Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

βρεφικός- παιδικός σταθμός ή babysitter;


Recommended Posts

Αν κ η μικρή μου είναι ακόμη 2,5 μηνών, έχω αρχίσει να σκέφτομαι τι θα κάνουμε όταν χρονίσει κ θα πρέπει να επιστρέψω εγώ στη δουλειά. Σκέφτομαι τα καλά κ τα κακά της κάθε επιλογής κ προσωπικά θα προτιμούσα μια γυναίκα στο σπίτι. Έτσι, η κόρη μου θα είναι η μοναδική της απασχόληση. Επιπλέον, η μικρή θα είναι στο δικό της γνώριμο χώρο, δε θα χρειάζεται να την τραβάω κάθε πρωί ειδικά το χειμώνα για "παρκάρισμα", θα γλυτώσει πολλές αρρώστιες, δε θα ψάχνω λύση όταν θα είναι αδιάθετη κ δε θα μπορεί να πάει στο σταθμό... Βέβαια, απ'ό,τι διάβασα από σας, κορίτσια, το έξοδο είναι μεγάλο. Και είναι κ το πώς θα βρεις καλή περίπτωση. Ποια η γνώμη σας; Μένω Βριλήσσια κ ούτως ή άλλως από βρεφικούς δεν έχω πολλές επιλογές... Ξέρετε κάποιο σταθμό καλό ή babysitter με καλές συστάσεις; [επιστρέφω στη δουλειά το Δεκέμβρη, αλλά θέλω να ξεκινήσει η επαφή είτε με το σταθμό είτε με τη γυναίκα νωρίτερα κ με δική μου επίβλεψη]

3ig4p2.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 336
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σε καταλαβαίνω απόλυτα ανήσυχη μανούλα. Ο μικρός μου είναι 5,5 μηνών και εγώ επιστρέφω στην δουλειά τον Σεπτέμβριο. Από τώρα οι σκέψεις μου είναι για μετά το καλοκαίρι. Η κόρη μου ευτυχώς μέχρι τα 2,5 ήταν μαζί μου και με την μητέρα μου, αλλά για τον μικρό δεν ξέρω τι να κάνω. Σταθμός ή γυναίκα στο σπίτι. Για την κόρη μου ο σταθμός εξελίχθηκε πολύ χρήσιμος και η ανάπτυξη της θεαματική. Από αυτά όταν είχε ξεφύγει από τα δύο της χρόνια. Μάλλον γέρνω προς την γυναίκα με την προυπόθεση να βρούμε μία "καλή νταντά". Αλλά για πείτε μου μήπως αναζητώ ψύλλο στα άχυρα........

Link to comment
Share on other sites

Ως εκπαιδευτικός, πιστεύω στο ρόλο του σχολικού περιβάλλοντος [στην περίπτωσή μας, του βρεφικού σταθμού] στην κοινωνικοποίηση κ ψυχολογική-πνευματική ανάπτυξη του παιδιού. Νομίζω όμως ότι αυτό μπορεί να περιμένει ως την ηλικία των 2,5 ετών, γιατί τώρα προέχει η σωματική ασφάλεια [όσο δεν μπορεί να αυτοεξυπηρετηθεί] κ η αίσθηση της ασφάλειας γενικώς που δίνει στο μωρό ο χώρος του σπιτιού του. Σωστά;

3ig4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

butterfly εγω μετα απο 2 αποτυχημενες προσπαθειες να βρω γυναικα της προκοπης αποφασισα να τον παω παιδικο.. Και η αληθεια ειναι οτι πραγματικα δεν εχω τοσο αγχος οσο ειχα οταν τον αφηνα με την ξενη γυναικα..

