Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χαμηλός αιματοκρίτης


Recommended Posts

Αχ, κορίτσια, όποια μορφή σιδήρου μου πρότεινε, μου φαινόταν χάλια, λόγω του ότι είχα δυσκολη αρχή εγκυμοσύνης με πολλές αναγούλες, ναυτίες και ανακατωσούρες. Τώρα, όμως, είμαι τακτικότατη...!!

ITKtp2.png

Feiyp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσάκια μου ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!! Σήμερα θα πάρω και τον γιατρό μου τηλέφωνο για να του στείλω τις εξετάσεις με fax. Υποθέτω ότι πρέπει να αυξήσω τις ποσότητες κόκκινου κρέατος μια και ακόμα δεν μου έχει δώσει κανένα συμπλήρωμα εκτός από φολλικό οξύ και Β12 (folivit) το οποίο όμως βοηθά και στην καλλίτερη απορόφηση του σιδήρου από τον οργανισμό...! :D

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μη χρειάζεσαι συμπληρώματα ακόμα! Εγώ στον 5ο μήνα τα ξεκίνησα.

 

Να σου πω, με έχει αγχώσει λίγο το αν παίρνει το μωρό όλα όσα του χρειάζονται. Ασβέστιο ας πούμε παίρνω μόνο από το γάλα που πίνω αλλά δεν ξέρω αν αρκούν 2 μεγάλες κούπες που πίνω την ημέρα. Κυρίως γι'αυτό ανησυχώ γιατί δεν έπινα ποτέ μου γάλα. Το άρχισα όμως αμέσως μόλις έμαθα για την εγκυμοσύνη μου...! :roll:

Link to comment
Share on other sites

Ναι, καλά, εγώ έχω να πιώ γάλα από 1 έτους. Δεν παίζουν ρόλο αυτά. Όπως λέει και ο γιατρός μου, τα συμπληρώματα τα παίρνουμε για εμάς. Τα μωρά θα πάρουν από εμάς αυτά που χρειάζονται όπως και να έχει. Οπότε μην αγχώνεσαι. Αν οι εξετάσεις σου είναι οκ μπορεί να μη σου δώσει ακόμα κανένα συμπλήρωμα.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι, καλά, εγώ έχω να πιώ γάλα από 1 έτους. Δεν παίζουν ρόλο αυτά. Όπως λέει και ο γιατρός μου, τα συμπληρώματα τα παίρνουμε για εμάς. Τα μωρά θα πάρουν από εμάς αυτά που χρειάζονται όπως και να έχει. Οπότε μην αγχώνεσαι. Αν οι εξετάσεις σου είναι οκ μπορεί να μη σου δώσει ακόμα κανένα συμπλήρωμα.

 

Μακάρι να μην χρειαστεί γιατί απ'ότι διαβάζω (για τον σίδηρο πχ) έχουν αρκετές "παρενέργειες"...!! Προσπαθώ να πάρω ότι μου χρειάζεται μέσω των τροφών αλλά είναι λίγο δύσκολο γιατί πρέπει να προσέχω και τα κιλά μου, δεν πρέπει να πάρω πάνω από 9 κιλά σε όλη την εγκυμοσύνη...! :roll::cool:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
Ναι, καλά, εγώ έχω να πιώ γάλα από 1 έτους. Δεν παίζουν ρόλο αυτά. Όπως λέει και ο γιατρός μου, τα συμπληρώματα τα παίρνουμε για εμάς. Τα μωρά θα πάρουν από εμάς αυτά που χρειάζονται όπως και να έχει. Οπότε μην αγχώνεσαι. Αν οι εξετάσεις σου είναι οκ μπορεί να μη σου δώσει ακόμα κανένα συμπλήρωμα.

 

Αυτό με ηρέμησε λίγο!!!!

Πήρε ο άντρας μου τις εξετάσεις μου πριν λίγο και έχω 35,4 αιματοκρίτη.... και τον ρώτησε η μικροβιολόγος αν πηγαίνει καλα η εγκυμοσύνη!!

Με έπιασε το κεφάλι μου! Αγχώθηκα!!

 

Προφανώς πρέπει να βελτιώσω τη διατροφή μου, τα χάπια μου κάνανε εμετούς και δεν τα έπαιρνα κανονικά.

Τώρα θα είμαι πιο νομοταγης όμως επειδή τα έκανα πάνω μου.....

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ ξεκίησα εγκυμοσύνη με αιματοκρίτη 35. Κατά τη διάρκειά της έπεσε μέχρι το 28!! Έπαιρνα 4 ταμπλέτες σιδήρου την ήμερα.. Εκεί να δεις παρενέργειες. Ένιωθα σαν να έχει πέσει ατομική βόμβαστο στομάχι μου. Το έπαιρνα νηστική και για 30 λεπτά μετά δεν έπρεπε να φάω τίποτα. Κόντευα να λιποθυμήσω. Πάντως ο γιατρός μου μου είχε πει ότι και το χασάπικο ολόκληρο να έτρωγα δε θα βοηθούσε ιδιαίτερα.

