Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Τόνος σε κονσέρβα

Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια . Μήπως καμιά σας ξέρει αν επιτρέπεται ο τόνος σε κονσέρβα σε παιδάκι 20 μηνών ; Ρωτάω γιατί χθες φάγαμε μία κονσέρβα συνεταιρικά με τον γιο μου και η αλήθεια είναι ότι δεν μου φαίνεται και πολύ υγιεινό σαν σκέψη .

Τι να τον κάνω όμως που άπλωνε χέρι μέσα στο πιάτο μου ;;)

E5Rfp2.png

Διαφημίσεις

Υπάρχει ένα θέμα με υδράργυρο στα μεγάλα ψάρια όπως τόνο και ξιφία και οι Αμερικάνοι συνιστούν περιορισμό της κατανάλωσης http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_world_2_24/01/2008_256662

Μάλιστα υπάρχει και μετρητής πόσο τόνο μπορείτε να φάτε βάσει του βαρους σας http://www.ewg.org/tunacalculator

Νομίζω για γυναίκα ενήλικα είναι 1,5 κονσέρβα την εβδομάδα. Εγώ τον έπαιρνα για υγιεινό με τις σαλάτες και τώρα τον έκοψα.

Βασικά αυτό που με απασχολούσε είναι το γεγονός ότι πρόκειται για κονσερβοποιημένη τροφή . Δεν σκέφτηκα ότι ο τόνος είναι μεγάλο ψάρι και θα έχει μεγαλύτερη συγκέντρωση σε βαρέα μέταλλα .

Το έψαξα στο internet και έχεις απόλυτο δίκιο .

« Oι πρωταθλητές σε βαρέα μέταλλα και διοξίνες

Tα μεγάλα ψάρια (π.χ. ο τόνος, ο ξιφίας, το σκουμπρί μεγάλου μεγέθους), επειδή ζουν περισσότερα χρόνια, όπως έχουμε ήδη πει, συσσωρεύουν μεγαλύτερη ποσότητα βαρέων μετάλλων και ιδιαίτερα υδραργύρου και γι’ αυτό θα πρέπει να αποφεύγεται η κατανάλωσή τους σε συστηματική βάση. Aντίθετα, τα μικρά ψάρια, τα θαλασσινά, τα οστρακοειδή κ.ά. περιέχουν σημαντικά χαμηλότερα επίπεδα βαρέων μετάλλων και διοξινών.

Aποφεύγετε να τρώτε συχνά

Φρέσκο τόνο • Ξιφία • Mεγάλο κολιό Mεγάλο σκουμπρί • Mεγάλο αστακό

ΠροτιμήστεΣαρδέλα • Γαύρο • Mαρίδα • Aθερίνα Mύδια • Mπακαλιάρο • Kαβούρι • Pέγκα Mικρό σκουμπρί • Πέστροφα • Στρείδια

Γαρίδα • Kαλαμάρι

Πόσο να τρώτε

Σύμφωνα με τον Aμερικανικό Oργανισμό Tροφίμων και Φαρμάκων, του οποίου τις οδηγίες ακολουθούν και αρκετοί από τους αντίστοιχους ευρωπαϊκούς φορείς, οι ευπαθείς ομάδες του πληθυσμού μπορούν να καταναλώνουν ψάρια και θαλασσινά, περιορίζοντας την ποσότητα που λαμβάνουν. Eιδικότερα για τον τόνο, που ενοχοποιείται για μεγάλη περιεκτικότητα σε υδράργυρο, το Environmental Protection Agency ορίζει ως μέγιστη επιτρεπόμενη ποσότητα τα 170 γρ. τόνου albacore κάθε 9 ημέρες για ένα άτομο 70 κιλών και για ένα άτομο 60 κιλών τα 170 γρ. κάθε 10 ημέρες»

Πηγή http://www.vita.gr/html/ent/378/ent.1378.asp

E5Rfp2.png

Βασικά αυτό που με απασχολούσε είναι το γεγονός ότι πρόκειται για κονσερβοποιημένη τροφή . Δεν σκέφτηκα ότι ο τόνος είναι μεγάλο ψάρι και θα έχει μεγαλύτερη συγκέντρωση σε βαρέα μέταλλα .

