Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

'μαχαιριές' στα δάχτυλα


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Τα ιδια και γω...τα πλενω ολη μερα και ειναι ξηρα και τραχια...δεν τα πλενω απο μικροβιοφοβια μα για να προφυλαξω κυριως το μωρο. Μετα το πλυσιμο βαζε λιγη βαζελινη.Ισως βοηθησει. Απο κρεμες εχω βαλει τα παντα, εχω ενα σωρο λογω του μωρου αλλα τιποτα. Σημερα ξεκινησα μια με κορτιζονουλα μπας και γινει τιποτα...αν εχει καμια να προτεινει καμια καλη ενυδατικη...οταν καθαριζεις τα φρουτα μπορεις να βαλεις γαντια? ετσι τα προστατευεις...

Link to comment
Share on other sites

Βαζελίνη κι αν είναι δυνατόν να φοράτε και γάντια για καμιά ώρα μετά .

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

ειχα και εγω το ιδιο προβλημα και δεν εβρισκα λυση αποτελεσματικη. αν θελετε το πιστευετε, ειδα τεραστια διαφορα οταν αλλαξα απορυπαντικο πιατων!!!! πηρα τυχαια (δεν ξερω αν κανει να αναφερω τη μαρκα) το γνωστο ασπρο στο διαφανο μπουκαλι ομως με αρωμα αμυγδαλο και τα χερια μου εγιναν οπως τοτε που ημουν φοιτητρια!!!! Πραγματικα πιστευω οτι βοηθησε αυτο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω εχω δοκιμασει πολλες κρεμες αφου τα χερια μου ειχαν γινει τοσο αγρια που ακομα και στα καλσον εκανα τραβηγματα...:?

γαντια δε μπορω να βολευτω με τιποτα.βρηκα μια πολυ καλη κρεμα της apivita με βαλσαμο και μαστιχα και βρηκα την υγεια μου.βαζω αρκετα συχνα και σιγουρα πριν κοιμηθω αρκετη για να δρασει ολο το βραδυ.

Link to comment
Share on other sites

λεμόνι είναι το καλύτερο...εγώ όποτε βάζω κρέμες μετά με το πλύσιμο φεύγουν και είναι πάλι ξηρά.....παίρνω λοιπόν μισό λεμόνι και το στίβω στο χέρι μου και μετά με την λεμονόφλουδα το τρίβω , το αφήνω 5 λεπτά και μόλις τα ξεβγάλω τα χέρια είναι απαλά.

Link to comment
Share on other sites

λεμόνι είναι το καλύτερο...εγώ όποτε βάζω κρέμες μετά με το πλύσιμο φεύγουν και είναι πάλι ξηρά.....παίρνω λοιπόν μισό λεμόνι και το στίβω στο χέρι μου και μετά με την λεμονόφλουδα το τρίβω , το αφήνω 5 λεπτά και μόλις τα ξεβγάλω τα χέρια είναι απαλά.

 

δε σε τσουζει;εμενα αμα τσαξει λεμονι με ενοχλει

Link to comment
Share on other sites

καλημερα, δοκιμασε να τα τριψεις με λιγο ζαχαρη με λαδι,

κανει πολυ καλο και τα κανει απαλα..

 

Συμφωνω....η γιαγια μου μου το συνέστησε καθοτι αγροτισσα....

 

ειχα και εγω το ιδιο προβλημα και δεν εβρισκα λυση αποτελεσματικη. αν θελετε το πιστευετε, ειδα τεραστια διαφορα οταν αλλαξα απορυπαντικο πιατων!!!! πηρα τυχαια (δεν ξερω αν κανει να αναφερω τη μαρκα) το γνωστο ασπρο στο διαφανο μπουκαλι ομως με αρωμα αμυγδαλο και τα χερια μου εγιναν οπως τοτε που ημουν φοιτητρια!!!! Πραγματικα πιστευω οτι βοηθησε αυτο!

 

Το εχω κανει και αυτο και θα συμφωνησω παλι.....

