Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

βρεφικός- παιδικός σταθμός ή babysitter;


Recommended Posts

Σήμερα όμως ο παιδικός είναι λίγο πολύ ο μόνος χώρος που τα παιδιά μπορούν να βρουν παιδιά της ηλικίας τους σε καθημερινή βάση.

Λάθος.

Οπου υπάρχει πλατεία ή πάρκο κοντά, κάθε μέρα πάνε παιδάκια.

Να η καθημερινή βάση.

 

Κάθε μέρα που γυρνάει σπίτι μου λεει όλες τις δραστηριότητες με τα άλλα παιδιά. Τόσον καιρό μάλιστα τα έχω γνωρίσει και η ίδια και έχουμε βρεθεί σε παιδικά πάρτυ και συγκεντρώσεις.

Κάθε μέρα 3 ώρες το πρωί η δικιά μου τις περνάει στο πάρκο.

Βρέξει-χιονίσει.

 

Αν η νταντά την είχε σπίτι κι έβλεπε τηλεόραση όλη μέρα, θα έβρισκα άλλη νταντά.

Την καθημερινή βόλτα και το παιχνίδι ήταν κάτι που δεν το διαπραγματεύτηκα, απλά το απαίτησα.

Ευτυχώς βρέθηκε για γυναίκα με όρεξη και αγάπη που συνεννοηθήκαμε.

 

 

Αυτό είναι το προφανές. Όμως και η δική μας Μαρία Στ. και άλλες παιδαγωγούς που ρώτησα λένε ότι πρέπει τα παιδιά να βλέπουν σταθερή ομάδα άλλων παιδιών προκειμένου να έχουν τα οφέλη της επαφής με παιδιά. Διαφορετικά, θα αρκούσε να τα πηγαίναμε μία δυο ώρες σε παιδότοπο ή παιδική χαρά και ΟΚ. Όμως έτσι δεν αποκτούν σταθερή σχέση με άλλα παιδιά, δεν δημιουργούνται δεσμοί, δεν φτιάχνουν φόρμουλες συνεργασίας, εκτός αν φροντίζεις να βλέπεις πάντα τα ίδια παιδάκια που είναι δύσκολο στην παιδική χαρά. Αλλά και όλα αυτά να συμβαίνουν, πού είναι η δημιουργική απασχόληση (και για να μην ξεσηκωθείτε, δεν εννοώ αγγλικά, γαλλικά και ανάγνωση). Εννοώ την καθοδήγηση στο παιχνίδι, την εναλλαγή στης ενασχολήσεις κλπ. Θα μου πεις, και τί αν τα κάνει αυτά 2 χρόνια αργότερα. Το θέμα όμως δεν είναι πότε θα επιτευχθεί ένας στόχος, αλλά το εάν τη δεδομένη στιγμή το παιδί περνάει καλά και παίρνει τα ερεθίσματα που θέλει. Κι εγώ ήμουν πολύ τυχερή στην baby sitter, ασχολείται μαζί του, παίζουν, τραγουδάνε, όμως πλέον νομίζω ότι σε λίγο δεν θα καλύπτει τις ανάγκες του. Για τις αρρώστιες συμφωνώ και το έχω πει. Αν υπάρχει εναλλακτική λύση δεν υπάρχει λόγος να εκτίθεται το παιδί νωρίς σε αρρώστιες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 336
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ενα μικρό παιδακι κατω των δυο ετων ειναι ψιλοδυσκολο να αναπτύξει σχέσεις με τα παιδια που θα συναντήσει στην παιδικη χαρα εκτος κι αν τα βλέπει καθημερινα.. Πχ ο δικός μου εχει αναπτύξει σχέση στον παιδοτοπο μόνο με τα παιδακια της ιδιοκτήτριας που ειναι καθημερινα εκει, παρόλο που τα περισσοτερα αλλα παιδακια τα βλέπουμε και αυτα πολύ συχνα (γιατι ειναι ενας μικρος συνηκιακός παιδοτοπος με στανταρ πελατεια).

Όσον αφορα τις αρρωστιες τωρα... όσο δεν πηγαινε στον παιδικο και πηγαιναμε καθημερινα στον παιδοτοπο (γιατι δυστυχως το χειμώνα και αφου εγω γυρναω απο τη δουλεια στις 5 δηλαδη νυχτα δεν ειναι εφικτο να παμε στην παιδικη χαρα και η βολτα μας για παιχνιδι περιοριζοταν στον παιδοτοπο) ο Χαρης ηταν συνεχεια αρρωστος. Απ΄οταν πηγε στον παιδικο δεν εχει ξανααρρωστησει με εξαιρεση κατι μυξουλες που ειχε το Πασχα και ηταν κρυωμα και οχι ιωση.. Ειλικρινα δεν ξερω πως να το εξηγησω..Θεωρω οτι οφειλετε στο οτι κοψαμε τις πολλες επισκεψεις στον παιδοτοπο εφοσον το παιδι ηταν αρκετες ωρες ηδη εξω απο το σπιτι οποτε δεν ενιωθε την αναγκη να βγει τα απογευματα να εκτονωθει.. Πολλες φορες μαλιστα τον τραβαω για να βγουμε εξω αν εχω δουλειες ενω αυτος θελει να κατσει στο σπιτι να παιξει..

 

Απο την αλλη Φρανκλιν επειδη σε αυτο το τοπικ απανταμε κυριως σε σενα.. εσυ εισαι αυτή που εχεις ανοιξει τοσα τοπικ για την νταντα σου και τη μια λες οτι ειναι μια χοντρελα που αραζει στον καναπε και δεν δινει σημασια στα παιδια.. απο την αλλη λες οτι σε κλέβει.. απο την αλλη λες οτι θες να βαλεις καμερες μηπως τα κακομεταχειρίζεται κιόλας και τωρα μας απορεις πως δεν λυπόμαστε τα παιδια που τα στελνουμε στους σταθμούς να αρρωσταινουν? Μας κοροιδευεις?

