Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΙΣΧΙΑΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ -ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΣ ΤΟΚΕΤΟΣ;


yianna

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 151
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Και τα δύο παιδάκια μου με ισχιακή προβολή (πωπός όχι πόδια) και φυσιολογικό τοκετό. Το πρώτο στην 37η εβδομάδα με ραντεβού για να μην είναι μεγάλο, γεννήθηκε 3000 γρ και πολύ εύκολα. Το δεύτερο στην 36η εβδομάδα έγινε πρόκληση λόγω υψηλής ρήξης και είχε προβάλει το πόδι του, πάλι 3.000γρ, με δυσκόλεψε περισσότερο για διαστολή. Εξαρτάται από το γιατρό αν θα αναλάβει το φυσιολογικό τοκετό. Ο δικός μου είχε την πείρα λόγω ηλικίας και μου ενέπνευσε εμπιστοσύνη. Αν μου έλεγε καισαρική θα έκανα καισαρική, δε το συζητώ. Πλέον όμως αυτή η πρακτική του φυσιολογικού τοκετού σε ισχιακή προβολή έχει χαθεί γιατί οι γιατροί δεν αποκτούν την εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

Μου είπε πάντως ότι παλιά γύριζαν τα παιδιά με κάποιο τρόπο αλλά αυτό σήμερα έχει καταργηθεί και δεν το ρισκάρουν γιατί μπορεί να δημιουργήσει σοβαρές βλάβες στα μωρά οπότε εμμέσως με προετοίμασε ότι εαν δεν γυρίσει από μόνο του δεν θα γεννήσω φυσιολογικά.

 

δεν εχει 'καταργηθει', απλα δεν ασχολουνται να μαθουν την τεχνικη!!!αλλο το ενα, αλλο το αλλο!!και τωρα μια εμπειρη μαια μπορει να γυρισει το μωρο. και φυσικα δεν κινδυνευει!!!:?στην ελλαδα ξερω οτι γινεται στην ευτοκια, επισης απο γνωστη μου νοσοκομα (αυστριακη) γινεται σιγουρα στην Αυστρια με διαφορους τροπους, κινηση, ηχο, φως...καποιες φορες τα καταφερνουν, καποιες οχι...

 

Και τα δύο παιδάκια μου με ισχιακή προβολή (πωπός όχι πόδια) και φυσιολογικό τοκετό. Το πρώτο στην 37η εβδομάδα με ραντεβού για να μην είναι μεγάλο, γεννήθηκε 3000 γρ και πολύ εύκολα. Το δεύτερο στην 36η εβδομάδα έγινε πρόκληση λόγω υψηλής ρήξης και είχε προβάλει το πόδι του, πάλι 3.000γρ, με δυσκόλεψε περισσότερο για διαστολή. Εξαρτάται από το γιατρό αν θα αναλάβει το φυσιολογικό τοκετό. Ο δικός μου είχε την πείρα λόγω ηλικίας και μου ενέπνευσε εμπιστοσύνη. Αν μου έλεγε καισαρική θα έκανα καισαρική, δε το συζητώ. Πλέον όμως αυτή η πρακτική του φυσιολογικού τοκετού σε ισχιακή προβολή έχει χαθεί γιατί οι γιατροί δεν αποκτούν την εμπειρία.

 

να τα χαιρεσαι....!:)ακριβως αυτο εννοουσα με το πιο πανω σχολιο.....οτι με τις καισαρικες εχουν χαθει αλλες τεχνικες που τελικα εσωζαν ζωες στους τοκετους χωρις εγχειρηση.

 

τελοσπαντων, αφου εχουν ετσι τα πραγματα, πως να γινει, μας ενδιαφερει το αποτελεσμα. και ναι, αφου ειναι πραγματι 'χαμενη γνωση' καταλαβαινω τις κοπελες που δεν το τολμουν, κ εγω δεν ειμαι σιγουρη κατα ποσο θα το τολμουσα.....:roll:

Link to comment
Share on other sites

Και εγω γνωριζω γυναικα που εχει γεννησει φυσιολογικα παιδι με ισχιακη προβολη (δεν ηταν το πρωτο) πριν 7-8 χρόνια ηξερε ομως τους κινδυνους, γιατι κινδυνοι για το μωρο υπάρχουν..

Επίσης μια φιλη γεννησε με καισαρικη το πρωτο της παιδι στον ιδιο γιατρο που η πεθερα της πριν απο 30 και κατι χρονια ειχε γεννησει το πρωτο της παιδι φυσιολογικα ισχιακο.. Αυτο εμενα κάτι μου λεει γιατι την εμπειρια της ειχε σιγουρα, ποιος ξερει τι εχουν δει τα ματια του σε ολα αυτα τα χρονια και δεν το επιχειρει ξανα..

