Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλησπερα κοριτσια.λοιπον το θεμα τράχηλος που ουτε καν το ηξερα παροτι δεύτερο μανούλα με αγχωσε κ εμενα πολυ σε αυτη την εγκυμοσυνη...

Ομως κοιταξτε το τικερακι μου κ πειτε Οχρονος θα περάσει, ξεκουραστειτε,ξαπλωστε να μην επιβαρύνετε τον τραχηλο,σκεφτητε θετικα,πιστεψτε οτι ολα θ πανε καλα,κ βαλτε προγεστερονη-μλσ με το γιατρο littleprince.3 εβαζα για καιρο , μετα 2 υποθετα,1...κ τη δευτερα τερμαααα θα τα κόψουμε πια!

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 225
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα κορίτσια!

 

Littleprince τι σου είπε τελικά ο γιατρός??

 

Fine 35 εβδ. πήγες πωπω!! Στην τελική ευθεία λοιπόν και όλα καλά, πολύ χαίρομαι!! με το καλό να υποδεχθείς το μπεμπέ σου!!! :):)

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!!

πηγα χτες μου ειπε παλι οτι ειναι εκει καπου στο οριο 25 οποτε φυσικα συνεχιζω την ξεκουραση κ οσο περναει ο καιρος ακομα περισσοτερο λογω του βαρους που θα παιρνει το μωρο κ αρχιζω κ εγω προγεστερονη κολπικα κ utrogestan..Εννοειται δεν περπαταω πολυ, δεν σκυβω,δεν ανεβοκατεβαινω σκαλες, αποφευγω την οδηγηση οσο μπορω, οχι βαρη..Το πολυ πολυ θετικο ειναι οτι παρα τα μικροπροβληματακια του δικου μου οργανισμου ο μπεμπουλης μου αναπτυσσεται φυσιολογικοτατα κ ολα καλα!ειμαστε 560γρμ κ συνεχιζουμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία, οδηγίες των γιατρών μας λοιπόν, θετική σκέψη ΟΠΩΣ και ΔΗΠΟΤΕ κι όλα καλά θα πάνε, εδώ θα είμαστε να τα λέμε! :)

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα σας κοριτσα

 

Τα ιδια περναω και εγω με εσας ειμαι στην 22 εβδομαδα και εχθες στην β επιπεδου μου ειπαν οτι ο τραχηλος εχει μηκος 24 mm και ο τραχηλος ειναι χωνοειδης απο εχες εχω φρικαρει

φοβαμαι οτι θα γεννησω προωρα ο γιατρος μου ειπε απλα να ξεκουραστω και να παιρνω τα φαρμακα μου utrogestan και μαγνησιο και θα ξαναπαω την αλλη εβδομαδα λετε να φτιαξει το παχος του και να γεννησω φυσιολογικα φιλακια και ευχομαι τα καλυτερα για εσας και τα μωρακια σας

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας κοριτσα

 

Τα ιδια περναω και εγω με εσας ειμαι στην 22 εβδομαδα και εχθες στην β επιπεδου μου ειπαν οτι ο τραχηλος εχει μηκος 24 mm και ο τραχηλος ειναι χωνοειδης απο εχες εχω φρικαρει

φοβαμαι οτι θα γεννησω προωρα ο γιατρος μου ειπε απλα να ξεκουραστω και να παιρνω τα φαρμακα μου utrogestan και μαγνησιο και θα ξαναπαω την αλλη εβδομαδα λετε να φτιαξει το παχος του και να γεννησω φυσιολογικα φιλακια και ευχομαι τα καλυτερα για εσας και τα μωρακια σας

 

Εγώ είμαι από τις περιπτώσεις που ο τράχηλος μεγάλωσε με ξεκούραση (όχι πλήρης ακινησία) και προγεστερόνη ποιος ξέρει μπορεί να συμβεί και σε εσένα το ίδιο, ειδικά αν είναι από κούραση η μείωση. Όμως και σταθερός να μείνει, πάλι εντάξει θα είσαι με προσοχή! Κουραζόσουν μέχρι τώρα?? Υπάρχει περίπτωση να έχει μικρύνει από πολύ κούραση ο τράχηλος? Στην αυχενική πόσο ήτανε?

