Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εγκυμοσυνη και γυμναστικη


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • 2 εβδομάδες μετά...

Kαλημερα κοριτσια!

Θελω και γω να βρω πιλατες, γιογκα ή aqua aerobic για εγκυους κοντα στην Ν.Φιλαδελφεια, Αγιοι Αναργυροι, Μενιδι...καπου κει!:D Μηπως εχετε τπτ υποψιν σας;

h0MYp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εφ' οσον δεν υπάρχουν προβλήματα και με τη σύμφωνη γνωμη του γιατρού, μπορέις να κάνεις pilates αλλα μετα το πρώτο τρίμηνο

 

Εμένα όμως μου είπε ο γιατρός ότι το κλασικό Pilates δεν ενδείκνειται γιατί δεν κάνουν όλες οι ασκήσεις! Πρέπει να είναι για έγκυες!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα όμως μου είπε ο γιατρός ότι το κλασικό Pilates δεν ενδείκνειται γιατί δεν κάνουν όλες οι ασκήσεις! Πρέπει να είναι για έγκυες!

 

αυτο το ξέρει η καθηγητρια του pilates και οχι ο γιατρος

 

εκαστος στο είδος του!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

αυτο το ξέρει η καθηγητρια του pilates και οχι ο γιατρος

 

εκαστος στο είδος του!

 

 

 

Μου το έχουν πει και 2 γυμναστές αυτό! Για να μπεις σε πρόγραμμα Pilates ή γιόγκας που απευθύνεται σε όλους, η καθηγήτρια του pilates (ή της γιόγκας) πρέπει να ασχοληθεί μαζί σου ... να σου πει τι μπορείς να κάνεις και τι όχι (πχ ύπτιες ασκήσεις απ' ότι μου είπαν δεν επιτρέπονται). Αυτό στα ομαδικά μαθήματα με πολύ κόσμο ελάχιστοι το κάνουν ... κι ελάχιστοι είναι ενημερωμένοι.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

ακριβως

κατ' αρχιν και χωρις να εισια γυμναστης καταλαβαίνεις οτι μπρούμυτα δε μπορεις να κανεις ασκήσεις. απλό!

επίσης, στα γυμναστηρια που γινεται Ο χαμος απο κοσμο στην ταξη Pilates αυτο δε γινεται

ομως σε καποιο εξειδικευμενο κέντρο μονο για pilates ή σε μια σχολή χορού που εχει 4-5 άτομα στην ταξη, γινεται!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

ακριβως

κατ' αρχιν και χωρις να εισια γυμναστης καταλαβαίνεις οτι μπρούμυτα δε μπορεις να κανεις ασκήσεις. απλό!

 

Ούτε ανάσκελα όμως μου είπε επιτρέπεται στην εγκυμοσύνη... οπότε νομίζω ότι βγαίνεις off από πολλές ασκήσεις. Οπότε όταν οι άλλοι κάνονυ κάτι που εσύ δε μπορείς πρέπει να σου δείξει κάτι άλλο που μπορείς να κάνεις ...

 

Αυτό σε γυμναστήριο όντως δε γίνεται. Σε σχολή χορού αν έχει λίγο κόσμο ... οκ. Εξειδικευμένο κέντρο για γιόγκα βρήκα εγώ ... και έτυχε να έχει και πρόγραμμα ειδικά για εγκύους οπότε προτίμησα να κάνω το ειδικό!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...
  • 2 months later...

Πάντως κορίτσια από αυτά που μόλις πήρα τηλέφωνο είναι λίγο τσιμπημένα..

χρεώνουν ή με το μάθημα 25 ευρώ ή με το μήνα. Το πιο φτηνό που βρήκα είναι 70 ευρώ το μήνα για 4 φορές ή 150 για 8 φορές !? ακριβούτσικα, ε?

Όλα αυτά βέβαια σε κέντρα yoga όχι σε γυμναστήρια- εξάλλου μόνο τα κέντρα έχουν μαθήματα για μας..

Για πισίνα δεν κοίταξα ακόμα αλλά δεν νομίζω ότι έχει κάτι σε περιοχή Μοσχάτο/Πειραιά/Φάληρο, μήπως ξέρει κάποια?

Καινούρια μαμά, καινούριο blog! Είμαι μια Μαμά-Κουκουβάγια!

http://www.owlmommy.blogspot.com

Link to comment
Share on other sites

Πάντως κορίτσια από αυτά που μόλις πήρα τηλέφωνο είναι λίγο τσιμπημένα..

χρεώνουν ή με το μάθημα 25 ευρώ ή με το μήνα. Το πιο φτηνό που βρήκα είναι 70 ευρώ το μήνα για 4 φορές ή 150 για 8 φορές !? ακριβούτσικα, ε?

Όλα αυτά βέβαια σε κέντρα yoga όχι σε γυμναστήρια- εξάλλου μόνο τα κέντρα έχουν μαθήματα για μας..

Για πισίνα δεν κοίταξα ακόμα αλλά δεν νομίζω ότι έχει κάτι σε περιοχή Μοσχάτο/Πειραιά/Φάληρο, μήπως ξέρει κάποια?

 

Εγώ σε αυτό που πάω είναι 110 το μήνα για 8 φορές αλλά είναι Κολωνάκι ... δεν ξέρω αν σε βολεύει ... και είναι yoga για έγκυες.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε αυτό που πάω είναι 110 το μήνα για 8 φορές αλλά είναι Κολωνάκι ... δεν ξέρω αν σε βολεύει ... και είναι yoga για έγκυες.

