Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

γεννα στο τζανειο


rita_ki

Recommended Posts

κι εγω 4 βραδια που εμεινα μεσα δεν κοιμηθηκα. μονο στη καρεκλα κοιμομουν και ο αντρας μου στο κρεββατι! ειχε ενα σιδερο που επεφτε πανω στη μεση μου και υπεφερα. ημουν κι εγχειρισμενη, οποτε καταλαβαινεις. το τελευταιο βραδυ μονο κοιμηθηκα για λιγο στο κρεββατι κι αυτο επειδη σηκωσαμε το κατω μερος του κρεββατιου και ξαπλωσαμε απο την αναποδη.

XI64p2.pngtk60p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα!! Σας ευχαριστώ για τις εμπειρίες που μοιραστήκατε μαζί μου!!

Kornilia θα το έχω υπ'όψιν μου και θα του το θυμίζω συνέχεια μιας και μου το λες...

 

Να χαίρεστε τα μωράκια σας...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα!! Εγώ στο προηγούμενο ραντεβού που είχαμε τον ρώτησα για την αμοιβή του και μου είπε οτι δεν θέλει τίποτα!! Το νοσοκομείο είναι δημόσιο. Εμείς όμως έχουμε στο μυαλό μας ένα ποσό που μπορούμε να του δώσουμε!!

Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!!

Link to comment
Share on other sites

ioanna κ γω εκει γεννησα πριν 8 μηνες κ δεν ειχα κανενα ιδιαιτερο παραπονο ισα ισα που τα περιμενα πολυ χειροτερα τα πραγματα.....

απτον γιατρο μου κ την μαια απολυτα ευχαριστημενη ............. :P:p:p:p

ολα ν απανε καλα κοπελα μου

οτι χρειαστεις ολες στη διαθεση σου ! :D

88M1p3.png6KAgp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Καλημέρα!! Εγώ στο προηγούμενο ραντεβού που είχαμε τον ρώτησα για την αμοιβή του και μου είπε οτι δεν θέλει τίποτα!! Το νοσοκομείο είναι δημόσιο. Εμείς όμως έχουμε στο μυαλό μας ένα ποσό που μπορούμε να του δώσουμε!!

Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!!

 

Τελικα τι εγινε ??????

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Κορίτσια καλησπέρα.

Πριν λίγες ημέρες έμαθα ότι είμαι έγκυος και έχω λίγο αγχωθεί. Την Κυριακή έχω ραντεβού στο Τζάνειο για μια πρωτη επαφή με τον γιατρό. Επειδή όλες μου οι φίλες έχουν γεννήσει σε ιδιωτικά, δεν είχα γνωστό γιατρό. Το χειμώνα έκανε μια επέμβαση η πεθερά μου στο Τζάνειο, γυναικολογικά, και έτσι γνώρισα τον Κατσέτο.

Σκέφτομαι να προχωρήσω μαζί του, γιατί μου άρεσε ο τρόπος που μιλάει και τον εμπιστεύομαι.

Ξέρει καμια σας κάτι για τον συγκεκριμένο γιατρό?

Διάβασα τις απόψεις σας για το Τζάνειο. Εντάξει, δημόσιο νοσοκομείο είναι, αλλά θεωρώ ότι είναι λίγο πιο ανθρώπινο από πολλά άλλα.

Ξέρετε, τι αμοιβή ζητάνε εκεί οι γιατροί?

Είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη και δεν έχω ιδέα για το τι με περιμένει.

Αν κάποια γνωρίζει, ας μου απαντήσει.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα.

Πριν λίγες ημέρες έμαθα ότι είμαι έγκυος και έχω λίγο αγχωθεί. Την Κυριακή έχω ραντεβού στο Τζάνειο για μια πρωτη επαφή με τον γιατρό. Επειδή όλες μου οι φίλες έχουν γεννήσει σε ιδιωτικά, δεν είχα γνωστό γιατρό. Το χειμώνα έκανε μια επέμβαση η πεθερά μου στο Τζάνειο, γυναικολογικά, και έτσι γνώρισα τον Κατσέτο.

Σκέφτομαι να προχωρήσω μαζί του, γιατί μου άρεσε ο τρόπος που μιλάει και τον εμπιστεύομαι.

Ξέρει καμια σας κάτι για τον συγκεκριμένο γιατρό?

Διάβασα τις απόψεις σας για το Τζάνειο. Εντάξει, δημόσιο νοσοκομείο είναι, αλλά θεωρώ ότι είναι λίγο πιο ανθρώπινο από πολλά άλλα.