Στο σταθμο το παιδι θεωρω οτι ειναι πιο ασφαλες.. Πχ μπορει να ερει και να εχει μια δαγκωνια αλλα θα ξερεις οτι ηταν ενα ατυχημα που το εκανε αλλο παιδακι και οχι η τρελη που εχεις στο σπιτι σου (γιατι ποτε δεν ξερεις τι κρυβεται μεσα μας...) Δυστυχως..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

butterfly εγω μετα απο 2 αποτυχημενες προσπαθειες να βρω γυναικα της προκοπης αποφασισα να τον παω παιδικο.. Και η αληθεια ειναι οτι πραγματικα δεν εχω τοσο αγχος οσο ειχα οταν τον αφηνα με την ξενη γυναικα..

Στο σταθμο το παιδι θεωρω οτι ειναι πιο ασφαλες.. Πχ μπορει να ερει και να εχει μια δαγκωνια αλλα θα ξερεις οτι ηταν ενα ατυχημα που το εκανε αλλο παιδακι και οχι η τρελη που εχεις στο σπιτι σου (γιατι ποτε δεν ξερεις τι κρυβεται μεσα μας...) Δυστυχως..

 

Τώρα με τρόμαξες να σου πω την αλήθεια... :shock:

3ig4p2.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό είναι και για μένα το μέγα ερώτημα που θα με απασχολήσει φέτος το καλοκαίρι διότι από Σεπτέμβη επιστρέφω στη δουλειά...

Ως εκπαιδευτικός και εγώ είμαι υπερ της λύσης του σχολείου για πολλούς και διαφορετικούς λόγους που ήδη έχετε αναφέρει ... βέβαια δεν παύω να ανησυχώ για τις ιώσεις και την ταλαιπωρία που θα υφίσταται γενικότερα το μωρό σε ένα αγνωστο για αυτό περιβάλλον μέχρι να προσαρμοστεί κτλ. Επίσης το θέμα που με απασχολεί είναι ποιος θα την κρατάει όταν αρρωσταίνει ... θα πρέπει να βρω γυναίκα για τις μέρες αυτές γιατί βοήθεια δεν υπάρχει από πουθενά και το να πάρω εγώ η ο σύζυγος άδεια είναι θεωρητικά αλλα και πρακτικά πολύ δύσκολο :roll: ....

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τις ιώσεις δεν τις γλιτωνεις ειτε παει το παιδι στο σχολειο ειτε οχι..

Εγω τον ειχα ολο το χειμωνα αρρβστο , μεχρι και στο νοσοκομειο πηγαμε .. στην αρχη θεωρήσαμε οτι εφταιγε που το παιδι πηγαινε σε παιδοτοπους κλπ.. Αλλα ακομα και οταν τον κρατησα εσωκλειστο στο σπιτι για αρκετο καιρο παλι στις 10 μερες ξανααρρωστησε.. Τωρα αρχισε και συνερχεται αλλα και αυτο με τη βοηθεια φαρμακευτικης αγωγης που πλέον την παιρνει σε μονιμη βαση.. Οποτε δεν εχεις να κερδισεις κατι σε αυτον τον τομεα.. περυσι το χειμωνα η αληθεια ειναι οτι δεν αρρωστησε αλλα το ειχαμε το παιδι σε καραντινα.. δεν πηγαινε πουθενα ουτε αυτος ουτε εμεις , εγω δεν δουλευα, και οταν καποιος μας φταρνιζονταν εφευγε απο το σπιτι .. εννοειτε οτι το παιδι δεν το πλησιαζε κανενας ξενος σε αποσταση μεγαλυτερη των δυο μετρων ακομα και στο δρομο και φανταζομαι οτι γι αυτο την γλιτωσαμε περυσι.. Οσο μεγαλωνει ομως δυστυχως δεν μπορεις να το απομονωσεις τοσο γιατι εχει κι αυτο αναγκη την κοινωνικη επαφη..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Εχω δυο κοριτσια ηλικιας 16 μηνων και 2,5 ετων. Μεχρι τωρα τα προσεχει μια κοπελα. Ο προβληματισμος μου ειναι οτι η μεγαλη εχει αρχισει και βαριεται απιστευτα μεσα στο σπιτι ,αφου η νταντα δεν ασχολειται καθολου με τα παιδια και τριγυρνανε ολη την ημερα πανω κατω βαριεστημενα...

