Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

ΜΗΝ ΜΑΛΩΝΕΤΕ,ΜΕ ΠΛΗΓΩΝΕΤΕ

Recommended Posts

Διάβασα στα παιδιά μου την προηγούμενη εβδομάδα, το βιβλίο της Γεωργίας Λάττα “Μή μαλώνετε, με πληγώνετε” από την ιδιαίτερα αξιόλογη σειρά “Συναισθηματικής – Κοινωνικής – Διαπολιτισμικής αγωγής”. Πραγματεύεται το θέμα-ταμπού που αφορά τους ενδοοικογενειακούς καυγάδες.

Τα παιδιά το παρακολούθησαν με εξαιρετικό ενδιαφέρον. Υπήρχαν στιγμές που δεν ακουγόταν ούτε ανάσα στην τάξη…Πραγματικά ένιωσα οτι μιλούσε στην ψυχή τους. Σαν να ταυτίστηκαν με τον ήρωα της ιστορίας.

Μετά την ανάγνωση προχωρήσαμε στη συζήτηση, τις παρατηρήσεις,τις ερωτήσεις πάνω στο κείμενο και τις δικές μας απόψεις. Κάποια ξεκίνησαν να πουν τις εμπειρίες τους, αλλά τα άκουγα χωρίς να σχολιάζω.

Θυμάμαι χαρακτηριστικά, την απάντηση που έδωσε η Μιχαέλα σε ερώτημα που υπήρχε στο τέλος του βιβλίου..

Ερώτημα: – “Πιστεύετε οτι υπάρχουν κι άλλα παιδιά που έχουν αυτό το πρόβλημα?”

Μιχαέλα: – “Όλα!”

Διαισθανόμενη το βαθμό που τα άγγιξε αυτό το θέμα και προσπαθώντας να ξεπεράσω και τη δική μου αμηχανία, εστίασα στο μήνυμα που επιδίωκε η συγγραφέας να περάσει στα παιδιά. Στο οτι τα παιδιά δεν πρέπει να κρατούν μέσα τους το θυμό τους, να κλείνονται στο δωμάτιό τους ή να φεύγουν μακριά από το σπίτι για να γλιτώσουν από τους καυγάδες των γονιών τους. Αν τους συμβαίνει κάτι παρόμοιο, πρέπει να πλησιάσουν τη μαμά και το μπαμπά και να τους πουν αυτή τη φράση “μη μαλώνετε, με πληγώνετε”. Αν όλα πάνε καλά, όπως με το αγοράκι της ιστορίας, οι γονείς θα συνειδητοποιήσουν οτι με το φέρσιμό τους στεναχωρούν ο,τι πολυτιμότερο έχουν… το παιδί τους. Θα σκύψουν στοργικά και θα το αγκαλιάσουν διαβεβαιώνοντάς το πως το αγαπούν και πως θα προσπαθήσουν να μην μαλώνουν.(ή έστω θα διακόψουν τον καυγά)

Σήμερα το πρωί, ένα από τα κοριτσάκια μου με καλημέρισε γελαστό όπως πάντα και ύστερα μου είπε βιαστικά..

“Χτες κυρία μάλωναν πάλι η μαμά και ο μπαμπάς μου και εγώ θυμήθηκα αυτό που είχαμε διαβάσει”

“Και τί έκανες Ιωάννα μου?”

“Πήγα κοντά τους και τους είπα να μη μαλώνουν γιατί με πληγώνουν και να σταματήσουν επιτέλους!”

“Μπράβο σου!”

“Μετά όμως ο μπαμπάς πέταξε κάτω το τηλέφωνό μας και το έσπασε και μετά με χτύπησε εδώ (δείχνοντάς μου τον ώμο της) και μου είπε να εξαφανιστώ.”

