Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Δυστυχώς ανακαλύπτω ότι η ιστορία επαναλαμβάνεται...

Ιδού και η δική μου εμπειρία: Τον Ιούνιο του 2009 μου σπάνε τα νερά και γεννάω πρόωρα (29η εβδομάδα) την κόρη μου, που δόξα τω Θεώ είναι υγιέστατη. Ο τότε γιατρός μου κρίνει το περιστατικό τυχαίο και δεν με καθοδηγεί για εξετάσεις ή οποιοδήποτε άλλον έλεγχο.

Δεκέμβρη 2012 επιτέλους θετικό τέστ εγκυμοσύνης !!! Το άγχος για να μην έχω και πάλι πρόωρο τοκετό με οδηγεί σε άλλη γυναικολόγο, η οποία με ενημερώνει για πρώτη φορά για το σύνδρομο της ανεπάρκειας τραχήλου, και συμπεραίνει ότι εξαιτίας αυτού κατά πάσα πιθανότητα γέννησα πρόωρα την πρώτη φορά. Με καθησυχάζει ότι αυτή τη φορά με τη γνώση αυτή θα το παρακολουθούμε στενά και θα κάνουμε ότι χρειαστεί για να μη συμβεί το ίδιο. Την δωδέκατη εβδομάδα κάνω την αυχενική διαφάνεια όπου όλα με διαβεβαιώνουν ότι βαίνουν καλώς. Εναγωνίως ρωτάω για τον τράχηλο και μου απαντάνε ότι αυτό θα το δούμε αργότερα. Υποθέτω ότι για να μου το λέει η γιατρός μου που γνωρίζει και το ιστορικό κάτι΄ξέρει... Μου κλείνει επόμενο ραντεβού μετά από 1 μήνα.. Φεύγω ήσυχη και ευτυχισμένη. Τρεις βδομάδες αργότερα και ενώ διένυα την 15η εβδομάδα αποβάλλω ... Κατόπιν εορτής πληροφορήθηκα ότι ο τράχηλος πρέπει οπωσδήποτε να ελέγχεται την 12η εβδομάδα, ώστε αν υπάρχει ζήτημα να λαμβάνονται τα κατάλληλα μέτρα και στην εσχάτη να διενεργείται περίδεση μέχρι την 18η εβδομάδα!!!

΄Νομίζω κάθε σχόλιο περιττεύει.

Μια μόνο συμβουλή σε όλες τις υποψήφιες μανούλες : απαιτείτε τον συστηματικό έλεγχο του τραχήλου σας καθ' όλη την ΄διάρκεια της εγκυμοσύνης σας και δη από την 12η εβδομάδα και πέρα...

Καλή σας νύχτα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 225
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

mpak λυπαμαι για οτι σου συνεβη το παρομοιο επαθα και εγω στην 23 εβδομαδα απλα δεν προλαβα ενω εβλεπε τον τραχηλο ο γιατρος μετα απο 3 εβδομαδες που εκανα β επιπεδου ο τραχηλος πηγε 4mmδεν μπορουσα να κανω τιποτα γιατι ειχε περασει ηδη ο σακος στον τραχηλο την επομενη μου εσπασαν τα νερα.τωρα ειμαι 4 μηνων εμεινα αμεσως εγκυος γιατι δεν αντεχα τη στεναχωρια στην 13 εβδομαδα εκανα περιδεση και μεχρι στιγμης ο τραχηλος δεν εχει κοντυνει ειμαι ξαπλα παιρνω φαρμακα και μου κανει συχνα κολπικη καλλιεργεια για πιθανη μολυνση.απο οτι μου ειπαν οι μαιες ολες τα καταφερνουν αρκει να προσεχουν.δυστυχως η ανεπαρκεια τραχηλου δεν διαγιγνωσκεται εκτος αν εχεις κανει σαλπιγγογραφια.αν το δεις στην αυχενικη προλαβαινεις σε μεγαλη εβδομαδα ειναι δυσκολο αλλα οχι ακατορθωτο.σου ευχομαι συντομα να κρατησεις το νεο σου μωρο.οτι θελεις ειμαι εδω

 

 

 

 

 

nibi elpizw na eisai kala. nomizw oti se allo foroum exeis grapsei pws o traxhlos sou htan malakos me parousia xoanh , se authn thn periptwsh ginete peridesh se rwtaw giati auto to problhma exw malako traxhlo kai oxi konto.... sugnwmh an mperdeuome kai to xw diabasei apo allh kopela.. elpizw na sou pan ola kala kai na proxwraei kala h egkumosunh sou

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Κορίτσια αν ξέρει κάποια να με βοηθήσει. Είχα βλενες με αίμα κ μου είπε ο γιατρός ξάπλα γιατί ο τραχηλος μου είναι 3,2 κ είμαι 17 εβδομάδων. Τι σημαίνει αυτό ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα Γωγώ!