 

Για μένα δεν είναι τόσο το μικρό μήκος -είσαι οκ αυτή τη στιγμή αλλιώς θα σε είχε βάλει για περίδεση- όσο το το ότι έχει σχηματιστεί χοάνη, οπότε πρόσεχε! Να παίρνεις την προγεστερόνη σου και να κάτσεις όσο πιο ξάπλα γίνεται αυτή την εβδομάδα μέχρι να πας να ξαναδείς το γιατρό, εγώ θα προσπαθούσα να σηκώνομαι μόνο για τουαλέτα. Προληπτικά τώρα αυτό, μην τρομάξεις! :) Χρειάζεται να έχεις καλή διάθεση και αισιοδοξία πως όλα καλά θα πάνε! Να το πιστέψεις!!! Αν τυχόν σου μικρύνει θα πάτε εκτάκτως για περίδεση, δεν είναι το καλύτερο όμως είναι εναλλακτική και υπάρχει! Πιστεύω όμως πως δεν θα χρειαστεί, με πολλή προσοχή, ξάπλα, προγεστερόνη και παρακολούθηση όλα καλά θα πάνε!! :)

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι από τις περιπτώσεις που ο τράχηλος μεγάλωσε με ξεκούραση (όχι πλήρης ακινησία) και προγεστερόνη ποιος ξέρει μπορεί να συμβεί και σε εσένα το ίδιο, ειδικά αν είναι από κούραση η μείωση. Όμως και σταθερός να μείνει, πάλι εντάξει θα είσαι με προσοχή! Κουραζόσουν μέχρι τώρα?? Υπάρχει περίπτωση να έχει μικρύνει από πολύ κούραση ο τράχηλος? Στην αυχενική πόσο ήτανε?

 

Για μένα δεν είναι τόσο το μικρό μήκος -είσαι οκ αυτή τη στιγμή αλλιώς θα σε είχε βάλει για περίδεση- όσο το το ότι έχει σχηματιστεί χοάνη, οπότε πρόσεχε! Να παίρνεις την προγεστερόνη σου και να κάτσεις όσο πιο ξάπλα γίνεται αυτή την εβδομάδα μέχρι να πας να ξαναδείς το γιατρό, εγώ θα προσπαθούσα να σηκώνομαι μόνο για τουαλέτα. Προληπτικά τώρα αυτό, μην τρομάξεις! :) Χρειάζεται να έχεις καλή διάθεση και αισιοδοξία πως όλα καλά θα πάνε! Να το πιστέψεις!!! Αν τυχόν σου μικρύνει θα πάτε εκτάκτως για περίδεση, δεν είναι το καλύτερο όμως είναι εναλλακτική και υπάρχει! Πιστεύω όμως πως δεν θα χρειαστεί, με πολλή προσοχή, ξάπλα, προγεστερόνη και παρακολούθηση όλα καλά θα πάνε!! :)

 

marakiz σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου μου εδωσε πολυ κουραγιο στην αρχη τησ εγκυυμοσηνης ειχα μια αποκοληση και μεχρι και την αυχενικη δεν πηγενα στην δουλεια ,ο τραχηλοσ μεχρι την ευχενικη ηταν 35mm αφου ειδαμε οτι ηταν ολα καλα ξαναπηγα στην δουλεια για ενα μηνα ακομα μετα ειχα κατι πονους χαμηλα και ξαναπηρα αδεια τωρα καθομαι ενα μηνα απο την 18 εβδομαδα εως και σημερα ,ο γιατρος μου ειχε πει να μην κουραζομαι αλλα οχι να ειμαι σε ακινησια οποτε πηγαινα καμια βολτα οταν τυχαινε και το αποτελεσμα ηταν ο τραχηλος να παει απο 35mm-24mm .εσυ σε τι φαση εισαι εχεις γεννησει η εισαι ακομα εγκυουλα

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να κουράζεσαι τέτοια μείωση δεν είναι και καλό, όμως είσαι στο όριο. Φαντάζομαι τώρα σου είπε να κάτσεις τελείως ξάπλα έτσι??? Εγκυούλα κι εγώ ακόμα, σου κάνω παράθεση το μήνυμα που γράφω παραπάνω στο ίδιο θέμα για να μην τα ξαναγράφω. :)

 

 

Εμένα μου βρήκανε κοντό τράχηλο στην αυχενική, ήταν 25mm. Ο υπερηχογράφος μου είπε πως μπορώ να συνεχίσω τη δουλειά κανονικά εφόσον είναι γραφείου όμως κατά τα άλλα να μην κάνω ΤΙΠΟΤΑ απολύτως. Να μην πολυπερπατάω, να μην σηκώνω βάρη, να μην κάνω δουλειές, να αποφεύγω σκάλες, να μην κάνω σεξ βεβαίως βεβαίως και να παίρνω μια προγεστερόνη κολπικά κάθε βράδυ. Και με πλάνο να το παρακολουθούμε ανά δυο εβδομάδες. Ακολουθώντας πιστά τις οδηγίες του, ο τράχηλος μου μεγάλωσε σταδιακά, 2 εβδομάδες μετά την αυχενική πήγε 28mm, δυο εβδομάδες μετά 30mm κ από εκεί και πέρα έμεινε σταθερός, την προηγούμενη εβδομάδα το μετρήσαμε 31mm.

