Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Που κάνατε εξωσωματική;


Recommended Posts

Καλημερα akalitsa...σου γραφω γιατι και εγω με τον Γατο ξεκιναω αυτον τον μηνα εξωσωματικη.Μπορεις να μου πεις εμπειριες μιας και εισαι ηδη στην διαδικασια?

Προσωπικα το Γατο τον εχω συμπαθυσει πολυ και νιωθω οικια και εμπιστοσυνη με ολο το προσωπικο....

Εσυ?

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΚΟΥΚΛΑ ΜΟΥ, Η "ΑΓΚΑΛΙΤΣΑ" ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΠΕΡΥΣΙ, ΟΠΟΤΕ ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗ!!!!!!!!

ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΣΤΟΝ ΓΑΤΟ ΤΟ ΝΟΕΜΒΡΙΟ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΤΟΙΜΑΖΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ!!!

ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΠΟΛΥ ΕΞΥΠΗΡΕΤΙΚΟ ΚΑΙ ΦΙΛΙΚΟ!!!!!!

ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΗ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ!

an1cHhX0g410010Njc2NDcyczR8MTAwMDk5OHNhfHdlIGhhdmUgYmVlbiBtYXJyaWVkIGZvcg.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 361
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σε ευχαριστώ πολύ για τη απάντηση.Σου εύχομαι ολόψυχα να σου πανε όλα καλά...και τη επόμενη φορά που θα μιλήσουμε να έχεις πολύ καλα νέα....

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΟΥΚΛΙΤΣΑ ΜΟΥ, ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΙ ΣΕ ΣΕΝΑ, ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ!!!!!!!

an1cHhX0g410010Njc2NDcyczR8MTAwMDk5OHNhfHdlIGhhdmUgYmVlbiBtYXJyaWVkIGZvcg.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

καλησπερα κοριτσια! εγω φετος θα ξεκινησω εξωσωματικη με τον κ. Πάντο. Δυστυχως ο θυροειδης ειναι η αιτία σε συνδυασμο με τις πολυκυστικές που δεν μπορω να μεινω εγκυος φυσιολογικα. Εχω ακουσει πολυ καλα λογια για τον κ. Παντο

Θα ηθελα να σας ζητησω αν περισσευει σε καποια gonal 900 iu. και δεν τη χρειαζεται να μου δωσει γιατι δυστυχως το ταμειο δεν εγκρινει ολα τα φαρμακα. Ευχομαι σε ολες καλη επιτυχια και γρηγορα με ενα μωρακι στην αγκαλια.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια! εγω φετος θα ξεκινησω εξωσωματικη με τον κ. Πάντο. Δυστυχως ο θυροειδης ειναι η αιτία σε συνδυασμο με τις πολυκυστικές που δεν μπορω να μεινω εγκυος φυσιολογικα. Εχω ακουσει πολυ καλα λογια για τον κ. Παντο

Θα ηθελα να σας ζητησω αν περισσευει σε καποια gonal 900 iu. και δεν τη χρειαζεται να μου δωσει γιατι δυστυχως το ταμειο δεν εγκρινει ολα τα φαρμακα. Ευχομαι σε ολες καλη επιτυχια και γρηγορα με ενα μωρακι στην αγκαλια.

 

Σου εστειλα πμ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια help!μου είπαν ΄2η μέρα περιόδου να ξεκινήσω τις ενέσεις..εγώ εδώ και 7 μέρες έχω σταγόνες καφέ...σήμερα είδα κόκκινο αίμα αλλά μόνο όταν παώ τουαλέτα..ποια σας εχόυν πει οτι ειναι η 1η μέρα ?αυτή που θα δεις κόκκινο αίμα ή αυτή που θα δεις αρκετή ποσοτητα αίματος?

Link to comment
Share on other sites

SIΑ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΔΕΙΣ ΚΟΚΚΙΝΟ ΑΙΜΑ ΜΕΧΡΙ ΤΙς 6.00 ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ.

