Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

ΑΚΟΥΟΓΡΑΜΜΑ-ΛΟΓΟΘΑΡΑΠΕΙΑ ΣΕ ΤΕΤΡΑΧΡΟΝΟ

Recommended Posts

κοριτσια ερωτηση σε οποια κοπελα ξερει κατι. ογιος μου ο σπυρος κλινει τα 4 τον αυγουστο και τον σεπτεμβριο παμε προνηπιο . ετσι και εγω επειδι ο σπυρος δεν εχει τον σουπερ ανεπτυχμενο λογο για την υλικια του ειπα να κανουμε καποιες λογοθαραπιες για να τον βοηθησουμε τον σεπτεμβριο να ειναι σε ποιο καλη φαση . βεβαια ειχα παρατηρηση οτι ο σπυρος καποιες λεξης δεν τις λεει σωστα και ετσι ξεκινησα . ρωτησα την παιδιατρο και μου προτειναι να τον παω να τον δεουν στο κεντρο παιδοψυχικης υγιεινησ στο ικα . και ετσι εκανα εκλεισα ραντεβου σε λογοθαραπευτρια και παιδοψυχολογο πηγαμε εχθες.ολα οκ για τον σπυρο οσα αφορα την συμπεριφορα του αλλα η κοπελα παρατηρησε οτι ο σπυρος την κειταγε στο στωμα για να απαντα στις ερωτησεις . μας εκανε την ερωτηση αν ο σπυρος εχουμε διαπιστωσει οτι δεν ακουει η αν εχει κανει οτιτοιδες και τις ειπα οτι τωρα περνει αντιβιωση για υγρο στο αυτη . μετα μου ειπε ποσες φορες εχει κανει και πρεπει γυρος στις 5-6 φορες . εκει τεθηκε ενα θεματακι και μας ζητυσαν να κανουμε ακουογραμμα για να μην του εχουν προκαλεσει προβλημα στην ακοη του οι οτιτοιδες .αν καποια κοπελα ξερει τι βαθμο προβληματος μπορει να δημιουργηθει απο οτιτοιδες ας μου πει σας παρακαλω βεβαια εκλεισα και ραντεβου για ακουογραμμα στις 28/04 αλλα εχω αγωνια μπορει καποιος να βοηθησει .:-(

Διαφημίσεις

Ειχαμε ενα παιδι στον παιδικο που πηγαινε που ειχε προβλημα ομιλιας και τελικα οφειλοταν στο οτι το παιδι δεν ακουγε καλα λογω μιας παλιας ωτιτιδας.

Ευχομαι καλα αποτελεσματα.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Η κόρη μου κλείνει τα 4 τέλος Μαΐου... Είχε καθυστέρηση λόγου, την είδε αναπτυξιολόγος κτλ και κάναμε πέρισυ το ακουόγραμμα... Η κόρη μου δεν είχε περάσει ποτέ ωτίτιδες και μου εξήγησε η αναπτυξιόλογος ότι το ακουόγραμμα δεν το κάνουμε μόνο για να δούμε αν το παιδί ακούει αλλά για να δούμε πώς ακούει... Μπορεί να ακούει λάθος κάποια σύμφωνα και για αυτό να δυσκολεύεται να μιλήσει καθαρά... Είναι πάντως καλό πριν πας σε ειδικους για τον λόγο να κάνεις ένα ακουόγραμμα...

Κι εμείς έχουμε πρόβλημα με την άρθρωση και ξεκινήσαμε λογοθεραπεία πριν 1 μήνα μιας και θέλω να προετοιμαστεί όσο καλύτερα γίνεται για το προνήπιο τον Σεπτέμβρη...

Καλά αποτελέσματα να έχετε...

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Ο Ευριπίδης κλείνει τα τέσσερα τον Ιούνιο και δεν λέει τα οδοντικά σύμφωνα τ,δ,θ (τα αντικαθιστά με τα λαρυγγικά κ,γ,χ αντίστοιχα). Επίσης σε κάποιες λέξεις λέει το ρ και σε κάποιες το αντικαθιστά με το λ. Σε μια συνάντηση πριν τα Χριστούγεννα, ρώτησα την υπεύθυνη του σταθμού και μου είπε ότι είναι νωρίς ακόμα για λογοθεραπεία. Μου είπε όμως να του κάνουμε για καλό και για κακό ένα ακουόγραμμα.