 

Εγω προσωπικα εκανα δυο απόπειρες με ντανταδες, και αφου δεν μου εκατσαν καλα επελεξα τη λύση του παιδικού.. δεν θα κανω πειραματα με το παιδι μου.. Η μία το κακομεταχειρίστηκε ή αλλη με εκλεβε τελος.. Δεν θα δω τι μπορει να κανει η καθε μια.. Θεωρω οτι να του τρεξουν και λιγο οι μύξες ειναι τοπιο ανώδυνο απόλα για την οικογένεια μου και το παιδι μου.

Αν παλι εσυ πιστευεις πως το καλύτερο για την οικογενεια σου και τα παιδια σου ειναι αυτη η γυναικα που ναι μεν λες οτι της εχεις εμπιστοσύνη αλλα απο την αλλη λες ολα αυτα τα καθόλου κολακευτικα γι αυτη τι να σου πω.. κρατα την.. Δεν εχεις δει ακόμα το ενδεχόμενο να αλλαξεις νταντα ..

Αυτο που μου ερχετε αυθόρμητα ως σκέψη ειναι το εξής.. ή οτι τελικα δεν εχεις κανενα προβλημα με τη γυναικα και τα γραφεις ετσι για να εχεις κατι να γραψεις ή οτι ναι μεν θεωρητικα ενδιεφερεσαι για τα παιδια σου αλλα πρακτικα εισαι εντελως αδιαφορη.... Συγνωμη κιόλας για αυτο που λεω γιατι δεν γνωριζομαστε προσωπικα αλλα απο τα γραπτα σου αυτο συμπερενω..

Δεν μπορει ενας ανθρωπος που εδω και μήνες μας λεει τοσα και τοσα να μην εχει παρει καποιες αποφασεις και να εχει βαλτωσει στην ιδια κατασταση. Γιατι ρωτας τη γνωμη μας και ζητας τη συμβουλή μας εφοσον δεν σκοπευεις ουσιαστικα να αλλαξεις κατι?

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Ενα μικρό παιδακι κατω των δυο ετων ειναι ψιλοδυσκολο να αναπτύξει σχέσεις με τα παιδια που θα συναντήσει στην παιδικη χαρα εκτος κι αν τα βλέπει καθημερινα.. Πχ ο δικός μου εχει αναπτύξει σχέση στον παιδοτοπο μόνο με τα παιδακια της ιδιοκτήτριας που ειναι καθημερινα εκει, παρόλο που τα περισσοτερα αλλα παιδακια τα βλέπουμε και αυτα πολύ συχνα (γιατι ειναι ενας μικρος συνηκιακός παιδοτοπος με στανταρ πελατεια).

Όσον αφορα τις αρρωστιες τωρα... όσο δεν πηγαινε στον παιδικο και πηγαιναμε καθημερινα στον παιδοτοπο (γιατι δυστυχως το χειμώνα και αφου εγω γυρναω απο τη δουλεια στις 5 δηλαδη νυχτα δεν ειναι εφικτο να παμε στην παιδικη χαρα και η βολτα μας για παιχνιδι περιοριζοταν στον παιδοτοπο) ο Χαρης ηταν συνεχεια αρρωστος. Απ΄οταν πηγε στον παιδικο δεν εχει ξανααρρωστησει με εξαιρεση κατι μυξουλες που ειχε το Πασχα και ηταν κρυωμα και οχι ιωση.. Ειλικρινα δεν ξερω πως να το εξηγησω..Θεωρω οτι οφειλετε στο οτι κοψαμε τις πολλες επισκεψεις στον παιδοτοπο εφοσον το παιδι ηταν αρκετες ωρες ηδη εξω απο το σπιτι οποτε δεν ενιωθε την αναγκη να βγει τα απογευματα να εκτονωθει.. Πολλες φορες μαλιστα τον τραβαω για να βγουμε εξω αν εχω δουλειες ενω αυτος θελει να κατσει στο σπιτι να παιξει..

 

Απο την αλλη Φρανκλιν επειδη σε αυτο το τοπικ απανταμε κυριως σε σενα.. εσυ εισαι αυτή που εχεις ανοιξει τοσα τοπικ για την νταντα σου και τη μια λες οτι ειναι μια χοντρελα που αραζει στον καναπε και δεν δινει σημασια στα παιδια.. απο την αλλη λες οτι σε κλέβει.. απο την αλλη λες οτι θες να βαλεις καμερες μηπως τα κακομεταχειρίζεται κιόλας και τωρα μας απορεις πως δεν λυπόμαστε τα παιδια που τα στελνουμε στους σταθμούς να αρρωσταινουν? Μας κοροιδευεις?

 

Εγω προσωπικα εκανα δυο απόπειρες με ντανταδες, και αφου δεν μου εκατσαν καλα επελεξα τη λύση του παιδικού.. δεν θα κανω πειραματα με το παιδι μου.. Η μία το κακομεταχειρίστηκε ή αλλη με εκλεβε τελος.. Δεν θα δω τι μπορει να κανει η καθε μια.. Θεωρω οτι να του τρεξουν και λιγο οι μύξες ειναι τοπιο ανώδυνο απόλα για την οικογένεια μου και το παιδι μου.

Αν παλι εσυ πιστευεις πως το καλύτερο για την οικογενεια σου και τα παιδια σου ειναι αυτη η γυναικα που ναι μεν λες οτι της εχεις εμπιστοσύνη αλλα απο την αλλη λες ολα αυτα τα καθόλου κολακευτικα γι αυτη τι να σου πω.. κρατα την.. Δεν εχεις δει ακόμα το ενδεχόμενο να αλλαξεις νταντα ..

Αυτο που μου ερχετε αυθόρμητα ως σκέψη ειναι το εξής.. ή οτι τελικα δεν εχεις κανενα προβλημα με τη γυναικα και τα γραφεις ετσι για να εχεις κατι να γραψεις ή οτι ναι μεν θεωρητικα ενδιεφερεσαι για τα παιδια σου αλλα πρακτικα εισαι εντελως αδιαφορη.... Συγνωμη κιόλας για αυτο που λεω γιατι δεν γνωριζομαστε προσωπικα αλλα απο τα γραπτα σου αυτο συμπερενω..

Δεν μπορει ενας ανθρωπος που εδω και μήνες μας λεει τοσα και τοσα να μην εχει παρει καποιες αποφασεις και να εχει βαλτωσει στην ιδια κατασταση. Γιατι ρωτας τη γνωμη μας και ζητας τη συμβουλή μας εφοσον δεν σκοπευεις ουσιαστικα να αλλαξεις κατι?