 

Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση..το θέμα είναι οτι είδα κόκκινο αίμα μόνο το πρωι στην τουλέτα.Την υπόλοιπη ημερα η σερβιετα καθαρή και ξαναείδα παλι στην τουαλέτα..η σερβιετα εξακολουθει καθαρή.Αρα σήμερα έιναι η 1η μέρα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΟΧΙ Η ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΡΘΕΙ ΜΕ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΡΟΗ. ΑΛΛΕΣ ΦΟΡΕς ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ; ΕΧΕΙΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ;

 

Δυστυχως μετά απο το 2ο χειρουργειο ενδομητριωσης η περιοδος μου σπαει τα νευρα...ερχεται για μια εβδομαδα με σταγονες καφέ...μετα βλέπω λιγο κόκκινο και την επόμενη έρχεται η μέγαλη πλημυρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσια, ειμαι νεα στο forum,σκεφτομαι να κανω εξωσωματικη στο medimall, στον πυργο αθηνων, γνωριζει καμια για το κεντρο αυτο, εχει μεινει καμια εγκυος στο κεντρο αυτο, αλλες λενε καλα λογια γι΄αυτο κι αλλες οχι..ενημερωστε με αν μπορειτε για τις εμπειριες σας!!;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσια, ειμαι νεα στο forum,σκεφτομαι να κανω εξωσωματικη στο medimall, στον πυργο αθηνων, γνωριζει καμια για το κεντρο αυτο, εχει μεινει καμια εγκυος στο κεντρο αυτο, αλλες λενε καλα λογια γι΄αυτο κι αλλες οχι..ενημερωστε με αν μπορειτε για τις εμπειριες σας!!;)

 

elenh22 καλημερα εχεις πμ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

elenh22 καλημερα εχεις πμ[/QUO

 

καλησπέρα! είμαι και γω νέα στο forum. Δυστυχώς έχω κάνει δύο

εξωσωματικές στο συγκεκριμένο κέντρο και προς θεού σε συμβουλεύω

να επιλέξεις ένα οποιοδήποτε άλλο. Είναι όλοι απαράδεκτοι εκεί μέσα.

Εγώ τους θεωρώ ερασιτέχνες. Ο γιατρός που μου έκανε ωοληψία με

πετσόκοψε σχεδόν, προγεννητικό έλεγχο δεν μου έκαναν, τις ενέσεις

τις έκανα όποια ώρα ήθελα κάθε μέρα, δεν ζήτησαν καλλιέργεια σπέρματος

από το σύζυγο, δεν υπήρχε καμία ενημέρωση από τον εμβρυολόγο -παρ΄ όλο που ζήτησα- η μαία που της ζήτησα πάπια για να ουρήσω μου είπε να σηκωθώ να πάω στην τουαλέτα (1 ώρα μετά την εμβρυομεταφορά ) και πολλά άλλα....

Link to comment
Share on other sites

elenh22 καλημερα εχεις πμ[/QUO

 

καλησπέρα! είμαι και γω νέα στο forum. Δυστυχώς έχω κάνει δύο

εξωσωματικές στο συγκεκριμένο κέντρο και προς θεού σε συμβουλεύω

να επιλέξεις ένα οποιοδήποτε άλλο. Είναι όλοι απαράδεκτοι εκεί μέσα.

Εγώ τους θεωρώ ερασιτέχνες. Ο γιατρός που μου έκανε ωοληψία με

πετσόκοψε σχεδόν, προγεννητικό έλεγχο δεν μου έκαναν, τις ενέσεις

τις έκανα όποια ώρα ήθελα κάθε μέρα, δεν ζήτησαν καλλιέργεια σπέρματος

από το σύζυγο, δεν υπήρχε καμία ενημέρωση από τον εμβρυολόγο -παρ΄ όλο που ζήτησα- η μαία που της ζήτησα πάπια για να ουρήσω μου είπε να σηκωθώ να πάω στην τουαλέτα (1 ώρα μετά την εμβρυομεταφορά ) και πολλά άλλα....

 

magie, χωρις να θέλω να υποστηριξω το κεντρο σε καποια από αυτα που λες υπερβαλλεις. Μετα την ΕΤ μισή ωρα πρέπει να μεινεις, επομενως στη 1 ωρα καλά σου ειπε να πας τουαλετα. Συνηθως στην ωρα πανω τα χουμε μαζεψει και έχουμε φυγει.

Σε ο,τι αφορα τον γιατρο, ειναι πολλοι που κανουν εξωσωματικοι στο μεντιμολ. Μπορει αυτός να ήταν κακος γιατρος, άλλος όμως θα ειναι καλός. Δεν φταιει το κεντρο γι΄ αυτό.

Προγεννετικό έλεγχο για το τυπικο μερος πρέπει να κανεις. Τις ενεσεις πραγματι δεν παιζει ρολο τί ωρα τις κανεις. Οσο για την καλλιέργεια σπέρματος, ε αυτό υποτιθεται το χεις ψαξει πριν με το γιατρό και δεν περιμενεις τελευταια στιγμη.