Τον πήγαμε σε ΩΡΛ, έκανε ακουόγραμμα (δεν ήταν καλό) αλλά είχε και υγρό στα αυτιά. Οπότε πήρε αντιβίωση. Όντως μετά την αντιβίωση είδαμε βελτίωση στην άρθρωσή του. Ο ΩΡΛ μας είπε ότι επειδή ο Ευριπίδης έχει αλλεργική ρινίτιδα και κλείνει συχνά η μύτη του, πρήζονται τα κρεατάκια και δεν κυκλοφορεί καλά ο αέρα και αυτό φταίει που μαζεύουν υγρό τα αυτιά του.

Την προηγούμενη εβδομάδα τον είδε παιδίατρος και μου είπε ότι έχει πάλι υγρό στο δεξί αυτί. Απόψε έχουμε πάλι ραντεβού με ΩΡΛ (θα ρωτήσω για τις επαναλαμβανόμενες ωτίτιδες και θα σου πω). Είδομεν.

etCDp3.png hk8kp3.png

Η μαμά του Ευριπίδη και της Ιφιγένειας

Δουλεύω σε ιατρικές εκδόσεις και αυτόν τον καιρό φτιάχνω ένα σχετικό βιβλίο. Είναι από τις πρώτες ενδείξεις ότι κάποιος δεν ακούει καλά, το γεγονός ότι κοιτάει κάποιον στα χείλη. Τσέκαρέ το και κάνε του ένα ακουόγραμμα. Δεν είναι εξέταση που πονάει. Καλή επιτυχία.

it's never too late to start all over again

Διαφημίσεις

o μεγάλος μου γιος θα πάει προνήπια το Σεπτέμβρη, τα 4 βέβαια θα τα κλείσει τα χριστούγεννα. ο λόγος του δεν είναι καθαρός παρόλο που λέει τα πάντα. καναμε πέρυσι και ακουόγραμμα και τυμπανόγραμμα στο παίδων και όλα οκ. το σκέφτομαι κι εγώ για συνεδρίες σε λογοπαιδικό μόνο που έχω κάποιους ενδοιασμούς για τη περίπτωση να γίνει αυτό λίγο αργότερα προς το νήπιο πχ. λέω να περιμένω λίγο ακόμα

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

εμας ο σπυρος γενικα εχει περασει αρκετες φορες ωτιτ. 5-6 φορες και ειχε παρει καθε φορα αντιβιωση αλλα οταν θελει να δει tv παει κοντα τα ματια του ειναι οκ τα εχω ελενξει και η φωνη της τηλεωρασης την βαζω σε μεση κατασταση . τωρα ειναι σε φαση ωτιτδ. και περνει αντιβιωση. τι να πω ελπιζω να μην υπαρχει θεμα βεβαια υπαρχουν πολλες λεξεις και δυσκολες τις οποιες τι λεει τελεια .

Καλημέρα,

ρώτησα χθες την ΩΡΛ και μου είπε ότι από επαναλαμβανόμενες ωτίτιδες μπορεί να δημιουργηθεί πρόβλημα, αλλά δεν είναι και απαραίτητο.

Όσο αφορά στον Ευριπίδη, είναι πάλι γεμάτα με υγρό και τα δύο του αυτιά. Μας είπε και αυτή ότι από τα κρεατάκια ξεκινάει το πρόβλημα. Μας είπε να του καθαρίζουμε καλά τη μύτη πρωί - μεσημέρι - βράδυ για 20 ημέρες, να πίνει xozal πρωί - βράδυ, να μασάει τσίχλες, να φουσκώνει μπαλόνια και να τον ξαναδεί τότε. Αν έχει βελτιωθεί η κατάσταση μέχρι τότε, θα μας πει τι θα κάνουμε μετά, αν δεν έχει βελτιωθεί πάμε για εγχείρηση κρεατάκια.

Δύσκολες λέξεις λέει και ο Ευριπίδης (πολυσύλαβες, με δίφθογγους κλπ). Το πρόβλημα είναι όταν τα αυτιά του είναι βουλωμένα, όπως τώρα, ότι ζητάει να του επαναλάβεις αυτό που του λες.

Το ακουόγραμμα, όπως είπε και skybeam, δεν είναι κάτι που πρέπει να φοβάσαι. Σε κάθε περίπτωση, πριν καταλήξεις στη λογοθεραπεία, πρέπει να έχεις εξασφαλίσει ότι το παιδί ακούει καλά.

