Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εγκυμοσυνη και γυμναστικη


Recommended Posts

Γεια σας,

 

Είμαι καινούργιο ΜΕΛΟΣ, 26 εβδομάδων έγκυος και θέλω να σας ρωτήσω αν κάποια ΓΝΩΡΙΖΕΙ αν η μέθοδος πιλατες είναι καλή και ωφέλιμη για την εγκυμοσύνη.

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

 

μετα τον 3ο μήνα μπορείςνα γυμναστεις αφοβα. αφού ενημερώσεις τον γιατρό σου αλλα και την δάσκάλα του Pilates.

προτίμησε να κάνεις pilates σε μια σχολή χορού και οχι σε γυμναστήριο. νομίζω οτι θα εχεις περισσότερη προσοχή, γιατί γίνονται και ατομικά μαθήματα για τις ανάγκες του καθ' ενός.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


μετα τον 3ο μήνα μπορείςνα γυμναστεις αφοβα. αφού ενημερώσεις τον γιατρό σου αλλα και την δάσκάλα του Pilates.

προτίμησε να κάνεις pilates σε μια σχολή χορού και οχι σε γυμναστήριο. νομίζω οτι θα εχεις περισσότερη προσοχή, γιατί γίνονται και ατομικά μαθήματα για τις ανάγκες του καθ' ενός.

 

Σας ευχαριστώ κορίτσια!

 

ξεκίνησα personal μαθήματα και είναι καταπληκτικά!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

Μου αρέσει πολύ η άσκηση με το ελλειπτικό μηχάνημα..βέβαια στο πρώτο τρίμηνο που διανύω δεν έχω τολμήσει ν ανέβω..γνωρίζει κάποια αν επιτρέπεται η άσκηση με το ελλειπτικό κατά το 2ο τρίμηνο;

bmH9p2.png
Link to comment
Share on other sites

Για υπεύθυνη απάντηση, ρώτα και τον γιατρό σου.

 

Αυτό που γνωρίζω εγώ είναι ότι απλώς δεν πρέπει να κάνουμε υπερβολές στην εγκυμοσύνη με την αεροβική άσκηση. Οι παλμοί της καρδιάς δεν πρέπει να ξεπερνούν τους 140.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν μπορώ να σου απαντήσω με σιγουριά...

Βασιζόμενη στη λογική μου και μόνο, δεν θα το έλεγα επικίνδυνο...

 

Ρώτα όμως οπωσδήποτε το γιατρό σου!!! Ο δικός μου σε σχετική ερώτηση για τη γυμναστική γενικότερα, είχε αναφερθεί σε "ελαφριά αεροβική άσκηση", "χωρίς υπερβολές".

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Geia sas kai apo emena!!!

 

Eimai ston 5o mina kai exo mia kali eos para polu kali egkumosuni. Dedomenou oti kai prin gumnazomoun (oxi trela pragmata ... perpatima, jogging ktl) sunexizo na to kano. Bebaia den trexo apla perpatao kai kano kai podilato se isio dromo opou den exei kradasmous. To epsaxa to thema arketa kai sto internet kai eida oti einai para polu kalo na drastiriopoieitai i egkuos dioti auto boithaei stin kali aimatosi tou plakounta kai genikos se enan eukolotero toketo. Bebaia den epitrepontai oi uperboles ... Oxi na laxaniazoume kiolas diladi ... ;) Ego pantos kano gumnastiki kai aisthanomai teleia meta opote to sustuno anepifulakta. Pisteuo oti kai sto mpoumpoukaki mou aresei !!!!:-D

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έμαθα ότι είμαι έγκυος και σκέφτομαι να μην σταματήσω να γυμνάζομαι. Κάνω πιλάτες και όργανα. Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη έκανα με αλτήρες μόνο και περπάτημα. Ξέρει κανείς αν το pilates είναι επιβλαβές. Άλλοι λένε ότι πρέπει να κάνεις κοιλιακούς για να ανακουφίσεις την πλάτη και άλλοι είναι κατά. Εσείς τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως οποτε εκανα ελαχιστη γυμναστικηαρχιζαν οι συσπασεις και εκανα και μια αποκολληση πλακουντα