Επίσης από άλλη γνωστη μου που γεννησε επισης ισχιακο με καισαρικη (μα καλα κολλητικο ειναι???) ο γιατρος της της ειπε οτι την παει αν θελει φυσιολογικα με δικη της ομως ευθυνη. Αυτο γιατι τον ετρεχαν στα δικαστηρια γονεις παιδιου που παρουσιασε μαθησιακες δυσκολιες και ελεγαν οτι φταιει ο τοκετος. Οποτε που να το ξαναρισκαρει ο ανθρωπος.

Νομιζω (με επιφυλαξη) ότι ουτε στην ευτοκια κάνουν φυσιολογικο τοκετο αν το παιδι ειναι ισχιακο.

Δεν αμφιβαλλω οτι παλια γεννουσαν και τα ισχιακα φυσιολογικα αλλα προφανως υπαρχουν προβληματα για αυτο και δεν το επιχειρουν πια. Κάπου ειχα διαβασει για νοητικα προβληματα και μαθησιακες δυσκολιες, τα οποια όμως φαινονται μετα από καποια χρόνια.

Σας παραθετω διαφορα που ειχα ψαξει πριν γεννησω για να βεβαιωθω για την καισαρικη και να το ¨χωνεψω".:)

7/3/2009

28/5/2010

weijp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν εχει 'καταργηθει', απλα δεν ασχολουνται να μαθουν την τεχνικη!!!αλλο το ενα, αλλο το αλλο!!και τωρα μια εμπειρη μαια μπορει να γυρισει το μωρο. και φυσικα δεν κινδυνευει!!!:?στην ελλαδα ξερω οτι γινεται στην ευτοκια, επισης απο γνωστη μου νοσοκομα (αυστριακη) γινεται σιγουρα στην Αυστρια με διαφορους τροπους, κινηση, ηχο, φως...καποιες φορες τα καταφερνουν, καποιες οχι...

 

 

Εσυ θα εμπιστευόσουν τη μαια (ας ειναι και η καλυτερη του κοσμου) να γυρισει το παιδί μεσα στην κοιλιά, με όλους τους κινδυνους που υπάρχουν να τυλιχτει γυρω απο το λωρο; Μια γνωστη μου γιατρός είπε ότι έτσι έκαναν παλιά και πνιγόντουσαν τα μωρα.

Εγω προσωπικα με τιποτα δε θα ρισκαρα τη ζωη του παιδιου μου, δε πα να με πετσοκόψουν. Ας βγει αυτό γερό!!!

pECmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Να ξεκαθαρίσω ότι ο γιατρός δεν μου είπε ότι έχει καταργηθεί αλλά ότι η ΄ταση της ιατρικής τα τελευταία χρόνια λόγω της εξέλιξης της ιατρικής στις καισαρικές είναι να μην γίνονται τοκετοί με ισχιακή προβολή όχι ότι δεν γίνονται.Επίσης μου είπε ότι οι τεχνικές που χρησιμοποιούνται για μετασχηματισμούς είναι επικίνδυνοι και η πείρα έχει δέιξει ότι στα παιδιά αυτά υπάρχει πολύ μεγάλο ποσοστό προβλημάτων τόσο νοητικών όσο και στο να γεννηθούν με δυσμορίες στο σώμα. Αυτά τα επιβεβαίωσα διαβάζοντας και σε αρθρογραφίες επιστημονικές και στην Αμερική μέσα από το internet. Η πεθερά σημειωτέον που ήταν μαία και γέννησε τότε με καθηγήτή σπουδαίο της εποχής στο δεύτερο παιδί της από χειρισμό τέτοιου είδους και επειδή ο εγκέφαλος έμεινε χωρίς οξυγόνο πάνω από καποια δευτερόλεπτα βγήκε τετραπληγικό και επειδή έτρεξαν τότε πολύ και στι εξωτερικό παρόλο που δεν έγινε τίποτα και με γενετιστές τους είπαν ότι ήτα λάθος χειρισμός.