 

Βλεποντας την ποσο τρισευτυχισμενη ειναι οταν παμε σε παιδοτοπο και ποσο ξετρελαινεται να παιζει με αλλα παιδακια,να καθεται και να ζωγραφιζει μαζι τους,σκεφτομαι οτι θα ηταν πολυ ευτυχισμενο αν πηγαινε απο το Σεπτέμβρη στον παιδικο σταθμο.

 

Ομως αν τα στειλω και τα δύο...μηπως η μικρη θα ειναι ακομη πολυ μικρη ακομη (20 μηνών) και θα αρρωσταινει διαρκως? Εννοω πολυ περισσοτερο απο οτι αν πηγαινε αργοτερα στην ηλικια των 3?

 

΄Η όποτε και να παει παλι θα αρρωσταινει τον πρωτο χρονο οπότε ας τις στειλω να περνανε καλα τουλαχιστον κι ας αρρωσταινουν?

 

Εσεις οι πιο εμπειρες τι λετε? :roll:

Link to comment
Share on other sites

έμπειρη δεν είμαι αλλά στη θέση σου θα τα έστελνα....

ένας χρόνος είναι θα περάσει... θα πάρουν αντισώματα

απ την άλλη το να στείλεις μόνο τη μεγάλη νομίζω είναι δώρον άδωρον τη στιγμή που θα έρχεται σπίτι και θα φέρνει όλες τις ιώσεις μαζί της... άρα...

ας πάει τουλάχιστον να περνάει και καλά

Link to comment
Share on other sites

Το ερωτημα δεν ειναι αν θα τα στειλεις στον παιδικο αλλα γιατι στο καλο κρατας ακομα αυτη τη νταντα? Ξερω τι θα μου απαντησεις.. οτι ειναι εμπιστη και τα προσεχει... συμφωνω αλλα τα παιδακια σου ειναι σε ηλικία που θελουν μαλλον μια πιο "επαγγελματια" νταντα ωστε να τους δωσει τα καταλληλα ερεθισματα που απαιτουνται σε αυτη την ηλικία για να προσωρησουν στην αναπτυξή τους..

Η αλλαξε νταντα και παρε μια επαγγελματια παιδαγωγο, η στειλε τα στον παιδικο.. Η μικρη θα αρρωσταινει ουτως η αλλως και στοσ πιτι να την κρατησεις αν παει η μεγαλη.. Θα κολλαει το ενα απο το αλλο (γιατι σιγουρα και η μεγαλη θα αρρωσταινει..)

Εγω ψηφιζω παιδικο δαγκωτο.. σε μια χαρα ηλικία ειναι τα παιδακια..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το ερωτημα δεν ειναι αν θα τα στειλεις στον παιδικο αλλα γιατι στο καλο κρατας ακομα αυτη τη νταντα? Ξερω τι θα μου απαντησεις.. οτι ειναι εμπιστη και τα προσεχει... συμφωνω αλλα τα παιδακια σου ειναι σε ηλικία που θελουν μαλλον μια πιο "επαγγελματια" νταντα ωστε να τους δωσει τα καταλληλα ερεθισματα που απαιτουνται σε αυτη την ηλικία για να προσωρησουν στην αναπτυξή τους..

Η αλλαξε νταντα και παρε μια επαγγελματια παιδαγωγο, η στειλε τα στον παιδικο.. Η μικρη θα αρρωσταινει ουτως η αλλως και στοσ πιτι να την κρατησεις αν παει η μεγαλη.. Θα κολλαει το ενα απο το αλλο (γιατι σιγουρα και η μεγαλη θα αρρωσταινει..)

Εγω ψηφιζω παιδικο δαγκωτο.. σε μια χαρα ηλικία ειναι τα παιδακια..

 

Θα συμφωνήσω σε όλα με την dora.