Το έψαξα στο internet και έχεις απόλυτο δίκιο .

Eμένα που τα παιδιά μου είναι μεγαλύτερα έτρωγε η κόρη μου 2-3 φορές το μήνα και μπορεί κανά δυο φορές να έφαγε και ο μικρός μου που είναι 7. Αρχικά το έκοψα λόγω κόστους αν και ο rio mare είναι εξαιρετικής ποιότητας φιλέτο. Μετά που είδα αυτό για τον υδράργυρο πριν από κανένα μήνα, τέλος δεν υπάρχει περίπτωση, εκτός αν κάνουν μετρήσεις και πουν ότι είναι τόσο. Πάντως μετρήσεις για rio mare δεν βρήκα ακόμη.

Αν είναι να παίρνω υδράργυρο από ψάρια ας τον παίρνω από φρέσκα τουλάχιστον.

• 8 months later...

καλημερα κοριτσια..

η κορη μου ειναι 20μηνων...τα τρωμε ολα εκτος απο ψαρι κ αυγο..

το καλοκαιρι δλδ ετρωγε λιγο σαρδελιτσα αλλα τωρα δεν θελει κανενα απο οσα της εχω δωσει..το σαββατο ετρωγα εγω τονο σε κονσερβα κ μου αρπαξε το πιρουνι ..εφαγε λιγο κ την αφησα..αλλα εχω ενα θεμα:δεν απαγορευεται να τρωνε τα μωρα τετοιου τυπου τροφιμα κ για τα βαρεα μεταλλα κ για το οτι ειναι κονσερβοποιημενα κ με πολυ αλατι;Ή να της δινω καμια φορα για να τρωει κ ψαρι;

Διαφημίσεις

Γνώμη μου είναι πως όταν τρως κονσέρβα, δεν τρως ψάρι.. Τα άχρηστα που παίρνεις είναι τόσα περισσότερα απ'τα ωφέλιμα...

Εγώ δεν θα έδινα...

Δοκίμασε μπουκιές ψάρι σε σουβλάκι, μπορεί να μπερδευτεί και να το φάει.. :roll:

Οπως και έχει κονσέρβα, όχι, δεν θα έδινα..

Nothing you would take... Everything you gave...

Δεν θα έδινα κονσέρβα αντί για ψάρι, αλλά αν αρέσει η γεύση του και θέλει να τρώει καμιά φορά δεν το βρίσκω τόσο κακό. Εχουν φάει και εμένα κονσέρβα (μανιτάρια, καλαμπόκι...), οπότε δε νομίζω να παθαίνουν κάτι.

Δοκίμασε άλλους τρόπους μαγειρέμαατος του ψαριού ή άλλο είδος. Πως το κάνεις και δεν το τρώει?

Καλημέρα! Νόστιμο ψάρι είναι η πεσκανδρίτσα (όσο άσχημο ψάρι είναι τόσο νόστιμο είναι! ) και κάνει πολύ ωραία σούπα. Επειδή τρέφεται μόνο με γαρίδες έχει κρέας που μοιάζει στη γεύση της γαρίδας. Μην φανταστείς ολόιδια αλλά κάτι σαν γαριδόψαρο-γεύση, μα που τα βρίσκω...; Επίσης δεν έχει έντονη οσμή ψαρίλας και ίσως να αρέσει περισσότερο στη μικρή σου που πιθανόν να μην της αρέσουν οι πολύ έντονες μυρωδιές. Ο σολωμός μάλλον θα την ξενίσει αλλά δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις, φρέσκο πάντα. Όσο για κονσέρβα... περιστασιακά (μία το τρίμηνο δηλαδή) και σε πολύ μικρή ποσότητα ίσως την άφηνα να δοκιμάσει στην ηλικία που είναι η μικρή σου αλλά δεν τη θεωρώ καλή τροφή... Μήπως, λέω τώρα, επειδή σε είδε εσένα να τρως τον τόνο ζήλεψε και θέλησε να φάει κι εκείνη; Συμβαίνει με τα μικρά καμιά φορά...!

n50jp3.png