Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τα χω παίξει δεν αντέχω άλλο...


mamavicky

Recommended Posts

κορίτσια μου είναι απαραίτητη η βοήθεια εδώ από όσες ΄περνούσαν το ίδιο κ με κάποιον τρόπο το ξεπέρασαν.

η μικρή είναι σχεδόν 12 μηνών κ ακόμα δεν έχει κοιμηθεί ένα ολόκληρο βράδυ.

σημειωτέον πως ακόμα την θηλάζω (ξένο πίνει μόνο το πρωί) κ πως δεν εχει παρει ποτέ της πιπιλα.

εδώ κ πέντε ημέρες όμως ξυπνάει συνέχεια τα βράδυα τη θηλάζω κοιμάται κ με το που την ακουμπάω κάτω ξυπνάει κ ξανακλαίει.

δοκίμασα να της δώσω ξενο το βράδυ αλλά με τίποτα.

σήμερα ημουν πανω απο την κουνια της χωρις να την παρω κ εκλαιγε επι 40 λεπτα ασταματητα κ μου εδιωχνε τα χερια κ τα χτυπουσε κ προσπαθουσε να μου ανοιξει την μπλουζα για να παρει το στηθος.

τα εχει περασει καποια αλλη αυτα κ τελικα που βρήκε την λύση?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


mamavicky συμπασχω ουτε εμεις εχουμε κοιμηθει ολοκληρο βραδυ. Γενικα ξυπναμε απο 1-3 φορες αλλα οταν ειναι για δοντια ή ιωση τοτε ουσιαστικα δεν κοιμαμαι. Καλη ωρα χθες το βραδυ που απο τις 2 μεχρι τις 6 το παιδι ηταν ξυπνιο και προσπαθουσε να ξανακοιμηθει με στηθος αφου απο τις 2¨30 ειχα στερεψει και δεν εβγαζα σταγονα. Ειχε πυρετο και διαρροια ο καημενος. Εκει ομως αυτος επεμενε πιπιλαγε πιπιλαγε πιπιλαγε..... δεν με αφηνε με τιποτα. Επισης οταν ειναι να βγαλει δοντια για καμια βδομαδα πριν σκασουν μυτη ξυπναει καθε μια ωρα και με δυσκολευει πολυ να τον κοιμησω! Εκει που νομιζεις οτι κοιμηθηκε και πας να τον ακουμπησεις κλαμα!

 

Συμπερασμα: Κανε υπομονη μηπως ειναι δοντια ή περναει ιωση στο ντουκου. Η συμβουλη μου ειναι να μην της αρνεισαι το στηθος το μονο που θα καταφερεις ειναι να εκνευριστει και μετα να ειναι ακομα πιο δυσκολο να κοιμηθει. Δωστης αυτο που θελει γιατι μαλλον δεν ειναι ετοιμη για βραδινο αποθηλασμο. Να σκεφτεσαι οτι στην ηλικια αυτη οι περισσοτερες μητερες τα ιδια περνανε οποτε μαλλον ειναι φυσιολογικο (δυστυχως!)

iD56p3.pnglk6hp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα. Επειδή και ο δικό μου γιος δεν πήρε ποτέ πιπίλα και θήλαζε μέχρι 10 μηνών είχαμε το ίδιο θέμα. Κατάλαβα πως είναι πολύ εύκολο τα παιδιά να μάθουν στην ζεστασιά της αγκαλιάς και τη μυρωδιά της μαμάς. Συνειδητοποίησα ότι δεν ξύπναγε επειδή πεινούσε αλλά επειδή ήθελε παρέα και αγκαλιές. Εγώ αυτό που έκανα για περίπου 5 βράδια, πήγαινα στο δωματιό του μόλις ξυπνούσε, τον έπαιρνα αγκαλιά και του έλεγα πως εδώ είναι η μανούλα μα είναι ώρα για ύπνο. Έπειτα ξάπλωνα στο πάτωμα και αυτός στην κούνια του. Έκλαιγε βέβαια (ειδικά τα πρώτα βράδυα) αλλά του έφτανε που είχε την οπτική επαφή μαζί μου. Κάθε βράδυ και λιγότερο κλάμα ώσπου το πήρε απόφαση και σταμάτησε να ξυπνάει. Καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