Link to comment
Share on other sites

Εγω προτιμω τον παιδικό. Το να αρρωσταίνουν συνέχεια δεν είναι απαραίτητο. Ο παιδικός έχει πολλά οφέλη σε σχέση με μια νταντα ή ακόμα και παιδαγωγό. Και μόνο η συνανατροφή με άλλα παιδια είναι ότι καλύτερο για την ανάπτυξη τους. Από την μέρα που πήγε παιδικό η δικιά μου έχει γίνει αγνώριστη.

.png
Link to comment
Share on other sites

Το ερωτημα δεν ειναι αν θα τα στειλεις στον παιδικο αλλα γιατι στο καλο κρατας ακομα αυτη τη νταντα? Ξερω τι θα μου απαντησεις.. οτι ειναι εμπιστη και τα προσεχει... συμφωνω αλλα τα παιδακια σου ειναι σε ηλικία που θελουν μαλλον μια πιο "επαγγελματια" νταντα ωστε να τους δωσει τα καταλληλα ερεθισματα που απαιτουνται σε αυτη την ηλικία για να προσωρησουν στην αναπτυξή τους..

Η αλλαξε νταντα και παρε μια επαγγελματια παιδαγωγο, η στειλε τα στον παιδικο.. Η μικρη θα αρρωσταινει ουτως η αλλως και στοσ πιτι να την κρατησεις αν παει η μεγαλη.. Θα κολλαει το ενα απο το αλλο (γιατι σιγουρα και η μεγαλη θα αρρωσταινει..)

Εγω ψηφιζω παιδικο δαγκωτο.. σε μια χαρα ηλικία ειναι τα παιδακια..

 

Θα συμφωνήσω σε όλα με την dora.

 

Kαι γω με τη Ρούλα

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ειμαι υπερ του παιδικου. Ιδιως η μεγαλη οπωσδηποτε. Ο παιδικος δινει αρκετα ερεθισματα στο παιδι και τα κοινωνικοποιει. Αυτες οι ηλικιες δε χρειαζονται μονο φροντιδα και ταισμα. Ενας καλος σταθμος θα τα ωφελησει πολυ. Ισως να σε δυσκολεψουν στην αρχη, αλλα πρεπει να γινει καποια στιγμη και οσο νωριτερα τοσο καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μάλλον η απάντηση είναι πολύ καθυστερημένη αλλά γιατί δεν δοκιμάζεις να βάλεις το μεγάλο σε παιδικό νωρίτερα; Ίσως βέβαια να μη θέλεις να χάσεις τη γυναίκα που έχεις επειδή θα μεσολαβήσουν σρκετοί μήνες που δεν θα τη χρειάζεσαι... Δεν ξέρω. Υπάρχουν πάντως πολλοί παιδικοί σταθμοί που έχουν θέσεις και δέχονται παιδιά την άνοιξη ή το καλοκαίρι.

 

Εμείς ξεκινήσαμε το Θάνο στον παιδικό Μάρτιο γιατί θα γεννούσα τον Ιούνιο τα δίδυμα και δεν ήθελα και εγώ να νιώθει ότι τον διώχνω και μένω με τα μωρά στο σπίτι. Άσε που δε θα μπορόύσα να κάνω ό,τι πρέπει την περίοδο της προσαρμογής και τα πράγματα θα ήταν πολύ σκληρότερα για το παιδί.

 

Ιώσεις βέβαια είχαμε πολλές και ταλαιπωρήθηκαν και τα μωρά αλλά το ξεπεράσαμε. Τώρα, επειδή ακριβώς κολλούσαν ιώσεις αβέρτα από νωρίς, ήδη έχουν αραιώσει πολύ, είναι σαφώς πιο ανθεκτικές και όταν θα πάνε αυτές παιδικό δεν θα είναι παρθένοι οργανισμοί όπως ήταν ο γιος μου που δεν άφησε κανέναν ιό παραπομενεμένο ιδιαίτερα τους πρώτους 3 μήνες.

