Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΥΠΟΚΟΡΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΙΩΑΝΝΗ


no doubt

Recommended Posts

Ο άνδρας μου επιμένει να βγάλει το όνομα του πατέρα του στον ένα μου γιο. Το όνομα Γιάννης είναι πραγματικά ένα από τα ονόματα που...μισώ :evil:.

Μήπως έχετε ακούσει κάποιο άλλο υποκοριστικό;

Θα με ... σώσετε από το εγκεφαλικό. :shock:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

γιατι δε τον φωναζεται με ολοκληρο το ονομα?Ιωαννης! δε μου ερχεται κατι αλλο εκτος απο το Γιαννης που δε σου αρεσει κ το Ίων που μου θυμιζει σοκολατα:P:p

Link to comment
Share on other sites

Το γαλλικό Jean ... Ζαν.. αλλά είναι πολύ κατώτερο (ηχητικά) από το Ιωάννης.

Υπάρχει και το Γιάγκος... αλλά χάλια μου ακούγεται...

 

Θα πρότεινα το Ιωάννης και όχι το Γιάννης. Κι έτσι γίνεται και η διαφοροποίηση αλλά και το χατήρι.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το γαλλικό Jean ... Ζαν.. αλλά είναι πολύ κατώτερο (ηχητικά) από το Ιωάννης.

Υπάρχει και το Γιάγκος... αλλά χάλια μου ακούγεται...

 

Θα πρότεινα το Ιωάννης και όχι το Γιάννης. Κι έτσι γίνεται και η διαφοροποίηση αλλά και το χατήρι.

:lol: μου θυμίζει τον Γιάγκο Δράκο...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί βρε πουλάκι μου το μισείς;;;(Το μυαλό μου πάει σε κανέναν πρώην και θα σε μαλώσω!!!)Anyway, και εγώ Γιάννη θα πω το αγοράκι μου, επίσης από πεθερό!!!Λοιπόν, Γιάννος σου αρέσει;;;Ξέρω 2 τουλάχιστον. Τουλάχιστον οι πόντιοι το συνηθίζουν.Είναι και υπουργικό: Γιάννος Παπαντωνίου!!!τώρα αν κολλάς στο κόμμα...εεεετί να σου πω!Πάντως είναι ωραίο και σε όποιον ρωτάει θα λες "είναι πιο ιδιαίτερο"!

Vd4Sp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τον πρώτο μας γιο τον βγάλαμε Αλέξανδρο γιατί ήθελε ο άνδρας μου. Εγώ ήθελα 2 ονόματα να βγάλω και τον πεθερό. Αφου τσακώθηκαν πατέρας και γιος, γιατί ο πεθερός το ήθελε λέει ατόφιο, θύμωσε ο άνδρας μου και το έβγαλε μόνο Αλέξανδρο. Αποτέλεσμα ήταν να παιχτούν στην βάπτιση σκηνές ελληνικής ταινίας. Θύμωσε ο πεθερός, έβρισε το φωτογράφο, δεν μπήκε μέσα στην εκκλησία και μάλιστα έπιανε το σόι μου κι έλεγε τους γονείς μου μαλ........... Νόμιζε ότι αυτοί μας έβαλαν να μην τον βγάλουμε. Και η πλάκα είναι ότι με τη μάνα μου είχαμε τσακωθεί γι'αυτό το λόγο. Νονά ήταν η αδελφή μου και κατά αυτόν ήταν ... οργανωμένο σχέδιο. Φυσικά δεν μας ευχήθηκε ούτε αυτός ούτε η γυναίκα του.

Link to comment
Share on other sites

και γω που εβγαλα το γιο μου Αλεξανδρο ο πεθερος μου θυμωσε κ στη βαφτιση ηταν εξω κ καπνιζε τσιγαρα μεχρι κ οταν περνουσαν να μας πουν ''να σας ζησει'' κ στο τραπεζι εκατσε ενα χιλιομετρο μακρια κ εφυγε νωρις κ ειχε μουτρα ως το πατωμα.αλλα ειχα μια σκασιλαααααααα

τελικα το ονομα Αλεξανδρος φερνει επαναστασεις παντα:rolleyes::rolleyes:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Α καλά... 7 θανάσιμοι πεθεροί! Έτσι εξηγείται που έχεις αποθυμένα. Ιωάννη να τον φωνάζεις, είναι τέλειο. (Άσχετο: Έτσι λέει η πεθερά μου τον άντρα μου όταν είναι νευριασμένη)

Link to comment
Share on other sites

εγω μετα απο οσα εκανε στη βαφτιση του γιου σου δε θα του εβαζα ονομα:evil:

γιαυτο δεν εβαλα κ του πεθερου μου στον μικρο.γιατι ειχε κανει φασαρια για το ονομα της μεγαλης.επειδη δε βαλαμε της πεθερας μου.εντωμεταξυ τηνν πεθερα μου δεν την πειραξε κ δεν ειπε τιποτα.δεν μαρεσει το βασιλικη ρε παιδι μου!!!κ επισης βασιλης ειναι ο αντρας μου βασιλικη κ η κορη??κ κυριως δε μαρεσει!δεν εχω προβλημα με πεθερα αλλα με το ονομα!κ ετσι εβαλα ασχετο ονομα στην μεγαλη.αλλα μετα απο αυτα που ε εκανε στα βαφτισια της (παλι εξω απο την εκκλησια την εβγαλε ...πολυ τσιγαρο ρε παιδι μου...κ στο γλεντι ηταν λες κ ειχαμε κηδεια) ειπα ε οχι 10 αγορια να κανω το ονομα του δε το βαζω:evil:

αυτα κ σορρυ για το οφφ.ιωαννης πιο ωραιο απο το γιαννης παντως

Link to comment
Share on other sites

Ααα!Ε τότε έχεις δίκιο!Τί να σου πω...ο άνθρωπος κάνει το όνομα..Αν δε σου αρέσει το Γιάννης (μάλλον ούτε το Γιάννος να υποθέσω, ε;; ;) ) τότε να το λες Ιωάννη!!!Μια χαρά είναι!!!

Vd4Sp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ανεξάρτητα από πεθερούς, το Γιάννης (και το Γιαννάκης) είναι από τα αγαπημένα μου ονόματα.

Το Ιωάννης μου φαίνεται λίγο "βαρύ".

Νομίζω και το Ζανής και το Τζανής βγαίνουν απ' το Γιάννης.

Τείνει να γίνει σπάνιο πάντως.

Τον μικρό μου τον φώναζα Γιάννινι (Γιάννης - νινί), όσο ήταν μωράκι.

Link to comment
Share on other sites

Τα ονοματα που πραγματικα σιχαινομαι ειναι το Μανωλης και το Γιαννης(sory κοριτσια)

Τελικα κατεληξα να εχω και απο τα δυο

Το Μανωλης το εσωσα κοβοντας το σε Μανος

Το Γιαννης το ειχαμε ξεκινησει σε Ιωαννης και λεγαμε ετσι το παιδι για αρκετο καιρο(3μηνο)μεχρι που σκαει μυτη ο Μελισσανιδης στο CNN(νομιζω)και λεει το θεεικο"My name is Ioannis"...δεν μπορεσα να ξαναπω το παιδι ετσι και οσοι το φωναζαν μεχρι τοτε ετσι μετα το κοροιδευαν...

Τωρα το εχω μετανιωσει αλλα το Γιαννης το εχουμε συνηθησει,πολλες φορες τον φωναζω και Γιαννικο

4

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αν και με λενα ιωαννα (δε τρελλαινομαι )δεν εχω ακουσει πολλα υποχωριστικα του ιωαννης περα απο τα κλασικα...και ιων δεν ειναι ενα απο αυτα ειναι αλλο ονομα....ασχετο γιατι δε βγαζετε του πατερα σου ή παλι ασχετο για να αποφυγετε τα επεισοδια....

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Τα ονοματα που πραγματικα σιχαινομαι ειναι το Μανωλης και το Γιαννης(sory κοριτσια)

Με ξέρεις;;Χαχαχα!!!!Να πάω να φουντάρω...πέτυχες άντρα και γιο μπαμ-μπαμ!!!Απαπαπα...Να σου ζήσουν και αν κατάλαβα καλά πας για τέταρτο;;;;Με το καλό!!!!

Vd4Sp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τα ονοματα που πραγματικα σιχαινομαι ειναι το Μανωλης και το Γιαννης(sory κοριτσια)

Τελικα κατεληξα να εχω και απο τα δυο

Το Μανωλης το εσωσα κοβοντας το σε Μανος

Το Γιαννης το ειχαμε ξεκινησει σε Ιωαννης και λεγαμε ετσι το παιδι για αρκετο καιρο(3μηνο)μεχρι που σκαει μυτη ο Μελισσανιδης στο CNN(νομιζω)και λεει το θεεικο"My name is Ioannis"...δεν μπορεσα να ξαναπω το παιδι ετσι και οσοι το φωναζαν μεχρι τοτε ετσι μετα το κοροιδευαν...

Τωρα το εχω μετανιωσει αλλα το Γιαννης το εχουμε συνηθησει,πολλες φορες τον φωναζω και Γιαννικο

 

Τώρα είδα ότι και ο άλλος σου γιος έχει του πατέρα μου!!! Σε αντρικό όνομα δεν έχω κάτι άλλο!!Φοβερή σύμπτωση!!!

Vd4Sp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ο πρωτος ειναι ο αδελφος του συζυγου που εχει πεθανει,ο δευτερος ειναι ο μπαμπας μου,ο τριτος ειναι ο πεθερος(μπλιαχ...),στο τεταρτο εχουμε κολλησει λιγο αλλα θα το βουμε που θα μας παει!:-P

4

Link to comment
Share on other sites

Το Ιωάννης είναι πολύ όμορφο όνομα εγώ δεν θα το άλλαζα.