οσον αφορα το μηκος τραχηλου στην εβδομαδα που βρισκεσαι δεν ειναι ουτε λιγο ουτε πολυ!

εμενα πχ ηταν 3.5

Θα στο παρακολουθει καθε φορα και αναλογως μπορει να σου δωσει καποια αγωγη.

Δεν σου εδωσε τιποτα;

Τωρα για τις βλεννες μπορει να εχει σχεση μπορει και οχι!

Παντως καλο ειναι να μην κουραζεσαι!! :-)

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κοριτσια καλησπερα!θελω να ρωτησω κατι και γω.σημερα κλεινω την 36η βδομαδα και ο γιατρος μου εχει πει να ειμαι ξαπλα γιατι προχτες που με ειδε κολπικα ο τραχηλος μου ηταν 1,5 εκατοστα.αυτο τι σημαινει???ποσο κοντα ειμαι στο να γεννησω????

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Με το καλο το μωρακι σου!!!

Απο τις 37 εβδομαδες αν γεννηθεί το μωρο δεν ειναι κάν πρόωρο!

Ειναι πολυ καλα!

Ποσα κιλα ειναι τωρα;

Οι γιατροί το 1,5 εκατοστό το εχουν ως κατώτατο όριο ομως υπάρχουν περιπτώσεις που εχουν πολυ λιγοτερο μηκος και σε πολυ προηγούμενες εβδομαδες!

Αν ξεκουράζεσαι δηλαδη μπορει να γεννήσεις στις 40 εβδομαδες!

Δεν σημαινει δηλ πως θα γεννήσεις! :wink:

 

 

Link to comment
Share on other sites

την προηγούμενη παρασκευή,δηλαδή πριν μία βδομάδα ήταν 2620.Απλά με έχουν τρελάνει όλοι γιατί με έχουν κάνει να πιστεύω ότι γεννάω από ώρα σε ώρα και αναρωτιόμουν είναι τόσο εύκολο τελικά??:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:-) ωραια τα κιλακια του !

Μην αγχωνεσαι και μην το σκέφτεσαι!

Ξερει το μικρο σου ποτε να γεννηθεί!

Και απο δω και πέρα θα ειναι υγιέστατο!

Επίσης σημασία εχει ο τραχηλος να ειναι κλειστος!

Αν σου ειπε πως ειναι κλειστος απλα ειναι 1.5 εκ δεν ειναι και τοσο επικίνδυνο!

Ετοίμασε εσυ τα πραγαματακια σας για την γεννα αλλα μην το σκέφτεσαι τοςο !απόλαυσε τις τελευαταιες εβδομαδες της εγκυμοσυνης σου!

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

καλημερα.επαναφερω αυτο το θεμα αν και ειναι αρκετα παλιο,αλλα οποια κοπελα μπορει να βοηθησει,ας μας πει τη γνωμη της..

ειμαι 29&5 εβδομαδων εγκυος..ολα καλα μεχρι τη κυριακη που ειχα λιγο καφε υγρα κ ετρεχα στο νοσοκομειο..ομως δν φανηκε τιποτα στον υπερηχο κ εκανα 4 δυο κολπικους κ δυο κοιλιακους..ολα καλα..μηκος τραχηλου 25mm κ κλειστος..για παν ενδεχομενο ο γιατρος με εβαλε να κανω ενεσεις κορτιζονης για τα πνευμονακια της μπεμπας μου σε περιπτωση πρωορου τοκετου.κ ρωτω ,υπαρχει περιπτωση πρωορου τοκετου με κλειστο τραχηλο 25mm??τον γιατρο μου τον ειδα λιγο ανησυχο κ μου προτεινε ξεκουραση κ παρακολουθηση..ψαχνω παντου να βρω κατι να με ικανοποιει σε απαντηση κ δν βρισκω πουθενα.επομενως τι καλυτερο απο προσωπικες εμπειριες κ γεγονοτα??σας παρακαλω πειτε μου κ εσεις τη γνωμη σας κ την εμπειρια σας..εχω αγχωθει φυσικα