 

Εμένα στο τελευταίο τσεκ που κάναμε μου είπε πως ναι μεν πάμε μια χαρά, πως ο κίνδυνος έχει μειωθεί κατά πολύ εφόσον είμαι σταθερή, αλλά συνεχίζουμε απόλυτα την ημιακινησία, την προγεστερόνη και την παρακολούθηση. Αν μικρύνει και πάει 20-25mm πάμε για πλήρη ακινησία κι αν μικρύνει κι άλλο για αναγκαστική περίδεση που δεν είναι και ότι καλύτερο αφού μιλάμε πάντα για μια επέμβαση με τα όποια πιθανά επακόλουθα αλλά και ένα ξένο σώμα που είναι πιθανό ο οργανισμός μας να μη το δεχτεί.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να κουράζεσαι τέτοια μείωση δεν είναι και καλό, όμως είσαι στο όριο. Φαντάζομαι τώρα σου είπε να κάτσεις τελείως ξάπλα έτσι??? Εγκυούλα κι εγώ ακόμα, σου κάνω παράθεση το μήνυμα που γράφω παραπάνω στο ίδιο θέμα για να μην τα ξαναγράφω. :)

 

 

αχ μπραβο ειναι πολυ ευχαριστα τα νεα σου .Απο την αυχενικη μεχρι σημερα εχουν περασει 2 μηνες τον μηνα που ειμουνα στην δουλεια ημουνα λιγο στην τρεχαλα και εγω δουλεια γραφειου κανω αλλα δουλευω στο λογιστηριο μιας εταιρειας και ειμουνα λιγο στο τρεξημο εν το μεταξυ θελω μια ωρα με το αμαξι να παω στην δουλεια και λειπω 10-12 ωρες την ημερα .τον αλλο μηνα που ειχα την αδεια εκανα δουλειες στο σπιτι ολα εκτος απο σκουπισμα σφουγγαρισμα .τωρα δεν μου ειπε πληρη ακινησια αλλα εγω σηκωνωμαι μονο για να μαγειρεψω και τουαλετα ας ελπισουμε με την ξεκουρασει να φτιαξουν τα πραγματα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αχ μπραβο ειναι πολυ ευχαριστα τα νεα σου .Απο την αυχενικη μεχρι σημερα εχουν περασει 2 μηνες τον μηνα που ειμουνα στην δουλεια ημουνα λιγο στην τρεχαλα και εγω δουλεια γραφειου κανω αλλα δουλευω στο λογιστηριο μιας εταιρειας και ειμουνα λιγο στο τρεξημο εν το μεταξυ θελω μια ωρα με το αμαξι να παω στην δουλεια και λειπω 10-12 ωρες την ημερα .τον αλλο μηνα που ειχα την αδεια εκανα δουλειες στο σπιτι ολα εκτος απο σκουπισμα σφουγγαρισμα .τωρα δεν μου ειπε πληρη ακινησια αλλα εγω σηκωνωμαι μονο για να μαγειρεψω και τουαλετα ας ελπισουμε με την ξεκουρασει να φτιαξουν τα πραγματα

 

Τότε μπορεί να κουραζόσουν χωρίς να το καταλαβαίνεις. Κι εγώ πρόσεχα αλλά μάλλον κουραζόμουν χωρίς να το παίρνω χαμπάρι.

 

Όσο λιγότερο κινείσαι/σηκώνεις βάρη τόσο καλύτερα, οπότε καλά το σκέφτεσαι, για μένα συνέχισε έτσι. Να προσέχεις, να παίρνεις την προγεστερόνη σου και να σκέφτεσαι θετικά. Το μωράκι σου χρειάζεται τη μανούλα του να είναι δυνατή και όλα καλά θα πάνε!

Περιμένουμε τα νέα σου!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Τότε μπορεί να κουραζόσουν χωρίς να το καταλαβαίνεις. Κι εγώ πρόσεχα αλλά μάλλον κουραζόμουν χωρίς να το παίρνω χαμπάρι.

 

Όσο λιγότερο κινείσαι/σηκώνεις βάρη τόσο καλύτερα, οπότε καλά το σκέφτεσαι, για μένα συνέχισε έτσι. Να προσέχεις, να παίρνεις την προγεστερόνη σου και να σκέφτεσαι θετικά. Το μωράκι σου χρειάζεται τη μανούλα του να είναι δυνατή και όλα καλά θα πάνε!