Πάντως εγώ προσωπικά δεν θα εμπιστευόμουν μια μαία από οτι έναν γιατρό γιατί δεν υπάρχει η ίδια κατάρτιση και οι ίδιες σπουδές στην Ελλάδα και δεν μπορούμε να συγκρίνουμε με το εξωτερικό γιατί εκεί τα πράγματα είναι τελείως διαφορετικά και δεν μπορούμε να τα συγκρίνουμε σε καμία περίπτωση με τα Ελληνικά δεδομένα. Επίσης για τις καισαρικές έχω επιφύλαξη γιατί το μεγαλύτερο ποσοστό των φίλων μου που γέννησαν όταν βγήκαν από την κλινική ήταν περδίκια και μια φίλη μου που γέννησε πριν 20 ημέρες πήγε στην δουλειά και είναι μια χαρά. Μην πιστεύουμε ότι ο φυσιολογικός τοκετός είναι ότι καλύτερο γιατί σου κάνουν τομή που μπορεί να πονάει (η δικιά μου πονάει ακόμη), υπάρχει πιθανότητα πρόπτωση μήτρας, πτώση κόλπου, φέυγουν ούρα τραυματίζεται η κύστη και πολλά άλλα. Υπάρχουν και για τις δύο μεθόδους και αρνητικά και θετικά ας κάνουμε όπως έλεγε και η γιαγιάκα μου το σταυρό μας και καλύτερα να ακούμε τους γιατρο μας που αυτοί ξέρουν. εμείς ότι και να λέμε για το εαν γίνεται ή όχι δεν ξέρουμε γιατί δεν έχουμε επιστημονική γνώση.

k4xS.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και τα δύο παιδάκια μου με ισχιακή προβολή (πωπός όχι πόδια) και φυσιολογικό τοκετό. Το πρώτο στην 37η εβδομάδα με ραντεβού για να μην είναι μεγάλο, γεννήθηκε 3000 γρ και πολύ εύκολα. Το δεύτερο στην 36η εβδομάδα έγινε πρόκληση λόγω υψηλής ρήξης και είχε προβάλει το πόδι του, πάλι 3.000γρ, με δυσκόλεψε περισσότερο για διαστολή. Εξαρτάται από το γιατρό αν θα αναλάβει το φυσιολογικό τοκετό. Ο δικός μου είχε την πείρα λόγω ηλικίας και μου ενέπνευσε εμπιστοσύνη. Αν μου έλεγε καισαρική θα έκανα καισαρική, δε το συζητώ. Πλέον όμως αυτή η πρακτική του φυσιολογικού τοκετού σε ισχιακή προβολή έχει χαθεί γιατί οι γιατροί δεν αποκτούν την εμπειρία.

 

Morchelina στειλε μου πμ αν ειναι ευκολο τα στοιχεια του γιατρου σου.

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

yogamama, θα σε στενοχωρήσω αλλά δυστυχώς ο γιατρός μου απεβίωσε προ διετίας στα 65 του. Η πρακτική του φυσιολογικού τοκετού σε ισχιακή προβολή έχει πλέον καταργηθεί γιατί όταν γέννησα το πρώτο παιδί από έρευνα που είχα κάνει οι Άγγλοι γυναικολόγοι άφηναν ένα περιθώριο να γίνει φυσιολογικός τοκετός αν όλα τα άλλα πήγαιναν καλά. Όταν γέννησα το δεύτερο παιδί αυτή η επιλογή είχε καταργηθεί στην Αγγλία και ισχιακή προβολή σήμαινε καισαρική. Αυτό ισχύει και στην Ελλάδα πλέον γι' αυτό οι νέοι γιατροί δεν αποκτούν την εμπειρία.

Τα παιδιά μου είναι υγιέστατα και πάνε σχολείο αλλά το δεύτερο που πήρε 12 ώρες να γεννηθεί είχε παρουσιάσει γογγυσμό και μπήκε μία βραδιά στο οξυγόνο. Η επισιοτομή ήταν σίγουρα μεγαλύτερη αλλά δεν είχα πρόβλημα με πόνο ή να σηκωθώ. Και δεν είχα κάνει επισκληρίδιο γιατί ο γιατρός μου έλεγε να πονάς για να συμμετέχεις. Και πράγματι συμμετείχα με μικρές ταλαντώσεις της λεκάνης και αναπνοές.

Δεν θα επιχειρούσα να το γυρίσω με μαία απλά μου κάνει εντύπωση πόσες κοπέλες αναφέρουν ότι το μωρό τους γύρισε μετά τη 37η εβδομάδα. Οπότε αυτό που είναι ίσως δυνατόν είναι να περιμένετε μία εβδομάδα παραπάνω πριν κάνετε την καισαρική. Το θεωρώ αδύνατο ψυχολογικά να επιλέξει η έγκυος τί θα κάνει. Ο γιατρός θα επιλέξει και το θέμα είναι αν σας εμπνέει απόλυτη εμπιστοσύνη, γιατί αυτό που μετράει πάνω από όλα είναι η υγεία του μωρού.