αχ εγώ εκόμα την έχω στο δωματιό μας

κ σήμερα με έβλέπε ήξερε πως ήμουν εκεί κ πλάνταξε

μόνο που εγώ δεν την πήρα αγκαλια την άφησα στην κούνια μόνη της

Link to comment
Share on other sites

ακριβως το ιδιο κι εμενα. σταματησε να ξυπναει βραδυ 2 μηνες αφου αποθηλασε. Ηταν 20 μηνων , μεχρι τοτε ειχαμε πολλα ξυπνηματα μεσα στη νυχτα αλλα δεν με κουραζαν σχεδον καθολου διοτι τον ειχα στο κρεβατι μου.

ειναι λιγο βαρβαρο παντως αν δεν την εχεις στο ιδιο δωματιο/κρεβατι να σηκωνεσαι μεσα στη νυχτα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια μου είναι απαραίτητη η βοήθεια εδώ από όσες ΄περνούσαν το ίδιο κ με κάποιον τρόπο το ξεπέρασαν.

η μικρή είναι σχεδόν 12 μηνών κ ακόμα δεν έχει κοιμηθεί ένα ολόκληρο βράδυ.

σημειωτέον πως ακόμα την θηλάζω (ξένο πίνει μόνο το πρωί) κ πως δεν εχει παρει ποτέ της πιπιλα.

εδώ κ πέντε ημέρες όμως ξυπνάει συνέχεια τα βράδυα τη θηλάζω κοιμάται κ με το που την ακουμπάω κάτω ξυπνάει κ ξανακλαίει.

δοκίμασα να της δώσω ξενο το βράδυ αλλά με τίποτα.

σήμερα ημουν πανω απο την κουνια της χωρις να την παρω κ εκλαιγε επι 40 λεπτα ασταματητα κ μου εδιωχνε τα χερια κ τα χτυπουσε κ προσπαθουσε να μου ανοιξει την μπλουζα για να παρει το στηθος.

τα εχει περασει καποια αλλη αυτα κ τελικα που βρήκε την λύση?

 

η γνωμη μου ειναι να της δωσεις ξενο γαλα για να χορτασει και πιπιλα για παρηγοριά και παρέα. βρες καποιο κουκλάκι μαλακό να το συνδιάσει με τον υπνο και την παρέα. αν την κράτησέ την στο δωματιό σου μέχρι να συνιθίσει πιπίλα και κουκλάκι και μετα βαλτ' την στο δικό της.

η πιπίλα θα σε σώσει, αλλα φρόντισε μονο για τον υπνο. τις άλλες ωρες να την αποφέυγεις.

 

θελει το στηθος σου το βράδυ για παρηγοριά. αφού λες οτι της αρέσει το ξενο γάλα. μπορέις επίσης να το αντιστρεψεις. δωσε το πρωί στήθος και το βράδυ ξένο.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

οχι οχι δεν το θελει το ξενο με τίποτα το βράδυ. γενικά όταν είμαι σπίτι θέλει στήθος.

πιπίλα δεν δοκίμασα μόνο 2-3 φορες δοκίμασα παααρα πολλές αλλά μόνο την εφτυνε.να την αφησω δηλαδη μια δυο μερες ακομα μηπως βγαζει δοντακι κ μετα να την περνω απλα αγκαλιτσα χωρις στηθος?

παντως εχτες που την πηρα δεν ηθελε με τιποτα εγερνε προς τα πισω

Link to comment
Share on other sites

δεν το θελει από εσένα. ας της το δώσει κα΄ποιος αλλος, ο μπαμπάς, η γιαγιά. τα μωρα συγχέονται...

