Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τα χω παίξει δεν αντέχω άλλο...


mamavicky

Recommended Posts

Κορίτσια, η κόρη μου είναι σχεδόν 3 μηνών και κατά τη διάρκεια της μέρας κοιμάται το πολύ 1 ώρα με δόσεις (3χ20 λεπτά ας πούμε)! Το βράδυ κοιμάται γύρω στις 10 και ξυπνά στις 3-3.30 για γαλατάκι. Και μετά δυσκολεύεται να ξανακοιμηθεί! Κοιμάται δεκαπεντάλεπτα και ξυπνά συνέχεια μέχρι τις 7 το πρωί. Για πιπίλα ούτε λόγος! Είναι φυσιολογικό να κοιμάται τόσο λίγο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια, η κόρη μου είναι σχεδόν 3 μηνών και κατά τη διάρκεια της μέρας κοιμάται το πολύ 1 ώρα με δόσεις (3χ20 λεπτά ας πούμε)! Το βράδυ κοιμάται γύρω στις 10 και ξυπνά στις 3-3.30 για γαλατάκι. Και μετά δυσκολεύεται να ξανακοιμηθεί! Κοιμάται δεκαπεντάλεπτα και ξυπνά συνέχεια μέχρι τις 7 το πρωί. Για πιπίλα ούτε λόγος! Είναι φυσιολογικό να κοιμάται τόσο λίγο;

 

Δια δες εδώ:

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=60145

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια μου είναι απαραίτητη η βοήθεια εδώ από όσες ΄περνούσαν το ίδιο κ με κάποιον τρόπο το ξεπέρασαν.

η μικρή είναι σχεδόν 12 μηνών κ ακόμα δεν έχει κοιμηθεί ένα ολόκληρο βράδυ.

σημειωτέον πως ακόμα την θηλάζω (ξένο πίνει μόνο το πρωί) κ πως δεν εχει παρει ποτέ της πιπιλα.

εδώ κ πέντε ημέρες όμως ξυπνάει συνέχεια τα βράδυα τη θηλάζω κοιμάται κ με το που την ακουμπάω κάτω ξυπνάει κ ξανακλαίει.

δοκίμασα να της δώσω ξενο το βράδυ αλλά με τίποτα.

σήμερα ημουν πανω απο την κουνια της χωρις να την παρω κ εκλαιγε επι 40 λεπτα ασταματητα κ μου εδιωχνε τα χερια κ τα χτυπουσε κ προσπαθουσε να μου ανοιξει την μπλουζα για να παρει το στηθος.

τα εχει περασει καποια αλλη αυτα κ τελικα που βρήκε την λύση?

 

τα περασα ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΙΔΙΑ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΗΛΙΚΙΑ!!!!!!!!!!

περναει, ειναι φαση

,πορει σε 2 μερες μπορει σε 2 μηνεσ

ΟΧΙ ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΧΟΡΤΑΣΕΙ! ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ ΟΔΗΓΙΑ ΣΕ ΘΗΛΑΖΟΥΣΑ ΜΑΜΑ!!!!

αν βγαζει δοντια ειναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ! το να κανει ετσι οπως αναφερεις

κι η δικια μου δεν πηρε ποτε πιπιλα

τωρα που ειμαστε 17 μηνων θηλαζει πρωι - βραδυ και 1 -2 φορες μεταμεσονυχτια

και κοιμαται χωρις στηθος, διαβαζοντας της παραμυθια.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια παντως ολα αυτα που προτεινετε προυποθετουν οτι οταν βαζεις το παιδι στο κρεββατι παραμενει ξαπλωμενο. Εμενα θα τιναχτει σαν ελατηριο θα κατσει ορθιο και θα κλαιει σπαρακτικα να τον παρω. Φυσικα μιλαμε οτι το παιδι εχει νυσταξει δε λεω να το βαλω στην κουνια χωρις να νυσταζει.... Απλα ολα αυτα τα σεναρια που περιγραφετε δεν παιζουν σε μας! Mamavicky ελπιζω σε σενα να πιανουν!