Ξέρετε, τι αμοιβή ζητάνε εκεί οι γιατροί?

Είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη και δεν έχω ιδέα για το τι με περιμένει.

Αν κάποια γνωρίζει, ας μου απαντήσει.

Ευχαριστώ

 

καλημερα. γεννησα στο Τζανειο τον Φεβρουαριο του 2010 με αλλο γιατρο που δεν ειναι τωρα πια εκει. εχω ακουσει πολυ καλα λογια για τον Κατσετο. η ολη μου εμπειρια ηταν αρκετα καλη. το μονο που πρεπει να λαβεις υποψη σου ειναι οτι αν θες να κανεις επισκληριδιο, θα πρεπει να κανονισεις γεννα με ραντεβου ωστε να παραβρισκεται και αναισθησιολογος για να σου την κανει. δεν ειναι παντα καποιος εκει. εκτος αν εχει αλλαξει το συστημα απο τοτε. οσο για τα χρηματα, οι γιατροι εκει ειναι του δημοσιου και δεν δικαιουνται καμμια απολυτως αμοιβη απο εσενα. το νοσοκομειο ηθελε τοτε 87 ευρω/ημερα, επειδη ομως εγω γεννησα με καισαρικη, δεν πληρωσα τιποτα γιατι με καλυψε το ΙΚΑ. ελπιζω να σε βοηθησα.

XI64p2.pngtk60p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ολα με το καλο ευχομαι. α! και κατι αλλο. φροντισε τα ραντεβου που θα κλεινεις με το γιατρο να μην πεφτουν πανω στις εφημεριες του νοσοκομειου, γιατι γινεται πανικος. και να πηγαινεις πρωι πρωι πριν πλακωσει κοσμος. αυτα για να μην περιμενεις πολυ ωρα μεχρι να σε δει ο γιατρος.

XI64p2.pngtk60p2.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και πάλι όλες σας που μου δώσατε πληροφορίες για το Τζάνειο.

Τελικά δεν μου χρειάστηκαν.

Διαβάστε προσεκτικά αυτά που θα σας αναφέρω.

Την Πέμπτη λοιπόν είχα ραντεβού με τον Κατσέτο (είχε εφημερία) για μια τυπική επίσκεψη και για να μου κάνει υπέρηχο να δούμε το έμβρυο. Τον υπέρηχο μου τον έκανε κάποιος ειδικευόμενος γιατρός, ο οποίος παρατήρησε ότι δεν υπήρχε έμβρυο, παρόλο που ήμουν στην 5η-6η εβδομάδα. Για να είναι σίγουρος, φώναξε και άλλον γιατρό που είχε εφημερία και μια μαία και τον κο Κατσέτο, που μας έκανε τελικά την τιμή να έρθει. Τελικά έμβρυο δεν υπήρχε, παρά μόνο είχε σχηματιστεί ο σάκος, οπότε μου είπε ότι έπρεπε να κάνω απόξηση. Απο τις 7:00 που είχα ραντεβού, η εξέταση ξεκίνηση στις 9 παρά και τελείωσα γύρω στις 9:30. Μου είπε λοιπόν ο Κατσέτος να κάνω κατευθείαν εισαγωγή, αφού εφημέρευε το νοσοκομείο για να κάνω την επέμβαση το πρωί. Του ζήτησα να μου την κάνει εκείνη την ώρα, για να τελειώνω, αλλά μου είπε 11:00 και σε εφημερία, μην περιμένεις πολλά από δημόσιο νοσοκομείο. Ζήτησα επίσης να μου εξηγήσει τι ακριβώς συμβαίνει και μου είπε ότι δεν χρειάζεται να ανησυχώ κι ότι είναι κάτι συνηθισμένο, χωρίς να μου εξηγήσει τίποτα άλλο. Το μόνο που μου είπε είναι ότι τα ξημερώματα θα μου βάλουν κάποιο χάπι, για να μου έρθει αιμορραγία έτσι ώστε να μπορέσει να γίνει η επέμβαση. Την επέμβαση είπε ότι θα μου την έκανε ο ίδιος. Τέλοσπάντων, πετάχτηκα μέχρι το σπίτι μου για να πάρω μια πυτζάμα και εσώρουχα και επέστρεψα για να κάνω την εισαγωγή.