Εύχομαι να ξεμπλέξετε γρήγορα.

etCDp3.png hk8kp3.png

Η μαμά του Ευριπίδη και της Ιφιγένειας

και εγω πιστευω οτι δεν θα υπαρχει θεμα με την ωτιτδ. και το ακουογραμμα το εχω κλησει στο παιδων πεντλης για της 28/04 και η λογοθαραπεια θα την ξεκινησουμε στης 01/05 . εγω λιγο αγωνια με το αποτελεσμα με την διαδικασια δεν εχω θεμα γιατι γενικα ο σπυρος οσο αφορα γιατρους εχει αψωγη συνεργασεια μεχρι τωρα δεν ειναι παιδι που αρνηται να κανει κατι οταν θα του πεις για το καλο σου. μπορω να πω εγω εχω την αγωνια οπως και καθε μαμα για το αποτελεσμα.

εγώ πέρασα ωτίτιδα πριν από λίγο καιρό και από αριστερά δεν άκουγα καλά για περίπου 1,5 μήνα...

jenia μου τι ακριβώς εννοείς σούπερ ανεπτυγμένο λόγο...ο δικός μου αλλά και της αδερφής μου που έκλεισαν τα 4 τον περασμένο Νοέμβριο σε καμία περίπτωση δε λες ότι μιλάνε και άπταιστα....

Ιδιαίτερα τα άρθρα άστα να πάνε...π.χ. ο γήπεδος, ο μπαρτσελόνας

rQGhp3.png

Διαφημίσεις

εγώ πέρασα ωτίτιδα πριν από λίγο καιρό και από αριστερά δεν άκουγα καλά για περίπου 1,5 μήνα...

jenia μου τι ακριβώς εννοείς σούπερ ανεπτυγμένο λόγο...ο δικός μου αλλά και της αδερφής μου που έκλεισαν τα 4 τον περασμένο Νοέμβριο σε καμία περίπτωση δε λες ότι μιλάνε και άπταιστα....

Ιδιαίτερα τα άρθρα άστα να πάνε...π.χ. ο γήπεδος, ο μπαρτσελόνας

καλημερα κουκλα . θα σου πω τι εννοω οταν λεω σουπερ λογο . η αδερφη μου εχει ενα γιο τον αντωνη ο οποιος ο λογος του ειναι παρα πολυ καλος ειναι πολυ σπανιες λεξης που δεν μπορει να πει η συνενωησει ειναι σχεδον στο αψογο οτι και να τον ρωτησεις δεν κοβει καμια συλαβη, κανενα συμφωνο και ειναι μονο 2,5 μηνες μεγαλητερος απο τον γιο μου. ενω ο σπυρος και βεβαια μπορεις να καταλαβεις τι λεει αλλα υπαρχουν λεξης που δεν τις λεει καθολου καλα πχ. οπλο-όποιο , καληνυχτα-νυχτα , τρυπα-πιπα:oops: και βεβαια κανει προτασεις και υπαρχουν και λεξης πολλες που τις λεει πεντακαθαρα αλλα υπαρχουν και αυτες που τις κοβει. ο δικο σου αυτο που κανει ειναι της ηλικιας θα το ξεκαθαρηση μερικες φορες το κανει και ο αντωνης αυτο αλλα δεν ειναι προβλημα.

καλημερα κουκλα . θα σου πω τι εννοω οταν λεω σουπερ λογο . η αδερφη μου εχει ενα γιο τον αντωνη ο οποιος ο λογος του ειναι παρα πολυ καλος ειναι πολυ σπανιες λεξης που δεν μπορει να πει η συνενωησει ειναι σχεδον στο αψογο οτι και να τον ρωτησεις δεν κοβει καμια συλαβη, κανενα συμφωνο και ειναι μονο 2,5 μηνες μεγαλητερος απο τον γιο μου. ενω ο σπυρος και βεβαια μπορεις να καταλαβεις τι λεει αλλα υπαρχουν λεξης που δεν τις λεει καθολου καλα πχ. οπλο-όποιο , καληνυχτα-νυχτα , τρυπα-πιπα:oops: και βεβαια κανει προτασεις και υπαρχουν και λεξης πολλες που τις λεει πεντακαθαρα αλλα υπαρχουν και αυτες που τις κοβει. ο δικο σου αυτο που κανει ειναι της ηλικιας θα το ξεκαθαρηση μερικες φορες το κανει και ο αντωνης αυτο αλλα δεν ειναι προβλημα.

Aυτό που κάνει ο Σπύρος το κάνει και ο ανιψιός μου ίδια ηλικία με τον Θεόφιλο, χωρίς να θέλω να στο παίξω ειδική εγώ στη θέση σου θα το καθυστερούσα λίγο ακόμη όσο αναφορά τις λογοθεραπείες...