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην να ξεκαθαρισω οτι δεν αναφερομαι σε γονεις που στελνουν ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ τα παιδια στον παιδικο για διαφορους λογους αλλα ΑΠΟ ΕΠΙΛΟΓΗ και συμπληρωνουν "ας αρρωσταινει"!!! Αυτο εμενα με τρελαινει...Τι θα πει ας αρρωσταινει? :shock:

 

Τελικα ειναι θεμα προτεραιοτητων... Για εμενα προσωπικα εκεινο που μετραει απο ολα ειναι να εχω γερά,υγιη παιδια. Και τα κραταω εκει που πιστευω οτι αυτο θα το εχουν. Στο σπιτι τους. Μεχρι να φτασουν 3 ετων ετσι?

 

Η κοινωνικοποιηση και οι αλλες δραστηριοτητες ερχονται σε δευτερη μοιρα.

 

Οσο για τη νταντα...οσο κι αν ψαχνω δεν βρισκω αλλη απο γνωστο-φιλο-συγγενη και αγνωστη στο σπιτι μου με τα παιδια μου δεν βαζω. Κυκλοφορει πολλη ανωμαλια στον κοσμο σημερα... Τη συγκεκριμενη απλα την ανεχομαι. Ξερω οτι δεν κακοποιει τα παιδια,τα λατρευει οπως κι εκεινα, και στα χερια της ειναι ασφαλη. Αν δεν ισχυε κατι απο τα παραπανω 3 κριτηρια θα την ειχα σταματησει απο χτες.

 

Πιστευω να εγινα κατανοητη.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει πολυ σοβαρος λογος που πρεπει να τοποθετησουμε καμερα για να παρακολουθησουμε τη γυναικα που προσεχει τα παιδια αμεσα. Δεν ξερω οωμς πού να απευθυνθω... Αν εχει βαλει καποιο μελος παρακαλω να με κατατοπισει σε τι εταιρεια να απευθυνθω και ποσα περιπου χρηματα θα χρειαστουν. Να σημειωσω οτι δυνατοτητα οnline παρακολυθησης δεν υπαρχει γιατι στην εργασια μου δεν εχω ιντερνετ.

 

Αφου εισαι τοσο σιγουρη αυτο το ποστ τι σημαινε?

Οτι απλα θελεις να την παρακολουθήσει αν όντως σε κλέβει? Αυτο μπορεις να το διαπιστωσεις και αλλιως...

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καταρχην να ξεκαθαρισω οτι δεν αναφερομαι σε γονεις που στελνουν ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ τα παιδια στον παιδικο για διαφορους λογους αλλα ΑΠΟ ΕΠΙΛΟΓΗ και συμπληρωνουν "ας αρρωσταινει"!!! Αυτο εμενα με τρελαινει...Τι θα πει ας αρρωσταινει? :shock:

 

Τελικα ειναι θεμα προτεραιοτητων... Για εμενα προσωπικα εκεινο που μετραει απο ολα ειναι να εχω γερά,υγιη παιδια. Και τα κραταω εκει που πιστευω οτι αυτο θα το εχουν. Στο σπιτι τους. Μεχρι να φτασουν 3 ετων ετσι?

 

Η κοινωνικοποιηση και οι αλλες δραστηριοτητες ερχονται σε δευτερη μοιρα.

 

Οσο για τη νταντα...οσο κι αν ψαχνω δεν βρισκω αλλη απο γνωστο-φιλο-συγγενη και αγνωστη στο σπιτι μου με τα παιδια μου δεν βαζω. Κυκλοφορει πολλη ανωμαλια στον κοσμο σημερα... Τη συγκεκριμενη απλα την ανεχομαι. Ξερω οτι δεν κακοποιει τα παιδια,τα λατρευει οπως κι εκεινα, και στα χερια της ειναι ασφαλη. Αν δεν ισχυε κατι απο τα παραπανω 3 κριτηρια θα την ειχα σταματησει απο χτες.

 

Πιστευω να εγινα κατανοητη.

 

Αν και η συζήτηση είναι μάλλον μάταια, θα πω τα εξής:

 

Εγώ θα στείλω τις κόρες μου παιδικό από τα 2 τους χρόνια κιας αρρωσταίνουν. Το "κιας αρρωσταίνουν" πάει να πει όλα αυτά που έχουν εξηγηθεί σε όλα σχεδόν τα προηγούμενα post αλλά και όλα τα παρακάτω, αν σ'ενδιαφέρει να τα διαβάσεις.

Λυπάμαι που αυτό σε τρελλαίνει ή σε σοκάρει αλλά είναι η άποψή μου και η ουσία όλη των συζητήσεων αυτών είναι η ανταλλαγή απόψεων.

Αν δεν την ήθελες και τα έχεις όλα λυμένα, τότε γιατί έβαλες το topic;

Σου θυμίζω τί έγραφες:

 

"Εχω δυο κοριτσια ηλικιας 16 μηνων και 2,5 ετων. Μεχρι τωρα τα προσεχει μια κοπελα. Ο προβληματισμος μου ειναι οτι η μεγαλη εχει αρχισει και βαριεται απιστευτα μεσα στο σπιτι ,αφου η νταντα δεν ασχολειται καθολου με τα παιδια και τριγυρνανε ολη την ημερα πανω κατω βαριεστημενα...

Βλεποντας την ποσο τρισευτυχισμενη ειναι οταν παμε σε παιδοτοπο και ποσο ξετρελαινεται να παιζει με αλλα παιδακια,να καθεται και να ζωγραφιζει μαζι τους,σκεφτομαι οτι θα ηταν πολυ ευτυχισμενο αν πηγαινε απο το Σεπτέμβρη στον παιδικο σταθμο.

Ομως αν τα στειλω και τα δύο...μηπως η μικρη θα ειναι ακομη πολυ μικρη ακομη (20 μηνών) και θα αρρωσταινει διαρκως? Εννοω πολυ περισσοτερο απο οτι αν πηγαινε αργοτερα στην ηλικια των 3?

Η όποτε και να παει παλι θα αρρωσταινει τον πρωτο χρονο οπότε ας τις στειλω να περνανε καλα τουλαχιστον κι ας αρρωσταινουν?