Όταν επέστρεψα στο νοσοκομείο, ο Κατσέτος ήταν άφαντος. Έτσι πήγα στον γιατρό εφημερίας όπου και μου έκανε την εισαγωγή. Όταν λοιπόν μου έφτιαχνε τα χαρτιά, παρατήρησα ότι στη διάγνωση έγραψε παλίνδρομος κύηση και τον ρώτησα τι ακριβώς συμβαίνει γιατί ο Κατσέτος δεν μου ανέφερε τίποτα για παλίνδρομο. Τότε εκείνος μου εξήγησε ότι έχω ανεμβρυωτική κύηση, που σημαίνει ότι ενώ στην παλίνδρομο το έμβρυο παύει να αναπτύσσεται για κάποια ανωμαλία στην ανεμβρυωτική δεν ξεκινάει να αναπτύσσεται καθόλου και είναι κάτι φυσιολογικό. Ηρέμησα κάπως γιατί τουλάχιστον κατάλαβα τι είχε συμβεί. Στη συνέχεια μου είπε ότι θα μου βάλει ο ίδιος ένα χάπι για να μου έρθει αιμορραγία γύρω στις 4:00 τα ξημερώματα για να μπορέσει το πρωί να μου κάνει την απόξηση. Ο συγκεκριμένος γιατρός μου φέρθηκε άψογα και μου εξήγησε αρκετά πράγματα και παρόλο που ήταν σε εφημερία, ασχολήθηκε μαζί μου. Δυστυχώς δεν θυμάμαι το όνομά του, αλλά σήμερα που θα πάρω το εξιτήριο, θα το δω και θα σας το αναφέρω.

Κάνω τις απαραίτητες εξετάσεις και στη συνέχεια με έβαλε σε δωμάτιο. Τακτοποιήθηκα, έμεινε και ο άντρας μου μαζί. Έτσι κατά τις 4:00 ήρθε ο γιατρός της εφημερίας, μου έδωσε κάποια χάποια από το στόμα και δύο κολπικά. Τον ρώτησα τι ώρα θα γίνει το πρωί η επέμβαση και μου είπε ότι θα την κάνει ο ίδιος ο Κατσέτος, οπότε δεν ξέρει ακριβώς τι ώρα θα γίνει.

