Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κλαίει σχεδόν όλη νύχτα


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες τις μανούλες! Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με τη μικρούλα μου. Είναι 7 1/2 μηνών και από τη στιγμή που βάλαμε στο μενού μας και τα 3 γεύματα στερεής τροφής έχουμε απίστευτο πρόβλημα το βράδυ. Να σημιώσω πως τη θηλάζω ακόμη. Συγκεκριμένα από τη στιγμή που κοιμάται και μέχρι το πρωί κλαίει ξαφνικά με τα ματάκια της κλειστά. Τη βάζω στο στήθος για λιγότερο από 1 λεπτό και κοιμάται. Αυτό συμβαίνει ανά 10' μέχρι και ανα 1 ώρα το πολύ. Υπολογίστε ότι το κάνει σχεδόν 10 φορές τη νύχτα.

Τι μπορεί να φταίει βοηθήστε μας!

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

μμμμμμμμ μου θυμίζει την δικια μου αλλα εγω δεν το ειχα συνδυασει με το φαγητο:

εβλεπε εφιάλτες, τρομος νομίζω λεγετε και ηταν ακριβως σε αυτην την ηλικια.Κρατησε 2 μηνες περιπου και μετα ησυχασε (και σε εκεινο το σημειο την κακομαθα με τον ύπνο)

για κοιτα και αυτην την περιπτωση, αλλιως βγαλε το τελευταιο γευμα που προσθεσατε να δεις αν φταιει αυτο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το ότι κλαίει δεν σημαίνει ότι πεινάει. κάθε φορά που είμαστε στενοχωρημένοι δεν σημαίνει ότι πεινάμε και θέλουμε φαγητό. μπορεί να βλέπει εφιάλτη, ή να εκτονώνει την ένταση της ημέρας. δώσε της λίγο χρόνο, να καταλάβεις τί εννοεί με το κλάμα. μπορεί να ξανακοιμηθεί μόνη της. αν περάσει 2λεπτο, χάιδεψέ την απαλά στο χεράκι, στο μαγουλάκι, κράτα της το χεράκι, να σε νιώσει για να ηρεμήσει. μπορεί να σε δει και να ξανακοιμηθεί, να το κάνει αυτό δηλαδή μόνο και μόνο για επιβεβαίωση ότι είσαι κοντά της.δώσε λίγο χρόνο να επικοινωνήσει μαζί σου το μωρό.

αν συνεχίσει να κλαίει, δες μήπως θέλει άλλαγμα και μετά τάισέ την. το αν έχει θέμα με το βάρος το ξέρεις εσύ, οπότε θα κινηθείς αναλόγως.

αν είστε καλά στην ανάπτυξη, πάρτην αγκαλιά. μήπως έχει να κάνει με δική σου επιστροφή στη δουλειά, αν της λείπεις κατά τη διάρκεια της ημέρας ή αν υπάρχει ένταση στο σπίτι για κάποιον λόγο. τα μωράκια μας είναι σφουγγαράκια και τα αντιλαμβάνονται όλα. είναι πανέξυπνα!

κοίταξε και τη θερμοκασία, μήπως ζεσταίνεται, μήπως κάτι δεν είναι βαμβακερό.

φιλιά πολλά στη νεράιδα σου. σίγουρα κάτι θέλει να σου πει, θα το καταλάβεις.

όλες οι μανούλες αργά ή γρήγορα καταλαβάινουμε το κλάμα τους και το μεταφράζουμε.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα τότε δεν θα είχε σταματήσει ποτέ να τσιρίζει...Εγώ βασικά θα ρωτούσα τον παιδίατρο.Μπορεί να είναι δοντάκια, μπορεί να είναι πείνα, μπορεί να την ενοχλεί κάτι (ζέστη, μυτούλα κτλ). Τη μέρα κοιμάται χωρίς διακοπή?