Link to comment
Share on other sites

Μην πιστεύουμε ότι ο φυσιολογικός τοκετός είναι ότι καλύτερο γιατί σου κάνουν τομή που μπορεί να πονάει (η δικιά μου πονάει ακόμη), υπάρχει πιθανότητα πρόπτωση μήτρας, πτώση κόλπου, φέυγουν ούρα τραυματίζεται η κύστη και πολλά άλλα. Υπάρχουν και για τις δύο μεθόδους και αρνητικά και θετικά ας κάνουμε όπως έλεγε και η γιαγιάκα μου το σταυρό μας και καλύτερα να ακούμε τους γιατρο μας που αυτοί ξέρουν. εμείς ότι και να λέμε για το εαν γίνεται ή όχι δεν ξέρουμε γιατί δεν έχουμε επιστημονική γνώση.

__________________

 

Μελίνα μου προφανως δεν εχεις κανει καισαρικη. Εκει να δεις πόνο στην τομη. Τη νοιωθεις για μηνες μετα. Και εχει πολλες κοπελες που τραβιουνται μετα με επιπλοκες, μολυνσεις κλπ,

Στον φ.τ. εχεις απλα μια ενοχληση για καποιες μερουλες. Οχι ολες αλλα το 90% των γυναικων που γεννουν φυσικα. Οσο για την ακρατεια ουρων και για την μητρα που λες, αυτη την παθαινεις απτην εγκυμοσυνη. Μου συνεβαινε στην καισαρική ενώ στον φ.τ. μου που εκανα ασκησεις Κεγκελς απτην εγκυμοσυνη δεν είχα καθόλου πρόβλημα. Πιο καλά κι από πριν γεννήσω. Τον σταυρό μας πρεπει πάντα να τον κάνουμε γιατί δεν ξέρουμε ποιος γιατρός θα μας αναλάβει. Το "πίστευε και μη ερεύνα" όμως δεν πιστευω ότι πρέπει να ισχύει για μια κοπέλα του 2009. Το να πιστεύω ότι μου λέει ο κάθε γιατρός που έχει τελείωσει ιατρική στη Ρουμανία με πληρωμένο πτυχίο και "κατέχει την επιστημονική γνώση" εγώ δεν το θεωρώ σωστό. Αφού οι ίδιοι οι γιατροι διαφωνούν μεταξύ τους για τόσα θέματα και πας σε έναν σου λέει ενα πράγμα και ο άλλος σου λέει άλλο, πως είναι δυνατόν να τους εμποιστευτείς έτσι. Να μην αναφέρω τα ιατρικά συμφέροντα που παίζουν στις γέννες, αυτά είναι χιλιοειπωμένα. Παντως με τίποτα δεν δέχομαι ότι πρέπει να καταπίνουμε αμάσητα όσα μας λέει ο κάθε γιατρός. Αν το είχα κάνει αυτό, δεν θα είχα βιώσει την συγκλονιστικότερη στιγμή της ζωής μου, την φυσική γέννηση της κόρης μου. Θα είχα ξαναφάει μαχαίρι. Εψαξα μόνη μου, ερεύνησα, και ρώτησα πολλούς γιατρούς. Με κάποιους διαφώνησα και δεν τους ξαναείδα. Με αυτόν που με ξεγέννησε συμφωνούσα πλήρως.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Nένα, και εγώ το είχα ψάξει αλλά είχα έρθει από Αγγλία 7,5 μηνών έγκυος και με τον πρώτο γιατρό ήμουνα μόνο ένα μήνα οπότε δεν υπήρχε η σχέση γιατρού - "ασθενούς". Μετά πήγα σε έναν που είχε κάνει σπουδές και ειδίκευση σε Αγγλία αλλά μου είπε τα γνωστά. Στον τρίτο που κατέληξα είχα ξαναπάει αλλά πολύ παλιά. Μόλις του το συζήτησα για φυσιολογικό τοκετό ήταν 100% θετικός. Δεν τέθηκε θέμα κινδύνου για το μωρό. Εγώ εξέφραζα τις αμφιβολίες μου και αυτός με ενθάρρυνε. Όχι να μου ζητήσει να αναλάβω εγώ την ευθύνη, δεν θα το αποφάσιζα ποτέ. Δυστυχώς τέτοιοι γιατροί με τέτοια εμπειρία δεν υπάρχουν πια.

Link to comment
Share on other sites

Εσυ θα εμπιστευόσουν τη μαια (ας ειναι και η καλυτερη του κοσμου) να γυρισει το παιδί μεσα στην κοιλιά, με όλους τους κινδυνους που υπάρχουν να τυλιχτει γυρω απο το λωρο; Μια γνωστη μου γιατρός είπε ότι έτσι έκαναν παλιά και πνιγόντουσαν τα μωρα.