Και μη συγκρίνεις τα 2 παιδιά, το καθένα έχει το δικό του ρυθμό...

έχουν ακούσει πολάαααα τα αυτάκια μου...

rQGhp3.png

Aυτό που κάνει ο Σπύρος το κάνει και ο ανιψιός μου ίδια ηλικία με τον Θεόφιλο, χωρίς να θέλω να στο παίξω ειδική εγώ στη θέση σου θα το καθυστερούσα λίγο ακόμη όσο αναφορά τις λογοθεραπείες...

Και μη συγκρίνεις τα 2 παιδιά, το καθένα έχει το δικό του ρυθμό...

έχουν ακούσει πολάαααα τα αυτάκια μου...

οχι καλη μου προς θεου γιαυτο ανοιξα το θεμα για να ακουσω και αλλα παιδακια αν κανουν αυτο που κανει ο σπυρος. απλα πιστευω οτι με την βοηθεια να φτιαξει τον λογο του θα τον βοηθηση και στο βαδισμα του που το κανει να πεφτει συνεχεια και χτυπαει οχι φοβερα χτυπηματα αλλα αμα δεις τα ποδια του ειναι μεσα στην μελανια .

Jenia μου καλα κανεις και το ψαχνεις. Ειδικα αυτο που γραφεις για το βαδισμα ειναι σημαντικο νομιζω. Η αισθηση της ισορροπιας ειναι αμεσα συνδεδεμενη με τα αυτια. Η μεγαλη μου κορη ειχε προβλημα με εκκριτικη ωτιτιδα, τρεχαμε 2,5 χρονια περιπου, μεγαλη ιστορια, τη γραφω καπου στο σαιτ. Βρες εναν καλο ΩΡΛ και καντε ενα ακουογραμμα και ενα τυμπανογραμμα και αυτο θα σας οδηγησει στο επομενο βημα.

Χωρις να θελω να σε πανικοβαλλω , εμας οι εξετασεις μας ηταν ψιλοχαλια, ο ΩΡΛ μας ειχε πει πως σε αυτες τις ηλικιες τα ακουστικα ερεθισματα πρεπει να πηγαινουν ανεμποδιστα στα αντιστοιχα νευρα του εγκεφαλου, για να μπορεσουν και αυτα με τη σειρα τους να αναπτυχθουν αναλογως, διαφορετικα υπαρχει και η πιθανοτητα η ζημια να μην ειναι αναστρεψιμη, δλδ το παιδι να μην ακουει ποτε σωστα, οχι πια λογω των αυτιων αλλα λογω εγκεφαλου.

Jenia μου καλα κανεις και το ψαχνεις. Ειδικα αυτο που γραφεις για το βαδισμα ειναι σημαντικο νομιζω. Η αισθηση της ισορροπιας ειναι αμεσα συνδεδεμενη με τα αυτια. Η μεγαλη μου κορη ειχε προβλημα με εκκριτικη ωτιτιδα, τρεχαμε 2,5 χρονια περιπου, μεγαλη ιστορια, τη γραφω καπου στο σαιτ. Βρες εναν καλο ΩΡΛ και καντε ενα ακουογραμμα και ενα τυμπανογραμμα και αυτο θα σας οδηγησει στο επομενο βημα.

Χωρις να θελω να σε πανικοβαλλω , εμας οι εξετασεις μας ηταν ψιλοχαλια, ο ΩΡΛ μας ειχε πει πως σε αυτες τις ηλικιες τα ακουστικα ερεθισματα πρεπει να πηγαινουν ανεμποδιστα στα αντιστοιχα νευρα του εγκεφαλου, για να μπορεσουν και αυτα με τη σειρα τους να αναπτυχθουν αναλογως, διαφορετικα υπαρχει και η πιθανοτητα η ζημια να μην ειναι αναστρεψιμη, δλδ το παιδι να μην ακουει ποτε σωστα, οχι πια λογω των αυτιων αλλα λογω εγκεφαλου.

ευχαρηστω πολυ για την απαντηση καλη μου οσο αφορα τον εγκεφαλο του επειδι το ψαξαμε πρωτο εχουμε κανει μαγνητικη τομογραφια εγκεφαλου εκει ηταν ολα οκ σε ολα τα επειπεδα κινησαμε για τα επομενα σταδεια .