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

μαρακι μηπως πειναει, επειδη θηλάζεις μηπως δε χορταινει με το γαλα σου και θελει συμπηρωμα;;;;;

 

Αυτές είναι οδηγίες αποθηλασμού χωρίς να εχουμε επαρκεί στοιχεια για βαρος μωρου, αριθμό πανών που βρέχει κ.λ.π. για να βγάλουμε συμπέρασμα για το αν τρέφεται σωστά. Χωρίς λοιπόν να ξέρω τα παραπάνω από τη δική μου εμπειρία μπορώ να σου πω οτι πιθανόν περνάει αλμα ανάπτυξης ή και δοντάκια όπως σου είπαν παραπάνω. Επιπλέον τα 3 γεύματα είναι πολλά σαυτή την ηλικία αν επιθύμείς να θηλάσεις μέχρι τουλάχιστον το χρόνο πρέπει να αντικαταστήσεις το ένα με θηλασμό. Πιθανόν και λόγω των 3 γευματων να εχει μειωθεί η παραγωγή σου γι' αυτό το μωρο προσπαθεί να σου την αυξήσει επειδή το έχει ανάγκη. Παρεπιπτώντος δε πρέπει να ξεχνάμε ότι μεχρι και το 1ο χρόνο οι στερεες ειναι συμπληρωματικές του θηλασμου δεν μειώνουμε γεύματα θηλασμού.

"Από Αmarreto

Το μητρικό γάλα παραμένει η κύρια τροφή του μωρού και στο δεύτερο εξάμηνο και ο θηλασμός πρέπει να ειναι συχνός και ανεμπόδιστος, για να ικανοποιεί τις ανάγκες του μωρού. Η βιασύνη να αντικατασταθούν γεύματα γάλακτος υπάρχει μόνο στα μωρά που δεν θηλάζουν. Η αντικατάσταση, ναι, μπορεί να σας οδηγήσει σε αποθηλασμό, ειδικά με 3 γεύματα την ημέρα και ειδικά αν αυτά ειναι κρέμες του εμπορίου. Ρίξε μια ματιά και στις οδηγίες και στα λινκς εδώ:

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=39697

 

Θήλαζε όσο συχνά θέλεις και πιστεύεις ότι χρειάζεται και άσε το μωρό να αποφασίσει ποσες στερεές θα φάει όντας χορτασμένο απο το γαλατάκι της μαμας. "

Το μπουμπουρίνι μου θηλάζει από τις 4 Ιουλίου 2008!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ανάγκη να φαίνεται δοντάκι, γιατί τώρα κατεβαίνουν και σε λίγο θα βγουν.Ναι είναι πιθανόν να μη κλαίει την ημέρα, γιατί τα δοντάκια μεγαλώνουν κυρίως το βράδυ. Οι κόρες μου έκλαιγαν συχνά τη νύχτα, όταν έβγαζαν δοντάκια και είναι ακριβώς η ηλικία για δοντάκια. Αν πεινούσε θα θήλαζε κανονικά, θα χόρταινε και θα ξανακοιμόταν.

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πρώτα από όλα θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλες μέσα από την καρδιά μου για το χρόνο που μας διαθέσατε.

Πείνα δε νομίζω να είναι γιατί πριν την κοιμήσω της έδωσα και ξένο γαλατάκι γιατί ήταν το πρώτο που σκεφτηκα. Η αλήθεια είναι ότι μου φάνηκε ότι είχε ζεσταθεί λίγο παραπάνω. Από την άλλη ο πατερούλης της λείπει και έρχεται τα ΣΚ που τότε κοιμάται αρκετά πιο ήρεμα μπορώ να πω. Αλλά όλα είναι πιθανά. Τι να πω ακόμη δεν έχω βγάλει άκρη.

.png
Link to comment
Share on other sites

Αν πεινούσε θα θήλαζε κανονικά, θα χόρταινε και θα ξανακοιμόταν.

Ναι αυτό είναι αλήθεια. Δε θηλάζει όταν ξυπνά απλά πιπιλίζει

.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτές είναι οδηγίες αποθηλασμού χωρίς να εχουμε επαρκεί στοιχεια για βαρος μωρου, αριθμό πανών που βρέχει κ.λ.π. για να βγάλουμε συμπέρασμα για το αν τρέφεται σωστά. Χωρίς λοιπόν να ξέρω τα παραπάνω από τη δική μου εμπειρία μπορώ να σου πω οτι πιθανόν περνάει αλμα ανάπτυξης ή και δοντάκια όπως σου είπαν παραπάνω. Επιπλέον τα 3 γεύματα είναι πολλά σαυτή την ηλικία αν επιθύμείς να θηλάσεις μέχρι τουλάχιστον το χρόνο πρέπει να αντικαταστήσεις το ένα με θηλασμό. Πιθανόν και λόγω των 3 γευματων να εχει μειωθεί η παραγωγή σου γι' αυτό το μωρο προσπαθεί να σου την αυξήσει επειδή το έχει ανάγκη. Παρεπιπτώντος δε πρέπει να ξεχνάμε ότι μεχρι και το 1ο χρόνο οι στερεες ειναι συμπληρωματικές του θηλασμου δεν μειώνουμε γεύματα θηλασμού.