Εσεις οι πιο εμπειρες τι λετε? "

 

Θα μπορούσα να κρατήσω τη babysitter -από την οποία είμαι απόλυτα ευχαριστημένη- αλλά επέλεξα τον παιδικό.

Και εγώ θέλω γερά, υγιή παιδιά και δεν ξέρω καμία μητέρα που να μη θέλει. Αλλά α) για μένα -και για τον παιδίατρό μου- πιο γερά και υγιή θα είναι στη ζωή τους αν αποκτήσουν από πιο νωρίς αντισώματα, β) πιο γερά και υγιή θα είναι αν διασκεδάζουν περισσότερο και είναι πιο ευτυχισμένα.

Επιπλέον, τα παραπάνω ερεθίσματα του παιδικού και η κοινωνικοποίησή των παιδιών, τα βήματα προς τη σταδιακή αυτοεξυπηρέτηση και ανεξαρτητοποίηση που στο πλαίσιο της ομάδας κακακτώνται πολύ πιο αβίαστα, η δημιουργική απασχόληση, η ανάπτυξη των δεξιοτήτων τους, το "δέσιμο" με άλλα παιδιά και πολλά άλλα είναι για μένα σαφώς προτιμότερα από το να τα κλείσω στο σπίτι για να γλιτώσω ως επί το πλείστον μύξες και βήχα. Η υγεία άλλωστε δεν αφορά μόνο το σώμα αλλά και το πνεύμα.

 

Μόνο αν κλείσει το παιδί στο σπίτι και ελέγχει την υγεία των ανθρώπων με τους οποίους έρχεται σε επαφή θα γλιτώσει κάποιος τις ιώσεις. Όπως έγραψα και παραπάνω είναι δεδομένο ότι αν το παιδί πάει σε παιδότοπους, παιδικές χαρές, πάρκα και άλλα μέρη όπου έρχεται σε καθημερινή στενή επαφή με συνομηλίκους του, τότε ιώσεις θα κολλήσει έτσι κι αλλιώς. Αν δεν πάει, κατά τη γνώμη μου αυτό είναι περισσότερο κακό από το να κολλάει ιώσεις.

 

Θα του τα στερήσω όλα αυτά για να γλιτώσω της ιώσεις; Χίλιες φορές όχι. Θα προτιμήσω μια babysitter για την οποία έχω τόαο μεγάλες αμφιβολίες σε τόσο σοβαρά θέματα; Και πάλι χίλιες φορές όχι.

 

Ίαως σε εκπλήσσει αλλά η ανωμαλία όπως λες, ή απλώς η ανεπάρκεια, δεν κάνει διακρίσεις σε γνωστούς και αγνώστους. Εγώ την πάτησα από γνωστή αλλά βρήκα την υγειά μου με άγνωστη.

 

Γενικότερα νομίζω ότι οι αφορισμοί απλά κάνουν τη ζωή μας -και των παιδιών μας- πιο πολύπλοκη και πιο δύσκολη.

 

Έχω τα δίδυμα με ιώσεις από δύο μηνών αφού ο Θανούλης έκανε "εισαγωγές' από τον παιδικό (πρώτη χρονιά). Θα έπρεπε δηλαδή τότε να αφήσω το παιδί σπίτι για να μην κολλάνε οι μικρές; Εσύ θα αφήσεις τη μεγάλη που κατά τα δικά σου λεγόμενα τριγυρνάει όλη μέρα μέσα στο σπίτι βαριεστημένα για να μην κολλήσει ιωσούλες η μικρότερη;

 

Οι δικές μου γενικά τις αντιμετώπιζαν μια χαρά τις ιώσεις και απολάμβαναν τα καλά της συνύπαρξης με τον αδελφό τους τα απογεύματα, και τη ζωή πολλές ώρες έξω από το σπίτι. Μεγαλώνοντας αρρώστησαν, λερώθηκαν, ίδρωσαν, "έφαγαν χώμα" που λένε. Τώρα πια γι αυτές οι ιώσεις είναι παίξε-γέλασε. Τις περισσότερες φορές πλέον δεν κολλάνε καν.

Όμως ακόμα κιαν δε ίσχυε αυτό, παιδικό θα τις έστελνα. Ο γιος μου πήγε 2,5 ετών και μετάνιωσα που δεν τον έστειλα από 2, τόσο καλό του έκανε, τόσο ευτυχισμένος ήταν. Και πριν δεν ήταν με καμιά αδιάφορη νταντά του καναπέ για να πεις ότι γλίτωσε αλλά με τη γιαγιά του που είναι ακόμα πολύ νέα και που μαζί της περνούσε ζωή και κότα και είχε οργώσει όλες τις παιδικές χαρές της περιοχής κουβαλώντας σακούλες ολόκληρες με τον "εξοπλισμό'... Και πάλι όμως στον παιδικό το παιδί "άνθισε".

 

Και οι κόρες μου, πρωί με τη babysitter και απόγευμα με μας ή τους παππούδες, κάθε μέρα έξω είναι, αε κούνιες, παιδότοπους και όλα τα συναφή, δηλαδή εκτίθενται σε μικρόβια και ίώσεις όπως θα γίνεται και στον πσιδικό σταθμό. Δεν είναι όλα τα δίχρονα ίδια αλλά η Εύα και η Χριστίνα διψάνε για νέες εμπειρίες και πιστεύω ότι ο παιδικός θα τις ωφελήσει σε πολλούς τομείς. Δεν βλέπω τίποτα καλό στο να μένουν σπίτι και να στερούνται όλα τα υπόλοιπα μόνο στο όνομα της μεγαλύτερης ασφάλειας...

Δεν θα τα κλείσω σε γυάλα για να προστατεύσω την υγεία τους...

 

Πολλές φορές σαν γονείς θα κληθούμε να πάρουμε αποφάσεις που εμπεριέχουν ρίσκο. Το ποιό ρίσκο θα πάρουμε -συμφωνούμε εδώ- είναι όντως θέμα προτεραιοτήτων.

 

Δεν έχω καμία πρόθεση να κρίνω ή να αντιπαρατεθώ με κανέναν αλλά αν υποθέσουμε ότι ήθελες να ακούσεις και άλλες απόψεις εκτός από τη δική σου, αυτή είναι η δική μου και στη λέω.