Λυπαμαι. Δεν συμφωνώ σχεδον με τίποτα από αυτά που λες. Φαινεται έκανες λαθος επιλογή γιατρού. Για το εμβρυολογικό έχω ακουσει το αντιθετο. Οτι σου εξηγουν πολυ αναλυτικά για τα έμβρυα και στα βαθμολογούν

Link to comment
Share on other sites

 

magie, χωρις να θέλω να υποστηριξω το κεντρο σε καποια από αυτα που λες υπερβαλλεις. Μετα την ΕΤ μισή ωρα πρέπει να μεινεις, επομενως στη 1 ωρα καλά σου ειπε να πας τουαλετα. Συνηθως στην ωρα πανω τα χουμε μαζεψει και έχουμε φυγει.

Σε ο,τι αφορα τον γιατρο, ειναι πολλοι που κανουν εξωσωματικοι στο μεντιμολ. Μπορει αυτός να ήταν κακος γιατρος, άλλος όμως θα ειναι καλός. Δεν φταιει το κεντρο γι΄ αυτό.

Προγεννετικό έλεγχο για το τυπικο μερος πρέπει να κανεις. Τις ενεσεις πραγματι δεν παιζει ρολο τί ωρα τις κανεις. Οσο για την καλλιέργεια σπέρματος, ε αυτό υποτιθεται το χεις ψαξει πριν με το γιατρό και δεν περιμενεις τελευταια στιγμη.

Λυπαμαι. Δεν συμφωνώ σχεδον με τίποτα από αυτά που λες. Φαινεται έκανες λαθος επιλογή γιατρού. Για το εμβρυολογικό έχω ακουσει το αντιθετο. Οτι σου εξηγουν πολυ αναλυτικά για τα έμβρυα και στα βαθμολογούν

 

Εγω αυτο το κεντρο δεν το εχω ουτε ακουστα , οποτε δεν εχω αποψη , αλλα διαφωνω με καποια απ'αυτα που λες .

Πρωτα απ'ολα οι ενεσεις ΠΡΕΠΕΙ να γινονται καθε μερα την ιδια ωρα . Ειναι εντελως απαραιτητο αυτο !

Εγω μετα την εμβρυομεταφορα εκατσα ξαπλωμενη περιπου μια ωρα κ μετα με αφησαν να φυγω .

Οσον αφορα τις εξετασεις , ο γιατρος ηταν ξεκαθαρος ... αν δεν τις κανουμε πρωτα ολες να δουμε που βαδιζουμε , δεν ξεκιναμε διαδικασια εξωσωματικης !

Τι παει να πει δεν περιμενεις τελευταια στιγμη ; Αν δε σου πει ο γιατρος τι να κανεις , ποιος θα σου πει ;

Live like it is heaven on earth ..!

S8vKp2.png?0fKsGsow

 

bcHCp3.png?2xpjfQKo

Link to comment
Share on other sites

 

Εγω αυτο το κεντρο δεν το εχω ουτε ακουστα , οποτε δεν εχω αποψη , αλλα διαφωνω με καποια απ'αυτα που λες .

Πρωτα απ'ολα οι ενεσεις ΠΡΕΠΕΙ να γινονται καθε μερα την ιδια ωρα . Ειναι εντελως απαραιτητο αυτο !

Εγω μετα την εμβρυομεταφορα εκατσα ξαπλωμενη περιπου μια ωρα κ μετα με αφησαν να φυγω .

Οσον αφορα τις εξετασεις , ο γιατρος ηταν ξεκαθαρος ... αν δεν τις κανουμε πρωτα ολες να δουμε που βαδιζουμε , δεν ξεκιναμε διαδικασια εξωσωματικης !

Τι παει να πει δεν περιμενεις τελευταια στιγμη ; Αν δε σου πει ο γιατρος τι να κανεις , ποιος θα σου πει ;

 

Οι ενεσεις διέγερσης πρέπει να γινονται περιπου την ίδια ωρα αλλα δεν υπαρχει αυστηροτητα σε αυτό. Γιατροι μου το έχουν πει όχι εγω. Εκεί που ειναι πιο αυστηρα τα πράγματα ειναι στους ανταγωνιστές.

Η magie ειπε ότι μετα από μια ωρα ζητσε παπια και η μαια της ειπε να παει τουαλετα. Ε καλά της ειπε. Μετα από μια ωρα σηκώνεσαι και ίσως φευγεις αν θες. Δεν ειπα κατι διαφορετικό, μαλλον λαθος καταλαβες.