πρέπει να επιμείνεις για ξενο γαλα και πιπίλα

ο παιδίατρος τι σου είπε;

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

γενικά όταν βγάζουν δοντάκια είναι ανήσυχα.

Η δικιά μου είναι 16 μηνών και τώρα βγάζει τους κυνόδοντες και υποφέρει το καημένο.

Κάθε βράδυ ξυπνάει στις 4 και πίνει άπειρο νερό... Αμέσως ηρεμεί.

Γιατί δεν του δίνετε λίγο νεράκι? Μπορεί και να διψάνε τα καημένα και να μην πεινάνε αναγκαστικά...

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασα κ νερό αλλά τίποτα γυρνούσε το κεφάλι της

ο μπαμπάς μας το βράδυ λείπει δουλευει

πρωι μια χαρα το πινει απο τις γιαγιαδες

η παιδιατρος οταν της το ειχα πει πριν κανα δυο μηνες δεν ειπε τιποτα

ε ποσο να επιμεινω κ με τι τροπο οτν την φτυνει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην τρελαινεσαι! Ασε να περασουν κανα δυο μερες μπορει να βγαζει δοντακια μπορει να την ποναγε λιγο η κοιλια της. Τα καημενα δεν μπορουν να μιλησουν ακομα να μας πουνε τι εχουν. Ξερουν μονο οτι θελουν παρηγορια στη μαμα δεν ειναι και τοσο κακο αυτο. Ξερω οτι ειναι κουραστικο κι εγω κοιμηθηκα 11-2 σημερα και εφυγα κατευθειαν για δουλεια στις 7!

iD56p3.pnglk6hp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μαμαβικυ, να σου πω κατι διαφορετικο?

Οι κορες μας εχουν σχεδον ηλικια, μεχρι πριν καμια βδομαδα ετσι εκανε κι η δικια μου.

Ξυπνημα γυρω στις 6 φορες, δεν ηθελε τπτ(δεν θηλαζω-δεν θελει πιπιλα).

Αγκαλια, κουνημα και κοιμοταν.

 

Απλα, νομιζω οτι εχουν μαθει οτι τον υπνο καποιος τους τον δινει.

Ξερεις τι κανω τωρα?

Της δινω το γαλα της, την βαζω στο κρεββατι μας, με ηρεμια, χωρις φασαρια να την αποσπα και αφου εχει γυρισει σαν το κοκορετσι 1500 φορες, την παιρνει ο υπνος.

Χωρις κλαμματα, πολυ απλα.

 

Τα αποτελέσματα ειναι θεαματικα.

Απο το βραδυ, δεν ξαναξυπνησε.

Για δοκιμασε το, να την αφησεις λιγο να προσπαθεισει να κοιμηθει μονη της.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κ απο μενα!! κ η δικια μου δεν υπαρχει περιπτωση να μην ξυπνησει το βραδυ( παρολο που δε θηλαζω), ξυπναει κλαιει την κουναω στην αγκαλια και ξανακοιμαται, μερικες φορες κοιμομαστε και μαζι!!!πιπιλα δε θελησε ποτε, βαζει το δαχτυλο της!!ειναι και αυτα τα δοντια και πονανε τα καημενα, θελει υπομονη!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βρε mamavicky.το θηλάζεις το μωρό τόσο καιρό και μπράβο σου. τί το θες κορίτσι μου το ξένο; το μωρό είτε πεινάει είτε όχι σου δείχνει τί χρειάζεται. εσένα!

δώσε της το στήθος σου, να χορτάσει, να σε νιώσει, να πάρει την αγάπη σου, κι ας σε κάνει πιπίλα.