Μέχρι να σαραντήσουν πάντως τα μωρά και όσο μπορούσαμε από κει και πέρα, προσπαθούσαμε να μην τα φέρνουμε σε επαφή με το Θάνο όταν ήταν άρρωστος.

 

Εγώ είμαι εντελώς υπέρ του παιδικού σε σχέση με γιαγιά ή babysitter από 2 ετών και μετά για τους ίδιους λόγους που έχουν αναφερθεί πολλές φορές στο forum.

 

Αν όμως δεν υπάρχει περίπτωση να πάει παιδικό και να περάσει την προσαρμογή πριν τη γέννα, τότε θα σου έλεγα και εγώ να ξεκινήσεις το μεθεπόμενο Σεπτέμβριο ή ίσως να μπορούσες τότε να τον ξεκινήεις λίγο νωρίτερα, Μάρτιο ας πούμε.

Ελίνα, μαμά του Θάνου-22/8/2003, της Εύας και της Χριστίνας (ομοζυγωτικά δίδυμα)-15/6/2006!

 

Link to comment
Share on other sites

αν μπορείς γράψε μας ποτε περιμενεις να γεννήσεις ή ποσων μηνών είναι ήδη το αδερφάκι του, για να βοηθήσουμε περισσότερο! :)

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΣΙ ΕΓΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΩΡΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΙ ΜΙΚΡΕΣ ΠΑΙΔΙΚΟ. ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΚΟΡΗ, ΟΤΑΝ ΗΤΑΝ 2,5 ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΒΑΡΙΟΤΑΝΕ ΜΑΖΙ ΜΑΣ ( ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΑΣ ΑΣΧΟΛΙΟΜΑΣΤΑΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΤΗΣ ΚΑΙ ΣΕ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΑΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΠΟΛΛΕΣ ΒΟΛΤΕΣ) ΑΛΛΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΠΑΙΔΑΓΩΓΟΙ!!! ΟΤΑΝ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΚΟ ΠΕΡΣΥ ΤΕΤΟΙΑ ΕΠΟΧΗ ΕΙΔΑΜΕ ΤΡΟΜΕΡΗ ΑΛΛΑΓΗ ΚΑΙ Η ΦΡΑΣΗ "ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΠΑΩ ΣΧΟΛΕΙΟ!!" ΠΕΡΙΕΙΧΕ ΜΕΓΑΛΗ ΧΑΡΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΜΟΝΗ. ΘΑ ΤΗΝ ΓΡΑΨΩ ΣΕ ΚΑΣΕΤΑ ΝΑ ΤΗΝ ΑΚΟΥΕΙ ΣΕ ΜΕΡΙΚΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ :lol: ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΕΤΟΙΜΑΖΕΤΑΙ ΚΑΙ Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΚΟΡΗ ΜΑΣ ΝΑ ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΠΑΕΙ Η ΑΔΕΡΦΗ ΤΗΣ (ΠΟΥ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΗΛΙΚΙΑ ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΓΙΑ ΠΡΟΤΥΠΟ) ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΠΩΣ ΚΑΙ ΠΩΣ. ΟΠΟΤΕ ΠΙΣΤΕΥΩ ΓΙΑ ΤΑ ΜΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΟΛΛΗ ΟΜΑΛΗ ΜΕΤΑΒΑΣΗ ΣΤΟΝ ΠΑΙΔΙΚΟ ΚΟΣΜΟ ΤΗΣ ΠΑΡΕΑΣ, ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ, ΤΗΣ ΤΑΞΗΣ, ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ.

UOMVp3.pngNossp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αν ήμουν στη θέση σου και με τα δεδομένα που μας δίνεις, θα επέλεγα το να μείνουν και τα δύο στο σπίτι με την κοπέλα που έχεις βρει. Οι λόγοι είναι αυτοί που λες κι εσύ. Από ότι φαίνεται ο γιος σου περνάει καλά και κοινωνικοποιείται εφόσον κάθε μέρα έρχεται σε επαφή με άλλα παιδάκια. Οι ιώσεις είναι μεγάλη ταλαιπωρία και όλα τα παιδιά αρρωσταίνουν πολύ τον πρώτο χρόνο και θα είναι δύσκολο να μην κολλήσει και το μωράκι. Και φυσικά σχεδόν θα συμπέσουν δύο αλλαγές στη ζωή του.

