Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ


Recommended Posts

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΝ ΑΝ ΓΡΑΦΩ ΣΤΗΝ ΣΩΣΤΗ ΕΝΟΤΗΤΑ.ΙΣΩΣ ΟΧΙ.ΓΙΑΤΙ ΜΑΜΑ ΥΠΗΡΞΑ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΛΙΓΟ.

ΕΔΩ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΨΑΧΝΩ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ.ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΚΑΤΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ.ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΨΑΧΝΑ ΓΙΑ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΓΡΑΦΕΙΟΥ.ΤΙΠΟΤΑ.ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΨΑΞΩ ΣΕ ΚΑΦΕ Ή ΑΝΑΨΥΚΤΗΡΙΟ.ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΣΕ ΑΡΚΕΤΑ.ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΟ ΚΑΙ ΤΑ ΠΗΓΑ ΚΑΛΑ.ΚΑΜΙΑ ΘΕΤΙΚΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΟΜΩΣ.ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΧΑ ΕΝΑ ΑΚΟΜΗ.ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ Η ΚΛΑΣΣΙΚΗ ΕΡΩΤΗΣΗ?ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΗ?ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΝ.ΟΜΩΣ ΕΙΜΑΙ ΑΠΑΙΣΙΟΔΟΞΗ.ΕΦΥΓΑ ΚΑΙ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΑ ΚΛΑΜΜΑΤΑ.ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΤΙ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ΕΓΚΥΟΣ?ΕΧΩ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΡΑΤΣΙΣΜΟΣ ΣΤΟΥΣ "ΜΗ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΣ".ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΜΕΝΗ.ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΨΩ ΝΑ ΨΑΧΝΩ.ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΕΧΩ ΕΛΠΙΔΑ.Ή ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΡΩ ΒΡΑΔΥΝΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΨΩ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ.ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΟ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αν δεν τους πεις οτι εισαι παντερμενη, υπαρχει περίπτωση να χασεις το επίδομα γάμου? Και αν αργοτερα επιθυμείς τους λες οτι έχεις κανει πολιτικο για χι λογους (για δανειο ας πουμε), αλλα αφου δεν εχεις κανει τον θρησκευτικο δεν το θεωρεις "γάμο". Η να τους πεις οτι εισαι σε διάσταση, οπότε να μην πηγαινει ο νους τους σε πιθανη εγκυμοσύνη?

0b8bfa6eaf.png
Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΚΡΥΨΩ ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΘΑ ΜΕ ΑΣΦΑΛΙΣΟΥΝ.ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΜΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑΚΗ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΨΕΜΑΤΑ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΝΤΩΣ.

Link to comment
Share on other sites

να μην χανεις το κουραγιο σου και να επιμηνεις , καποια στιγμη σίγουρα θα βρεις κατι.Δυστυχώς ολο αυτο εκτος το οτι ειναι ρατσιστικο ειναι και παρανομο , οι εργοδοτες κανουν οτι θελουν και δεν τους ελεγχει κανεις.

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΜΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑΚΗ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΨΕΜΑΤΑ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΝΤΩΣ.

συμφωνω... αν και το σε διασταση ειναι καλη ιδεα (θα το εχω υπ οψιν μου). :lol::lol:

 

Τα χουμε ζησει ολες και σε νοιωθουμε απολυτα small bart

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υποτειθεται οτι σημερα θα με επαιρναν να μου απαντησουν για τη δουλεια.Και μαλιστα τους ειχα ζητησει προσωπικη χαρη ειτε ειναι ναι ειτε οχι να με παρουν.Φυσικα δεν με πηραν.Εχω αρχισει να αισθανομαι πολυ μ......ς.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα είχε μια φίλη μου η οποία τελικά και μετά από πολλές προσπάθειες είπε ότι είναι σε διάσταση... Μέχρι και την βέρα της είχε βγάλει. Τελικά βρήκε δουλειά και στο εξάμηνο είπε ότι τα βρήκε εντέλει με τον σύζυγο... Τι να κάνουμε βρε παιδιά, τελικά εκεί αναγκαζόμαστε να φτάσουμε... Καλή επιτυχία!