σε θέλει για ασφάλεια, για ζεστασιά, για φαγητό, για πιπίλα... πάντως μην το αφήνεις. τα έχεις καταφέρει τόσο καλά. δώσε του την αγάπη σου και θα σου δείξει γιατί σε έχει ανάγκη. και τα μωρά που θηλάζουν κοιμούνται συνεχόμενα.

εγώ την θήλασα την κόρη μου αποκλειστικά για 2 μήνες και μικτά τον 3ο μήνα. και κοιμόταν συνεχόμενα το πουλάκι μου. όταν ξυπνάει το μωρό με κλάμα και κυρίως αφού σου δείχνει το στήθος σου δεν καταλαβαίνω γιατί του το αρνείσαι. αν σου αρνούνταν η μανούλα σου αυτό που έχεις ανάγκη, θα σου άρεσε;

μιλάω έξω από το χορό γιατί δεν συνέχισα το θηλασμό, κι ας ήθελα, αλλά θέλω να ξέρεις ότι σε θαυμάζω που τα καταφερες και θηλάζεις ακόμα. είναι ό,τι σπουδαιότερο έχεις προσφέρει στο παιδί σου.

μήπως περνάτε κάποια φάση δύσκολη-έντονη στο σπίτι και το παιδί το αντιλαμβάνετε, γι' αυτό νιώθει ανασφάλεια και ξυπνάει;

ελπίζω να μη με παρεξήγησες για όσα σου έγραψα.

φιλάκια πολλά από Λάρισα.

Link to comment
Share on other sites

δεν το θελει από εσένα. ας της το δώσει κα΄ποιος αλλος, ο μπαμπάς, η γιαγιά. τα μωρα συγχέονται...

πρέπει να επιμείνεις για ξενο γαλα και πιπίλα

ο παιδίατρος τι σου είπε;

 

αυτο ειναι οδηγια για αποθηλασμο, κ απ'ό,τι ειδα δεν ζηταει τετοια βοηθεια..κ να ζητουσε μαλλον εμεις δεν ειμαστε ειδικες σε αυτο, ειμαστε;

για πιπιλα ειναι πολυ μεγαλο το παιδι..

 

μαμαβικυ κ εμεις μια απο τα ιδια, από οταν αρχισε τα δοντια σταματησε ο ηρεμος υπνος...κ εγω τη θηλαζω, χωρις συμπληρωμα καθολου, η διαφορα μας ειναι οτι παιρνει πιπιλα, αλλα μονο στον υπνο.

αν θελει στηθος γιατι δεν τη βαζεις;

μην σε ανησυχει παντως, μπορει να περναει αλμα αναπτυξης ή να ειναι τα δοντια κ να ανακουφιζεται με το στηθος.. αφου λες οτι ειναι 5 μονο μερες!!θα περασουν!

 

γενικα παντως προσπαθησες να τη μαθεις να κοιμαται μονη της; πχ λιγο αγκαλια και να κραταει καποιο κουκλακι (για να μην ψαχνει στηθος, ενω εχει φαει, πιπιλισει κτλ...) η καποια μαλακη κουβερτουλα..να της μιλας, να την αφηνεις κατω και αν αρχισει τη γκρινια παλι τα ιδια....πιστευω θα κουραστεις μερικα βραδια ακομα αλλα θα το μαθει.

εμεις αυτο κανουμε:πρωτα γαλα ενω την σκεπαζω με την κουβερτουλα της για να την πιανει, μετα μισοκοιμισμενη λιγο αγκαλια, μετα κατω κ πιπιλα. αρκετες φορες τη φτυνει την πιπιλα κ δεν επιμενω στο να την παρει. στριφογυρναει λιγο κ κοιμαται. βοηθαει να της χαιδευω την κοιλιτσα ή την πλατη κ να κραταει την κουβερτουλα (μονιμως!!:mrgreen:)

αν τιποτα απο αυτα δεν πιανει, αναλαμβανει ο μπαμπας της , πιο ξεκουραστος κ με αποθεμα υπομονης, κ ετσι κοιμαται.