Το θέμα ειναι η αποτελεσματικότητα, η γνωση των πρωτοκόλλων και η επιτυχια της εξωσωματικής και όχι αν έδωσες εγκαιρως τις εξετασεις του προγεννητικού ελεγχου. Πολλοί γιατροί τις αγνούν, δεν ειναι ο μονος. Απλα πρέπει να το αξιολογήσεις και αυτό ΄στο τέλος της προσπαθειας.

Και ναι, αφού μπαινουμε σε ένα χωρο που υπαρχει εκμεταλλευση πρέπει να έχουμε πολλες γνώσεις γι α να μην μας εκμεταλλευονται-όσο το δυνατό και για να τους αξιολογούμε. Οι γιατροί κανουν πολλα λαθη, κανεις όμως δεν τα παραδεχεται. Εμεις καλούμεστε να κρίνουμε, ιδιαιτερα αν δεν επιτευχθει το πολυπόθητο

Τέλος για όλα τα κεντρα ακουγονται και καλά και κακά. Και σε όλα υπαρχουν και επιτυχιες και αποτυχιες.

Link to comment
Share on other sites

magie καλημερα! δε συμφωνω οτι ειναι κακοι σε αυτο που κανουν εμενα μου εχουν φερθει αψογα μεχρι στιγμης. ακομα ωοληψια δεν εχω κανει αλλα οποτε τους εχω χρειαστει ειναι εκει. συμφωνω με την marian οτι υπαρχουν καλες και κακες αποψεις για ΟΛΑ τα κεντρα ομως παιζει ρολο και ο γιατρος. δε μπορει ομως να μη σου εκανε ολες τις εξετασεις!!! εμενα ( παρολο που δεν αντιμετωπιζω κανενα γυναικολογικο προβλημα, εχουμε θεματακι με το σπερμα) με εβαλε να κανω ολες τις εξετασεις για να ειναι σιγουρος οτι εχουμε πολλες πιθανοτητες.

οντως ξερω οτι μετα την μια ωρα της μεταφορας μπορεις να φυγεις.

δε ξερω τι να πω,δεν εχω ακομα πληροφοριες μεχρι την επιτυχια,ελπιζω να χω συντομα, θα δειξει.οσο για σενα magie ισως να ηταν μια ατυχη στιγμη.

Link to comment
Share on other sites

magie καλημερα! δε συμφωνω οτι ειναι κακοι σε αυτο που κανουν εμενα μου εχουν φερθει αψογα μεχρι στιγμης. ακομα ωοληψια δεν εχω κανει αλλα οποτε τους εχω χρειαστει ειναι εκει. συμφωνω με την marian οτι υπαρχουν καλες και κακες αποψεις για ΟΛΑ τα κεντρα ομως παιζει ρολο και ο γιατρος. δε μπορει ομως να μη σου εκανε ολες τις εξετασεις!!! εμενα ( παρολο που δεν αντιμετωπιζω κανενα γυναικολογικο προβλημα, εχουμε θεματακι με το σπερμα) με εβαλε να κανω ολες τις εξετασεις για να ειναι σιγουρος οτι εχουμε πολλες πιθανοτητες.

οντως ξερω οτι μετα την μια ωρα της μεταφορας μπορεις να φυγεις.

δε ξερω τι να πω,δεν εχω ακομα πληροφοριες μεχρι την επιτυχια,ελπιζω να χω συντομα, θα δειξει.οσο για σενα magie ισως να ηταν μια ατυχη στιγμη.

 

κορίτσια, δεν έχω κάτι προσωπικό με κανένα από αυτό το κέντρο

αλλά πραγματικά δεν είμαι καθόλου υπερβολική.

Ειλικρινά δεν έκανα προγεννητικό έλεγχο, παρά μόνο τις υποχρεωτικές

από τον νόμο εξετάσεις. Τις ενέσεις μου είχει πει ο γιατρός να τις κάνω

ότι ώρα θέλω, ο χρόνος μετά την εμβρυομεταφορά τότε ήταν 3 ώρες

(το 2010) και για αυτό σχολιάζω το γεγονός ότι η μαία μου είπε να σηκωθώ. Αλλά το χειρότερο για μένα ήταν ότι δεν υπήρχε ενημέρωση

από τον εμβρυολόγο, παρ΄όλο που ζητούσα διακαώς να ενημερωθώ. Επίσης, δεν είχε γίνει πλύση στον τράχηλο της μήτρας πριν την ωοληψία και πολλά άλλα ακόμα.