"Από Αmarreto

Το μητρικό γάλα παραμένει η κύρια τροφή του μωρού και στο δεύτερο εξάμηνο και ο θηλασμός πρέπει να ειναι συχνός και ανεμπόδιστος, για να ικανοποιεί τις ανάγκες του μωρού. Η βιασύνη να αντικατασταθούν γεύματα γάλακτος υπάρχει μόνο στα μωρά που δεν θηλάζουν. Η αντικατάσταση, ναι, μπορεί να σας οδηγήσει σε αποθηλασμό, ειδικά με 3 γεύματα την ημέρα και ειδικά αν αυτά ειναι κρέμες του εμπορίου. Ρίξε μια ματιά και στις οδηγίες και στα λινκς εδώ:

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=39697

 

Θήλαζε όσο συχνά θέλεις και πιστεύεις ότι χρειάζεται και άσε το μωρό να αποφασίσει ποσες στερεές θα φάει όντας χορτασμένο απο το γαλατάκι της μαμας. "

 

Πραγματικά δε το γνώριζα. Σε ευχαριστώ για την ενημέρωση και εμένα μου φάνηκε σκληρο τόσες στερεες τροφές την ημέρα τόσο απότομα

.png
Link to comment
Share on other sites

Ax τα ίδια περνάμε όλες, απλά το συνειδητοποιούμε αργότερα! :)

Λοιπον, θα τα ξαναγραψω και τα δικά μου, αν και νομίζω οτι αρχίζω να γίνομαι κουραστική.

Με αποκλειστικό θηλασμό μέχρι 6 μηνών, ο μικρός μου δεν είχε ξυπνήσει ποτε βραδυ. Περναγαν και 9 και 10 ωρες χωρίς να ξυπνήσει, αφού τον χάιδευα να δω αν ειναι καλά και επαιρνα τηλέφωνο τον παιδίατρο, να ρωτήσω αν πρεπει να τον ξυπνάω. "Αυτός ξέρει καλύτερα" μου έλεγε. Στον 6ο μπήκαμε σιγά σιγά στις στερεές, μας πήρε 3 μήνες να αντικαταστήσουμε γεύμα θηλασμού, μέχρι τον 9ο θηλαζε εντατικά και πιο πολύ απ' ό,τι πριν, αφού πλέον αρχισε να μου ξυπνά το βράδυ. Ακόμα και κάθε μια ώρα! Τον έβαζα στο στήθος και ξανακοιμόταν. Νομιζα ότι κάτι κάνω λάθος, είχα καλομάθει κιόλας που δεν ξυπναγε πιο μικρός και αναρωτιόμουν τι συμβαίνει. Στον 9ο λοιπον έκαναν την εμφάνισή τους τα πρωτα δοντάκια (τα 2 κάτω) και ησυχάσαμε, κι εμείς κι αυτός ο καϋμενούλης. Από τότε κοιμομαστε καλύτερα το βραδυ, ταλαιπωρούμεθα βέβαια σε κάθε καινούριο δοντάκι (και τώρα πρεπει να βγάζει, γιατί παλι ξάγρυπνη είμαι σήμερα), αλλά στο ενδιάμεσο ο υπνος του στρώνει. Μωρέ υποφέρουν και αυτά τα καϋμενουλια με τα δόντια, σκέψου ότι κάθε δοντι μεχρι να εμφανιστεί πρέπει να περάσει το οστό της γνάθου και να σκίσει το ούλο. Την ημέρα ίσως ξεχνιούνται με τα παιχνίδια κλπ και γι΄αυτό δεν κλαινε.

Υπομονή! Φάση είναι, θα περάσει!

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Πείνα δε νομίζω να είναι γιατί πριν την κοιμήσω της έδωσα και ξένο γαλατάκι γιατί ήταν το πρώτο που σκεφτηκα.