………

Τί τα θέλω κι εγώ…Μόνο για να έχω τύψεις τώρα οτι χτύπησε αυτός το παιδί επειδή εγώ η δασκάλα είχα τη φαεινή ιδέα να διαβάσω αυτό το βιβλίο.. Να γιατί είπαμε πως ο εκπαιδευτικός δεν μπορεί να κάνει τίποτα αν οι γονείς είναι τόσο ασυνείδητοι. ΔΥΣΤΥΧΩΣ.

http://www.andriashome.com/blog/category/teaching/

Διαφημίσεις

:(

Δυστυχως σε πολλά σπίτια συμβαίνει αυτό...!

Τα παιδιά δεν φταινε σε τίποτα!

Μου αρέσει να χαμογελώ να να βλέπω τον κόσμο μέσα από ροζ γυαλιά..!Μου φτιάχνει τη διάθεση

Μεγαλλλοοοοο θεμα. Δυστυχως δεν αξιζουν ολοι να γινονται γονεις, και πολλοι που αξιζουν ΠΟΤΕ δεν γινονται γονεις....

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Μεγαλλλοοοοο θεμα. Δυστυχως δεν αξιζουν ολοι να γινονται γονεις, και πολλοι που αξιζουν ΠΟΤΕ δεν γινονται γονεις....

Ακριβώς αυτό….:-(:-(:-(

0sShp3.png

PGnvp2.png

Διαφημίσεις

Αυτο ακριβως μου ηρθε στο μυαλο και μενα.

Y9MXp3.png

Sofia_m,

Συγχαρητήρια για την πρωτοβουλία σου να διαβάσεις αυτή την ιστορία με το εξαιρετικό δίδαγμα στα παιδιά σου.... αλλά μήπως θα ήταν καλύτερα να οργανώνατε μια συγκέντρωση γονέων να την ακούσουν την ιστορία πρωτίστως οι γονείς ??????????

Θα μου πεις βέβαια και ποιός γονιός θα μπορέσει να έρθει ? Λόγια στον αέρα...

x3lfp2?r=1334129047

ziswp2.png

αχ καλή μου, φανταζομαι την πικρα και την λύπη σου ......

και τι να κανεις? πως να βοηθήσεις?

τι μυνημα απο την αλλη πηρε τουτο το παιδακι??? ισως "αυτα που λεει η δασκάλα είναι καλα, αλλα γίνονται μονο στα παραμύθια" και αρα θα πορευεται χωρίς ελπίδα???

Παντως μπραβο σου!

Και ναι δυστυχώς εχεις δικιο: καποιοι δεν πρεπει να γίνονται γονεις

ΟΜΩΣ

ευτυχώς τα παιδια μας δεν είναι ΜΟΝΟ δικά μας: την ζωή τους επιρεάζει η δασκαλα :D, το σχολειο, οι συμμαθητες, οι γειτονια, οι παρεες.

Εισαι η καλη επιρροή της λυπημένης και κακοποιημένης μικρουλας. Συνεχισε έτσι!!!!

Παιδια θα σας πω κάτι παρόμοιο για ενα συγγενικό μου ζευγάρι και λυπάμαι που είναι και στο ίδδιο μου το σόι...Έχουν ένα κοριτσάκι 25 μηνών και ένα 8 μηνών. Το μεγάλο ξυπνάει κάθε πρωί και τρέμει από τις φωνές και τους τσακωμούς και τις βρισιές...Το ξέρετε ότι το παιδί δεν μιλάει?? Λέει μόνο κάτι λεξούλες (μαμά, μπαμπά)?? Λυπάμαι πολύ γιαυτό το παιδάκι και ιδιαίτερα για το μέλλον του.....Είναι πολύ θλιβερό ρε γαμώτο...

Sofia. m , με συγκινησες ..................

τα λογια σου με αγγιξαν πολυ........

Δεν εχω λογια να πω. συγχαρητηρια για την πρωτοβουλια σου να διαβασεις στην ταξη αυτο το βιβλιο. Ειμαι σιγουρη οτι εκτισες ακομα ενα λιθαρακι στην σχεση σου με τα παιδια..........

Διαφημίσεις

• 2 weeks later...