Εγω προσωπικα με τιποτα δε θα ρισκαρα τη ζωη του παιδιου μου, δε πα να με πετσοκόψουν. Ας βγει αυτό γερό!!!

 

ναι θα την εμπιστευομουν.

το μωρο παιζει συνεχως με το λωρο , τυλιγεται , ξετυλιγεται, ξανατυλιγεται....υπαρχουν εικασιες σχετικα με το αγχος της μητερας κ τους παρα πολλους υπερηχους που προκαλουν πολλαπλες περιτυλιξεις κατα τον τοκετο. ουσιαστικα ενδεχεται να καθυστερησουν την εξοδο του μωρου τραβωντας το προς τα πισω. περισσοτερα σχετικα με τους ενδεχομενους/υποτιθεμενους κινδυνους δεν ξερω, δεν μπορω να πω.

 

αυτο που λεει η γιατρος μου φαινεται απλα αστειο.....οπως το μην καθεσαι σταυροποδι κτλ κτλ....τελοσπαντων οταν το ψαξω επαρκως θα το αναρτησω στο φορουμ, μου φαινεται αλλη μια χαζη δικαιολογια για καισαρικη παντως.

 

Τον σταυρό μας πρεπει πάντα να τον κάνουμε γιατί δεν ξέρουμε ποιος γιατρός θα μας αναλάβει. Το "πίστευε και μη ερεύνα" όμως δεν πιστευω ότι πρέπει να ισχύει για μια κοπέλα του 2009. Το να πιστεύω ότι μου λέει ο κάθε γιατρός που έχει τελείωσει ιατρική στη Ρουμανία με πληρωμένο πτυχίο και "κατέχει την επιστημονική γνώση" εγώ δεν το θεωρώ σωστό. Αφού οι ίδιοι οι γιατροι διαφωνούν μεταξύ τους για τόσα θέματα και πας σε έναν σου λέει ενα πράγμα και ο άλλος σου λέει άλλο, πως είναι δυνατόν να τους εμποιστευτείς έτσι. Να μην αναφέρω τα ιατρικά συμφέροντα που παίζουν στις γέννες, αυτά είναι χιλιοειπωμένα. Παντως με τίποτα δεν δέχομαι ότι πρέπει να καταπίνουμε αμάσητα όσα μας λέει ο κάθε γιατρός. Αν το είχα κάνει αυτό, δεν θα είχα βιώσει την συγκλονιστικότερη στιγμή της ζωής μου, την φυσική γέννηση της κόρης μου. Θα είχα ξαναφάει μαχαίρι. Εψαξα μόνη μου, ερεύνησα, και ρώτησα πολλούς γιατρούς. Με κάποιους διαφώνησα και δεν τους ξαναείδα. Με αυτόν που με ξεγέννησε συμφωνούσα πλήρως.

 

συμφωνουμε και μπραβο σου.

 

(γιογκαμαμα ξυπνια στις 5;;; :D ξερω οτι κανεις ερευνες για τον φυσιολογικο τοκετο, ειναι πολλα που πρεπει να ειπωθουν σε ολα τα θεματα οπως βλεπεις.....;))

Link to comment
Share on other sites

Nena το πιστεύω ότι είναι δύσκολη η καισαρική γιατί οι περισσότεροι γιατροί το παραδέχονται ΄και δεν έχω εμπειρία για τους πόνους αλλά μου φαίνεται παράξενο γιατί από τις 10 φίλες μου οι 9 έχουν κάνει καισαρική και όλες μα όλες μου λένε ότι όταν β΄γηκαν πέρα από το τράβηγμα δεν αισθάνονταν τίποτα. Τι να πω ή με δουλέυουν ή είναι πολύ δυνατές. Το ξέρω ότι οι προπτώσεις εν μέρει οφείλονται στην εγκυμοσύνη αλλά και ο φυσιολογικός τοκετός έχει πολλές επιπλοκές. Το θέμα το έχω ψάξει πολύ καλά αφού έπαθα από τον τοκετό σοβαρό τραυματισμό της κύστης με αποτέλεσμα να παιδεύομαι με γιατρούς 2 χρόνια. Δεν μπορείς να φανταστείς τι τράβηξα και ακόμη τραβάω. Καιέπειδή το θέμα το έψαξα καλά η βιβλιογραφία δείχνει ότι οι περιπτώσεις βλάβης του αιδιακού νέυρου και διάμσης κυστίτιδας γίνονται στους φυσιολογικούς τοκετούς. Ασε είναι μην σου τύχει.

k4xS.jpg

Link to comment
Share on other sites

9 στις 10 καισαρική!! Τελείωσε δεν υπάρχει σωτηρία και έχω και κόρη. Μία φίλη μου που γέννησε Αγγλία δύο φορές φυσιολογικά στο κρατικό νοσοκομείο δεν έκανε ούτε επισιοτομή. Σε αφήνουν και ανοίγεις στο τελευταίο στάδιο χωρίς να σπρώξεις, μόνο με αναπνοές. Και μιλάμε για μία κοπέλα 1,50μ. στο ύψος, μικροσκοπική. Σε δέκα χρόνια όσες γεννάνε φυσιολογικά θα θεωρούνται νούμερα.