γραφω αναλητυκα τις εξετασεις του γιου μου

1. μαγνητικη τομογραφια εγκεφαλου οκ.(παιδων αγια σοφια κ.Γιουρουκος παιδονευρολογος )2,5 χρονων

2. ορθοπαιδικος (παιδων αγλαια κυριακου κ.γιοκας ορθοπαιδικος) 3 χρονων

3. φυσιοθαραπεις (ιδιοτικο κεντρο) 3 χρονων

4.λογοθαραπευτης (κεντρο παιδοψυχικης υγιεινης ικα-λογοθαραπειες) 3χρ+8μην

5.παιδοψυχολογος (κεντρο παιδοψυχικης υγιεινης ικα- εργασοθαραπειες)

6.ακουογραμμα (παιδων πεντελης 28/04 ωρλ )

Διαφημίσεις

Tώρα που λες για το βάδισμα εννοείται ότι θα το ψάξεις...

Οι δυνατές ωτίδτιδες μπορεί να προκαλέσουν λαβύρινθο ( δεν είμαι σίγουρη για την ορολογία ), όπου επηρεάζεται η ισορροπία.

rQGhp3.png

Tώρα που λες για το βάδισμα εννοείται ότι θα το ψάξεις...

Οι δυνατές ωτίδτιδες μπορεί να προκαλέσουν λαβύρινθο ( δεν είμαι σίγουρη για την ορολογία ), όπου επηρεάζεται η ισορροπία.

καλημερα νταλια μου ολες αυτες οι εξετασεις ξεκινησαν απο την κινηση του σπυρου και καταληξαμε στο συμπερασμα αυτο μεχρι και στον λογο του .

παντος κοριτσια η εξεταση του ακουογραμματος για τον γιο μου ηταν σουπερ η ακοη του ειναι πολυ φυσιολογικη και δεν τιθεται θεμα αυτο με το περπατημα . βεβαια για καλη μου τυχη ηταν και γιατρος για την αναπτυξη του παιδιου και τον ειδε και μου ειπε να μην στεναχωριεμαι και οτι ο σπυρος ολοι αυτη την συνηθεια με τα ποδια θα την κοψει συντομα αφου θα φτιαξει και ο λογος του . βεβαια για ενα χρονο να κανουμε λογοθαραπειες και εργασοθαραπειες 20 καθε μηνα αλλα δεν με ενοχλη αυτο μακαρη να ειναι ολα οκ με τον γιο μου . κοριτσια ευχαρηστω παρα μα παρα πολυ για της απαντησεις σας να ειστε παντα καλα .

παντος κοριτσια η εξεταση του ακουογραμματος για τον γιο μου ηταν σουπερ η ακοη του ειναι πολυ φυσιολογικη και δεν τιθεται θεμα αυτο με το περπατημα . βεβαια για καλη μου τυχη ηταν και γιατρος για την αναπτυξη του παιδιου και τον ειδε και μου ειπε να μην στεναχωριεμαι και οτι ο σπυρος ολοι αυτη την συνηθεια με τα ποδια θα την κοψει συντομα αφου θα φτιαξει και ο λογος του . βεβαια για ενα χρονο να κανουμε λογοθαραπειες και εργασοθαραπειες 20 καθε μηνα αλλα δεν με ενοχλη αυτο μακαρη να ειναι ολα οκ με τον γιο μου . κοριτσια ευχαρηστω παρα μα παρα πολυ για της απαντησεις σας να ειστε παντα καλα .

jenia μου ευχάριστα νέα μπράβο σας !!:D

εγώ θα σου πρότεινα να έπερνες ακόμη μία γνώμη όσο αναφορά εργασιοθεραπείες και λογοθεραπίες...

θα δεις μεγάλη διαφορά στο λόγο του όταν με το καλό ξεκινήσει και το σχολείο....

Όσο για το περπάτημα χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω η μάνα μου είναι 57 και ακόμη από τη βιασύνη της σκουντουφλάει...το πήρα και εγώ αυτό..γεμάτη μελανιές είμαι συν το ότι κάθε μήνα χρειάζομαι παπούτσια :-P

rQGhp3.png

καλημερα! κατ' αρχην να σου ευχηθω ολα να πανε καλα κ καποτε να φανταζει μια απλη περιπετειουλα οτι σε απασχολουσε.

εγω ειμαι εργοθεραπευτρια, οποτε αν μπορω με καποιον τροπο να σε βοηθησω, ειμαι στην διαθεση σου!

Ποτέ δεν μας δίνεται κάτι που δεν μπορούμε να αντέξουμε...