οσο αντιλαμβανεται τον εκνευρισμο μου,σε περιπτωση που εχει αργησει παρα πολυ να κοιμηθει, τοσο το χειροτερο.

κ κατι τελευταιο, της τραγουδαω αυτοσχεδια νανουρισματα, συνηθως με την ιδια μελωδια , κ της λεω τι εκανε ολη την ημερα, οτι τωρα ειναι η ωρα για υπνο και τι θα κανει αυριο που θα ειναι ξεκουραστη. ουφ αυτα!!;)

υπομονη, τα περισσοτερα παιδια ξυπνανε, τι να κανουμε!

Link to comment
Share on other sites

όχι πάντα ΄ξυπνούσε.

nathael ξερεις ποσες φορες το εχω κανει αυτο?

απο τις 100 εχει κοιμηθει ετσι τις 5 τις υπολοιπες πλανταζει στο κλαμα.

εχει μαθει αγκαλια κ να κοιμαται με το στηθος στο στομα.

sevoula mou μην νομιζεις προσπαθησα πολύ νωρίτερα να της δώσω ξένο κ δε ήθελε οπότε για την ησυχία μου συνέχισα.ασε που το θεωρω κ πιο ευκολο κ γρηγορο.

eleana 82 αυτο που φοβάμαι είναι πως συνήθισε με όλα τα άλλα να την παίρνω κ στο κρεβάτι μου.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ σε όλα όσα είπε η daf.

αφού προσφέρεις το στήθος σου, ξανακοίταξε τη ρουτίνα ύπνου. φωτάκι νυκτός στο τελευταίο τάισμα στο δωμάτιο, ποτέ ανοιχτά παντζούρια, ποτέ θόρυβος ή έντονες ομιλίες, μόνο ψιθυριστά, χαδάκια στο χεράκι, στο κεφαλάκι, μαγουλάκι. όταν το αφήσεις το μωρό στο κρεβατάκι του διάβασέ του μια προσευχή. σταύρωσέ το.

βοηθάει να βάζεις την παλάμη σου απαλά στο στήθος του μωρού, να ησυχάζει, να νιώθει ασφάλεια. όταν σε βλέπει, κάνε πως κλείνεις τα μάτια και συνέχιζε το χάιδεμα με το χέρι σου. μπορεί να το μιμηθεί.

να ελέγξεις τη θερμοκρασία του δωματίου 21-22, τη θερμοκρασία του μωρού από τον αυχένα του, μήπως ιδρώνει, τα σκεπάσματά του, να είναι όλα βαμβακερά, γιατί μπορεί να ενοχλείται από ..φλις πχ.

μήπως λείπει στο μωρό ο μπαμπάς του κατά τη διάρκεια της ημέρας, γι' αυτό ξυπνάει, να σε νιώσει για να σιγουρευτεί ότι το αγαπάς.

καλούς ύπνους!

Link to comment
Share on other sites

όχι πάντα ΄ξυπνούσε.

nathael ξερεις ποσες φορες το εχω κανει αυτο?

απο τις 100 εχει κοιμηθει ετσι τις 5 τις υπολοιπες πλανταζει στο κλαμα.

εχει μαθει αγκαλια κ να κοιμαται με το στηθος στο στομα.

sevoula mou μην νομιζεις προσπαθησα πολύ νωρίτερα να της δώσω ξένο κ δε ήθελε οπότε για την ησυχία μου συνέχισα.ασε που το θεωρω κ πιο ευκολο κ γρηγορο.

eleana 82 αυτο που φοβάμαι είναι πως συνήθισε με όλα τα άλλα να την παίρνω κ στο κρεβάτι μου.