Αυτο το βιβλιο το εχω στο νηπιαγωγειο. Το βαζω στη δανειστικη βιβλιοθηκη και δε χρειαζεται να πω τιποτε αλλο. Μια μαμα ηρθε μια Δευτερα βουρκωμενη και μ' ευχαριστησε. Τελικα δεν απευθυνετε μονο στα παιδια για να τους δωσει κουραγιο, αλλα και στους μεγαλους (για να τους ταρακουνησει)

Μπράβο σε όποιον εκπαιδευτικό διαβάζει αντίστοιχα βιβλία στην τάξη του.Ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ!!!

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

...Σήμερα το πρωί, ένα από τα κοριτσάκια μου με καλημέρισε γελαστό όπως πάντα και ύστερα μου είπε βιαστικά..

“Χτες κυρία μάλωναν πάλι η μαμά και ο μπαμπάς μου και εγώ θυμήθηκα αυτό που είχαμε διαβάσει”

“Και τί έκανες Ιωάννα μου?”

“Πήγα κοντά τους και τους είπα να μη μαλώνουν γιατί με πληγώνουν και να σταματήσουν επιτέλους!”

“Μπράβο σου!”

“Μετά όμως ο μπαμπάς πέταξε κάτω το τηλέφωνό μας και το έσπασε και μετά με χτύπησε εδώ (δείχνοντάς μου τον ώμο της) και μου είπε να εξαφανιστώ.”

………

http://www.andriashome.com/blog/category/teaching/

Αχ μωρέ, γιατί......;;;;:cry::cry::cry:

660759jzef7rhw6w.gif

:shock::shock::shock::shock:

Και αναρωτιεμαι εγω τωρα.... Τι κινησεις απαιτουνται μετα απο κατι τετοιο?

Το παιδι ειχε μελανια?

Αν δεις και εχει μελανια καποια στιγμη καλεσε τον με αφορμη αυτο που ειδες και οχι αυτο που ειπε το παιδι (γιατι αν μαθει τι σου ειπε η μικρη καλο δεν θα κανει).

Εχε το νου σου και τα ματια σου ανοιχτα.

Ειναι ενα παιδι που ζηταει προστασια και δεν πρεπει να μεινει με την εντυπωση οτι και που το ειπα τι εγινε. :roll:

Ειλικρινα θα ηθελα να του ριξω μια να παει και να ερθει ο γελιος. :evil::evil:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Μπραβο Σοφια Μ. Συνεχισε το εργο σου. Μην πτοεισαι απο τετοιου ειδους γονεις.Αν δε συνειδητοποιουν το κακο που πλαθουν στην παιδικη ψυχουλα του βλασταριου τους, σημαινει πως δεν επρεπε να γινουν γονεις.Και δυστυχως αυτο δεν μπορεις να το αλλαξεις. Μπορεις ομως να απαλυνεις τον πονο των παιδιων αυτων, δειχνοντας τους και την αλλη πλευρα των ανθρωπων.Αυτων που ξερουν να ακουνε και να κατανοουν.

Απο προσωπικη εμπειρια σε στιγμη εντονης διαφωνιας με το συζυγο, ηρθε ο γιος στο σαλονι και ειπε :Μη μαλωνετε, δεν μπορω να σας ακουω, στεναχωριεμαι. Τοτε, ως δια μαγειας, ηρεμησαμε και καταλαβαμε οτι φωναζαμε.Δε μαλωναμε, απλα διαφωνουσαμε σε εντονο τονο. Χρειαστηκε να αντιδρασει το παιδι για να καταλαβουμε τι καναμε.

Διαφημίσεις

Αρχικά μπράβο στην εκπαιδευτικό που διάβασε αυτό το βιβλίο στα παΐδια …

Πόσες φόρες δεν φωνάξαμε μπροστά στα παιδιάς όλοι μας?

Πόσες φορές δεν μαλώσαμε το ίδιο το παιδί..?

Όλοι μας πιστεύω το έχουμε κάνει ….