Περιμένουμε τα νέα σου!

 

εχω μια ελπιδα οτι μπορει να εφταιγε αυτο και οτι με την ξεκουρασει θα φταξουν ολα γιατι αν δεν φταιει αυτο την κατσαμε .μας ευχομαι τα καλυτερα:-P:razz::-P

Link to comment
Share on other sites

Sugar na katseis sto spitaki souκαι να ξεκουραζεσαι.βασικα να μην κανεις τιποτα.εχω 3μηνες στο σπιτι.αντε να μαγειρεψω καμια φορα.εξω μονο οταν παω στους γιατρος βγαινω...και ολα αυτα προληπτικα.ειμαι στην 18τωρα κ μαλλον θα παρω κ προγεστερονη αλλα σε χαπι απο οτι καταλαβα.να προσεχεις τα υγρα σου.και εγω πιστευω πως το μηκος παλευεται η χοανη ομως;προσεχε.3μηνακια σου εμειναν.υπομονη.α κ κατι αλλο πως γινεται να μεγαλωσει ο τραχηλος;

ΕΛΙΖΑ...ΑΝΝΑΛΙΖΑ...ΙΣΑΒΕΛΛΑ...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είπε ο εμβρυολόγος πως με προγεστερόνη και ξεκούραση θρέφεται ο τράχηλος και μπορεί να μεγαλώσει, στην περίπτωση μου τουλάχιστον συνέβη σταδιακά μέσα σε ένα μήνα μισό εκατοστό και έκτοτε έμεινε σταθερός. Φαντάζομαι ΑΝ μεγαλώσει δεν μπορεί να μεγαλώσει και περισσότερο!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Marakiz kolpika seμπρφη υποθετου πήρες προγεστερονη η από το στόμα;ρωτάω για να δω κ εγώ τι θα πω στον β επιπεδου

 

Παίρνω μια προγεστερόνη την ημέρα, μου είπε ο εμβρυολόγος να την παίρνω είτε από το στόμα είτε κολπικά κι αν δεν με πειράζει καλύτερα κολπικά οπότε βάζω δαχτυλάκι κάθε βράδυ! :lol:

 

Εσύ τι θέμα έχεις με τον τράχηλο κοριτσάκι?

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε κοριτσια.ξαπλα κ προγεστερονη κολπικη θ ξαναπω κ ολα καλα θα ερθουν. Θελει δυναμη ψυχης να μετρας τις μέρες τα λεπτα τα δευτερολεπτα αλλα αξιζει ν βλεπω τωρα το τικερακι μου!

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Marakiz δεν έχω κανένα πρόβλημα.προληπτικα.εχω ιστορικό άσχημο.στην προηγούμενη εγκυμοσυνη μου είδα βλεννες στην 25εβδομάδα και κάτι σαν σιλικόνη με καφέ ίχνη.ο τραχηλος κλειστός και 3.τα νερά εσπασαν όμως μετα απο μια εβδομαδα.παλι κλειστός ο τραχηλος και μακρύς.γεννησα μετά από 3εβδομάδες εύκολα και χωρίς φρικτους πονους και γιαυτό προσέχω.το μωρό μου δεν τα κατάφερε.δεν ξέρω από τι να φυλαχτω....δεν βρέθηκε τίποτα...

ΕΛΙΖΑ...ΑΝΝΑΛΙΖΑ...ΙΣΑΒΕΛΛΑ...

Link to comment
Share on other sites

Marakiz δεν έχω κανένα πρόβλημα.προληπτικα.εχω ιστορικό άσχημο.στην προηγούμενη εγκυμοσυνη μου είδα βλεννες στην 25εβδομάδα και κάτι σαν σιλικόνη με καφέ ίχνη.ο τραχηλος κλειστός και 3.τα νερά εσπασαν όμως μετα απο μια εβδομαδα.παλι κλειστός ο τραχηλος και μακρύς.γεννησα μετά από 3εβδομάδες εύκολα και χωρίς φρικτους πονους και γιαυτό προσέχω.το μωρό μου δεν τα κατάφερε.δεν ξέρω από τι να φυλαχτω....δεν βρέθηκε τίποτα...

 

Αχ Ραφαηλίτα... Λυπάμαι πολύ! :(

Καλά κάνεις και προσέχεις!! Όλα καλά θα πάνε αυτή τη φορά!!! Πότε έχεις τη β??