 

Γαντια...

Προληψη αντι της αντιμετωπισης

 

Και τελος ναι τωρα πια δεν πλενω χωρις γαντια!!!

Και το βραδακι παντα μαζι με τις κρεμες προσωπου και μια καλη κρεμα χεριων ή βαζελινη και γαντακια για καμμια ωριτσα!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ κορίτσια και εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω κυρίως από τότε που γέννησα. Είναι στο πάνω μέρος τα χέρια μου γεμάτα χαρακιές, ματώνουν έντονα και τσούζουν απίστευτα.

Εχω βάλει τα πάντα αλλά δεν γίνεται τίποτα. Ο δερματολόγος μου έχει πεί την εύκολη λύση κορτιζόνη αλλά δεν βάζω.

Την παλέυω τελευταία με frezyderm για ατοπική δερματίτιδα που βάζω στον μικρό και κάτι κάνει μπορώ να πώ.

Link to comment
Share on other sites

Είχα παρουσιάσει κάποια στιγμή έκζεμα στα χέρια ούτε ο δερματολόγος με τα προιόντα που μου έδωσε(κορτιζονούχα) βοήθησε αυτό που επανέφερε τα χέρια μου στην αρχική τους κατάσταση και τα επούλωσε μέσα σε μία εβδομάδα ήταν μία κρέμα καλέντουλας που μου είχαν προτείνει σε κατάστημα βιολογικών προιόντων δυστυχώς δεν θυμάμαι το όνομα της κρέμας (δεν υπάρχει σε φαρμακεία)

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια και τα δικά μου χέρια το ίδιο. Εγω βλέπω τρομερή βελτίωση με τη NOVAQUAZOL A (ελπίζω να την έργαψα καλά γιατί δεν την έχω μαζί μου). Είναι φαρμακευτική, αναπλαστική. Εχει και κουπόνι αν θέλετε να σας τη γράψει γιατρός, αλλά δεν είναι ακριβή, γύρω στα 2,5Ευρώ .

Link to comment
Share on other sites

επειδή καθαρίζω πολλά φρούτα τα χέρια μου γέμισαν μαχαιριές και φαίνονται άσχημα. Οι κρέμες δεν κάνουν και πολλά. Πως μπορούν να φτιάξουν;

 

 

Αν κατάλαβα καλά gymnasio μας ζητάς λύσεις για τα κοψίματα και όχι για τα "τραχιά" άγρια χέρια? Ετσι δεν είναι?

Λοιπόν επειδή το έχω ψάξει πολύ το θέμα λόγω οτι και εγώ κόβομαι συχνά πυκνά δεν γίνεται τίποτα, δεν υπάρχει ειδική κρέμα επούλωσης απλά περιμένεις να επουλωθούν από μόνα τους. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να βάλεις κάποια κρέμα ενυδάτωσης έτσι ώστε να μη σε "τραβάνε" τα κοψίματα και σε ενοχλούν. Το καλύτερο είναι να προσέχεις και να φοράς γάντια.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις σας!!!

 

το κύριο πρόβλημά μου ναι είναι τα κοψίματα αλλά τώρα που τα λέμε και μερικές φορές είναι ξηρά. Οπότε 2 σε 1 οι συμβουλές σας!!!

 

Αυτό με τη ζάχαρη και το λάδι κάνει και για τις φτέρνες;

 

Η weleda έχει μια κρέμα με καλέντουλα. Λέτε να κάνει;

 

Γάντια θ'αρχίσω να φορώ. Καλή ιδέα. Αν κόβονται αυτά της μιας χρήσης θα βάλω τα πιο χοντρά που είναι για πλύσιμο αλλά δε νομίζω να είναι και βολικά! Θα δοκιμάσω και τα υπόλοιπα που λέτε.

 

Πάντως βρε κορίτσια ούτε καλσόν δε μπορώ να φορέσω χωρίς γάντια! Χάλια κατάσταση!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...