δεν μπορούμε αποκαλούμε έναν γονιό ότι δεν είναι άξιος να είναι γονιός χωρίς να είναι μπροστά ούτε να τον κατακεραυνώνουμε άδικα ….

θέλοντας να δήξουμε τι ?

ότι εμείς είμαστε ποιο καλοί γονείς ?

.....

Αυτό λέει αυτό το βιβλίο:

Ότι κάποιες φορές εμείς οι μεγάλοι κάνουμε ανόητους καυγάδες και ξεχνάμε την παρουσία των παιδιών. Πρέπει να μάθουμε να έχουμε αυτοέλεγχο - τουλάχιστο με τα παιδιά παρόντα.

Επίσης, λέει στο παιδί που το βιώνει αυτό ότι δεν είναι μόνο του, είναι μια κατάσταση που αντιμετωπίζουν πολλά παιδιά και την ξεπερνούν (σαν το καράβι που νικά και το πιο ψηλό κύμα, κάπως έτσι). Ενδυναμώνει το παιδί που νιώθει μικρό κι ασήμαντο μπροστά στους καυγάδες των γονέων.

Λέει επίσης το βιβλίο στο παιδί ποτι είναι καλό να μιλήσει σε κάποιον (στην ιστορία μιλά σε μια γειτόνισσα). Το λέει κυρίως για να προλαβαίνουμε περιπτώσεις έντονης κακοποίησης (όχι μόνο ψυχολογικής αλλά και σωματικής). Πόσες φορές δεν έχουμε δει παιδιά που βίωναν τέτοιες καταστάσεις και δεν τόλμησαν ποτέ να μιλήσουν απλά και μόνο επειδή ένιωθαν μόνα, αδύναμα, δεν έβρισκαν μια διέξοδο;

Όποιος έχει διαβάσει το βιβλίο, καταλαβαίνει τα μηνύματα που περνάει και στο παιδί και στο γονιό. Και τα λέει ξεκάθαρα, κατανοητά, χωρίς περιστροφές και συγκαλύψεις. Αυτά ακριβώς που πρέπει να πει, αυτά λέει.

• 3 weeks later...

Καταρχήν θεωρώ απαράδεκτη τη στάση ενός γονιού που ξεσπάει στο παιδί του για οποιοδήποτε λόγο, πόσο μάλλον όταν εκφράζει τα συναισθήματα που ο ίδιος του προκάλεσε.

Δεύτερον, δεν υπάρχει ζευγάρι που να μην έχει μαλώσει έστω και μια φορά μπροστά στο παιδί του. Αν υπάρχει έστω και ένα τέτοιο ζευγάρι να μου το πει γιατί θα είναι άξιο συγχαρητηρίων. Οχι, ότι είναι σωστό, αλλά λίγο πολύ όλοι το έχουμε κάνει. Ενας καβγάς όμως δεν χαρακτηρίζει καποιον ανάξιο ως γονιό. Πρέπει να συμβαίνουν και άλλα πολλά. Επειτα όλοι οι γονείς κάνουν λάθη. Το αν ένας γονιός είναι σωστός απέναντι στο παιδί του δεν μπορούμε να το κρίνουμε από μια αναφορά σε ένα φόρουμ, αλλά από το τι άνθρωπος θα γίνει (προσωπική μου γνώμη πάντα).

Χθες το βράδυ είχα έναν καβγά με τον άντρα μου, από τους εξαιρετικά σπάνιους που υπάρχουν στον γάμο μας. Ανταλλάξαμε βαριές κουβέντες, όχι βρισιες, απλά λεκτική διαμάχη τέτοια που σου σπάει τα νεύρα. Καταλήξαμε τελικά να με πάρουν τα ζουμιά και να με δει ο μεγάλος μου ο γιος. Η βραδια αυτή θα μου μείνει αξέχαστη γιατί είχε ένα τεράστιο δίδαγμα για μένα. Ζήτησα συγνώμη από το παιδί, μου είπε ότι με συγχωρεί, μου έλεγε ότι με αγαπάει πολύ και μου φερόταν όπως θα του φερόμουν εγώ αν για κάποιο λόγο έκλαιγε. Είδα ότι εκείνη την ώρα το παιδί μεγάλωσε απότομα και αντιστράφησαν οι ρόλοι.