Link to comment
Share on other sites

γεννησα 28 κ 6 δυστυχως με σπασμενα νερα απο την 25 κ 6 και τραχηλο κλειστο 30.το συμπερασμα μου απο ολα οσα ειδα στο νοσοκομειο μετα απο 3 εβδομαδες νοσηλειας ειναι οτι χρειαζεται ξεκουραση...πρεπει να σου δωσει μαγνησιο και προγεστερονη.μην περπατας,μην στεκεσαι ορθια...ειναι κριμα εφτασες τοσο κοντα...μεινε σε ψιλο ακινησια μερικες εβδομαδες...και μετα την 36 δωστου να κατλαβει.μαγνησιο για τις συσπασεις και προγεστερονη γιατι τρεφει τον τραχηλο.παρε και δευτερη γνωμη.δεν κινδυνευεις. α και κατι επιπλεον ο τραχηλος ακομη και αν εχει καλο μηκος μπορει να ανοιξει αυτοματα αν δεν ειναι σκληρος...κατι βεβαια που δεν σε αφορα.μην αγχωνεσαι δεν εχεις θεμα.

ΕΛΙΖΑ...ΑΝΝΑΛΙΖΑ...ΙΣΑΒΕΛΛΑ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεννησα 28 κ 6 δυστυχως με σπασμενα νερα απο την 25 κ 6 και τραχηλο κλειστο 30.το συμπερασμα μου απο ολα οσα ειδα στο νοσοκομειο μετα απο 3 εβδομαδες νοσηλειας ειναι οτι χρειαζεται ξεκουραση...πρεπει να σου δωσει μαγνησιο και προγεστερονη.μην περπατας,μην στεκεσαι ορθια...ειναι κριμα εφτασες τοσο κοντα...μεινε σε ψιλο ακινησια μερικες εβδομαδες...και μετα την 36 δωστου να κατλαβει.μαγνησιο για τις συσπασεις και προγεστερονη γιατι τρεφει τον τραχηλο.παρε και δευτερη γνωμη.δεν κινδυνευεις. α και κατι επιπλεον ο τραχηλος ακομη και αν εχει καλο μηκος μπορει να ανοιξει αυτοματα αν δεν ειναι σκληρος...κατι βεβαια που δεν σε αφορα.μην αγχωνεσαι δεν εχεις θεμα.

 

πρωτον, σε ευχαριστω παρα πολύ για την απαντηση..ελπιζω να είναι όλα καλα με το μωρακι σου. φυσικα παιρνω προγεστερονη δυο φορες την ημερα και μαγνησιο 3 φορες την ημερα. είμαι ξαπλα ολη μερα,δν περπαταω κ είμαι πολύ προσεχτικη..δν μπορω να καταλαβω τι παιζει με τον τραχηλο..δηλαδή ανα πασα ωρα και στιγμη, σε οποιαδήποτε εγκυμοσυνη μπορει ο τράχηλος να εξαληφθει ετσι???αυτά δν τα βλέπουνε στη β επιπεδου??ειλικρινα δν μπορω να καταλαβω..

Link to comment
Share on other sites

Εγω να δεις τι ζω.ειμαι ξαπλωμενη απο τις 17 εβδομάδες κ συνεχιζω ποιος ξέρει ως ποτε. Μονο που ξερω είναι στις 28 θα κανω κορτιζονες.

 

 

πω πω κοριτσακι μου!!!γιατι ποσο είναι ο τράχηλος σου???κ εγω στις 28 εκανα ενεσεις κορτιζόνης και ειμαστε καλυμμενες.ο γιατρος τι λεει?

Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια με τραχηλο 26 θεωρείτε ότι πρέπει να είμαι σε ακινησία; ο γιατρός μου μετα απο 2 μηνεςμε αφηνει πια να πηγαίνω το μεγαλύτερο παιδακι κουνιες.δεν κανω τπτ.οδηγω 500 μέτρα κ εκει κάθομαι παγκάκι. Μια φιλη μου είπε ότι σε 2 βδ επειδή περπατησε λίγο ο τραχηλος της πηγε απο 26 σε 21 κ με τρομαξε....