Ζητήθηκε μια γνώμη και απλά κατέθεσα την προσωπική μου εμπειρία. Ίσως από το 2010 να έχουν

αλλάξει κάποια πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

magie καλημερα! δε συμφωνω οτι ειναι κακοι σε αυτο που κανουν εμενα μου εχουν φερθει αψογα μεχρι στιγμης. ακομα ωοληψια δεν εχω κανει αλλα οποτε τους εχω χρειαστει ειναι εκει. συμφωνω με την marian οτι υπαρχουν καλες και κακες αποψεις για ΟΛΑ τα κεντρα ομως παιζει ρολο και ο γιατρος. δε μπορει ομως να μη σου εκανε ολες τις εξετασεις!!! εμενα ( παρολο που δεν αντιμετωπιζω κανενα γυναικολογικο προβλημα, εχουμε θεματακι με το σπερμα) με εβαλε να κανω ολες τις εξετασεις για να ειναι σιγουρος οτι εχουμε πολλες πιθανοτητες.

οντως ξερω οτι μετα την μια ωρα της μεταφορας μπορεις να φυγεις.

δε ξερω τι να πω,δεν εχω ακομα πληροφοριες μεχρι την επιτυχια,ελπιζω να χω συντομα, θα δειξει.οσο για σενα magie ισως να ηταν μια ατυχη στιγμη.

 

προφανώς δεν είχα καλό γιατρό, αλλά πέρα από αυτό συγκρίνοντας το κέντρο αυτό, με το κέντρο που πάω τώρα τι να πω, η μέρα με την νύχτα

Link to comment
Share on other sites

 

magie, χωρις να θέλω να υποστηριξω το κεντρο σε καποια από αυτα που λες υπερβαλλεις. Μετα την ΕΤ μισή ωρα πρέπει να μεινεις, επομενως στη 1 ωρα καλά σου ειπε να πας τουαλετα. Συνηθως στην ωρα πανω τα χουμε μαζεψει και έχουμε φυγει.

Σε ο,τι αφορα τον γιατρο, ειναι πολλοι που κανουν εξωσωματικοι στο μεντιμολ. Μπορει αυτός να ήταν κακος γιατρος, άλλος όμως θα ειναι καλός. Δεν φταιει το κεντρο γι΄ αυτό.

Προγεννετικό έλεγχο για το τυπικο μερος πρέπει να κανεις. Τις ενεσεις πραγματι δεν παιζει ρολο τί ωρα τις κανεις. Οσο για την καλλιέργεια σπέρματος, ε αυτό υποτιθεται το χεις ψαξει πριν με το γιατρό και δεν περιμενεις τελευταια στιγμη.

Λυπαμαι. Δεν συμφωνώ σχεδον με τίποτα από αυτά που λες. Φαινεται έκανες λαθος επιλογή γιατρού. Για το εμβρυολογικό έχω ακουσει το αντιθετο. Οτι σου εξηγουν πολυ αναλυτικά για τα έμβρυα και στα βαθμολογούν

 

Το είπα ότι ο γιατρός ήταν κακός. Μετά την ΕΤ τότε η αναμονή ήταν 3 ώρες, οπότε η μαία που με είχε βάλει να πιω 10! ποτήρια νερό, όφειλε να φέρει πάπια στην 1 ώρα. Αλλά τις ενέσεις παίζει πολύ μεγάλο ρόλο τι ώρα ακριβώς τις κάνεις. Προγεννητικό έλεγχο πώς να κάνω, όταν δεν με καθοδήγησαν από το κέντρο να κάνω? Και όσο για την καλλιέργεια σπέρματος, μας είπαν ότι δεν χρειάζεται. Ποιος σου είπε ότι

περιμέναμε την τελευταία στιγμή? Όσο για τους εμβρυολόγους μπορεί από το 2010 να έχουν αλλάξει τα πράγματα και μακάρι.

Link to comment
Share on other sites

ναι καταλαβα οντως μπορει μεσα σε αυτα τα 3 χρονια να εχουν γινει αλλαγες! τι να πω..

maggie τωρα ολα καλα με το αλλο κεντρο που πας? εισαι εγκυουλα?

 

 

αχ, είμαι στην 5η μέρα της αναμονής και φοβάμαι...

έχω βαρεθεί να βλέπω αρνητικές χοριακές αυτή είναι η 5η προσπάθεια

και 1η σε φκ. Εβαλα 2 εμβρυα καλά 3ης ημέρας και περιμένω..

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...