 

Καλημέρα! Εγώ πάω σε ένα studio yoga στο Ν.Κόσμο και εκτός από το ότι η δασκάλα είναι φοβερή, πληρώνω και αρκετά λιγότερα για 8 φορές το μήνα! Άν ενδιαφέρεστε στείλτε μου pm για πληροφορίες..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια,

δεν έχω διαβάσει όλα τα μηνύματα....απλά να αναφέρω οτι αν δεν γυμναζόσασταν συστηματικά πριν την εγκυμοσύνη κάλό είναι να μην αρχίσετε κατά τη διάρκεια αυτής...

Σε ελάχιστα σιτε στο ιντερνετ το αναφέρει αυτό και λίγοι είναι και οι συνειδητοποιμένοι γυμναστές που θα το τονίσουν.

Πάνω από όλα προέχει να έχετε μια καλή εγκυμοσύνη..Με το καλό.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, θα ήθελα αν ξέρει κάποιος να με ενημερώσει από πιο μήνα και μετά επιτρέπεται η γυμναστική στην έγκυο. Ήμουν αθλήτρια και λίγο έχω φρικάρει με την ακινησία. Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Εγώ πάω σε ένα studio yoga στο Ν.Κόσμο και εκτός από το ότι η δασκάλα είναι φοβερή, πληρώνω και αρκετά λιγότερα για 8 φορές το μήνα! Άν ενδιαφέρεστε στείλτε μου pm για πληροφορίες..

 

έχει μετρό κοντά?? Τι ώρες είναι?? Για στείλε pm

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

κανεισ αυτη τη γυμνστικη τησ πετρουλακη;εγω σταματησα το γυμναστηριο γιατι καναμε δυνατο προγραμμα και τωρα δεν ξερω τι να κανω.τι γυμναστικη μπορουμε να κανουμε;

wMpkp2.png

tUiRp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα!

Ψάχνω κάποια γυμναστική (οτιδήποτε αρκει να παω κάπου!) για εγκυες σε περιοχες Αγ. Αναργυροι - Μενίδι - Ν. Ιωνία - Ηράκλειο και γενικά όλες τις γύρω περιοχες.

Είμαι στη 16η βδομάδα και εχει αρχίσει απο τωρα να με ποναει η μεση μου! Φανταστείτε αργότερα! Ξέρω οτι εχει aqua aerobic αλλα για ολο το κοινο....ξερετε αν επιτρέπεται? Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Koρίτσια εμένα ο γιατρός μου που είναι υπερβολικά χαλαρός, το πρώτο τρίμηνο μου επέτρεπε μόνο περπάτημα, κι αυτό όχι σε έντονους ρυθμούς. Μετά το πρώτο τρίμηνο δοκίμασα για ένα μήνα γιόγκα, όχι για εγκύους αλλά σε κανονικό τμήμα, απλά κάποιες ασκήσεις τις έκανα λίγο διαφορετικά. Δε με βοήθησε και πολύ για να είμαι ειλικρινής γιατί επικεντρωνόταν περισσότερο στο πνεύμα παρά στο σώμα κι εμένα η έγνοια μου ήταν να μη γίνω σα βαρέλι. Τελικά με την άδεια του γιατρού γράφτηκα σε γυμναστήριο. Ο γυμναστής είναι συνέχεια από πάνω μου, μου έχει κάνει ειδικό πρόγραμμα για την κατάστασή μου και εδώ και 1,5 μήνα δεν έχω πάρει ούτε κιλό, αν και το μωράκι μου μεγαλώνει κανονικά. Η κοιλιά μου είναι αρκετά μικρή για 7 μηνών και η φυσική μου κατάσταση είναι καλύτερη απ'ότι ήταν πριν μείνω έγκυος. Κάνω 40 λεπτά αερόβιο (δρόμο και ποδήλατο) και 20-30 λεπτά ασκήσεις για τα χέρια και τον σπόνδυλο. Η μέση μου έχει σταματήσει να με πονάει, είμαι ΓΕΜΑΤΗ ενέργεια και δε βιώνω κανένα από τα δυσάρεστα συμπτώματα που βιώνουν οι περισσότερες το τελευταίο τρίμηνο. Ούτε πρήξιμο στα πόδια, ούτε τίποτα. Ο γιατρός μου είπε ότι μπορώ να συνεχίσω μέχρι και τον τελευταίο μήνα, αρκεί να αισθάνομαι εγώ καλά. Άσε που με τη γυμναστική μπορεί να βγει και η μπέμπα πολύ πιο εύκολα και χωρίς καθυστέρηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλημέρα! είμαι καινούργια στο forum και πριν από δύο εβδομάδες ανακάλυψα πως περιμένω το πρώτο μου μωρό.. την δευτέρα έχω ραντεβού με την γιατρό μου και ήδη ετοίμασα μια λίστα με ερωτήσεις... από παιδί έστω και χαλαρά γυμναζόμουν..θα ήθελα αν μου το επιτρέψει η γιατρός από το επόμενο τρίμηνο να ασχοληθώ με κάτι ..ποία θεωρείται η καλύτερη μορφή άσκησης; μένω Θεσσαλονίκη, μήπως γνωρίζετε γυμναστήρια που έχουν προγράμματα για εγκύους; [ εσείς μπάνιο στην θάλασσα κάνατε;]

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...