Link to comment
Share on other sites

Μελίνα μου συγνώμη, δεν κατάλαβα οτι είχες η ίδια πάθει κάτι. Τραυματισμό της κύστης? Πώς σου συνέβηκε δηλαδή? Την ώρα της γέννας? Ειναι να μη σου τυχει όπως λες γιατί είναι και σπάνιο.

Πάντως όσον αφορά τις 9 απτις 10 φίλες σου που έκαναν καισαρική και δεν κατάλαβαν τίποτα εχω βγάλει ένα συμπερασμα. Και μένα οι γνωστές μου που έκαναν καισαρική και δεν τους πείραξε καθόλου ήταν αυτές που το είχαν επιλέξει οι ίδιες, δηλαδή εξαρχης αποφάσισαν καισαρικη απο φόβο ή βόλεμα αν θές, ή την ώρα της γέννας φοβήθηκαν και πήγαν για καισαρική χωρίς να υπήρχε πρόβλημα. Κι επειδή ακριβώς ήταν δικιά τους η απόφαση δεν τους έπαιρνε να γκρινιάζουν. Και δεν είχαν ξανακανει φ.τ. Αυτές που είχαν ξανακάνει φ.τ. ή δεν ήταν επιλογή τους αλλά αναγκαστηκαν απτο γιατρό λένε όλες (μαζί και εγώ) για το τι απαισια εμπειρία είναι, τι φρικτοί οι πόνοι και ότι δεν θελουν με τιποτα ξανα καισαρική.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

(γιογκαμαμα ξυπνια στις 5;;; :D ξερω οτι κανεις ερευνες για τον φυσιολογικο τοκετο, ειναι πολλα που πρεπει να ειπωθουν σε ολα τα θεματα οπως βλεπεις.....;))

 

Tι να κανω Νταφακι μου , ο μικρος μου ειναι πρωινος τυπος μαλλον για αγροτης παει!Οποτε το ριχνω κιεγω στην μαιευτικη!!

 

Δηλαδη αυτο με το σταυροποδι αραγε ισχυει και για τη σταση λωτου στη γιογκα ? Ξερετε αυτη τη σταση με τα ποδια σταυρωμενα μπροστα σου.Γιατι εγω καθομαι ετσι( και αλλα αεροπλανικα ) 9 μηνες τωρα και ο μπεμπης γυρισε κανονικοτατα πριν την 36η εβδομαδα και χθες η Δημοπουλου μου πε οτι εχει μπει και 2/5 στη λεκανη!!!

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

Τελικά θα συμφωνήσω Νένα ότι αυτό συμβαίνει γιατί όλες αυτές το ζήτησαν από τον γιατρό και μια φοβήθηκε τόσο που ανέβασε πίεση από φόβο και δεν μπορούσε να την γεννήσει να φανταστείς ούτε επισκληρίδιο δεν ήθελε και αναγκάστηκαν να της κάνουν ολική νάρκωση.

Οσο για τα προβλήματα ενώ όλα πήγαν καλά φαινομενικά τουλάχιστον μετά από τις 40 ημέρες άρχισα να έχω προβλήματα. Πήγα σε γιατρούςε έκανα θεραπείες υπέφερα και μετά από ένα χρόνο με πα΄ρεππεμψαν σε ουρολόγο ο οποίος φάνηκε να καταλαβαίνει τα συμπτώματα και τα επιβεβαίωσε με κυστεοσκόπηση. Μου έκαναν μια επέμβαση και ακολούθησα θεραπεία. Βέβαια δεν κατάφερα κατά την απόψή του να θεραπευτώ και έμεινα έγκυος. Μου είπε ότι το έχει ξαναδεί μετά από τοκετούς. Βέβαια επειδή τα πράγματα οταν έμεινα έγκυος έγινανα χειρότερα πήγα και σε ειδικό ουρολόγο γυναικολόγο αυτός διαφώνησε με την πρώτη διάγνωση και πιστέυει ότι έπαθα σοβαρό τραυματισμό γιατί δεν με καθετηρίασαν κατά την διάρκεια της επισκληριδίου και επειδή και το παιδί ήταν μεγάλο υπέστει τραυματισμό. Βέβαια δεν μπορούν τώρα να κάνουν τίποτα και θα το κοιτάξω μετά από 4 μήνες από τον τοκετό.