[sIGPIC][/sIGPIC]Χάρης και Αλεξάνδρα 27/01/2008

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινησα την εγκυμοσυνη μου με 36 αιματοκριτη.Μπηκα στο χειρουργειο (καισαρικη τομη) με 29 αιματοκριτη. Βεβαια ημουν πολυ τακτικη με το σιδηρο κ τα υπολοιπα φαρμακα που επαιρνα σε ολη την εγκυμοσυνη.Απο φαγητο δεν θα ελεγα οτι προσεχα κ παρα πολυ.Βασικα ετρωγα τα παντα υγειινα κ ανθυγειινα! Μετα την καισαρικη ζοριστηκα λογω χαμηλου αιματοκριτη με ζαλαδεσ αλλα συνεχισα το σιδηρο κ μεσα σε μια εβδομαδα συνηλθα!

i55Ip3?r=1285530151
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω, με έχει αγχώσει λίγο το αν παίρνει το μωρό όλα όσα του χρειάζονται.

 

Το μωρο θα παρει ο,τι χρειαζεται απο σενα ετσι κι αλλιως!Τα συμπληρωματα τα παιρνουμε για να βοηθησουμε τον δικο μας οργανισμο!!

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό με ηρέμησε λίγο!!!!

Πήρε ο άντρας μου τις εξετάσεις μου πριν λίγο και έχω 35,4 αιματοκρίτη.... και τον ρώτησε η μικροβιολόγος αν πηγαίνει καλα η εγκυμοσύνη!!

Με έπιασε το κεφάλι μου! Αγχώθηκα!!

 

Προφανώς πρέπει να βελτιώσω τη διατροφή μου, τα χάπια μου κάνανε εμετούς και δεν τα έπαιρνα κανονικά.

Τώρα θα είμαι πιο νομοταγης όμως επειδή τα έκανα πάνω μου.....

 

Στην εγκυμοσυνη ειναι φυσιολογικο να πεφτει ο αιματοκριτης γιατι αυξανεται αποτομα ο ογκος του αιματος λογω του μωρου, αυτο δεν σημαινει οτι υπαρχει καποιο προβλημα. Εγω εχω απο μικρη σιδηροπενικη αναιμια, στην εγκυμοσυνη ειχα αιματοκριτη 32 επαιρνα το χαπακι μου οποτε μπορουσα (κανει τρομερη δυσκοιλιοτητα) ετρωγα το μοσχαρακι μου, κι ολα καλα, ο γιατρος μου ομως δεν αγχωθηκε ιδιαιτερα. Συμφωνω με τις προλαλησασες, το μωρακι θα τραβηξει οτι θελει απο σενα μην ανησυχεις

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Πρώτη φορά εξετάσεις αίματος, αιματοκρίτης 31,6,αιμοσφαιρίνη 11,0,σίδηρος 68 μg/dl,φερριτίνη 10ng/dl.Μετά από 1 μήνα και αφού έπερνα φυλλικό οξύ και σίδηρο κάθε μέρα,νηστική και με φυσικό χυμό πορτοκάλι,ο αιματοκρίτης έπεσε στο 28,3,η αιμοσφαιρίνη στο 9,6!!!Γιατί???Εφόσον ο σίδηρός μου και η φερριτίνη ήταν οκ???Τι να κάνω????

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

τι να σου πω...κ γω πρωτη φορα σε εγκυμοσυνη εχω τοσο χαμηλο αιματοκριτη!φυσικα κ στις αλλες εγκυμοσυνες χρειαστικα σιδηρο αλλα οχι τοσο χαμηλο αιματοκριτη!τι χαπια παιρνεις?εγω φεροσανολ 2 την ημερα

κ κατι αλλο...παιρνεις κ μαγνησιο μηπως?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τι να σου πω...κ γω πρωτη φορα σε εγκυμοσυνη εχω τοσο χαμηλο αιματοκριτη!φυσικα κ στις αλλες εγκυμοσυνες χρειαστικα σιδηρο αλλα οχι τοσο χαμηλο αιματοκριτη!τι χαπια παιρνεις?εγω φεροσανολ 2 την ημερα

κ κατι αλλο...παιρνεις κ μαγνησιο μηπως?

 

Ξεκίνησα με Resoferon που μου πείραζε το στομάχι,μετά δοκίμασα Ferofolic αλλά μου είπαν ότι δεν απορροφάται καλά και τώρα παίρνω Fero sanol 2 την ημέρα και 1 filicine.Μαγνήσιο δεν μου έχει δώσει ακόμα...