Πιστεύω ότι τα οφέλη του παιδικού σταθμού θα τα πάρει και στα 3,5 χρόνια του κι ίσως να είναι και καλύτερα. Εμείς επειδή είχαμε δυσκολία προσαρμογής στο σταθμό, είχαμε δει παιδοψυχολόγο, η οποία μου είχε πει ότι για τους παιδοψυχολόγους η καλύτερη ηλικία για να ξεκινήσει ένα παιδί σταθμό είναι μετά τα 3.

Με το καλό να έρθει και το δεύτερο μωράκι σου.

 

Συμφωνω..μονο και μονο με το ενδεχομενο των ιωσεων και αφου εισαι ευχαριστημενη με την κοπελα....δεν υπαρχει λογος για παιδικο.

Ασ το ενα χρονο ακομα..η ξεκινα τον απ του χρονου τον Απριλη παιδικο αν το θες τοσο πολυ.ετσι ωστε και τιος πολλες ιωσεις θα εχετε αποφυγει και το μικρο θα εχεει ξεπερασει το πρωτο κρισιμο 6μηνο :wink:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πάντως πολλοί παιδικοί σταθμοί που έχουν θέσεις και δέχονται παιδιά την άνοιξη ή το καλοκαίρι.

 

Εγώ είμαι εντελώς υπέρ του παιδικού σε σχέση με γιαγιά ή babysitter από 2 ετών και μετά για τους ίδιους λόγους που έχουν αναφερθεί πολλές φορές στο forum.

 

Αν όμως δεν υπάρχει περίπτωση να πάει παιδικό και να περάσει την προσαρμογή πριν τη γέννα, τότε θα σου έλεγα και εγώ να ξεκινήσεις το μεθεπόμενο Σεπτέμβριο ή ίσως να μπορούσες τότε να τον ξεκινήεις λίγο νωρίτερα, Μάρτιο ας πούμε.

 

ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΗΝ "SUN". ΙΣΩΣ ΤΟΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ ΤΟ ΜΩΡΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΙΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ "ΦΕΡΕΙ" ΤΟ ΑΛΛΟ ΠΑΙΔΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΚΟ. ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΕΝΑ ΕΞΑΜΗΝΟ ΝΑ

ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΟΒΑΡΟ ΚΙΝΔΥΝΟ ΑΠΟ ΤΙΣ ΙΩΣΕΙΣ. ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΟΙΞΗ

UOMVp3.pngNossp2.png
Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνήσω και εγώ με την Ντορα (δεν αλλαζει η γραμματοσειρα)

 

όπως και για το θέμα της κασέτας! :) το έχει κανει ο πατέρας μου παλιά, και τις ακούμε τώρα και γελάμε. πλέον βέβαια υπάρχει και το βίντεο οπότε.... :wink:

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το θέμα με προβληματίζει και εμένα θα ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας...Εμένα η Δέσποινα τον Σεπτέμβριο θα είναι 2 χρονών και 3 μηνών και σκέφτομαι να την στείλω σε παιδικό σταθμό για να μπορέσει να είναι πιο δημιουργική...

 

Εγώ εργάζομαι στο σπίτι και ειδικότερα τις ώρες που κοιμάται η Δέσποινα... δηλαδή το πρωί στις 8 πίνει γάλα και μετά κοιμάται ως τις 11 και μετά ξαναπηγαίνει για ύπνο στις 2.30 μέχρι τις 5.