πιστεύετε ότι κανω κάτι επικίνδυνο? ???

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια με τραχηλο 26 θεωρείτε ότι πρέπει να είμαι σε ακινησία; ο γιατρός μου μετα απο 2 μηνεςμε αφηνει πια να πηγαίνω το μεγαλύτερο παιδακι κουνιες.δεν κανω τπτ.οδηγω 500 μέτρα κ εκει κάθομαι παγκάκι. Μια φιλη μου είπε ότι σε 2 βδ επειδή περπατησε λίγο ο τραχηλος της πηγε απο 26 σε 21 κ με τρομαξε....

πιστεύετε ότι κανω κάτι επικίνδυνο? ???

 

fine μου για μένα να κάνεις ότι σου λέει ο γιατρός σου, όσο γίνεται λιγότερα πράγματα για να έχεις το κεφαλάκι σου ήσυχο!! Κι εγώ πάω καλύτερα αλλά μου είπε ο γιατρός να συνεχίσω τα ίδια και να μην ξεψαρώσω!!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα κ απο μενα σε ολες τις υπαρχουσες κ μελλουσες μανουλες!!ειμαι κ εγω μια απο τις πολλες απ'οτι βλεπω με προβλημα τραχηλου..ειμαι στην 23η εβδομαδα στο πρωτο μου μπεμπε!!το μηκος του τραχηλου μου στην αυχενικη ηταν 28mm οσο κ στην 15η εβδομαδα που με μετρησε ενδοκολπικα.εννοειται οτι με σταματησε απο δουλεια κ περπατημα κ σεξουαλικη επαφη κ οτι αλλο μπορουσε να επιβαρυνει την κατασταση αλλα χωρις φαρμακευτικη αγωγη κ χωρις ξαπλα στο κρεβατι..στη β επιπεδου πριν μια βδομαδα ηταν 25,6mm κ παλι με ταρακουνησε να προσεχω κτλ..δεν εχω ιστορικο επεμβασεων ουτε αποβολων αλλα με εχει τρομαξει μπορω να πω κ φοβαμαι την πιθανοτητα πολυ προωρου..ελπιζω κ ευχομαι να πανε ολα καλα σε ολους μας!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κ απο μενα σε ολες τις υπαρχουσες κ μελλουσες μανουλες!!ειμαι κ εγω μια απο τις πολλες απ'οτι βλεπω με προβλημα τραχηλου..ειμαι στην 23η εβδομαδα στο πρωτο μου μπεμπε!!το μηκος του τραχηλου μου στην αυχενικη ηταν 28mm οσο κ στην 15η εβδομαδα που με μετρησε ενδοκολπικα.εννοειται οτι με σταματησε απο δουλεια κ περπατημα κ σεξουαλικη επαφη κ οτι αλλο μπορουσε να επιβαρυνει την κατασταση αλλα χωρις φαρμακευτικη αγωγη κ χωρις ξαπλα στο κρεβατι..στη β επιπεδου πριν μια βδομαδα ηταν 25,6mm κ παλι με ταρακουνησε να προσεχω κτλ..δεν εχω ιστορικο επεμβασεων ουτε αποβολων αλλα με εχει τρομαξει μπορω να πω κ φοβαμαι την πιθανοτητα πολυ προωρου..ελπιζω κ ευχομαι να πανε ολα καλα σε ολους μας!!!!

 

Littleprince καλωσήρθες στην παρέα, περιμένεις μάλλον ένα μικρό πρίγκηπα όπως κι εγώ! :) Στην ίδια φάση είμαστε, κι εγώ δεν ήξερα πως είναι τόσες πολλές οι εγκυούλες που αντιμετωπίζουν κάτι τέτοιο, μέχρι που το έπαθα.