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites

H περίοδος όσον αφορά τη δουλειά είναι πολύ δύσκολη είτε είσαι παντρεμένος είτε ελεύθερος. Υπάρχουν λίγες διαθέσιμες θέσεις ενώ η ανεργία είναι στα ύψη. Επιχειρήσεις κλείνουν ,άλλες δυστυχώς απολύουν, ενώ , άκουσες, και στο δημόσιο στους πέντε που θα φεύγουν ένα θα προσλαμβάνουν.Ας ελπίσουμε η κατάσταση να αλλάξει...

Link to comment
Share on other sites

ειναι απαραδεκτη η κατασταση!!! εμενα στην συνεντευξη για τη δουλεια με ρωτησαν αν σκεφτομαι να παντρευτω και αν εχω σοβαρη σχεση δηλαδη ΕΛΕΟΣ!!!! τους αντρες γιατι δεν τους ρωτανε? απολυτη ισοτητα...

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

kαλημερα!Τωρα διαβασα πρωτη φορα το θεμα κ μου εφερε πολλες αναμνησεις σε ποσες δουλειες ειχα παει πριν τα παιδια κ ολοι την ιδια ερωτηση "εισαι παντρεμενη?"κ φυσικα ελεγα ναι δεν μπορουσα κ εγω να πω ψεματα,φυσικα μετα ακολουθουσε η επομενη ερωτηση "παιδακια?εχετε?" οχι ακομα η απαντηση....λιγο αργοτερα.."εχετε σκοπο να κανετε?"απαντηση καποια στιγμη στο μελλον,παντως οχι στο αμεσο...."καλα θα σας ειδοποιησουμε"Αυτες ηταν οι συνεντευξεις μου για αρκετο καιρο οσπου με πηραν σε μια δουλεια κ οταν ειμεινα εγκυος στο μωρακι που εχασα κ τους ειπα οτι ειμαι εγκυος με ξεπατωσαν στις αγγαριες κστο τελος μου ειπαν οτι με πηραν με την προυποθεση να μην μεινω εγκυος για τα επομενα 3 χρονια απο την προσληψη.Τελοσπαντων εκει δηλωσα παραιτηση,το μωρακι παει κ αρχισα παλι το ψαξιμο...παλι φυσικα οι ιδιες συνεντευξεις..στο τελος ειπα ψεματα κ βρηκα δουλεια κ αυτη τη στιγμη ειμαι ακομα σε αδεια αν κ σκοπευω να παραιτηθω γιατι δεν εχω ποιος να μου κραταει τα μωρα!

 

Σορρυ για το μεγαλο μηνυμα!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

ΤΡΕΛΑ!ΝΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΛΟΓΗΘΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΠΑΙΔΙΑ.ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΤΟ ΨΑΞΙΜΟ.ΕΙΠΑ ΝΑ ΒΡΩ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΔΟΥΛΕΙΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΓΙΝΟΜΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

εγω που ψαχνω να αλλαξω δουλειια,με ρωτανε αν θα κανω 2ο συντομα..

δυσκολες εποχες αλλα θα τα καταφερουμε, που θα πάει!!

4Z1vp3.png

είμαι ερωτευμένη με την κόρη μου!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Εχετε δίκιο και απόλυτο μάλιστα.. στην δουλειά μου κάνουν ανάκριση επί του θέματος, και φυσικά, οι παντρεμένες με παιδιά ΔΕΝ τους κάνουν (μειωμένα ωράρια, αν αρρωστήσει το παιδί θα πάρεις άδεια κλπ.), κοστίζουν και ακριβά, οι πιτσιρίκες δεν έχουν τις γνώσεις και σε κάποια χρόνια θα παντρευτούν κι αυτές... τα ζω καθημερινά...