η γιατρος μου επετρεπε μονο πισινα και γιογκα για εγκυους οταν ειδε ομως πως αντιδρα το σωμα μου ειπε να παλουκωθω

 

η γνωμη μου ομως ειναι να μην πολυρισκαρουμε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι εμένα μου έιπε να μην κάνω, παρά μόνο κολύμπι, αν θέλω. αλλά να σας πω την αλήθεια νιώθω ΄τετοια νύστα όταν γυρνάω από τη δουλειά, που ούτε αυτό δεν κάνω. συνήθως όμως κατεβάινω και περπατάω τα βράδια (ελπίζω αυτο να είναι οκ)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

εγω κοριτσια εχω βρει διαφορα dvd που ειναι για εγκυους.Ισα ισα που η γυμναστικη για εγκυους βοηθαει το σωμα και το προετοιμαζει για πιο ευκολο τοκετο..Απλα καλο ειναι να κανουμε μεχρι εκει που αντεχει η καθεμια...εγω βρηκα ενα τελειο και αν θελετε σας δινω την διευθυνση να το κατεβασετε πιλατες και κανω 10 λεπτα την ημερα.τοσο αντεχω και ειναι τελειο..

gKlgp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 29Η ΒΔΟΜΑΔΑ!Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΤΑ ΕΠΕΤΡΕΠΕ ΟΛΑ!!!ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΤΟ 1ο τριμηνο μεχρι να δεσει καλα!!μονο περπατημα χωρισ να λαχανιαζω!!μετα ξεκινησα aqua aerobic για εγκυουσ σε πισινα με οζον και οχι χλωριο!κι ετσι εωσ τωρα δεν εχω καμια μολυνση!!και περπαταω κανονικα!!!το πιλατεσ επιτρεπεται αλλα υπαρχει προγραμμα για εγκυουσ!!και η γιογκα!!αποψη μου μην κανεισ βαρακια!κανε ασκησεισ με μπαλεσ,διατασεισ!!μην καταπονεισ τον οργανισμο σου!!!

Link to comment
Share on other sites

μα το πιλατες που κανω ειναι για εγκυους καλε...εχει βαρακια αλλα ειναι μισοκιλα δεν ειναι κατι..βασικα ειναι τι εκφραζει την καθεμια...σιγουρα η εκγυμναση παντως τον κοιλιακων με προσαρμοσμενες ασκησεις βοθαει στο να μην γινονται πολυ αδυναμοι καθως τεντονονται οπως μεγαλωνει η κοιλια μας...

gKlgp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω πιστευω οτι η γυμναστικουλα κανει καλο...αν και δυστυχως ακομα να κανω τπτ.Δουλευω αρκετες ωρες,ετοιμαζω και το γαμο μου και δυστυχως δεν εχω βρει ακομα χρονο για λιγη γυμναστικουλα.

Να ρωτησω κατι για το κολυμπι....οταν πατε θαλασσα κολυμπατε κανονικα?Πηγα προχθες για πρωτη φορα αλλα οταν επιχειρουσα να κολυμπισω ενιωθα οτι εσφιγγα την κοιλια και φοβηθηκα μηπως κανω κατι που δεν πρεπει και ετσι απλα χαζο κουνιομουνα στο νερο.

Link to comment
Share on other sites

http://torcache.com/torrent/A42CB9B87BE58DFDC91FA0A718FEF6478B36BFE6.torrent

 

πατας εδω και κατεβαινει με προγραμμα torrent..αν δυσκολευεσαι σε κατι πες μου να σε βοηθησω...εμενα μ'αρεσει πολυ το προγραμμα και η γυμναστρια ειναι ηδη στην 36 εβδομαδα...

gKlgp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...