 

Δε συμβιβάστηκα και δε συμβιβάζομαι με τίποτα λιγότερο από αυτά που θέλω και μπορώ να κάνω για τα παιδιά μου.

Ελίνα, μαμά του Θάνου-22/8/2003, της Εύας και της Χριστίνας (ομοζυγωτικά δίδυμα)-15/6/2006!

 

Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές σαν γονείς θα κληθούμε να πάρουμε αποφάσεις που εμπεριέχουν ρίσκο. Το ποιό ρίσκο θα πάρουμε -συμφωνούμε εδώ- είναι όντως θέμα προτεραιοτήτων.

 

Θα κρατησω αυτο το κομματι απο οσα ενδιαφεροντα εγραψες γιατι με τις λιγες αυτες λεξεις δοθηκε το νοημα αυτου που ηθελα να πω.

 

Και θα συμπληρωσω στη σκεψη αυτη οτι και οι προτεραιοτητες ειναι θεμα των προσωπικων φοβιών του καθενος γονιου... :wink:

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει πολυ σοβαρος λογος που πρεπει να τοποθετησουμε καμερα για να παρακολουθησουμε τη γυναικα που προσεχει τα παιδια αμεσα. Δεν ξερω οωμς πού να απευθυνθω... Αν εχει βαλει καποιο μελος παρακαλω να με κατατοπισει σε τι εταιρεια να απευθυνθω και ποσα περιπου χρηματα θα χρειαστουν. Να σημειωσω οτι δυνατοτητα οnline παρακολυθησης δεν υπαρχει γιατι στην εργασια μου δεν εχω ιντερνετ.

 

Αφου εισαι τοσο σιγουρη αυτο το ποστ τι σημαινε?

Οτι απλα θελεις να την παρακολουθήσει αν όντως σε κλέβει? Αυτο μπορεις να το διαπιστωσεις και αλλιως...

 

Αν υπηρχε εστω και η παραμικρη υπονοια οτι φερεται ασχημα στα παιδια θα την ειχα πεταξει απο το σπιτι μου εδω και καιρο. Υπαρχουν κι αλλοι λογοι να θελεις να βαλεις καμερα οταν εχεις ενα ατομο τοσες ωρες μονο του με τα παιδια σου. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Όπως?

Ήδη απ΄οτι μας εχεις πει δεν ασχολείται και ιδιαιτερα μνε τα παιδια οπότε δεν ειναι αυτο που θες να διαπιστωσεις...

Επίσης το οτι σε κλεβει το εχεις διαπιστωσει με αλλο τροπο οποτε επίσης δεν ειναι αυτο που σε κανει να θελεις να βαλεις καμερα?

Τι αλλο απομενει εκτος απ΄το να κακομεταχειρίζεται ή να μιλαει ασχημα στα παιδια?

Να φερνει τους γκομενους στο σπίτι? Να φερνει φιλες να πινουν καφε και να γεμίζουν τσιγαρίλα το σπιτι?

Τι?

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές σαν γονείς θα κληθούμε να πάρουμε αποφάσεις που εμπεριέχουν ρίσκο. Το ποιό ρίσκο θα πάρουμε -συμφωνούμε εδώ- είναι όντως θέμα προτεραιοτήτων.

 

Θα κρατησω αυτο το κομματι απο οσα ενδιαφεροντα εγραψες γιατι με τις λιγες αυτες λεξεις δοθηκε το νοημα αυτου που ηθελα να πω.

 

Και θα συμπληρωσω στη σκεψη αυτη οτι και οι προτεραιοτητες ειναι θεμα των προσωπικων φοβιών του καθενος γονιου... :wink:

 

Προσωπικά πιστεύω ότι οι δικές μου φοβίες δεν θα πρέπει να αποτελούν τροχοπέδη για τα παιδιά μου.

 

Δέχομαι ότι οι προτεραιότητές σου είναι αλλιώς καθορισμένες αλλά δεν καταλαβαίνω τότε ποιά η ουσία όλου αυτού topic που έσύ άνοιξες από τη στιγμή που για σένα δεν τίθεται θέμα.

Ελίνα, μαμά του Θάνου-22/8/2003, της Εύας και της Χριστίνας (ομοζυγωτικά δίδυμα)-15/6/2006!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σκεφτομουν να βαλω τα παιδια σε παιδικο οταν εβαλα το τοπικ.Οταν το ανακοινωσα στην παιδιατρο μας μου μιλησε με τα χειροτερα λογια για το να παει ενα μωρο 18 μηνων σε παιδικο και εκλεισε λεγοντας "το κριμα στο λαιμο σου"... Γι αυτο και αλλαξα γνωμη.

 

Τελος παντων αρκετα το ζαλισαμε,καθενας κανει οτ,ι νομιζει καλυτερο...απλα ξαναλεω για μενα η υγεια τους ειναι ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ!!!

 

Αφου τεθηκε θεμα υγειας απο τη γιατρο ολα τα αλλα θετικα του να παει ενα μωρο 18μηνων παιδικο μου ειναι αδιαφορα....

 

Οσο για τη νταντα dora γιατι τοσο ενδιαφερον? Μπορει να την εχω και γκομενα το σκεφτηκες αυτο? :D

Link to comment
Share on other sites

Χα χα Φρανκιν.. πολυ γελασαμε με το τελευταιο...

Υποτίθεται ομως οτι σε αυτο το φορουμ γραφουμε σοβαρα πραγματα (εκτος ορισμενων ενοτητων που ειναι αποκλειστικα για την ψυχαγωγία των μελών) και καλό θα ήταν οταν ανοιγεις ενα τοπικ απλά επειδη δεν εχεις τι αλλο να κανεις και βαριεσαι να το ανοιγεις στην καταλληλη ενότητα ώστε να σου απανταμε κι εμεις καταλλήλως και οχι να χαλαμε φαια ουσία για να σου απαντησουμε στα (αν εχω καταλαβει καλα) ανυπαρκα και φανταστικα προβλήματα σου...

Δε αν δεν θελεις να εχουμε γνωμη για τη νταντα σου τοτε να μην μας την ζητας ..πραγμα που σημαινει "δεν ανοιγω τοπικ για τη νταντα μου". Πολυ απλα τα πραγματα..