Μέχρι τότε όλα καλά. Κατά τις 5:30 αρχίζουν και με πιάνουν πόνοι στην κοιλιά, οι οποίοι όμως ήταν αβάσταχτοι και συνεχόμενοι. Ούρλιαζα από τον πόνο και δεν με χώραγε ο τόπος. Ο συζυγός μου λοιπόν φώναξε τις νοσοκόμες οι οποίες προσπαθούσαν να βρούν τον Κατσέτο. Εν τω μεταξύ εγώ να υποφέρω και αίμα να μην έχω ούτε σταγόνα. Ο Κατσέτος άφαντος, οι γιατροί γενικότερα άφαντοι και εγώ να αρχίζω να κοπανιέμαι στο κρεβάτι. Αφού επικοινώνησαν οι νοσοκόμες με κάποιο γιατρό, μας είπαν ότι πρέπει να πονάω και ότι τα χάπια που μου έδωσαν είναι για τεχνητούς πόνους γέννας. Αυτό συνεχίστηκε μέχρι τις 10 παρά. Παρακαλούσαμε για παυσίπονο, αλλά τίποτα. Ο πόνος που πέρασα ήταν το κάτι άλλο, όλη η γυναικολογική πτέρυγα άκουγε εμένα να φωνάζω από τον πόνο. Ο Κατσέτος ακόμα άφαντος, μάθαμε μετά ότι κοιμόταν. Ο άντρας μου έγινε θηρίο, έψαχνε απεγνωσμένα τους γιατρούς, αλλά μάταια, μπήκε με τσαμπουκά στο γραφείο του διευθυντή κου Κανελλόπουλου, ο οποίος εκείνη την ώρα έπαιζε με τον κομπολόι του και του έκανε και παρατήρηση για ποιο λόγο φωνάζω. Ο άντρας μου, ενώ έβραζε του είπε ότι εάν δεν εμφανιστεί σε 2 λεπτά ο γιατρός, θα κάνει το νοσοκομείο λαμπόγυαλο. Οι νοσοκόμες έτρεχαν πραγματικά, κάτι που μου έκανε μεγάλη εντύπωση, αλλά χωρίς εντολή γιατρού δεν μπορούσαν να κάνουν τίποτα. Παρακαλούσα να με βάλουν στο χειρουργείο να τελειώνω, αλλά μάταια. Πραγματικά ένιωθα ότι με σφάζουν. Και το χειρότερο είναι ότι δεν με είχε προειδοποιήσει κανείς γι' αυτό που θα πέρναγα. Μετά την επίσκεψη του άντρα μου στον διευθυντή πέρασε ο γιατρός εφημερίας και μου είπε ότι είναι φυσιολογικό που πονάω γιατί θα πρέπει να κάνει συσπάσεις η μήτρα μου, και θα πρέπει να κάνω υπομονή. Ο Κατσέτος ακόμα άφαντος, ενώ έξω από το γραφείο του περίμεναν 6 εγκυμονούσες. Γύρω λοιπόν στις 10 παρά, ξαφνικά ο πόνος πέρασε κατευθείαν. Όπως με ενημέρωσαν αργότερα, είχε περάσει το φάρμακο. Η ταλαιπωρία που πέρασα ήταν απίστευτη. Για να μην σας κουράζω, κατά τις 11 με πήραν στο χειρουργείο και μετά με πήγαν πάλι στο δωμάτιο. Ευτυχώς συνήλθα αμέσως. Αφού ήρθε μετά η νοσοκόμα να μου βγάλει τον ορό για να μπορέσω να σηκωθώ, η οποία ήταν συνέχεια πάνω από το κεφάλι μου, έκατσε μαζί μου για να δει πως είμαι. Πραγματικά τότε ένιωθα τόσο καλά, μετά από αυτό που είχα περάσει. Μου είπαν ότι ο Κατσέτος είχε δουλειά και την επέμβαση δεν μου την έκανε εκείνος, αλλά ο Κανελλόπουλος. Είχα τόσα νεύρα αλλά αφού δεν πόναγα, ήμουν καλά. Η νοσοκόμα μας ενημέρωσε ότι ο γιατρός εφημερίας που πραγματικά με πρόσεξε, τιμωρήθηκε από τον διευθυντή με 10 μέρες εκτός χειρουργείου. Μα είμαστε σοβαροί? Την πλήρωση ειδικευόμενος γιατρός για μαλακίες του Κατσέτου? Συγνώμη για τη φράση μου, αλλά έχω βγεί εκτός εαυτού. Και το κορυφαίο είναι το εξής: Επειδή δεν είχα μέσα μου πεθαμένο έμβρυο, συγκεκριμένα δεν είχα καθόλου έμβρυο, απλά είχε σχηματιστεί μόνο ο σάκος, δεν έπρεπε να γίνει απόξηση, αλλά αναρρόφηση. Όπως και να έχει, και απόξηση αν γινόταν, δεν θα έπρεπε να μου χορηγήσουν τεχνητούς πόνους και δεν χρειαζόταν να κάνει συσπάσεις η μήτρα, γιατί απλά δεν υπήρχε έμβρυο. Φαντάζεστε πως ένιωσα εκείνη τη στιγμή. Τρέξαμε με τον άντρα μου να βρούμε γιατρούς, αλλά όλοι είχαν εξαφανιστεί. Το αποτέλεσμα ήταν ότι εγώ υπέφερα άδικα, από μαλακίες των ιατρών. Το Τζάνειο το διαγράφω απο νοσοκομείο και συνιστώ να κάνετε κι εσεις το ίδιο. Όταν έρθει η ώρα, και μείνω πάλι έγκυος δεν υπάρχει περίπτωση να γεννήσω σε αυτό το χάλι. Επείδή σέβομαι τα μέλη του φορουμ, δεν μπορώ να εκφραστώ όπως ακριβώς θα ήθελα. Συγνώμη αν κούρασα με την πολυλογία, αλλά θεωρώ ότι ότι εμπειρία έχει η καθεμιά μας, καλό είναι να τη μοιράζετε, για να βοηθάμε η μιά την άλλη.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 χρόνια μετά...

Καλησπέρα ☺ είμαι έγκυος στο πρώτο μου παιδάκι . Είμαι 4 μηνών και όλα μεχρι τώρα είναι υπέροχα!  Ο γιατρός μου είναι στο Τζάνειο και φοβάμαι πάρα πολύ να γεννήσω εκεί , με τον γιατρό μου δεν έχω κανένα πρόβλημα είναι πολυ καλος μαζί μου και πάντα ευγενικός και με ήρεμη.  Έχετε Πρόσφατες εμπειρίες γέννας στο Τζάνειο? Οι άνθρωποι είναι ευγενικοί?  Είναι καθαρά? Θα μπορώ να είμαι μόνη μου στο δωμάτιο?   Sorry για ολο αυτο το κατεβατό.  Σας ευχαριστώ πολύ  

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...