 

Εφόσον τα πήγατε τόσο καλα μεχρι τώρα με τον θηλασμό (και εφόσον βεβαιως δεν επιθυμείς να αποθηλάσεις ακόμα), μην της δίνεις ξένο γάλα, φαντάζομαι θα διαπίστωσες και μόνη σου ότι δε βοηθάει. Ο θηλασμός δεν εχει να κάνει μόνο με πείνα, καλύπτει συναισθηματικές ανάγκες του μωρού, παρηγορείται και αισθάνεται ασφάλεια. Μην του το στερείς τώρα που το έχει ανάγκη. ;)

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εκεί που τελειώνεις με τα 1α δόντια έρχονται τα 2α. Εκεί να δεις γούστα. Να προσπαθείς να μην την πονέσεις όταν τις τα βγάζεις και να έρχονται και οι μνήμες από τα δικά σου δόντια, όταν τα έβγαζες μικρή. Φαντάζομαι τα επόμενα δοντάκια (έρωτας) θα είναι ακόμα χειρότερα. :rolleyes:

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πολύ πιθανόν να είναι δοντάκια. Ο παιδίατρος θα είναι σε θέση να σου πει αν βλέπει φουσκωμένα ουλάκια.

Εμένα συμβαίνει το αντίθετο. Για κάποιο λόγο δεν βολευέται στην καλαθούνα της την ημέρα και ξυπνά μόλις την βάλω (μετά από 10 λεπτά ή τέταρτο το πολύ). Τη νύχτα όμως κοιμάται για 8 ώρες χωρίς διακοπή. Ακομα δεν έχω καταλάβει γιατί δεν βολευέται την ημέρα. Αν την βάλω αλλού να κοιμηθεί κατά τη διάρκεια της ημέρας, μπορεί να χτυπήσει και 4ωρο συνεχόμενο. Με τίποτα όμως στην καλαθούνα!

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Τώρα θυμήθηκα ότι όταν έβγαζε η κόρη μου δοντάκια, κάποιες νύχτες έδειχνε να μην μπορεί να κοιμηθεί με τίποτα. Σε τέτοιες περιπτώσεις μου είχε πει ο παιδίατρος να της δίνω ντεπον και ανακουφιζόταν. Ξαναλέω, ζήτα και τη συμβουλή του παιδιάτρου που την παρακολουθεί. Μπορεί να σου βρει κάποια λύση.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πιθανόν να είναι δοντάκια. Ο παιδίατρος θα είναι σε θέση να σου πει αν βλέπει φουσκωμένα ουλάκια.

Εμένα συμβαίνει το αντίθετο. Για κάποιο λόγο δεν βολευέται στην καλαθούνα της την ημέρα και ξυπνά μόλις την βάλω (μετά από 10 λεπτά ή τέταρτο το πολύ). Τη νύχτα όμως κοιμάται για 8 ώρες χωρίς διακοπή. Ακομα δεν έχω καταλάβει γιατί δεν βολευέται την ημέρα. Αν την βάλω αλλού να κοιμηθεί κατά τη διάρκεια της ημέρας, μπορεί να χτυπήσει και 4ωρο συνεχόμενο. Με τίποτα όμως στην καλαθούνα!

 

μάλλον ζεσταίνεται lucy μου την ημέρα στην καλαθούνα, ενώ το βράδυ χουχουλιάζει :)

JnDWp3.png Η λίστα με τα eshops-->Εδώ
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες τις μανούλες! Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με τη μικρούλα μου. Είναι 7 1/2 μηνών και από τη στιγμή που βάλαμε στο μενού μας και τα 3 γεύματα στερεής τροφής έχουμε απίστευτο πρόβλημα το βράδυ. Να σημιώσω πως τη θηλάζω ακόμη. Συγκεκριμένα από τη στιγμή που κοιμάται και μέχρι το πρωί κλαίει ξαφνικά με τα ματάκια της κλειστά. Τη βάζω στο στήθος για λιγότερο από 1 λεπτό και κοιμάται. Αυτό συμβαίνει ανά 10' μέχρι και ανα 1 ώρα το πολύ. Υπολογίστε ότι το κάνει σχεδόν 10 φορές τη νύχτα.

Τι μπορεί να φταίει βοηθήστε μας!

 

Αχ Μαράκι, περίπου στα ίδια είμαστε και μεις αλλά λίγο καλύτερα (ξυπνάει 3 φορές) αλλά ακριβώς το ίδιο μοτίβο. Μόλις τον σηκώσω ξεραίνεται στον ώμο μου ή κάποιες φορές ψάχνει το στήθος όπου πιπιλάει και κοιμάται χωρίς να φάει. Αν σε αυτή τη φάση τον βάλω πάλι στο κρεβάτι του, ξυπνάει και απλώνει χεράκια και τεντώνει το κορμί του να τον σηκώσω. Στην αγκαλιά πάλι πέφτει ξερός. Χθες ήμουν τόσο νυσταγμένη που τον κράτησα αγκαλιά μου και κοιμηθήκαμε σε ημικαθιστή θέση για καμιά ώρα. Με ξύπνησε αυτός που δεν βολευόταν, το ξάπλωσα στο κρεβάτι του και τελικά κοιμήθηκε μονορούφι 6 ώρες όπου και τον ξύπνησα να τον θηλάσω και να φύγω για δουλειά.