Όσο αφορα το θεμα των ασθενειων στους παιδικους σταθμούς και στα παιδια ηλικίας κατω των 2,5 αν αυτα τα παιδια αντιμετωπιζανε τοσο σοβαρό προβλημα πρωτον θα ειχε προβλέψει το κρατος να μην υπαρχουν σταθμοί για τα παιδια αυτα και δευτερον εγω ολα τα χρονια θα δουλευα σε ταξεις χωρις παιδια... Δεν θυμαμαι ομως αυτο να εχει πολλες φορες..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Οταν το ανακοινωσα στην παιδιατρο μας μου μιλησε με τα χειροτερα λογια για το να παει ενα μωρο 18 μηνων σε παιδικο και εκλεισε λεγοντας "το κριμα στο λαιμο σου"...

:shock::shock::shock:

 

Τελος παντων αρκετα το ζαλισαμε,καθενας κανει οτ,ι νομιζει καλυτερο...απλα ξαναλεω για μενα η υγεια τους ειναι ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ!!!

Φυσικά. Εσύ ζήτησες τη γνώμη μας, δε σου βάλαμε το μαχαίρι στο λαιμό.

 

 

Οσο για τη νταντα dora γιατι τοσο ενδιαφερον? Μπορει να την εχω και γκομενα το σκεφτηκες αυτο? :D

Λυπάμαι που ασχολήθηκα να διαβάσω και να απαντήσω, και να χάσω χρόνο για τα γκομενικά σου, σε ένα φόρουμ που αφορά γονείς και παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα σας!

 

Θα ηθελα να με βοηθεισετε αν μπορειτε.

Εχω ενα γιο ο οποιος ειναι 33 μηνων ειναι ενα παιδι γεματο ενεργεια.

Εγω δεν εργαζομαι σκεφτωμουν να τον παω παιδικο τον Σεπτεμβριο οταν θα γινει 3 ετων για 3 με 4 ωρες για να μην ειναι ολη μερα μαζι μου να ξεφευγει απο το σπιτι, εγω ασχολουμε με το παιδι παιζουμε ζωγραφιζουμε αλλα αλλο στο σπιτι αλλο στον παιδικο.

Καποιος γνωστος μας ψυχολογος, μας ειπε οτι καλυτερα ειναι να μεινει σπιτι και να παει κατευθειαν προνυπεια.

Μια αλλη δασκαλα ηταν και αυτη κατα.

Τι να κανω τελικα ; :!:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το σεπτεμβρη το παιδι θα είναι δηλαδη σχεδον 3 χρονων..ΕΙΔΙΚΗ ΔΕΝ ΕΊΜΑΙ αλλα νομιζω ότι- εκτος αν είναι κανενα πολυ συνεσταλμένο

παιδι- είναι σουπερ έτοιμο για παιδικο και μονο καλο θα του κανει...

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΌΜΩΣ ΝΟΜΙΖΩ ΌΤΙ ΘΑ ΕΊΝΑΙ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΕΙΣ ΜΕ ΠΡΟΣΟΧΗ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΚΟ,κατα τη γνωμη μου ψαχνοντας περισσοτερο άτομα που θα σε πεισουν ως παιδαγωγοι και λιγοτερο τις ρεκλαμες του τυπου έχουμε και πισινα και ρυθμικη και δεν ξερω και εγω τι άλλο.Όσο για το τι λεει

ο καθενας καμια φορα κι απο τις πολλες γνωμες μπερδευεσαι...Και

σιγουρα το να ξελαμπικαρεις κι εσυ λιγο δεν είναι εγκλημα...

Link to comment
Share on other sites

Το σεπτεμβρη το παιδι θα είναι δηλαδη σχεδον 3 χρονων..ΕΙΔΙΚΗ ΔΕΝ ΕΊΜΑΙ αλλα νομιζω ότι- εκτος αν είναι κανενα πολυ συνεσταλμένο

παιδι- είναι σουπερ έτοιμο για παιδικο και μονο καλο θα του κανει...

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΌΜΩΣ ΝΟΜΙΖΩ ΌΤΙ ΘΑ ΕΊΝΑΙ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΕΙΣ ΜΕ ΠΡΟΣΟΧΗ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΚΟ,κατα τη γνωμη μου ψαχνοντας περισσοτερο άτομα που θα σε πεισουν ως παιδαγωγοι και λιγοτερο τις ρεκλαμες του τυπου έχουμε και πισινα και ρυθμικη και δεν ξερω και εγω τι άλλο.Όσο για το τι λεει

ο καθενας καμια φορα κι απο τις πολλες γνωμες μπερδευεσαι...Και

σιγουρα το να ξελαμπικαρεις κι εσυ λιγο δεν είναι εγκλημα...

 

Συμφωνώ απολύτως.

Ελίνα, μαμά του Θάνου-22/8/2003, της Εύας και της Χριστίνας (ομοζυγωτικά δίδυμα)-15/6/2006!

 

Link to comment
Share on other sites

ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ ΑΚΟΜΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΚΤΟΙ ΟΙ ΠΑΙΔΙΚΟΙ ΣΤΑΘΜΟΙ ΝΑ ΠΑΣ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΜΕ ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΣΟΥ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ,ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΝΑ ΠΑΣ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΙΛΕΞΕΙΣ ΝΑ ΣΤΕΙΛΕΙΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ,ΚΑΙ ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΩΣ ΘΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙ.ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΑΙΔΙΚΟΙ ΣΤΑΘΜΟΙ ΚΑΝΟΥΝ ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ.ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΛΙΓΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ, ΑΛΛΑ ΕΤΣΙ ΜΟΝΟ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΑΝ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΝΑ ΕΝΤΑΧΘΕΙ ΕΥΚΟΛΑ ΣΕ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΑ.ΓΙΑΤΙ ΚΑΚΑ ΤΑ ΨΕΜΑΤΑ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΞΕΧΩΡΙΣΤΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ.ΑΝ ΒΕΒΑΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΑΝ ΚΑΝΕΙ ΕΥΚΟΛΑ ΠΑΡΕΕΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ.ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΣΕΚΑΡΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΣ ΠΡΟΤΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ ΤΟ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ.ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΟΧΗ ΓΙΑΤΙ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΟΙ ΑΔΕΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΛΙΓΟΣΤΕΥΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΔΑΣΚΑΛΕΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΥ ΦΟΡΤΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ.ΕΥΧΟΜΑΙ ΑΥΤΑ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ.Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 27 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ ΠΑΕΙ ΠΑΙΔΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ.ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΥΝΕΣΤΑΛΜΕΝΗ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΤΗΚΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ.ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΘΕΛΟΥΝ ΠΑΙΔΙΑ.ΤΙ ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΕΜΑΣ ΤΟΥΣ ΜΕΓΑΛΟΥΣ.