χαχαχαχα έτσι όρθια στην κουνια κ να πλαντάζει κ να χτυπιέται......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κι από μένα,

Ο γιος μου είναι στην ίδια ηλικία περίπου με την δικιά σου και από έξι μηνών σταμάτησε να κοιμάται σερί το βράδυ. Μέχρι πριν από ένα μήνα ξύπναγε κάθε 11/2 ώρα και καμιά φορά στο μισάωρο. Επειδή είμαι πάλι έγκυος και κοντεύω να καταρρεύσω απ' την αϋπνία, ξεκινήσαμε βάρδιες με τον άντρα μου. Αυτός τον αναλαμβάνει μέχρι τις 3, τον παίρνει αγκαλιά, του μιλάει τρυφερά και λικνίζονται ελαφριά μέχρι να ξανακοιμηθεί κι εγώ μετά από κει, όποτε ξαναξυπνήσει τον βάζω στο στήθος.

Το αποτέλεσμα είναι, ενώ στην αρχή μόλις έβλεπε μπαμπά έκλεγε και έκανε αρκετή ώρα να ξανακοιμηθεί, τώρα κοιμάται σε 2', ενώ εγώ τον θηλάζω περίπου 10΄-15΄!!! Πάντως έτσι κατάφερα να αναπληρώσω κάπως τον ύπνο.

 

Πάντως, μην αισθάνεσαι ότι το παιδί σου είναι η εξαίρεση του κανόνα. Τα περισσότερα παιδιά έχουν άστατο ύπνο, αυτά που παίρνουν πιπίλα ξυπνάνε όταν τους πέσει και αυτά που δεν παίρνουν ξυπνάνε για να πιπιλίσουν λίγο απ' τη μαμά. Σε αυτή την ηλικία είναι λάθος να μάθεις στο παιδί την πιπίλα, γιατί κανονικά μεταξύ 12 και 18 μηνών είναι η ενδεδειγμένη εποχή για να την κόψουν (απ' όσο έχω διαβάσει τουλάχιστον).

Link to comment
Share on other sites

ΟΝΤΩΣ Η ΠΙΠΙΛΑ ΕΙΝΑΙ ΛΥΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΚΛΑΜΑ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΤΟ ΜΕΤΑΝΙΩΣΑ ΠΟΥ ΤΟΥ ΤΗΝ ΕΜΑΘΑ ΓΙΑΤΙ ΤΩΡΑ ΠΛΕΟΝ ΠΟΥ ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΟΤΙ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ, ΞΥΠΝΑΕΙ ΚΑΙ ΓΚΡΙΝΙΑΖΕΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟΥ ΕΦΥΓΕ Η ΠΙΠΙΛΑ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΣ ΠΕΤΑ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ.... ΤΙ ΝΑ ΠΕΙΣ!!! ΕΓΩ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩς ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΜΑΘΕ Ως ΤΩΡΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΑΡΧΙΣΕΙ ΠΙΑ. ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΕΓΩ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑΝΟΥΡΙΣΜΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΓΚΑΛΙΤΣΕΣ ΑΡΧΙΣΑ ΜΕ ΠΑΙΔΙΚΑ ΤΡΑΓΟΥΔΑΚΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΚΟΙΜΙΖΩ ΚΑΙ ΜΕΙΩΝΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΙΧΑ ΑΓΚΑΛΙΑ ΩΣΟΤΟΥ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΒΑΖΑ ΕΝΤΕΛΩς ΞΥΠΝΙΟ ΣΤΗΝ ΚΟΥΝΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΚΟΙΜΟΤΑΝ, ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΝΑ ΔΥΟ ΣΤΡΙΦΟΓΥΡΙΣΜΑΤΑ.ΧΩΡΙΣ ΚΛΑΜΜΑΤΑ ΚΑΙ ΦΩΝΕΣ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΗΘΕΛΑ....ΚΑΛΑ ΚΟΥΡΑΓΙΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...