Υποπτεύομαι ότι κάποιες φορές είναι τα δόντια και κάποιες άλλες απλά του λείπω και θέλει να είναι κοντά μου :roll:

 

Έχεις ξεκινήσει δουλειά εσύ;

Δε νομίζω ότι έχει να κάνει με την εισαγωγή στερεών τροφών (αν και στη δική μου περίπτωση συνέπεσε χρονικά με την επιστροφή μου στη δουλειά).

JnDWp3.png Η λίστα με τα eshops-->Εδώ
Link to comment
Share on other sites

μάλλον ζεσταίνεται lucy μου την ημέρα στην καλαθούνα, ενώ το βράδυ χουχουλιάζει :)

 

Λες? Έκανα και ένα πείραμα πριν λίγο, μου ξύπνησε και τώρα είναι εκνευρισμένη!:(

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

στο κοριτσάκι μου η προσευχή βοηθάει. ξανακοιμάται σαν να μην ξύπνησε ποτέ.

υπάρχει θρησκευτική ελευθερία, για να πιστεύει ο καθένας ό,τι θέλει.

πάντως, στο συγκεκριμένο θέμα, υπάρχει κόσμος που δεν κοιτάζει πως να είναι η οικογένειά του ευτυχισμένη και π.χ. ζηλεύει την άξια μάνα που θηλάζει αποκλειστικά το μωρό της που είναι αναπτυγμένο.βασκανία το λέμε στη δική μου θρησκεία.

προτεραιότητα αποτελεί πάντα η ανάπτυξη του παιδιού βάσει του αποκλειστικού θηλασμού.να μην υπάρχει περίπτωση το παιδί να πεινάει και να κοιμάται νηστικό.

τα άλλα που έγραψα με βοήθησαν προσωπικά, άλλα τα διάβασα, άλλα τα έκανα από ένστικτο. πάντως η μικρή και όταν θήλαζα αποκλειστικά κοιμόταν συνεχόμενα. και τώρα που πίνει ξένο γάλα.

όταν έχει εδραιωθεί η γαλουχία μετά το πρόγραμμα θηλασμού δεν είναι αυτονόητο;δεν θέλω σε καμία περίπτωση να πάρω στο λαιμό μου καμία θηλάζουσα

Link to comment
Share on other sites

Λες? Έκανα και ένα πείραμα πριν λίγο, μου ξύπνησε και τώρα είναι εκνευρισμένη!:(

 

είναι μια σκέψη...μια άλλη σκέψη που έκανα μετά το μήνυμά μου ήταν ότι και ο δικός μου δεν κοιμάται στην κούνια του τη μέρα (εκτός και αν είναι πολύ κομμάτια, αλλά ξυπνάει μετά από λίγο), αλλά κοιμάται άνετα και αρκετή ώρα είτε στο κουνηστό του, είτε δίπλα μας στον καναπέ ή στο κρεβάτι (του στρώνω ένα σεντονάκι του και κόβει τούφες!).

Την καλαθούνα τη μέρα τήν έχεις κοντά σου; μήπως την έχεις σε άλλο δωμάτιο και η μικρή θέλει απλά παρέα;

 

Έχουνε και προσωπικότητα και άποψη από τόσο δα μικρά :rolleyes:

JnDWp3.png Η λίστα με τα eshops-->Εδώ
Link to comment
Share on other sites

Στην δουλειά δεν έχω επιστρέψει είμαι μαζί της όλη την ημέρα.Εργάζομαι κάποιες ώρες από το σπίτι. Την παρασκευή έχουμε να πάμε για εμβόλιο και θα δούμε και τα δοντάκια μας αν κάνουν την εμφάνισής τους. Νομίζω πως είναι αυτό που λέτε. Λίγο η απουσία του μπαμπούλη λίγο που όλη μέρα δε θήλαζε σχεδόν καθόλου και μάλιστα τόσο απότομα. Τι περνάν τα ζουζουνάκια μας. Όσο για την προσευχούλα είναι κάτι που τo κάνω πάντα αλλά τις τελευταίες μέρες το αμελούσα. Σήμερα θα της βάλω και λίγο λαδάκι στο κεφαλάκι της.

.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...