Link to comment
Share on other sites

Το σεπτεμβρη το παιδι θα είναι δηλαδη σχεδον 3 χρονων..ΕΙΔΙΚΗ ΔΕΝ ΕΊΜΑΙ αλλα νομιζω ότι- εκτος αν είναι κανενα πολυ συνεσταλμένο

παιδι- είναι σουπερ έτοιμο για παιδικο και μονο καλο θα του κανει...

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΌΜΩΣ ΝΟΜΙΖΩ ΌΤΙ ΘΑ ΕΊΝΑΙ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΕΙΣ ΜΕ ΠΡΟΣΟΧΗ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΚΟ,κατα τη γνωμη μου ψαχνοντας περισσοτερο άτομα που θα σε πεισουν ως παιδαγωγοι και λιγοτερο τις ρεκλαμες του τυπου έχουμε και πισινα και ρυθμικη και δεν ξερω και εγω τι άλλο.Όσο για το τι λεει

ο καθενας καμια φορα κι απο τις πολλες γνωμες μπερδευεσαι...Και

σιγουρα το να ξελαμπικαρεις κι εσυ λιγο δεν είναι εγκλημα...

 

και εγω συμφωνώ απολυτα!

 

οσο για δοκιμαστικα νομιζω οτι δεν το κανουν ολοι

 

και οτι και να κανεις πρεπει να εισαι μαζι.

 

απο τώρα παντως κανε βολτες στους παιδικούς γιατι την τελευταια στιγμη θα δεχτεις πιεσεις που ενδεχομενως να μη σε οδηγήσουν στις καλύτερες δυνατές αποφάσεις.

 

διαβασε τα άρθρα που υπάρχουν εδω στην ενότητα πάνω πανω,

επίσης και στην κατηγορία ψυχολογία πάνω πανω, που εχει αρθρο ακριβώς για τους παιδικούς σταθμούς οσον αφορα την προσαρμογή

 

(προσοχή να πας σε παιδικό που αφήνουν να είσαι εκεί κατα την προσαρμογή, - οχι μονο μια μερα αλλα περισσοτερες - οχι κρυμμενη αλλα σε σημείο που να μπορεί να ερθει να σε βρεί το παιδί σου και να ξερει ότι εισαι εκεί)

 

ξοδεψε χρόνο απο τώρα, για να προετοιμαστείς για να παρεις τις καλυτερες επιλογές.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα συμφωνήσω με τον ψυχολόγο. Πιστεύω ότι είναι καλύτερα να πάει στο προνήπιο. Οι παιδικοί σταθμοί είναι σωτήρια λύση για τις μαμάδες που δουλεύουν αλλά δεν μπορούν σε καμμία περίπτωση να θεωρηθούν καλύτεροι από μια μαμά που έχει τον χρόνο και την διάθεση να ασχοληθεί η ίδια με το παιδί της!!!

Η μητέρα είναι αναντικατάστατη και σίγουρα μπορεί να καλύψει τις όποιες ανάγκες του παιδιού της καλύτερα από τον καθένα!!! Ένα παιδί που έχει τα πρώτα χρόνια της προνηπιακής του ηλικίας την μαμά του σαν "οδηγό" είναι ένα παιδί χωρις ανασφάλειες, που σημαίνει ότι μπορεί να ενταχτεί πολύ πιο εύκολα στο σύνολο, όταν έρθει αυτή η ώρα...

 

Θα συμφωνήσω με αυτά που σου έγραψαν τα κορίτσια , όσον αφορά το τι πρέπει να προσέξεις όταν αποφασίσεις να το στείλεις στον παιδικό σταθμό- είναι πολύ βασικό κριτήριο, ο σταθμός να θεωρεί πολύ σημαντική την ομαλή προσαρμογή του παιδιού στον χώρο...

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι υπερ... :D

Το παιδι εχει αναγκη απο παιδια...

Αν υπαρχουν αδελφακια στο σπιτι η αναγκη τους αυτη για παιχνιδι αλλα και "δεσιμο" με αλλα παιδια καλυπτεται..

Αν ομως δεν υπαρχουν αλλα παιδια?

Δεν ειναι ωραιο ενα παιδι να μεγαλωνει σε ενα περιβαλλον που αποτελειτε μονο απο μεγαλους..

Ο σταθμος περα απο την αναγκη της εργαζομενης μανας (που ειναι καθαρα πρακτικος λογος) καλυπτει και αυτη την αναγκη του..

 

Σιγουρα το παιδακι θα παει στο παρκο, στον παιδοτοπο κλπ αλλα εκει η αναγκη για δεσιμο με τα αλλα παιδια δεν καλυπτεται..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι υπερ... :D

Το παιδι εχει αναγκη απο παιδια...

Αν υπαρχουν αδελφακια στο σπιτι η αναγκη τους αυτη για παιχνιδι αλλα και "δεσιμο" με αλλα παιδια καλυπτεται..

Αν ομως δεν υπαρχουν αλλα παιδια?

Δεν ειναι ωραιο ενα παιδι να μεγαλωνει σε ενα περιβαλλον που αποτελειτε μονο απο μεγαλους..

Ο σταθμος περα απο την αναγκη της εργαζομενης μανας (που ειναι καθαρα πρακτικος λογος) καλυπτει και αυτη την αναγκη του..

 

Σιγουρα το παιδακι θα παει στο παρκο, στον παιδοτοπο κλπ αλλα εκει η αναγκη για δεσιμο με τα αλλα παιδια δεν καλυπτεται..