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα με Resoferon που μου πείραζε το στομάχι,μετά δοκίμασα Ferofolic αλλά μου είπαν ότι δεν απορροφάται καλά και τώρα παίρνω Fero sanol 2 την ημέρα και 1 filicine.Μαγνήσιο δεν μου έχει δώσει ακόμα...

 

σε περιπτωση που σου δωσει μαγνησιο να ξερεις οτι πρεπει να εχουν 2 ωρες διαφορα ο σιδηρος με το μαγνησιο γιατι αλλιως δεν απορροφαται.

τωρα για τον αιματοκριτη...να τρως μοσχαρι κ να πινεις πολλους χυμους πορτοκαλι η να τρως ακτινιδιο γιατι εχουν βιταμινη c η οποια βοηθαει στην καλη απορροφηση.επισης ποτε μη συνδιαζεις χαπι σιδηρου η τροφη με σιδηρο παραλληλα με γαλακτοκομικα γιατι μπλοκαρουν την απορροφηση.καλυτερα με τα χαπια η μετα το φαγητο να πινεις εναν χυμο πορτοκαλι η να τρως κανενα ακτινιδιο

Link to comment
Share on other sites

σε περιπτωση που σου δωσει μαγνησιο να ξερεις οτι πρεπει να εχουν 2 ωρες διαφορα ο σιδηρος με το μαγνησιο γιατι αλλιως δεν απορροφαται.

τωρα για τον αιματοκριτη...να τρως μοσχαρι κ να πινεις πολλους χυμους πορτοκαλι η να τρως ακτινιδιο γιατι εχουν βιταμινη c η οποια βοηθαει στην καλη απορροφηση.επισης ποτε μη συνδιαζεις χαπι σιδηρου η τροφη με σιδηρο παραλληλα με γαλακτοκομικα γιατι μπλοκαρουν την απορροφηση.καλυτερα με τα χαπια η μετα το φαγητο να πινεις εναν χυμο πορτοκαλι η να τρως κανενα ακτινιδιο

 

Ευχαριστώ για τις συμβουλές!!!!Ελπίζω να καταφέρω να τον ανεβάσω,τουλάχιστον στο 32.Δεν παλεύεται αλλιώς...:(

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις συμβουλές!!!!Ελπίζω να καταφέρω να τον ανεβάσω,τουλάχιστον στο 32.Δεν παλεύεται αλλιώς...:(

 

κ γω γιαυτο παλευω...γιατι αν συνεχισω ετσι...κ με το αιμα που θα χασω μετα τη γεννα δηλαδη ποσο θα φτασει?στο 20?ελεος!

Link to comment
Share on other sites

καλη επιτυχια κοριτσακι!ποτε εχεις παλι εξετασεις αιματος?εγω 20 σεπτ!

 

Την Παρασκευή έχω ραντεβού με τον γυναικολόγο,να δει τα αποτελέσματα και θα δούμε!!

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

αντε μακαρι να μας ανεβει εστω 32 οπως ειπες..αν κ εσυ οκ εχεις αρκετο χρονο!εγω σε 5 βδομαδες μπαινω στον 9ο!ποτε να τον ανεβασω τοσο!:evil:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Η πρωτη μου εγκυμοσυνη ξεκινησε με αιματοκριτη 28 και οταν γεννησα επεσε στο 22!!! Με 4 αμπουλες legofer την ημερα.

Η δευτερη ξεκινησε με 29, αντε να δουμε ως το τελος.

Παντως και εκτος εγκυμοσυνης 28 εχω ολα τα χρονια (δεν τρωω κρεας και οι φακες και τα υπολοιπα δεν κανουν τιποτα).

iz6mqfx4psjhl3bk.png

cf7d8aac48.png

Link to comment
Share on other sites

Η πρωτη μου εγκυμοσυνη ξεκινησε με αιματοκριτη 28 και οταν γεννησα επεσε στο 22!!! Με 4 αμπουλες legofer την ημερα.

Η δευτερη ξεκινησε με 29, αντε να δουμε ως το τελος.

Παντως και εκτος εγκυμοσυνης 28 εχω ολα τα χρονια (δεν τρωω κρεας και οι φακες και τα υπολοιπα δεν κανουν τιποτα).

Το legofer αργεί να δράσει, ώστε να ανέβει ο αιματοκρίτης.

Επειδή είναι τρισθενής σίδηρος δεν έχει καλή απορρόφηση όπως έχουν οι δισθενείς σίδηροι και προτείνεται σε άτομα με δυσφαγία συνήθως, τώρα οι γιατροί τα συστήνουν για πολλούς και διάφορους λόγους.

Από γιατρούς και φίλους και απο προσωπική εμπειρία οι πλέον αποτελεσματικοί και με άμεσα αποτελέσματα σίδηροι είναι το tardyferon, το resoferon και το ferrum hausman. Εγώ επειδή έχω αναιμία τους έχω δοκιμάσει όλους και έμεινα ευχαριστημένη με το tardyferon.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...