 

Εμένα μου βρήκανε κοντό τράχηλο στην αυχενική, ήταν 25mm. Ο υπερηχογράφος μου είπε πως μπορώ να συνεχίσω τη δουλειά κανονικά εφόσον είναι γραφείου όμως κατά τα άλλα να μην κάνω ΤΙΠΟΤΑ απολύτως. Να μην πολυπερπατάω, να μην σηκώνω βάρη, να μην κάνω δουλειές, να αποφεύγω σκάλες, να μην κάνω σεξ βεβαίως βεβαίως και να παίρνω μια προγεστερόνη κολπικά κάθε βράδυ. Και με πλάνο να το παρακολουθούμε ανά δυο εβδομάδες. Ακολουθώντας πιστά τις οδηγίες του, ο τράχηλος μου μεγάλωσε σταδιακά, 2 εβδομάδες μετά την αυχενική πήγε 28mm, δυο εβδομάδες μετά 30mm κ από εκεί και πέρα έμεινε σταθερός, την προηγούμενη εβδομάδα το μετρήσαμε 31mm.

 

Οδηγίες για τον τράχηλο έχεις από τον υπερηχογράφο ή από το γυναικολόγο σου? Επειδή το έχω ψάξει όσο δεν πάει (λόγω φόβου κι εγώ) με παραξενεύει είναι η αλήθεια που δεν σου δίνει προγεστερόνη. Δεν είμαι υπέρ γενικά των φαρμάκων (ούτε ντεπόν δεν έχω πάρει όσο είμαι έγκυος κι ας είχα τους πονοκεφάλους μου) όσο μεγαλώνει όμως το μωρό, δυσκολεύει την κατάσταση μας γιατί είναι μεγαλύτερο πια το βάρος που πιέζει τον τράχηλο. Η προγεστερόνη θρέφει τον τράχηλο και τουλάχιστον στην περίπτωση μου αποδείχτηκε κιόλας.

 

Εμένα στο τελευταίο τσεκ που κάναμε μου είπε πως ναι μεν πάμε μια χαρά, πως ο κίνδυνος έχει μειωθεί κατά πολύ εφόσον είμαι σταθερή, αλλά συνεχίζουμε απόλυτα την ημιακινησία, την προγεστερόνη και την παρακολούθηση. Αν μικρύνει και πάει 20-25mm πάμε για πλήρη ακινησία κι αν μικρύνει κι άλλο για αναγκαστική περίδεση που δεν είναι και ότι καλύτερο αφού μιλάμε πάντα για μια επέμβαση με τα όποια πιθανά επακόλουθα αλλά και ένα ξένο σώμα που είναι πιθανό ο οργανισμός μας να μη το δεχτεί.

 

Εύχομαι καλή συνέχεια και στις δυο μας!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Marakiz υπομονη κ με το καλο να ερθει κ εσενα το αγορακι σου!!ο γυναικολογος μου με καθοδηγει κ με ταρακουναει καθε φορα με αυτα που ΔΕΝ πρεπει να κανω..ο γλυκος κυριουλης στην αυχενικη κ τη β ηταν αυτος που με καθησυχαζε καθε φορα λεγοντας μου οτι ειναι ολα μια χαρα!!οσο για τη δουλεια,επειδη ειναι σωματικα δυσκολη κ κοπιαστικη μου την εκοψε απο την αρχη!!επειδη ειναι δικη μου δουλεια βεβαια πηγαινω απλα κανω οσα δεν απαιτουν ζορι απο μενα!!τις πρωτες βδομαδες πηρα προγεστερονη λογω μιας μικρης αποκολλησης για 20 μερες αλλα δεν ειχε να κανει με τον τραχηλο..εχω κ σημερα ραντεβου οποτε μαλλον κ εγω θα μπω στο χωρο των φαρμακων δυστυχως...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια.λοιπον το θεμα τράχηλος που ουτε καν το ηξερα παροτι δεύτερο μανούλα με αγχωσε κ εμενα πολυ σε αυτη την εγκυμοσυνη...

Ομως κοιταξτε το τικερακι μου κ πειτε Οχρονος θα περάσει, ξεκουραστειτε,ξαπλωστε να μην επιβαρύνετε τον τραχηλο,σκεφτητε θετικα,πιστεψτε οτι ολα θ πανε καλα,κ βαλτε προγεστερονη-μλσ με το γιατρο littleprince.3 εβαζα για καιρο , μετα 2 υποθετα,1...κ τη δευτερα τερμαααα θα τα κόψουμε πια!

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...