 

δεν σου λεω να την παρεις στο κρεβατι σου! αυτο σε καμια περιπτωση γιατι θα κακομαθει οπως η δικια μου, και μετα δεν θα ξεκολαει!εγω παντως την πατησα ετσι, οταν ειναι μαζι μου κοιμαται σαν πουλακι και οταν ειναι στο κρεβατακι της γκρινιαζει!!!

Link to comment
Share on other sites

mamavicky το αντίθετο σου είπα.όχι να της δώσεις ξένο, αλλά να της δώσεις μόνο το στήθος σου. τίποτα πιο απλό και πιο εύκολο από από αυτό (σε σχέση με βραστήρα, να κρυώσεις το γάλα, να το πλύνεις).αυτά για τους πρακτικούς λόγους.

για τους βιολογικούς τα ξέρεις καλύτερα από εμένα.

τους ψυχολογικούς μην τους υποτιμάς. κάνεις άριστα όταν θηλάζεις.

Link to comment
Share on other sites

΄΄ετσι έτσι μαζί μου σαν αγγελάκι

κ τα ματια κλεινω αλλα τιποτα εγω εχω κοιμηθει εκεινη οχι

για να δουμε κ σημερα τι θα γνει

αντε τα λαμε αυριο

καλο απογευμα

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια παντως ολα αυτα που προτεινετε προυποθετουν οτι οταν βαζεις το παιδι στο κρεββατι παραμενει ξαπλωμενο. Εμενα θα τιναχτει σαν ελατηριο θα κατσει ορθιο και θα κλαιει σπαρακτικα να τον παρω. Φυσικα μιλαμε οτι το παιδι εχει νυσταξει δε λεω να το βαλω στην κουνια χωρις να νυσταζει.... Απλα ολα αυτα τα σεναρια που περιγραφετε δεν παιζουν σε μας! Mamavicky ελπιζω σε σενα να πιανουν!

iD56p3.pnglk6hp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερούδια!

εχθες δεν μου κοιμήθηκε καθόλου το μεσημέρι γιατί οι απο πανω εκαναν φασαρια κ την πήρε ο ύπνος στην αγκαλια του παππού στις 8 χωρίς να έχει πιεί γάλα.6,30 φάγαμε το γιαουρτάκι μας.προσπαθουσα να την ξυπνησω να πιει λιγο γαλα αλλα του κακου.έφαγε 3 πατατουλες τηγανιτες κ νανι.μου ξυπνησε δυο φορες την νυχτα κ ειπιε το γαλατακι μου.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια παντως ολα αυτα που προτεινετε προυποθετουν οτι οταν βαζεις το παιδι στο κρεββατι παραμενει ξαπλωμενο. Εμενα θα τιναχτει σαν ελατηριο θα κατσει ορθιο και θα κλαιει σπαρακτικα να τον παρω. Φυσικα μιλαμε οτι το παιδι εχει νυσταξει δε λεω να το βαλω στην κουνια χωρις να νυσταζει.... Απλα ολα αυτα τα σεναρια που περιγραφετε δεν παιζουν σε μας! Mamavicky ελπιζω σε σενα να πιανουν!

 

Για να μάθει το παιδί να κοιμάται μόνο του θέλει πολλή υπομονή. Κι εμένα σηκωνόταν άπειρες φορές και άλλες τόσες πήγαινα και την ξαναξάπλωνα. Της χαίδευα το κεφαλάκι, της έλεγα νάνι νάνι. Πολλές φορές καθόμουν εκεί πλάι στην πολυθρόνα, για να με βλέπει.

Ε, σιγά σιγά, συνήθισε...

Τώρα κοιμάται μόνη της, αν και υπάρχουν και εξαιρέσεις, όπως χτες για παράδειγμα, που χρειάστηκε να πάω 5 φορές να την ξαναβάλω κάτω. Αλλά όταν είναι κουρασμένα, δεν αντέχουν πολύ... σε 20 λεπτά είχε κοιμηθεί.

ΥΠΟΜΟΝΗ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...