 

Ακριβώς!!!!Όταν έγραφα ότι τα παιδιά θέλουν παιδιά και τι να μας κάνουν εμάς τους μεγάλους δεν εννοούσα ότι θα τα παρατήσουμε σε έναν παιδικό σταθμό χωρίς να ασχολούμαστε μαζί τους.Φυσικά και μας χρειάζονται τα παιδιά μας.Χρειάζονται τη στοργή,την καθοδήγηση, τη φροντίδα και φυσικά την απεριόριστη αγάπη που τους δίνουμε.Πρέπει και εμείς να περνάμε ώρα μαζί τους αλλά κακά τα ψέματα όση ώρα και να περάσουμε με τα παιδιά μας δεν θα μπορέσουμε να τους προσφέρουμε αυτό που μπορεί να τους προσφέρει η συναναστροφή τους με άλλα παιδάκια.Και όσο πιο νωρίς το ζήσουν νομίζω ότι είναι το καλύτερο.Πρώτα απ' όλα γίνονται πιο κοινωνικά και μαθαίνουν από νωρίς την έννοια της ομάδας.Και στο σπίτι ισχύει αυτό αλλά στο σχολείο λειτούργουν πιο πολύ ανεξάρτητα ξέροντας ότι αν δεν συμβαδίσουν με την ομάδα θα μείνουν πίσω.Και πιστέψτε με το συνειδητοποιούν από πολύ μικρή ηλικία αυτό.Στο σπίτι έχουν εμάς που θα τους δώσουμε ότι επιθυμήσουν.Στο σχολείο κατά ένα μέρος δεν ισχύει αυτό.Εμένα και τα δύο μου παιδιά πήγαν μικρά σχολείο(20 μηνών περίπου) και μπορώ να πω ότι με τη μεγάλη δεν είχα κανένα πρόβλημα όταν πήγε νηπιαγωγείο.Για τη μικρή θα σας απαντήσω σε δύο χρόνια περίπου αν και από τώρα φαίνεται ότι δεν έχει πρόβλημα.Είναι τόσο ζωηρή και με τόση ενέργεια που ο ίδιος μου ο άντρας που είναι αντίθετος στον παιδικό σταθμό σε τόσο μικρή ηλικία μου είπε να την βάλουμε ασυζητητί.Εγώ πάντως προτείνω παιδικό σταθμό αν δεν υπάρχει οικονομικό πρόβλημα ή αν υπάρχει άνθρωπος να κρατήσει τα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

Συμφωνώ ότι τα παιδιά πρέπει να βρίσκονται με παιδιά.

Συμφωνώ ότι τα παιδιά έχουν ανάγκη την μητέρα τους, για όλη την διάρκεια της ζωής τους.

 

Ο παιδικός σταθμός προσφέρει τελείως διαφορετικά πράγματα από ότι προσφέρουμε εμείς στα παιδιά μας.

 

Τα ερεθίσματα που έχει ένα παιδί στο σπίτι του είναι τελείως διαφορετικά από αυτά του παιδικού σταθμού. Μπορεί η λειτουργία των παιδικών σταθμών να ξεκίνησε από την ανάγκη της εργαζόμενης για φύλαξη όμως με την πάροδο των χρόνων αυτό έχει εξελιχθεί.

 

Πράγματι ένας παιδαγωγός είναι ικανός να αντιληφθεί γρηγορότερα τις δεξιότητες ενός παιδιού και να τις αναπτύξει.

 

Η αγάπη της μητέρας και η συμβολή της, στην διαμόρφωση του χαρακτήρα του παιδιού της είναι ΑΝΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΤΗ. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι ο παιδικός σταθμός σταματά το ρόλο της, ίσα ίσα τον ενισχύει.

 

Μία μητέρα που βρίσκεται σπίτι είναι εργαζόμενη αλλά δεν έχει μισθό, κάνει πολλά πράγματα, είναι μητέρα, είναι νοικοκυρά, είναι σύζυγος κτλ. Η χρυσή τομή είναι δύσκολο πράγμα και εγώ ομολογώ ότι δεν θα τα κατάφερνα καλά με όλα αυτά...

 

Ο ψυχολόγος έχει κάποιους συγκεκριμένους λόγους που το είπε αυτό; Οι κύριοι λόγοι που ακούμε είναι οι ιώσεις και τα κρυολογήματα αλλά αυτό δεν είναι πάντα ανασταλτικό εκτός εάν το παιδάκι μας είναι φιλάσθενο και είναι καλύτερα στο σπίτι του.

 

Η χρυσή τομή είναι και στις δύο απόψεις είναι το καλύτερο για το παιδί μας!

Σας λατρεύω, είμαι τόσο τυχερή, σε ευχαριστώ Θεέ Μου!

 

cHmop2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα συμφωνήσω με τον ψυχολόγο. Πιστεύω ότι είναι καλύτερα να πάει στο προνήπιο. Οι παιδικοί σταθμοί είναι σωτήρια λύση για τις μαμάδες που δουλεύουν αλλά δεν μπορούν σε καμμία περίπτωση να θεωρηθούν καλύτεροι από μια μαμά που έχει τον χρόνο και την διάθεση να ασχοληθεί η ίδια με το παιδί της!!!

Η μητέρα είναι αναντικατάστατη και σίγουρα μπορεί να καλύψει τις όποιες ανάγκες του παιδιού της καλύτερα από τον καθένα!!! Ένα παιδί που έχει τα πρώτα χρόνια της προνηπιακής του ηλικίας την μαμά του σαν "οδηγό" είναι ένα παιδί χωρις ανασφάλειες, που σημαίνει ότι μπορεί να ενταχτεί πολύ πιο εύκολα στο σύνολο, όταν έρθει αυτή η ώρα...

 

Θα συμφωνήσω με αυτά που σου έγραψαν τα κορίτσια , όσον αφορά το τι πρέπει να προσέξεις όταν αποφασίσεις να το στείλεις στον παιδικό σταθμό- είναι πολύ βασικό κριτήριο, ο σταθμός να θεωρεί πολύ σημαντική την ομαλή προσαρμογή του παιδιού στον χώρο...

Συμφωνω απολυτα.Και εγω παιδαγωγος ειμαι :D:D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...