Εγώ ευτυχώς μέχρι στιγμής την έχω γλιτώσει και τι εννοώ. Είμαι 9 χρόνια στην θέση (τα έκλεισα σήμερα τώρα που το θυμήθηκα !!!), παντρεύτηκα πριν από 3 χρόνια αλλά τα τελευταία 2 είχαμε και από μια γέννα -βέβαια 6μηνο του ΟΑΕΔ ούτε καν που τόλμησα να το ζητήσω να εξηγούμαστε, έτσι?- (ναι πρέπει το αφεντικό να έχει πάθει τα τρελά εγκεφαλικά μιλάμε...) και ζω με την απορία. Θα με διώξει μόλις κλείσω χρόνο μετά την 2η γέννα ή θα σκεφτεί πως μάλλον τελειώσαμε , κάναμε τον κύκλο μας και θα με κρατήσει??? Γιατί εάν με διώξει κορίτσια με 2 παιδιά είμαι φύρα για όλες τις επιχειρήσεις ....

Ας μην είμαστε απαισιόδοξες πάντως και μην το βάζετε κάτω. Στο ψάξιμο συνεχώς να είστε σε εγρήγορση και λίγο να ανέβει η ψυχολογία μήπως αλλάξει η κατάσταση ...

ΚΑΛΉ ΕΠΙΤΥΧΊΑ ΣΕ ΌΛΕΣ

x3lfp2?r=1334129047

 

ziswp2.png

Link to comment
Share on other sites

Είναι παράλογο...εντελώς...

Μην το βάζεις κάτω. Καταλαβαίνω ότι αυτή η κατάσταση τσακίζει την ψυχολογία σου, όμως κάνε υπομονή και θα βρεθεί κάτι. Είναι δυσκολες εποχες και μπορεί να αργήσεις να βρεις κάτι καλό, όμως πού θα πάει θα το βρεις

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα συμφωνήσω με την maggie.

 

Υπομονή κούκλα μου και λύση θα βρεθεί...το καλό αργεί να γίνει,να θυμάσαι!

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

αν θέλεις στείλε π,μ ξέρω κάποιες δημοσκοπικές που πάντα θέλουν άτομα,λιγα τα λεφτά,αλλά θα πάρεις τα πάνω σου.Μην απελπίζεσαι,παλεύω με την ανεργία τα τελευταία 5 χρόνια,εκει που λέω δόξα το Θεό πάω στο Βόηθα Παναγιά μου.Είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα,κάνε υπομονή,να θυμάσαι οτι έχεις την υγεία σου,όλα τα άλλα θα τα καταφέρεις.Παλιότερα στεναχωριόμουν που δεν είχα πολλά ρούχα,που δεν είχα χρήματα,μετά κατάλαβα οτι τα ομορφότερα πράγματα στο κόσμο είνα τσάμπα κ δεν με ενδιαφέρει πια.Τι πιο όμορφο απο ένα ηλιοβασίλεμα?κ ας το βλέπεις απ το παγκάκι τρώγοντας πασατέμπο,αρκεί ΝΑ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙΣ!!!κ οχι να κλαίς τη μοίρα σου για το τι θα έκανες αν ηταν αλλιώς τα πράγματα.Πάρτα οπως είναι κ προσπάθησε να τ αλλάξεις.περιμένω πμ

Link to comment
Share on other sites

Ένας από τ' αφεντικά μου είχε ακουστεί να λέει - όταν είχε ψηφιστεί το 6μηνο μητρότητας - "Πω, πω, έτσι πως έγιναν τα πράγματα, σκέτη φύρα είναι οι γυναίκες"! :(

 

Πάντως μην το βάζεις κάτω, τα περνάμε όλες! Εγώ όταν ήμουν έγγυος δεν μπορείς να φανταστείς τι μαλ@@@@ς άκουσα στη δουλειά μου!

Τους σύνδεσα όμως κανονικά και πήρα όλα όσα δικαιούμαι.

 

Και είναι και δύσκολη περίοδος να ψάχνεις για δουλειά. Θεσσαλονίκη ειδικά δεν έχει ΤΙΠΟΤΑ.

xcYlp2.png?ab2FYc5BKIjjp3.png?Uc4YgY5u
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...