Αυτό που λέει η κοπέλα πάντως για να αλλάξουμε θέμα για την Αγγλία έχω δεί στην τηλεόραση στο Μακεδονία τοκετούς και έμεινα έκπληκτη που δεν κάνουν ουτε επισκληρίδιο ούτε τομές και όταν γεννάνε τις βοηθούν οι μαίες δείχνοντας πως να σπρώχνουν μόνο με αναπνοές και χωρίς να πεθαίνουν από το σπρώξιμο και έλεγα καλά πως δεν ζορίζονται στο σμρώξιμο και εγώ νόμιζα θα μου βγούν τα σωθικά.

k4xS.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας! Μπήκα στο θέμα αυτό, γιατί μόλις γύρισα από το γιατρό και στον υπέρηχο φάνηκε ότι η μικρή μας είναι σε ισχιακή προβολή. Μέχρι τον προηγούμενο υπέρηχο ήταν σε κεφαλική.

 

Ομολογουμένως τα ψιλοέπαιξα και κόμπλαρα λίγο με τις απόψεις που διάβασα. Είμαι υπέρ του φυσιολογικού τοκετού -και ας μην έχω γεννήσει ακόμα- όμως, αλήθεια σας λέω δεν ξέρω αν θα το τολμήσω αν το μωρό παραμείνει σε ισχιακή προβολή.

 

Ο γιατρός μου δεν τάχθηκε ξεκάθαρα υπέρ της καισαρικής, μου εξήγησε ότι γεννιούνται μωρά σε ισχιακή φυσιολογικά, απλά μου εξήγησε τη λεπτότητα της κατάστασης. Όπως και να ΄χει το απόλυτα φυσιολογικό είναι ένα μωρό να βγαίνει με το κεφάλι...

 

Προς το παρόν αναμένουμε τον επόμενο υπέρηχο σε τρεις βδομάδες, ο γιατρός μου είπε ότι μέχρι και την τελευταία στιγμή ένα μωρό μπορεί να γυρίσει σε κεφαλική θέση.

X4v5p2.png

Ζω το απόλυτο θαύμα με την Αθηνά μου!

Link to comment
Share on other sites

.. όμως, αλήθεια σας λέω δεν ξέρω αν θα το τολμήσω αν το μωρό παραμείνει σε ισχιακή προβολή.

 

Μην στεναχωριέσαι γιατί εμένα δεν ήταν ποτέ σε κεφαλική προβολή, κάθετα και μετά σε ισχιακή. Και μου έκανε εντύπωση σε πόσες περιπτώσεις διάβασα ότι γύρισε το μωρό. Η τελκή απόφαση δεν θα είναι δική σου αλλά του γιατρού σου. Αλίμονο αν αποφασίζει η μάνα για κάτι τόσο σημαντικό.

 

Το blog σου είναι πανέμορφο, πολύχρωμο και είναι τόσο όμορφο που απολαμβάνεις την εγκυμοσύνη σου με τόση καλή διάθεση. Τα μωράκια είναι απρόβλεπτα και μας δίνουν τόσες χαρές όσες και λύπες αλλά αυτός ο πλούτος συναισθημάτων που φέρνουν στη ζωή μας είναι ανεκτίμητος.

Link to comment
Share on other sites

Μην στεναχωριέσαι γιατί εμένα δεν ήταν ποτέ σε κεφαλική προβολή, κάθετα και μετά σε ισχιακή. Και μου έκανε εντύπωση σε πόσες περιπτώσεις διάβασα ότι γύρισε το μωρό. Η τελκή απόφαση δεν θα είναι δική σου αλλά του γιατρού σου. Αλίμονο αν αποφασίζει η μάνα για κάτι τόσο σημαντικό.

 

Το blog σου είναι πανέμορφο, πολύχρωμο και είναι τόσο όμορφο που απολαμβάνεις την εγκυμοσύνη σου με τόση καλή διάθεση. Τα μωράκια είναι απρόβλεπτα και μας δίνουν τόσες χαρές όσες και λύπες αλλά αυτός ο πλούτος συναισθημάτων που φέρνουν στη ζωή μας είναι ανεκτίμητος.

 

Να ΄σαι καλά, Morchelina μου, σε ευχαριστώ πολύ για το μήνυμά σου... Προσπαθώ να παραμείνω χαλαρή, αν και η αρχική μου αντίδραση δεν ήταν και η καλύτερη!