Αν μη τι άλλο, δεν θέλω να ξανακαβγαδίσω για ΚΑΝΕΝΑ λογο μπροστά στα παιδιά μου, γιατί πάνω απ' όλα τους στερώ την αθωότητα και την παιδικότητά τους.

ISGLp2.pngilpPp3.png

Καταρχήν θεωρώ απαράδεκτη τη στάση ενός γονιού που ξεσπάει στο παιδί του για οποιοδήποτε λόγο, πόσο μάλλον όταν εκφράζει τα συναισθήματα που ο ίδιος του προκάλεσε.

Δεύτερον, δεν υπάρχει ζευγάρι που να μην έχει μαλώσει έστω και μια φορά μπροστά στο παιδί του. Αν υπάρχει έστω και ένα τέτοιο ζευγάρι να μου το πει γιατί θα είναι άξιο συγχαρητηρίων. Οχι, ότι είναι σωστό, αλλά λίγο πολύ όλοι το έχουμε κάνει. Ενας καβγάς όμως δεν χαρακτηρίζει καποιον ανάξιο ως γονιό. Πρέπει να συμβαίνουν και άλλα πολλά. Επειτα όλοι οι γονείς κάνουν λάθη. Το αν ένας γονιός είναι σωστός απέναντι στο παιδί του δεν μπορούμε να το κρίνουμε από μια αναφορά σε ένα φόρουμ, αλλά από το τι άνθρωπος θα γίνει (προσωπική μου γνώμη πάντα).

Χθες το βράδυ είχα έναν καβγά με τον άντρα μου, από τους εξαιρετικά σπάνιους που υπάρχουν στον γάμο μας. Ανταλλάξαμε βαριές κουβέντες, όχι βρισιες, απλά λεκτική διαμάχη τέτοια που σου σπάει τα νεύρα. Καταλήξαμε τελικά να με πάρουν τα ζουμιά και να με δει ο μεγάλος μου ο γιος. Η βραδια αυτή θα μου μείνει αξέχαστη γιατί είχε ένα τεράστιο δίδαγμα για μένα. Ζήτησα συγνώμη από το παιδί, μου είπε ότι με συγχωρεί, μου έλεγε ότι με αγαπάει πολύ και μου φερόταν όπως θα του φερόμουν εγώ αν για κάποιο λόγο έκλαιγε. Είδα ότι εκείνη την ώρα το παιδί μεγάλωσε απότομα και αντιστράφησαν οι ρόλοι.

Αν μη τι άλλο, δεν θέλω να ξανακαβγαδίσω για ΚΑΝΕΝΑ λογο μπροστά στα παιδιά μου, γιατί πάνω απ' όλα τους στερώ την αθωότητα και την παιδικότητά τους.

ΣΥΜΦΩΝΩ, ΟΛΑ ΤΑ ΖΕΥΓΑΡΙΑ ΤΣΑΚΩΝΟΝΤΑΙ. ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ, ΕΞΑΛΛΟΥ. ΤΟ ΠΩΣ ΦΕΡΟΜΑΣΤΕ ΣΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΟΥ ΚΑΥΓΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ.

• 1 year later...

Η Γεωργία Λάττα έχει γράψει ένα εξαιρετικό άρθρο "Συζυγικές συγκρούσεις και παιδί: Επικίνδυνη σχέση", στο οποίο εξηγεί πως οι συζυγικές συγκρούσεις υπό ορισμένες συνθήκες, ωφελούν. Όταν όμως χάνεται το μέτρο και το παιδί γίνεται παιχνίδι, τότε οι επιπτώσεις στο παιδί είναι ιδιαίτερα άσχημες. Αναζητείστε το, βρίσκει τη χρυσή τομή στους συζυγικούς καβγάδες...!