 

Τισ ώρες που είναι ξύπνια παίζω μαζί της, χορεύουμε γενικά ασχολούμε πολύ αλλά είναι και φορές που βαριέται αφόρητα και κάνει αταξίες π.χ. ανοίγει ντουλάπια ενώ ξέρει ότι δεν πρέπει αφού τις το έχω πει πολλές φορές, μπαίνει στην τουαλέτα και σκαλίζει πράγματα, ανοίγει συρτάρια και τα βγάζει όλα έξω, κοπανάει τα παιχνίδια της και κάνει το δωμάτιο της καλοκαιρινό...γενικά δεν στρώνει τον ποπό της κάτω όσο και να την προτρέπω να διαβάσουμε ή να παίξουμε...Όταν είμαστε βόλτα και παίζει με τα παιδάκια είναι πολύ κοινωνική και πάντα ακούει τις συμβουλές μου... Γενικά είναι πολύ χαρούμενο παιδί!!

 

Έχω λοιπόν προβληματιστεί και εχω αρχίσει να σκέφτομαι τον παιδικό προκειμένου το παιδί να μάθει πράγματα, να αναπτύξει τον λόγο, να κοινωνικοποιηθεί και πολύ περισσότερο να αναπτύχθεί....

 

Δεν θέλω το παιδί επειδή εγώ δουλεύω να αναγκάζεται να κοιμάται μέχρι τα 3 του τόσες ώρες. Δεν το βάζω με το ζόρι για ύπνο απλά αν δεν την βάλω και την αφήσω θα κάτσει και θα παίξει και μετά το μεσημέρι θα κοιμηθεί 3 ώρες , ενώ το πρωί αν την βάλω στο κρεβάτι της επειδή δεν έχει τι να κάνει θα κοιμηθεί.... Ελπίζω να με καταλάβατε και να με συμβουλεύεσετε...

 

Τι να κάνω να την πάω παιδικό ή να την κρατήσω και άλλο (Απο Σεπτέμβριο σκεφτόμαστε για δεύτερο)

Link to comment
Share on other sites

mamavasia εμένα η γνώμη μου όπως τα περιγράφεις είναι να τη στείλεις ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ παιδικό :)

 

 

θα μάθει πολλά πραγματάκια θα κάνει και φίλους που θα την ακολουθήσουν και στο σχολείο, θα αρχίσει να κοινωνικοποιείται, να την καλούν σε πάρτυ, να κάνει η ίδια πάρτυ, και γενικώς να είναι παρέα με άτομα της ηλικίας της πλέον :)

Link to comment
Share on other sites

Και με τις ιωσεις τι γινεται ρε παιδια? Εδω καθε φορα που παμε σε παιδοτοπο γυρναμε με "προίκα" μύξες και βηχα...δεν θελω να φανταστω τι θα γινει αμα πανε και παιδικο... Θα μου πειτε οτι τον πρωτο χρονο ουτως ή αλλως θα ειναι τις μισές μερες αρρωστα...αλλα η παιδιατρος μου ειπε οτι αλλιως αντιμετωπιζει τις αρρωστειες ενας 2χρονος οργανισμος κι αλλιως ενας 4 χρονος... :roll:

Link to comment
Share on other sites

Ο παιδοτοπος ειναι 10 φορες χειροτερος απο τον παιδικο.. Γιατι εκει δεν υπαρχει κανενας ελεγχος αν ενα παιδι ειναι αρρωστο ή οχι για να απομακρυνθει, τα παιδια ιδρωνουν , κυλιουνται , γλυφουν παιχνιδια που τα εχουν γλυψει προηγουμενως αλλα και σιγα μην καθαριζονται ποτε κλπ κλπ.. και γενικα επικρατει ενα χαος.. μικροι και μεγαλοι σε εναν σχετικα μικρο χωρος (συνηθως) χωρις διαχωρισμο, χωρις ιδιαιτερη προσοχη.. Στους σταθμους ναι μεν υπαρχουν ιωσεις (λογικο) αλλα ειναι σαφως πιο ελεγχομενη η κατασταση απο τους παιδοτοπους.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...