 

Αν θέλει η Αθηνούλα μου να μείνει έτσι ως το τέλος, χαλάλι της! Και φυσικά και θα ακολουθήσω πιστά τον γυναικολόγο μου..! Δεν πειράζει μωρέ, να φανταστείς ότι απορούσα που η δική μου εγκυμοσύνη δεν είχε κανένα... σασπένς! Ενώ τώρα... αγωνία μέχρι το τέλος! Μέχρι και στοιχήματα μπορούμε να παίξουμε, θα γυρίσει η μικρή ή δεν θα γυρίσει; Χαχαχαχαχα!!

X4v5p2.png

Ζω το απόλυτο θαύμα με την Αθηνά μου!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια και γω διανύω την 36η εβδομάδα και ο μπέμπης μου είναι σε ισχιακή προβολή. Επισκεφθήκαμε το γιατρό μας, μες τη βδομάδα και μας είπε πως αν δε γυρίσει ανάποδα μέχρι και αρχές Μάρτη-37η βδομάδα (πράγμα που θεωρεί σχεδόν απίθανο γιατί είμαι πρωτότοκος), τότε θα πρέπει στην 38η εβδομάδα να μπούμε στην κλινική για προγραμματισμένη καισαρική.

Δηλαδή με δύο λόγια μας είπε: ισχιακή προβολή + πρωτότοκος = καισαρική τομή.

Δε μείναμε μόνο στην άποψη του γιατρού μας, αλλά επισκεφθήκαμε και άλλο γιατρό, πολύ έμπειρο (της "παλιάς σχολής", όπως μας είπε ότι ανήκει). Αρχικά, μας είπε ότι το πιο πιθανό είναι να γυρίσει μέχρι την πιθανή ημερομηνια τοκετου (24/3), αλλά κατέληξε λέγοντας πως στις μέρες μας, δε συνηθίζεται να ξεγεννούν οι μαιευτήρες έγκυες με μωρά σε ισχιακή προβολή με φυσιολογικό τοκετό, γιατί όσοι το έκαναν, παρατηρήθηκε ότι υπήρχαν μεγάλα ποσοστά όπου τα βρέφη αυτά απέκτησαν σοβαρά σωματικά, αλλά και νοητικά προβλήματα και τέλος ότι είχαν αυξηθεί τα ποσοστά της βρεφικής θνησιμότητας.

Εσείς τι γνωρίζετε σχετικά με τα παραπάνω;:confused:

dogdogsrd20100306_2_My+boy+is.png

 

 

fc7b832273.png

Link to comment
Share on other sites

Επειδη γεννησα με καισαρικη λογω ισχιακης προβολης, αυτα πάνω κάτω μου ειπε ο γιατρος και από όσο εψαξα αυτα έμαθα.

Για το μόνο που θα σου ελεγα να το συζητησετε ειναι το να μπεις για καισαρικη στις 38 εβδομαδες. Εγω μπηκα στις 39 και εκ των υστερων που το σκεφτομαι παλι νωρις μου φαινεται. Το παιδι μπορει να γυρισει μεχρι τελυταια στιγμη γιατι να μην περιμενετε λιγο ακόμα?

7/3/2009

28/5/2010

weijp2.png

Link to comment
Share on other sites

Επειδη γεννησα με καισαρικη λογω ισχιακης προβολης, αυτα πάνω κάτω μου ειπε ο γιατρος και από όσο εψαξα αυτα έμαθα.

Για το μόνο που θα σου ελεγα να το συζητησετε ειναι το να μπεις για καισαρικη στις 38 εβδομαδες. Εγω μπηκα στις 39 και εκ των υστερων που το σκεφτομαι παλι νωρις μου φαινεται. Το παιδι μπορει να γυρισει μεχρι τελυταια στιγμη γιατι να μην περιμενετε λιγο ακόμα?

 

Συμφωνώ και εγώ! Και εγώ στις 39 μπήκα αλλά θεωρώ τώρα οτι έπρεπε να περιμένω λιγάκι ακόμη...όχι για να γυρίσει γιατι ηταν αρκετά μεγάλο για αυτό. Αλλά για να βγει κοντα στην ώρα που είναι να βγεί από την φύση.

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με αυτό που λέτε για τις 39 βδομάδες, διάβασα κάπου πως όταν το παιδί είναι σε ισχιακή προβολή στον 8ο και αρχές του 9ου μήνα, εχει την τάση να κλωτσάει πιο έντονα και υπάρχει πολύ μεγαλύτερη πιθανότητα να σπάσει τα νερά αρκετά νωρίτερα από την ημερομηνία τοκετού και αυτό το γεγονός δημιουργεί προβλήματα κατά τη γέννα.

dogdogsrd20100306_2_My+boy+is.png

 

 

fc7b832273.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...