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κορίτσια.στις 27έχω τον β επιπέδου 20κ 4θα είμαι.λιγο νωρίς αλλά ζω στη Γερμανία και λειτουργούν λίγο διαφορετικά.fine με το καλό το μωρό.ειναι πλέον τελειομηνο.απλαυσε όσες μέρες θα ακολουθήσουν.

ΕΛΙΖΑ...ΑΝΝΑΛΙΖΑ...ΙΣΑΒΕΛΛΑ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Ευχαριστώ κορίτσια.στις 27έχω τον β επιπέδου 20κ 4θα είμαι.λιγο νωρίς αλλά ζω στη Γερμανία και λειτουργούν λίγο διαφορετικά.fine με το καλό το μωρό.ειναι πλέον τελειομηνο.απλαυσε όσες μέρες θα ακολουθήσουν.

 

Πως πηγεη β επιπεδου;;;;

Χιλια ευχαριστώ!

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Να κανω κ εγω ενα update παρηγορητικο!!!εκλεισα την 26η εβδομαδα κ ο υπερηχος του μπεμπη μου εδειξε οτι ειναι ολα καλα..με τον ενδοκολπικο ειδαμε οτι ειναι σταθερος στα 24mm οπως κ την προηγουμενη φορα πριν 3 βδομαδες κ συνεχιζω utrogestan κ crinone..γκρινιαξα λιγο στο γιατρο μου για το crinone (οσες εχετε χρησιμοποιησει καταλαβαινετε τους λογους) κ μου ειπε εναλλακτικα μπορω να παρω cyclogest υποθετα τα οποια δεν ειναι σιχαμερα σαν το crinone αλλα κοστιζουν..αν καποια εχει εμπειρια ας με ενημερωσει..εφτασα να μη βαζω το crinone 2-3 μερες γιατι ειχα φοβηθει οποτε σκεφτηκα μηπως το υποθετο ειναι καλυτερο???

Link to comment
Share on other sites

fine ακομη να γεννησεις;ολα καλα με β επιπεδου.δεν μας αφησε να τον δουμε ομως...ειχε και τα δυο χερια στο προσωπο.και μου φαινεται πως εχει μεγαλο στοματακι...απο οσο φαινονταν δηλαδη...εχω φαει κολλημα σημερα...

τραχηλο δεν μετρησε...

επειδη τον ειχε μετρησει ο γυναικολογος την προηγουμενη εβδομαδα.δηλαδη ο γυναικολογος χερι εβαλε δεν μετρησε...ηταν παντως οκ.παιρνω προγεστερονη 200 mg καθε βραδυ απο το στομα.ενιωσα και κατι σαν να τεντωνει στην κοιλια και να πετρωνει και πηρα και μαγνησιο 400 mg.λογικα ηταν συσπαση...ενα σημειο της κοιλιας εγινε σκληρο.

κοριτσια εσιεσ προγεστερονη κ μαγνησιο σε τι δοσολογια παιρνετε;

ΕΛΙΖΑ...ΑΝΝΑΛΙΖΑ...ΙΣΑΒΕΛΛΑ...

Link to comment
Share on other sites

ραφαηλίτα απορώ πως δεν σου μέτρησε τον τράχηλο, είναι μες στο πρωτόκολλο της β επιπέδου. Ακόμα και να στο είχε μετρήσει ο γυναικολόγος σου -που βέβαια σωστή μέτρηση γίνεται μόνο κολπικά με το ματζαφλάρι- θα έπρεπε να στο ξαναμετρήσει και η μέτρηση του να αναγράφεται μαζί με τις υπόλοιπες μετρήσεις της β επιπέδου. Κι εμένα τα χεράκια στο πρόσωπο τα έχει σχεδόν πάντα, είναι μάλλον σκεφτικά τα καμάρια μας χιχι.

 

 

Εγώ προγεστερόνη παίρνω κολπικά κάθε βράδυ ένα των 200mg. Μαγνήσιο δεν παίρνω καθόλου καθότι βάση τελευταίων εξετάσεων είναι μια χαρά. Από τράχηλο πάω μια χαρά, τελευταία φορά το μετρήσαμε 32mm, 1 χιλ.παραπάνω. Ο γυναικολόγος μου λέει να αρχίσω να περπατάω κ λίγο 3 φορές την εβδομάδα από 1 20λεπτο και να κάνω και μπάνια. Ο εμβρυολόγος πάλι μου λέει να περιμένω ένα μήνα ακόμα.

 

Littleprince πολύ ωραία τα νέα σου, αυτό θέλουμε να παραμένει σταθερός και τότε όλα καλά! :) Το crinone τι είναι, δεν έχω ιδέα!

 

Fine με το καλό το μπεμπάκι σου!!!!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...