοριες , εκανα και σήμερα την 13η ημέρα υπέριχο και τα ιδια ακριβώς ..ασε που η οιστραδιόλη ήταν 69.31 απο ότι καταλαβαίνω όλα είναι χαμηλά και σε ωοθυλακική φάση αντι για ωορρηκτικη που θα έπρεπε να είναι , μάλλον θα αρχίσω να παίρνω και φάρμακα ...απο την επόμενη φορά

Νομίζω πως μια ενίσχυση θα την χρειαστείς. Μήπως να έκανες και κάποιες ορμονολογικές εξετάσεις; για ρώτησε το γιατρό σου.

Σου εύχομαι όλα να πάνε καλά και το πρόβλημά σου να ξεπεραστεί πολύ σύντομα!

την 15η ημέρα επανέλαβα τον υπέρηχο και την οιστραδιολη με αποτελέσματα περίπου τα ίδια 7,8 ενδομήτριο και ωοθηλάκιο το μεγαλύτερο 14 η οιστραδιολη ήταν πιο κάτω απο την 13η (κάτω απο 60 ) και δεν είχα κανει ωορηξία ο γιατρός είπε οτι δεν θα κάνω ωορηξία αυτόν το μήνα !! είναι δυνατόν με σταθερή περίοδο? δεν είναι δυνατόν να κάνω ωορηξία την 16η ή 17η ημέρα? και μου είπε να πάρω serpafar τον επόμενο μήνα...

Διαφημίσεις

Όντως δεν έχεις ωορηξια με τοσο χαμηλά νουμερα. Μάλλον άγχος είναι. Πάντως τα σερπαφαρ δεν βοηθησαν και πολλές κοπέλες. Βέβαια εσύ έχεις σταθερή περιοδο. Ακολούθησε τις συμβουλές του γιατρού σου ξεαγχώσου και καλη επιτυχια να έχεις!!!

κοριτσια θα ηθελα την βοηθεια σας.

Αν και το θεμα ειναι πριν την σπερμαατεγχυση μηπως γνωριζετε εαν η εμφανιση αιματος την δευτερη εβδομαδα μετα την σπερματεγχυση ειναι κακο σημαδι;

το αίμα αν ειναι καφέ ειναι καλό σημάδι σίγουρα...κατα την εμφύτευση του "εμβρύου" στη μήτρα..πάρατηρείται αίμα! αυτό γνωρίζω και αυτό μου εχει πει ο γιατρός μου.

ευχαριστω για την απαντηση. Για την αδελφη μου προκειται και εχω πολυ αγχος. Αυριο θα μαθουμε. Μακαρι να πανε ολα καλα...Θα σας ενημερωσω

• 5 months later...

γεια σας κοριτσια.

ειμαστε κυριολεκτικα ενα βημα πριν τη σπερματεγχυση λογω χαμηλης κινητικοτητας των σπερματοζωαριων. παρολο που πηρα serpafar (1 την ημερα απο τη 2η ως την 6η μερα του κυκλου) σημερα που πηγα για το πρωτο υπερηχογραφημα ειχα μονο ενα ωοθυλακιο κι αυτο σχετικα μικρο. Ξεχασα να αναφερω οτι εχω σταθεροτατο κυκλο. Η απαντηση του γιατρου ηταν οτι η δοση του serpafar ηταν μικρη και γι'αυτο το λογο εχω μονο ενα.

Η σπερματεγχυση εχει ουτως ή αλλως μικρες πιθανοτητες, γυρω στο 20%. Αξιζει να μπω στη διαδικασια οταν θα εχω μονο ενα ωαριο; εχει καποια απο σας αντιμετωπισει παρομοια περιπτωση; θα χαρω να ακουσω τη γνωμη σας. ευχαριστω πολυ

Διαφημίσεις

εγώ έμεινα έγκυος την πρώτη φορά με σπερματέγχυση χωρίς κάποιο προβλημααπο εμένα η τον άνδρα μου και έμεινα έγκυος με την πρώτη. χθές έκανα και την δεύτερη για δεύτερο νινάκι μιας που δεν καταφέραμε πάλι μόνοι μας. καθ στις δύο παρόλο που είχα καλές ωορηξίες ο γιατρός μου μου έδωσε και έκανα μικρή δόση ορμονών που δίνουν στην εξωσωματική,έκανα

arvecap, puregon για να κάνω περισσότερα ωάρια για μεγαλύτερες πιθανότητες.φαντάσου οτι τώρα έκανα 6 ωάρια και όλα περίπου στο ίδιο μέγεθος. κάθε 3 μέρες μου έκανε υπέρηχο και οιστραδιόλη.