Βέβαια εσύ που έχεις ένα θέμα με τον πεθερό όποιο υποκοριστικό

Και να θες πάλι θα το μισείς. έχω έναν ξάδελφο που ονόμασε τον γιο του

Ιωάννη και τον φωνάζουν τζονι, τώρα είναι 12 χρονών το παιδί

Και όταν τον φωνάζω τζονι μου ζητά να τον λέω Γιάννη.

Πως το ακούς;

ΕΙΣΑΣΤΕ Η ΑΝΑΣΑ ΜΟΥ,Η ΕΛΠΗΔΑ ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΑΡΧΩ..:-P:razz:

Link to comment
Share on other sites

Τα ονοματα που πραγματικα σιχαινομαι ειναι το Μανωλης και το Γιαννης(sory κοριτσια)

Τελικα κατεληξα να εχω και απο τα δυο

Το Μανωλης το εσωσα κοβοντας το σε Μανος

Το Γιαννης το ειχαμε ξεκινησει σε Ιωαννης και λεγαμε ετσι το παιδι για αρκετο καιρο(3μηνο)μεχρι που σκαει μυτη ο Μελισσανιδης στο CNN(νομιζω)και λεει το θεεικο"My name is Ioannis"...δεν μπορεσα να ξαναπω το παιδι ετσι και οσοι το φωναζαν μεχρι τοτε ετσι μετα το κοροιδευαν...

Τωρα το εχω μετανιωσει αλλα το Γιαννης το εχουμε συνηθησει,πολλες φορες τον φωναζω και Γιαννικο

Χαχα Ηλιάνα κι εγώ το ίδιο σκέφτηκα. Μάλιστα το έγραψα κι εδώ και μετά το έσβησα μην παρεξηγηθώ... Το άκουσε κι ο άνδρας μου και τσατίστηκε. Όλα δικά του τα θέλει.

Link to comment
Share on other sites

Το Ιωάννης είναι πολύ όμορφο όνομα εγώ δεν θα το άλλαζα.

Βέβαια εσύ που έχεις ένα θέμα με τον πεθερό όποιο υποκοριστικό

Και να θες πάλι θα το μισείς. έχω έναν ξάδελφο που ονόμασε τον γιο του

Ιωάννη και τον φωνάζουν τζονι, τώρα είναι 12 χρονών το παιδί

Και όταν τον φωνάζω τζονι μου ζητά να τον λέω Γιάννη.

Πως το ακούς;

Το Τζώνυ μου αρέσει τελικά. Ούτως ή άλλως τώρα χαϊδευτικά τον φωνάζουμε τόνυ γιατί μοιάζει πολύ στον πατέρα του που τον λένε Αντώνη, οπότε δεν θα διαφοροποιηθεί και πολύ. Θυμήθηκα και τον Τζώνυ Καλημέρη.

Γιατί ζητά να τον λένε Γιάννη; προφανώς του έγινε πλύση εγκεφάλου από το σόι ή τον λένε έτσι οι καθηγητές στο σχολείο. Εγώ επειδή είμαι καθηγήτρια θα ενημερώσω τους συναδέλφους όταν έρθει η ώρα. :lol:

Πάντως Γιάννης με τίποτα.................

Link to comment
Share on other sites

και γω που εβγαλα το γιο μου Αλεξανδρο ο πεθερος μου θυμωσε κ στη βαφτιση ηταν εξω κ καπνιζε τσιγαρα μεχρι κ οταν περνουσαν να μας πουν ''να σας ζησει'' κ στο τραπεζι εκατσε ενα χιλιομετρο μακρια κ εφυγε νωρις κ ειχε μουτρα ως το πατωμα.αλλα ειχα μια σκασιλαααααααα

τελικα το ονομα Αλεξανδρος φερνει επαναστασεις παντα:rolleyes::rolleyes:

Πόσο ανόητοι τελικά μπορεί να είναι κάποιοι άνθρωποι;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Το όνομα Γιάννης είναι πραγματικά ένα από τα ονόματα που...μισώ :evil:.

:oops::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

προσωπικα δεν μου αρεσουν τα υποκοριστικα σε καποια ονοματα (ιδιαιτερα στα αντρικα παντως αλλα και καποια γυναικεια που δεν τους παει) . Σοβαρα.. οποιος μου αλλαζε το ονομα μικρη δεν του απαντουσα :lol:

To Γιαννης δεν θα το αλλαζα οπως και το Μανωλης. :-)

Το Τζωνυ.... μην παρεξηγηθεις αλλα δεν θα το επελεγα.

Ζαν φωναζω το Γιαννη μου οταν θελω να τον πειραξω (το βρισκω γλυκο:lol: )

Πιστευω παντως οτι απλα θελεις να την σπασεις στον πεθερο χαχα

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...